GENIET VAN'N Het zit ultra's tegen op barricadenproces Beitz, directeur van Krupp, 1111 reeds voor tweede maal in Polen Zuidf ranse wijnboeren trachten in Parijs de prijzen te breken Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 24 januari 1961 Derde blad no. 30262 Levensgroot model, schaal 1 op 1 Rotterdam lieeft reeds een echt metrostation, maar van hout Metrobouwers ivillen zien hoe het ivordt (Van onze Rotterdamse correspondent) Rotterdams metrobouwers hebben al midden in een écht Rotterdams metro station gestaan: een station van.hout. Een modelstation is het, gebouwd op de ongelooflijke schaal van 1 1. Op een verborgen gehouden plaats en omringd door een bijna ondoordringbare stilzwijgendheid heeft de afdeling tunnelbouw van Gemeente Werken deze gigantische maquette laten bouwen om een volledig in zicht te krijgen hoe de metrostations er uit komen te zien. Van één van de drie, vrijwel gelijke route-stations, heeft men een part levensgroot van hout laten nabouwen. Bij wijze van spreken is uit de ondergrondse metrobaan een schijf genomen en in een enorme ruimte opgebouwd. Dit reuze-model, waarmee men nu verder kan experimenteren, is een meter of tien lang, de volle vijftien meter breed en één verdieping, drie-en-halve meter hoog. •i Maquette van 525 kubieke meter Voor zover ons bekend is het op deze wijze van hout „vooruitbouwen" van een project opnieuw een Rotterdams metro primeur, zoals ook de bouw in bouwdok- ken van tunnelstukken en 't vervoer via een kanaal over Weena-Coolsingel-Schie damsedijk nog nergens vertoonde stunts zijn. De metrobouwers zyn er vanuit ge gaan, dat men met een groot karwei als de aanleg van de metro is kosten voorlopig in totaal geraamd op 130 min. geen risico's mag nemen. Zoals 't over zes jaar in de grond zal zitten, moét het goed zyn. Als het werk eenmaal klaar is kan men er niets meer aan ver anderen. Dat zou trouwens ook moeilijk gaan. Men kan dan niet de Coolsingel na verloop van jaren nog eens openbre ken om een stuk aan het station te zetten. En, zo zegt men, we kunnen nog zo veel tekeningen en perspectieftekenin gen, berekeningen, modellen en maquet tes bouwen, het blijven kleine hulpmid delen, die geen volledig beeld geven. In werkelijkheid zien veel dingen er toch weer anders uit. Daarom heeft men dit vrij opzienbarende en spectaculaire be sluit genomen een stuk station precies volgens de tekeningen van hout te bou wen, een ook al omvangrijk karwei, dat nu zo goed als klaar is. De bouwers van de metro zullen nu dus proeven kunnen gaan nemen met allerlei zaken, die nog moeten worden opgelost. Ze kunnen hun plannen aan de werkelijkheid toetsen. De muren kun nen worden bekleed met verschillende steensoorten om te zien welke de beste is, men kan proeven nemen met verlich ting en kleuren, maar ook zal men kun nen nagaan of het publiek zich gemak kelijk over het station kan bewegen. Enorm speelgoed Het is eigenlijk een enorm groot stuk speelgoed, dat uiteraard geld kost, maar dat na allerlei bestuderingen zoveel voor deel kan opleveren, dat men deze kos ten er dik uithaalt. In elk geval geeft het zekerheid, een dikwijls onbetaalbaar gevoel by de aan pak van een heel nieuw project. Men zal dit volledig ingerichte studieobject, met alles-er-op-en-er-aan, zo nodig nog kunnen uitbreiden om de definitieve vorm van de stations te kunnen vast stellen. Het station, dat ergens „veilig" achter slot en grendel wordt gehouden (eerst moet kennelijk de raad nog worden in gelicht), is dus een houten prototype van de betonnen kolossen, die onder het Stationsplein, onder de Coolsingel (bij het stadhuis en Rotterdamsche Bank) en onder de Schiedamsedijk (het Leuve- Waar zijn de albums? (Van onze correspondent) Uit de provinciale bibliotheek van Zeeland in Middelburg zijn gelijk gisteren gemeld op onverklaarbare wijze enkele kostbare albums verdwe nen. Dit heeft de Commissaris der Ko ningin in Zeeland jhr. A. F. C. de Casem- broot gisteren tijdens zijn nieuwjaars reden voor de Staten van Zeeland mee gedeeld. Gelukkig zyn er doubletten aanwezig, maar de schade zal toch wel ongeveer 5 a 6 duizend