Laatste nieuws Kon. brons voor J. P. Hemerik RIJKSMUSEUM van OUDHEDEN DINSDAG 24 JANUARI 1961 t De heer J. P. Hemerik heeft vanmor gen een Koninklijke onderscheiding ontvangen. Hy was namelijk vandaag precies veertig jaar in dienst van de gemeente. In 1921 kwam hij als timmer man werken bij de Stadstimmerwerf. Thans is hij hulp-bewaarder. Voor deze voor de familie Hemerik zo bijzondere dag was de wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jonge- leen, naar het Kort Galgewater geko men. Hij feliciteerde de jubilaris na mens het gemeentebestuur en dankte hem voor de wijze, waarop hij aan di verse gemeentewerken zijn krachten had gewijd. De wethouder kon medede len, dat het H.M. de Koningin had be haagd de heer Hemerik de bronzen ere medaille behorende bij de Orde van Oranje Nassau toe te kennen. De heer Jongeleen speldde vervolgens het ere metaal op de borst van de gemeente ambtenaar. Ook de waarnemend direc teur van de Stadstimmerwerf, ir. Th. K. J. Koch bood zijn gelukwensen aan. Enkele geschenken werden aangeboden. AANRIJDING HERENSTRAAT Op de wegkruising Herenstraat-Ko- ninginnelaan-Leuvenstraat heeft gister middag omstreeks kwart over twaalf een aanrijding plaats gehad tussen een bestelauto en een fiets. De bestelauto reed op de Herenstraat in de richting Zoeterwoudseweg. De wielrijder, een 16- jarige fabrieksarbeider uit Leiden, kwam uit tegenovergestelde richting. Een an dere bestelauto reed vanaf de Koningin- nelaan linksaf de Herenstraat op. De wielrijder passeerde deze bestelwagen aan de linkerkant en kwam daarbij op het verkeerde weggedeelte, waar.de be stelwagen naderde. Een aanrijding was het gevolg. De jongen kreeg een her senschudding. Hij werd door de EHD naar zijn huis vervoerd. PLOTSELING ONWEL GEWORDEN De 41-jarige Rijnsburger A. Wildeboer is op een verkeersheuvel van de Sta tionsweg plotseling onwel geworden. Hij viel en kwam tegen de trottoirband terecht. Vermoedelijk liep het slachtof fer een schedelbasisfractuur op. De EHD bracht hem over naar het Academisch Ziekenhuis. BOVENBEEN GEBROKEN Twee wielrijders zijn gistermiddag omstreeks half vier met elkaar in bot sing gekomen op de hoek Pieterskerhof- Kloksteeg. De ene wielrijder, een 9-jari- ge scholier reed aan de uiterste zijde van de rijbaan in de Kloksteeg en sloeg linksaf naar het Pieterskerkhof. Daarbij werd hij aangereden door een tegemoet komende fietser. De jongen brak ten gevolge van de aanrijding zijn boven been. HU werd naar het Academische Ziekenhuis overgebracht. Leidse Amateur Fotografenvereniging De bijeenkomst van de Leidse Ama teur-Fotografen Vereniging in restau rant „De Doelen" mocht zich ook gister avond in grote belangstelling verheu gen. Na het welkomstwoord van de voor zitter, de heer G. Gompelman, waarin deze zich in het bijzonder richtte tot de heer G. Hofenk, oud-bestuurslid van de L.A.F.V. die door omstandigheden lange tijd verhinderd was de bijeenkom sten bij te wonen, werden enkele huis houdelijke zaken behandeld. Op voorstel van de secretaresse, mevr. B. Wajon- Stoethoff, werd besloten om de verwor ven bondswisselbeker bij toebeurt aan de leden van het deelnemers-team, dat deze trofee won, in bewaring te geven. Deze geste werd door alln zeer op prijs gesteld. De grote belangstelling ging ditmaal uit naar de tweede ronde in de uitge schreven onderlinge kleurendia-compe titie met als onderwerp „Het portret". Daar het ditmaal dus een „gebonden" onderwerp betrof, waren allen zeer be nieuwd naar de ingezonden resultaten van deze ronde. Hoewel het aantal in zendingen vanzelfsprekend minder be droeg dan by een „vrij" onderwerp, overtrof het aantal inzendingen, zowel in de klasse