Niet verkochte kaarten werden alle vernietigd Oude liedje: wéér een jaar uitstel voor Krupp De strijd is ook in deze dertigste rallye weer opvallend ongelijk Monte Carlo-equipes reden door een dichte regen van strafpunten Nog 125 zonder strafpunten .Elke controle dus onmogelijk zegt de UCI-penningmeester Rheinhausen onverkoopbaar Een proefproces over vrije dag De zaak-Köppern DINSDAG 24 JANUARI 1961 Gatsonides en Tak nog met blanco lijst Het is weer het oude beeld; ook in de 30e Rallye Monte Carlo de jubileumsterrit van Jasques Taffe nog wel is de strijd opval lend ongelijk. De 35 dappere équi pes die Monte Carlo als startplaats gekozen hebben, zullen wel de martelaren" van de sterrit wor den. Al in de eerste 1000 km. van de 3600 km. lange route moest een zevental equipes uit Monte Carlo de strijd staken en maar liefst 13 teams liepen strafpunten op. Slechts 15 combinaties waarbij gelukkig cracks als Gatsonidesv. Noord wijk en Hans TakDaan Pfann zagen in die eerste etappe kans hun strafpuntenlijst blanco te hou den. De Alfa Romeo-equipe Borgerhoff MulderDen Hollander was niet zo ge lukkig- Neen, het lot, zo nauw met het pittoreske §tadje aan de Middellandse Zee verbonden, is de starters uit Mona co beslist niet gunstig geweest. Terwijl de 260 equipes, die Stockholm, Warschau, Athene. Glasgow, Parijs, Frankfort of Lissabon als beginpunt kozen in een „wandeltempo" naar Charbonnieres re den en nauwelijks sneeuw hebben gezien, vochten de Monte Carlo-starters bijna ononderbroken in de Franse Alpen, het Massif Central en de Jura tegen ijs, sneeuw, gladde wegen en mist. Neen, de strijd is weer heel, heel erg ongelijk. De rijders uit de .gemakkelijke" start plaatsen mochten dan bij aankomst in Charbonnieres bijna allen kwartieren over hebben, de equipes uit Monte Carlo vochten tot het laatst tegen de tijd. Ruim op tijd Van de vijf Nederlandse wagens, die in de Zweedse hoofdstad hun rallye-avon- tuur begonnen, kwamen er drie ruim op op tijd in Charbonnieres aan, zodat deze combinaties zich de weelde konden ver oorloven uitgebreid van de diensten van de rallyeclub „Holland" gebruik te ma ken. Opnieuw heeft de actieve rallyeclub voortreffelijk werk geleverd. Het was weer pits-werk, waar grand prix-ren- stallen bijna jaloers op zouden worden. Zoals te verwachten was heeft het kleine DAF-je van Hans Blansjaar het zware en langdurige gevecht tegen de klok verloren. Toen het moment, dat de Hagenaar zich moest melden was aange broken. was de kleine Nederlandse wagen nog in geen velden of wegen te beken nen. Later bleek, dat hij - 55 minuten te laat in Charbonnieres - zich nog juist heeft kunnen handhaven in deze rallye. Slechts vyf minuten bleef hy van de fa tale limiet, die onvermijdelijk diskwa lificatie ten gevolge heeft. Toch was de Hagenaar lang niet ontmoedigd. „De wagen doet het prima. En Monte Carlo halen we Gestaakt De NSU Prinz van Joek Tak en Ann Vader - op de Nürburgring al meer dan 20 minuten te laat - heeft voorts kort na Luik de strijd moeten staken. Ru Dee en Rob Gorris deden het aan zienlijk beter. Zij hadden in Charbon- nières maar liefst 25 minuten over. Rob Dooyes en Rob Slotemaker brachten het - dank zij een gemiddelde van ruim 75 km. per uur in de laatste etappe - zelfs tot een kleine drie kwartier. Ook Oscar Rosenblatt en Tonio Hildebrand meld den zich ruim voor hun tijd bij de con trole. Weliswaar is ook de Simca-equipe nog straf puntloos, doch de kansen op een hoge klassering