gulden bedragen. Het betreft twee atlasseii van Mercator en twee van Blaauw. Een maand gele den werden de vier werken vermist, toen de verzekering de bibliotheek contro leerde. De Rijkspolitie te Middelburg, die het onderzoek in handen heeft, kan. aldus de Commissaris, nog niet veel onderne men omdat de bibliothecaris, de heer H. Pieters ernstig ziek is. Het staat ook nog niet helemaal vast dat de werken dus werkelijk verdwenen zijn. Het is theoretisch nog mogelijk dat de heer Pieters ze op een andere plaats heeft gelegd dan gewoonlijk. De heer Pieters. die een maand geleden door een attaque werd getroffen, kan op het ogenblik nog niet spreken. Maar aan de hand van de gebaren die hij maakt wan neer men hem naar de boeken vraagt, krijgt men de indruk dat hij er zeker van is dat de kostbare werken nog in de bibliotheek aanwezig zijn. Diefstal wordt voorlopig uitgesloten geacht, omdat het bijna onmogelijk is met een tas de ruimte, waar de kostbare werken liggen, in en uit te gaan. De mogelijkheid dat de atlassen uitgeleend zijn, is ook heel gering, want daarvoor is de toestem ming van de bibliotheekcommissie no dig. MISLUKTE BEROVING TE DEN HAAG Dank zy de snelle reactie van een winkelbediende is zaterdagavond een be roving op de Ryswijkseweg in Den Haag nog goed afgelopen voor het slachtoffer. De vrouw van een winkelier aan deze straat liep na sluitingstijd van de winkel met een 17-jarige bediende uit de zaak naar haar woning aan de overkant van de straat. Zij nam een tas, waarin 3.000 gulden zat, mee, die zij, omdat zij de huisdeur niet snel open kon krijgen, op de grond zette. Juist op dat ogenblik passeerde een ongeveer 50-jarige man, die het tweetal vroeg het laat het was. Zonder op ant woord te wachten griste hy plotseling de tas weg en zette het op een lopen De bediende ging achter hem aan en wist de man te grypen. De man liet de tas vallen, haalde iets te voorschijn uit zijn achterzak en zei: „Pas op of ik schiet". Onmiddellijk weerklonk inderdaad een schot, vermoedelijk gelost uit een alarm pistool. De bediende deinsde terug, maar had nog zoveel tegenwoordigheid van geest om de tas te grypen. De man is spoorloos verdwenen. station) worden gebouwd. Evenals de tunnelstukken worden ze in de bouwdok- ken gestort en daarna naar hun plaats gevaren. Onderling verschillen deze sta tions niet zoveel, met dien verstande, dat het kopstation onder het Stations plein een middenperron krijgt en de andere zijperrons. Deze perrons moeten, zo is naar ver- voersprognose en -capaciteiten berekend, een lengte krijgen van 120 meter. De breedte varieert van 9 meter voor de middenperrsons tot 3 tot 3.50 meter voor de zijperrons. BEGIN ER Ntr MEE feil] Schilder gedood hij val van 12 meter (Van onze correspondent) In de Sint-Janstraat te Rotterdam ls gistermiddag de 62-jarige schilder J. Clemens uit de Wiekstraat van een der de verdieping op het bijna 12 meter la ger gelegen trottoir gevallen. De man werd naar een ziekenhuis gebracht, waar men constateerde dat hij was overleden. De heer Clemens had een zogenaamde Jaloeziestelling buiten een raam gehan gen. Blijkbaar heeft hij dat niet op de juiste wijze gedaan, met als gevolg dat hy van de stelling afviel. In de Opera in Rome vond de galapremière plaats van de offi ciële film van de Olympische Spe len. Een van de eregasten was de Ethiopische marathonwinnaar, Abe- be Bikila, die werd voorgesteld aan filmkoningin Gina Lollobrigida. Bonn gereserveerd terzake van betere betrekkingen met communistische regime (Van onze correspondent in Bonn) De algemeen gevolmachtigde van ..Krupp-Essen", Berthold Beitz, is zeker niet in opdracht van de Westduitse regering voor de tweede maal in twee maanden naar Polen gereisd, zo deelde gistermiddag op een persconferentie in Bonn de Westduitse regeringsperschef, Von Eckardt, mee. Het is echter wel denkbaar, dat Beitz tijdens dit bezoek ook op wens van Bonn zal spreken over de Pools-Duitse handelsverbindingen. Tot deze gereserveerde mededelingen beperkte zich gisteren het officiële Westduitse commentaar op de missie van de op een na hoogste Krupp-directeur. Beitz