Fidel Castro is niet in staat om de Amerikanen uit basis te verdrijven Opgericht 1 maart 1860 Van militaire actie is geen sprake en evenmin van beslissing door internationale instanties Het enige middel is sabotage en veroorzaken van moeilijkheden WEER KORT GEDING TUSSEN AUTOPON EN GARAGE KOST NA BEZOEK AAN AMERIKA LABOUR-LEIDER GAITSKELL IS ERG BLIJ MET KENNEDY Donderdag 26 januari 1961 Vierde blad no. 30264 CUBA IN DE POLITIEKE BRANDING (4) (Door Jim Bishop) Kan Fidel Castro de marinebasis Guantanamo veroveren? Neen! Kan hij de basis voor moeilijkheden plaatsen? Ja! Twee eenvoudige antwoorden op moeilijke vragen. Fidel Castro beschikt noch over de militaire kracht om voor Guantanamo te vechten, noch is *t zijn bedoeling dit te doen. Zou de basis hem vandaag-aan-de-dag cadeau gegeven worden, dan zou de gebaarde dictator niet weten wat hij er mee zou moeten doen. Hij bezit noch de schepen noch het marine-personeel om de installaties te gebruiken. Zijn vriend, de Sovjet-Unie, zou geen hulp kunnen zenden, dwars door een marine blokkade heen. Het zou even moeilijk zijn voor de Verenigde Staten om, laat ons zeggen, Letland te helpen. Fidel Castro heeft zichzelf echter verbonden de Amerikaanse marine van het Cubaanse grondgebied te verdrijven. Geheel Latyns-Amerika kykt dus toe hoe hy zich voorstelt dit te doen. Drie wegen liggen voor hem open: 1. vechten: 2. de Verenigde Naties en het Internationale Gerechtshof; 3. het scheppen van moeilijkheden en sabotage. Onder de huidige omstandigheden is vechten natuurlijk belachelijk. Het zou er op neerkomen dat een volk van zeven miljoen mensen een volk van honderd en tachtig miljoen mensen zou gaan bestrijden. Eén van de zwakste militaire machten ter wereld zou de sterkste macht ter wereld bestrijden. En de Verenigde Staten hebben militaire spieren, die ze nog niet eens gespannen hebben. Waar beschikt Cuba over om 't tegen deze immense macht op te nemen? Veelzeggend grapje In Havanna wordt hierover een grapje verteld. Er wordt gezegd, dat Che Gueva ra, de economische tsaar, een keer bij Castro kwam en hem vertelde dat de natie bankroet was. Ook al goed, antwoordde Castro ont stemd, maar wat moeten we er tegen doen? Che grinnikte. 't Is nogal gemakkelijk. We verkla ren de oorlog aan de Verenigde Sta ten. Ze zullen dan 't oude recept toe passen: ons de kop inslaan en daarna beginnen met de opbouw van Cuba. Over zes maanden zijn we dan allemaal rijk! Ja, dat weet ik wel, antwoordde Cas tro, maar wat zal ik met Amerika moeten doen als ik win? Sterker dan men denkt Het feit, dat dit een grapje is, dat de Cubanen elkaar vertellen, toont aan dat zij zich bewust zijn van het verschil in militaire kracht. De Cubaanse marine is klein en zwak. Enkele maanden geleden liet Castro het merendeel van de marine-officieren on der arrest stellen, zodat Cuba tenminste operationeel, eigenlijk geen marine meer heeft. De gehele vloot bestaat uit drie fre gatten van de Tacoma-klasse (cadeau gegeven door Amerika), een kruiser, ge bouwd in 1911, een patrouille-vaartuig, twee kleinere scheepjes en tien houten boten (zo'n dertien meter lang), die slechts voor de sportieve diep-zee visserij zyn te gebruiken. Wat de landstrijdkrachten betreft, heeft Castro de idee van een staand leger verlaten. Het kost te veel. Hij beschikt nu over een militia van mannen en vrouwen, die in de avonduren oefenen met Tjechische wapens. Het is wel ge makkelijk om deze militia als een soort operette-leger terziide te schuiven, maar zij is beter en sterker dan men wellicht denkt. Russische tanks Afgelopen zomer liet de regering Ha vanna's havengebied schoonvegen, waar grote