De „Santa Maria" zou op weg zijn naar Angola (Portugees Afrika) Vliegers van de RB-47 door Moskou vrijgelaten WEERBERICHT Rebellenleider heeft zich tot een bespreking bereid verklaard Strenge vorst in de nacht Prof. v. Eysinga overledbn SPAAK terug naar België? MR. DR. K.P. VAN DER MANDELE erevoorzitter Af Verrassende mededeling op de eerste conferentie van Kennedy Drie kinderen omgekomen bij felle brand in Barrahuis (Fr.) (§ucf Qhe teuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 26 JANUARI 1961 No. 30264 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f 255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57056 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Santa Maria" is op weg naar de Afrikaanse kust, vermoedelijk naar Angola in Portugees West-Afrika. In dat geval zal het schip nog bijna vier dagen moeten varen. Twee torpedobootjagers en zeven vlieg tuigen van de Amerikaanse Marine achtervolgen op het ogenblik het 20.00 ton metende schip. Ook het Portugese fregat „Per Escobar" heeft zee gekozen om aan de achtervolging deel te nemen. In Lissabon is meegedeeld, dat er onder de zeventig rebellen maar zes Portugezen zijn. De rest zou voor het grootste deel uit Spanjaarden en Venezo- lanen bestaan. Volgens een mededeling van de Amerikaanse Marine zouden de rebellen zich bereid hebben verklaard tot en bespreking op de Santa Maria met vertegenwoordigers van elk land behalve Portugal of Spanje. Op verzoek van de Portugese ambassade heeft de havenpolitie van Rio de Janeiro het Portugese schip „Vera Cruz", een zusterschip van de Santa Maria, aanvankelijk de toegang tot de haven geweigerd. De Portugese ambassade vreesde kennelijk, dat vluchtelingen voor het regime van Salazar een muiterij aan boord van de „Vera Cruz" wilden uitlokken. Later, toen er maatregelen waren genomen, werd het schip tot de haven toegelaten. „Geen zeeroverij" Het Westduitse blad „Der Mittag", in Düsseldorf verschijnend, heeft de vraag opgeworpen wat men wel zal doen, als het schip gevonden zal zijn. „Het is on mogelijk een zo hoog passagiersschip te enteren en het is eveneens onmogelijk op het schip voor de boeg te vuren, om. dat rekening moet worden gehouden met. de vijfhonderd passagiers" aldus het blad. Volgens „Der Mittag" zou naar de mening van deskundigen op het gebied van het internationale recht in het ge val van de „Santa Maria" geen sprake van zeerroverij of muiterij. Zeeroverij moet gepaard gaan met aanvallen op andere schepen of roverij en het is geen muiterij omdat de rebellen als passagiers aan boord zijn gekomen. „De beweringen van de Britse oppo sitie, dat het hier een binnenlandse aangelegenheid van Portugal betreft, zijn niet geheel onjuist", aldus het blad verder, zijn commentaar besluitend met de opmerking dat dit conflict zo oor- Van gisteren op vandaag heeft het vorstgebied in West-Europa een ver dere uitbreiding ondergaan. De vorstgrens liep vanmorgen dan ook van Zwitserland naar zuidwest- Frankrijk in de buurt van Bordeaux. In Duitsland en ons land nam de vorst verder toe. In onze oostelijke provincies kwam op verschillende plaatsen omstreeks 10 graden vorst voor. Alleen in Zuid-Limburg was het nog wat minder, omdat daar nog de bewolking aanwezig was samen hangende met een over de Alpen wegtrekkende depressie. Deze bracht in Oost-Frankrijk en Duitsland plaatselijk nog al wat sneeuw. Het snesuwgebied heeft zich juist tot over Zuid-Limburg uitgestrekt, waar in het uiterste zuidoosten plaatselijk ook 15 tot 25 cm. sneeuw is gevallen Inmiddels verplaatst het Scandi navische hogedrukgebied zich verder naar het zuiden en het centrum er van zal morgen boven midden-Duits- land zijn aangekomen. Het neemt echter thans weer in betekenis toe, zodat het ook morgen het weer op het vasteland van West-Europa zal blijven beheersen. Komende nacht zal er