Laafste nieuws Sumerische beeldhouwwerken in Rijksmuseum van Oudheden Salariëring wethouders Warmond wordt enigszins verbeterd WOENSDAG 25 JANUARI 1961 Gisteravond sprak dr. J. H. C. Kern, conservator aan het Rijksmuseum van Oudheden alhier, over enige Sume rische beeldhouwwerken, die zich in dit museum bevinden. Sumer is een oude benaming voor het zuidelijke gedeelte van Mesopotamië (het Tweestromenland tussen Tigris en Eufraat), thans de staat Irak in het Na bije Oosten. In dat gebied, ruwweg tus sen Bagdad en de Perzische Golf gele gen, heeft reeds zeer vroeg een verbluf fend hoge beschaving gebloeid. De dra gers van deze beschaving kan men tus sen 3000 en 2000 v. Chr. als Sümeriërs bestempelen, waarbij men nochtans moet opmerken, dat deze Sümeriërs soms met Semietische elementen waren vermengd. Er is over deze Sümeriërs nog druk gesproken op een internatio nale bijeenkomst van 20—23 juni 1960 te Genève. Men kan zelfs beweren, dat het Sumerische vraagstuk zodoende extra actueel is geworden. In de jaren tussen 1929 en 1958 heeft Leiden een viertal hoogst kenmerkende Sumerische beeldhouwwerken voor de kleine doch gestaag groeiende Voor- aziatische Afdeling verworven. Er is een treffend beeld van gipssteen uit Kha- faje (15 km beoosten Bagdad), een staande man voorstellend, van ongeveer 2600 v. Ohr., bij, dat door bemiddeling van prof. dr. F. M. Th. Böhl uit de kunsthandel in Bagdad kon worden aan gekocht. Voorts bezit Leiden sinds en kele jaren twee bij uitstek belangrijke koppen van dioriet (een harde, groenige steen), die onderscheidenlijk een patesi (priesterkoning) van ongeveer 2400 v. Chr., en een patesi van veel latere da tum, ongeveer 2100 v. Chr., hoogstwaar schijnlijk Ur-Ningirsu, de zoon en op volger van de beroemde Gudea van La- gash, voorstellen. Van deze beide hoogst opmerkelijke koppen bezit het museum ook goede prentbriefkaarten, die tot de meerdere bekendmaking dezer stukken bij het grote publiek kunnen bijdragen. Als laatste stuk van de vier besprak spreker het in 1929 door Leiden aange kochte fragmentarische diorieten beeld uit Lagash. van een hoogwaardigheids bekleder, in een lang, met franje ver sierd gewaad. De datering van dat stuk luidt ongeveer 2000 v. Chr., geheel aan het eind van de Sumerische periode. Al met al heeft Leiden nu een kleine, doch uiterst representatieve verzame ling van Sumerische beeldhouwwerken verworven. Wij kunnen, aldus spreker, niet wedijveren met de grote verzame lingen van Sumerische oudheden in Pa rijs, Londen, Berlijn (Staatliche Museen, in de Russische sector dier stad), Istan- boel, Bagdad, Aleppo, ja zelfs ook in New York, Boston en Philadelphia. Dit is geen wonder, als men bedenkt, dat Nederland nimmre opgravingen in Zuid- Mesopotamië heeft verricht. Wat Leiden bezit, komt uit de kunsthandel, en vormt niet het vondstenmateriaal van een officiële opgravingscampagne. Ter illustratie van zijn betoog ver toonde dr. Kern goede lichtbeelden, zo wel van de Sumerische beeldhouwwer ken in Leiden, als van zekere parallellen in het buitenland. Het wordt allengs duidelijk, dat Sumer naast Egypte één van de grootste cultuurhaarden der oude wereld van ongeveer 30002000 v. Chr. is geweest. Het mag waar zijn, dat de Egyptische monumenten krachtiger spreken tot het grote publiek. Toch zal men bij aandachtige beschouwing ook bij de Sumerische oudheden vele boeien de trekken bespeuren. De Leidse verza meling biedt voor zulke speurtochten welkome uitgangspunten. VOORSCHOTEN Raad vrijdag bijeen De raad van Voorschoten vergadert vrijdag 27 januari 's avonds om 8 uur. De agenda vermeldt 15 punten, waarvan de voornaamste zijn: een voorstel van B. en W. inzake subsidiëring van kraam- centra, id. tot benoeming van leden van de commissie tot wering van schoolver zuim; id. tot benoeming van een vak leerkracht aan de openbare Ulo; id. in zake verlening van een eenmalige subsi die aan de Stichting Recreatie; id. tot het aangaan