voor de beginners, als voor de gevorderden, alle verwachtingen. De jury, bestaande uit de heren G. Gom pelman, dr. J. Versteeg en G. L. v. d. Berg, had dan ook geen gemakkelijke taak bij de beoordeling en de waarde ring op punten. Na de projectie gaf de heer Gompelman namens de jury nog een overzicht van de prestaties en sprak o.m. zijn vreugde uit over het feit, dat ook de deelnemers in de klasse voor be ginners tot zulke uitstekende resultaten waren gekomen. Aangezien de compe titie nog in volle gang is neemt de spanning steeds meer toe, vooral omdat het eindresultaat nog wel enige tijd op zich zal laten wachten, aldus de heer Gompelman. Volleybalvereniging VVS VIERDE 40-JARIG BESTAAN In de Jacobizaal van den Burcht her dacht de Volleybalvereniging V.V.S. za terdagavond op feestelijke wijze het feit dat zy 10 jaar geleden door enkele be lastingambtenaren werd opgericht, zij het toen nog onder de naam „De Sleu telring". Nadat het bestuur onder het zingen van het nieuwe clublied was binnenge haald, heette de voorzitter van de feest commissie de heer Boting speciaal wel kom de voorzitter en secretaris van de afdeling Leiden van de NeVoBo. en vele oud-leden. Een geestig met vele tekeningen ver licht overzicht van Jan Hoppenbrouwer, sloeg bijzonder in en riep vooral bij de oud-leden vele herinneringen op. De huldiging van de bestuursleden geschiedde op zeer originele wijze, t.w. door middel van een geïmproviseerde vliegtuigaankomst met de daarbij beho rende geluidseffecten. Als blijk van waardering werden toepasselijke ca deaus aangeboden terwijl ook de dames niet vergeten werden. Na de pauze werd een show in de styl van Lou van Burg opgevoerd. De de cors waren vervaardigd door de heer B. Diergaarde. Een gezellig bal onder leiding van het lid C. van Dorp besloot deze avond. Archeologische vondst in Thailand Belangrijk succes voor Leidenaar Een Deens-Siamese expeditie waaraan de conservator van de afdeling prehisto rie van het Rijksmuseum voor Volken kunde alhier, de heer H. R. van Heeke ren deelneemt, heeft volgens het Engels talige blad „Bangkok post" in Oost- Thailand vier skeletten opgegraven die waarschijnlijk 4000 jaar oud zyn. Volgens het blad is de vondst gedaan op 17 januari, niet ver van de plek waar enige tyd geleden 30 bijlen uit de steentijd werden ontdekt. De geraamten werden samen met een aantal aarden potten ongeveer 40 centimeter onder de grond gevonden. De expeditie is op initiatief van de heer Van Heekeren, die, zoals wij reeds meldden, tijdens Japans krygsgevan genschap aan de Birmaspoorweg heeft gewerkt, uitgerust. Zij wordt door Dene marken en Thailand gefinancierd. Tijdens zyn gevangenschap vond de heer Van Heekeren in het dal van de Kwai-rivier enkele stenen bijlen, die hij daarna steeds bij zich heeft gedragen tot hij ze aan de Siamese regering kon overdragen. Het plan om systematisch net gebied af te zoeken op archealogi- sche waardevolle vondsten heeft hij sindsdien aan vakkringen voorgelegd. Enige tijd geleden kon een expeditie worden uitgerust. De heer Van Heekeren wordt omstreeks maart in Nederland terug verwacht. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 24 Januari. Veemarkt. Aanvoer in totaal 2831. Weektotaal 4889; vette koeien en ossen 275; gebruiksvee 795; vette kalveren 330; graskalveren 161; nuchtere kalveren 830; varkens 16; lopers 60; biggen 51; paarden 83; veulens 11; schapen of lammeren 201; bokken of gei ten 18. Prijs in cents per kg: vette koeien le kw. 295-320, 2e kw. 265-295; 3e kw. 250- 265; vette kalveren 300-330, 280-300, 260- 280; slachtpaarden 250 230 210. Prijs in guldens per stuk: graskalveren le kw. 450, 2e kw. 340, 3e kw. 240; nuch tere kalveren 78 68 58; exportvarkens (lo pers) 110 90 70; biggen 60 50 45; schaDen 145 110 90: lammeren 125 95 85; kalf- koeien 1300 1150 950; melkkoeien 1300 1150 950; vare koelen 820 700 600; vaar zen 920 720 620; pinken 560 460 400. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Arnhem (12de pred.pl.) S. de Roest te IJmuiden-oost; te Enschede (vac. wijlen j. l. de Wolf) j. a. Hebly te Schiedam; te Schiedam (wijkgem. 6) C. van der Steen te GasselternJJveen; te Vriezenveen (vac. W. Bieshaar) J. P. van Roon te Ermelo. GEREF. KERKEN Beroepen te Zuld-Beijerland P. C. L. de Jager te Raamsdonkveer; te Nieuwer-Am- stel-noord (3de pred.pl.) J. Goumare te Hilversum. Bedankt voor IJsselsteln-Ben- schop A. I. Koffeman te Nijkwerk. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Toronto (Canada) (Free Chr. Ref. Church) W. de Joode te 's-Gra- venhage-zuid. REMONSTR. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Oosterbeek S. Vuyk, proponent te Leiden. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Scherpenisse Chr. van Dam te Rotterdam-zuid. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Stadskanaal (2de maal) J. Broertjes te Utrecht. DRS. J. VAN KLINKEN DIRECTEUR ALGEMEEN DIACONAAL BUREAU De generale synode der Geref. Kerken heeft tot directeur van het Algemeen Diaconaal Bureau benoemd drs. J. van Klinken te Groningen OEGSTGEEST JAPAN OP AMERIKAANSE LEEST GESCHOEID De Kon.Ned.Ver. „Oost en West", afd. Leiden had gisteravond in samenwer king met de Oegstgeester en Leidse afdeling van de VIRO in het Witte Huis mr. dr. C Berkhouwer uitgeno digd om te spreken over Japan en For mosa. Spr. ging de ontwikkeling van Japan na sedert de 15e eeuw, waarin Vasco di Gama als eerste westerling op Ja panse bodem kwam. Deze ontwikkeling is enorm geweest. Die van West-Europa kan er niet bij in de schaduw staan. Japan is nooit een ondergeschikte staat of koloniaal gebied geweest, al moest men vele malen concessies toestaan. Verschillende hiaten in de ontwikkeling zijn wel aan te wijzen, voornamelijk doordat het tempo door de techniek aangegeven niet kon worden gevolgd alsmede door politieke oorzaken. In het bijzonder in de periode van 1860 tot heden is de vooruitgang opzienba rend geweest. Er zijn 6 steden met meer dan 1 miljoen inwoners. De produktie is niet alleen zeer omvangrijk, doch ook buitengewoon goed georganiseerd. De produkten zijn goedkoper dan in de Westerse wereld en bovendien van zeer goede kwaliteit. Men beweert in Europa dat de lonen in Japan laag zijn en dat daarom de concurrentiepositie zo gunstig is, doch dit is lang niet in die mate het geval als hier wel wordt voor gesteld. Nederland heeft goede betrekkingen met Japan. Er is o.a. een vestiging van Philips met een zeer grote produk tie. De televisie neemt in Japan een zeer grote plaats in. Met de vertoonde dia's bleek dat Ja pan op Amerikaanse leest is geschoeid. De lichtreclames in Tokio zijn indruk wekkender dan b.v. in Parijs. Er zyn theaters en stations die bijna volmaakt genoemd kunnen worden. Prachtige beelden daarvan, alsmede van land schappen onderstreepten op duidelijke wijze het betoog van mr. Berkhouwer. Hij besprak voorts de goede betrek kingen, die er bestaan met Formosa, dat een vrije democratie is en dus niet, zoals in het Westen wel eens wordt gedacht, onder de knoet zit. Mevrouw P. H. Smits-Witvliet had de leiding van de bijeenkomst. Tot lid en plaatsvervangend voor zitter van de „Regelingscommissie voor de staatsexamens voor muziek 1961" is benoemd de heer K. van Baaien te Oegstgeest, directeur van het Konink- lkij Conservatorium voor Muziek in Den VOORSCHOTEN Gevelsteen ten geschenke Door de