kisten gelost werden uit Sovjet- russische schepen. Er werd gefluisterd, dat de Russen een twaalftal zware tanks hadden gestuurd. Deze tanks zijn in tussen bij de op 2 januari te Havanna gehouden militaire parade trots getoond. In centraal Cuba is'echter geen brug te vinden, die deze tanks kan dragen. Zo zij tegen Guantanamo gebruikt zou den worden, moeten zy per vrachtschip naar het oosten worden vervoerd. Maar die tanks zullen volkomen onbruikbaar zijn op de smalle geiten-paadjes in het Sierra Maestra gebergte Een maand of vyf geleden woonde Castro oefeningen by van een nieuwe militia-eenheid. Deze oefeningen een soort „eindexamen" vonden plaats op het San Julian vliegveld van Pinar del Rio. Vijftienhonderd man marcheerden voorbij. Ze droegen Tsjechische geweren en machine-geweren. Op geheel Cuba telt men thans zeker 50.000 militia-leden. Castro beschouwt hen als een ideaal instrument om contra revolutionairen in de bergen af te straf fen. Hij wil niet, dat ook maar iemand het land verovert zoals hij zelf heeft gedaan. De strijdmacht zou voorts goed te ge bruiken zijn indien een van de kleinere Latyns-Amerikaanse staten zou probe ren Cuba binnen te vallen. Afgezien hiervan, is de militia een zwak wapen. Kennedy kiest een vrouwelijke lijfarts President Kennedy heeft de vrou welijke arts dr. Janet G. Traveil uit New York benoemd tot zijn lijfarts. Mevrouw Traveil is de eerste vrouw die deze functie gaat vervullen. Bo vendien is zij de eerste lijfarts sinds president Warren G. Harding die niet uit het leger is voortgekomen. Dr. Traveil is al verscheidene jaren huisarts van de familie Kennedy. De president vindt haar geniaalen schrijft de genezing van de rugziekte waaraan hij lange tijd heeft geleden, aan haar toe. Mevrouw Traveil zal haar praktijk in New York, gevestigd in 1926, op geven, en haar intrek nemen in het Witte Huis. Zij zal daar geassisteerd worden door een militaire arts, die nog moet worden benoemd. Centraal leger gevaarlijk De regering van de 26ste juli wenst geen gecentraliseerd leger. Zulke legers immers hebben in Centraal-Amerika en het Caraibische gebied de gewoonte om zich tegen hun meesters te keren. Raul Castro verdeelde, met de hulp van zijn broer, de militia in 161 eenhe den. Iedere eenheid telt dus gemiddeld zo'n driehonderd man. Zou nu één een heid of zouden twee eenheden of zelfs een half dozyn ontsporen, dat kan Raul al naar believen ieder aantal eenheden er op uitsturen om de deloyale elemen ten uit te schakelen! Het is onmogelijk voor hem om alle 50.000 militia-leden in de richting van de basis Guantanamo te dirigeren, zonder dat de Amerikaanse marine-autoriteiten dit reeds vroegtijdig bekend wordt. Dit schakelt de militia uit als belege ringsmacht, aangenomen dan dat de jon ge Raul vijftig duizend verstandige Cu banen zou kunnen vinden, die de basis zouden willen aanvallen, zelfs op bevel.Guantanamo. Red.) Waardeloos Admiraal Robert Dennison is er op voorbereid bij het eerste teken van be dreiging gebruik te maken van torpe- doboten, kruisers, die met raketten be wapend zijn, een gehele vloot landings vaartuigen, vliegdekschepen, uitgerust met een machtige vloot bommenwerpers, om nog maar niets te zeggen van de lucht- en zeestrijdkrachten, afkomstig uit Key West en de marine-basis van Jacksonville. De Cubaanse luchtmacht bestaat uit een handjevol middelzware bommenwer pers van het type B-26, door de Ver enigde Staten aan president Batista ge geven. Verder is er nog een dozijn Sea Furies (jachttoestellen), afkomstig van Engeland, drie T-33 lesvllegtuigen uit de Verenigde Staten en elf Mig 15 jagers, welke echter gevlogen dienen