„Toonkunstkoor" zong onder Aribo „Missa Solemnis" van Beethoven „Hervormd Leiden stelde ons niet teleur, twee ton vrijwel bijeen" Sportwagenbestuurder gevaar op rijksweg 110.4 Haast bovenmenselijke opgave met veel stuwkracht verklankt Na levensgevaarlijk inhalen op zig-zagwijze doorgereden Dit jaar een jeugdpredikant en kerkbouw in noord? Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 24 januari 1961 Tweede blad no. 30262 Waagstuk van hoogste orde gerealiseerd Over Beethoven's „Missa Solemnis" in D dur, monumentaal en gigantisch van bouw, plaatsten wij onlangs reeds een uitvoerige musico logische beschouwing ter inleiding tot de uitvoering van gisteravond in de Stadsgehoorzaal. Het ToonkuÏÏstkoor, met Iskar Aribo als immer voortvarend en stuwkrachtig leider, had de haast onmenselijk moeilijke taak op zich genomen, deze mis ten gehore te brengen, met medewerking van de volgende solisten: Marijke van der Lugt (sopraan), Mariette Dierckx (alt), Arjan Blanken (tenor) en David Hollestelle (bas), waarbij het Utrechts Stedelijk Orkest met de begeleiding belast was. Een welhaast onmenselijk moeilijke taak! Voornamelijk omdat de dove Beetho ven zodanig veeleisende en instrumen taal behandelde zangpartijen schreef, dat zij eigenlijk niet „zingbaar" ge noemd mogen worden. Vandaar dat deze mis maar zelden ten gehore gebracht kón worden. Beethoven schreef deze imposante „Missa Solemnis" in voor hem diep-tra gische levensjaren. De enorme schepping groeide onder zijn handen slechts héél langzaam naar de voleinding. Beethoven zag er tijdens het componeren uit, alsof hij een niet eindigend gevecht op leven en dood moest strijden, zo heeft een zij ner tijdgenoten verklaard. De componist beschouwde deze mis als het belangrijkste, dat hij móest schrij ven: „l'oeuvre le plus accompli". Hij wil de „zowel bij zangers en zangeressen als bij de toehoorders godsdienstige gevoe lens oproepen en duurzaam maken". Iets hogers bestaat er niet", zo zei hij. De mis werd dan ook in een toestand van absoluut los-geraakt-zijn van de aarde gecomponeerd. Schreef hij niet, juist in deze tijd in zijn dagboek: „O hoor. Onuitsprekelijke, hoor mij, uw on gelukkige, ongelukkigste aller stervelin gen". Hij roept in deze mis de Allerhoogste aan, beginnend met een indrukwekkend, machtig Kyrie, overgaand in een sme kend Christe eleison. In deze voortdurend hooggestemde sfeer van nauwe verbondenheid met de Godheid, voert Beethoven ons door het ganse, negentig minuten durende werk, dat voor liturgisch gebruik in verband met de lengte der delen en 't sterk dra matische karakter onbruikbaar is, doch als „concertmis" de uitvoerenden de hoogste troeven doet uitspelen. Een „concertmis" - eigenlijk zuiver een koor symfonie op de mistekst, - de meest ko lossale en op sommige punten nauwelijks te realiseren vocale eisen stellend. Mede dóarom mogen wij Aribo en al zijn medewerkenden temeer dankbaar zijn, dat zij het aandurfden deze mis in onze stad op aandacht trekkend niveau te introduceren. De „Missa Solemnis" spreekt véél meer tot het verstand dan tot hart en ziel. Beethoven laat speciaal in de ge niaal gebouwde fuga's de ganse span kracht van zijn cerebraal kunnen gel den, fuga's, die zijn contrapuntisch meesterschap ten volle bewijzen, doch van de koorleden het uiterste vergen. Hier blijkt Beethoven in de hevigste fortissimi en tot in de hoogste liggingen toe de grenzen van het denkbaar-moge lijke te overschrijden. En tóch wist het Toonkunstkoor het onmogelijke moge lijk te maken met de hem eigen kracht en macht en oersterke discipline, veelal met glans óók, onder de rotsvaste direc tie van Aribo. Doch de overheersende gedachte was: „Wat móet er hard gestu deerd zijn, om - ondanks alles - dit nog zó te doen klinken!". Aan enigerlei ont roering konden wij dus niet toeko men. Daarvan was eerst sprake in de beide aangrijpende laatste delen, het Sanctus en het Agnus Deï, die verade mende en stil-makende passages