Drama-Van Meegeren inspireerde tot het schrijven van toneelstuk „Masterpiece" beleeft vrijdag zijn wereldpremière in Londen Eenmaal 100% rente gegeven, daarna alles gedaan gekregen OOK SENAAT AKKOORD MET WET DIERENBESCHERMING Versnelling grenscontrole door een ivederzijdse samensmelting Oude kazernes in Parijs en omgeving „in de uitverkoop" Rotterdamse jongen ensceneerde overval in een Duitse stad WOENSDAG 25 JANUARI 1961 IN GESPREK MET GORDON RUSSELL (Van onze Londense correspondent) De tragiek van de Nederlandse schilder Han van Meegeren heeft twee jonge Amerikaanse auteurs, Larry Ward en. Gordon Russell, geïnspireerd tot het schrijven van het toneelstuk „Masterpiece" (mees terwerk), dat vrijdag in het nieuwe Royal Theatre in Londen zijn wereldpremière zal beleven. De hoofdrol wordt vertolkt door de be kende acteur Anton Walbrook, die in het stuk Han van Maasdijk heetAlle authentieke namen uit het werkelijke drama zijn trouwens veranderd. De bekende kunstkenner dr. Bredius kreeg de naam Bredeker. Over dit werk hebben wij gisteravond een gesprek gehad met Gordon Russell, die met Larry Ward speciaal voor deze première naar Londen is overgekomen. Hij vertelde ons, dat dit hun tweede stuk is en dat hij hoopt dat het hun naam als toneelschrijvers zal vestigen. Het eerste, een verhaal over het Amerikaanse leger, viel min of meer in het water. „Waarom is een schilderstuk op een goede dag een meesterwerk en de vol gende dag niet meer?" „Van Meegeren ging zo perfect te werk dat hy de kunst van het ver valsen jaren achteruit gezet heeft." Beschaving begint in Amsterdam Beiden bewegen zich eveneens op het terrein van film en t.v. en zij schre ven wat dit laatste betreft o.a. teksten voor Alfred Hitchcock. Thans lopen zij met plannen rond om een film te ma ken over moderne jazz. Maar zij hebben hun hart het meest aan het toneel verpand. „Wat trekt u het meeste aan?" „Provocatieve onderwerpen, zoals dit Van Meegerenstuk". „Hoe kwam u op het denkbeeld om dit te schrijven?" „Wij lazen John Godley's „Master art forger" (meester kunst ver valser nadat een van onze vrienden, een producer, onze aandacht er op had gevestigd". „Heeft u in Nederland materiaal ver zameld?" „Neen, helaas ben ik daar nog niet geweest. Maar ik hoop er heen te gaan. Een bekende Engelse journalist, tegen wie ik hoog opgaf dat Londen verge leken bij New York zulk een prettige en beschaafde stad is, antwoordde:„Ja, maar de beschaving begint in Amster dam „WU hebben geprobeerd zo veel mo gelijk Nederlandse sfeer in het stuk te brengen. De scènes in de recht zaal er komen twee processen voor in het stuk, waarin veel dichterlijke vrijheid wordt gebruikt en de kle ding van de rechters en uniformen van de politie zijn authentiek". Boekhandelaar hielp Beide schrijvers werden bij hun na speuringen op voortreffelijke wijze bij gestaan door de nabij New York ge vestigde Nederlandse boekhandelaar G. Hagens, die oorspronkelijk jurist is ge weest en wiens adviezen daarom bij zonder waardevol waren. Behalve het genoemd boekwerk hebben zij uit kran ten en tijdschriften artikelen geraad pleegd. De schrijvers hebben ook ken nis genomen van een Duits stuk over de Van Meegeren-affaire, getield: „Der Falscher van Arnold Schwengler." „Ik weet niet of het ooit opgevoerd is" zegt Russell. „Ons stuk is echter anders. Eigen lijk is het Van Meegeren-verhaal, hoe dramatisch op zich zelf ook, bijzaak." Masterpiece poogt de vragen in het middelpunt te plaatsen welke nog nooit beantwoord zijn en waarop ook de schrijvers het