daarbij minder wind zijn dan afgelopen nacht en kan vooral in het oosten en zuidoosten van het land de temperatuur nog wat lager worden en zal op de meeste plaatsen strenge vorst voorkomen. Op de Oceaan is de depressie-acti viteit belangrijk toegenomen. Enkele zeer diepe depressies hebben de luchtdruk ten zuidwesten van IJs land tot zeer lage waarden doen da len. De depressie invloed breidt zich langzaam verder in oostelijke rich ting uit, maar zal morgen nog geen ander effect op het weer in ons land hebben dan een ruiming van de wind naar het zuidoosten. PLAATSELIJK STRENGE VORST De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Droog weer en over het algemeen weinig bewolking. In de nacht en och tend matige tot strenge vorst, morgen middag overwegend lichte vorst. Zwak ke tot matige, later aan de kust vrij krachtige wind tussen oost en zuid. (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 januari Zon op: 8.28 uur; onder: 17.18 uur. Maan op: 13.59 uur; onder: 4.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.08 en 12.39 uur, laagwater te 8.05 uur en 20.37 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's spronkelijk is, dat de betrokken autori teiten kennelijk iets te haastig hebben gehandeld. Enorm gebied De eenheden van de Nederlandse Marine, die op de Antillen zyn gesta tioneerd hebben een bepaald gebied toegewezen gekregen om naar de „Santa Maria" te zoeken. Vliegtuigen en het fregat „Van Amstel" nemen aan de op sporingsactie deel. Kapitein-lt. Robert Walker, die de leiding heeft van de opsporingsdienst van de Amerikaanse Marine, zei in een televisiegesprek, dat het zoeken naar de „Santa Maria" een zeer moeilijke taak was daar het hier gaat om een zeegebied ongeveer ter grootte van de oppervlakte der Verenigde Staten waar het schip zich kan berinden. Het Amerikaanse radiostation „Colum_ bia Broadcasting System" heeft gister! avond een boodschap opgevangen van rebellenleider Henrique Galvao, onder wiens leiding de „Santa Maria" over meesterd is. Galvao zegt hierin, dat hij en zijn mannen zich niet zullen over geven. als zij benaderd of aangevallen mochten worden door Portugese of an dere oorlogsschepen. Wij zijn geen ti rannen, maar patriotten. Wij zijn tegen standers van alle vormen van totalitair bewind en Potugese burgers, die tot elk offer, zelfs dat van het leven, bereid zijn, zo zegt Galvao. Hij voegt hieraan toe dat hij en zijn mannen weldra een neutrale haven zul len vinden, waar de passagiers omwille van hun veiligheid zullen worden afge zet. Maar wij zelf zullen de strijd tegen de tirannie voortzetten, zo besluit hij. Op bijna 83-jarige leeftijd is dinsdag overleden prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, oud-hoogleraar aan de Leidse Universiteit en oud- rechter in het Permanente Hof van Internationale Justitie, die na de Tweede Wereldoorlog veel voor de Leidse Universiteit heeft gedaan als voorzitter van het bestuur van de Universiteitsraad en later ge committeerde van deze raad. De crematie van het stoffelijk overschot heeft hedenochtend in alle stilte plaats gevonden op de begraafplaats Westerveld. Elders in dit blad schrijven wij uitvoerig over de grote verdiensten van prof. Van Eysinga voor de rechtswetenschap en de Leidse Universitaire gemeenschap en bo venal zijn menselijke eigenschap pen, die zijn overlijden tot een groot verlies maken voor een veel uitgebreider kring dan die der wetenschap. Rechtse staatsgreep in El Salvodor In de Middenamerikaanses taat El Sal vador hebben gisteren zeer rechtse ele menten uit het leger de macht in han den genomen. Sedert president Lemus by een opstand op 26 oktober van het vorig jaar verdreven werd, regeerde een junta van zes personen het land, dat het klein ste en dichtst bevolkte van Midden- Amerika is en ongeveer tweeeneenhalf miljoen inwoners telt. Hoofd