KRACHTIGE, BEZIELENDE REDE VAN AMERIKAANSE PRESIDENT Kennedy's rede overal met instemming begroet WEERBERICHT Welsprekend man sprakzonder vals pathosde ivoordenwaaraan deze wereld behoefte heeft Eén thema; de betrekkingen van Amerika en de overige landen HANDLANGER VAN EECHMAKN !ti WEHEN GEARRESTEERD Amerika ivas gisteren gedurende een klein uur zonder president FLIM (§uct Qïièuws* Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 21 JANUARI 1961 No. 30260 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: e i t »ar oisüoeot DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltte Slngel l- Lelden - Glro 51055 Hooldredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amerikaanse correspondent, dr. P. Korteweg) Sedert Franklin Roosevelt heeft geen Amerikaanse president zo bezielend tot zijn land en tot de wereld gesproken als president Kennedy in zijn korte, maar krachtige inaugurele rede. In de beste zin van het woord was dit een literaire toespraak, want alleen een begaafd kunste naar vermag zijn woorden zo te kiezen en zulk een krachtig ritme te geven aan zijn zinnen, dat hoorders en lezers erdoor worden geraakt en bezield. En dat woord „bezield" betekent niets meer en niets minder dan dat men door deze taal in het hart wordt gegrepen. Kennedy die tijdens zijn campagne zijn beroep op de kiezers vrij simpel heeft ge houden, heeft zich thans geopenbaard als een welsprekend leider, die. zonder pompeusheid en zonder vals pathos, de ernstige woorden heeft gesproken, waar deze tijd zo dringend behoefte aan heeft. Ontwapening als centraal probleem Amerika en de wereld kunnen zich dit alles voor gezegd houden en als er nog moed en vitaliteit in de vrij heidslievende mensen aanwezig is, dan moet hun reactie op deze rede wel krach tig zijn en getuigen van nieuwe hoop. De rede had slechts één thema: de re laties tussen Amerika en de wereld! En de rede had slechte één doel: vrede en vrijheid! In één zin kenschetste Kenne dy de fantastische macht ten goede en ten kwade, die de mens in dit stadium bezit. De mensheid van thans is bij machte alle vorm van menselijke armoede te niet te doen doch tevens om elke vorm van menselijk leven te vernietigen. Kennedy sprak namens de nieuwe ge neratie van Amerikanen, die gehard is door oorlog en gedisciplineerd door kou de en bittere vrede, en verklaarde, dat Amerika elke prijs zal betalen en elke last zal dragen teneinde de vrijheid in stand te houden. Hij richtte zich daarbij allereerst tot de Westeuropese bondgenoten en deze geste zal in de oude wereld stellig ge waardeerd worden. Hij beloofde trouw aan Amerika's culturele verwanten en gaf uiting aan zijn overtuiging, dat Ame rika en deze bondgenoten, mits verenigd, tot vrijwel alles in staat zijn. Van de nieuwe staten verwacht hij niet op alles ja en amen doch wel een inspanning om de eigen vrijheid te hand haven. Daarbij wil Amerika helpen evenals bij de bestrijding van armoede. Hij AF EN TOE MOTREGEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Tijdens het weekeinde blijft het weer in ons land onder invloed, van lage druk. storingen met af en toe wat regen. Met zuidelijke winden wordt langzaam nog iets zachtere lucht aangevoerd. De sto ring, die morgen het weer zal bepalen vormde zich ten westen van Ierland. (Opgemaakt te 11.15 uur) 22 JANUARI Zon op: 8.35 uur; onder: 17.09 uur. Maan op: 11.25 uur; onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 7.20 en 19.42 uur. Laagwater te 2.57 en 15 27 uur. (23/1 Hoogwater te 8.10 en 20.35 uur. Laagwater te 3.49 en 16.19 uur). Dit blad bestaat uit 16 pagina's cn een bijvoegsel. knoopte daar de waarschuwing aan vast dat zij, die macht hebben gezocht door te rijden op de rug van een tijger, altijd einde hebben gevonden in des tijgers maag! Kennedy's woorden tot Latijns Ame rika betekenen een onderstreping van de Monroeleer: het Westelijk halfrond wenst meester te blijven in eigen huis. De armoede moet gezamenlijk worden bestreden evenals agressie en ondermij ning. In de Verenigde Naties ziet Ken nedy Amerika's beste hoop alsmede een schild voor nieuwe en zwakke staten. Wenk aan Moskou Wat Kennedy tenslotte tot de commu nisten zei, is wel het belangrijkste uit deze