te worden door Russische of Tsjechische piloten. Niets hiervan staat echter ook maar in de schaduw van wat Amerika aan luchtstrijdkrachten heeft gestationeerd, dwars tegenover de baai, waarover ik in Guantanamo uitkeek: op Leeward Point. Oorlog, zo schijnt het, behoeft niet tot de mogelijkheden gerekend te wor den, tenzij Fidel Castro zijn verstand verliest. Ware broederschap De tweede mogelijkheid een beroep op de Verenigde Naties of het Inter nationale Gerechtshof schijnt bij voorbaat al gedoemd vruchteloos te blij ven (de dezer dagen door Cuba bij de Veiligheidsraad ingediende klacht, dat „elk ogenblik een Amerikaanse aanval op Cuba te verwachten zou zijn" ligt op een geheel ander vlak en heeft geen betrekking op de status van de basis Fidel Castro kan slechts een beroep doen op de wereldopinie, indien hij hiervoor voldoende wettelijke of morele gronden heeft. Deze heeft hij echter niet. De Amerikanen kwamen in 1898 het Cubaanse volk te hulp om het bij te staan in de strijd tegen de Spanjaarden, die hen nog overheersten. Een band van ware broederschap werd nadien tussen de twee naties gesmeed. Deze band be staat nog steeds, zelfs nu Castro twee jaar lang getracht heeft deze gevoelens uit de harten van de Cubanen te ban nen! Op 22 mei 1903 tekenden de Cubanen en Amerikanen te Havanna een ver drag. Dit verdrag voorzag in het ver pachten van 45 vierkante mijl van het gebied rond de baai van Guantanamo als basis en bunker-station. De basis was nodig om de toegangs wegen tot het Panama-kanaal onder controle te kunnen houden. De ernstig ste bedreiging zou waarschijnlijk via de bovenwindse passage komen, een be trekkelijk smal zeegebied, dat Guata- namo van Port-au-Prince, op Haiti, scheidt. In dit verdrag werd bepaald, dat de Verenigde Staten per jaar een pacht som van tweeduizend dollar in goud zouden betalen. De pacht werd op een laag bedrag vastgesteld, omdat de Cu baanse regering hiermede haar dank baarheid wilde uiten. Een van de andere artikelen bepaalt, dat de basis blijft bestaan, totdat „we derzijds" besloten wordt haar te verla ten. Duidelijke uitspraak Het verdrag van 1903 bevatte ook de bepaling, dat, indien de Cubaanse rege ring de Verenigde Staten om gewapen de interventie zou verzoeken ten tijde van een internationaal conflict, de Ver enigde Staten aan dit verzoek gevolg dienen te geven. Dit verdrag werd gete kend door president Theodore Roose velt. Op 29 mei 1934 tekende een andere Roosevelt, Franklin D.een nieuw ver drag, dat precies hetzelfde was als 't oude, behalve dan dat de passages over de militaire interventie waren ge schrapt. Het oude en het nieuwe verdrag be vatten beide deze woorden: „Zolang de Verenigde Staten van Noord-Amerika genoemde marinebasis van Guantanamo niet zullen verlaten of zolang de twee regeringen niet een wijziging van haar huidige grenzen overeen zullen komen, zal de basis voortdurend het gebied om vangen, die zij thans heeft De Monroe-leer Castro is van professie advocaat. Hij kan lezen. Tenzij hij dus verlangend is sympathie te verliezen, zal hy deze kwestie niet voorleggen aan de Verenig de Naties of het Internationaal Ge rechtshof. De Verenigde Staten hebben 76 miljoen dollar in Guantanamo geïn vesteerd en zij zullen de basis niet ver laten, zelfs indien zy hier vriendelijk om zouden worden gevraagd. Er ligt een hele keten van bases in het Caraibische gebied: Key West in Flori- Guantanamo op Cuba, Roosevelt Roads op Puerto Rico, Trinidad en Ber muda in de Atlantische Oceaan. Deze bases zijn niet alleen belangryk omdat zij een deel van de Atlantische Oceaan beheersen, maar ook in verband Voor derde maal binnen een