van de nieuwe junta is kolonel Portillo. Het hoofdkwartier ligt in het fort San Car los, ten noorden van de hoofdstad, San Salvador. Volgens berichten uit Guate mala wordt er nog hevig gevochten in El Salvador, maar bijzonderheden zijn niet bekend, omdat de verbindingen ver broken zijn. Volgens in Guatemala opgevangen radioberichten heeft de nieuwe junta de krijgswet afgekondigd. Een lid van deze junta heeft verklaard, dat de staatsgreep een gevolg is geweest van de houding van de oude junta, die commu nistische activiteit toeliet, waardoor de veiligheid van het land in gevaar werd gebracht De nieuwe junta zal Ti „mid den-positie" innemen, aldus dit lid. De nieuwe vertegenwoordiger van de Verenigde Stoten bij de Ver enigde Naties, Adlai Stevenson, ge fotografeerd tijdens het overhan digen van zijn geloofsbrieven aan de secretaris-generaal van de V.N., Hammarksjöld. (Van onze Brusselse correspondent) Volgens het vlad „De Standaard" zal Paul-Henri Spaak ontslag hebben geno men als secretaris-generaal van de N.A.V.O. en zal hü terugkeren naar België. Bij de aanstaande verkiezingen zal hij aanvoerder worden van de Brus selse lijst van de socialistische party. Het blad meent verder te weten dat Spaak zijn beslissing heeft genomen nadat hij besprekingen had gevoerd met oud-premier Paul van Zeeland die tot de C.V.P. behoort. Het leidt uit een en ander af dat een regeringscoalitie tus sen rooms-katholïeken en de socialis ten in de maak is. Geïnstalleerd door Prins Bernhard Bij gelegenheid van de installatie van mr. dr. K. P. van der Mandele als ere voorzitter van het Afrika-instituut heeft Prins Bernhard vanmorgen een rede uitgesproken, waarin hij de bijzon dere verdiensten van de heer Van der Mandele voor het instituut en daardoor voor de Nederlandse betrekkingen met Afrika in het algemeen memoreerde. De plannen tot instelling van het Afrika- instituut ontstonden reeds in de oor log. Toen reeds voorzag de heer Van der Mandele. dat het Nederland van na de bevrijding zich niet meer alleen op Zuid-Oosl-Azië zou kunnen richten. Het initiatief van de heer Van der Mandele is levend geworden In dit Afrika-insti tuut. waarvan hy een der oprichters was en gedurende tien jaren het voor zitterschap heeft bekleed. „Tot voor kort waren wy gewend Afrika haast als een verlengstuk van Europa te zien, waarmee wy niet alleen zaken dachten te doen, maar waarop wy bewust onze economische politiek richtten met de bedoeling de ontwikke ling van de beide werelddelen te har moniseren en te synchroniseren", zo zei de heer Van der Mandele in zijn ant- woordrede. „Dit wordt nu echter door het Oosten fel bestreden en als een nieuw soort kolonialisme gebrandmerkt. Door bevordering van een totalitair op- bouwplan („diversified economy") pro beert men de integratie met het Westen te belemmeren". Omdat deze methode minder agressief lijkt dan naasting en onteigening van bestaande ondernemingen is deze me thode haast even gevaariyk als natio nalisatie. Landen met „sterke" produkten. zoals by voorbeeld goud en diamant en derge lijke, wordt voorgehouden, dat zy rijk genoeg zyn om zich zonder financiële hulp van derden te kunnen ontplooien. Deze landen, zo redeneert het Oosten, hebben vooral militaire steun nodig, zo dat de leiders van het verzet zich tegen verdere Westerse uitbuiting kunnen handhaven. „Wij hebben echter ook nu nog voorbeelden genoeg van landen, waar de enorme inkomsten uit natuur lijke bodemschatten niet ten behoeve van de ontwikkeling van het land, maar voor pracht, praal of machtsvertoon van enkelen worden gebruikt". Tot op zekere hoogte heeft het oost- blok door zyn opdringen in Afrika de Westerse suprematie in dit werelddeel ondermijnd. „Wy behoeven Afrika echter geens zins af te schrijven. Wij moeten alleen de moed hebben het vraagstuk opnieuw en uit een andere