Laafsle nieuws Ned. Kamerkoor: ensemble voor fijnproevers zong in Warmond Raadsstukken van Oegstgeest WOENSDAG 18 JANUARI 1961 Uitblinkend door een volmaakte eenheid Het Nederlands Kamerkoor zing* onder alle uitspansels: Italië, Wenen, Salzburg, Amerika, Warmond! Of in Nieuwkoop en Roelof arendsveenEen gezelschap dus even cosmopolitisch als „den vaderland getrouwe!" Thuis op alle markten en van alle markten, thuis in iedere muziekstijl, van gothiek tot Braziliaanse samba! Met z'n zestienen een wereldbefaamd ensemble, dat thans ten tweeden male het „Trefpunt" te Warmond bezocht, waar het aan belangstelling niet ontbrak. Dit is zeker: Felix de Nobel had wederom een maal toebereid voor de verwend ste fijnproevers. Daarover zal bij de inrichtende instantie, „K. en O. Warmond", ongetwijfeld voldoening hebben bestaan. Jacobus Clemens „non Papa" opende de rij der goud-echte polyfonisten en wel met een canonisch Sanctus. De ko risten waren daarin nog niet terstond in de volle glorie van de van hen te ver wachten stemmenschoonheid. Stemmen moeten altijd aanpassing aan een on bekende ruimte vinden. Maar een koor van beroep heeft een instinct hiervoor en het Ave Maria van Josquin des Prés, als een „vijfluik" ontworpen, kon men al meteen subliem van vertolking noe men en een onschatbaar vocaaljuweel tegelijk. Na een Exsultate van Scarlatti kwam nogmaals een programma-vondst: een Crucifixus van Lotti, die we onder de meesters der klankkleuring willen rangschikken. Daarop stapte De Nobel uit de geeste lijke sfeer over naar een hoogst wereld lijke of, zoals hij het zelf preciseerde, naar een „mode-stuk": Bataille de Ma- rignon van Jannequin. Die mode was om in madrigalen de zang te verrijken met nabootsing van geluidsflitsen uit het werkelijke leven, in dit geval het krij gersleven. Jannequin heeft de gaven om dit volkomen organisch te doen, vrij van charge, boertigheid of handig effect. Hij bezit zowel de fantasie als de distinctie om in een universele zin geestig te zijn, zodat met hem de glimlach en de lach lust in de zaal verschenen. Maar die ver aangenamingen zouden er ook zonder Jannequin in 't „Trefpunt" zijn geweest, ook De Nobel is een geestig man en zijn spirituele toelichtingen waren dan ook overwegend met guitigheid gekruid. Na Jannequin kreeg men een paar proef- werkjes op Italiaanse teksten te horen van Beethoven, pretentieloze bagatellen uit de tijd dat hij les nam bij Salieri, bij wie ook Schubert en Liszt in de leer zijn geweest. Van Beethoven ging het weer voorwaarts naar twee Goethe-lie- deren van onze Diepenbrock, een van tragische ernst doortrokken, een van luchtige gezapigheid. Na de pauze Dresden's „Boerenfeest", dat minder direct onze persoonlijke voorkeur oogsten kon en te veel afhan kelijk leek van het bij te vertellen ver haal. Dresden legde het af tegen de globe trotter Jean Berger en de Hongaar Ko- da'ly. Berger's Braziliaanse Psalm is een vocaal kunststukje, fascinerend geschre. ven, onzwaar en doorziohtig, zowel in de aankleding van de 150ste Psalm, waar mee het aanvangt, als in de folkloris tische zwier van liet tweede deel, dat de bassen ritmisch laat optreden als de trommen van een dorpsorkest. Kodaly is ongetwijfeld tot de koorgenieën te reke nen. Meesterlijk zijn de beide uitgeko zen composities vertolkt van deze ken ner van het middeneuropese volkslied.. Z'oals meestal sloten volksliederen in bewerkingen van de dirigent zelf het programma af. De Nobel vindt altijd de passende samenklank en een heel mooie afweging van de timbres. Het Nederl. Kamerkoor blinkt uit in een veelal vol maakte eenheid van klank, techniek, voordracht en intelligentie. Het is een „all-round" koor. De spreker, die De Nobel en zijn ko risten dank bracht, had uit geldelijke Het gaat er om wat volgende Russische regering doet.... De Amerikaanse vertegenwoordiger bij de V.N., James Wadsworth, gelooft dat de