Kweken van nieuwe variëteiten is soms lucratief, altijd tijdrovend Ruim aanbod van slachtvee Vele zijn de teleurstellingen WERELD VISVANGST IN TIEN JAAR MET 75% TOEGENOMEN DINSDAG 24 JANUARI 1961 (Van onze speciale medewerker) Iedere maandag wordt in het Haarlemse Krelagehuis de bloem- bollenbeurs gehouden. In de winter tonen de kwekers, die zich toeleg gen op het winnen van nieuwe variëteiten hun aanwinsten, in de hoop, dat andere kwekers die zul len kopen. Hoe meer de kwekerij nu verdient, hoe hoger de prijzen van deze nieuwigheden worden. Een beetje windhandel is het wel, want niemand weet of het publiek ooit eens juist die tulp zal accepte ren. Of misschien is die tulp wel zo vatbaar voor ziekten, dat hij niet door te telen is. De laatste weken loopt de handel in nieuwigheden uitstekend. Van die ras sen, waar nog maar zeer kleine hoe veelheden, van een bed grootte soms wel, van beschikbaar zijn, wordt alles per kilogram verkocht. In zo'n kilo gram gaan normaal dertig flinke tul pen, maar men verkoopt een kilo van klein tot groot. De kwekers lopen in deze tijd zeer grote hoeveelheden potten met bloei ende tulpen en narcissen langs en kij ken en oordelen. De tulpen moeten al lemaal eens in een bloemenstalletje te koop aangeboden kunnen worden en daarom moet de bloem netjes boven de loofbladeren uitgroeien. De loofbladeren moeten als veren tegen de stengel ge vouwen liggen, omdat de bloemenman er een mooie bos van moet kunnen ma ken. De mensen, die er verstand van heb ben, of denken te hebben, schudden eens aan de steel en zeggen dan: „kijk eens wat een pracht steel, soepel en sterk". Maar een ondeskundige bag er niet even aan schudden, want die zou brokken kunnen maken. Men meent echter aan door dat simpele schudden te kunnen zien, of de bloem stevig op zijn „poot" zal blijven staan. Klein bolletje Ze kijken naar de grootte van de bol en gluren heel voorzichtig of er per ongeluk niet een klein bolletje bij groeit, want dat is een teken, dat die bol zich later snel zal vermeerderen. De kleur is ook wel belangrijk, maar net als artiesten weten de kwekers, die zich aan het kopen van nieuwigheden wagen, dat de smaak van het publiek grillig is. Het duurt namelijk wel een jaar of twintig, als je geluk hebt mini maal vijftien, voordat de bollen zich zo vermeerderd hebben dat je er volop van kunt gaan verkopen. Veel moeite Nu rekent de winner van nieuwig heden meestal niet zo ver. Alleen als hij zelf een grote export heeft doet hij het wel. Hy bouwt dan een eigen sor timent op. De anderen echter nemen de moeite om tien misschien wel honderdduizenden kruisingen uit te voeren. Al de zaakjes worden dan op geplant en na zeven jaar kan men dan wel zien wat voor bloem of plant er gekomen is. De goede bloemen of planten, of die dat lijken, worden uitgezocht. De rest wordt weggegooid. Het volgend jaar gaat men dan weer eens aan het uit zoeken. Al die bollen worden apart ge houden van elkaar, omdat de klein tjes er van ook weer moeten worden opgeplant. Heeft men een beetje bol len. zodat er een paar kunnen worden afgehaald, dan gaat men ze broeien. Het ideaal is altijd „bloemen voor Kerst mis te krijgen". Waarom kan niemand vertellen, want de kerstmisbloeiers bren gen heus niet altijd veel geld op. Al naar gelang van de bij de forcering ge leverde prestaties zal men dan zijn oordeel gaan vellen. Er verdwijnen er dan heus wel weer een aantal uit de roulatie. Tenslotte zijn er een of twee bedden over en dan is het tijd om de pan met geforceerde bloemen op de beurs te brengen. Teleurstelling Heel dlkwjjls loopt dat uit op een teleurstelling, want niet ledereen kan zijn eigen produkten met een kritisch oog bekijken. Zij, die dat wel kunnen, komen soms met nieuwigheden, waar voor alle vakmensen een knieval doen. Verleden week stond er