Reden tot enige bezorgdheid over economie der Ver. Staten in 1961 Nek -aan-nek race: wie zal eerste A-vliegtuig in de lucht brengen? Het is een liels karwei een huwelijk tussen de vleugel en het atoom tot stand te brengen Amerikaanse vorderingen gaan beangstigend langzaam Kennedy houdt zijn kruit droog voor eventuele strijd met het wittebroodsweken Congres na 0 DONDERDAG 26 JANUARI 1961 VS hadden al de eerste kunnen zijn (Door George Na veertien jaren arbeid en het spenderen van één miljard dollar, is men er in de Verenigde Staten in geslaagd een door kernenergie aange dreven vliegtuigmotor met tussenpozen gedurende 1700 uur of 71 volle dagen proef te laten draaien. Maar de Amerikaanse vorderingen in de race tegen de Sovjet-Unie, wie het eerst met een Het kan nog eens vijf jaar en opnieuw een miljard vergen, voor het eerste Amerikaanse vliegtuig op nucleaire energie vliegt, zeggen de deskundigen somber. Een huwelijk tot stand te brengen tussen de vleugel en het atoom is een hels karwei gebleken en het Westen kan alleen maar hopen, dat de Russen er een nog grotere kluif aan hebben dan de Amerikanen. Dit is het harde nieuws, dat schrijver dezes heeft overgehouden van een bezoek aan het super-geheime Nationale Reactor Test Centrum van de commissie voor kernenergie in een uithoek van Idaho, ten westen van de Grand Tetons. reldbol kan omspannen, en Hover, een nucleair kanon. Pluto is in ontwikke ling te Livermore, Californië, en Hover te Los Alamos, Nieuw Mexico. Betrouwbaarste transportmiddel Het A-vliegtuig zou het betrouwbaar ste transportmiddel voor personen en goederen worden, als we tenminste Er- win Delson van General Electric, die sedert het begin in de asfaltpapieren barakken van Oak Ridge veertien jaar geleden aan het project werkt, mogen geloven. „Er zijn geen bewegende delen" zegt hy. „De reactor staat daar alleen maar rustigjes te soppen". Maar hü zal duizend graden heter moeten draaien dan de krachtbron van onze atoom-duikboten. En gedurende de vlucht zullen de reactors moeten wer ken in horizontale en niet in verticale positie, hetgeen nog enkele moeilüke problemen inzake veiligheid en aanver wante zaken met zich meebrengt. Ze zyn nu echter opgelost. De V.S. weten nu hoe een reactor kan worden geplaatst in de ronde buis van een straalmotor, zo dat de lucht onder druk van een compressor naar achte ren door de turbines en uit de straal- pijp kan worden geperst. De radioactieve afval is te verwaarlozen, zo wordt ge zegd. Op kruishoogte kan ze zonder ge vaar in de atmosfeer verdwijnen. Deze vorm van de krachtbron wordt „directe kringloop motor" genoemd. De bekende motorenfabriek Pratt and Whitney treft inmiddels voorbereidingen om een „indirecte kringloop motor", die in Connecticut wordt gebouwd, op het Nationale Reactor Test Centrum te be proeven. In dit type motor wordt de samen geperste lucht verhit door vloeibaar me taal, dat op zyn beurt wordt verhit door de reactor. Daardoor is er in het geheel geen radioactief afval in de lucht die de straalpüp verlaat. Dodelijke gcmmasfraien De gammastralen van een reactor kunnen dodelijk zyn: in het testcen trum bevindt zich 's werelds grootste concentratie van reactors en moto ren voor atoomonderzeeërs werden hier gebouwd en de arbeiders werken er dichtby, hoewel meestal door bediening op afstand. „Pak niets hier zomaar op", waar schuwde men mjj vóór ik de eerste deur binnen ging en ik de eerste handteke ning zette. Een schildje met mjjn naam lag al voor me klaar, alsmede twee vulpen-geigertellers, die