inhiel den, mede ook door de superieure violis- tische omspeling van Dick de Reus in het Benedictus. In deze delen, waarin Beethoven zo dringend om „vrede" smeekt, kreeg ook het „hart" gelukkig volledig waar het om vroeg. Intussen zü volgaarne hulde gebracht voor de wijze, waarop het Toonkunst koor deze op vele punten als uit mar mer gehouwen partituur bleek te be heersen. De dramatische suggestie, welke zij inhoudt, werd menigmaal rechtstreeks en zonder enige reserve gerealiseerd, be zield en met geestdrift en tot het einde onvermoeid als het koor gezongen heeft onder een man, die blijk gaf met sterke liefde met deze muziek verbonden te zijn en koor zowel als orkest energiek en bij voortduring in zijn ban wist te behou den. Ook de solisten hebben een onvoor stelbaar zware opgave. Sterk stemmate- riaal is eerste vereiste. Het lijkt, alsof Beethoven ook voor hen niet meer aan de zangtechnische mogelijkheden ge dacht heeft. En wee degenen, die zich aan deze partijen wagen, wanneer zij er niet volkomen tegen opgewassen zijn In dat geval volgt het ene jammerlijke fiasco het andere Gelukkig was dit bij deze solisten niet het geval, al bezondigde de wat scherp en vibrerend zingende Marijke van der Lugt - overigens in een partij als deze vergeeflijk! - zich aan enkele onzuiver heden en vergissingen. In Mariëtte Dierckx (Antwerpen) mochten wij een prachtig getimbreerde, waardig en rustig zingende alt begroe ten, die wij hier graag weer zouden ho ren, maar dan „solistisch" en niet voor namelijk in ensemblewerk, zoals thans. Solisten en dirigent: v.l.n.r. Arjan Blanken (tenor), Marijke van der Lugt (sopraan)Iskar Aribo (diri gent), Mariëtte Dierckx (alt), David Hollestelle (bas) en Dick de Reus (viool). (Foto L.D./Holvast) De tenor Arjan Blanken gaf blijk van een verheugende ontwikkeling: hij zong moeiteloos en met glans tot in de hoog ste regionen. De bas David Hollestelle handhaafde volop zijn grote reputatie. De inzet van het Agnus Deï was vol waardig en hoogst indrukwekkend. Aribo had met deze voortreffelijk op elkaar ingestelde solistenkeuze een goe de greep redaan. Gezien het grote aan deel, dat zij in een succesvol verloop dezer uitvoering dienen te dragen, is dit van het grootste belang. Zo kunnen wij terugzien op een uit voering, die aan hooggestemde verwach tingen beantwoordde, hoewel onherroe pelijk de fraaie klankkleur wel eens ge weld moest worden aangedaan. Aribo heeft met zijn Toonkunstkoor herhaaldelijk voor muzikale „manifesta ties" zorg gedragen. Daarbij voegde zich nu een nieuwe: Beethovens „Missa So lemnis". Een waagstuk van de hoogste orde! Een waagstuk, dat reeds in menig op zicht gelukt is, ook door de punctuele medewerking van het „Utrechts Stede lijk Orkest", dat wjj met voldoening weer eens in onze stad hoorden. Naast Bach's „Hohe Messe" klonk thans deze al even grandioze, zij het to taal anders geaarde „Missa Solemnis". Een bewijs, dat zingend Leiden, door Aribo's initiatief, er niet tegenop ziet zich te wijden aan de hoogste schatten der muziekcultuur. Waarvoor warme waardering! H. Dr. ir. P. C. Lindenbergh 25 jaar directeur LOM Op 1 februari is het vijfentwintig jaar geleden, dat dr. ir. P. C. Lindenbergh zijn functie van directeur der NV Leid- sche Duinwater Maatschappij aanvaard de. Dit feit zal op uitdrukkelijk verlangen van de aanstaande jubilaris vooreerst uitsluitend in de intieme kring van het personeel worden herdacht. Dr. ir. Lindenbergh hoopt in oktober de pensioengerechtigde leeftijd te berei ken en is voornemens in verband daar mede aan het eind van het jaar zijn functie neer te leggen. Alsdan zal bij het afscheid mede officieel aandacht wor den geschonken aan het zilveren jubi leum. Advertentie KLAROP - klinkklare, tandschone drop échte klare drop is lekker en gezond Fijn FAAM Fantastisch I President kerkvoogd D. v. d. Kwaak: Voor de Leidse kantonrechter De bijzonder gevaarlijke wijze van rijden, gevolgd door zeer erger