van een vaste geldlening van f 350.000; id. tot onteigening van grond met opstallen nabij de Pauwen straat; id. tot verhuur van een strook grond aan de Dillenburglaan; id. tot aankoop van het perceel Schoolstraat 94; id. tot onteigening van gronden met opstallen in het plan „Adegeest"; id. tot het beschikbaarstellen van f 600 voor de aanleg van een insteekhaven ten be hoeve van de Rijkspolitie. Politie maakt eigen botenhuis De Rijkspolitie te Voorschoten beschikt over een patrouillevaartuig, dat niet al leen als controlemiddel, maar ook op andere wijze reeds goede diensten heeft bewezen. Zo is reeds tot twee maal toe een zwemmer, die door de schroef van een boot was geraakt, gered, terwijl veel vuldig zwemmers, die in nood verkeer den, tijdig aan boord van de boot ge nomen konden worden. Voor deze boot beschikt de Rijkspoli tie echter niet over een botenhuis, ter wijl ook de geldende voorschriften geen botenhuis ten koste van het Rijk toe staan. De wachtmeesters der groep Voorscho ten hebben nu gezamenlijk een boten huis gemaakt, dat reeds in onderdelen klaar ligt. Het zal geplaatst worden ter hoogte van het terrein van het gasbe drijf aan de Hofweg, waar echter een insteekhaventje gemaakt moet worden. B. en W. stellen de raad voor daar voor een krediet van f 600 beschikbaar te stellen. Nieuwe telefooncentrale wordt in gebruik gesteld Op 31 januari 's morgens om 7 uur zal in Voorschoten een nieuwe telefoon centrale in dienst worden gesteld. Daar door kan het telefoonverkeer korte tyd gestoord zijn. Onderwijsvoors tellen B. en W. stellen de raad voor te benoe men tot tekenleraar in vaste dienst aan de openbare ulo de heer W. Gerritsma te Voorschoten, thans reeds als zodanig in tijdelijke dienst werkzaam. De leden van de Commissie tot wering van Schoolverzuim treden eens in de drie jaar af. B. en W. stellen de raad voor 8 nieuwe leden te benoemen uit de volgende voordracht: G. Brinkman (1), J. J. de Vries, C. Fortanier (1), J. R. Eysink Smeets, A. J. D. van Oos ten (1), G. van Veldhuizen. G. J. Riet mulder, H. W. Giezen, J. H. Krooshof. J. P. Uittenbogaard (1), W. van Waar den, T. W. F. La Rondelle (1), B. Dijk man. N. J. Schut (1), G. C. Verrips (1), J. Joziasse. (De met een (1) gemerkte namen zijn van de thans zitting hebbende leden.) B. en W. delen de raad mee, dat de bouwvergunning en de Rijksgoedkeu ring voor de bouw van een chr. Kleuter school zijn verleend, zodat aan de uit voering van de bouw van het eerste ge deelte van deze school geen belemmerin gen meer in de weg staan. Burgerlijke Stand Geboren: Margaretha H. M., dr. van P. J. Beekman en A. M. M. Hof; Jacoba A. M„ dr. van L. Ouwerkerk en E. H. M. van der Meer; Johan P., zn. van J F Landesbergen en M. Nasveld; Alida C. M dr. van P. J. de Jong en C. M. J. Koe-' mans; Ferdinand P. M., zn. van A. H. van der Krogt en M. M. Th. Wisse; Monique A. B.. dr. van J .Ch. Heeg en E. D. Ph. Fontein; Augustinus J. H„ zn. van H. W. G. Kortman en A. A. M. Jerphanion; Johanna H., dr. van S. Jansen en J. van Alphen; Pauline A., dr. van P. W. Nan- lohy en G. N. den Baars; Michaël, zn. van Th. G. M. Stelnebach en M. A. Ltit- terbeck. Ondertrouwd: J. F. Gerrlte en C. L. P. Kneijber; A. J. Voskuil en D. A. C. M. Dovllee; L. P. A. M. Tijssen en J. Blöte; L. Stlkvoort en P. Th. Glesen. Getrouwd: D. Brunt, 19 jr. en C. M. Stouten, 20 Jr.; P. van Staveren, 24 jr. en W. J. Stammers, 23 Jr. Overleden: P. Lamarcq, 88 Jr. weduwn. van R. van 't Zet; A. W. M. van der Geest, 12 Jr. dr. WASSENAAR Bij beschikking van de directeur- generaal der PTT is de inspecteur mr. A. J. Andrée Wiltens alhier (centrale directiemet ingang van 1 januari j.l. benoemd tot inspecteur voor bijzondere diensten. „BUITENLAND" EN „BINNENLAND" Een bejaard echtpaar uit het Havenkwartier te Harlingen kocht een nieuw radiotoestel, maar bracht dit na twee dagen weer naar de leverancier terug. ,,'t Praat alleen maar buiten lands als je aan de knop