ik voortdurend in de borstzak van mijn colbertje moest dragen. In het schildje waren bovendien enkele nog gevoeliger stralingsmeters in gelast. Toen ik laat in de middag het centrum verliet, werden schildje en vul pennen ingenomen om te controleren aan welke straling ik blootgesteld was geweest. Ieder levend wezen, dat in het centrum is geweest, wordt op deze ma nier beschermd. Later, toen ik een speciale overall en wijde sloffen moest aantrekken om de „warme winkel", waar delen van een proefmotor, die in het voorjaar had ge draaid, nog steeds radio-actieve straling afgaven, te kunnen betreden, was het wel goed dat ik my de waarschuwing om niets aan te raken herinnerde. Er lag een schroefsleutel op de vloer, maar wy stapten er omzichtig overheen terwyl Caroll) atoomvliegtuig in de lucht zal zijn, gaan beangsti gend langzaam. Er is hoegenaamd geen garantie, dat de Amerikanen deze race zullen winnen, even min als in de wedstrijd wie het eerst in de ruimte zou zijn, waarvan Spoetnik I het rode symbool werd. Dertien keer een handtekening De veiligheidsmaatregelen in dit cen trum zjjn zo waterdicht, dat wij op onze tocht door de gebouwen op één dag der tien keer onze handtekening moesten zet ten. Het was het evenwel waard, want één van die dertien handtekeningen, neergekrabbeld onder de vorsende blik van een wachtsman met een revolver van zwaar kaliber op zijn heup, ver schafte ons toegang tot de voornaamste motortestbank, waar, zoals men ons ver telde, nog nooit een journalist was bin nen geweest. Dit is het super-super-ge heime hart van de ganse affaire. Op deze testbank was het dat Ame- rika's en misschien wel 's werelds eerste vliegtuigmotor, functionerend op uitslui tend de hitte van een kernreactor, draaide de datum: 31 januari 1956. Het was een laboratoriumstunt met een General Electric J-47 motor, een straalturbine die duizenden militaire vliegtuigen aandrijft, maar met kero sine als bron voor de verbrandingshitte, niet de kernenergie. Sinds die gedenk waardige dag in de woestijn, werken de atoomcommissie, de luchtmacht en General Electric samen en zo zijn die 1700 uren met verschillende experimen tele krachtbronnen bereikt. Eens heeft één enkele reactor twee J-47 motoren parallel gedurende 65 uren in werking gehouden. In 1965 Als resultaat van deze proeven, die sinds 1956 werden gehouden, bouwt de General Electric-afdeling in Cincinnati nu een grote straalmotor, waarin een reactor met hoog vermogen kan worden ingebouwd. Deze motor zal het proto type zijn voor de krachtbronnen, waar mee het atoomvliegtuig dat by Convair op de tekentafels staat en dat in 1965 voor het eerst zal moeten vliegen, wordt uitgerust. Maar deze datum zal verloren gaan in het rumoer, dat ontstaat als de Sov jets plotseling met een luchtwaardig A-vliegtuig op de proppen komen. Dan kan men er verzekerd van zijn, dat de .wetenschapsmensen in hun vergeten uithoek van Idaho opeens gebombar deerd zullen worden met een noodpro- gramma van Washington met de op dracht om de een of andere splijtings motor in een B-52 bommenwerper te spijkeren en haar omhoog te sturen. Geld en prioriteiten spelen dan opeens geen rol meer. Alleen de president had bevel kunnen geven zonder verder tal men met de onderzoekingen voortgang te maken, nadat de mogelijkheid van nucleair^ voortstuwing enkele jaren ge leden werd bewezen, maar Truman noch Eisenhower deed dat. Er zyn bittere kritici, zoals het De mocratische lid van het Congres Meivin Price uit Illinois en de gepensioneerde luchtmachtgeneraal Donald