jaar „Is een compromis heus onmogelijk?" Voor de derde maal binnen een jaar heeft in Amsterdam gisteren voor de president van de rechtbank mr. H. J. Hutschler een kort geding gediend tus sen de N.V. Garage Kost uit Amster dam en de firma Autopon, een door de importeurs van de Volkswagen op gerichte vennootschap onder firma, die voor een groot deel van Amsterdam als dealer voor de V.W. optreedt. Ga rage Kost is jaren lang hoofddealer voor de V.W. in de hoofdstad geweest, maar verloor het dealerschap toen Auto pon in Amsterdam werd opgericht. Kost werd dus gewoon klant van de Auto pon en onmiddellijk ontstonden er moeilijkheden. Deze moeilijkheden werden ook door de rechtbank-president aangehaald, toen hy de zitting begon met te zeg gen „Is er nu nooit eens overwogen nader tot elkaar te komen? Een kort geding is een voorlopige ordening, maar het is toch niet mogelijk om voorlopig te blijven ordenen?". In zijn uitspraak van een eerder gehouden kort geding op 8 maart 1960, had mr. Hutschler de firma Autopon gedwongen aan Garage Kost op dezelfde wijze te leveren als aan andere klanten. Veranderingen „Ik verzoek u thans deze uitspraak ongedaan te maken", zo sprak mr. W. Nije, die voor Autopon pleitte. „Er heb ben zich na uw vorige uitspraak vele veranderingen in de situatie voorgedaan, waardoor met een man als Kost geen zaken meer zijn te doen". Mr. Nije met de Monroe-doctrine, die leert dat vreemde mogendheden uit dit gebied ge weerd dienen te worden. Vorig jaar heeft de Cubaanse rege ring voor de eerste keer de voor Guan tanamo betaalde pachtsom terugge stuurd. Op zichzelf is dit natuurlijk geen bedreiging en verandert het niets aan het legale karakter van de zaak. Het is hetzelfde als een huiseigenaar huur weigert te aanvaarden voor een huis, zelfs al is het huurcontract nog lang niet afgelopen, omdat hy simpel weg de huurder kwyt wil. Indien de communistisch-georiënteerde regering van Cuba geen oorlog wil uitlokken en ook geen beroep wil doen op interna tionale organisaties, blyft er slechts één weg over: het scheppen van moeilyk- heden en sabotage. Dit zyn minne en smerige middelen en als Castro deze kiest, kunnen zy constante irritatie voor de Amerikaanse Marine vormen. (Copyright 1960, King Features Syndicate Inc.). „Nieuwe Amerikaanse regering is sterk, hardiverkend en vooruitstrevend team (Van onze Londense correspondent) Hugh Gaitskell, de leider van de Labour-oppositie in het Lager huis, in Londen teruggekeerd van zijn bezoek aan Amerika, heeft zich geestdriftig over president Kennedy en de nieuwe Amerikaanse rege ring uitgelaten. Zijn enige teleurstelling was dat zijn auto in Washing ton vijf uur in de sneeuw bleef steken, waardoor hij het galafeest miste. Gaitskell is de eerste Europese politicus, die een gesprek met Kennedy heeft gehad en verschillende andere nieuwe Amerikaanse leiders heeft ontmoet. Zyn indrukken zullen ook van belang zyn voor premier Macmillan, die spoedig naar Washington gaat. Gaitskell noemde de nieuwe Amerikaanse regering een zeer sterk, harwerkend en vooruitstrevend team, de best denkbare regeringsploeg, welke de Democraten hebben kunnen bijeenbrengen. Diep onder de indruk Gaitskell was diep onder de indruk van Kennedy met wie hij een dag voor diens ambtsaanvaarding heeft geluncht. Hij prees Kennedy's kennis van zaken, zijn snelle reactie en „de absoluut juiste vragen" welke hij stelde. Kennedy is zeer intelligent, praktisch, een man met een open geest, die niet het minste spoor van cynisme vertoont. Maar Gaitskell waarschuwde dat men niet alles tegelijk van het nieuwe regime moet verwachten. Voorts zei hij dat Kennedy en zijn