bijvoorbeeld een langstelige gele tulp, zonder naam nog. De kweker bood deze aan voor ze venhonderd vijf tig gulden per kilogram. Er waren kopers voor te vinden, 's Mid dags om twee uur was de prijs vijf tienhonderd gulden en toen de beurs sloot kon men zeventienhonderdvijftig gulden voor een kilogram krijgen! Het lijkt bijzonder veel geld, maar als de bol zich snel vermeerdert dan kan het gebeuren, dat de prijs aardig zakt voor je er verlies op lijdt. Heb je geluk dan kan het gebeuren dat een kilo bollen dat eens twintig gulden kost te na vijf jaar wel twaalfhonderd gul den op brengt. Nu zijn er ook handige lieden, die een vrij grote hoeveelheid telen en dan heel geheimzinnig aan het verkopen gaan. Ze doen dan net of er niet veel van is en dat het een gunst is, dat je dat nu net van hem kopen mag. Als dan na een jaar of twee, drie deze „kleine" hoeveelheden bloeien dan schrikt iedereen zich een ongeluk, want dat kleine beetje blijkt dan zeer veel te zijn. Dat gevalletje is al een paar keer voorgekomen in het verleden. Er hebben heel wat mensen verlie zen geleden daardoor. De hoge kiloprijs, waar zoveel aan te verdienen zou zijn bleek alleen verdien sten voor de slimme verkoper te heb ben opgeleverd. De export ziet in zo'n geval geen kans om zo'n nieuwigheid er maar een, twee, drie bij de klanten in te drukken. Dat gebeurt altijd maar proefsgewijze en mondjesmaat. Slaat dan zo'n nieuw ras wel aan en wil het publiek het opeens wel hebben dan kan de prijs weer met sprongen omhoog gaan. Niet zelden hebben een aantal mensen de strop al weer opge- riimd en kunnen dus niet profiteren van de stijgende prijzen. Een zeer be kend voorbeeld hiervan is de grote fos- teriana Mme. Lefeber. Het is zelfs klas- ciek. Niet iedereen Natuurlijk kan niet ledereen het zich permitteren om tweehonderdvijftig gul den voor een narcissebol te geven. Het was een gele trompetnarcis, die voor volmaakt werd uitgemaakt. Het zal nog moeten blijken. Misschien is hij wel bij zonder vatbaar voor een verwoestende schimmelziekte, het bolrot. De grootste gok wordt altijd gewaagd door een vrij klein groepje kwekers en exporteur-kwe kers. Zij bijten de spits af en nemen grote risico's. Gelukt de teelt en daalt de prijs dan kunnen de minder goklustigen een kans- Je wagen om nog een aardig graan tje mee te pikken. Slaat zo'n nieuwig heid bij het publiek aan dan zal hen dat lukken. Wil het niet dan hebben ze nog niet zo veel verspeeld. De zeer voorzichtigen schudden het hoofd bij het horen van dergelijke getallen, maar zij die hoge prijzen neertellen verwijzen naar de handel in effecten. Dat geven ze in de radio door en dan mag het. Het is lek ker spannend en er zitten wel eens gul dens tussen de dubbeltjes. Je kunt er dikwijls niet voor gaan werken en wie vindt dat nu niet prettig? Gedurende de laatste 10 jaren Is de wereldproduktie van vis en schaaldieren verhoogd met circa 75%. Was deze in 1949 iets meer dan 19.000.000 metrieke ton, in 1959 is deze opgelopen tot meer dan 35.000.000 metrieke ton. De visserq in West-Europa is niet in die mate toe genomen in Engeland zelfs minder doch in andere gebieden van de wereld is zq belangrijk toegenomen. In Zuid- Amerika zelfs verzesvoudigd. Uit het volgend overzicht valt de toe neming in vangst in Azië, Afrika en Zuid-Amerika sterk op. 1949 1959 metr. ton metr. ton Afrika 830.000 2.080.000 Noord-Amerika 3.620.000 4.260.000 Zuid-Amerika 450.000 2 720 000 Azië 6.490.000 15.460.000 Europa 6.120.000 7.920.000 Oceania (Austr.) 