Keirn, die gedurende enige jaren hoofd van het testcentrum is geweest, die zeggen dat Amerika nu al een A-vliegtuig in de lucht had kunnen hebben, als men er zich naar toe had gezet. Kroesjtsjef beloofde de U.S.S.R. ruim. een jaar geleden een A-vliegtuig zowel als een schot op de maan. De Loenik II trof inderdaad de maan in september 1959, maar hij heeft zich nooit op het andere feit beroemd, hoewel de redac teur van „Aviation Week" (een Ame rikaans weekblad op luchtvaartgebied), Bob Hotz, die een paar keer in Rusland is geweest, volhoudt dat in de buurt van Moskou een A-vliegtuig proefvluch ten maakt. Wij vroegen dr. John W. Morfit, test manager van General Electric in Idaho, zyn persoonlijke mening en hy zei: „Ik denk dat zy vliegen met een toestel, dat is ontworpen voor kernmotoren, maar zonder deze motoren zélf". Niet nog eens zo'n verlies „Wij verloren de Spoetnik-wedstrijd en daarmee een groot deel van het we- reldvertrouwen in Amerika's weten schappelijke kundigheid", verklaarde het Congreslid Price. „Wij kunnen ons niet nog eens zo'n verlies permitteren. Wie het eerst met een A-vliegtuig in de lucht is. oogst een enorme psycholo gische zege en een belangrijke mili taire voorsprong". De voornaamste reden hiervan is, dat één kilo uranium-235 evenveel energie levert als 220.000 liter gasoline van hoog octaangehalte. „Het eerste vliegtuig op kernenergie zal minstens vyf dagen achtereen in de lucht kunnen blijven" verklaarde de huidige luchtmacht-chef van het testcentrum, brigade-generaal Irving L. Branch geestdriftig. Als dat lukt, zullen de strategische bommenwer pers Amerika nog beter kunnen behoe den voor een tweede Pearl Harbor, maar dan met raketten. Het A-vliegtuig-project loopt samen met twee andere projecten: Pluto, een supersonisch projectiel, aangedreven door atoomreactie-raketten, dat de we- Werd de strijd, wie de eerste ruimte raket veilig en wel in een baan om de aarde zou kunnen brengen, gewonnen door Rusland, thans wacht de wereld af wie het eerste atoomvliegtuig de lucht in zal stuwen: de Verenigde Staten of Rus land. In dit artikel beschrijft de Amerikaan se journalist George Caroll hoe er aan Amerikaanse kant gewerkt wordt dit maal de race te winnen. Caroll, de eerste journalist, die ooit het super-geheime Nationale Reactor Test Centrum te Arco in de staat Idaho bezocht, laat echter doorschemeren dat Amerika de wedstrijd reeds gewonnen zou hebben, indien er maar nard genoeg was aangepakt (en indien er maar voldoende gelden waren toegewezen). De Amerikanen werken volgens hem beangstigend langzaam. onze gids, N. C. Bruner van General Electric, ons over de motor inlichtte. Na de „warme winkel", waarvan de dikke stalen en glazen deur het op schrift „Attentie, stralingsgevaarlijk ge bied" draagt, te hebben verlaten gooiden wy onze overalls en sloffen in een spe ciale wasmand en iemand zocht onze schoenen en broekspüpen af met een roedevormige geigerteller om te zien of er nog iets aan was blüven kleven, deze operateurs, die op afstand een em- Al 't wasgoed, dat wy zojuist hadden uitgetrokken, gaat naar een afzonder- lyke wasserij, waarvan het water zorg vuldig wordt opgevangen. Het centrum, met zyn 2300 km2 ongeveer driekwart van Rhode Island, heeft een afzonder- lyk stuk grond by de Big Lost River, waar vast en vloeibaar afval wordt be graven. Daarheen gaat ook het waswa ter. Afstandsbediening In de „warme winkel", waar proef- machines van en naar de testbank wor den getransporteerd met afgeschermde transportmiddelen, geschiedt de mon