vereniging „Oud-Leiden" is in 1940 de gevelsteen van de reeds eer der gesloopte molen „De Oranjeboom", die aan de Molenlaan nabij de Vliet heeft gestaan, aangekocht. Deze gevel steen is ingemetseld in het gemeente lijke flatgebouw aan de Raadhuislaan, hoek Oranjeboomstraat. Het bestuur van „Oud-Leiden" heeft deze steen nu aan de gemeente ten ge schenke aangeboden. B. en W. stellen de raad voor deze schenking in dank te aanvaarden. Bijdrage gevraagd voor „Opgeruimd staat netjes" De kraamcentra „Schenk en Vliet" en „Leiden en Omstreken" (het laatste uit gaande van het Wit-Gele Kruis) krij gen totnutoe een subsidie van f 1 per verzorgingsdag voor de hulp aan Voor- schotense gezinnen bij een blijde ge beurtenis. B. en W. stellen de raad voor deze subsidie te verhogen tot f 1.50. De Stichting Recreatie heeft een bij drage gevraagd voor de actie „Opgeruimd staat netjes". De kosten van deze actie bedragen n.l. een miljoen gulden, waarin de gemeenten gevraagd wordt bij te dra gen tot een totaal bedrag van een half miljoen. Voor Voorschoten komt dit neer op een bedrag van f 575 (d.i. 4 ct. per inwoner.) B. en W. stellen de raad voor dit bedrag één maal ter beschikking te stellen. Ter dekking van de kosten van aan koop van de King's Farm aan de Rijn dijk (besluit van 8 juli 1960) hebben B. en W. nu een vaste geldlening aan geboden gekregen van de Rotterdamse Bank N.V. ten bedrage van f 350.000 tegen 4 looptijd 7 jaar. B. en W. verwachten n.l„ dat dit object na een jaar of zeven wel weer zal worden uit gegeven. De heer S. Muller heeft gevraagd te mogen huren een strook grond van on geveer 92 m2. gelegen tussen zijn huis aan de Dillenburglaan en de Openbare Kleuterschool aldaar. B. en W. hebben de huurprijs vastgesteld op 20 ct. per m2 per jaar. WARMOND Burgerlijke Stand Ondertrouwd: G. J. ter Beek, 22 jr en j. Bek, 20 Jr. Getrouwd: A. van Iterson, 30 Jr en d. van Beek, 25 Jr. Onteigeningen Zover wij hebben kunnen nagaan is het al in jaren niet voorgekomen, dat de raad van Voorschoten een beslissing genomen heeft over het onteigenen van gronden en opstallen. Totnutoe zyn (vermoedelijk zelfs na de oorlog) alle door de gemeente gekochte percelen ge kocht na een minnelijke regeling van de prijs. De raad krijgt vrijdag echter te beslissen over twee onteigeningsge- vallen. Het eerste betreft de eigendommen van de heer J. F. N. van Os, gelegen nabij de Pauwenstraat en vallend on der het plan tot sanering van de zoge naamde voor- en achterkazerne, gelegen tussen Bijdorpstraat en Pauwenstraat. In het belang van de volkshuisves ting dient'naar het oordeel van B. en W. tot onteigening te worden overge gaan. Hangende de onteigeningsprocedu re zullen de pogingen tot het bereiken van overeenstemming omtrent aankoop echter worden voortgezet, zo besluiten B. en W. dit voorstel. Het tweede voorstel tot onteigening wordt op dezelfde gronden gedaan en ook op dezelfde wijze besloten. Dit be treft de in het plan „Adegeest" gele gen gronden met opstallen in eigendom toebehorend aan mevrouw de weduwe J. J. Hooijmans-Van Leeuwen. Over de aankoop van deze percelen (in totaal groot 16.22.60 ha.) worden reeds jaren lang besprekingen gevoerd. Om deze gronden ter beschikking te krygen voor de volkshuisvesting willen B. en W. thans tot onteigening overgaan. Aankoop pand De onderhandelingen van het perceel Schoolstraat 94 (eigenaren de heren H. en W. van Kampen te Leiden) zijn tot een eind gekomen. B. en W. stellen voor dit pand te kopen tegen een vergoe ding van f 12.500 alsmede de te verre kenen belastingschade. Op 12 oktober heeft de gemeente het naastliggende pand (Schoolstraat 96) in eigendom ver kregen. Helpt