antwoord schuldig blij ven: namelijk waarom Van Meegeren, toen hij uitvoering gaf aan zijn plan, geen voet bij stuk hield en zich door het ontvangen geld liet verleiden in- plaats van de cheque te verscheuren zoals hij zich had voorgenomen. Waar om vernietigde Van Meegeren zichzelf? Nadat hij met de geslaagde vervalsing zijn triomf had bereikt, viel hij tot de diepste diepte. Voor Russell is het ook nog altijd een raadsel waarom de Emmaüsgan gers zich nog altijd in de kelders van het Museum Boymans in Rotterdam bevindt. Het stuk opent met een ge fingeerd proces naar aanleiding van Van Meegerens collaboratie in de oor log; hierbij wordt de vervalsing ter sprake gebracht waarna de techniek van flash-back wordt gebruikt om een licht te werpen op zijn loopbaan als schilder met als hoogtepunt het tweede proces over de door hem gepleegde fraude, het enige dat in werkelijkheid plaats vond. Later filmversie? Anton Walbrook is geestdriftig over zijn rol en hoopt het stuk later in Amerika te spelen. Van de andere hoofdpersonen kunnen worden genoemd Margaret Johnston en Arnold Marie. Regisseur is de Canadees Henry Kap lan. De producer is Stephen Mitchell die o.a. verantwoordelijk is voor „Sepra- te Tables" en „Tiger at the gate". Russell acht het niet uitgesloten dat wanneer het stuk succes heeft er later ook een filmversie van zal worden ge maakt. Hij is enorm goed te spreken over het Engelse toneel. Het spel en de grote discipline van de acteurs ma ken op hem als Amerikaan grote in druk. Ook is hij enthousiast over mo derne schrijvers als Harold Penter (De huisbewaarder) en de Londense experi mentele theaters zoals de Royal Court. Hét probleem Dan is er de onopgeloste kwestie wat eigenlijk bepaalt of een schilderij een meesterwerk is. „Dit is het probleem dat ver uitgaat boven de episode Van Meegeren" zei Russell. UITBREIDING WERELDVLOOT Volgens Lloyd's register of shipping waren er in het laatste kwartaal van 1960 over de gehele wereld 192 stoom schepen in aanbouw en 1206 motorsche pen, tezamen 1398 schepen met een to tale tonnage (bruto) van 8.667.082. Voor Nederlandse werven betekende dit 8 stoomschepen en 120 motorschepen, to taal dus 128, waarvan de bruto tonnage 616.919 bedroeg. Hierbij zijn niet begre pen de schepen die minder dan hon derd ton meten. Wat de nieuwbouw van de olietankers betreft, pr waren in die periode over de gehele wereld totaal in aanbouw 229, met een bruto tonnage van 3.925.474. Hieronder zijn er 12 voor Nederlandse rekening, met een bruto tonnage van 244.061. OTTO VAN HABSBURG SPREEKT IN HILVERSUM Burgemeester J. J. G. Boot van Hil versum heeft het initiatief genomen om verschillende internationale figuren uit te nodigen in Hilversum voordrachten te houden over actuele problemen van uit eenlopende aard. Het is een persoonlijk initiatief dat geheel en al buiten de gemeentelijke bemoeienis staat. De bur gemeester heeft daarvoor contacten ge legd met de Rotary, de vereniging Bene lux, de Beweging van Europese Federa listen en andere organisaties. Vertegen woordigers van deze vereniging hebben zitting genomen in een comité dat de bijeenkomsten regelt. In dit kader zal eerst de heer D. Spierenburg, lid van de Hoge Autoriteit van de Kolen en Staal Gemeenschap, spreken. Op donderdag 9 februari houdt Aaitshertog dr. Otto van Habsburg, die politieke wetenschappen in Leuven heeft gestudeerd, een inlei ding over Europese problemen. De bij eenkomsten worden in de Burgerzaal yan het raadhui» gehouden, Minister zet nieuwe drankwet op stapel