Sovjet-Unie zeer zeker van zins is zich te houden aan een eventueel ak koord over ontwapening of het staken van proeven met kernwapens. Wads worth, die als vertegenwoordiger bij de VN. zal worden opgevolgd door Adlai Stevenson, werd op een persconferentie gevraagd naar zijn oordeel over de ont wapeningsbesprekingen, die hij vele ja ren als leider van de Amerikaanse de legatie heeft bijgewoond. Hij zei dat het resultaat van deze onderhandelingen „voornamelijk zal af hangen van het goed vertrouwen van de mensen aan beide zijde van de tafel." „Soms is er door achterdocht en angst geen vertrouwen. Maar in het algemeen gesproken", zo voegde hy hier aan toe, „ben ik ervan overtuigd dat de Russi sche regering zeer zeker van zins is een eventuele overeenkomst over het staken van proeven met kernwapens of over andere, meeromvattende aspecten van het ontwapeningsprobleem, na te komen. Natuurlijk kan niemand ter wereld zeg gen wat een volgende regering zou kun nen doen." Gevraagd of hij geloofde dat in de Sovjet-Unie in het geheim proeven met kernwapens worden genomen, zei hij dat dit natuurlijk niet is uitgesloten, maar dat hij zelf hiervoor geen bewijzen kende „Mijn opvolger zei mij enkele dagen geleden in Washington hetzelfde". „Het is onder bepaalde omstandighe den niet onmogelijk te ontsnappen aan ontsporing en identificatie, maar ik ge loof niet dat er gronden bestaan om aan te nemen dat de Russen clandestiene proeven nemen." MARKTBERICHTEN AALSMEER, 17 Januari. C.V. Cen trale Aalsmeerse Velling G.A. Forsythia Per stuk 50-90, Prunus Triloba 60-80, Se ringen: Stepman 4 kop per stuk 75-110, ^5 kop 30-54, Legray 4 kop 35-50, 2 kop POTPLANTEN: grote pot: kleine pot: Adianthum 50-70; Anthurium 200-600 80-150; Aarlea 80-110 15-25; Asplenium «-50; Azalea 250-800 80-190; Cactussen en Vetplanten 12-15; Cissus 180-260 40- 55; Cyclamen 200-300 80-200; Clnneraria 40-75; Calceolaria 70-75; Euphorbia Splendens 100-150 20-50; Ficus 200-350 -S Gemengde Planten 80-105; Hedera bont 150-180 50-55; ld. groen 80-100 12-25; Kalanchoe 60-90; Maranatha 40-45; Kephrolepls 200-240 Primula Acanlls 30-40; Primula Malacaïdes 40-65; ld Obconlca 80-90 60-90; ld. Sinensis 38-45; Philodendron 250-390 ld. Scan- dens 40-50; Platycerium 180-680 80- !25; Sansevleria 180-320 50-120; Scindap- »us groen 50-60; ld. bont 65-75; St.- Paulla 30-40; Tradescantla 40-50 12-20; Varens gemengd 25-40. WOERDEN. 18 Januari. Kaasmarkt. Aanvoer 4 partijen. Notering f 2.15-2.21; handel kalm. wijsheid maar één boeket beschikbaar en wist eigenlijk niet aan wie het te overhandigen. Een oplossing leek hem de middelste van de opgestelde zange ressen. De bijvalsbetuigingen waren de gehele avond gul geweest Dit is door het koor met enige programma-ver lenging beloond. V. HUZAAR WERKTE TIJDENS ZIJN ZIEKTEVERLOF (Van onze Haagse correspondent) Voor de krijgsraad te velde-west te Den Haag had zich vanochtend een 21- jarige dienstplichtige huzaar, wonende te Vaals, te verantwoorden wegens on geoorloofde afwezigheid van zijn onder deel van meer dan een maand. Op 18 oktober verleden jaar had hij na afloop van ziekteverlof terug in Amersfoort moeten zijn, maar hij kwam niet opdagen. Door de marechaussee werd hij tenslotte op 23 november aan gehouden. Ter zitting bleek, dat de huzaar, die voor rugklachten thuis was gebleven, geregeld bij de boeren in de omgeving van zijn woonplaats ging werken. „Kón dat wel, met al die pijn in uw rug?", vroeg de president aan de be klaagde. Iedere keer, als een controle rend arts de huzaar beval weer naar zijn onderdeel terug te gaan, gaf hij daaraan geen gehoor. De auditeur-militair eiste twee maan den militaire detentie, met aftrek van voorarrest. De verdediger bepleitte uiter ste clementie. Plannen voor Europese zware kunstmanen Frankrijk en Engeland hebben een in ternationale conferentie op 30 januari te Straatsburg belegd voor het bestu