helpen! Donderdagmiddag gaan alle leerlin gen van de openbare Ulo-school het dorp in om oude kranten en tijdschrif ten te verzamelen. Het is niet een actie ten bate van de school zelf, maar de opbrengst is bestemd voor de honge rende kinderen in Kongo. Dit plan is uit de leerlingen zelf voort gekomen. De bedoeling is, dat de leerlingen het hele dorp afgaan. Ze zullen trachten alle straten die middag af te werken. Iedereen heeft wel wat oude kranten of tijdschriften liggen. De leerlingen vra gen U deze kranten gereed te hou- den_ voor hun inzamelingsactie. Liefst gebundeld met een touwtje! Moch U donderdagmiddag niet thuis zÜn» geeft u dan even een seintje aan de school (telef. 3426) en er zal wellicht een mogelijkheid gevonden wor den ook Uw bijdrage af te halen. Helpt deze jongens en meisjes, die een vrye middag offeren, dan helpt U hen de hongerenden in de Kongo te helpen. k Kallye Monte Carlo eiste twee levens De Frangaise Claudina Vasson eiste vanmorgen de eer voor zich op als eerste van de deelnemers aan de 30ste rallye in Monte Carlo te arriveren. Zij had haar Citroën in Athene in beweging gezet. Zij en de andere deelnemers, die in de Griekse hoofdstad waren gestart, waren unaniem in hun mening: „Te gemakkelijk". Dit in tegenstelling b.v. met de deelnemers, die in Glasgow als startplaats hadden gekozen. In Digne waren er nog slechts vier equipes uit de Schotse hoofdstad in de strijd, waar van vier zonder strafpunten. Overigens heeft deze sterrit zijn tol geëist. De Fransman Georges Chauvot, die met een Citroën uit Monte Carlo was vertrokken, is vanmorgen om het leven gekomen bij een auto-ongeluk in de omgeving van Pierrelatte. Zijn co- equipier Marin Couderc werd zwaar ge wond. Ook een derde inzittende van de wagen, de 38-jarige Baymond Lafont vond de dood. De Franse equipe had gisteravond opgegeven en was op weg naar huis. In de afgelopen nacht is de Peugeot van de Fransen Bernard Salmon en Gilbert Abadie by Morestel tegen een muur opgereden, doordat bestuurder Sal mon in slaap was gevallen. Salmon brak beide knieschijven, zijn co-equipier kwam met de schrik vrij. Van de Nederlandse equipes is bekend, dat Blansjaar-Bakker, die in een DAF rijden, meer dan twee uur te laat in Gap arriveerden en uit de strijd werden genomen. Z.O.W. stelt museum in staat betrekkingen met Tunesië uit te breiden De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft dr. J. W. Salomonson, conservator aan het Rijksmuseum van Oudheden alhier, een subsidie verleend voor een studiereis naar Tunesië. Deze studiereis vormt een schakel in de reeds sedert enkele jaren bestaande betrekkingen tussen dit museum en de „Institut National d'Archeologie et Arts" in Tunesië. Reeds in de jaren 1821—1826 ontvinggewezen genie-officier met opvallend de oudheidkundige verzameling van het museum een groot aantal Romeinse mo numenten, afkomstig uit Tunesië. Deze collectie werd door bemiddeling van de Nederlandse genie-officier J. E. Hum- bert - broer van de bekende classistische tekenaar en kunsttheoreticus Daniël Humbert de Superville - verworpen. De eerstgenoemde was in 1796 van rege ringswege naar Tunesië uitgezonden om daar de bey, Hamuda Pacha, terzijde te staan bij de bouw van vestingwerken, haveninstallaties enzovoort. Hoewel dit oorspronkelijk niet in de bedoeling had gelegen, trad Humbert na verloop van enige tijd in persoonlijke dienst van de bey, voor wie hij meer dan twintig jaar heeft gewerkt. Nog heden ten dage kan men in Tunis verschillende bouwwerken zien, welke onder zijn leiding tot stand kwamen. Zijn belangstelling voor oud heden bracht hem tot zelfstandige ar cheologische arbeid. Zo was hij niet al leen werkzaam