Minister Van Rooy is tot de overtui ging gekomen - zo deelt hij aan de Tweede Kamer mede - dat de drankwet vervangen moet worden door een geheel nieuwe wet. Een voorontwerp is vrijwel gereed en zal binnenkort worden gezon den aan de commissie inzake het alco holvraagstuk. De minister streeft ernaar, dat nog in de eerste helft van dit jaar een ontwerp aan de Tweede Kamer zal worden gezonden. Het ligt daarbij in het voornemen aan H. M. de Koningin voor te stellen, de wijziging van de drankwet, welke aanhangig is bij de Tweede Ka mer, in te trekken. MINISTERS OVERLEGGEN OVER BAKKERSVRAAGSTUK Terzake van het bakkersvraagstuk, (n.l. een wijziging van de zgn. brood- bakkerijparagraal van de Arbeidswet 1919) is de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid in overleg ge treden met zijn ambtgenoot van Eco nomische Zaken. Wanneer met deze ambtgenoot overeenstemming is be reikt over een voorstel, dat de minister Van Rooy hem heeft voorgelegd, dan zal dit voorstel naar de ministerraad worden gezonden. Het ligt niet in de bedoeling advies te vragen aan consu mentenorganisaties. Na het commen taar van de drie hoogleraren op het S.E.R.-advies inzake de bakkerijpara graaf heeft overleg in de kringen van ojn. de middenstandvakcentrale niet tot een praktische oplossing geleid. Dit deelt minster Van Rooy aan oe Twee de Kamer mee. Verder schrijft hij, dat hem een brief heeft bereikt van werkgevers en werknemers in het Hore cabedrijf waaruit blijkt, dat beiden ak koord gaan met een in twee fases tot stand te brengen verkorting van de ge middelde werktijd tot 48 uur per week, zij het ook, dat nog verschil bestaat over het tempo van invoering. De mi nister verheugt zich er ten zeerste over, dat nu over het beginsel van de in voering van de 48-urige werkweek geen verschil van mening bestaat en hij laat een wijziging van de wettelijke voor schriften voorbereiden. Gisteren stortte in de Staalstraat te Amsterdam plotseling een huisje in, dat men aan het slopen uxas. De slopers konden zich bijtijds in veiligheid stellen en moesten na dien constateren, dat hun werk in enkele ogenblikken volledig was voltooid. Valse barones en „Rothschild-erfgenome" leidde op andermans kosten rijk leventje (Van onze correspondent in Bonn) Tientallen Westduitsers zijn sedert 1955 door de thans 36-jarige Marianne P., de verwende geadopteerde dochter van een gepensioneer de hoge ambtenaar in Bonn, voor vele tienduizenden mark opgelicht omdat ze dachten dat de dame was, voor wie zij zich uitgaf: Esther Rethel barones von Rothschild. Tenminste dertigduizend mark, een geleende Cadillac en wat niet al kwamen in tijd van enkele jaren zonder veel moeite op de thans in Bonn voor de rechtbank staande Marianne af. in deze stad leende de „barones" zelfs een Cadillac met chauffeur die haar in de vorstelijke auto enkele malen gratis naar Bonn bracht, kosten 2000 mark. Een gepensioneerde oude dame liet zich vervolgens 9000 mark lospraten door de „barones" waarna de oude dame en haar vriendin de inmiddels ziek gewor den Marianne vorstelijk verpleegden. „Ik ben blij", aldus de huichelaarster tegen de twee oudjes, „eindelijk eens mensen met een hart te hebben gevon den en nu eens geen bedienden om me heen te hebben. Als ik beter ben mogen jullie mee naar Amerika. Vijf profes soren zullen me bij de plezierreis ver gezellen". Ook de kapster en haar man werden uitgenodigd om mee naar Amerika te gaan. De man zou chauffeur in de Ver enigde Staten worden! De arme stak ker besloot daarop yiings rijles te ne men