90 000 130.000 Rusland 1.490 000 2.760.000 Het is interessant na te gaan hoe het met de toeneming van verschillende vissoorten staat. Deze cijfers zijn ont leend aan de gegevens van de FAO over de jaren 1954 t/m 1959. Zo komt bijvoorbeeld vooral de toene ming in vangst van haring, sardine en ansjovis sterk naar voren. In 1954 was deze vangst 6.7 miljoen ton in 1959 8.9 miljoen ton. De vangst van haai is in deze jaren vrijwel gelijk gebleven. Zo was deze in 1954 ca. 0.3 miljoen ton en in 1959 0-33 miljoen ton. Opvallend is wel dat de grootste toe neming in vangst plaats vond in de z.g. onderontwikkelde gebieden. Deze regel gaat evenwel niet altijd op, want in de Unie van Zuid-Afrika had de visserij 'n grotere ontwikkeling dan in de andere gebieden van Afrika. In Zuid-Afrika was de vangst in 1948 174.500 ton en in 1959 465.800 ton. Evenzo heeft Zuid-West Afrika een grote ontwikkeling doorge maakt. De vangst in 1948 bedroeg 11.400 ton en deze is in 1959 gestegen tot 283 600 ton. Waaraan de Unie van Zuid. Afrika en Zuid-West Afrika deze toe neming in de vangst hebben te danken? Aan de gunstige ontwikkeling van de pilchards visserij. Zo was deze 274.100 ton van de totale vangst van 283.600 ton in Z.-W. Afrika, dus ca. 96Ï4%. Van de 465.800 ton in de Unie van Zuid-Afrika bestond 260.200 ton uit pilchards. Ma kreel bedroeg 46.200 ton bij in de vangst van Z.-Afrika. Een ander belangrijk visserijgebied, dat gedurende de laatste 10 jaren be hoorlijk is ontwikkeld is Angola; de vangst bedroeg in 1948 113.200 ton en in 1959 267.400 ton. De cijfers voor Azië vertonen mis schien de meest interessante visserijsta tistieken. In Azië zijn 2 landen, die op En8eland- met 5.020.000 ton. De vangst van Japan bestaat in hoofdzaak uit zeevis en is fantastisch uitgebreid sinds 1948 toen deze 2.431.400 ton bedroeg. Men schat de vangst van de zoetwatervis in China op circa 2 miljoen ton. De totale vangst van 5 miljoen is bijna verdrievoudigd sinds 1952, toen deze 1,7 miljoen ton bedroeg. Andere belangrijke visserij centra in Azië zijn India, Indonesië, Zuid-Korea, Pakistan, de Philippijnen en Thailand. Zo is de vangst in India van 744 000 ton in 1952 gestegen tot 822.800 ton in 1959 met een topvangst van 1,2 miljoen ton in 1957. Indonesië ving 572.600 ton in '52 en 700.000 ton in 1959. Zuid-Korea heeft een toegneming van 284.600 ton in 1948 tot 382.100 ton in 1959, terwijl Pakistan een toeneming heeft geregistreerd van 243 000 ton in 1952 tot 290.100 ton in '59. De vooruitgang van de Philippijnen was fantastisch, in 1948 vingen zij 195.100 ton en in 1959 517.500 ton. Gedurende deze zelfde periode is de vangst in Thai land gestegen van 161.000 ton tot 204.700 ton. Uit bovenstaande cijfers blijkt dat de vangst van Japan en China bij elkaar meer dan 2/3 van de vangst in Azië uit maken. De buitengewone toeneming in vangst in Zuid-Amerika komt vrijwel geheel voor rekening van Peru. Ving dit land in 1948 47.700 ton, deze hoeveelheid is in 1959 opgelopen tot 2.000.000 ton, in hoofdzaak ten gevolge van de geweldige ontwikkeling van de pilchard- en an sjovisvisserij. Deze laatste visserij be droeg in 1959 circa 1-8 miljoen ton. Bij na de gehele vangst in Peru wordt ver werkt tot vismeel. Bovenstaand overzicht toont een be scheiden toeneming van vangst in Noord-Amerika en Europa gedurende de laatste 10 jaren. In Canada en New foundland is de vangst vrijwel gelijk gebleven. Het enige land van N.-Ameri ka, waar een grote vooruitgang in vangst viel te constateren was Mexico met 68.400 ton in 1948 tegen 190.600 ton in 1959. In Europa staat Noorwegen met 1.6 miljoen ton in 1959 (in 1948 1.5 miljoen ton) aan de top, gevolgd door Engeland met bijna 1 miljoen ton in 1959 en 1.2 miljoen ton in 1948. Denemarken valt op door zijn grote vangst in 1959. In dit jaar 673.700 ton en in 1948 225 900 ton. Dus bijna verdrievoudigd. De cijfers van ons land waren 294.100 ton in 1948 en 319.600 ton in 1959. De landen Denemarken, West-Duits- land, Polen, Portugal, Spanje en Zwe den geven allen een grotere haring vangst te zien in 1959 vergeleken met 1948. Een