deren van een mogelijke poging van Europese en Gemenebestlanden, zware kunstmanen te lanceren, aldus een be kendmaking van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. Voor deze conferentie zijn West-Duits- land, Oostenrijk, België, Denemarken, Spanje, Italië, Noorwegen, Neder land, Zweden en Zwitserland uitgeno digd. De deelnemende landen van het Britse Gemenebest zullen later bekend gemaakt worden. Men wil de technische en financiële mogelijkheden bestuderen van de bouw van meertrapsraketten, die zware kunst manen in een baan kunnen brengen. Men wil ook de produktie bezien van een eerste reeks experimentele satellie ten. Militaire doeleinden worden in geen geval beoogd. Het werk van de voorgestelde Europese organisatie voor ruimte-onderzoek zal niet worden door kruist, doch aangevuld. Reconstructie drama sabelprik (Van onze Haagse correspondent) Als onderdeel van het gerechte lijk vooronderzoek, is maandag avond tussen elf uur en half twee in de nacht op de Segbroeklaan te Den Haag een reconstructie gehou den van de gebeurtenissen op 2 januari na de kerstboomverbran ding. Zoals bekend, liep de 16- jarige scholier W. H. Scholte toen een sabelprik in de rug op tenge volge waarvan hij overleed. De reconstructie geschiedde op last van de rechter-commissaris, mr. E. J. Gelderman en werd o.a bijgewoond door de officier van Justitie, 'mr. C. Dyserinck, de hoofdcommissaris van politie J. H. A. K. Gualtherie van Weezei, commissaris H. van Harskamp en enige ooggetuigen van het gebeurde op 2 januari. Het ging de autoriteiten erom een zo volledig mogeljjke indruk te krijgen van de plaats waar de verschillende getuigen zich bevonden toen zij hun waarnemin gen deden. De Segbroeklaan was afgezet. Politiemannen hadden de plaats ingeno men, waar zij ook op 2 januari stonden, terwijl een jongeman op de plek stond waar het slachtoffer heeft gestaan Deze jongen droeg soortgelijke kleding als Wim Scholte. Via walkietalkies werden de figuranten aanwijzingen gegeven. Vele malen moesten zij de weg afleg gen die ook de hoofdpersonen van het drama op 2 januari hebben gelopen. Twee kinderen bij brand te Ede gedood Twee kinderen uit het gezin Cats uit Ede, h?t driejarig jongetje Gerrit en het vierjarig meisje Matje, zijn vandaag in Ede door brand om het leven gekomen. De kinderen bevonden zich in een grote korenschuur achter de boerderij van hun vader, de heer J. A. Cats, aan de Inschoterweg. Vermoedelijk hebben ze daar met lucifers gespeeld. Omstreeks kwart voor elf ontdekte de h/?er Cats, die in een andere schuur aan het werk was, de brand. Zijn pogingen om zijn kinderen nog te redden hadden geen resultaat. Pas om even over half een vond de brandweer de verkoolde lijkjes. Het echtpaar Cats heeft geen andere kinderen. „VELDWIJK" te Ermelo bestaat 75 jaar Het psychiatrisch ziekenhuis „Veld wijk" te Ermelo, dat is aangesloten bij de Vereeniging tot Christelijke verzor ging van geestes- en zenuwzieken, be staat op 31 januari a.s. 75 jaar. Op die dag wordt in het gebouw „Beukenrode" op het terrein van dit ziekenhuis een herdenkingsdienst gehouden. Bij de ver eniging, die in 1885 is opgericht, zijn ook aangesloten de psychiatrische zieken huizen .Hloemendaal" in Loosduinen, „Dennenaard" in Zuid Laren, „Wolfhe- ze" in Wolfheze en „Vogelenzang" in Bennebroek, alsmede de Valeriuskliniek in Amsterdam. In het pand Prins Hendriklaan 2, hoek Geversstraat, zal binnenkort ge vestigd worden het „Coordinating se cretariat of national unions of stu dents", dat thans te Leiden zijn zetel heeft. B. en W. hebben zich in beginsel be reid verklaard dat in dit pand, dat steeds als woonhuis in gebruik is ge weest, het bureau van deze organisatie wordt gevestigd. Daarbij is overeenge komen, dat aan de gemeente gratis een strook grond langs de Geversstraat, thans nog deel uitmakende van de tuin, zal worden afgestaan, waardoor het mogelijk wordt het trottoir ter plaatse te verbreden. Kosten voor rekening van de gemeente worden begroot op f 1600.