draait!", zeiden ze. Ze wilden maar liever hun Ne derlands-sprekende distributie- luidspreker terug Luchtreizen Kon. Familie In het voorlopig verslag op de be groting van Algemene Zaken 1961 werd verontrusting geuit over het gezamen lijk reizen per vliegtuig door leden van de Koninklijke familie. In de memorie van Antwoord zegt nu de minister-president, dat er bij de Kon. Luchtmacht een reservevliegtuig aan wezig is voor het ter beschikking stellen van een tweede vliegtuig aan het Ko ninklijk Huis. Van die mogelijkheid is ook herhaaldelijk gebruik gemaakt. UITREIKING MARTINUS Nijhoffprijs Morgenavond zal in de raadzaal te 's-Gravenhage de Martinus Nijhoff prijs voor vertalingen worden uitge reikt. Het Prins Bernhard Fonds heeft de prijs voor vertalingen enige jaren geleden ingesteld en daaraan de naam verbonden van wijlen de dichter Mar tinus Nijhoff, in leven voorzitter van de afdeling kunst van het fonds. De prijs, groot f2.000,-, is bestemd voor die vertalingen van poëzie, drama tisch werk of verhalend en beschou wend proza, die zich door hun letter kundige waarde onderscheiden. In 1961 zal de prijs worden toegewezen zowel voor een vertaling uit het Nederlands, als voor een vertaling in het Neder land. De jury voor dit jaar bestaat uit: Antoon Coolen, voorzitter, prof. dr. S. Dresden, prof. dr. P. Minderaa, Dolf Verspoor en Bert Voeten. ZUIVERING AFVALWATER IN RIJNLAND Omslagheffing Jen koste van vervuilers Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben gisteren besloten het reglement van het Hoogheemraadschap van Rijn land te wijzigen, ten einde de zuivering van het afvalwater te kunnen regelen. De reglementswijziging moet ook behan deld worden door Provinciale Staten van Noord-Holland. Het voorstel tot wijziging van het reglement is gedaan, opdat het Hoog heemraadschap van Rijnland zich rechtstreeks kan inlaten met de zuive ring van het afvalwater. Het wil ander zijds de vervuilers de vrijheid laten de zuivering van hun afvalwater zelf ter hand te nemen. Voor het zuiver houden van het boezemwater in het Rijnland moet een commissie van bijstand inge steld worden. Deze commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van Rijnland, de gemeenten en de Kamers van Koophan del en Fabrieken in dit gebied, zou een recht van controle en medeberaad heb ben inzake de bescherming en de be vordering van de verbetering van de hoedanigheid van het boezemwater. De kosten worden bestreden uit een afzon derlijke omslagheffing ten laste van de vervuilers van de boezem. GROEIENDE INTERESSE WINSTDELING EN SPAREN In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begroting van het Departement van Algemene Zaken bekend is. Dit aantal bedroeg na- van een groeiende belangstelling in het bedrijfsleven voor winstdelings- en spaarregelingen. Dat blykt uit het aan tal gepremieerde bedrijfsspaarregelin- gen, dat op het ministerie van Algemene Zaken beknd is. Dit aantal bedroeg na melijk op 31 december 1958 315, 30 juni, 1959 335, 31 dec. 1959 364, 30 juni 1960 414 en 31 dec. 1960, 478. Verwacht wordt, dat wanneer de „wet houdende voorzieningen met betrek king tot premiespaarregelingen en winstdelingsspaarregelingen voor werk nemers" zal zyn tot stand gekomen, de belangstelling voor het invoeren van bedrijfsspaarregelingen ongetwijfeld nog zal toenemen. De minister-president verwacht, dat nog in de loop van dit zittingsjaar aan de Tweede Kamer een voorstel kan worden aangeboden inzake fiscale fa ciliteiten voor speciale beleggingsmaat schappijen voor kleine spaarders, als mede inzake de vrijstelling van zegel recht voor sommige vormen van obliga ties. Deze voorstellen zijn reeds aan gekondigd in de „bezitsvormingsnota". Voorts wordt gezegd, dat de deelne ming aan het jeugdsparen (de Zilver vloot) alleszins bevredigens is. Naar voorlopige schatting waren er 31 decem ber 1960 meer dan 350.000 deelnemers, met een totaal spaartegoed van plm. f 100.000.000. Gezien de korte