indrukwekkende rede. Zijn dringend verzoek luidde: laten beide partijen opnieuw beginnen met het zoeken naar vrede voordat de machten der duisternis opzettelijk of per onge luk de gehele mensheid ten gronde rich ten. Kennelijk heeft hij kritiek op de manier waarop beide partijen het ont wapeningsprobleem hebben aangepakt. Laten beide partijen Oost en West dus voor de eerste keer eens ernstige en preciese voorstellen doen voor in spectie en controle der bewapening, zo riep hij uit. Kennedy wekte daarbij de indruk dat hij de bevoegdheid tot het controleren wilde overdragen aan de Ver enigde Naties, hetgeen stellig een sug gestie is welke ernstige aandacht ver dient. Wat kunt gij doen! Snel zal een betere wereld volgens hem niet tot stand kunnen komen, doch hij riep zijn landgenoten op er thans een serieus begin mee te maken. Kennedy toonde zich duidelijk een man die met enthousiasme deze taak aanvaardde, doch succes of mislukking zal afhankelijk zijn van de reacties zij ner landgenoten. Tot hen zei hij: vraag niet wat het land voor u zal doen, vraag wat gij kunt doen voor uw land. Tot al zijn medeburgers in de wereld zei hij: vraag niet wat Amerika voor u zal doen, doch wat zij tezamen kunnen doen voor de vrijheid van de mens. Zoals gebruikelijk riep hij aan het slot van zijn rede God's zegen in, doch hij voegde daar aan toe dat hier op aarde Gods werk waarlijk 's mensen eigen werk moet zijn. Bemoedigend beleid Zo eindigde deze gespierde en bezie lende toespraak! De president had op demonstratieve wijze prioriteit verleend aan wat het zwaarste weegt in deze tijd: Amerika's buitenlandse betrekkingen en hun effect op het handhaven van vrede en vrijheid. Hij liet er geen twijfel over bestaan, dat Amerika sterk moet blijven zolang er geen bevredigende ontspanning en ontwapening zijn bereikt, doch trachtte de goede sfeer te scheppen voor serieus Tijdens de inauguratieplechtig heid in Amerika werd deze foto ge maakt van de gaande en komende president, Eisenhower en Kennedy. en constructief overleg met de commu nisten. Het is bijzonder bemoedigend dat Ken nedy's hoogste medewerkers voor het buitenlands beloid: Rusk, Stevenson en Bowles allen in de afgelopen weken ge heel in de geest dezer inaugurele rede hebben gesproken, hetzij in het open baar, hetzij in besloten kring. Kennedy en deze drie begaafde mede werkers kunnen daarom een waarlijk harmonieus team vormen waar de we reld alle goeds van mag verwachten. Indien een goed begin het halve werk is dan heeft deze regering reeds veel tot stand gebracht, doch de andere helft van het grote werk moet ondernomen worden door Kennedys gehoor van deze dag: Amerika en de gehele wereld. Sneeuwstormen in Amerika: 17 (loden De zware sneeuwstormen in ver scheidene delen van de Verenigde Staten hebben tal van slachtoffers geëist: in Pennsylvania kwamen negen mensen om het leven, in New York vier en in de staten New Jersey en Indiana elk twee, in totaal totnutoe zeventien. In Pough-Keepsie, in de staat New York, werd de noodtoestand afge kondigd. Uit Middletown, even eens in deze staat gelegen, stuwde de storm de sneeuw tot een hoogte van 75 cm op. Elders waren hoog ten van een halve meter normaal. Gisteren hebben, zoals reeds gemeld, in verscheidene delen van de Verenigde Staten zware sneeuwstormen gewoed. In de stad New York werd het luchtverkeer op de vlieghavens stilgelegd, terwijl het openbare vervoer, dat reeds door een staking was ontwricht, verder werd ver lamd. In de door snijdende winden op gejaagde sneeuw lieten autobestuurders hun wagens in de steek en voetgangers schuifelden door de sneeuwjacht in de bijkans verlaten straten. In de buiten wijken van de stad stond het leven nagenoeg stil. Scholen en winkels waren gesloten, er werd geen melk en ook geen post bezorgd en de sneeuwploegen stre den een zware strijd om de hoofdver keerswegen open te houden. (Van onze Weense correspondent) Franz Novak, 47 jaar oud en een van de onmiddellijke medewerkers van Adolf Eichmann, is in een Weense drukkerij gearresteerd. De officier van Justitie in Frankfort am Main had hiervoor een premie van 10.000 mark ter beschikking gesteld. Franz Novak was in 1938 in Eichmanns „Zentralstelle