verminderde vangst hadden Frankrijk. Nederland. Noorwegen en visserijgebied aan de top staan: Japan nummer één met een vangst van Rusland heeft in 10 jaar tijds zijn produktie weten op te voeren tot 5.875.000 ton in 1959, gevolgd door China 1.056.300 ton (in 1948 325.500 ton). Botersmokkelaars gebruikten rookbom In de Belgisch-Nederlandse grensge bied hebben botersmokkelaars voor de eerste maal gebruik gemaakt van een rookbom om aan hen achtervolgende douaneambtenaren te ontkomen. De jacht was begonnen in het bij de Ne derlandse grens gelegen plaatsje Wel den. Twee Belgische douanebeambten zetten daar de achtervolging in van de in een grote Amerikaanse wagen rijdende smokkelaars, die aan hun achtervolgers trachtten te ontkomen door pakken bo ter en spijkers op de weg te gooien. Verschillende automobilisten, die van de ze dolle jacht getuigen waren, profiteer den ervan of werden er slachtoffer van. Sommigen raapten de pakken boter op, anderen kregen een lekke band. De mannen van de douane slaagden er echter op wonderbaarlijke wijze in de hindernissen op de weg te ontwijken en openden met hun revolvers het vuur op de smokkelaars, die de richting Turn hout waren ingeslagen. De ruiten van hun geblindeerde wagen spatten in splin ters uiteen. Toen gingen de smokkelaars tot de tegenaanval over en even later ontplofte voor de wagen van de achtervolgers een rookbom, precies in een bocht. Deze laatsten konden hun voertuig niet tijdig tot stilstand brengen en kwamen ten slotte tegen een boom terecht. Beiden werden licht gewond. „Dorus" op tournee door Nederland „Dorus Show '61", is de titel van de nieuwe theaterrevue, waarmee Tom (Do rus) Manders half januari een tournee door Nederland is begonnen. Op 1 febr. a.s. begint hij met een serie voorstel lingen in het Amsterdamse Centraal Theater. Aan het nieuwe programma werken mede Tineke van Leer (ex-Toon Hermans), Marian Berk (ex-Wim Kan', Joop van de Marei (van het songfesti val te Knokkel, Cor Martelly en zijn drie acterende honden, de komiek Little Benny (28 jaar, 98 cm. lang), de vocal - groep „De Notenbalkers" en een orkest o.l.v. Aart Zegveld. Dorus, die in zijn nieuwe show tweemaal vijftig minuten optreedt, maakt ook deel uit van het twaalf leden tellende Dorus show orkest, waarin hij de klarinet bespeelt. Sophia Loren wil nietig verklaring van baar huwelijk Sophia loren en haar echtgenoot Carlo Ponti hebben volgens United Press In ternational besloten nietig verklaring van hun huwelijk te verkrijgen, om Pon ti voor eventuele gevangenisstraf wegens bigami te vrijwaren. Dit is medegedeeld door een woord voerder van de Italiaanse filmactrice, die in Spanje bezig is aan de opnamen van de film „El Cid". De woordvoerder deelde mede, dat Sophia en haar echtgenoot in Madrid tot overeenstemming waren gekomen. Het huwelijk tussen de filmactrice en de filmregisseur werd op 17 september 1957 bij volmacht in Mexico gesloten, maar Ponti was toen een gescheiden man. Daar de Italiaanse wet geen echt scheiding erkent, stond Ponti altijd aan vervolging bloot wegens bigamie. In september 1959 dienden enkele particu lieren een aanklacht in tegen het paar. Sophia Loren heeft in het verleden her haaldelijk verklaard, dat zij haar huwe lijk als echt beschouwde. Toen Ponti gis- teretn uit Madrid in Londen aankwam weigerde hij enig commentaar op de in Spanje verstrekte inlichting te geven. PROF. MR. L. W. G. SCHOLTEN LID ONDERWIJSRAAD Tot lid van de Onderwijsraad met be paling, dat hij zitting zal hebben in de afdeling Hoger Onderwijs, is benoemd, prof. mr. L. W. G. Scholten, gewoon hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en bijzonder hoogleraar aan de Leidse Universiteit. (Van onze deskundige medewerker) De slachtveemarkten zijn in de afge lopen week wederom zeer goed bezet geweest. Men