op het gebied der an tieke topografie, door het in kaart bren gen van talrijke ruïnes, maar hij ver richtte ook opgravingen. Op die manier was hij in staat de hand op een aantal belangrijke monumenten te leggen, welke door zijn bemiddeling een plaatsje kre gen in het Rijksmuseum van Oudheden. In tegenstelling tot andere archeologen uit zijn dagen, welke zich weinig van schatgravers onderscheidden, werkte de exacte methoden Uit zijn aantekeningen groeide lang zaam een omvangrijk dossier, dat nog verrykt werd met een soortgelijke ma teriaalverzameling, samengesteld door graaf Camillo Borgia van Velletri. Toen de graaf in 1817 in Napels overleed, kocht de Nederlandse regering op aan raden van Humbert diens manuscript van zijn erfenamen aan. Aanvankelijk had men het plan om de beide dossiers door de toenmalige directeur van het Rijksmuseum van Oudheden, prof. Reu- vens, te doen publiceren, maar door om standigheden is dit nimmer geschied. WAARDEVOLLE GEGEVENS BU de bewerking der archiefstukken - waarmee enige jaren geleden een aan vang werd gemaakt - bleken deze waar devolle gegevens te bevatten, o.m. over de herkomst van de zich in het museum bevindende stukken die hoofdzakelijk uit Utica afkomstig zyn. Reeds in het najaar van 1958 leidde dit tot een onder zoek in Tunesië, dat eveneens door ZWO werd gesubsidieerd en waarvan de resul taten inmiddels zyn vastgelegd in een aantal publikaties. Het museum van Oudheden hoopt het aldus begonnen on derzoek thans te kunnen voortzetten, en tevens de samenwerking met het Tune sische instituut uit te breiden en te in- tensifiëren. De Santa Maria op weg naar Brazilië Het luisterstation van de Radio Cor poration of America meldt dat het he denochtend om 8.30 uur (Ned. tyd) een boodschap „aan alle bladen" van „kapitein Henrique Galvao" heeft op gevangen, waarin wordt gezegd dat al les normaal is aan boord van de Santa Maria, het schip dat overmeesterd is door rebellen. „Wij zullen de wereld op het goede ogenblik op de hoogte stel len", aldus de boodschap waarin geen verdere bijzonderheden worden vermeld. Een woordvoerder van de Britse Ad miraliteit verklaarde, dat het Britse fregat „Rothesay" opdracht heeft ge kregen te trachten de „Santa Maria' aan te houden, indien het schip buiten territoriale wateren is en indien er geen gevaar is voor het verlies van mensen levens of voor het tot zinken brengen van het vaartuig. Volgens berichten van de „Rothesay" vaart de „Santa Ma ria" met een snelheid van ongeveer twintig knopen in de richting van Bra zilië. JEUGDBENDE PLEEGDE TALLOZE MISDRIJVEN Ook seksuele uitspattingen Het onderzoek naar de activiteiten van een omvangrijke jeugdbende, die de Rotterdamse recherche in december op het spoor is gekomen, duurt nog steeds voort. Er zijn thans niet minder dan 26 jongens in de leeftyd van 16 tot 21 jaar gearresteerd. 22 van hen zijn in het huis van Bewaring te Rot terdam ingesloten. Voorts zyn vijf he lers, ook minderjarigen, aangehouden. De verwachting is dat er nog meer ar restaties zullen volgen. Tot nu toe is gebleken dat de leden van de „ladiesgang", zoals de knapen hun club noemden, over de 100 misdrij ven hebben gepleegd. De leden van de gang, die veelal afkomstig waren uit een behoorlijk milieu, plachten samen te komen in ijssalons. De lijst van mis drijven omvat inbraken, winkeldiefstal len, diefstallen van fietsen en bromfiet sen. straatroof, valse aangiften en op lichting. Hoewel de meeste misdrijven in Rotterdam zijn gepleegd, konden en kele „ladiesgansters" de verleiding niet weerstaan om in het buitenland tydens vakantiereisjes ook te roven. Onder de gearresteerden waren er ver- scheidenen, die