tage en demontage met afstandbedie ning, totdat de motor voldoende is „af gekoeld" om het de technici mogelyk te maken binnen te treden. De muren van de „warme winkel" zijn meer dan twee meter dik en de ra men, waardoorheen de technici hun ro- bot-achtige stalen vingers bedienen, zün 1.80 meter dik. Ken Decoria, een van mer vol radio-actief stof van de vloer tien meter beneden hem oppikte, zei: „Hiermee kan ik een ei oppakken of desnoods een cocktail mixen". Voor het fijnere werk heeft hü een periscopisch vergrootglas. De ongelofelijkste aanblik biedt de hal, waarin de vliegtuigmotoren worden getest, een betonhangar van veertig miljoen gulden, ter grootte van twee tot drie voetbalvelden, waar nucleaire mo toren in de vliegtuigen kunnen worden ingebouwd. Aan één zijde bevindt zich de controlekamer, beschermd door drie meter dikke ramen. Daarin werken de monteurs als zij bezig zijn met een kritisch geworden reactor. Voorheen had men het plan een 4800 meter lange startbaan in de buurt van deze hangar aan te leggen, met Idaho als de plaats waar Amerika's eerste atoomvlucht zou beginnen. Op dit ogen blik is het aannemelijker, dat de grote gebeurtenis zal plaatsvinden op de Ed wards vliegbasis, het voornaamste proef vliegcentrum van de luchtmacht in de Mojave-woestün, Californië. Is dit Ruslands A-vliegtuig? Het Russische tijdschrift „Krytya Ro- diny" Vleugels van het vader land) publiceerde deze foto van een ontwerp voor een atormvtieg- tuig met pijlvleugel. Groot genoeg Toen dr. Herbert York. de hoogste burgerhjke wetenschapsman van het Pentagon, in deze enorme hangar kwam en door zo'n drie meter dik glazen raam naar binnen keek, moet hü gezegd hebben: „Dit is de enige ruimte, groot genoeg om alle commissies, raden en comité's, die zich met het probleem van de atoomvoortstuwing voor vliegtuigen hebben beziggehouden, te bevatten". Er zün mensen die ervan overtuigd zün, dat wü al met een A-vliegtuig in de lucht zouden zün als sommige van deze commissies nooit waren ingesteld. (King Features Syndicate) ?v (Van onze Amerikaanse correspondent) Het Amerikaanse departement van Handel heeft voorspeld, dat er in 1961 5.800.000 auto's verkocht zullen worden. Vergeleken met de 6.700.000 auto's, die in 1960 zijn verkocht, zou dat een achteruitgang betekenen van ruim dertien procent. Deze uitspraak van een waar zegger, die het een jaar geleden bij het rechte eind heeft gehad, heeft de Amerikanen vrij somber gestemd. De auto-produktie heeft grote invloed op de fabricage van staal, rubber, glas. plastic, katoen, koper, aluminium, lood, zink. nikkel, kortom op een belangrijk deel van Amerika's economie. Ook Kennedy en zijn raadsleden zijn enigszins verontrust door de grote werkloosheid (ruim 4 miljoen in november!) en door de slapte in het bedrijfsleven. departement van Handel voorziet, dat in 1961 dezer kleinere typen 35 a 40 pet. van de Amerikaanse produktie zullen uitmaken. Een compacte auto bestaat uit 30 tot 35 pet. minder staal dan een auto, die men vroeger normaal noemde en dat betekent natuurlyk een extra slag voor de staalnüverheid. Ook de banden zün kleiner en eisen minder materiaal. Voor de aluminium-industrie zün er meevallers: aluminium wordt meer en meer gebruikt in auto's. Drie fabrieken maken aluminium motoren i totaal in acht modellen), het rasterwerk aan de voorkant wordt vaak van dit metaal Autoproduktie zal enigermate dalen De toekomstige regeerders willen thans nog niet zeggen of er na 20 januari büzondere maatregelen genomen zullen worden, maar men