TURKSTRA Portugees schip overmeesterd door ^eHjeïunesië8 rebellen in de Antilliaanse wateren VAR: bataljon in Kongo moet onmiddellijk terug vraag uw bakker nü WEERBERICHT Amerikaanse en Britse schepen achtervolgen cle Santa Maria\ met ook Nederlanders aan boord KENNEDY'S EERSTE SUCCES: STAKING VLOT BEËINDIGD Nasser van plan om het bewind in Stanleystad te steunen (§itc/ leuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 24 JANUARI 1961 No. 30262 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlsüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Amerikaanse en Britse oorlogsschepen achtervolgen een Portugees passagiersschip, de 20.906 ton metende „Santa Maria", dat in de Caraibische wateren door zeventig rebellen, gewapend met machine geweren is overmeesterd. De leider der rebellen is de 64-jarige Henrique Galvao, een felle tegenstander van premier Salazar van Portugal. In een communiqué van de Portugese regering werd meegedeeld, dat een groep van ongeveer zeventig passagiers van verschillende nationaliteit, onder leiding van Galvao, „die de misdaad had beraamd", met ver scheidene honderden andere passagiers in La Guaira (Venezuela) en Curasao aan boord van de „Santa Maria" waren gegaan. Het schip vertrok zaterdag met 600 passagiers, onder wie Nederlanders uit Willemstad. Wanhoopsdaden zijn niet uitgesloten Het schip werd maandagochtend vroeg overmeesterd. De derde stuurman werd gedood, een cadet, een arts en verschei dene bemanningsleden werden zwaarge wond. Daarop dwongen de rebellen de rest van de bemanning tot gehoorzaam heid en verandering van de route. De kapitein, Mario Simoes Maia, wordt ge vangen gehouden. De rebellen sloegen hun slag toen de passagiers Portu gezen, Venezolanen, Amerikanen en Ne derlanders en vele bemanningsleden sliepen. Maandagmiddag werden op het bergachtige Britse eiland Santa Lucia enige (volgens sommige berichten acht) gewonden aan land gebracht.^ De Por tugese regering heeft alle nodige maat regelen genomen, aldus het communi qué. In nog geen maand: 130 Columbiaanse boeren vermoord De regering van de Latijns- Amerikaanse republiek Columbia heeft gisteren meegedeeld, dat sinds 1 januari in vier Columbiaan se provincies tenminste 130 boeren door bandieten om het leven zijn gebracht. De statistiek werd be kend gemaakt in een officiële op roep van de zijde van de regering in Bogota aan alle politieke par tijen, om mee te werken aan het onderdrukken van gewelddadig heden in het land. De provincies die het meeste van het banditisme te lijden hebben, zijn Del Valle, Cauca en Caldas in het westen, en Santander in het noordoosten. In Del Valle werden zaterdagavond twaalf boeren door gewapende bandie ten, vermomd als soldaten, vermoord. De Columbiaanse regering schrijft de geweldplegingen voor een belangrijk deel toe aan rivaliteit tussen de politieke partijen. Nieuwe inkomensgrens Mogelijkheid van een compensatie voor de hogere AOW-premie In verband met het feit, dat de inko mensgrens, tot welke premie verschul digd is ingevolge de Algemene Ouder domswet en de Algemene Weduwen- en Wezenwet met ingang van 1 januari 1961 is verhoogd van f. 7450 tot f. 8250, heeft het College van Rijksbemiddelaars be sloten aan werkgevers, die dit wensen de mogelijkheid te bieden over dit hogere bedrag een looncompensatie van 5.6 te betalen. Een algemene vergunning waarin dit nader is uitgewerkt zal eerstdaags verschijnen. Koude oostelijke wind De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Enkele opklaringen voornamelijk in het noorden van het land en plaatselijk wat lichte sneeuw voornamelijk in het oosten en zuiden. Matige tot krachtige oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur) 25 JANUARI Zon op: 8.31 uur, onder: 17.14 uur. Maan op: 12.48 uur, onder: 2.54 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 10.11 uur en 22.51 uur. Laagwater 5.36 uur en 18.12 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's In Willemstad waren zestig mensen aan boord gegaan, onder wie politieman nen en gouvernementsambtenaren, die met verlof gingen. Het schip, dat nor maal tussen Lissabon en Zuid-Amerika vaart, kwam van Venezuela en zou via Curasao en Miami naar Lissabon terug varen. De schepen, die de „Santa Maria" achtervolgen, gaan met omzichtigheid te werk, omdat de rebellen hebben ge dreigd het schip tot zinken te brengen indien het wordt aangehouden. De ach tervolgingsactie geschiedt krachtens de internationale rechtsbepalingen in zake piraterij en muiterij. Er zijn ook drie Amerikaanse vliegtuigen ingeschakeld die de „Santa Maria" moeten opsporen en fakkels uitwerpen. Over de bestemming van de „Santa Maria" verkeert men in het onzekere. Volgens de Canadeze marine-autoritei- ten in Ottewa zou het schip na het vertrek van Santa Lucia in de richting van het Franse eiland Martinique gaan, maar agenten van de Mij. ,„Com- panhia Colonial da nevegacao", de eige naresse van het schip, zeiden in Miami (Florida) dat in een gisteren ontvan gen radioboodschap werd gesproken over machinestoring. De „Santa Maria" zou volgens dit bericht naar Port Evergla des, ten noorden van Miami, varen. Deze haven staat ook op het reisschema. Gisteren zijn, volgens Algerijnse me dedeling, door vuur van Franse artillerie aan de grens tussen Algerije en Tunesië vier Tunesiërs, van wie drie vrouwen, gedood. Verscheidene andere werden ge wond. Tunesië heeft bij de Franse zaakgelastigde geprotesteerd. Van officiële Tunesische zijde wordt verklaard, dat Franse artillerie zaterdag, zondag en gisteren op militaire posten en dorpen in Tunesië heeft geschoten. Zaterdag was een Franse bommenwer per over Tunesisch gebied gevlogen. Zondag hadden de Fransen ook uit tanks gevuurd. Goldberg stelde Neiv Yorkse sleepboot- en treinpersoneel (voorlopig) tevreden (Van onze Amerikaanse correspondent) Twee dagen nadat Kennedy aan het bewind is gekomen heeft het stakend sleepboot- en treinpersoneel in New York het werk hervat. Honderdduizend forensen werden door deze staking van hun werk gehouden en bovendien kwam de voedselvoorziening van New York in gevaar. De nieuwe president en zijn minister van ArbeidArthur Gold berg, hebben op demonstratieve manier getoond, dat men van deze regering grote activiteit mag verwachten, en in het relaas, dat Goldberg gistermiddag aan de pers gaf, werd op handige wijze reclame gemaakt voor deze bemiddelingsprestatie. Vergadering duurde veertien uren Zaterdag heeft Goldberg de ambtseed afgelegd en zondagmiddag begon hij op verzoek van Kennedy deel te nemen aan De Verenigde Arabische Republiek heeft secretaris-generaal Ham- marskjöld een nota gezonden waarin wordt geëist, dat maatregelen worden genomen om de terugkeer van het VAR-bataljon in Kongo naar Cairo nog voor het einde van de maand te verzekeren. Het batal jon bestaat uit 520 parachutisten. De Afro-Aziatische solidariteitsconferentie in Cairo verzocht zondag de landen die hun troepen aan het V.N.-opperbevel in Kongo hebben onttrokken, deze ter beschikking te stellen van ,,de wettige regering van Kongo in Stanleystad". De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat als president Nasser in de Nationale Vergadering op dit verzoek reageert en de mogelijkheid van diplomatieke erkenning van de regering- Gizenga ter sprake brengt, tevens maatregelen worden genomen om VAR-troepen naar Stanleystad te sturen ter ondersteuning van het pro-Loemoemba-bewind. de bijeenkomst in New York, die ten doel had de staking van het sleepboot- en treinpersoneel tot een einde te bren gen. Na een marathonvergadering van veertien uur werd maandagochtend om zes uur de staking beëindigd. Gedurende de nacht telefoneerde Goldberg enige malen met president Kennedy; maan dagmiddag bracht hij eerst aan de pre sident en daarna aan de pers verslag uit over zqn prestaties. Het sleepbootpersoneel, dat reizigers en goederen van de spoorwegen ver voert, was in staking gegaan omdat het vreesde dat de bemanning van vijf zou den worden gereduceerd tot vier of drie. Hoewel strikt genomen slechts 660 man direct staakten, zag hun vakver eniging kans, door te posten, eveneens belangrijke spoorlijnen stop te zetten. Het spoorwegpersoneel kon overigens mefc de sleepbootbemanning meevoelen, want ook hun werkgevers wensen te bezyjjpieen door minder werkkrachten "te gaah gebruiken. Radio-Cairo berichtte dat tot de te rugtrekking is besloten in overeenkomst met de besluiten van de „Afrikaanse topconferentie" in Casablanca. De zes landen die aan deze conferentie hebben deelgenomen verklaarden dat zij hun troepen in Kongo aan het opperbevel van de Verenigde Naties zouden ont trekken. De regering van de Verenigde en Arabische Republiek had hiertoe reeds eerder besloten, maar het secreta riaat van de Verenigde Naties „bleef talmen en om uitstel vragen", aldus Radio-Cairo. Hammarskjöld heeft giszteren in New York verklaard dat hij onverwijld maat regelen zal treffen voor het vervoer uit Kongo van de VAR-troepen. Een woordvoerder van de Belgische regering heeft verklaard, dat er onder de Belgische rekruten voor het leger van Antoine Gizenga in de Oostprovincie vroegere nazi-collaborateurs