lijke gedragingen op de weg gaven de officier, mr. J. A. L. Brada, voldoende redenen om in de zaak tegen een 34-jarige vertegenwoor diger uit Amsterdam een zeer scherp gesteld requisitoir te houden. Hij eiste tegen verdachte, die overigens verstek liet gaan, naast twee geld boeten van f. 150 subs. 1 maand eveneens de onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 2 jaar. Daar de verkeerssituatie ter plaatse dit destijds eiste, reed op 23 augustus j.l. een vrij lange file auto's op Rijksweg no. 4 onder Oegstgeest en beging verdachte de kwalijke manoeuvre om deze file in te halen met zijn sportwagen, hoewel een aantal tegenliggers snel naderde. Teneinde een botsing met de voorste carriër geen voorrang aan een van tegenligger te voorkomen, stuurde ver dachte pardoes naarreohts de file in met het gevolg, dat één van de automo bilisten moest „meesturen" de berm in reed en de achteropkomenden „op de rem'" moesten gaan staan om een ket tingbotsing te voorkomen. Aangezien verdachte zich nergens om bekommerde en rustig doorreed werd een achtervol ging ingesteld maar hieraan wist hij te ontkomen door zig-zag op de weg te gaan rijden. Omdat het kentekennum- mer en andere bijzonderheden van zijn auto echter genoteerd konden worden, werd verdachte spoedig opgespoord en zal hij zich mogelijk ook nog moeten verantwoorden voor het opzettelijk doorrijden. De getuigen verklaarden unaniem, dat verdachte zich in zeer ho ge mate had misdragen en het speet de magistraten kennelijk, dat deze verstek liet gaan en zij hun oordeel dus niet tot hem persoonlijk konden richten. De Leidse kantonrechter, mr W. de Koning achtte een strenge correctie inderdaad op zijn plaats en veroordeelde verdachte bij verstek tot twee geldboeten van f 125 subs. 1 maand en de onvoorwaar delijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 1 jaar. Niet te spreken Over de gedragingen van een 45-jarige Leidse koopman, die eveneens verstek liet gaan, waren de magistraten ai even min best te spreken. Verdachte verleen de destijds op de Mare met zijn motor- rechts komende auto en bracht deze een schade van f. 55 toe. Verdachte schoof alle schuld op de automobilist. Toen de benadeelde partij het vanzelfsprekend niet met verdachte eens kon zijn. ging deze met hem „op de vuist". Een toe vallig passerende politie-ambtenaar-in burger greep drastisch in en maakte proces-verbaal op. Na dit incident reed verdachte weg om vervolgens enkele meters verder tegen een stilstaande les- wagen op te rijden. Schade f.25. Toen verdachte zonder meer door wilde rij den sprong de rij-instructeur op de duo van zijn carriër en dwong verdachte tot stoppen. Bovengenoemde politie-be- ambte kon ten tweede male handelend optreden en proces-verbaal opmaken. Het behoeft geen betoog, dat een en an der verdachte zeer ernstig werd aange rekend en de officier eiste dan ook naast de twee geldboeten van f 40 subs. 8 dagen en 'r onvoorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor een motorcarriër e d. voor de tijd van 2 jaar. De kantonrechter was eveneens van oor deel dat verdachte voorlopig niet op de weg thuis hoorde met zijn carriër Hij veroordeelde hem bij verstek tot twee geldboeten conform de eis en de on voorwaardelijke intrekking van het rij bewijs voor de tijd van 1 jaar. met be taling van de schadevergoedingen. Goed vanaf gekomen Een 28-jarlge buschauffeur uit Lelden ontsnapte Als het ware nog juist aan „Hervormd Leiden stelde kerkvoogden niet teleur! In enkele maanden is voor een bedrag van bijna f. 200.000 aan vrijwillige bijdragen inge tekend", aldus de heer D. van der Kwaak, president-kerkvoogd der Leidse Hervormde Gemeente, toen hij ons dezer dagen het resultaat van deze actie bekend maakte. Op dinsdag 17 januari j.l. was de stand f. 198.630. Gezien deze offervaardigheid, twijfelen kerkvoogden er niet aan, dat de twee ton het aanvankelijk streefbedrag zal worden gehaald. Nu de zaken er zo voorstaan, ligt het