GEHEIME VOORBEREIDING VAN VREDESBESPREKING IN TUNIS KAMER VROEG NAAR ZEEHAVEN KATWIJK WEERBERICHT Twintigjarige pleegde tenminste 3 moorden (9itc/ 9lu Ben Salemleider van F.L.N. op 7 januari uit gevangenis in de buurt van Parijs ontsnapt Duitse jongen vertelde politie: „Ik heb plezier in het schieten" Ook van belang voor Rijnstreek Vergeldingsadtes in provincies Gosi en Kivoe gevreesd leiuus Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 19 JANUARI 1961 No. 30258 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 In Tunis treffen vertegenwoordigers van president De Gaulle en van de voorlopige Algerijnse regering geheime voorbereidingen voor vredes„ onderhandelingen, aldus de mening van bevoegde waarnemers in Parijs. Zoals bekend hebben de Algerijnse opstandelingen zich bereid getoond tot overleg met de Franse regering. De minister van Voorlichting van de voorlopige Algerijnse regering heeft commentaar gegeven op een communiqué, dat gistermiddag door de Franse ministerraad is uitgege ven na een uitvoerige bespreking van de huidige situatie. „Hoewel in het communiqué duidelijk aanwijzingen ontbreken, laat de tekst een kennelijke bereidheid bij de Franse regering doorschemeren om te onderhandelen over de voorwaarden van een vrije raadpleging van het Algerijnse volk. Het gaat er nu om, dat de Franse regering van verklaringen tot daden overgaat", aldus de Algerijnse minister van Voorlichting. Baard afgeschoren en verdwenen.... ren baard de gevangenis te verlaten om zijn kameraad Boudiaf dan buiten op te vangen en zijn vlucht eventueel te kunnen dekken. Boudiaf was echter Onze Parijse correspondent telefo neerde hedenochtend: Nadat de Franse autoriteiten er in waren geslaagd het geheim gedurende een elftal dagen te bewaren, is gisteren dan toch uitgelekt, dat op 7 januari jl. een der leiders van het F.L.N., Ben Sa lem, uit de gevangenis van Fresnes in de buurt van Parijs heeft weten te ont vluchten. Salem had voor zijn ontsnap ping het voorbeeld gevolgd van zijn po litieke aartsvijand, de Franse activist Pierre Lagaillarde, door eerst zijn baard, die hij sinds een paar jaar droeg, af te scheren. Tijdens het bezoekuur had hij zich even kunnen afzonderen in de dou checel om die operatie te volbrengen, waarna de 36-jarige Algerijn ongestoord tussen de bezoekers de drempel van de gevangenis, waar hij ruim vier jaar had doorgebracht wist te overschrijden! Hoewel Ben Salem nog altijd op vrije voeten loopt, konden de plannen die hij met andere rebellenleiders in de gevan genis ontworpen had op 7 januari, toch maar ten dele worden uitgevoerd. Het was namelijk de bedoeling geweest, dat Salem op zijn vlucht door een andere en belangrijkere F.L.N.-voorman zou wor den vergezeld. Verscherpte bewaking Salem bevond zich met nog een paar Algerijnse leiders in het vliegtuig, dat hen in 1956 naar Marokko zou brengen, waar hun een conferentie met de Sultan en met president Bourguiba van Tunesië wachtte, toen dat toestel door de Fran se luchtmacht, doch buiten medeweten van de regering in Parijs, genbodzaakt werd in Algerije een noodlanding te ma ken. Onder die nationalistische leiders bevonden zich de vice-president van de rebellen-regering Ben Bella en diens luitenant Boudiaf plus de nu ontkomen Salem, die allemaal gevangen werden genomen en naar Frankrijk overge bracht. Terwijl Ben Bella sinds enkele jaren op een eenzaam eiland is geïnter neerd, werd zijn adjudant Boudiaf met Salem ln Fresnes opgesloten. En het was vooral Boudiaf, de voornaamste