had blijkbaar rekening gehouden met dure varkens, waardoor de vraag naar rundvlees wat groter zou zijn. Inderdaad was zulks ook wel het ge val, doch Rotterdam opende de week met een aanbod van ruim 1400 stuks slachtvee en dit bleek toch tegenover de vraag meer dan genoeg. Gevolg een slepende handel, met alleen voor de be tere kwaliteiten een prijshoudende ten dens en overigens moeilijk prijshoudend of iets minder. Ook Amsterdam had maandag met 325 stuks ruim voldoende aanbod. De dinsdagmarkten waren even wel wat williger met even vastere prijzen en woensdag te Den Bosch, waar ruim 700 stuks werden aangeboden, was de markt eveneens iets williger met vastere prijzen. Hier op de Leidse markt no teerden we 290 stuks, waardoor de vraag prijzen gemiddeld wat hoger lagen en vooral ook de goede kwaliteiten een tikje duurder waren. In het noorden van het land heeft men moeilijkheden gehad met gladde wegen zodat te Leeuwarden de aanvoer gering was. In de gebruiks- veesector was voor de tijd een redelijk aanbod en voor de goede klasse vol doende zelfs ruim voldoende vraag, zodat de prijzen in hoofdzaak stevig stand hielden. De vraag naar vare koeien voor de mesterij was even drukker dan de laat ste tijd het geval was, doch de prijzen liggen in feite wat te hoog tegenover het slachtvee, zodat men schoorvoetend tot aankopen kon besluiten. De goede beesten waren duur te noemen. We noteerden voor de goede beesten tussen f. 750.- en f. 900.- en voor een luxe nog wel duidelijk daar boven. Oudere koeien met weinig melk en ondertussen f. 575.- en f. 700.- per stuk. Prima kalf- en melkkoeien f 1000 - tot f-1300 mindere kwaliteiten f 700 f.950; vaarzen f.650 f.1000 pin ken f 475 f 650 per stuk en voor bijzonder beste beesten boven notering. De vette kalveren werden over het geheel zeer vlot opgenomen met een ruime vraag voor export, zodat de prij zen een duidelijke stijging vertoonden. De goede tot prima kwaliteiten deden tussen f 2.60 en f 3.40 en het min dere goed van f 2.30 - f 2.55 per kg. levend gewicht. Nuchtere kalveren ook met vluggere handel wat stijvere prijzen, en wel van f 1.40 tot f 1.75 per kg levend gewicht. De aanvoer van wolvee vooral hier op de Leidse markt was zeer ruim. Toch werden goede prijzen betaald. Voor de beste lammeren noteerden we tot f 4.50 per kg geslacht gewicht. Overigens f 4 - f 4.25 per kg. De stuksprijzen liepen hoofdzakelijk tussen f 90 en f 135. Aanvankelijk zette de markt wat stroef in, doch hij sloot toch zeer vast. De varkensprijzen zijn deze week flink opgetrokken. De beursnotering van j.l. zaterdag te Utrecht werd zelfs flink overschreden. We noteerden voor uitge zocht goed op enkele markten tot f 2.08 per kg levend gewicht en bene den f 2 werd heel weinig verkocht. Slachtzeugen deden f 1.70 - f 1.80 per kg levend gewicht, met 4 kg korting. De geslachte prijzen liepen deze week in hoofdzaak tussen f 2.50 en f 2.56 tot f 2.60 per kg. De vraag naar lopers en biggen was totaal gezien willig en ze waren dan ook duurder. Lopers f 2.30 - f 2.35 - f 2.40 en biggen f 2.50 - f 2.80 per kg levend gewicht volgens onze schat ting. De handel in slachtpaarden was ook vlotter en wat duurder. Prima jonge paarden f 2.35 - f 2.40; oudere paar den f 2.10 - f 2.40; oudere paarden f 2.10- f 2.30 per kg geslacht gewicht. Tijger verliet voor Koningin Elizabeth schuilplaats niet Koningin Elizabeth is gisteren in de wildernis van Rajastan op tijger- jacht gegaan. Tegen het vallen van de duisternis bevond zij zich op ongeveer 15 km van het jachthuis van de maharadja van Jaipoer, wiens persoonlijke gast zij is. Ook de hertog van Edinburgh neemt aan de tijgerjacht deel. Verenigingen voor dierenbescherming in Engeland en India hebben tegen de jacht geprotesteerd. Zelfs toen nog niet vaststond dat het Koninklijk paar actief