periode gedurende welke de premiespaarregeling Rijksamb tenaren werkt sinds 1 maar 1960 beoordeelt de minister-president de re sultaten (per 30 juni 1960) gunstig. Er zijn nog goede mogelijkheden tot ver groting van het aantal deelnemers. Ster geëxplodeerd De sterrenwacht van Asagio in Noord-Italië heeft vorige week woensdag een ster zien exploderen, die veertig miljoen lichtjaren van de aarde verwijderd was. Het was de vierde maal in duizend jaar dat een dergelijk verschijnsel op aarde werd waargenomen. De eerste sterexplosie werd in 1504 door de Chinezen ge zien. Twee andere werden in 1572 en 1604 door Europese sterrenkundigen waargenomen. Volgens de schattin gen was de ster die men vorige iveek in Asiago zag ontploffen 100.000 maal zo helder als het licht van de zon, of een één met 24 nullen maal zo helder als de flits van een explo derende ivaterstofbom. NU F. 300.000 VOOR HONGEREND KONGO Het Ned. Roode Kruis heeft nu voor een bedrag van f. 300.000 aan giften ont vangen voor hulp aan de hongerende bevolking van Kongo. Verbetering spoorwegovergang maart gereed Onder voorzitterschap van de burge meester kwam de raad van Warmond in openbare vergadering bijeen. Afwezig was met kennisgeving wethouder J. Dek ker. Van G.S. was de mededeling ont vangen dat, mede namens de minister van binnenlandse zaken geen bezwaar bestaat tegen het besluit tot wijziging van de kindertoelageverordening. De voorzitter deelde mee, dat B. en W. alsnog aanleiding gevonden hebben tot het verlenen van een bouwvergunning aan de heer L. P. v. d. Mey voor het wijzigen en uitbreiden van de werkruim te behorende bij zyn woonhuis-winkel. Aan de orde kwam hierna het voor stel tot het beschikbaar stellen van kre dieten voor de verbetering van de He renweg en voor gelijktijdige bestrating en riolering van de Kaarsenmakersdam. De kosten worden geraamd op f. 4795. Nadat door de heer Van Vliet nog enige technische details van het werk waren besproken werd het voorstel van B. en W. met algemene stemmen aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot het vo teren van een krediet voor de bestrating van het plein voor het nieuwe wykge- bouw van het Wit Gele Kruis, alsmede tot overname om niet van een voor dit wijkgebouw liggende strook grond even eens met algemene stemmen aangeno men. Voor dit doeleinde werd een kre diet gevoteerd van f. 1117. Als leden van de commissie voor de voorbereiding van een algemene politieverordening werden de burgemeester; de gemeente secretaris, dr. V. C. Groenendijk en de postcommandant van de Rijkspolitie, de heer J. Vervloet benoemd. Hogere wedden Aan de orde kwam hierna het voorstel van B. en W. tot verhoging van de jaar wedden van de beide wethouders, welke wedden op het ogenblik f. 1200 voor ieder bedragen. De burgemeester stelde voor de wedden van de wethouders te brengen op f. 1500. De heer Van Vliet wees er op, dat de tegenwoordige wedde der wethouders in geen juiste verhouding meer staat tot hun in omvang en belangrijkheid nog steeds toenemende werkzaamheden. Dit geldt niet alleen voor de gemeente Warmond doch voor alle gemeenten met een grootte als Warmond. De slechte salariëring van de wethou ders zou oorzaak kunnen zjjn, dat men niet de meest geschikte mensen kan aantrekken, hetgeen zeer te betreuren zou zjjn. Hij zou de thans voorgestelde verhoging liever belangrijk hoger gesteld willen zien. De voorzitter kan het betoog van de heer Van Vliet volkomen onder schrijven. Maar hij acht de thans voor gestelde verhoging bij de desbetreffende instantie haalbaar. Met algemene stem men werd het voorstel van de burge meester aanvaard. H^j; voorstel tot vaststelling van een verplaatsingskostenverordening voor on derwijzend personeel werd zonder discus sie aangenomen, waardoor is voldaan aan een in de vorige vergadering naar voren gebrachte wens van de raad. Aan de orde kwam hierna de vaststelling van de vergoeding per leerling voor de bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs voor het jaar 1961. B. en W. stelden voor dit bedrag vast te stellen op f. 54 per leerling. De heer Van Vliet wees er op, dat door de daling van het aantal leerlingen het moeilijk is met dit bedrag een sluitende exploitatie te krij gen. Hij kan zich wel met dit voorstel verenigen, doch zou een sluitende exploi tatie niet mogelijk zijn, dan kan altijd nog verhoging van het bedrag worden aangevraagd. Het voorstel van B. en W. werd hierna met algemene stemmen aangenomen. Spoorwegovergang in maart gereed Bjj de rondvraag informeerde de heer Van Vliet naar de stand van het werk met betrekking tot de verbetering van de spoorwegovergang. De voorzitter deel de mee dat het werk, behoudens onvoor ziene omstandigheden, begin maart ge reed zal zijn. Kustvaarder op drift De Nederlandse kustvaarder „Cas cade" (341 ton) die gisteren met een be manning van negen koppen aan boord motorstoring heeft gekregen en om hulp heeft gevraagd, is nog steeds op drift. De Britse sleepboot „Neylandia", die gisteren is uitgevaren om 't in ruwe zee ten zuiden van Ierland ronddrijvende schip hulp te bieden, kreeg vanmorgen wel radioverbinding met de „Cascade", doch heeft de kustvaarder nog niet kun nen vinden. Vanmorgen was het zicht minder dan drie kilometer, met lichte regen, doch de zee was iets kalmer. Men meent, dat de „Cascade" zich op onge veer 75 km van de zuidoostkust van Ierland en ongeveer 100 km van de zuid kust van Wales bevindt. Bij de rederij van de „Neylandia" weet men niet hoever de beide schepen van elkaar verwijderd zijn. Zij zouden dich ter dan vier km bij elkaar kunnen zijn, zonder elkaar te hebben gezien als ge volg van het slechte zicht. In verband met de zware zeegang moest de „Neylandia" vannacht bij draaien. Volgens de rederij bestaat er echter voor geen van beide schepen on middellijk gevaar In de laatste berichten van de „Cas cade" van vannacht werd gemeld, dat het schip zeer snel afdreef. Kapitein Mink meldde dat er geen enkel schip in zicht was en dat de „Cascade" door zware zeeën gebeukt werd. Bommen op Loeëna De V.N. in Elisabetnstad hebben be kendgemaakt, dat de Katangese gen darmerie gisteren verscheidene bommen heeft geworpen op Loeena, na nieuwe gevechten met Baloeba-opstandelingen in het belangrijke spoorwegcentrum 400 kilometer ten noorden van Elisabeth- stad. De woordvoerder van het Katangese ministerie van Voorlichting heeft mee gedeeld, dat een correspondent van de „British Commonwealth International News Agency", Eugene Zaslavsky, gister avond door de Katangese politie is ge arresteerd. Hij was in het bezit van ge heime documenten van militaire aard, die hij in Elisabethstad, waar hij enige dagen geleden was aangekomen, had ge kocht. Naar men meent te weten hebben de documenten betrekking op operaties van de Katangese troepen tegen de Baloeba- opstandelingen. Het Leidsck Dagblad MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. ADVIES WAARDEVAST BEDRIJFSPENSIOEN Het laat zich aanzien, dat het advies van de S.E.R. over het probleem van de waardevastheid van de bedrijfspensioe- nen op korte termijn te verwachten is, aldus minister Van Rooy in zijn Memo rie van Antwoord inzake zyn begroting aan de Tweede Kamer. Hij meent te mogen aannemen, dat daaroij ook aandacht zal worden ge schonden aan de suggestie om toekom stige waardedalingen van het bedryfs- pensioen (c.q. onaernemingspensioen of particuliere lijfrente) te compenseren door middel van een evenredige ver hoging van de AOW in dier voege, dat teixens, wanneer op grond van de ge stegen loonindex een verhoging van de A.O.W. plaats vindt, het bedrag van deze verhoging wordt vermeerderd met een zodanig percentage, als het gemiddelde bedryfspensioen uitmaakt van het A.O.W.