-. Parkeerprobleem Ook in Oegstgeest heeft de snelle toeneming van het aantal motorvoer tuigen de vraag naar parkeerruimte aan zienlijk doen toenemen. Het aantal auto's dat op straat blijft staan, neemt zienderogen toe. B. en W. streven er naar bij de nieuwe uitbreiding hieraan in belangrijke mate tegemoet te komen door de aanleg van parkeerstroken langs de rijwegen. Voor de oudere woonwijken is het minder gemakkelijk de nodige parkeerruimte te vinden. Daar B. en W. op grond van de geldende bepalingen geen bevoegdheid hebben by de bouw van woonhuizen e.d. eisen te stellen ten aanzien van het voorzien in ruimte voor het parkeren van auto's, wordt voorgesteld in de Bouw- en Woningverordening een afde ling toe te voegen .Parkeergelegenheid en/of stallingsruimte. B. en W. kunnen dan nadere eisen stellen. Afrastering De terreinen, vroeger in bezit van de heer Grullemans aan de westzijde van de Abspoelweg, thans in bezit van de gemeente, zullen beter van de openbare weg afgescheiden moeten worden. Daar het te verwachten is, dat de grond bin nen niet te lange tijd in exploitatie zal worden genomen voor woningbouw, heeft het geen zin hieraan grote bedragen ten koste te leggen. Een eenvoudige af scheiding zal circa f 1200.- kosten. De raadsleden G. Blansjaar en J. P. Brouwer stelden onlangs vragen om trent de verbetering van het toegangs pad van het korfbalveld van ,Piks". Gemeentewerken begroot de kosten op f800.-. B. en W. stellen voor dit bedrag beschikbaar to stellen. Onteigening percelen langs de GeversstraaNwestzijde De raad heeft onlangs een besluit ge nomen tot voorlopige goedkeuring van een plan tot onteigening van enkele percelen aan de westzijde van de Ge versstraat, tussen de Deutzstraat en de Leidse Buurt. Tegen dat voorlopig besluit zijn be zwaarschriften ingediend door v. d. Ameele's Automobielbedrijf en door de heer B. A. Streng. De hoofdingenieur directeur van de directie van de volks huisvesting is van oordeel, dat het voor lopige besluit terecht is genomen. Hij acht het bezwaarschrift van v. d. Ameele ongegrond. De heer Streng werd in zijn beroep niet-ontvankelijk ver klaard. B. en W. stellen nu voor thans definitief tot onteigening van de in het voorlopige besluit vermelde percelen te besluiten. De onderhandelingen om te komen tot minnelijke aankoop van de voor de verbreding van de Geversstraat benodigde grond worden voortgezet. Plannen bouwrijpmaken gronden Universiteit De directeur van de Rijksgebouwen dienst heeft aan B. en W. gevraagd door het Ingenieursbureau ir. J. P. van Bruggen, G. Drexhage, ir. J. J. Sterken- burg en A. Bodon te Rotterdam, een plan te doen ontwerpen voor het bouw rijp maken van de terreinen bestemd voor de uitbreiding van de Rijksuni versiteit. Tevens zal aan het Ingenieursbureau Mabeg te Utrecht een advies moeten worden gevraagd met betrekking tot de uit dit plan voortvloeiende technische en financiële consequenties voor de ge meente door de aansluiting der gebou wen op het centraal rioleringsstJsel. Het ligt in het voornemen de gebouwen die worden gesticht in de nabijheid van de 3 Witte Palen tijdelijk aan te sluiten op de riolering van „Endegeest", welke binnenkort zal worden vernieuwd en aangesloten op de rioolwaterzuiverings inrichting van Oegstgeest. B. en W. stellen voor hen te machti gen tot het geven van de nodige op drachten en daartoe een krediet be schikbaar te stellen van f. 50.000. De uit de opdrachten voortvloeiende kosten zullen ten volle door de Staat der Ne derlanden aan de gemeente worden ver goed. Voorzieningen gymnastieklokalen Voorgesteld wordt een bedrag van f. 3000 beschikbaar te stellen voor de aanvulling van toestellen en verdere be nodigdheden voor het gymnastieklokaal aan de Juffermansstraat en f.450 voor het lokaal in gebouw „Irene". De