zijn uiterst gering. De wagen is bij een gelukkig onbelang rijke botsing in België ernstig gehavend en het rallye-reglement „honoreert" nu eenmaal elke beschadiging met een groot aantal strafpunten. De Nederlanders van de groep War schau waren veel minder gelukkig. Luc van den Bergh en Paul de Schutter ver speelden te Mulhouse hun voorruit. Dankzij de sportieve medewerking van de Renault-rijder John Swaab kon de duur van de reparatie tot een uur wor den beperkt. Uiteraard was het niet mo gelijk de grote achterstand geheel weg te werken, zodat ook de strafpuntenlijst van Van den Bergh niet blanco meer is. John Swaab kwam even later ook al in technische moeilijkheden. Ruim een half uur was de Amsterdammer te laat. Na een groot aantal noodreparaties be gon hij echter onvervaard aan de 706 km. lange „route commune", die naar Monte Carlo voert. SPORTSPLINTERS Onder een tropische hitte, bijna 38 graden Celsius, zijn gisteren in Mel bourne de Australische kampioenschap pen voorgezet met de kwartfinales van het heren dubbel. Een verrassing was de nederlaag van het als no. 3 geplaatste duo Howe-Hewitt tegen het Australisch- Duitse koppel Reid-Kuhnke. De uitsla gen van de kwartfinales heren dubbel waren: Kuhnke-Reid (Dld.-Aus.) versl. Howe-Hewitt (Aus) 57. 108, 64, 10—B. Pearce-Solle (Aus) versl. Hughes —Bland (Aus.) 6—4, 6—4. 6—0. Emer- sen—Milligan (Aus.) versi. Ryan—Tobin (Aus.) 6—4, 6—3, 7—5. Laver— Mark (Aus.) versl. John FraserReid (Aus.) C—1, 6—4, 6—2. Strafpuntloos Na de sombere berichten van de Ne derlandse rijders uit Warschau zag de kleine Nederlandse kolonie vol span ning de komst van de gedecimeerde ka ravaan uit Monte Carlo tegemoet. Ge lukkig kreeg deze kille rallye-avond toch nog een prettig slot. Zowel Maus Gatso nides als Hans Tak bleken er tot veler opluchting in geslaagd te zijn aan alle moeilijkheden, die Jacques Taffe - en meer nog de natuur - hen bereid had, het hoofd te bieden. Gatsonides, die als enige fabrieksryder van de Franse Facel Fegafabrieken in het middelpunt van de publieke belangstelling stond, reed - veiligheid voor alles, ook in een rallye - direct naar de enige grarage van Char bonnieres. De wagen bleek echter de krachtproef voortreffelijk te hebben doorstaan en binnen vijf minuten zaten Gatsonides en Louis van Noordwijk dan ook aan het diner in het Casino. „Gaat fijn" Ook Hans Tak heeft zich volledig ge handhaafd. „Het heeft wel wat moeite gekost, maar het gaat fijn", was het commentaar van co-equipier Daan Pfann, een onbekende in de rallye-we- reld, doch een sportvlieger van naam. „Alleen die gemenerikken, die in de dichte mist met groot licht vlak achter je blijven rijden. Je zou zeen ver ontschuldigend vervolgde hij: „U moet me maar niet kwalijk nemen, dat ik mijn hart zo grondig lucht. Het is mijn eerste rallye en ik ben knap nerveus De Nederlandse eqiupe Borgerhoff MulderDen Hollander, die meteen Al fa Romeo uit Monte Carlo waren ver trokken, hadden gisteravond een uur na de ideale tijd nog niet Charbonnières be reikt, zodat zij werden gediskwalificeerd. Later bleek, dat de wagen was' geslipt en in botsing gekomen met een kudde vee. De inzittenden liepen geen letsel op, de wagen werd zwaar beschadigd. De Zweden Wernerud en Hakanssen, die in Stockholm zijn gestart hebben de strijd moeten staken. In een bocht op de Route Nationale 57 nabij Vescul geraak ten zij met hun Volvo op het linker weggedeelte. Een botsing met een tege moet komende vrachtauto