vloog zondagmiddag onverwacht naar War schau waar hij opnieuw, gelijk in december j.l., de gast van de commu nistische regering-Cyrankiewics is. delijk te zijn als van Poolse kant hard op de tafel wordt geslagen. De machtige Westduitse vluchtelingenorganisaties, de naderende verkiezingen en de principiële houding van Bonn ten opzichte van de oostelijke grenzen laten al te veel com promissen niet toe. SPD is er vóór Misschien oprichting van handelsmissie Van Poolse zyde doet men uiterst ge heimzinnig: er was tot gisteravond geen enkel bericht over de aankomst van Beitz in de Poolse pers verschenen, hoe wel de Krupp-directeur toch reeds zon dag en maandag besprekingen heeft ge voerd met de Poolse minister-president Cyrankiewicz. Men neemt algemeen te Bonn aan dat Beitz, die na zijn eerste reis naar Warschau in december een langdurig onderhoud met Bondskanse lier Adenauer heeft gehad, toch met een zekere opdracht van de kanselier naar Polen is gegaan. Deze opdracht zou daarin bestaan, dat men van Westduitse regeringszijde op nieuw de Polen wil duidelijk maken dat diplomatieke betrekkingen tussen Bonn en Warschau op dit moment niet wel mogelijk zijn. Tenslotte wil Bonn zich niet inlaten met de communistische sta ten die het Oostduitse rode regime er kennen. Daarnaast staat dat juist dezer dagen de Poolse partijchef Gomoelka hoog van de toren heeft geblazen en van Adenauer de erkenning heeft geëist van de Oder-Neisse grens als definitieve grens tussen Polen en Duitsland. Zolang dergelyke geluiden uit Warschau naar Bonn overwaaien moet Bonn uiterst voorzichtig zyn. Men kan het zich hier eenvoudig niet veroorloven al te vrien- Beitz zou thans van Westduitse re geringskringen de „stille wenk" hebben gekregen om slechts te praten over de oprichting van een Duitse handelsmissie in Warschau, die zekere consulaire be voegdheden zou hebben. Daarvoor voe len de Polen wel, zo is gebleken. Fritz Erler, een van de leiders van de sociaaldemocratische oppositie te Bonn. verklaarde gisteren op een persconferen tie te Bonn vóór het aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen Polen en West-Duitsland te zijn. Hij zou ook iedere andere poging begroeten om de kloof tussen beide landen te versmallen. Maar ook hij wees een definitieve rege ling van de Oder-Neisse grens op dit ogenblik beslist af. Dit moet ook volgens Erler wachten tot de behandeling van het vredesverdrag tussen Duitsland en zijn voormalige tegenstanders. Ambassade te Bagdad By K.b. is Hr. Ms. gezantschap in de Iraakse republiek te Bagdad verheven tot de rang van ambassade. Jhr. mr. J. D. van Karnebeek, ambtenaar van de buitenlandse dienst der tweede klasse, is bij hetzelfde besluit benoemd tot Hr. Ms. buitengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur in de Iraakse Republiek. Vijf enorme tankauto's gevuld met wijn kwamen zondag in de Franse hoofdstad (Van onze Parijse correspondent) Zondag zijn vijf enorme tank auto's gevuld met 220.000 hecto liter wijn van uit het Zuidfranse departement' de Aude aangekomen in Parijs. Een aankomst, die met enige feestelijkheid gepaard is ge gaan, en waarbij lieve meisjes in regionale klederdrachten onder het verrukte oog der Parijse zondags wandelaars folkloristische dansen hebben uitgevoerd. Gisteren is de inhoud van die tank wagens naar de verschillende Paryse wynwinkels geleid, die het vanaf van daag druk beloven te zullen krygen. De wyn uit de Aude zal namelijk tegen 80 oude franken of ongeveer 65 cent per liter worden verkocht en dat is 30 a 40 frank goedkoper dan de gebruike lijke pryzen die men voor overeenkom stige kwaliteiten moet betalen. De wijnboeren uit de buurt van Car cassonne in de Midi hebben met hun expeditie naar Parijs nu het voorbeeld gevolgd dat de artisjokkentelers uit Nor- mandië en Bretagne hun het vorige jaar al gegeven hadden. Wagonladingen artisjokken werden toen, buiten de medewerking der vele tussenhandelaren om, tegen halve of nog veel lagere prijzen op straat direkt aan de Paryse Huisvrouwen van de hand gedaan. Een initiatief waaraan de be kende kruidenier Edouard Leclerc ook niet