overweegt wel, wat men eventueel zou moeten doen. Ken nedy heeft een speciale studiecommissie hiervoor aan het werk gezet. Juist om dat de nieuwe president allerlei gedaan wil krijgen van het Congres, past hü ervoor op, de relatie met de wetgevers niet onnodig geprikkeld te maken. De autofabrikanten tonen zich opti mistischer dan het ministerie van Han del. maar dat zou weieens beroeps-op- timisme kunnen zün. Voor de staal-industrie is het ook al niet plezierig, dat de compacte auto's zo veel succes hebben. Men zal zich her inneren, dat het vorige jaar Ford, Che vrolet en Chrysler met kleiner modellen op de markt zün gekomen. Naar Euro pese begrippen altüd nog flinke auto's maar toch niet langer „sleeën". Het aantal van die compacte modellen is dit jaar nog groter geworden en het Advertentie „Geen goud zo goed" dat zeggen al drie geslachten van Klooster balsem (Akker-Balsem). Het heerlijk ver warmende wrijfmiddel bij reumatiek en spierpijn, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen door de huid ,in de pijnlijke weefsels dringen. Bovendien is Kloosterbal sem een heerlijke wondbalsem die snel won den zuivert en nieuwe huidvorming bevor dert. In vele gezinnen is een pot Klooster balsem een huisapotheek op zich zelf. vervaardigd en men neemt proeven met bumpers van aluminium. De produktie van compacte auto's heeft tot gevolg gehad, dat de invoer van kleinere Europese auto's belangrük is verminderd. In 1960 werden er 23 pro cent minder wagens geimporteerd dan in het voorafgaande jaar. Het schünt, dat alleen de Volkswagen niet ontevre den behoeft te zün. In 1961 verwacht men een totale import (alle merken bü elkaar dus) van ongeveer 400.000 wa gens. Tot de vüf binnenlandse aangelegen heden, die Kennedy na 20 januari aan het congres zal voorleggen, behoort de hulp aan noodlüdende streken. De nood zal daar des te groter zijn, naarmate de recessie ernstiger vormen aanneemt. Bovendien staan op Kennedy's verlang- lyst: medische zorg voor bejaarden, hulp aan het onderwüs, verhoging van het minimum-loon en woningbouw. Het congres zal zeer waarschünlijk tot me dewerking bereid zijn en spoedig kan men diverse wetten verwachten om ver betering te brengen in de toestand. In Amerika spreekt men van de witte broodsweken van een nieuwe president en men bedoelt daarmee de beginperiode, waarin hü doorgaans op goede voet staat met het Congres. In die periode heeft een president nog allerlei baan tjes weg te geven aan politieke vrienden van zijn partijgenoten in het Congres en dat maakt zijn greep op Huis en Senaat in die begintüd des te sterker! Minderheid en meerderheid Graag zou Kennedy zien. dat een min derheid in Senaat en Huis minder kans kreeg dan voorheen om door een soort sabotage de wensen van de meerderheid te dwarsbomen. In de Senaat kan de minderheid door schier eindeloze rede voeringen (een „filibuster" noemt men dat» uitstel en soms afstel bewerken en in het Huis bestaat een zeer conserva tieve „rules committee" van twaalf man. die een wet eenvoudig niet kan vrüge- ven voor behandeling in een plenaire zitting. Kennedy heeft wel verklaard, dat hü hoopt, dat de meerderheid de toon zal aangeven in het Congres, maar hij wenst op dit moment kennelük niet de strüd aan te binden tegen de privile ges van een minderheid, die hü te vriend wil houden. Hij houdt zijn kruit droog voor even tuele conflicten met het Congres, die men kan verwachten, wanneer hij her vormingen voor zal stellen in de hulp aan het buitenland, wanneer hy even tueel kernwapengeheimen