figuur in Fresnes, die op 7 januari gehoopt had zijn vrijheid te kunnen herwinnen. Salem had nog opdracht met afgescho- Antony Armstrong-Jones krijgt een functie Antony Armstrong-Jones, de echtge noot van Prinses Margaret, zal met in gang van maandag a.s. een werkkring aanvangen bij de in 1944 door de Britse regering ingestelde Raad voor Industriële Vormgeving. In het begin zal hy op eigen wens, geen salaris ontvangen, doch wel gedurende de normale kantoor uren zijn werk verrichten. GIFTEN VOOR KONGO Het bedrag aan giften, dat tot van morgen is gestort op giro 777 van het hoofdbestuur van het „Nederlandsche Roode Kruis" in Den Haag is ruim f 120.000,Dit betekent een vermeerde ring in de laatste twee dagen met ruim f. 80.000.De binnengekomen giften zullen worden gebruikt ter leniging van de hongersnood in Kongo. Rotterdamsche Bank 12 procent dividend Op de gehouden vergadering van com missarissen van de Rotterdamsche Bank NV, is besloten aan de op 15 februari a.s. te houden aandeelhoudersvergade ring voor te stellen, evenals vorig jaar een dividend van 12% in contanten uit te keren. MATIGE TOT LICHTE VORST De Bilt verwacht van heden- tot I morgenavond: Enkele wolkenbanken en vrijwel overal droog weer. Zwakke tot matige zuidelijke wind. In het zuidwes ten en westen van het land: vannacht lichte vorst en morgen overdag tempe raturen iets boven het vriespunt. Elders: vannacht matige tot lichte vorst en morgen overdag om het vriespunt. (Opgemaakt te 1.15 uur) 20 JANUARI Zon op: 8.37 uur; onder: 17.06 uur. I Maan op: 10.32 uur; onder: 22.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.42 en 18.00 uur. Laagwater te 1.32 en 13.52 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's minder gelukkig by de verwezenlijking van het ontsnappingsplan en thans is hy door de Fransen onder verscherpte bewaking geplaatst. Uit het feit dat de Franse regering de ontsnapping van Salem angstvallig geheim heeft pogen te houden, blijkt ten overvloede, dat men diens vlucht als een lelijke streep door de rekening beschouwt. „Officieel onderhandelaar" Sinds verscheidene maanden is er al sprake van geweest, dat Ben Bella en Boudiaf, die op 31 oktober 1954 in het gebied van Constantine in Algerije het sein tot de opstand gaf, en de overige F.L.N.-leiders zouden worden bevrijd bij wijze van gebaar van tegemoetkoming om zo de goede sfeer voor vredesonder handelingen met de nationalisten in Tu nis te kunnen bevorderen. Naar verluidt zou vooral de hoge Franse legerleiding zich altijd tegen deze maatregel hebben verzet en in ieder geval is het er tot dusver dus nooit van gekomen. Vorig jaar werd Ben Bella door de Algerijnse emigranten-regering zelfs tot officieel onderhandelaar benoemd bij eventuele vredesbesprekingen met Frankrijk, een benoeming die toen in Parijs grote ver ontwaardiging verwekte doch waarover later, ook door het F.L.N.nooit meer werd gerept. Weer een meisje in Essex verdwenen (Van onze Londense correspondent) Er heerst grote ongerustheid over het lot van de twaalfjarige Linda Smith, die sinds maandag middag, toen ze door haar over grootmoeder werd uitgestuurd om een avondblad te halen, spoorloos verdwenen is. Linda woont in een dorpje in het beruchte gebied tus sen Cambridge en Colchester, waar drie jaar geleden het 19-jarige Nederlandse meisje Mary Kriek is vermoord, en kort daarna de 17- jarige Ann Noblett. Twee weken geleden werd in dezelfde omgeving het lichaam van de 20-jarige Jean Constable aangetroffen. De 2500 inwoners van het