vreemd was en waarmee toen voor komen werd dat tienduizenden tonnen artisjokken terwille van het pryspeil aan de vernietiging zouden worden prijsge geven. Goedkoper en beter De druivenkwekers uit de Midi willen bovendien bewyzen dat ze niet alleen goedkoper zyn, maar dat hun produkt ook beter is dan de gangbare tafelwij nen. In die goedkopere tafelwijnen wor- President rechtbank stelt dichters uit Amsterdam in gelijk (Van onze Haarlemse correspondent) De president van de rechtbank in Haarlem, mr. F. P. E. Bloemarts. heeft gistermiddag bij zijn uitspraak in het korte geding, dat vier Amsterdamse dichters hadden aangespannen tegen de Haarlemse uitgeverij J- H. Gottmer, deze uitgeverij met ingang van heden verboden de bloemlezingdeeltjes de „De dichter en de stad" en „De dichter en de dingen" van de door haar uitge geven „Vier-luiksserie" verder te ver breiden, te veelvoudigen of openbaar te maken en om handelingen te plegen, die inbreuk maken op het auteursrecht op straffe van een dwangsom van 100 gulden per overtreding. De dichters, (Hans Andreus, Remco Campert, Sybren Polet en Simon Vin kenoog) hadden dit korte geding aan hangig gemaakt, omdat de uitgeverij gedichten van hen in de Vier-luiksserie had geplaatst, zonder dat zij daartoe toestemming hadden gegeven. Zij had den per overtreding een dwangsom van 500 gulden gevraagd. In het vonnis wordt gesteld, dat het auteursrecht van de bedoelde gedichten by de dichters berust, mede omdat het hier geen bloemlezing voor onderwijs of weten schappelijke doeleinden betrof. Volgens de president van de rechtbank is niet aannemelijk gemaakt, dat toestemming tot opneming van de gedichten is ver leend en dat in één geval (een ge dicht van Vinkenoog) zelfs nimmer om toestemming is gevraagd. Het aanbod van gedaagde om alsnog een renumera- tie toe te staan is door de dichters, aldus de president, niet zonder grond verworpen. Gedaagde werd eveneens veroordeeld tot de kosten van het ge ding. Bij de behandeling van het ge ding werd veertien dagen geleden door de raadsman van gedaagde, mr. K. Hei mig, gesteld, dat in twee gevallen toe stemming was gevraagd (zij het aan verkeerde adressen) en in het derde geval door een administratieve fout van de zijde van een der dichters was op het verzoek om toestemming geen ant woord ontvangen. De raadsman van eisers mr. M. A. van Verdaasdonk stelde, dat de Haarlemse uitgevery inbreuk had gepleegd op het auteursrecht, door dat de gedichten zonder toestemming van de auteurs in de bloemlezingen waren opgenomen. Naar de mening van de raadsman van gedaagde betekent het vonnis, dat de firma Gottmer alle nog in omloop zijnde deeltjes van de be wuste Vierluiksuitgaven zal moeten te rughalen. Tijdens de behandeling van het geding had mr. Heimig erop ge wezen, dat dit voor zyn cliënten een schadepost van 5000 gulden zou beteke nen. Gesprek over het associatiebeleid? De commissie voor internationale so ciaal-economische aangelegenheden van de S ER. is van mening, dat naar een praktische oplossing moet worden ge streefd inzake de versnellingsvoorwaar- den van de Europese commissie van be trekking tot de geassocieerde gebieden krachtens het EGG-verdrag. De com missie ISEA beveelt met klem een ge sprek op een breder vlak aan, zoals ook de voorzitter van de SER. prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, in zijn nieuwsjaarsrede reed^ aanstipte. den naar Algerijnse wijn namelijk ook veel chemische bestanddelen vermengd om zo het alcoholgehalte kunstmatig op te kunnen voeren. De omzet van de wijnboeren uit de Aude in Parijs is de laatste jaren van drie miljoen tot zeshonderd vijftigdui zend hectoliters gedaald, een verlies dat *e nu dus weer hopen in te zullen kun nen lopen. Voor het offensief dat van daag dus geopend werd, zyn twee we ken uitgetrokken. Iedere koper wordt verzocht op een vragenlijstje zijn be vindingen omtrent smaak en prys te willen noteren. Na zes februari aanstaan de zullen al die antwoorden door des kundigen worden onderzocht. En wanneer een redelyk aantal Pa- rijzenaars geantwoord heeft dat de wijn uit de Aude naar meer smaakt, zal