aan de jacht zou deelnemen gingen protesten op. Het bezoek aan Jaipoer valt niet bin nen het officiële programma voor het bezoek van drie weken aan India. In de namiddag hadden tweehonderd drijvers vergeefs getracht de tijger uit zijn schuilplaats te jagen. De Koningin en de hertog van Edinburgh gingen even naar het jachthuis terug, maar trokken daarna weer het oerwoud in. Zij hadden ieder een afzonderlijk platform. Na vier uur vergeefs te hebben zitten wachten keerden de Koningin en de hertog van Edinburgh naar het jacht huis terug. Er was geen schot gelost... „Luftwaffe" legt raketbases aan In West-Duitsland zullen 276 bases voor het lanceren van ,,Nike" raketten tegen vijandelijke vliegtui gen worden aangelegd, aldus is van de zijde van de staf van de „Luftwaffe" in Bonn vernomen. Drie met „Nike" bewapende bataljons, waarvan de specialisten in de Verenigde Staten zijn opge leid, hebben reeds voorlopige legerplaatsen, te zijner tijd zullen nog drie bataljons worden gevormd en in de Verenigde Staten worden opgeleid. De lanceerinstallaties zqn geschikt voor zowel het afvuren van „Nike"- raketten, met conventionele lading, als „Nike-Hercules"-raketten, met atoom- springkop. Bovendien zullen omstreeks 1963 zes bataljons met „Hawk"-raketten voor ge bruik tegen laagvliegende vijandelijke toestellen zijn gevormd. Voor de vervaardiging van deze raket ten, die door West-Duitsland, Nederland, België, Frankrijk en Italië gemeenschap pelijk in Amerikaanse licentie worden gebouwd, heeft de Bonsdag een bedrag van 724 miljoen mark gevoteerd. Prehistorische hervorming tussen Schiedam en Kethel De heer H. J. Verhagen, leider van de archeologische werkgroep uit Vlaardln- gen en Schiedam, heeft naar aanleiding van de prehistorische vondsten bij Bad Groenoord in Kethels Harg-polder me degedeeld. dat uit de opgravingen geen nieuwe wetenschappelijke gegevens meer te verwachten zqn. Gebleken is dat de bewoonde plaatsen in Vlaardingen en Schiedam, die van 150 voor Chr. dateren, met elkaar sa menhangen. Zij vormden een nederzet ting die zich uitstrekte van de Harg-pol der in Schiedam tot over de sluispolder in Vlaardingen-oost. Nadat dit oude be woonde gebied door het water was over spoeld, heeft de mens er zich 300 jaar later opnieuw kunnen vestigen. Thans zullen de opgravingen moeten worden gestaakt om de voortgang bij de aan leg van Rijksweg 20 niet onnodig te belemmeren. Adjunct-directeur VPRO Het bestuur van de VPRO heeft m.l.v. 1 september 1961 benoemd tot adjunct directeur voor de geluidsomroep ds. I. J. van Houte, hervormd predikant te Mid delburg. Het ligt in de bedoeling dat hij dr. E. D. Spelberg bij het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, op 1 juni 1963, zal opvolgen. Hij had zijn jas hangen Maandagavond belde een vrouw aan het Rosa-klooster aan de Lauwerecht 52 te Utrecht. „De jas van mijn man moet hier hangen", was haar boodschap. De jas was er wel geweest, maar de moeder-overste had hem aan de politie overhandigd. Deze jas was van een man, die zondagavond via een brandtrap in de kamer van een der kloosterlingen was geklommen. De man. die deze merkwaardige dron- kenmansschreden had gezet, was een 27-jarige chauffeur uit Utrecht. Een van de zusters van het Rosa-klooster trof hem zondagavond in haar slaapkamer aan. De moederoverste van het Rosa-kloos ter heeft de man de deur gewezen. HU liet echter zijn jas achter, die hij keurig op een kapstok had gehangen. Die jas is nu, zoals dat plechtig heet, ter be schikking van justitionele politie gesteld. De chauffeur is zoek, de politie heeft hem nog niet kunnen verhoren. De Franse ontwerpster Rose Valois heeft in Parijs haar nieuwe col lectie hoedjes voor voor jaar en zomer getoond. Links: „La Closerie", een open klokhoedje van zwart paardehaar. Twee rozen