indruk bestaat dat vele van de buitenschoolse activiteiten in het eerstgenoemde lo kaal niet met de nodige zorg en om zichtigheid plaats vindt. Dit is oorzaak van extra slijtage. Er zal dan ook een regeling worden getroffen aangaande meer intensief toezicht. Op verzoek van de oudercommissie van de Terweeschool zal een aanrecht en geiser in één van de daarvoor be schikbare kamertjes van de school wor den aangebracht. B. en W. stellen voor een krediet van f. 1025 voor deze voor ziening beschikbaar te stellen, daar men zich tot dusver op vrij primitieve wijze moest behelpen. Subsidie kraamcentra Tot op heden wordt f. 1 per verzor gingsdag gesubsidieerd aan de beide kraamcentra voor Leiden en Omstreken t.w. die van het Groene Kruis en het Wit-Gele Kruis. Door stijging van las ten en verhoging van de beloning voor de kraamverzorgsters wordt voorgesteld om vanaf 1 januari 1960 het bedrag der subsidie te verhogen tot f. 1,50 per ver zorgingsdag. i OEGSTGEEST Gistermorgen omstreeks half 12 is een elfjarig meisje van een hek bij een school aan de Terweeweg in Oegstgeest gevallen. Het meisje brak een arm. LEIDERDORP SPOEDVERGADERING Gisteravond kwam de gemeenteraad in spoedeisende vergadering bijeen. Bur gemeester van Diepeningen deelde mee, dat de heer J. W. Boot door ziek te verhinderd was aanwezig te zijn. Zoals we reeds meldden waren er slechts twee agendapunten te behande len nl. benoeming van een gemachtigde ter vertegenwoordiging van de raad bij de a.s. openbare G. S. vergadering, in zake het beroep van de heren C. de Graaf en J. W. Boot tegen het feit. dat de ,raad op 26 oktober 1960 wordt geacht medewerking te hebben ver leend aan de Stichting Parochiële Scho len Meerburg tot aanschaffing van mar kiezen ten behoeve van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Erica laan. alsmede de benoeming van een gemachtigde teneinde het standpunt van de raad toe te lichten inzake het beroep van het bestuur der Stichting van genoemde scholen tegen het raads besluit van 30 september 1960 tot wei gering van medewerking voor de aan- Rood-China verraadt India's vriendschap Ongezouten taal van Menon De Indiase minister van Defensie Krisjna Menon heeft gisteren in Nieuw Delhi verklaard dat door China's „domme" politiek van aan spraken op Indiaas gebied het ge hele concept van vreedzame coëxis tentie in een twijfelachtig licht is gekomen en dat „de reactie tegen over vooruitgang is versterkt". China heeft de vrienschap van India „verraden". Doch hoe groot de bezorgdheid van India over zijn buurland ook mag zijn, het zal zich niet aansluiten bij welk militair bondgenootschap dan ook. „Per soonlijk geloof ik dat de dag waar op dit land een militaire bondge noot zou hebben de eerste dag van het einde van de onafhankelijkheid zou zijn". Van goed ingelichte zijde in Nicuw- Delhi wordt, vernomen dat India bij China en Pakistan krachtig zal pro testeren tegen het voornemen van deze twee landen besprekingen te beginnen over de afbakening van de grens. Omdat India zich op het standpunt stelt dat het wettige aanspraken kan maken op de soevereiniteit over geheel Kasjmir beschouwt Nieuw-Delhi besprekingen over grenskwesties tussen Pakistan en China die slechts in Kasjmir een ge meenschappelijke grens hebben als een schending van de soevereiniteit. Klandestiene drankstokers en drinkers zijn bij Kroesjtsjef uit de gunst Kroesjtsjef heeft gepleit voor een nieuwe campagne tegen boeren die sui kerbieten stelen en daar samogon, een soort wodka, van stoken. Volgens hem moeten ook zij die deze klandestiene gestookte drank gebruiken, worden aan. gepakt. De Sovjetrussische-leider zei dit op de zitting van het centrale comité van de Sovjetrussische communistische par tij, die in het Kremlin aan de gang is. Zijn uitlatingen stonden gisteren in de Prawda afgedrukt. Het klandestien stoken van sterke drank van gestolen suikerbieten schijnt