dorp Earls Colne in het graafschap Essex worden door de politie ondervraagd, en sinds gisteren is er een massale speurtocht aan de gang. Men heeft vastgesteld, dat Linda niet in het krantenwinkeltje, dat op enkele honderden meters afstand van de woning van haar overgrootmoe der ligt, is geweest. Er wordt gedacht aan de mogelijkheid, dat Linda het bankbiljet, dat haar was meegegeven, heeft verloren en daarom niet naar huis durft te gaan, maar dit lijkt een zwakke theorie. Linda is de oudste van een ge zin van zes kinderen. JONGEN OP SLAG GEDOOD Aufeportier werd plefseiing geopend Vanmorgen is in Rotterdam het vyfde dodelijke verkeersongeluk sinds het be ging van dit jaar gebeurd. In de Putse- laan reed de 13-jarige Ant. H. Vonk uit de De La Reystraat tegen het por tier van een geparkeerde bestelauto, dat plotseling werd geopend. De jongen slin gerde daardoor naar het midden Van de weg. Daar werd hij aangereden dooi de aanhangwagen van een vrachtauto. De jongen was op slag dood. Minister-president prof. De Quay en zijn echtgenote hebben gisteren een bezoek gebracht aan de ge bouwen van de Ned. Televisie Stichting te Bussum. Ir. Mol geeft de premier een uiteenzetting over een van de camera's. Tenminste drie mensenlevens heeft een twintigjarige jongen, uit een uitstekend bekend staande familie in München, op zijn geweten. De jongeman zit sinds een paar dagen in voorlopige hechtenis. De politie in München vermoedt, dat de jongen, Peter Hössl, in totaal zeker vijf moorden heeft gepleegd. Peter Hössl, die volgens zijn eigen bekentenis .plezier in het schie ten" heeft, heeft toegegeven, dat hij op 23 mei 1959 in een bos nabij München een 56-jarige rentenier en op 25 juni 1960 in een ander bos ten zuiden van de stad een negentienjarige arbeider heeft dood geschoten. Ook jongpaartje in bos doodgeschoten? Bovendien vertelde hij vrijmoedig op 23 november 1956 een elf-jarige scholier met een klein-kaliber geweer met opzet te hebben vermoord. Deze daad is des tijds als een poging tot moord en dood slag uitgelegd, waarvoor Hössl in 1957 tot vier jaar jeugdgevangenis werd ver oordeeld. In het voorjaar van 1959 werd hij evenwel reeds uit de gevangenis ont- Hössl heeft echter waarschynlyk ook in eind september 1959 in een bos in de nabijheid van München een negen tienjarige jongen en een zestienjarig meisje met een pistool doodgeschoten. Hy ontkent op dit moment nog schuldig te zijn aan moord op dit paartje. Peter Hössl komt uit een aanzienlijke koopmansfamilie in München. Hij werd al geruime tijd door de politie gescha duwd. De laatste tijd had hij verschei dene jongens ontmoet, van wie hij ge poogd had wapens te kopen. Met revolver naar bed Volgens een woordvoerder van de po litie in München is Hössl een eenzame jongeman die streng is opgevoed. Hössl verichtte zijn werk (hij was assistent verkoper) ijverig en zong in een kerk koor. Maar 's nachts ging hij met de- l tectiveverhalen en een revolver naar bed. Hössl is abnormaal. Doden schonk hem voldoening. Bij zijn arrestatie had hy een geladen revolver by zich", aldus de woordvoerder. Joden in Marokko leven in angst De Israëlische minister van Buiten landse Zaken mevr Goida Meir heeft in de Knesseth (parlement) verklaard dat de Marokkaanse autoriteiten ver antwoordelijk zijn voor de scheepsramp van vorige week, die 40 Marokkaanse joden het leven kostte. De 250-000 joden in Marokko leven in voortdurende vrees voor arrestatie, ont voering en vervolging. „Het is geen won der dat zy proberen te ontsnappen