für die Jüdische Auswan- derung" in Wenen werkzaam en werd beschouwd als een specialist voor alle „technische vraagstukken" die in ver band stonden met de deportatie van joden. Vanaf 1944 was hij lid van Eich manns speciale afdeling in Boedapest. Novak wordt er voornamelijk van be schuldigd dat hij Eichmann heeft ge holpen bij zijn massamoorden. Hij is tegenwoordig zetter in een Weense druk kerij, is getrouwd en heeft twee kinde ren. Tegelijkertijd zoekt de Oostenrijkse politie naar twee andere medewerkers van Eichmann, de gebroeders Hans en Rolf Günther, waarvan vermoed wordt, dat zij zich eveneens in Oostenrijk op houden. De inauguratie-rede van president Kennedy is over de gehele wereld met instemming begroet. In Londen noemde men haar uiterst verzoe nend van toon. Zij biedt goede vooruitzichten voor onderhandelingen tussen Oost en West. Het Sovjetrussische persagentschap Tass gaf een zeer uitgebreid verslag van de beëdigingsplechtigheid en de rede van Kennedy werd veelvuldig geciteerd. Zowel Democraten als Republi keinen in Amerika zelf toonden zich enthousiast, hetgeen eveneens het geval was met de buitenlandse diplomaten, wie het opviel, dat er vrij wel uitsluitend buitenlands-politieke kwesties in werden behandeld. Binnenlandse aangelegenheden als het handhaven van de burgerrech ten zijn ternauwernood aangeroerd. De Westduitse regering gaf een officiële verklaring uit, waarin vooral aandacht werd gegeven aan de passage, die sprak over de plicht van de Ver. Staten om de vrijheid te handhaven. Ook elders waren de uitlatingen van vooraanstaande woordvoerders enthousiast. De nieuwe president ontving tal van geluk wensen, o.a. van president Brezjnef en premier Kroesjtsjef van de Sovjet-Unie. Zelfs de Cubaanse premier Fidel Castro was van mening, dat Kennedy's rede „enige positieve aspecten vertoonde". Rookwolkjes uit de lessenaar.... Het grote moment van de inauguratie- dag in Amerika was Kennedy's rede, welke omlijst was door de gemoedelijke, bonte folklore, die traditioneel geworden is bü een presidentswisseling in de Ver enigde Staten. De nieuwe president, die vlak voor zyn toespraak kennelijk ner veus was, sprak zyn rede in volmaakte beheersing uit en met een vaste stem. Meer en meer wist hy zijn gehoor te betrekken bij wat hij betoogde, en toen hij tegen het slot de vraag stelde: „Wilt gy deelnemen aan deze historische in spanning?". antwoordde de menigte met een overtuigd „ja". Herhaaldelijk werd zyn toespraak door applaus onderbro ken en de schoolkinderen zullen in de komende jaren waarschynlyk hele pas sages van deze rede uit het hoofd leren. Woorden zoals „laten wy nooit onder handelen uit vrees, doch laten wij nooit vrezen te onderhandelen", waren be roemd vanaf het moment dat zij uitge sproken werden. Hoewel de thermometer zes graden onder nul aanwees en hoewel een straffe noordwester het verblijf in de open lucht alles behalve plezierig maakte, sprak de jonge president zijn rede uit zonder dat hy een jas aan had. De daklysten van het Capitool waren feestelyk afgezet met een laag verse sneeuw, de lucht was strak blauw en de zon gaf aan het tafereel een stralende vrolijkheid. Voor dat de plechtigheid begon speelde een militaire kapel .pittige marsmuziek. Om warm te blijven stampte het publiek op gewekt op de n\aat van de muziek mee. De banken waren keurig schoongeveegd doch op de grond lag nog een dikke laag sneeuw. (Men zie ook elders in dit nummer) Nieuw excuus Chinese mislukking: bourgeois-sabotage Een onder leiding van Mao Tse-toeng gehouden voltallige vergadering van het centraal comité der Chinese communis tische partij heeft besloten dringende maatregelen te nemen ter oplossing van de tijdelijke moeilijkheden, ontstaan in de voedselvoorziening van de bevolking en de bevoorrading met grondstoffen van de lichte industrie als gevolg van de slechte oogst. Het communiqué veroordeelt verder de sabotagedaden, waaraan een zeker aantal„Bourgeois-elementen en voor malige grondbezitters, die in het party- en staatsbestuur zyn geïnfiltreerd" zich hebben schuldig gemaakt en die „profijt hebben getrokken van de moeilijkheden, welke zijn veroorzaakt door de jongste natuurrampen en bepaalde andere te