kelderfeestjes of andere feestjes organiseerden of er aan deel namen. Een grote schare vrienden en vriendinnen werden ten huize van een of andere jongeman of meisje uitgeno digd voor wat men pleegde voor te stel len als een fuifje. In de meeste ge vallen werd het een drinkparty, waarbij de deelnemers en deelneemsters zich op zedeljjk gebied misdroegen. Er werd rijkelijk wijn geschonken, welke in de meeste gevallen was gesto len, terwijl wild werd gedanst bij mu ziek van grammofoonplaten, waarvan heel wat exemplaren uit warenhuizen waren ontvreemd. Tegen de tyd dat de ouders konden thuiskomen, namen sommige deelnemers, half aangeschoten, de benen. Intieme omgang met meisjes was in deze kring heel normaal. „Atlas" gisteren met succes gelanceerd Van Cape Canaveral is gisteren met succes een Atlasraket gelanceerd. De raket legde in een half uur een afstand van 8.000 km af en kwam binnen 3 km van het doel in zee terecht. Ze bereikte een hoogte van bijna 1.300 km. De Atlas was ruim 28 meter lang en woog 120 ton. Ze heeft tijdens de vlucht gegevens geseind over de concentratie van vrije elektronen boven een hoogte van ruim 300 km. B-52 neergestort met onontplofbare atoomkoppen Kort na middernacht is nabij Golds- boro. in de Amerikaanse staat Noord- Carolina, een Amerikaanse bommen werper met twee niet ontplofbare atoomkoppen aan boord, neergestort. Van de acht leden van de bemanning zijn er voorzover bekend vier omgeko men. Volgens functionarissen van de Ame rikaanse luchtmacht, heeft er geen ge vaar voor straling of mogelijkheid van een kernexplosie bestaan. Het enige ge vaar was, dat een hoeveelheid dynamiet aan boord zou ontploffen. In het gebied waar de bommenwerper, een van het type B-52g van het strategisch lucht- commando. is neergestort, is geen ont ruiming gelast. De „B-52-g stratosfeerfort" is een zware bommenwerper voor lange af stand. met acht straalmotoren. Het toe stel kan worden uitgerust met twee .hound dog"-raketten, die onder aan de vleugels bevestigd zijn en vanuit de lucht naar de aarde worden gelanceerd, en voorts met „Quail"-afleidingsraketten die in het bommenruim zyn opgeslagen. De eerste B-52-g kwam op 26 oktober 1958 in de lucht. Ir. Ch. M. Dozy overleden In Torremolinos, Zuid-Spanje, waar hij de laatste jaren woonde, is dezer dagen overleden de op 2 november 1883 te Noordwijk geboren ir. Ch. M. Dozy, oud-gezant te Belgrado en Sofia. BEURSOVERZICHT Stemming viel tegen Amsterdam, 24 januari De stemming voor de hoofdfondsen viel vanmiddag tegen, terwijl de omvang van de handel zelfs hard tegenviel. Aan de optimistische verwachtingen van gis teren. wanneer Wall Street hoger zou sluiten, werd niet voldaan. Bovendien werd het beursklimaat niet vertrouwd. Weliswaar vertoonden de koersen slechts geringe afwijkingen met het slotniveau van gisteren, maar men had vandaag op een vaste stemming gerekend, na de standvastige houding die Wall Street te zien had gegeven. De koersfluctuaties bleven binnen zeer nauwe grenzen. Phi lips schommelde rond de 1145. Dit be tekende een half puntje lager vergeleken met de vorige slotkoers. Aku op 511 on veranderd. Unilevers min 3 punten op 863 en Hoogovens 5 punten lager op 858. Kon. Olies min 31 cent bij een notering op f 138. In de cultuursector berustte het koers verlies van 4 punten gisteren voor aan delen HVA blijkbaar op een misverstand. Dit fonds herstelde zich vanmiddag een paar punten. Amsterdam Rubbers lagen goed. Aandelen Centrale Suiker en die van Wester Suiker ondergingen een ge zonde koersreactie van circa 10 punten op de forse koersstijging van gisteren voor beide fondsen. De Scheepvaartaf deling gaf merendeels iets hogere koer