om zich bij hun verwanten in Israël te voe gen". De joden in Marokko zijn wanhopig door de vervolging en discriminatie. Zij kenden de gevaren (die aan de reis naar Israël in het nict-zeewaardige jacht waren verbonden), „maar de Marok kaanse autoriteiten lieten hun geen an dere keus", aldus mevr. Meir. Zij be sloot met een beroep op alle landen de Marokkaanse joden te helpen naar Israël te emigreren. Allal ei Fassi, de voorzitter van Ma- rokko's grootste politieke partij, de Is- tiqlal, heeft in een vergadering van bet partijbestuur verklaard dat moet worden voorkomen, dat de joden het land ver laten. „Het is algemeen bekend dat Ma rokko zich jegens zijn joodse burgers onberispelijk gedraagt. Zij het bin de zelfde rechten en plichten als de overige delen van de bevolking". De Katwijkse haven is gisteren in de Tweede Kamer bij de behan deling van de begroting van Ver keer en Waterstaat opnieuw meer malen onderwerp van gesprek geweest. Het Christelijk Historische lid, de heer J. de Ruiter uit Alphen aan den Rijn was de eerste, die de aan leg van zo'n haven bepleitte. Hij wees er nadrukkelijk op, dat deze haven niet alleen van belang zou zijn voor het vissersdorp, maar ook voor het achterland. DE RUITER Verscheidene fabrieken zouden volgens hem zich langs de Rijn willen vestigen, wanneer het vaarwater maar diep ge noeg was, zodat de kustvaarders tot in de Rijnstreek zouden kunnen komen. Voor de industrie van Rynland is dat van groot belang. Over de drempel Zo moeten in de Rynstreek gebouwde schepen nu by Gouda met een bak over de drempel van de sluis worden gelicht. Voor reparatie komen zulke schepen vanzelfsprekend nooit meer terug. Ook kan de scheepbouwindustrie in de Rijnstreek zich niet ontwikkelen naar de bouw van grotere schepen, omdat men gebonden is aan de kleine capaciteit van de sluis in Gouda. Ook de VVD Indien het nu mogelyk zou worden te schutten in Katwyk en de scheepvaart om Leiden heen geleid zou kunnen worden, zou de aan- en afvoer per schip in de Rijnstreek aanzienlijk beter wor den. Mevrouw KuiperStruijk (VVD) vroeg nadat zy evenals vele andere sprekers voor verbetering van de Sche- veningse buitenhaven had gepleit hoe minister Korthals denkt over de ontwik keling van de haven te Katwyk Tenslotte bracht ook de heer Aantjes (AR) deze voor het vissersdorp aan de Rijnmond zo essentiële kwestie ter sprake. Hij wilde wel eens weten of de minister kennis had genomen van het particulier initiatief, dat beoogt een haten te Katwyk te maken en hoe de bewindsman tegenover deze plannen stond. Minister Korthals zou vanmid dag antwoorden op deze voor Katwijk maar niet alleen voor Katwijk zo uiterst belangrijke vragen. (Men zie elders voor verdere Kamerverslag) Bij wijze van experiment worden in IJ muiden twaalf flatwoningen, welke kort geleden gebouwd, maar nog niet bewoond zijn, gedroogd door een in Duitsland ontwikkeld systeem. Volgens dit systeem wordt warme lucht door de woningen ge blazen, waardoor zij in twee tot vier dagen droog genoeg zijn voor schilderwerk en behangen. Een beeld van de verwarmingsinstalla tie en de buizen, waarmee de warme lucht in de huizen wordt 'gebracht. Het is niet uitgesloten, dat het in Oostprovincie en in Kivoe tot een massale afslachting van Europea nen en tegenstanders van Loe- moemba onder de inheemse bevol king zal komen als gevolg van het feit, dat de gevangen Loemoemba naar Elisabethstad in Katanga is overgebracht, zo is gisteren in ge zaghebbende Kongolese kringen vernomen. Genoemde