ploeg alles zullen doen om de huidige depressie te overwinnen en de weg vrij te maken voor een nieuwe economische opgang. Het is in ieders belang dat zo spoedig mogelijk een gemeenschappe lijke Westelijke politiek inzake de rente tarieven wordt gevolgd. De nieuwe Ame rikaanse regering is niet goed te spreken over de bestaande afwijking op dit punt tussen Europa en de Verenigde Staten. Gaitskell acht daarom een spoedige con ferentie tussen Amerika, Engeland en West-Duitsland noodzakelijk omdat de dollarmoeilykheden in de Verenigde Staten verergerd worden door de hogere Europese rentevoet, Absurd De Kennedy-ploeg maakte hem dui delijk dat het absurd is dat de commu nisten de Westelijke mogendheden als „kolonialisten" afschilderen. MacMillan zal er, volgens Gaitskell, beter op die nen toe te zien. dat de Britse houding in de debatten der Verenigde Naties geen aanleiding geeft tot deze valse beschul diging. Wat een topgesprek met Kroesjtsjef betreft zal de Russische leider Kennedy tijd moeten geven. De Amerikaanse pre sident is niet van plan opnieuw het ri sico van een mislukking te lopen. Hij zal alles met Londen bespreken en ook dat neemt tijd. Gaitskell zei dat hij vol hoop is dat de nieuwe Amerikaanse re gering een vredelievende koers zal vol gen en het bewijs zal leveren over ver beeldingskracht te beschikken. Gereserveerd In Londen staat men over het alge meen nog gereserveerd tegenover Ken nedy en zijn mannen. Het is moeilijk, zo zegt men, de Amerikaanse politiek in de eerstvolgende twee jaar te voor spellen. Afgewacht dient te worden wat de reactie zal zijn van de oudere Euro- VLIEGTUIG TOCH NAAR KONGO VERTROKKEN Alle problemen rondom de vlucht van het chartertoestel van de „Starways" met voedsel en medicamenten naar Kongo zijn opgelost. Het toestel vertrok gistermiddag om een minuut voor half drie van „Zestienhoven" en arriveerde vanmorgen in Elisabethville. ZWARE OVERSTROMINGEN IN WEST-JAVA 200.000 mensen dakloos In "West-Java zijn tengevolge van overstromingen meer dan 200.000 men sen dakloos. In Djakarta heerst een tekort aan rjjst en vlees. De zware regenval die de overstro mingen heeft veroorzaakt, is weliswaar aan het eind van de vorige week opge houden, maar weerkundigen hebben nieuwe regen voorspeld. Dertig dorpen staan onder water en ruim 13.000 ha. rijstaanplant zyn ver woest. In Djakarta vreest men verdere overstromingen. Reeds 40.000 mensen die in lager gelegen delen van de stad wonen, hebben hun woningen moeten verlaten. De gouverneur van Djakarta, kolonel Soemarno, heeft dringend om zandzakken verzocht, die men wil ge bruiken om de Tjitarum zoveel mogelijk binnen haar oevers te houden. Er zyn echter al verscheidene dykdoorbraken gemeld, waardoor weg- en spoorverbin dingen zyn verbroken. pese leiders op de Jonge dynamische Kennedy. MacMillan zal niet kunnen rekenen op min of meer automatische goedkeu ring van zjjn denkbeelden, zoals onder Eisenhower vaak het geval was. Er is daarom thans een element van onzeker heid gekomen in de betrekkingen tussen Engeland en de Verenigde Staten. Uit Gaitskells uitbundigheid kan worden afgeleid dat hy meent dat hij waarschijnlijk beter met Kennedy over weg zal kunnen dan de Conservatieven. Dit wordt misschien wel een slagzin in dc binnen vier jaar te houden nieuwe Britse algemene verkiezingen, welke in het Kennedy-tijdperk zullen vallen. Maar het is nog te vroeg om daar op vooruit te lopen. Een overzicht van de basis Guantanamo: geheel links: aan deze zijde van de baai Air Termi nal, aan de andere zijde' Leexvard Point. Middenwerkplaatsen. Rechts: het radiostation; op de achtergrond: de zoutvlakten; op de