het experiment met een nog indrukwekken der karavaan van tankers op grotere schaal kunnen worden voortgezet. Rusland: ruim 200 miljoen inwoners Van 1926 tot 1959 is de bevolking van de Sovjet-Unie met 42 procent tot 208.800.000 zielen toegenomen, aldus blykt uit resultaten van een bevolkings onderzoek die gisteren in het blad .Eco nomische vraagstukken" zijn gepubli ceerd. Er waren op 13 januari 1959 142.700.000 arbeiders en employés, 65.500.000 kolchosboeren en 600.000 zelfstandige boeren en onafhankelijke handwerklieden. Ten opzichte van 1939 nam het aantal boeren en landarbeiders sterk af. het geen het blad toeschrijft aan de toene mende mechanisatie van en verhoogde produktiviteit in de landbouw. Het aantal gesalarieerden bedroeg 99.130.000, 12.423.000 mensen leefden van hun pensioen en 3.623.000 Russen waren in militaire dienst. Het aantal vrouwelijke artsen was 287.000. meer dan 120.000 vrouwen ko zen een wetenschappelijke carrière, er waren 268.000 vrouwelijke ingenieurs en 26.000 geletterde vrouwen. Het percen tage vrouwen van het onderwijzend personeel was 73. Het aantal studenten bedroeg ongeveer 2.000.000, van wie er 1.868.000 een technische opleiding vol gen. Uitspraak in dit „eindeloze" proces laat nog wel een paar maanden op zich wachten Het einde van het barricadenproces. dat met zijn dagelijkse zittingen nu al zo'n twee en een halve maand voortduurt, lijkt niettemin nog lang niet in zicht. Met de oud-minister-resident in Algerije. Robert Lacoste, die onlangs voor het militair gerecht verscheen, is men nu moeizaam genaderd tot de laatste getuigen, die zich hebben uitgesloofd de beschul digden uit te schilderen als de crème de la crème van het puurste patriottendom, waarop (ondankbaar) Frankrijk eigenlijk trots zou moeten zijn Na dat eerste bedrijf volgen de officiële pleidooien van de ongeveer twintig advocaten van wie er zeker niet één kort van stof zal zyn. Dan zal de eis door de vertegenwoordiger van de regering geformuleerd moeten worden. Vervolgens de beraadslagingen van de militaire jury. En tenslotte de uitspraak. Reken dus gerust minstens nog maar op een week of zes, zeven, acht, of meer.... De wind is gekeerd Welke indruk men voor 't moment zou kunnen formuleren na die eerste stro men van welsprekendheid? Wanneer men inderdaad de nadruk op het woord indruk legt, dan kan worden gezegd dat ook by dit proces, dat zich de eerste weken ontwikkelde als een spectaculaire en succesvolle campagne ten bate van het Franse Algerye (op neo-fascistische grondslag), de wind voor de ultra's nu aan het keren ls! De vlucht van de held, Pierre Lagaillarde, naar Spanje, hoewel hij op zyn erewoord in voorlopige vrijheid was gesteld, had de zaak van de rechtse extremisten al geen goed gedaan in de ogen van het publiek. Ondanks dat daarin een aantal uiterst begaafde en scherpzinnige advocaten toen juist net zoveel zand had gestrooid dat het die beschuldigden als martelaren van een hooggestemd ideaal konden gaan be schouwen. De uitslag van het referen dum, waaruit bleek dat de ultra's zich hooguit op twee k drie procent van het kiezersvolk konden beroepen, was een ander schot dat werd gelost op hun po sities. Het werd nu immers duidelyk dat de geliefkoosde these van het Franse activisme, waarbij het „legale" tegen over het „werkelijke" volk placht te worden geplaatst, geen enkele steun vond in de cijfers en de feiten. Doch ook in het raam van het proces zélf heeft de verdediging, trots alle ge tuigenissen van eminent patriotisch ge drag waarmee ze overstelpt werd, enkele ongemeen zware slagen moeten incas seren. Niet helemaal reëel Die verdediging was gebouwd op de vestiging van een voorstelling van za ken die zeker en helaas wel enige relaties met de werkelijkheid onderhield, maar welke die realiteit toch ook lang niet helemaal blykt te kunnen dekken. Voor dat doel diende de indruk te wor den verwekt, dat Lagaillarde. Ortiz en de andere fascistische leiders niet slechts optraden uit naam en ter verdediging van alle Fransen zo niet ook nog van de grote meerderheid der muzelmannen die in Algerije woonachtig zyn, doch