provincies worden door Loemoemba-gezinde troepen beheerst. De ex-premier en twee gevangenen, Mpolo en Okito, zijn thans opgesloten in Jadostad, 95 km van Elisabethstad. By hun aankomst op het vliegveld zou den de drie gevangenen volgens Zweedse VN-militairen een „vreselijk pak slaag" hebben gekregen. Een van de soldaten vertelde: „Loe moemba en de twee anderen werden uit het vliegtuig gesleept, zij werden met touwen aan elkaar gebonden, zodat zy vrywel geen bewegingvryheid had den. Toen ging de gendarmerie (Kon golezen en blanken) om de gevangenen heen staan en mishandelde ze. De drie gevangenen vielen op de grond en wer den met geweerkolven in het gezicht geslagen en geschopt." Een andere ooggetuige vertelde: „Ik moest me afwenden. Het was niet om aan te zien." De Nigeriaanse voorzitter van de ver zoeningscommissie der VN heeft ver klaard, dat de commissie van plan is Loe.noemba te bezoeken, waar deze zich ook bevindt Volgens waarnemers blijkt uit de over brenging van de gevangenen een toe nemende samenwerking tussen de re geringen in Leopoldstad en Elisabethstad. Loemoemba en de twee anderen zou men willen gebruiken als belangrijke stukken in het politieke schaakspel met als in zet de controle over Kongo en Katanga. Intussen is Kasavoeboe tegemoet ge komen aan de wens van Tsjombe om de ronde-tafelconferentie, die hy zelf op 25 januari in Leopoldstad had wil len houden, thans in februari in Eli sabethstad te doen plaatshebben. PRINSES IRENE NAAR PRINSES MARGRIET Gisteren is Prinses Irene met een KLM lijnvliegtuig van Schiphol naar Zurich vertrokken. Zij werd vergezeld door mej. L. J. Ingen Housz, verzorg ster van de Prinsessen Margriet en Ma ry ke. Van Zurich reisden zy door naar Gstaad in Zwitserland, teneinde zich bij Koningin Juliana en Prinses Mar griet te voegen. De laatste viert nl. van daag haar 18e verjaardag en Prinses Irene stelde er prys op om deze heuge lijke dag samen met haar jarige zuster door te brengen. Morgen worden Koningin Juliana en Prinses Irene in ons land terugverwacht. Prinses Margriet, die zoals men zich zal herinneren in december de ziekte van Pfeiffer (een ziekte aan de lymf-klieren) heeft gehad, zal nog circa twee weken in Gstaad doorbrengen. Na haar ziekte was zij op 9 januari voor verder herstel naar Zwitserland vertrokken. Zy zal tegen het einde van deze maand of be gin februari naar Nederland terugkeren. SLACHTOFFER VAN HET IJS Gistermiddag is in IJsselmuiden de 12-jarige A. de Groot bij het schaatsen rijden verdronken. De jongen had zich op een diepe kolk gewaagd, waarop slechts een dun laagje ijs lag. Reddings pogingen mochten niet meer baten. Uit Het Leidsch Dagblad van 21 Januari 1861: Een meubelfabrikant te Parijs, vond dezer dagen bij het herstellen van een ouden secre taire een portefeuille vol bank biljetten. Onmiddellijk spoedde hij zich er mede naar de dame welke uitermate verheugd ivas. Even natuurlijk ioas het, dat zij den eerlijken vinder naar waar de wilde beloonen. Zij beloofde hem eiken avond in haar gebed te zullen gedenken. (Advertentie)Buitengewo ne uitverkoop. Door vertimmering van zijn magazijn zal ondergeteekende de ojiderstaande goederen verre beneden de gewone prijs uitver- koopen, zooals: Haarlemmer voorrokken 14 ets per el), oog- jesgoed 14 ets, servetgoed 15 ets, 5/4 en 6/4 graslinnens en dub bel gekeperde watertwisten 15 ets, witte katoenen in alle breedten van 8 ets af, etc. L. v. Raalte, Breedestraat, hoek Gangetje.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1