was met meer te vermijden. Wernerud, die achter het stuur zat, werd met verwondingen aan hoofd en horst ter observatie in een zie kenhuis te Vesoull opgenomen. Zijn co-equipier, die op het moment van het ongeluk achterin lag te slapen, kwam er met lichte kneuzingen af. even als de chauffeur van de vrachtwagen. BADMINTON VEGLO 1 kreeg zondag j.l. opnieuw een nederlaag te slikken. Ditmaal tegen MVO 1 (Den Haag). Evenals in de eer ste wedstrijd, zegevierden de Hagenaars met 5—3. Morgen speelt het tweede team van VEGLO uit tegen ABCD in Delft Zondag a.s. ontvangt VEGLO 1, VEDO 2 terwijl het tweede op bezoek gaat by LVA in Rotterdam. Nog slechts 194 van de 305 rijders, die waren gestart, zijn in de afgelo pen nacht Lyon gepasseerd op de ge meenschappelijke route van Char bonnières naar Monte Carlo. De officieuze balans voor de ver schillende startplaatsen zag er toen als volgt uit. Gestart in: equipes door gek. Monte Carlo 35 21 Parijs 46 26 Lissabon 25 9 Stockholm 86 71 Frankfort 13 8 Glasgow 63 28 Athene 13 13 Warschau 24 18 Totaal 305 194 Van de 194 equipes, die nog aan de rallye deelnamen, waren er - eveneens volgens een officieuze op gave - nog 125 strafpuntloos. Maarten Flinterman in Den Haag overleden I Gisteren is in Den Haag overleden de bekende, oud-motorrenner Maarten Flinterman. Hij bereikte de leeftijd van j 67 jaar. Flinterman begon zijn motor carrière in 1919 op een Indian. In 1926 vestigde hij samen met een Belg en een Italiaan niet minder dan 24 wereldre- cords. Het meest opvallende was het 24 uur-record waarbij hij 2526 km aflegde. Tot aan de oorlog was Flinterman werkzaam als leider van de FN Holland, nadien werd hij directeur van de firma M. Flinterman en in 1952 directeur van de NV Hart Nibbrig en Greeve. WIELRENNEN Vergadering „Swift" De LRTV Swift combinatie hield gis teravond in de Kleine Burcht haar al gemene vergadering onder leiding van voorzitter J. v. d. Leek. Deze betreurde het, dat in zo'n grote vereniging zo wei- nigen belangstelling tonen voor een der gelijke avond. Uit het Jaarverslag van de secretaris bleek, dat vooral de Jongeren in de openwedstrijden het opperbest gedaan hebben, zoals B. Zoet, G. Karstens, H. Grinsbergen, de gebr. Kloosterman, C. v. Amsterdam. Ook de adspiranten Lee man, Boelee en Brittijns kwamen best uit de voeten. Jammer was het, dat ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum prachtig gevierd geen Jubileumronde kon worden gehouden door tegenwer king van de politieautoriteiten. En dan te weten, dat dit overal elders wel kan, voorheen trouwens ook vele malen in Leiden. En dan wordt nog gedacht aan de Singelloop voor atleten enz. Bij de bestuursverkiezing werden de secretaris, 2e voorzitter, 2e penning meester en commissaris bij acclamatie herkozen. De vergadering werd besloten met een rondvraag. JAARVERGADERING UVS De voetbalvereniging UVS houdt morgenavond in de kantine van het Sportpark in de Kikkerpolder haar algemene jaarvergadering. De politie te Antwerpen heeft de 28-Jarlge Nederlander. Hans Hopman uit Eljgelshoven, aangehouden. Hij wordt verdacht van diefstal van f 6.500, en van een auto. De man zal over de grens wor den gezet en aan de Nederlandse auto riteiten worden uitgeleverd. Financieel geschil KNWU-TjCI De heer A. Verougstraete, pen ningmeester van de Internationale Wielren Unie (U.C.I.), heeft gis teren in Brussel een verklaring afgelegd naar aanleiding van het geschil tussen de Koninklijke Ne- derlandsche