vooral in de Oekraïne voor te komen. Kroesjtsjef is al drie jaar bezig dit euvel te bestrijden. Voor het eerst wil hij nu ook de consumenten van de drank la ten aanpakken. ZWIJNDRECHTS HEERTJE NAAR FRANKRIJK? De auto, waarmee de Zwijndrechtse meubelhandelaar bekend onder de naam van „Zwijndrechts heertje", ue vlucht heeft genomen, is in Quenast, enkele kilometers voorbij Brussel, ge vonden. De wagen had een in elkaar gereden versnellingsbak. De Zwijn drechtse politie werd gewaarschuwd door de Nederlandse ambasade. Men vermoedt dat de man de wijk heeft genomen naar Frankrijk. Veertien dagen geleden had hij de wagen gehuurd bij een garagebedrijf in Zwijndrecht. Toen hij niet op de afgesproken tijd was teruggekomen, waarschuwde de eigenaar de politie. Op last van de officier van justitie wordt er voortdurend gezocht naar de man, die enkele jaren geleden tot 2*4 jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens manipulaties met geleend geld tot een bedrag van een half miljoen gulden. De man was voorwaardelijk op vrije voeten gesteld. Hy wordt er van ver dacht zijn nieuwe werkgever, een han delaar in muziekautomaten, te hebben opgelicht. Crepe de chine komt weer in de mode Ofschoon officieel nog geen bij zonderheden over de Franse voor jaarsmode worden bekendgemaakt, zijn enkele bijzonderheden uitgelekt die erop wijzen, dat de nieuwe lijn soepel, lichtvoetig en vrouwelijk zal zijn. Op stoffengebied zal crêpe de chi ne, zeer in de mode in 1925, een van de successsen van het seizoen zijn. Voorts zullen veel lichte wollen en zijden stoffen, en voor de avondkle ding ook organza en voile verwerkt worden. Men zal alle tere, zachte en frisse tinten zien. Van het roze, dat men vrijwel overal zal zien, zal het mandarijn het echter nog winnen. Het kapsel van de Parisiènne zal kort zijn met een enkele lok over het voorhoofd en de oren onbedekt. Zij zal zeer kleine hoeden dragensoms in de vorm van een camenbert-doos en recht op het hoofd geplaatst, soms als een halve sinaasappel schuin op het hoofd. De zware make-up zal verdwijnen en plaats maken voor een meer transparante. schaffing van bovengenoemde zonne wering. Op suggestie van de burge meester werd de gemeentesecretaris, de heer C. Hobo benoemd in beide geval len. omdat zoals de voorzitter zijn sug gestie toelichtte, dit een administratieve aangelegenheid is. De heer Hobo zei nog. dat zijn be toog opgesteld zou worden aan de hand van de notulen der gehouden raadsver gaderingen, waarin deze zaak bespro ken is. Weinig minder dan 'n wonder xo vele duizenden 'n ander mens werden met Krnachen Salts. Zo'n bloedzuiverende Kuur met Kruschen kan ook U van Uw reumatiek bevrij den. Dat doen de beroemde vijf mine rale zouten voor U - als U trouw iedere morgen die kleine dosis neemt. Onzuiverheden in het bloed worden daaruit losgemaakt en afgevoerd langs natuurlijke weg. En daarmee raakt ge dan vanzelf van de pijnen af, die U nu het leven vergallen. MUZIEKLESSEN LAGERE SCHOLEN BEGONNEN De eerste muziekschool in Leiderdorp is begonnen met haar lessen. Verleden jaar al waren door de Culturele Raad sugges ties om te komen tot muziekonderwijs op de lagere scholen gedaan. Als initiatief nemers en oprichters noemen we nu de heren C. Janssens. W. Neymeyer, J. A. M. Gordijn, D. van Wijck en mevr. M. Doorn-Blok. Oorspronkelijk zouden alleen de leer lingen van de derde- en vierdeklassen van de lagere scholen voor dit onderwijs, dat geheel vrijwillig na schooltijd gevolgd kan worden in aanmerking komen. Maar het aantal aanvragen van leerlingen van de vijfde- en zesdeklassen is zo groot dat besloten is hieraan te zullen voldoen. Het eerste doel van dit muziekonder wijs is; algemeen vormend muziekonder wijs te geven. Leraar is de heer A. J. Hoogenboom. Jonge Kerkers beluisterden stereofonische muziek Voor de eerste maal in het nieuwe jaar vergaderde de Jonge Kerk in het gebouw