gezichtshoek te be kijken en vooral de zelfbeheersing op brengen om de nodeloze debatten over Afrika met de Sovjet-Unie uit de weg te gaan. Wij moeten geduld oefenen, dan zal Afrika na verloop van tijd Europa ontdekken", zo beëindigde de heer Van der Mandele zyn rede. Tijdens de voorjaarsbeurs van de Jaarbeurs zal aan de Croeselaan in Utrecht voor het eerst de nieuwe Marijkehal in gebruik zijn. Dit is een van de modernste expositie ruimten in Europa met een opper vlakte van 17.000 vierkante meter. Het restaurant in de hal biedt plaats aan 400 personen. Een bui tenaanzicht van de enorme hal. DE CASCADE OP SLEEPTOUW Twee Britse sleepboten zijn er in ge slaagd het 341 ton metende Nederlandse motorschip „Cascade", dat een etmaal lang met defecte motor in de storm achtige Ierse Zee heeft rondgedreven, vast te maken, zy zullen de kustvaar der vermoedelijk naar Cork brengen om te worden gerepareerd. Ferhat Abbas: Nog geen cont act met Franse regering De leider van de Algerijnse opstande lingenregering Ferliat Abbas, heeft gis teren op een persconferentie in Djakar ta aan het einde van zyn officieel be zoek van een week aan Indonesië gezegd dat het aan de Franse regering is het initiatief te nemen tot nieuwe onder handelingen over de beëindiging van de oorlog in Algerije. Volgens Abbas heeft zijn regering op igeen enkele wyze contact gehad met vertegenwoordigers van de Franse rege ring na liet referendum van 8 januari. In antwoord op een vraag over de mo gelijkheid van een eenzijdig staken van het vuren, antwoordde Abbas dat zulks hem niet waarschijnlijk of te verwerke- ïyken lykt. Alleen door onderhandelin gen kan het tot een staken van het vu ren komen. Abbas heeft voorts gezegd, dat Frank rijk de steun heeft van de landen van de Navo. Bij het handhaven van het ko-1 loniaüsme in Algerije. De Verenigde Sta ten hebben vliegtuigen en hefschroef- 1 vliegtuigen geleverd. Nu zyn er weer be- richten ontvangen, volgens welke er Amerikaanse technici in Algerije zyn voor het onderhoud van deze toestellen.! De'Sovjet-Unie heeft de twee overlevende vliegers van het Ameri kaanse verkenningsvliegtuig RB-47. dat in julj boven de Barentszee werd neergeschoten, vrijgelaten, aldus deelde president Kennedy gis teren op zijn persconferentie in Washington mede. Het zijn de kapi tein-vliegers John McKone en Bruce Olmstead. Amerika heeft geen concessies gedaan om hun invrijheidstelling te bereiken. De president stelde vastdat deze vrijlating een ernstig obstakel voor de vreedzame betrekkingen tussen Amerika en de Sovjet-Unie uit de weg heeft ge ruimd. Hij heeft opdracht gegeven geen verkenningsvluchten boven Russisch gebied meer te maken. Deze vluchten werden gestaakt toen er vorig jaar mei een U-2 werd neergehaald boven Siberië. Hedenochtend om drie uur stapten de beide vliegers op Schiphol van het lijntoestel van de KLM uit Moskou over in een Constellation van de Amerikaanse luchtmacht. Als president Kennedy het nieuws niet enkele uren tevoren wereldkundig had gemaakt, zou hun aankomst en vertrek volkomen onopgemerkt zijn gebleven. Gelegenheid tot contact met de pers werd niet gegeven. Kleurig auditorium in Washington Onze correspondent in Washington te lefoneerde: Kennedy's eerste persconferentie werd gegeven in het gloednieuwe en kleurige auditorium van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, dat een nieuw onder dak heeft gekregen. Het was stellig een bewijs van zelfver trouwen. dat de president had toege staan dat zyn antwoorden rechtstreeks door de televisie mochten worden over gebracht naar de huiskamers van al zijn landgenoten. De jonge president, die zijn gedachten voortreffelijk weet te formuleren, be trachtte de vereiste omzichtigheid en beging geen enkele blunder. Doch zelfs de bekwaamste staatsman kan een antwoord minder gelukkig for muleren en sommigen in