aan de NAVO wil meedelen, wanneer mogelyk de rela tie tot China onder de loep zal worden genomen en wanneer er schot mocht komen in een ontwapeningsovereen komst of in een verdrag, dat kernex plosies in de ban zou doen. Het lükt nog erg optimistisch om schot te verwachten in laatstgenoemde onderwerpen, maar nu de uiterst starre McCone weggaat als voorzitter en lid van de commissie voor Atoomenergie, krügt Kennedy wellicht zün kans om ernst te maken met wat hü tüdens de verkiezingscampagne heeft toegezegd: een ernstige poging om na te gaan of men met de Russen tot een akkoord kon komen over stopzetting van kern explosies. Een eventueel verdrag met de Russen zou door het Congres geratifi ceerd moeten worden en dat zou moeite kunnen kosten. Reden te meer voor Kennedy om de betrekkingen niet on nodig geprikkeld te maken. Schrijver van boek m over Sanerbruch in gelijk gesteld Een WestberUJnse rechtbank heeft een aanklacht van de erven Sauer- bruch, tegen de uitgever van „Die Ent- lassung". niet ontvankelijk verklaard. In „Die Entlassung" heeft de West- duitse schrijver Jurgen Thorwald de laatste jaren van de beroemde chirurg dr. Ferdinand Sauerbruch beschreven. Sauerbruch leed aan aderverkalking in de hersenen en had vooral in de laat ste maanden van zün activiteiten als chirurg verscheidene grote misslagen begaan. Het boek van Thorwald heeft in geheel Duitsland en ook in het bui tenland veel opschudding verwekt. Thorwald tekende een aftakelend man, wiens roem als chirurg tot het laatste moment door de Oostduitse auto riteiten hü woonde in West-Berlün maar werkte in het Charité-ziekenhuis in Oost-Berlyn misbruikt werd vno' propagandadoeleinden. Toen hij in juli 1951 overleed, was van zijn vaste hand en zün grote kennis niets an ders over dan een schün van kunde, dat volgens de door Thorwald verza melde gegevens bovendien teniet was gedaan door de macht welke de ziekte had over de patiënt. Sauerbruch bleef opereren, ook toen hem tenslotte de toegang tot de Cha- rité ontzegd was, aldus Thorwald. Een en ander was voor de eerste vrouw van de chirurg aanleiding een aanklacht in te dienen tegen de schrü- ver. Zü stelde dat „Die Entlassung" een verkeerd en onvolledig beeld geeft van de persoonlükheid van dr. Sauer bruch. Zonder zün vonnis tot in details be kend te maken heeft de Westberlynse rechtbank de eis teruggewezen. Het is niet bekend of, wellicht op andere gron den, een tweede aanklacht zal worden ingediend. Het vonnis heeft de indruk dat de schrijver in het gelük is ge steld. vooral omdat niet is ingegaan op de details van de beslissing. V oorrangsproblemen j_A. Ontwerp voor een Amerikaans atoom-vliegtuig. Dit is een van de verschillende versies van een door kernenergie aangedreven vliegtuig, ontworpen door Convair ten be hoeve van de luchtmacht. De reac tor zal in Fort Worth, Texas, in de staart worden ingebouwd. Onder de vleugels zullen twee normale straalmotoren worden gemonteerd. Als twee automobilisten, b.v. A. en B. van recht tegenovergestelde züde een voorrangsweg oprüden verkeren velen in de veronderstelling, dat B voorrang heeft op A, omdat B zich op het krui- singsvlak dus op de voorrangsweg bevindt en A (nog) vóór de kruising ls Naar de mening van de ANWB dient niettemin de bestuurder van B de door gang voor A vrü te laten op grond van het feit, dat A en B zich op dezelfde zü- weg bevinden en B dus verplicht U bü het linksafslaan op een kruising het te gemoetkomende verkeer te laten voor gaan.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11