Eikenlaan, om. zoals de voor zitter, de heer H. Bouwman, zei, te spreken over de liefde van velen in de muziek. De heer H. Kuilenberg uit Al phen a. d. Rijn, was gekomen om over de klassieke muziek te spreken en ste- reofonisch enkele prachtige muziek stukken van o.a. Beethoven en Mozart te laten beluisteren. Er was jammer genoeg slechts ge ringe belangstelling. BUURTVERENIGING „DOESBRUG". Deze buurtvereniging heeft haar eer ste contactavond gehouden. Er waren 28 deelnemers om te klaverjassen. De uitslag luidt: 1. W. Habraken, 2. J. van Alfen, 3. P. v. d. Hoog, en 4. C. Rooda. VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand Geboren: Gregorlus M„ zn van G. M. Karremans en H. M. de Koning; Nicolette K.. dr. van B. H. Klaassens en W. Jeltes; Margje C., dr van L. Dijkman en K. van der Nagel: Desirée, dr van H. G. Schonen berg en M. A. Blanker: Rudl P. M.. zn v. Th M. M. Waaijer en Ph. C. Braun; Wil helmus H.. zn van W. H. van Deursen en C. van Egmond; Jentje, zn van J. J. Vrle- slnga en A. E. Boekhout; Wilhelmlna A. M. dr. van C. J. van der Hulst en C. E. J. van der Poel; Hendrika Ch. en Johanna C., drs. van J. Jonker en A. A. Nlehoff. Getrouwd: H. Hoppenbrouwer, 29 Jr en J. J. van der Hoeven. 25 Jr; P. H. van der Lucht. 24 Jr en H. Overduin, 23 Jr. Overleden: H. C. Bekker, 67 Jaar, wed. van J. E. Teske; L. M. Rosendahl, 76 Jaar, wed. van F. Keeman. WARMOND RKTTV „Steeds Vooruit" De Jaarlijkse kampioenschappen ta feltennis in Warmond, georganiseerd door de Tafeltennisvereniging „Steeds Vooruit", hebben een vlot verloop ge had. Er waren meer dan 100 inschrij vingen. De uitslagen van de kampioenschap pen zijn: Adspiranten leden: 1. P. van Wissen, 2. A. van Leeuwen. Adspiranten niet-leden: 1. M. van Ginkel, 2. R. Terwiel. Junioren leden: 1. J. Meskers, 2. J. Schippers. Meisjes junioren; 1. H. de Boer, 2. F. Waasdorp. Junioren niet-leden: 1. Zigmans, 2. Hanengraaf. Senioren leden: 1. en kampioen van Warmond J. van der Zwet, 2. A. Slkking. Senioren niet-leden: 1. v. d. Werf, 2. C. van der Zalm. Dames: 1. L. Bakker, 2. I. Ritsen. Algemeen Dubbel: 1. Van der Zwu» Kuijken, 2. Ritzen-Van Tongeren. BEURSOVERZICHT Damrak los van Wall Street AMSTERDAM, 18 Januari. Het Damrak was vanmiddag zeer vast gestemd voor de hoofdfondsen. Het trok zich niets aan van de iets lagere koer sen waarmede Wall Street gisteren be sloot. Van de Nederlandse waarden slo ten Kon. Olie en KLM in New York lager daarentegen lagen Unilevers er goed in de markt. Gisteren nabeurs trad de in Amsterdam voor de Philipsaande- len een flink koersherstel op. Deze aan delen hebben de voorgaande beursdagen forse koersverliezen moeten incasseren. Het herstel voor genoemde aandelen zette zich gedurende de niet-officiële ochtendhandel vandaag verder voort met een hoogste koers van 1095%, na een opening van 1085. De officiële beurs deed er nog een flinke schep bovenop en opende op 1101. Na even 1099 te heb ben gedaan steeg de koers tot 1106 tegen een vorige slotkoers van 1081. De .draai' in de e lekt row aarden was hoofd zakelijk het gevolg van aankopen voor Amerikaanse, Zwitserse en Westduitse rekening. Daarnaast vonden dekkings aankopen plaats. In tegenstelling tot de zeer vaste stemming voor de Philips- aandelen was de tendentie voor de olie- waarden aan de zwakke kant. Deze aan delen noteerden op circa f. 137, f. 2. be neden de vorige slotkoers. Op de forse koersstijgingen voor de olie-aandelen van de vorige dagen volg de vandaag dus een technische reactie. Deze werd veroorzaakt door winstne mingen. Aku's zetten de hausse-stem ming verder voort met een koerswinst van 2 punten op 512. Unilevers, die gis teren 2 punten verloren, liepen op van 838 tot 844, tegen een voorgaande slot koers van 833 Hoogovens verbeterde circa 15 punten op 837, na een opening op 830. De internationale waarden sloten over vrijwel de gehele linie op het hoogste punt van de