Wielren Unie (K.N. W.U.) en de U.C.I. Zoals bekend hebben deze twee bonden onenig heid over een bedrag, dat de K.N. W.U. de U.C.I. verschuldigd zou zijn na de wereldkampioenschap pen wielrennen van 1959 in Am sterdam en Zandvoort. De verklaring van de heer Veroug straete luidt als volgt: „De gehele pers heeft een telegram gepubliceerd, dat de K.N.W.U. heeft gestuurd en dat betrek king had op de wereldkampioenschap pen wielrennen op de weg te Zand voort in 1959. Hierin wordt gezegd, dat ik tekort geschoten zou zijn in mijn verplichtingen, doordat ik te laat de ontvangsten gecontroleerd zou hebben. Het in maart te Parys te houden con gres van de U.C.I. zal zich eventueel wel uitspreken over de grond van deze kwestie, hoewel het voor mij een afge dane zaak is. „Deze leugenachtige bewering" ver plicht mij aan de lezers de volgende uitleg te geven: Uitleg In de Russische stad Frunze is de fontein in het park bevroren. In elk i geval hebben de inwoners er nu een winterbeeldbij. Op zaterdag 15 augustus 1959, toen de stryd om de wereldtitel voor ama teurs werd gehouden, begaf ik mij om negen uur 's morgens in tegenwoordig heid van getuigen naar de gemeenteont vanger van Zandvoort, die belast was met de kaartverkoop. Ik vroeg hem, overeenkomstig de gebruiken, een voor beeld van alle entreekaarten en een af schrift van de rekening der gedrukte kaarten. De ontvanger verklaarde mij deze niet te bezitten. Ik stelde mij voor lopig tevreden met fotokopieën van de kaarten, die pas zondag in mijn bezit kwamen zodat ik zaterdag met mijn commissarissen geen controle kon uit oefenen. Va» de acht voorbeelden van de kaarten, die my werden overhan digd, waren er twee niet genummerd. Het afschrift van de rekening der kaar ten betrof alleen die entreebewijzen, die in Zandvoort zelf waren verkocht. Tweede vergissing De tweede vergissing van de K.N.W.U. was de verkoop van kaarten in com binatie met reisbiljetten. Aan de gemeente-ontvanger van Zandvoort heb ik tevens gevraagd, wan neer de controle kon plaats hebben. Hij antwoordde, dat die niet onmiddel lijk na afloop van de kampioenschap pen kon gebeuren, omdat de kaarten voor de verkoop over het gehele land verspreid waren. Ik vroeg hem mij er van te verwittigen, wanneer de controle wel mogelijk zou zijn. Op 12 september en op 5 oktober 1959 heb ik de K.N.W.U. er schriftelijk van verwittigd, dat ik de stand van de inkomsten nog steeds niet had ont vangen. Daarna heb ik nog enkele ma len telefonisch navraag gedaan, totdat ik tenslotte op 13 november het ge vraagde ontving. De K.N.W.U. schreef mij toen, dat zij de inlichtingen niet vroeger had kunnen verstrekken omdat zij zelf had moeten wachten op de verantwoording van het beheer van de Nederlandse Spoorwegen. Teleurstellend Op 27 november 1959 werd op het congres van de U.C.I. in Zürich beslo ten de te Zandvoort geboekte recettes na te gaan, omdat de verstrekte opgaven het bestuur van de U.C.I. nog al te leurgesteld hadden. De Zwitser Kuhn heeft zich daarop naar Zandvoort be geven op «11 december van dat jaar en ook ik ben (op 12 december 1959) naar Zandvoort gegaan. Onze verras sing was zeer groot, toen wij verna men dat alle onverkochte kaarten ver nietigd waren, zodat elke controle on mogelijk werd gemaakt. Op mijn vraag hoe het stond met de door de N.S. uitgegeven gecombineerde kaarten, ant woordde de ontvanger dat hij daarvan niets wist. „Deze rechtzitting, gesteund door data bewyst voldoende dat ik niet in