sen te zien. Ook hier was de affaire ge ring. Staatsfondsen onveranderd met weinig zaken. Claims Wernink's beton werden f2. hoger op f 194 geadviseerd. Van de bank aandelen lagen die van de Rotterdam- sche Bank vast. WISSELKOERSEN Amsterdam, 24 Januari Londen 10.58%—10.59; New York 3.77A—3 77AMontreal 3.80%—3.80%; Parys 7657—77.02; Brussel 7.58—7.58%; Frankfort 90.42%—90.47%Stockholm 73.01—73.06; Zürich 87.59%—87.64%; Milaan 60.69%60.74%; Kopenhagen 54.87%—54.72%; Oslo 52.81—5256; We nen 14.48%—14.49%; Lissabon 13.18%— 13.20%. BEURS VAN AMSTERDAM Dinsdag 24 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101% ioiA Ned. '59 4% 101 101A Ned. '60-1 4% ioi% 101A Ned. 60 II 4% ioi% 101A Ned. '59 4% ioo% 100% Ned. '53 3% 95% 95A Grootboek obi. 3% 81% Ned. '47 3% (3) 94%GB 94% Ned. '51 3% 97% 97%B Ned. '53 (3%) 94% 94% Ned. '56 3% 94%GB 94% Ned. '48 3% 90% 90% Ned. bel. cert. 3% 90 91 Ned. '50 3% 90% 90% Ned. '54 3% 90% Ned. '55 I 3% 92A 90 fj Ned. '55-11 3% 91% 92% Ned. *37 3 91% 91% Ned. grtbk obi. '46-3 92A 92A Ned. doll. In. '47 3 89 Ned. Inv. cert. 3 99ftGL 99% Ned. 62-64 3 99ft 99A Indië '37 3 98% 98% Indië *37 A 3 94% 94% Ned. won. b.l. '57 6 109% 109% Ned. won.bJ. '58 4% 100% 100A ACTIEVE AANDELEN Cultuur bank 41% 41% Nat. Handelsbank 234% 237 Ned. Handelmij315 317% Amst. Rubber 123% 124% H.VA141% 142GB Senembah515 515GB A.K.U511 512 Berkel's Patent (v.) 369 GB 370 Calvé Delft cert. 839% 835 Dell Mij.en (Ver.) 178.50 179.— Kon. Pap. v. Gelder 344 347GB Hoogovens eert863 857% Miiller en Co. N5. 476% 479% Ned. Kabelfabr665 GB 666GB Philips 1145% 1144% Philips pref320 319% Unilever 866% 874% Wilton Feyenoord 239 239GB Biliton 2de r523 B 446% Dordtse Olie gew. 639% 640% Kon. Olie (f.20.—137.90 138.30 idem (50 f.20.—) 138.30 138.20 Holl. Amer. lijn 154% 145% Java China Paket 161 160Vi KLM101.30 100.— Kon. Ned. Stmv Mij 207% 208^ Kon. Paket My152% 161 Stoomvaart My Ned 183 182 Nievelt Goudr eert 156% 156% v. Ommeren eert. 336 335GB Kot. Rott Lloyd 170% 170V4 Ned. Scheepv Unie 165% 167% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 96% 96 idem '48 (3%) 95% 95% R'dam '52-1 (4%) 101% 100 id id -37 I-II (3%) 96% Z.-Holland '56 (4%) 100 koers v. heden Vorige Slotkoers Bank N.G. '58 (5%) 105 105A id. N.WJ3. '52 (4%) 99 ft 99% BVG rspbr f.500 173 173% BVG rspbr. *52 131% 131% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 90% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 12%.. A'dam '56 I 2% A'dam '56 n 2% A'dam '56 m 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem H 2% R'dam '52 12% Idem II 2% Idem '57 2% Utrecht -52 2% Z.-Holl. 1957 2% Z.-Holl. 1957 2% 104% 85% 84% 92 92 80% 82% 92% 91 91% 92% 100% 92% 97% 101% 90% 84 y4 84 93 93 82 92B 91B 90% 90% 100% 90% 96% 100% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 245 245.50 Amst. Bank 395 393 H.B.U. eert216% 218% Rott. Bank 335 340 Twentsche Bank 337 340 Industrie Ondernemingen Albert Heyn410 4153 Borsumij46 ElectrolasmU345 B 350B Kon. Ned. Grofsm. 184% 184% Holl. Constructie 540 B Ing. bur. v. Bouwnfjv. 336 Internatlo 167 168 Int. Kunststoff. Ind. 65 67 v. Kempen en Begeer 125% Leidse Wolspinnerij 543 320 Rott. Droogdok Mij. 507% 550 Sikkens Groep 820 825 Ver. Touwfabrleken 348 335 Walvisvaart 115 113 Wernink's BetonmiJ. 166 168 Van Wijk en Heringa 134 134% Zaalberg 127% 128 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 23 22% Intern Nickel 62 ft 62A Anaconda 48ft 48% Bethlehem Steel.... 42ft 43fj Cities Service 52 51% General Motors 42% 42 Kennecott80% 80% Republic Steel 60 59% Shell OU 82% 84 y4 Union Pacific 29% 29% i Un. States Steel 81% 81%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9