voorgrond: het oude, Spaanse kanon ter herinnering van de eer ste Amerikanen, die hier sneu velden. Stichting „Gemeenschap en geestelijke gezondheid" (Van onze Utrechtse correspondent) In Utrecht is gisteren opgericht de Stichting „Gemeenschap en geestelijke gezondheid", met de bedoeling een brug te slaan over de kloof die bestaat tussen de Nederlandse samenleving en de psy chiatrie. Aanleiding voor oprichting van deze stichting is het gebrek aan begrip voor de eisen van de moderne psychiatrie in Nederland. Er is veel te weinig wissel werking tussen de psychiatrie en de sa menleving, waardoor de genezing ern stig belemmerd of zelfs verhinderd wordt. Het bestuur van de Stichting bestaat uit de heren J. M. Redelé uit Dordrecht, voorzitter, de hoogleraren prof. dr. H. M. M. Fortmann, prof. dr. I. Gadourek uit Groningen, prof. dr. M. Mulder uit Utrecht, mr. W. Baron van Dedem, P. Beishuizen, mr. J. D. J. E. v. d. Berg. voorzitter van de Raad van Arbeid in Dordrecht, dr. P. Gros, een public rela- tion-adviseur uit Den Haag, de heer H. G. Pellikaan uit Rotterdam en de Bilt- hovense journaliste mevrouw T. J. F. Wydeveld-Polée. De Stichting wil in de samenleving be grip aankweken voor de geesteszieken. Zy stelt zich voor dit te doen door re- searchwerk te financieren, voorlichting te geven, te activeren en te organiseren. Er is reeds een subsidie verstrekt door de nationale federatie voor de geestelyke volksgezondheid. Achter het stichtings bestuur komt de Stichtingsraad te staan, die contact houdt met de andere instellingen op dit gebied. Hoewel de stichting tot stand kwam met het oog op het vyf de eeuwfeest van de Willem Arntsz-stichting in Utrecht en Den Dol- der, is het de bedoeling de resultaten van de onderzoekingen ter beschikking te stellen van allen die zich bezig hou den met de geestelyke volksgezondheid. voerde daarby aan, dat Kost, V.W.'s bestelt op namen van aspirant-kopers, die achteraf in het geheel niet tot een koop biyken over te gaan. Daardoor zou Kost een voorraad vormen, waar mee het hem mogelijk is zonder de ge- bruikelyke wachttyd auto'3 te leveren. Tevens maakte mr. Nije gewag van brieven, die door Kost aan de V.W.- fabriek in Duitsland zyn verstuurd, waarin de schryvers stellen, dat Auto pon niet in staat is om de V.W.-be langen op een juiste wyze te behar tigen. Tevens vroeg mr. Nye zich af of het formele bevel van de presi dent van de rechtbank om met Kost contracten af te sluiten geen inbreuk maakte op de contractvrijheid. Voor Garage Kost pleitte mr. E. Spanjaard. Deze ontkende, dat gedaag de ook maar één gefingeerde order had opgegeven. „Wel is het gebeurd, dat een wagen die voor een bepaalde koper bestemd was aan een andere koper ver kocht werd, maar dat zyn de normale verschuivingen die reeds sinds 1947 in het hele land worden toegepast". De beweringen van eiseres noemde mr. Spanjaard onwaar en een verdraaiing van de feiten. De eis van Autopon zag hy als een appèl tegen het vonnis van maart 1960. Discriminatie „De importeur had verwacht, dat Kost na de oprichting van Autopon wel op een ander merk zou overstap pen", zo merkte mr. Spanjaard op. „En dat Is de reden waarom er ook nu nog op grote schaal discri minatie wordt toegepast". Pleiter bracht ook brieven ter sprake, die Autopon onlangs naar klanten van Kost had gezonden. In deze circulaire vraagt Autopon V.W.