kortkomingen in de werkzaamheden van plaatselyke kaders, die aan het licht zyn gekomen". Verder blijkt uit het communiqué, dat in overeenstemming met instructies van het centraal comité, de partij organisa ties een „zuivering" hebben uitgevoerd in verschillende stads- en plattelands gebieden. Volgens het communiqué zouden ongeveer tien procent van de ambtenaren bij deze zuivering zyn betrokken. Nehroe kondigt aftreden aan (Van onze Londense correspondent) In een exclusief interview met een speciale verslaggever van de „Daily Herald" heeft Pandit Nehroe, India's premier, vlak voor de aankomst van het Britse Koninklijke paar in Nieuw-Delhi. verklaard, dat hij als hoofd van de regering wenst af te treden. Hij gelooft dat dit het beste voor hem zelf en voor India zou zijn. Hij wil de rest van zijn leven een normaler bestaan leiden en heeft de Congres- partij hiervan op de hoogte gesteld. De party voelt niets voor Nehroe' heengaan, maar hij zei, dat hy in staat is zijn wil door te zetten. Nehroe vindt dat India verandering nodig heeft en zelf heeft hy er genoeg van nog langer achter een bureau te zitten. Zijn ge zondheid is uitstekend. Nehroe's vertrek zou inderdaad een belangrijke terugslag kunnen hebben, aangezien hy de be langrijkste leider is van het neutralisme, die zich zelf in het zenuwcentrum der internationale politiek heeft geplaatst. Brits Koningspaar in Nieuw-Delhi Koningin Elizabeth en haar gemaal, de hertog van Edinburgh, zijn vandaag in de Indische hoofdstad Nieuw-Delhi aangekomen. Zij zullen van hieruit hun reis van zes weken door India, Pakistan. Nepal en Perzië beginnen. Bij de aankomst werden 21 saluutscho ten gelost. De 75-jarige president van India, Radjendra Prasad, de vice-pre- siodent. Radhakrisjan, en de minister president. Nehroe, waren ter begroeting op het vliegveld aanwezig. Langs de route die de Koningin zou volgen, stonden twee uur voor de aan komst al een half miljoen mensen. Prins Bernhard heeft gisteren in gezelschap van zijn particulier secretaris een bezoek gebracht aan Gelderland. De Prins tijdens zijn rondgang door een rijwielfabriek in Dieren. Insluiper overviel verpleegster Dc 27-jarige Amsterdamse ver pleegster Nellie Dekkers is gister avond tegen half negen in haar kamer in een woning aan de Sta tionkade 25 te Amsterdam, door een vreemde man met een hard voorwerp neergeslagen. Zij werd met een bloedende hoofdwonde ter observatie in het Wilhelminagast- huis opgenomen. Haar toestand is bevredigend. De insluiper koos het hazenpad. De politie heeft hém nog niet kunnen achterhalen. De verpleegster, die op de vierde ver dieping van het pand twee zolderkamers bewoont, kreeg gisteravond de schrik van haar leven. Ze had kort na acht uur haar zitkamer een ogenblik verlaten om op de tweede verdieping thee te halen. Toen ze om tien voor half negen terug keerde, zag ze dat de deur van haar slaapkamer op een kier stond. Achter de deur trof zij een vreemde man aan. „Ik zit in geldnood", stamelde de ongeveer 20-jarige man, die zijn handen op de rug hield. Hoewel hevig geschrokken verloor de verpleegster haar zelfbeheersing niet. „Wat heb je daar op je rug", vroeg ze de man, die in plaats van te antwoor den, de verpleegster met een hard voor werp op het hoofd sloeg en vervolgens nog een tik tegen een harer armen gaf. De insluiper rende daarop de trap af en verliet het huis dat hij waarschynlyk op dezelfde manier was binnengedrongen. De verpleegster, die haar bewustzyn niet verloor (haar verwondingen vielen nogal mee) heeft de politie meegedeeld, dat haar belager ongeveer 1.60 groot is, blond krullend haar en een hoekig ge zicht heeft. Hy was gekleed in een blauwe trui en spykerbroek. Advertentie PHILIPS TELEVISIE f 695.—. persoonlijke LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. Uit Het Leidsch Dagblad van 23 Januari 1861: Met leedwezen verneemt men, dat de bekende Miss Nightingale ernstig ongesteld is en dagelijks in krachten af neemt. Te Nijmegen vreest men voor den aandrang van het ijs bij het losgaan van de rivier. De chirurgijns bestaan aldaar alleen va?i gebroken armen en beenen, ten gevolge van de gladheid der straten.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1