in de lijn der verwachtingen, dat nog dit jaar wordt overgegaan tot het be roepen van een jeugdpredikant en tot kerkbouw in Leiden-Noord. Wensen kerkvoogden hun beslissing over het be roepen van een jeugdpredikant nog even uit te stellen vermoedelijk valt deze beslissing over enkele maanden met de kerkbouw denkt men reeds in maart of april te beginnen. Deze kerkbouw, wij schreven daar reeds eerder over, is geprojecteerd op een terrein aan de Willem de Zwijger laan/hoek Koningstraat. Alle tekenin- ken hebben reeds de goedkeuring ont vangen van de diverse commissies, ter wijl ook voor de financiering een oplos sing is gevonden. Het wachten is slechts op het definitief in eigendom krijgen van de grond. De heer Van der Kwaak verwacht, dat dit nog een kwestie van enkele maanden zal zijn. De onderhandelingen met het ge meentebestuur over grondaankoop be vinden zich in een vergevorderd stadium. Zodra ook deze onderhandelingen hun beslag hebben gekregen, denkt men tot aanbesteding over te gaan. In ieder ge val: uiterlijk april hopen kerkvoogden te gaan bouwen! een eveneens onvoorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid en kwam er ditmaal nog met een voorwaardelijke intrekking van af. Verdachte stond te recht omdat hij met grote snelheid het kruispunt aan de Brouwersstraat te Rijnsburg was opgereden en geen voor rang verleende zodat een vrij ernstige botsing ontstond. Als bezwarende om standigheid diende nog het feit dat een dichte sneeuwval destijds het uitzicht dermate belemmerde dat extra voor zichtigheid geboden was. Verdachte had niets tot zijn verweer aan te voeren en liet alles „gelaten" over zich heengaan. De officier achtte verdachtes roekeloos heid destijds levensgevaarlijk en eiste f. 50 boete subs. 10 dagen alsmede de ditmaal nog voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden, proeftijd 1 jaar. Hoe wel de kantonrechter de boete terug bracht tot f 25 subs 5 dagen, luidde zijn vonnis t.a.v. de voorwaardelijke intrek king conform, waarbij hij de nadruk legde op de clementie, die ditmaal nog werd toegepast. Aanwinst voor de sloop Een 37-jarige autosloper uit Noord- wijk kan erop rekenen, dat een volgen de keer ook zijn rijbewijs in het geding wordt gebracht. Aldus luidde de aankon, diging, toen hij gisteren terecht stond omdat hij op de Oude Rijksweg no. 8 werd aangetroffen achter het stuur van een aanwinst voor de sloop. Dit stuur had 60 graden speling, de uitlaat van het vehikel functioneerde niet en de ruitenwissers lieten verstek gaan. „Ik kocht hem voor de sloop en het was dus geen model-1960. Hoe moest ik hem anders naar huis krijgen dan rij dende". aldus verdachte's commentaar. „Laten slepen", repliceerde de kanton rechter, die van oordeel was, dat een dergelijk vehikel een dodelijk gevaar op de weg betekende. ,,U mag nog van ge luk spreken, dat de politie het vehikel niet in beslag heeft genomen anders zou ik verbeurdverklaring vragen. De offi cier eiste een boete van f. 50 subs 10 da gen. De kantonrechter vonniste con form. Zwak verweer Een 28-jarige wever uit Leiden stond terecht, omd-at hij in november j.l. met zijn bromfiets op de hoek Lammen- schanswegKoninginnel aan geen voor rang verleende aan een van rechts ko mende bromfietsberijdster tengevolge waarvan deze dermate ernstig ten val kwam, dat zij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Daar zij nog steeds op non-actief is, met nog een operatie in zicht, deelde haar eohtgenoot-gemachtigde ter zit ting ojn. mede, dat de totale schade tot heden op ruim f. 1000 werd begroot „Ik reed schuin achter haar en zag hem aankomen. Ik kon nog juist op tijd stoppen", aldus de verklaring van één Het ontwerp van de nieuwe her vormde kerk aan de Willem de Zwijgerlaan. Nog dit jaar denkt men met de bouw te beginnen. In de kerk, welke een moderne, doch tevens vriendelijke indruk zal maken, komen 250 zitplaatsen. Bovendien is in het ontwerp de bouw van een wijkcen trum