completeren het geheel. Midden: „La Grenouillere"een crea tie van oranje gekleurde fijne Bengaalse stro, af gezet met 'n zwarte band van hetzelfde materiaal. Rechts: „Les Tilleuls", een hoedje van korenstro in de natuurlijke, goud gele tint. Over het geheel is een zwarte sluier ge drapeerd. Franse voorjaars-zomermode 1961 „Une nuit a l'Opéra" is een avond japon van Virginie, speciaal voor jonge vrouwen. NEDERLAND AANWEZIG OP „ITALIA '61" Italië gaat dit jaar het eeuwfeest van van staatkundige eenwording vieren met een grote tentoonstelling in Turqn, de „Italia 61", waarop Nederland in EEG- verband vertegenwoordigd zal zijn met een inzending onder het motto „Bron nen van energie". De „Italia 61", die van 1 mei tot 31 oktober zal duren, wordt de grootste Europese tentoonstelling van dit jaar. Het hoofdthema is „De mens in zijn werk". Er komen inzendingen uit vele landen, w.o. de VS. (technische ontwik keling in de industrie) en de Sovjet- Unie (veiligheid, hygiëne en arbeids voorwaarden) In het kader van het jubileumjaar wordt in Turqn voorts van 27 april tot 7 mei een grote bloemententoonstelling gehouden, waaraan ook Nederlandse kwekers zullen deelnemen. Ook staan er verscheidene internationale congressen op het programma, w.o. een wereldcon gres van medici waarvoor 8.000 artsen en specialisten zijn ingeschreven. Diepvriesbrood achter bij vers brood „Diepgevroren groot brood staat In kwaliteit achter bij vers gebakken brood. Dit is na uitgebreide proeven, geno men door o.a. het Centraal instituut voor voedingsonderzoek (een onderafde ling van het T.N.O.) en de Kon. Gist en Spiritusfabriek te Delft onomstote lijk bewezen". Aldus heeft de Nederland- sche Vereenniging van Werkgevers In 't Bakkersbedrijf in een publikatie gecon cludeerd. In de publikatie wordt vervolgens ge zegd, dat diepvriezen zeer kostbaar is, grote investeringen voor koelinstallaties vergt en vergroting van de bedrqfs- ruimte noodzakelijk maakt. Hierdoor zouden de kosten voor een bedrijf, dat duizend balen bloem per week tot brood verwerkt, tenminste 3% cent per inge vroren brood bedragen. Voor een bakke rij die 30 balen bloem per week verwerkt komen deze kosten op 6 k 7 cent per ingevroren brood. De vereniging meent voorts, dat alge hele afschaffing van nachtarbeid niet door toepassing van diepvries kan wor den verkregen. Door toepassing van diepvries in de ambachtelijke baKkeiq zou het verkoopuur van vers gebakken brood echter wel vervroegd kunnen wor den. NIEUWE REGELING VOOR WERELDPAS OP KOMST (Van onze Haagse correspondent) Aan het ministerie van Financiën wordt op het ogenblik onderzocht, of de regering waarby bij een aanvrage van een wereldpas een fiscale verklaring van „geen bezwaar" noodzakelijk is, niet kan worden gewijzigd. Minister Zqlstra overweegt, deze verklaring In de toe komst alleen voor bepaalde, omschreven gevallen te handhaven. Volgens de thans geldende regeling worden paspoorten voor alle wereldde len alleen afgegeven, nadat uit een ver klaring van de belastingdienst is geble ken. dat daartegen van fiscale zqde geen bezwaren bestaan. De regeling is destijds getroffen om te voorkomen dat personen die van plan waren zich op den duur in het buitenland te vestigen, Nederland zouden verlaten zonder hun fiscale verplichtingen te zijn nageko men. De regeling kwam tot stand in een tijd, toen vakantiereizen en zakenrei zen naar landen buiten Europa tot de uitzonderingen behoorden. Tegenwoordig nemen de gevallen ech ter steeds meer toe. dat personen een wereldpas aanvragen zonder de bedoe ling te hebben zich in het buitenland te vestigen, reden waarom de minister overweegt de bestaande regeling te wq- zigen. Minister Zijlstra heeft de Tweede Ka mer van zijn voornemen in kennis g - steld.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7