ge breke ben gebleven om de plichten, die myn functie met zich meebrengen, tijdig na te komen, zoals in enkele Ne derlandse bladen werd geschreven. In tegendeel, ik ben er zeker van dat deze rechtzitting de lezers zal overtuigen, dat niet alle middelen, die nodig waren voor de controle, ons werden verschaft door de vernietiging van de onverkochte en treebewijzen. Dat is de reden van het verzoek om schadevergoeding, dat de U.C.I. heeft gedaan en dit verzoek is niet bedoeld als boete. (Van onze correspondent in Bonn) De internationale commissie, die moet oordelen over de mogelijkheid van verkoop van de steenkolen- en staalbelangen van Krupp, heeft zo is gisteren officieel in Bonn meegedeeld opnieuw een jaar uitstel gegeven. Reeds op 31 januari 1959 had Krupp zich moeten ontdoen van zijn enorm Rheinhausen-complex. Maar hij heeft ieder jaar weer beweerd, dat er geen geschikte, kapitaalkrachtig genoeg zijnde kopers voor deze fabrieken waren. Het uitstel geldt thans tot 31 januari 1962 en het zal wel een uitstel tot Sint Juttemis worden KRITIEK OP DE FRANSEN Het waren indertijd de Westelijke be zettingsmachten in Duitsland, Enge land, Frankrijk en Amerika, die het machtige ryk van Krupp wilden splijten met het doel te voorkomen dat Krupp ooit nog in staat zou zijn om oorlogs materiaal te fabriceren. Maar de internationale commissie die dit alles beoordeelt en die bestaat uit drie Duitsers, een Brit, een Ame rikaan en een Fransman onder voorzit terschap van een Zwitser, zag tot dus ver geen kans een koper voor het Rheinhausen-complex te vinden. In de Westduitse pers is men al ja renlang niet erg te spreken over het vasthouden door de Westelijke mogend heden aan hun eis tot verkoop van een deel van het Krupp-concern. Men zegt hier dat Krupp toch al jaren geleden de wapenfabricage heeft afgezworen. Men wijst er voorts op dat hier sprake is van een „anachronistische eis". De Britten en Amerikanen zyn immers al lang af gestapt van hun politiek tot ontvlech ting en ontmanteling, dus verzwakking van de Westduitse industrie. Alleen de Toonkunstenaars weer op oorlogspad (Van onze Amsterdamse correspondent) De Nederlandse Toonkunstenaarsbond overweegt een proces aanhangig te ma ken tegen de directie van de Hoofdstad Operette over een vrije dag voor de mu sici. De bond, die zo langzamerhand eni ge ervaring heeft in procederen, eist dat het orkest van de operette een weke lijkse vrije dag krijgt. Men baseert zich op de wet van 13 juli 1951, die het ten gehore brengen of doen brengen van dans- en amusementsmuziek op maan dagen verbiedt. De te ondernemen actie moet worden gezien als een proefproces. Mocht de Toonkunstenaarsbond in het gelijk worden gesteld, dan zullen de mu sical „My fair lady" evenals René Slees- wijks Snip en Snap Revue, ijsrevues, circussen en andere voorstellingen waar bij een orkest optreedt, hierdoor worden getroffen. De Toonkunstenaarsbond heeft reeds eerder getracht via een aanklacht bij de justitie een gerechtelijke vervolging te bevorderen. De officier van Justitie heeft de aanklacht echter geseponeerd. Van de wet van 1951 komt in de praktijk niet veel terecht, omdat onge- subsidiëerde ondernemingen als de Hoofdstad Operette, Sleeswijks Neder landse Revue of „My fair lady" bij een dag sluiten in de week niet exploi tabel zyn. Daarentegen zijn de salaris sen van de orkestleden veelal hoger dan elders en is men by het ondertekenen van het contract op de hoogte van het feit, dat