en haalde zelfs in recordtijd zijn rijbewijs Bij niemand is het opgekomen dat Marianne een zwendelaarster was. De rente van 100 procent die zij in het begin van haar „baronesse-carrière" had betaald, bleef muurvast in het ge heugen van de opgelichte mannen en vrouwen hangen. De jonge vrouw, die eens geplaagd werd door een minder waardigheidscomplex en die door haar pleegouders al te zacht was aangepakt, leefde jarenlang in een „grote wereld", waarin Jan en alleman haar graag met barones aanspraken omdat er een erfe nis in de lucht hing,,,, Nu voor de rechter De jonge vrouw was als een kasplantje groot gebracht. Zij behoefde nimmer te werken en haar stiefvader schoof haar iedere maand een zeer royal bedrag toe. In 1955* gooide Marianne plotseling haar minderwaardigheidscomplexen van zich af en begon links en rechts geld te lenen. Van een buurvrouw leende zij bijv. 300 mark. Een maand later betaal de zij de verbaasde dame 600 mark terug! De buurvrouw, aan wie Marianne ver teld had goed gespeculeerd te hebben, rook winst. Haar man leende daarop zelf gretig 3700 mark aan de „jonge speculante" en kreeg daarvoor een schuldbekentenis van 12.500 mark. Op dezelfde wijze zette Marianne de kapster naar haar hand: een lening van 300 mark, terugbetaling met 100 procent rente van 600 mark, een lening van 5.000 mark en een schuldbekentenis van 10.000 markEen taxi-chauffeur vloog er in voor tientallen gratis ritjes en 3500 mark. Deze eenvoudige heer genoot de twijfelachtige eer als eerste door Marianne ingelicht te worden in haar grote geheim: „Ik ben de erfge name van de Rothschild-miljoenen. Vertel het niet aan mjjn stiefouders. In Frankfort, waarheen de taxi- cauffeur haar gratis had gereden, werd ze stamgaste van beroemde restaurants waar de orkesten haar met muzikale vreugde ontvingen. Een autoverhuurder Met het coupeerverbod voor de paardestaart (Van onze parlementaire redacteur) De eerste Kamer heeft gisteren met 40 tegen 19 stemmen de nieuwe wet op de dierenbescher ming aangenomen. Voornamelijk op grond van het verbod paarde- staarten te couperen» stemden tegen 13 leden van de KVP, alle vier leden van de CHU, één VVD-er en één lid van de P. v. d. A. Het coupeerverbod voor paardestaarten is bij verrassing in de wet gekomen, doordat de Tweede Kamer op 4 juli j.l. met 56 tegen 52 stemmen een desbe treffende amendement aannam van de socialiste mej. mr. Schilthuis, die gis teren op de gereserveerde tribune kwam luisteren. Vorige week was in de Eerste Kamer van verschillende kanten tegen het coupeerverbod hevig bezwaar ge maakt. Die bezwaren handhaafde de Anti-Revolutionair Elffrich. al stemde hij tenslotte toch voor, omdat 6 jaar aan een totstandkoming van de nieuwe wet is gewerkt. Minister Beerman (Justitie) had op gemerkt, dat de Eerste Kamer, als „Ka mer van revisie", alleen de grote lijnen in het oog moet houden en daarom het wetsontwerp niet zal mogen afwijzen (terwijl men zich met de algemene op zet kan verenigen) vanwege een klein onderdeel. In dit geval zou dat tevens lijken op het opknappen van het recht van amendement van de Tweede Kamer. Grapje Nadat voorzitter Jonkman de hoofde lijke stemming had aangekondigd, vroeg de Anti-Revolutionair prof. Diepenhorst bij wijze van grapje, wat de consequen tie zou zijn van verwerping, zinspelend (Van onze parlementaire redacteur) Staatssecretaris Van den Berge heejt gisteren in de Eerste Kamer het vertrouwen uitgesproken, dat aan het eind van dit jaar alle grote en kleine Nederlandse en Belgische douanekantoren