en SS-lie- den zijn. De regering, zei hij, keurt de rekrutering in België door diverse Kon golese agenten af en heeft een gerech telijk onderzoek daarnaar bevolen. Slot pag. 2 GEEN NOTA OVER INDONESIË De regering acht het niet gewenst in dit stadium een nota bij de Kamer in te dienen, waarin uitvoerig wordt uiteen gezet wat de regering bekend is om trent door Indonesië getroffen voorbe reidingen voor een daadwerkelijke agres sie jegens Nieuw-Guinea. Dit heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, geantwoord op een schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid de heer Welter (KVP). In de gepubliceerde en aan de Kamer toegezonden brief van de Nederlandse Tijdens zijn bezoek aan New Delhi heeft het Britse koninklijke paar uit handen van premier Neh- roe een levensbeschrijving van Mahatma Gandhi ontvangen. permanente vertegenwoordiger in New- York aan de secretaris-generaal van de V.N. van 4 januari is de aandacht van de leden gevestigd op de dreigende taal van Indonesië. De Indonesische politiek wordt met grote waakzaamheid gevolgd. Ter zake bestaat eveneens veelvuldig di plomatiek contact. Het probleem van de arbeidsregeling vormde de kern van het dispuut. Een door Eisenhower ingestelde commissie was reeds bezig de arbeidsregeling bij de spoorwegen te bestuderen. Goldberg stelde nu voor dat deze commissie ook de arbeidsregeling der sleepbootbeman ningen zou onderzoeken. De partijen zouden dan het huidige dispuut op sterk water moeten zetten, totdat de commissie rapport had uitgebracht. Dat geeft de arbeiders op zijn minst een jaar uitstel. Bovendien leverden de verdere onderhandelinge van deze nacht hun een loonsverhoging met terugwer kende kracht van twee procent op, ter- wijl in maart een nieuwe tweeprocents- verhoging toegezegd werd. Ons inziens is het niet verbazingwek kend, dat de kleine sleepbootgroep een dergelijke bemiddeling van hogerhand graag heeft aanvaard. Dat Goldberg maandagochtend om zes uur zijn presi dent telefonisch de uitslag meedeelde, getuigt van jeugdig enthousiasme bij deze 52-jarige minister, die wat zijn leeftijd betreft in het kabinet aan de oude kant is! Trek aan t koordje echte Friese beschuit - in de Split-Strip-Rol - handig open! ÏEGiNA UOZi't Belgische verkiezing 26 maart of 9 april? (Van onze Brusselse correspondent) Zowel de Belgische katholieken als de liberalen hebben zich uitgesproken voor nieuwe en vervroegde verkiezingen, zo spoedig mogelijk na het goedkeuren van de eenheidswet door de Senaat. Men verwacht daarom dat deze 26 maart of 9 april a.s. zullen plaatsvinden. De da tum kan eerst bekend worden gemaakt nadat de Senaat met de behandeling van de wet is gereedgekomen. Men veronderstelt, dat hij daarmee op 31 januari zal beginnen. De eindstem ming zou dan rondom 9 februari kunnen geschieden. Het kan ook dat het de 15de wordt. De verkiezingen moeten ten hoogste 40 en tenminste 30 dagen na ontbinding van de Kamer en de Senaat plaatshebben en dat brengt de datum ervan dus op 26 maart of eventueel 9 april, omdat er op een zondag wordt ge stemd. Op 2 april is het Pasen en op die dag zal men zeker niet aan het Belgi sche volk vragen ter stembus te gaan. Na een botsing tussen een reizi gerstrein en een vrachtwagen in de buurt van Tokio, zijn twee wagons van die trein van de hoge Tama- gawa-spoorbrug gestort. Bij het ongeluk werd de bestuur der van de auto gedood, en wer den twintig treinpassagiers gewond, van wie acht ernstig. Uit Het Leidsch Dagblad van 25 Januari 1861: De Gemeenteraad heeft met 14 tegen 4 stemmen beslo ten zich te wenden tot Z.E. den Minister van Binnenl. Zaken om wijziging of ontbinding der overeenkomst van 1853 betref- fende het bouwen van een Ste- delijk Ziekenhuis en met 11 te gen 7 stemmen om het kapitaal der Stads Bank van Leening met f. 20.000 te verminderen en die som te beleggen in inschrijvin gen op het Grootboek der Na tionale Schuld. Een buitengewoon geval van polygamie is dezer dagen voor het gerechtshof te Dublin behandeld. Een danseres, Kate Collins, die gedurende eenigen tijd het publiek van Ierlands hoofdstad in verrukking bragt door hare gracieuse dansen, is plotseling verdwenen, om zich aan de vervolgingen der Justitie te onttrekken. Zij werd beschul digd met vijf mannen te gelijk gehuwd te zijn, van ieder hun ner kreeg zij wekelijks een zeke re som, om in hare behoeften, die vrij aanzienlijk waren, te voorzien. De zaak kwam uit, toen toevallig drie der echtge- nooten elkander in hare woning ontmoeteden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1