er gedurende de speeltijd da gelijks moet worden gewerkt. „KERNREACTOR" WAS ZANDWASSERIJ Journalistieke ijver om bijzonder heden te ontdekken omtrent het veelbesproken Israëlische atoom centrum in de Negef-woestijn heeft onlangs tot een vermakelijke blun der in de televisiewereld geleid. Een ingenieur uit Zuid-Israël die op bezoek was in New York, kreeg daar bij het kijken naar een televisie uitzending tot zijn grote verbazing een foto te zien van zyn eigen por- celein-fabriek, die op het beeld scherm werd aangediend als „de moderne Israëlische atoomreactor in de Negef". Hij herkende duidelijk de zandwasserij van zijn bedrijf en, zo verklaarde hij achteraf, zelfs de Hebreeuwse opschriften op het bord by de ingang. Snelle arrestatie van juwelendief Op verzoek van de Rijkspolitie te Vin- keveen heeft de Amsterdamse politie gis terochtend een 32-jarige man in zyn woning in de hoofdstad aangehouden. Hy wordt ervan verdacht zondagavond in een woning aan de Vinkenkade te Vinkeveen een hoeveelheid juwelen ter waarde van f. 20.000 te hebben gestolen. Deze snelle arrestatie was mede mo gelijk door de aanwijzingen die de ei genaars van de juwelen aan de politie konden verstrekken. De dief was het huis binnengedrongen tijdens de afwe zigheid van de bewoners, maar bevond zich bij hun thuiskomst nog in huis. Toen hij de deur hoorde opengaan vluchtte hij door het keukenraam naar buiten, achterna gezeten door de huis bewoners. Kennelijk trachtte de man een buiten geparkeerd staande auto te bereiken, hetgeen zijn achtervolgers ech ter wisten te verhinderen. Deze ver schansten zich in de auto, maar de dief liet zich niet meer zien. In de wagen lagen evenwel diens auto-papieren, welke hem nootlottig werden. Gisterochtend kon de Amsterdamse po litie de eigenaar van de auto van zijn bed lichten. Het signalement bleek pre cies te kloppen met het door de eige naars van de juwelen verstrekte gege vens. De man is overgebracht naar Vin keveen, waar het onderzoek nog voort duurt. Fransen, aldus wordt gezegd, blyven star en staan nog altijd op het voortbe staan van de eis tot verkoop. En wel in de vorm van de steeds weerkerende ver lenging van de termijn! De Fransen willen, met andere woor den, de eis niet laten vallen, maar doen alsof zij hopen dat er nog weieens een serieuze gegadigde voor het aankopen van het Rheinhausen-complex zal op dagen. Zinloos En dat acht men in Bonn zinloos. Niet alleen omdat het hier om een miljar denobject gaat, waarvoor eenvoudigweg geen serieuze koper zal zijn te vinden. Behalve de Nederlandse schroothande- laar, die in de Bondsrepubliek evenwel niet au serieux wordt genomen! De zinloosheid, aldus de Westduitse mening, spruit echter vooral voort uit het feit dat de Bondsrepubliek nu al jaren een bondgenoot in het Westelijke geheel is. Politiek ressentiment moet daarin verouderd geacht worden, zo be weerde bijvoorbeeld dezer dagen de van nationalisme nimmer te beschuldigen Süddeutsche Zeitung wel wat al te boud Een ingreep door de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal te Luxemburg in het Westduitse samen gebalde industriële geheel, dat zou wcf aanvaardbaar zyn. Ware het niet, aldtf de Westduitse mening, dat duidelijk dfc geworden dat de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zich juist geen enkele zorg maakt over de industriële cententratie in elk der aangesloten Europese landen.En juist hier zou Krupp aan te vallen zijn, zegt men openhartig, niet