-pensioen. Titel „Prinses van Oranje" De minister-president heeft in de me morie van Antwoord op de begroting van algemene zaken 1961 opgemerkt, dat het niet te zijner beoordelmg staat in hoeverre het aanbeveling verdient aan Prinses Beatrix de persoonlijke titel van Prinses van Oranje te geven, vooraf gaande aan haar andere titels. Een wij ziging in artikel 27 van de grondwet en de andere artikelen, waarin vermeld wordt „de dochter des Konings, die de vermoedelijke erfgenaam is van de Kroon" wordt niet overwogen. AMSTERDAMS HUIS STORTTE IN Arbeiders ontsnapten aan de dood De Amsterdamse arbeiders J. Las- schuit en F. van der Veen zijn gister middag aan de dood ontsnapt, to»n tegen eén uur de woning Staalstraat 10 in het hartje van de hoofdstad instort te. Zjj waren in deze onbewoonbaar ver klaarde woning, waarvan alleen de voor- gevel, enkele binnenmuren en de trap nog overeind stonden, bezig met sloop werkzaamheden. „Dit is de schrik van mijn leven ge weest", zei sloper J. Lasschuit, die nog stond te trillen op zijn benen toen hy de politie en brandweerlieden het ver haal deed van zijn ontsnapping aan de dood. „We hoorden opeens een enorm gekraak en zagen dat een van de stut ten het had begeven. We renden de straat op en schreeuwden zo hard we konden „kijk uit, mensen. Achter onze hakken donderde de voorgevel op straat. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Vier fietsen die voor de woning stonden en een transport band, die de slopers gebruikten, zijn vermorzeld. De arbeidsinspectie en de dienst Bouw- en Woningtoezicht zullen een onderzoek instellen. Vonnissen in Spanje Negen mannen, die ervan beschul digd zijn lid te zijn van de clandes tiene communistische partij in het dorp Palma del Rio in de Zuidspaanse pro vincie Cordoba, zijn veroordeeld tot ge vangenisstraffen van vier tot acht jaar, aldus is gisteren in Madrid bekendge maakt. Vele journalisten in Indonesië werkloos Als gevolg van de maatregelen, die de overheid in Indonesië de laatste tyd heeft genomen tegen dagbladen en tijd schriften, zijn ongeveer 300 Indonesi sche journalisten zonder werk gekomen. De vereniging van dagbladuitgevers in Indonesië heeft op haar leden een be roep gedaan om hen werk te ver schaffen. Westaustraliscli dorp verwoest Dwellingup, een plaatsje van duizend inwoners op 115 km. ten zuiden van Perth in West-Australië, is gisteren door veldbranden geheel ingesloten en goed deels in de vlammen opgegaan. De be volking wist zich op een open plek in veiligheid te stellen. Verder is het dorp je een grote ruïne: het ziekenhuis, een hotel en een houtzagerij zyn in de vlam men opgegaan, een benzinestation is ontploft. Negen dorpen in de buurt van Dwellingpup waren al eerder ontruimd. Er zijn veel daklozen. De veldbranden hadden Dwellingup een tijdlang van de buitenwereld geisoleerd, zodat men in ernstige ongerustheid over het lot van de bewoners verkeerde. Toen de wind plotseling draaide was het gevaar ech ter geweken. MUTATIE AAN BVD-TOP (Van onze Haagse correspondent) Mr. L. Einthoven zal 1 april aftreden als hoofd van de Binnenlandse Veilig heidsdienst. Op 30 maart wordt mr. Einthoven 65 jaar. Hij gaat dan met pensioen. De aftredende functionaris nam reeds kort na de bevrijding de lei ding op zich van de veiligheidsdienst, die tot 1 januari 1947 Bureau Nationale Veiligheid heette. Met ingang van 1 april zal mr. J. S. Sinninghe Damsté worden benoemd tot hoofd van de BVD. De heer Sinninghe Damsté is thans plaatsvervangend hoofd van de dienst. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 24 Januari C.V. Cen trale Aalsmeerse Veiling G.A: Snijbloe men, dagprijzen: Forsythia 40-65, Prunus Triloba 45-80 per stuk. Seringen: Step- man 4 kop 70-135, idem 2 kop 35-54; Le- gray 4 kop 40-58, Idem 2 kop 25-40, per stuk. POTPLANTEN: grote pot. kleine pot: Adianthum 75-80: Anthurlum 200-500, 100-150; Azalea 80-120. 20-30; Asplenlum 70-55; Azalea 300-900, 80-200; Cactus sen en vetplanten 10-15; Cissus 180- 200, 35-40; Croton 150-200, Cyclamen 200-440, 100-200; Clnnerarla 60-80, 40-70; Calceolaria 70-95; Euphorbia Splen- dens 100-140. 