Washington betwijfelen daarom of het verstandig is dat Kennedy blijkbaar besloten heeft van deze publiciteit-zonder-noodrem een gewoonte te maken. Slechts éénmaal versprak de president zich toen hy zei, dat hy de kernexplosies einde maart wilde hervatten, doch ieder een wist wat hij bedoelde: een hervat ting van de conferentie over dit onder werp. Een record-aantal van 418 journalisten was by deze première aanwezig. De zaal leent zich uitstekend voor kleurenfoto's voor Amerika's glanzende tydschriften. De zijkanten van het achterdoek wa ren felblauw, het midden crème. De goedgeklede Kennedy in een donker blauw pak stak hoog boven de lessenaar uit. zyn witte overhemd deed zyn ge bruinde gezicht extra uitkomen. Enkele malen gaf de president biyk van een droge humor, die zyn gehoor zeer waar deerde en miljoenen, die Kennedy op de televisie hebben gezien, zullen trots zyn op het uitstekend debuut van hun nieu we president. Kroesjtsjef naar New York? Volgens de New York Post neemt men bij de VN in ruime kring aan, dat pre mier Kroesjtsjef in New York aanwezig zal zijn, als de Algemene Vergadering op 7 maart haar zitting hervat. Verder zei Abbas dat de Indonesische regering ermee heeft ingestemd de Al gerijnse opstandelingen te helpen die voorbereid zyn voor een langdurige oor log Abbas gaat vandaag naar de Maleise federatie. Parijs boos op Duitse televisie De Franse ambassadeur in Bonn, Franqois Seydoux, heeft gisteren stap pen gedaan by het Westduitse ministe rie van Buitenlandse Zaken in Bonn in verband met een dinsdag door de Duitse televisie uitgezonden programma over de Algerynse stryd, getiteld: „de zeven jarige oorlog". Naar Fri >e opvatting droeg de uit zending een louter anti-Frans karakter en gaf zy uiting aan de FLN (het Alge rynse bevrydingsfront» welgezinde ge voelens. S-ydoux zou er de nadruk op gelegd heboin, dat dergelyke voorvallen de goer e Duits-Franse betrekkingen na- d?l., invloeden. In Bonn zou men de Franse ambassadeur een onderzoek van de kwestie toegezegd hebben. Een felle uitslaande brand in een dub bele woning in Barrahuis. onder de rook van Leeuwarden, heeft in de af gelopen nacht het leven gekost van drie kinderen van het gezin Wiersma. De brand brak omstreeks drie uur vannacht uit en was pas om zeven uur vanmorgen bedwongen. Het vuur werd ontdekt door een boeren arbeider toen het huis in lichterlaaie stond. Op hun beurt alarmeerden bu ren de Leeuwarder brandweer. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, stond men bijna machteloos tegen de enorme vuurzee, die de woning van de Wiersma's verwoestte. Drie kinderen, die in hun slaap werden verrast konden niet meer gered wor den. Het waren de vierjarige Ellv, de 12-jarige Jan en de vijfjarige Sieneke. De heer Wiersma liep verwondingen op, toen hy geholpen door huren, trachtte de drie op een afzonderlijk zoldergedeelte slapende kinderen via een dakvenster te bereiken. Vier kinderen uit het gezin konden uit de vuurpoel worden bevrijd. Over de oorzaak van deze zeer ernstige brand tast men nog in het duister. De wo ning brandde geheel uit. Een naast gelegen woning werd aanvankelijk ook door het vuur bedreigd maar kon toch behouden blijven. Het gezin WleiMlA woonde nog maar kort In de ramp zalige woning. Uit Het Leidsch Dagblad van 28 Januari 1861: Naar wij vernemen zal den 7 Febr. a.s. met medewerkinq der Ver. van Musici uit het Leidsch Orchest, door de Rede rijkerskamer Vondel de vroeger aangekondigde openbare verga dering ten voordeele d:r noodlij denden door den Watersnood plaats hebben. Op die vergade ring waarop declamatie en mu ziek zich afwisselen zullen, zal buitendien door onzen ook als letterkundige zoo gunstigen be kenden stadgenoot de heer J. Kneppeihout, in de eerste af dee ling een voorlezing worden ge houden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1