zullen zijn samen gesmolten. De plannen ervoor zijn althans klaar. Langs de Duitse grens is er alleen nog een gemeenschappelijke totale douane behandeling te Lobith en Emmerik, maar in beginsel bestaat er een akkoord over de samensmelting te Glanerbrug, Dinxperlo, Elten, Beek, Venlo, Tegelen (zeer binnenkort) en Vaals. Er is voorts een akkoordverklaring over een dag- en nachtbehandeling voor vrachtvervoer te Denekamp en Venlo. Langs de Belgische grens zal voor vele kantoren de middag pauze vervallen. Er wordt tot het uiter ste naar gestreefd de vlotte douanebe handeling in zeehavens te handhaven. De staatssecretaris deed deze medede lingen bij de behandeling van de tech nisch gemoderniseerde Douanewet. ter vervanging van de volkomen verouderde wet van 1822. De nieuwe wet werd na een korte discussie zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Alvorens de nieuwe wettelijke regeling in werking kan treden, zijn wijzigingen nodig van de accijnswetten en enige andere wetten, zoals de opiumwet en de fosforwet. De desbetreffende wetsontwerpen hoopt de staatssecretaris in het voorjaar in te die nen, opdat het geheel in 1962 in werking kan treden. op een nieuwe kabinetscrisis. De voor zitter vroeg formeel of hy heropening van de beraadslaging verlangde, maar dat was de bedoeling niet. Er zyn weer allerlei voor- en nadelen van het couperen van paardestaarten opgesomd. De deskundigen zyn het er niet over eens. Men zei dat het cou peren pynloos kan geschieden, maar dan is 't weer de vraag of het gemis van 'n lange staart een kwelling is omdat de staart een functie heeft by de afweer van vliegen. Met de staart kan het paard toch niet by de hals en de ogen komen, betoogden de tegenstanders van het coupeer ver bod. Minister Beerman vestigde er de aandacht op dat het coupeerverbod reeds lang bestaat in Duitsland, Denemarken en Engeland. In het klassieke land van het paard, Ier land (met 360.000 paarden» kent men geen coupeerverbod omdat niemand er ooit aan denkt een staart te couperen. Volgens de liberale mr. De Vos van Steenwyk is het alleen een kwestie van mode, net als met korte of lange rok ken. De K.V.P.-er Mertens vond een koud-bloedpaard met een lange staart „geen gezicht" en de Christelyke-His- torische ir. Geuze zei, dat niemand een trekpaard met een lange staart wenste. Hy had ze daarom in ons land nog nooit gezien. Voor- en tegenstanders hebben elkaar niet overtuigd. Foutje Een merkwaardige fout had de K.VP.- er mr. Van Meeuwen ontdekt. Er staat in de wet, dat een koe niet mag worden vervoerd met overvolle uiers. Maar een koe heeft slechts een uier. De meervouds vorm, verklaarde minister Beerman uit het feit, dat een uier vier kwartieren heeft, die ieder op zich zelf moeten worden leeggemolken, want het zyn geen communicerende vaten. Tal van agra riërs hebben het wetsontwerp onder ogen gehad, maar niemand heeft zich aan de meervoudsvorm gestoten, omdat deze in het taalgebruik geykt is. Er is ook nog veel gesproken over de vivisectie, waarvoor in het byzonder de Christeiyk-Historische mr. Van Brug gen een vergunningstelsel zou wensen. Minister Van Rooy (Volksgezondheid) antwoordde, dat de vivisectie ter wille van de mensheid nu eenmaal moet wor den toegestaan, maar hy is er niet enthousiast over. Een vergunningstelsel achtte hy echter niet nodig omdat in de loop der jaren de instelline van de mens tegenover het dier gewyzigd is. Men mag verwachten, dat de mensen die de vivisectie toepassen, op grond van hun opleiding niet meer met de dieren zullen