40-55; Ficus 200-400. Gemengde planten 80-120; Hedera bont 150-185, 40-70; Idem groen 100-125, 20-50; Kalanchoë 60-80; Maranatha 40-45; Nephrolepis 250-400, Primula Acanlis 30-50, Idem Malacordes 60- 85. Idem Obconica 80-120, 80-100, Idem Sinensis 40-45; Philodendron 250-360, idem Scandens 40-50; Platlcerlum 180-350, 70-130; Sansevlerla 180-350, 50- 125; Sclndapsus groen 60-70, idem bont 75-80; Tradescantia 50-55, 12- 15; Varens gemengd 30-52. KATWIJK AAN DEN RIJN, 24 Januari Groenteveiling: Waspeen (Per kist) Al 5.90-8.30, Idem A2 4-6.90. Idem BI 5.50- 6.80, Idem B2 1.50-2.60, Idem Cl 1.90-2.40, C2 1.40-2.30, rodekool B 6, groenekool II 15. breekpeen (per kist) 1.70-2, spruiten A2 57, uien (per 100 kg.) 23. prei A2 22- 35, boerenkool 36. Aanvoer waspeen 60.000 kg., waarvan 45.000 kg. voor export werd verkocht. Schorsenerenvelling: Schorseneren (per 100 kg.): Al 43-64, Idem A2 28-34, Idem BI 39-52, Idem B2 12-43, Idem Cl 25-34, Idem C2 10-24. Aanvoer 21.000 kg., waar van 18.000 kg. voor export werd verkocht. RIJNSBURG, 24 Januari Bloemen veiling Flora: Tulpen: Sulpher Triumph 130-135, Grotius 125-130, Delice 85-90, Apeldoorn 280, v. d. Eerde 105-120, Win ter Gold 105-110, Copland 110-120, Ami- dlonette 100-105, White Sail 125-135; Lus tige Wit we 115-120, Golden Harvest 120- 135, Brilliant Star 60-65, Sulpher Cloud 130-135. Superba 110-120. per bos. Nar cissen: L' Innocence 80-85. Carlton 100- 105, Fortuna 100-105. Callfornlë 65-75, per bos. Hyacinten: Pink Pearl 18-25, Delfts blauw 22-28, Bismarck 20-22 per st. TOESTEL MET VOEDSEL NIET VERTROKKEN De DC-4 van de Britse luchtvaart maatschappij „Starways", die door de Stichting oecumenische hulp aan ker ken en vluchtelingen was gecharterd voor het transport van een zending voedsel en medicamenten naar Kongo, Is gisteren niet van het Rotterdamse vliegveld „Zestienhoven" vertrokken, zo als aanvankelijk was gemeld, (men zie elders). Alles was gereed voor het vertrek, dat op vijf uur was geprojecteerd. De lading was aan boord gebracht, de t.v.-mensen en fotografen hadden hun apparatuur ingepakt, de journalisten hun blocnotes dichtgeklapt en de bemanning had, na een maaltijd, haar instructies in ont vangst genomen. Maar enkele minuten vóór de start kwam het bericht dat de reis niet kon doorgaan, omdat de auto riteiten in Kongo nog geen toestemming tot landen hadden verleend. Het toestel staat nu nog op „Zestienhoven". Het is niet bekend of en wanneer de vlucht naar Elisabethville zal geschieden. BEURSOVERZICHT Internationals zwak; Scheepvaarten vast Amsterdam, 25 Januari. De stemming voor de hoofdfondsen was vanmiddag aan de zwakke kant. Dit viel hoofdzakelijk toe te schrijven aan gebrek aan kooporders. Op de New- yorkse beurs veranderden de Nederland se hoofdfondsen slechts weinig. De min of meer teleurstellende slotkoersen uit Wall Street vormden zeker geen stimu lans voor de Europese beurzen. Aku's verloren op 507 circa 5 punten. Philips herstelde zich tot 1138% na 1135, doch moest op deze prijs toch nog een verlies van circa 7 punten incasseren. Unile vers duikelden 9 punten op 855 en Hoog ovens min 3 by een notering op 854. Kon. Olies sloten met een. verlies van f. 1,50 op f. 136,70. De olie-aandelen no teerden beneden pariteit New York. De scheepvaartwaarden trokken zich van de zwakke tendentie voor de inter nationals niets aan en gingen hun eigen weg. Deze groep van aandelen lag vast in de markt. Het buitenland had voor flinke vraag gezorgd terwijl daarnaast ook kooporders van lokale zyde aanwe zig waren. De beroepshandel waagde een kans. Vooral aandelen Kon. Boot profiteerden van genoemde belangstel ling. Bij toenemende handel stegen deze aandelen van 209% tot 215, tegen een vorige slotkoers van 208%. De beurs acht de mogelijkheid niet uitgesloten dat de maatschappij over 1960 een hoger divi dend zal voorstellen dan over 1959 toen 9% werd uitgekeerd. De overige scheep- vaartwaarden boekten koerswinsten van 2 tot 4 