eveneens van het leger. En voorts diende dan nog duidelyk gemaakt te worden dat men op de bar ricaden bezield was van bedoelingen van een onaanvechtbaar vaderlands ge halte met de uitsluitende opzet Parys, en in het bijzonder generaal De Gaulle te herinneren aan syn plechtige belofte Algerije in de Franse republiek te inte greren. Die verschillende vliegers zyn echter maar zeer ten dele opgegaan. Wél is op nieuw gebleken dat de sympathie van de hoge legerleiding eerder uitging naar de ideeën van het Franse Algerye, dan naar de politiek van De Gaulle. En meerdere hoge officieren, ook buiten de bank der beschuldigden, hebben zich ongetwijfeld danig gecompromitteerd in démarches by en onderonsjes met de muiters, al of niet onder het voorwendsel hen weer terug te voeren binnen het raam der legaliteit. Ook de loyale officieren Niettemin was deze geestesgesteldheid toch ook weer niet zó ver en algemeen verbreid, dat van een algemen, globale solidariteit tussen leger en rebellie kon worden gesproken. Als getuigen zyn nu óók hoge officieren, als de massieve en dappere kolonel Debrosse, voor het hekje verschenen, die hun elementaire mili taire plichten in januari 1960 niet ver zaakten. Die loyaal stonden tegenover de regering, doch die by de volbrenging van hun taken de tegenwerking van a n- d e r e officieren hebben ondervonden, een tegenwerking die alleen maar met het woord hoogverraad omschreven kan worden. Debrosse heeft namen en toenamen genoemd en duidelyk gemaakt dat ci viele èn geüniformeerde beschuldigden door hun actieve of passieve houding, de dood van tweeëntwintig gesneuvelde gendarmes op hun geweten hebben. Ho ge officieren die bewust hun bevelen niet hebben uitgevoerd, en dientenge volge aansprakelyk waren voor een ver hoging van de chaos en de spanningen die tenslotte wel tot explosie moesten komen. Formele uitingen van sabotage eveneens, waardoor de muiters tiental len mitrailleurs uit de officiële arsena len in handen konden worden gespeeld. Mitrailleurs, die later op de ordetroepen I werden gericht en vuurden. Het is de verdediging dus niet gelukt de gezochte idylle van een spontane en vredelievende manifestatie ter ere van een patriottisme van het zuiverste water overeind te houden. En de advocaten zullen, na de bewijzen en onthullingen die nu al aan het licht zijn gekomen, toch wel heel veel moeite hebben, on danks het onuitputtelijke reservoir van spraakwater waarover ze beschikken, het blazoen der voortvluchtige „patriotten" weer schoon te wassen van de smetten van moord en hoogverraad die zich daarop al zo opzichtig vertonen. „Tegenwind" op Cuba Een groep van 500 miliciens is op het ogenblik op weg naar de Sierra Esc am- bray in de Cubaanse provincie Las Vil las. waar een grote operatie aan de gang is tegen rebellen, zo meldt het Cubaan se regeringsblad ..Combat". In Havanna zyn gisteren zes rechters ontslagen, omdat zy geweigerd hadden een stuk te tekenen, waarin de „revolu tie" steun werd toegezegd tegen de „agressie van de imperialisten". Vrouwelijke demonstranten hebben gisteren op het plein voor het presiden tiële paleis in Havanna, gevochten met aanhangers van premier Fidel Castro van Cuba. De rel brak uit, toen de ongeveer hon derd vrouwen, borden dragend waarop geschreven stond „stop het doodschieten van onze zoons", lastiggevallen werden door jongeren die riepen „tegen de muur", toen ze de tekst lazen. Voor het presidentiële paleis werden de vrouwen, de meesten uit het volk. uiteengedreven. Kort tevoren had een woordvoerder van de regering gezegd, dat de executies van „contrarevolutionairen" vandaag zouden worden hervat. Het corps diplomatique in Havanna heeft op premier Castro een beroep ge daan. om de executies op humanitaire gronden af te gelasten. Zes Amerika nen. gearresteerd wegens het „binnen dringen" van Cuba vanuit Florida, be horen misschien tot de toekomstige slachtoffers. De wacht voor het presidentiële paleis bemoeide zich niet met de rel tussen de vrouwen en de aanhangers van Castro Deze riepen „laat het maar aan ons over".

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5