opgenomen, dit centrum geeft aan sluiting op de kerkruimte. Een eenvou dige klokketoren is tevens in de plan nen verdisconteerd. Jeugdpredikant der ooggetuigen. „De werkzaamheden aan het wegdek en die rioolbuizen speelde mij parten", luidde verdachtes zwakke verweer. „Nogal ernstig" meende de officier, die f.45 boete subs 9 dagen eiste. „Zeer ernstig, dus te weinig" oor deelde de kantonrechter en zijn vonnis werd f. 60 boete subs 12 dagen. Koeien De bijna wekelijks voorkomende za ken. waarin overlast-bezorgende-koeien een rol spelen, werden ditmaal verte genwoordigd door de zaak tegen een 60-jarige veehouder uit Alkemade, die niet had voorkomen, dat een aantal van zijn koeien de vrijheid had gekozen en in november j.l. in alle vroegte op de provinciale weg kuierden. Een aantal automobilisten kon niet meer heen of weer en mede door het feit, dat ver dachte's koeien reeds eerder door hun drang naar een uitstapje reden tot kla gen hadden gegeven, kreeg verdachte ditmaal prompt een proces-verbaal. „Daar kon ik toch niets aan doen. Kort nadat ik alles nog had gecontroleerd braken zij toch uit en nu krijg ik de schuld", aldus het verweer van de min of meer verontwaardigde verdachte. „U bent de verantwoordelijke man en uw koeien betekende een ernstig gevaar op de openbare rijweg", trachtte de officier uit te leggen. Zijn eis luidde f. 50 boete subs 10 dagen bij wijze van ernstige waarschuwing. Verdachte was maar wei nig overtuigd van zijn schuld en achtte het vonnis, dat f.40 boete subs 8 dagen inhield, dan ook niet bepaald recht vaardig. Hoewel, zoals gezegd, de beslissing over het beroepen van een jeugdpredi kant nog even aangehouden wordt, ziet het ernaar uit, dat het beroepingswerk vermoedelijk deze zomer ter hand wordt genomen. Kerkvoogden willen nl. nog even af wachten of allen, die voor een vrijwillige bijdrage hebben ingetekend deze in schrijving ook werkelijk honoreren. Ge zien de nu reeds ontvangen afdrachten in het ingetekende bedrag (f. 198.630) is thans ruim één ton binnen twijfe len zij daar niet in. Men is echter zeer benieuwd naar de resultaten van het eerste kwartaal 1961, waarna kerkvoog den hun standpunt zullen bepalen. Dat het invoeren van een vrijwillige bijdrage i.p.v. de verplichte hoofdelij ke omslag bij de hervormde gemeen- i teleden in gunstige zin is ontvangen, leidden kerkvoogden af uit het feit, dat I het aantal „vrijwilligers" thans 20% ho- I ger ligt dan in de tijd toen er slechts sprake was van het opleggen van een verplichting tot betalen. Gelet op deze gunstige reactie en dit zal ook nodig zijn met het oog op de grote uitgaven, waarvoor kerkvoogden in de komende jaren zijn gesteld ver wachten zij, dat dit jaar de vrijwillige bijdragen kunnen worden opgevoerd tot een totaal bedrag van f225.000 en in de I volgende jaren met een langzame stij- I ging, tot f. 250.000. Het zal nodig zijn, want naast de kerkbouw in Noord, wacht nog de bouw van een Vredeskerk aan de Burggravenlaan en van een kerk in Zuidwest. I Indien kerkvoogden in hun verwach tingen niet worden beschaamd, denkt men in deze kring met de bouw van de Vredeskerk en zo mogelijk ook in Lei- den-Zuidwest in 1963 te beginnen. Voor beide kerken is reeds een terrein aangewezen. Daarnaast zal spoedig een begin ge maakt worden met de mechanisatie van de kerkelijke administratie en vindt de restauratie van de Hooglandse Kerk voortgang. Van het bij begroting toege stane krediet van f. 1.800.000 is op dit moment reeds een bedrag van f. 1 400.000 verwerkt. De totale restauratie zal echter een bedrag van 5 miljoen vergen, zodat kerkvoogden thans wel weten, waar zij aan toe zijn. Moge ook hervormd Leiden zijn plicht verstaan! STREEKCONFERENTIE OVER SPEELTUINWERK Zaterdag houdt de Ned. Unie van Speeltuinorganisaties in het Clubhuis „Oostekwartier" een streekconferentie. De heer A. van Moock zal spreken over „De jeugd en openluchtrecreatie".

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3