doen dan nodig is. Een onderzoek zal worden ingesteld naar de klachten over de praktyk met de vivisectie aan de universiteiten. Voorts zal worden ge- informeerd in hoeverre een vergunning stelsel, zoals dat in een enkel land ge- staat, voldoet. In een geruime toepassing van de vivisectie zag minister Beerman een ge vaar schuilen, maar by het vermoeden van misbruik kan volgens de wet wor den opgetreden. Te verwachten is. dat een opsporingsapparaat strafbare feiten kan opsporen. Neliroe spreekt a.s. aftreden tegen De premier van India, Nehroe, heeft verklaard dat hy er niet aan denkt „nu of in de afzienbare toekomst" af te tre den. Vorige week schreef de Londense „Daily Herald" te hebben vernomen dat Nehroe „in het belang van India en voor zichzelf" wilde aftreden. Nehroe zei twee jaar geleden te heb ben verzocht enige tyd van zyn ambt te worden ontheven, omdat hy zich „moe en lusteloos voelde. De Congres party wist hem echter van zyn voorne men te weerhouden. beschermt uw huid tegen winterse kou Alleen genieenten kunnen de nieuwe eigenaren worden (Van onze Parijse correspondent) Het opperbevel van het Franse leger heeft besloten een aantal kazernes rond en in Parijs en andere grote en kleinere steden van de hand te doen. Een lange lijst van kazernes en terreinen van hon derden hectaren oppervlakte, die het ministerie van Oorlog over een termijn van vijf jaren wil verkopen, verschijnt een dezer dagen in de Franse staatscourant. Met de opbrengst stelt het leger zich voor terreinen aan te schaffen in de dunstbevolkte streken van het land, waar de militaire oefeningen scherper zullen kunnen worden afgestemd op de eisen der moderne oorlogvoering. Nieuwe kazernes met wat moderner comfort of minstens met elementair sa nitair als douches en dergeiyke, die nu Fantastisch verhaal bleek niet waar Een 18-jarige Rotterdammer blykt over een bijzonder ruime fantasie te be schikken. Hy bracht zijn vakantie in West-Duitsland door, toen het plan by hem opkwam zich te laten „beroven". In een stadsplantsoen wierp hy zyn (lege) portefeuille in de struiken. Hy scheurde zyn overhemd, maakte een oud wondje open, smeerde wat bloed op zijn oor en legde zich tenslotte „bewusteloos" op de grond. Spoedig werd hy ontdekt door enkele wandelaars, die dachten dat hy beschonken was. De jongeman slaagde er echter in de Duitsers te overtuigen van het feit dat hij door twee misdadige elementen was neergeslagen en be roofd. De burgers waarschuwden de politie, die het „slachtoffer" onmiddellyk naar het ziekenhuis liet vervoeren. knipsels uit Duitse kranten, waarin jour nalisten hun grote verontwaardiging uit ten over de overval. De gehele gemeente sprak schande over dit „misdryf". By het verhoor door de politie vertelde de knaap, dat hy door twee jongelieden was benaderd, die hem om een vuurtje hadden gevraagd. Terwyl hij in zijn zakken naar lucifers zocht, werd hij plotseling neergeslagen en beroofd. Hy tekende het papier waar op zyn aangifte uitvoerig was vermeld. De volgende dag kwamen rechercheurs naar zyn hotel om hem mee te nemen naar een adres, waar enkele goede be kenden van de politie woonden. Zij vroegen hem de ogen goed de kost te geven, daar het heel goed mogelijk was dat de lieden, die de overval hadden ge pleegd, er by konden zyn. De Rotter dammer wees twee jongemannen aan, die hy voor 99% als zyn belagers zou herkennen. De aangewezenen werden gearresteerd, maar wegens gebrek aan bewys moesten zij weer worden vrij ge laten. De „overvallene" keerde daarna naar Rotterdam terug. Zyn