punten. Van de leidende cultures trokken Amsterdam Rubbers vandaag een ruime belangstelling. Hierdoor steeg de koers van 125% tot 127%, by een vo rige slotkoers van 124 3/8. Staatsfond sen eerder iets gemakkelijker. Claims Wernink Beton verlieten de beurs op circa f. 190, overeenkomende met 157 voor een nieuw aandeel. De laatste verhandeldag van obligatieclaims Mulder's Rollend Materiaal bracht een adviesprijs op circa f. 80 neerkomende op 116 voor een converteerbare obligatie. WISSELKOERSEN Amsterdam, 25 januari Londen 10.58%-1059%, New York 3 77%- 3.77%; Montreal 3.80ft-3.80ft; Brussel 7.57%-7.58%; Parys 76.98-77.03; Stock holm 73.02-73.07; Frankfort 90 45%- 90.50%; Milaan 60.72%-60.77%; Ztirich 87.56%-87.61%: Oslo 52.83%-52.88%Ko penhagen 54.69%-54.74%; Lissabon 13.19 -13.20%; Wenen 14.49-14.50. BEURS VAN AMSTERDAM Woensdag 25 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101A 101% Ned. '59 414 101A 101A Ned. '60-1 4% 101A 101A Ned. '60 II 4% 101A 101A Ned. '59 4% 100% 100A Ned. '53 3% 95A 95% Grootboek obi. 3% g|% 81% GB Ned. '47 3% (3) 94% 94% Ned. '51 3% 97%B 97% Ned. "53 (3%) 94% 94% Ned. '56 3% 94% 94% Ned. '48 3% 90% 90ft Ned. bel. cert. 3% 91 91% Ned. '50 3% 90% 90ft Ned. '54 3% 90% 90% Ned. '55 13% 90U 90}J Ned. '55-11 3% 92% 92% Ned. *37 3 91% 91% Ned. grtbk obi. '46-3 92 ft 92V8 Ned. doll. In. '47 3 88% 89 Ned. Inv. cert. 3 99% 9914 Ned. 62-64 3 99A 99% Indië '37 3 98% 98% Indië *37 A 3 94% 94% Ned. won. bJ. '57 6 109% 109% Ned. won.bJ. '58 4% 100A 100A ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 41% 40% Nat. Handelsbank 237 Ned. Handelmij317% 321 Amst. Rubber 124% 128% H.VA142GB 140% GB Senembah515GB 520 B AE.U512 506% Berkel's Patent (v.) 370 373 GB Calvé Delft cert. 835 836 Deli Mij.en (Ver.) 179.— 179.50 Kon. Pap. v. Gelder 347GB 347% Hoogovens eert857% 856 Mtiller en Co. NJ3. 479% 480 GB Ned. Kabelfabr666GB 665% GB Philips 1144% 1136% Philips pref319% 318 Unilever 874% 855% Wilton Feyenoord 239GB 242 GB Biliton 2de r446 448 Dordtse Olie gew. 640% 628% Kon. Olie (f. 20.—) 138.30 137.10 idem (50 A f.20.—) 138.20 136.80 Holl. Amer. HJn 145% 157% Java China Paket 160% 162 K.LM100.— 100 Kon. Ned. Stmv Mij 208% 214 Kon. Paket Mij151 153% Stoomvaart My Ned 182 183 Nievelt Goudr eert 156% 158% v. Ommeren eert. 335GB 338 Kot. Rott. Lloyd 170% 171 Ned. Scheepv Unie 167% 169% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 96% idem '48 (3%) 95% 95% R'dam '52-1 (4%) 100 id. id -37 I-n (3%) 96% Z.-Holland '56 (4%) 100 koers v. hedei Vorige Slotkoer Bank N.G. '58 (5%) 105A 105% id. N.WJB. '52 (4%) 99% BVG rspbr f.500 173% 173% BVG rspbr. '52 131% 131% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 Premieleningen A'dam "53 3 A'dam "51 12% A'dam '56 I 2% A'dam '56 112% A'dam '56 0 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem n 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht *52 2% Z.-Holl. 1957 2% Z.-Holl. 1957 2% 90% 104% 84% 84 93 93 82 82% 92B 91B 90% 90% 100% 90% 96% 100% 84% 83% 93% 93 82% 92% 92 88% 90% 96% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 245.50 345 Amst. Bank 393 392 HJ3.U. eert218% 217% Rott. Bank 340 339% Twentsche Bank 341 349 Industrie Ondernemingen Albert Heyn415B 420 B Borsumy46 45 Electrolasmy3593 360 B Kon. Ned. Grofsm. 184% Holl. Constructie 540 B 550 Ing. bur. v. Bouwnyv. 336 270 Internatio i68 166 Int. Kunststoff. Ind 67 66 v. Kempen en Begeer 543 125 Leidse Wolspinnery 320 541 Rott. Droogdok My 550 506 Sikkens Groep 825 830 Ver. Touwfabrieken 335 Walvisvaart 113 114 Wernlnk's Betonmy. 168 170 Van WUk en Heringa 134% 134% Zaalberg 128 127 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 22% 22 A Intern Nickel 62A 61% Anaconda 48 f3 48 Bethlehem Steel.... 43fj 43% Cities Service 517^ 52% General Motors 42% 41% Kennecott80% 80% Republic Steel 59% 59 ft Shell OU 84% 85 Union Pacific 29% 29% Un. States Steel 81% 79%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9