evenwel waar het de eis tot verkoop van Rheinhausen aangaat. Novak zal zicli voor Oostenrijkse rechter verantwoorden (Van onze Weense correspondent) De vroegere handlanger van Eich- mann, Fritz Novak, bevindt zich in Wenen in voorarrest en zal zich voor de Oostenrijkse rechter moeten verant woorden. Hy wordt ervan beschuldigd een groot aantal joden te hebben ver moord, maar hy zelf beweert dat hij de slachtoffers alleen in vrachtwagens heeft vervoerd. Het Oostenrijkse ge rechtshof zal in de allereerste plaats moeten vaststellen, welke nationaliteit Novak heeft. Wanneer vaststaat dat hij Oostenrijker is, wat zeer waarschijnlijk wordt geacht, dan zal hy volgens de Oostenrijkse rechtspraak worden ver oordeeld en zal men hem niet aan het buitenland uitleveren. Tsjecho-Slowakije en ook Hongarije schijnen echter van plan te zijn een eis tot uitlevering aan Wostenryk te stellen. In Oostenrijk zelf is men er verbaasd over dat Novak in 1957 niet alleen zon der al te grote moeilijkheden de Oosten rijkse nationaliteit weer heeft verwor ven, maar bovendien op legale manier ingezetene is geworden van de provin cie Karinthië. Hy had daar een vrij goede naam en men heeft blijkbaar geen diepgaand onderzoek Ingesteld naar zijn verleden. Het is zeker dat hij in Wolffsberg in Karinthië is geboren. Tot 1934 was hij zetter in een Oosten rijkse drukkerij maar in hetzelfde jaar vluchtte hij als SS-er en als „julistrij- der" naar Duitsland. Daardoor heeft hy echter automatisch de Oostenrijkse na tionaliteit verloren. Des te opvallender is het feit, dat hy deze nationaliteit nu weer heeft verworven. Sumpf en Kaufmann weer in rechtszaal Antisemitische incidenten in het dorp Köppern in het Taunusgebergte zijn gisteren andermaal in een rechtszaal in Frankfort in behandeling geweest. De openbare behandeling betrof thans het beroep van de expditeur Heinrich Weidmann die in oktober 1959 tot vier maanden gevangenisstraf en een boete van 150 mark werd veroordeeld wegens huisvredebreuk belediging en het toe brengen van letsel. Het slachtoffer zou de joodse caféhouder Kurt Sumpf zyn geweest die gisteren herhaalde dat het leven in Köppern hem en zyn gezin door antisemitische scheldwoorden ondraag lijk was gemaakt. Terwyl, evenals bij de eerste behan deling de meeste getuigen geen nauw keurige beschrijving van het incident in het café konden geven, zei de thans in Nederland wonende Max Kaufmann, die vroeger ook expediteur in Köppern is geweest, als enige dat Weidmann tegen Sumpf antisemitische scheldwoorden had gebruikt. Kaufmanns getuigenis week echter op enkele punten van zijn eerder getuige nis af. Hij verklaarde dit door te zeggen dat hy bij de eerste behandeling niet alles had durven zeggen. Omdat hij de zijde van Sumpf had ge kozen, was zijn zaak op de fles gegaan en moest hij naar het buitenland ver huizen. aldus Kaufmann. Weidmanns verdediger voerde aan dat Kaufmanns verklaringen voor alles voortvloeien uit concurrentienyd. Vijf andere getuigen op wie niets valt aan te merken, hebben onder ede iets anders gezegd dan Kaufmann. De openbare aanklager heeft gezegd dat van georganiseerde anti-semitische buitensporigheden in Köppern niet ge sproken kan worden. Het is echter nood zakelijk elk begin ervan de kop in te drukken. Om deze reden verzocht hij het beroep te verwerpen. Hij vond de verklaringen van Sumpf en Kaufmann geloofwaardig. Het vonnis wordt morgen gewezen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4