dag. De cultures gaven hier en daar een behoorlijk koersherstel te zien. Amster dam Rubbers op 124, plus 3 punten. Cer tificaten Deli werden fl.hoger op f. 173 geadviseerd. De scheepvaartwaar den boekten merendeels geringe koers winsten. Staatsfondsen praktisch onver anderd. Grootbanken werden hoger ge adviseerd. Even voor het sluiten van de markt stegen Philipsaandelen van 1107 in een snel tempo tot 1113 als gevolg van aan houdende vraag in een lege markt. WISSELKOERSEN Londen 1058%—59.59; Montreal 3.79ft— 3.79H: Brussel 7.56%—757%; Stockholm 7251%72.96%Milaan 60.72%—60 77%; Oslo 52.81—5286; Lissabon 13.18%— 13.19%; New York 3.77—3.77%; Parijs 7654—76.99; Frankfort 90.30—90.44: Zü- rioh 87.5887.63; Kopenhagen 54.68 54.73; Wenen 14.48%—14.49%. BEURS VAN AMSTERDAM Woensdag 18 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *58 4% 101% 101% Ned '59 4% 101% 101ft Ned. '60-1 4% 101% 101ft Ned. '60 n 4% 101% 101ft Ned 59 4% 100%GL 101A Ned *53 3% 95% 95% Grootboek obl. 3% 81% B 81% Ned. '47 3% (3) 94% 99ft Ned. '51 3% 97%B 97% Ned. 53 (3%) 94ft 94ft Ned. '56 3% 94ft 94% Ned. '48 3% 90% 90ft Ned bel oert. 3% 89% Ned '50 3% 90% B 90% Ned '54 3% 90% 90% Ned. '55 I 3% 90% 90J-J Ned. '55-11 3% 92 92ft Ned "37 3 91% 91% Ned. grtbk obl. '46-3 92ft 92ft Ned. doll. In. '47 3 88% 88% Ned. Inv. cert. 3 99'/gGB 99%GB Ned. 62-64 3 99%GB 99% Indië '37 3 98% aj Indië 57 A 3 94 ft 94% Ned. won b.l '57 6 109ft 109% Ned. won.bJ '58 4% 100% 100ft ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 42GB 43%GB Nat. Handelsbank 236 236% Ned. Handelmij325 GB 325 Amst. Rubber 121 123 140% 142 GB Senembab515exd. 515 A.K.U510% 51114 Berkel's Patent (vj 365 363 GB Calvé Delft cert. 805GL 805 %GB Deli Mij en (Ver.) 172.10 173 80 Kon Pap v Gelder 33914 340 GB Hoogovens eert822 834% Müller en Co. N5 465GB 473 GB Ned. Kabelfabr. 660L 660GB ÊSSP8 1081 1110% Philips pref310GB 314 Unilever 833% 843% Wilton Feyenoord 238GB 240 GB Biliton 2de r447GB 448% Dordtse Olie gew. 642% 631 Kon. Olie (f.20.—139.90 136 Mem (50 f 20.—139.90 136 80 Holl Amer lijn 158% 158% Java China Paket 165 164 KL.M 101.50 100 Kon Ned Stmv Mij 211% 210% Kon. Paket MU 155% 155% Stoomvaart Mij Ned 187 188% Ntevelt Goudr eert 159% 159% v Ommeren eert 334% 337 Kot. Rott Lloyd 176 175 Ned Scheepv Unie 169 169% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A dam 47 (3%) 3 95% idem 48 (3%) 95% R'dam '52-1 (4%) 100B 100B id. ld 57 I-II (3%) 95% Z.-Holland 56 (4%) 99% 100 Bankwezen Vorige Slotkoers koers v. heden 104% 99% 171 131% 90% 104% 99% 171% B 131% 90% 105 84% 84 84 91 91% 91 91% 81% 82 82% 92% 91 91% 92 QO 92 102 102 93L 91% 96% 96% 101% 101% Bank N.G. 58 (5%) id. N.WK. 52 (4%) BVG rspbr f.500 BVG rspbr. 52 Industr. Obligaties Philips Dollarlng 51 Premieleningen A'dam 53 3 A'dam 51 I 2% A'da m56 I 2% A'dam '56 n 2% A'dam '56 m 2% Eindhoven '54 2% Enschede 54 2% Den Haag '52 I 2% Idem n 2% R'dam 52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht 52 2% Z -Holl 1957 2% Zuid-Holland '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Robeco 242 24250 Amst. Bank 394 397 H-B.U. eert 216% 216% Rott. Bank 338% 339% Twentsche Bank 334 333 Industrie Ondernemingen Albert Heyn430 BorsumlJ46% 46% Electrolasmtf330 330 Kon. Ned. Grofsm. 183 Holl. Constructie 505 505 Ing. bur v Bouwnijv. 330 B Internatio 161 162 Int. Kunststoff. Ind. 63 63 v. Kempen en Begeer 121 123 Leidse Wolspinnerij 537% 538 Rott. Droogdok Mi) 507 Sikkens Groep 825 Ver. Touwfabrieken 345 349 Walvisvaart 112% 113% Wernlnk's BetonmU 183% 162%exd. Van Wijle en Heringa 135% 133 L Zaalberg 124 Amerlfe fondsen Canadian Pacific R. 22% 23 Intern NlckeJ 60% 60% Anaconda 47tf 47 -m Steel.... 43 42ft Cities Service 62% 51% General Motors 42 41% Kennecott80 80% Republic Steel 59% 58% Shell OU 81 79 Union Pacific 29H 29 exd. Un. States Steel 79% 78M

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9