portefeuille bevatte geen geld, maar wel tal van Zo stonden er koppen boven de ver slagen als „Hollander niedergeschlagen und beraubt" en „Blonde Gangster ge- sucht". Een der kranten stelde in ver band met de vele roofovervallen die ken nelijk in de betreffende Duitse stad wor den gepleegd, na het gebeurde met de Rotterdammer de vraag of de plaats een Rauberncst was geworden. „Schlaft die Polizei?" vraagt de schryver van het artikel zich af. De „overvallene" werd in Rotterdam gearresteerd voor een ander oplichtings- geval. Na een langdurig verhoor bekende hy tenslotte dat de hele beroving door hem was gefantaseerd. Hij had geen geld meer en wilde interessant doen. Overi gens maakte deze fantast deel uit van een grote jeugdbende in Rotterdam. meestal nog ontbreken, zullen metter- tyd op die exercitieterreinen worden ge bouwd. De civiele keerzyde van de medaille van dit militaire plan ziet er, in de ogen van de regering, niet minder aanlokke- ïyk uit. In Parys en andere grote ste den vormen de kazernes nog altyd anarchronistische verschynselen, die bo vendien veel kostbare ruimte in beslag nemen. Zo bergt een der grootste ka zernes by Parijs, die plaats biedt aan 4000 manschappen, de laatste jaren zel den meer dan 300 soldaten. Niet bij opbod Van het aanvankelyke plan de ka zernes by opbod en bij publieke veilin gen te verkopen, heeft de legerleiding, om constitutionele reden, af moeten zien. Praktisch zullen de gemeentebe sturen dus wel steeds de nieuwe eigena ren worden van de kazernes op hun grondgebied en der omliggende terrei nen. Het ministerie van Opbouw heeft zich in beginsel al bereid verklaard eventueel de nodige gelden by te passen wanneer gemeenten de pryzen die het leger vraagt niet uit eigen kas zouden kun nen betalen. Op de plaats van die ka zernes zullen mettertijd dan reusachtige woningcomplexen verryzen. De operatie belooft, als gezegd, dus aan beide zyden positief te zullen wor den. Het Franse leger zal zich op ge schikter terrein beter op zyn taken kunnen voorbereiden, terwyl de overbe volkte steden wat meer levensruimte verkrygen. Vijf circussen op stap in Nederland Nederland aal deze zomer niet door vier, maar door vyf circusondernemin gen worden bereisd. Het Duitse Circus Belli zal onder Nederlandse directie een tournee door ons land maken. In het programma zullen o.a. optreden Harry Belli met zyn tyger te paard en diens echtgenote mevrouw Elly Belli-Strass- burger, die tevens directrice biyft van het circus-Strassburger en by deze on derneming in ieder geval tydens de tra ditionele speeltyd in Scheveningen haar paarden zal voorbrengen. Het circus- Belli reist met een tent van het circus Kavaljos van de enkele Jaren geleden overleden Nederlandse vatenkoning Ber nard van Leer Mevrouw Regina Strassburger over weegt om naast de voorstellingen in Scheveningen een kleine tournee met haar tentcircus te maken. Voorts is ook het circus Mullens begonnen met de voorbereiding van een tournee. Circus Boltinl, dat zich de laatste Ja ren van kleine tot middelgrote onder neming heeft opgewerkt, heeft een nieu we, zeer grote tent laten maken en de menagerie met twaalf paarden uitge breid. Al deze bedrijven zullen grote con currentie ondervinden van het circus Williams, een van de grote Duitse cir cussen, welke deze zomer eveneens Ne derland bezoekt. Tenslotte zyn de visa verleend voor een aantal Russische artiesten, die van 21 tot en met 28 februari ln de Ahoy- hallen te Rotterdam optreden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7