-bezitters, wanneer zy bij Autopon kunnen worden verwacht voor een servicebeurt. Een van de antwoor den luidde volgens mr. Spanjaard: „Wy bhjven by Kost". Ook de andere brieven verschenen nog even op het gerechtelyke toneel. „Het conflict is zelfs ter kennis gebracht aan de Westduitse regering. Mag myn cliënt dan ook zyn standpunt uiteenzetten in brieven naar de fabriek?", zo vroeg mr. Spanjaard. Zyn conclusie luidde, dat hier bepaald geen sprake is van ongeoorloofde voorraadvorming noch van gefingeerde orders. Uitsluiting van de verkoop van V.W. zal volgens hem de levensader van zyn cliënt afsnyden. Hy vroeg de president afwyzing van de vordering, of verwijzing naar de ge wone rechter. Mr. Hutschler zal op 1 februari a.s. uitspraak doen. Verdachtenbank voor Eichmann kogelvrij Voor Adolf Eichmann wordt in Israël een speciale kogelvrye verdachtenbank gebouwd van dik glas en staal en plas tic. In de kogelvrye verdachtenbank is ook ruimte voor de twee bewakers die Eichmann tydens de rechtbankzittingen die op 15 maart beginnen, naast zich krijgt. De kogelvrije verdachtenbank is het uitvloeisel van een der verscheidene wetsontwerpen welke in de Knesset <Ki mei) behandeld zyn en het oogmerk hebben speciale voorzieningen te treffer* voor het geval-Eichmann. De hoogte is ruim 2.25 meter en verder is de cabine 1.50 meter lang en onge veer 2 meter breed. De bovenzyde is van plastic, met een ruit aan de zijde waar Eichmann zyn drie rechters tegenover zich vindt. De Israëlische kolitie heeft enkele van zyn beste scherpschutters met machinepistolen van zeer korte af stand op het glas laten schieten dat in de verdachtenbank komt. Het glas werd zelfs niet beschadigd... De verdachtenbank zal gesloten wor den zodra Eichmann erin zit. De ver dachte krygt een telefoon op de oren. De drie leden van de speciale recht bank zullen benoemd worden door de president van de districtsgerechtbank van Jeruzalem, en gekozen worden uit de leden en byzitters van deze recht bank. Ingevolge een andere speciale wet kan als Eichmann schuld erkent in de zin van de Angelsaksische rechtspraak, de schuldigverklaring van de verdachte door het hof aanvaard of verworpen worden. Overigens is de algemene veronder stelling dat Eichmann. indien hy schul dig wordt bevonden, zal worden veroor deeld tot dood door de strop. Fusie van twee grote Britse persgroepen Twee grote Britse uitgeveryen van dagbladen, de „Odhams Limited" en de „Thomson Newspapers", zijn een fusie aangegaan, aldus hebben hun directies gisteravond in Londen bekendgemaakt. De nieuwe groep, die de naam „Thom son Odhams" heeft gekregen, heeft een kapitaal van 66 miljoen pond sterling en is daarmee de grootste persgroep van Europa en misschien van de gehele wereld geworden. De „Odhams Limited" geeft onder meer de „Daily Herald" (oplage ander half miljoen), het weekblad „The People" (oplage vier miljoen en het damesweek blad „Woman" (oplage ruim drie mil joen) uit. „Thomson Newspapers" komen met de „Sunday Times" «oplage eén miljoen), het dagblad „Scotsman" en een groot aantal provinciale bladen en een aantal weekbladen op de markt. Het socialistische parlementslid Chris topher Mayhew heeft naar aanleiding van deze fusie de regering verzocht een onderzoek in te stellen naar het toene mende monopolisme in de perswereld. Begin vorige maand heeft het Lager huis de regering al in een motie ge vraagd om zo'n onderzoek. Het Labour- lid Robinson zei by die gelegenheid: „Thomson beheerst al 82 kranten en men zegt dat hy er honderd van wil maken". Roy Thomson, de 66-jarige Canadees die 100 kranten, televisie- en radiosta tions beheerst in Canada, de Ver. Staten en Engeland, wordt president van de nieuwe maatschappy. Vice-president wordt de Brit Sir Christopher Chancel lor, die president van Odhams Press was en daarvoor 15 jaar lang algemeen directeur van Reuter is geweest.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7