In Engeland dreigt een crisis die een puur nationaal karakter draagt Succes voor Nederlandse werven op de Londense watersport-expositie Snelle hulp van Ambassade V.S. 33e portretten van gouverneurs verdwenen uit Maastricht Grootste tentoonstelling op dit gebied in de hele wereld Erhard thans pal naast Adenauer op het CDU-verkiezingsschild Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 18 januari 1961 Derde blad no. 30257 De regering wordt gebrekkige leiding op financieel-economisch gebied verweten (Van onze Londense correspondent) Hoofdonderwerp van gesprek in Engeland is plotseling het gevaar van een economische crisis, welke ditmaal geen weerslag is van de internationale toestand maar voor een belangrijk deel een puur natio naal karakter draagt. Wel zijn er internationale factoren, welke bijvoorbeeld de export van personenauto's speciaal naar de Verenigde Staten een ernstige knauw hebben gegeven. Maar de regering krijgt thans algemeen het verwijt te horen, dat haar gebrekkige leiding op financieel-economisch gebied aansprakelijk wordt geacht voor de nieuwe industriële stagnatie. Voor de moeilijkheden van het ogenblik wordt de ongemotiveerde aanmoediging van het verbruik ten koste van de uitbreiding van het produktie-apparaat in hoofdzaak verantwoordelijk gesteld. Hierdoor dreigt Engeland hopeloos achteraan te komen bij West-Duitsland en vele andere Europese landen. Speciaal die van de Euromarkt, een feit waarop in het jongste O.E.E.S.-rapport met welsprekende cijfers de aandacht is gevestigd. Belasting op kapitaalwinst Er is in Engeland, met zijn sentimen tele hang naar het verleden, helaas nog een bijzonder lastige omstandig heid, namelijk een vaak angstvallig vastklampen aan verouderde produktie- Korte opleving was kunstmatig Macmillans bedenkelijke slagzin uit de verkiezingstijd, namelijk dat men het nog nooit zo goed heeft gehad, werkte als opium en versterkte de filo sofie van de gemakzucht waarvoor de Engelsen nu eenmaal zo'n groot zwak bezitten. Na een korte kunstmatige opleving dreigen de dingen thans opnieuw vast te lopen, hetgeen zich o.a. afspiegelt in een ongunstige betalingsbalans, in de slepende werkloosheid in sommige belangrijke bedrijfstakken en het wer ken op halve kracht en nog minder in een aantal andere industrieën. Macmillan, die door een overmaat aan zelfvoldane uitspraken thans meer dan ooit aan de kaak gesteld wordt, heeft de leiding op zich genomen bij de wan hopige pogingen om een uitweg te zoe ken. In het afgelopen weekeinde heeft hij door vriend en vijand onder druk gezet, in de landelijke stilte van zijn buitengoed Chequers een crisisconfe rentie gehouden met de kanselier van de schatkist Selwin Lloyd, die de vorige week reeds een alarmkreet slaakte. Er moet iets drastisch gebeuren Iedereen is het er over eens, dat er iets drastisch zal moeten gebeuren. Al gemene verruiming van kredieten, waar voor Lloyd 'de tijd nog niet gekomen acht wegens de loerende inflatie, wordt als een averechts lapmiddel beschouwd al zal het ongetwijfeld de afgeremde produktie van auto's wasmachines, ijs kasten en televisietoestellen, waarmee de regering vlak voor de verkiezingen van anderhalf jaar geleden iedereen zalig wilde maken weer op gang brengen. Hoewel in de komende begroting van april aanstaande een belastingverlaging van enige betekenis uitgesloten lijkt de regeringsuitgaven zijn hoger dan ooit overweegt de regering een be lastinghervorming om, naar het voor beeld van West-Duitsland, het zwaar tepunt te verleggen van de initiatiefdo- dende inkomstenbelasting naar de in directe belasting om zodoende overma tig verbruik tegen te gaan, maar tege lijkertijd een behoorlijke opbrengst te verzekeren. Velen betwijfelen echter of dit een verstandig tactiek zou zijn. Andere denkbeelden zijn speciale te gemoetkomingen tegenover exporteurs misschien in de vorm van subsidies waarvoor de regering tot nu toe weinig voelde, en de mogelijke vorming van exportraden voor de sleutelindustrieën en van plaatselijke exportclubs om de kleinere firma's tot groter inspanning op exportgebied te bewegen, alsmede een verlichting van de vermogensbelasting I welke voor inkomens geldt die vroeger als luxe werden beschouwd maar thans volkomen normaal zijn. MATROOS NA VAL VAN 12 METER OVERLEDEN Aan boord van het Liberiaanse stoom, schip „Cinderella", dat bij de Rotter damse Droogdok Maatschappij aan de Heiplaat te Rotterdam ligt, is gister middag de 25-jarige Spaanse matroos Manuel Rivas Pena uit Carreira, van 12 meter hoogte in het ruim gevallen. Dit gebeurde toen hij, bij het open leggen van de luiken, over ijsafzetting uitgleed. Met een schedelbasisfractuur is de matroos naar het ziekenhuis ge bracht, waar hij 's avond is overleden. RECHTZAKEN ZES JAAR M.A. VOOR ROOFOVERVAL IN PURMER De rechtbank te Amsterdam heeft voor de 9 Vi jaar geleden gepleegde roof overval op een boerderij in de Pur- mer vanochtend een 41-jarige slager en zijn broer, een 38-jarige tuinder, beiden uit Velsen, terzake van diefstal van f30 in vereniging vergezeld van geweldple ging met dodelijk gevolg elk conform de eis veroordeeld tot 6 jaar gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest. De mannen hadden in de nacht van 7 op 8 augustus 1951 een roofoverval gepleegd op een boerderij in de Purmer (gemeente Monnikendam), waar de 79- jarige Pieter Laan met zijn beide zus ters, de 67-jarige Suzanne en de 74-ja- rige Neeltje, woonde. De drie bejaarde bewoners werden allen ernstig mishan deld. Pieter overleed drie dagen later. De beide zusters herstelden, doch zijn inmiddels ook overleden. Vier jaar met aftrek voer messensteker De rechtbank in Arnhem heeft een 42-jarige grondwerker uit Groesbeek veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf m.a., conform de eis. Verdachte was ervan beschuldigd, in de nacht van 30 op 31 juli van het vorige jaar zijn ex-vriendin, een 38-jarige huis vrouw 8 messteken te hebben toege bracht. Een daarvan zou de dood ten gevolge hebben gehad indien niet met spoed bloedtransfusie was toegepast, Koningin Elizabeth van Engeland jaar oud wordt, bij hun terugkeer met haar jongste zoon Prins in Londen uit Sandringham. Andrew, die volgende maand een en afzetmethoden, waarbij zowel fabri kanten als vakbonden schuld treft. Macmillan zou voorstander zijn van een belasting op kapitaalwinst welke de Verenigde Staten wel kennen maar Engeland niet, waardoor dit land een paradijs dreigt te worden voor speculan ten en waar monopolisten een gouden tijd beleven maar waardoor een ge heel verkeerd economisch en moreel klimaat wordt geschapen. Gaitskell, de oppositieleider heeft zon dag in een rede nog eens op een ka pitaalbelasting, al sinds jaren Labour's stokpaardje, gehamerd. Maar ook in de conservatieve pers gaan ten gunste hiervan wel stemmen op. Ook dringt men erop aan, dat de regering zal over gaan tot de opstelling van een zakelijk programma voor kapitaalbeleggingen, dat tot nu toe ontbroken heeft. Het is zo goed als zeker dat in plaats van besnoeiing van de nationale gezond heidsdienst en andere sociale voorzie ningen, het publiek, dat terecht een betere verzorging eist hiervoor hogere premies zal moeten betalen. Meer dan honderdduizend arbeiders in de Britse automobielindustrie wer ken op het ogenblik niet meer dan twee of twee en een halve dag per week en er zijn reeds 35.000 man ont slagen, welke zo goed als zeker door duizenden zullen worden gevolgd om dat het einde van de autocrisis nog niet in zicht is. Vader naar zieke zoon (Van onze Limburgse correspondent) Dankzij de snelle en voortreffelijke hulp van de Amerikaanse ambassade in Den Haag, is een Venlose vader in de gelegenheid gesteld geworden om zijn zeer ernstige zieke zoon. die aan de uni versiteit in Hartford (Ver. Staten) stu deerde, te bezoeken. Vorige week don derdag ontving de familie Ruyssenaars in Venlo van het Internationaal Insti tuut voor Onderwijs bericht, dat hun 20-jarige zoon Fred zeer ^ernstig ziek was. De jongen had een hersenbloeding gekregen en operatief ingrijpen werd noodzakelijk geacht. Overkomst was daarom dringend gewenst. Nog diezelfde avond had de ambassade in Den Haag ervoor gezorgd, dat de vader desgewenst met het toestel, dat donderdagavond om 10 minuten voor tien naar New York zou vertrekken, de overtocht kon maken. De ouders besloten echter eerst nog te telegraferen met de behandelend ge neesheer, de bekende chirurg dr. Scovil. Ook deze echter achtte de overkomst dringend gewenst. En zo vertrok de va der vrijdagmorgen om 10.00 uur uit Amsterdam. Opnieuw was zijn overtocht geheel door de Amerikaanse ambassade geregeld. Zelfs het feit, dat de heer Ruyssenaars niet in het bezit was van INSECTICIDE OORZAAK VAN BIBBERZIEKTE? Nog steeds hebben drie kinderen ln Voorthuizen (Gld) de bibberziekte, die in oktober vorig jaar uitbrak in de derde klas van de Prinses YVilhelminaschool aldaar. Regelmatig worden de kinderen door artsen gecontroleerd. Het plotseling onder de lessen in slaap vallen is echter sinds lang niet meer voorgekomen. De toxologen zoeken de oorzaak in een insectendodend middel dat onder de keldertrap werd aangetroffen. Het in ademen van de verstoven insecticide is schadelijk voor de gezondheid van de mens. Aangenomen wordt dat de kin deren gespeeld hebben met de sifon van de fles met vergift die verdwenen was. Er zouden in theorie nog andere mogelijkheden kunnen zijn. Afdoend be wijs is nog niet geleverd. de vereiste identiteitsbescheiden (hij had slechts een verlopen Nederlands paspoort) was geen beletsel om de overtocht zo vlot mogelijk te doen verlopen. Bij zijn aankomst in New York ontbrak het de heer Ruysse naars ook niet aan medewerking. Hij werd per auto naar Hartford gebracht en vrijdagavond om 7.00 uur zat hij reeds aan het bed van zijn zieke zoon. Gelukkig kon hij na een eerste onder houd met de chirurg vanuit Hartford zijn vrouw telegraferen: ..Operatie goed geslaagd. Toestand Fred iets beter". Na anderhalve eemv ontdekt te Kronburg (Van onze correspondent te Maastricht) Onlangs heeft de directeur van het Bonnefantenmuseum te Maastricht prof. dr. J. J. H. Timmers, in samenwerking met zijn assistent de heer Nico de Jong, ontdekt, dat zich in een Duits kasteel 'n voor de historie van Maastricht belangrijke collectie schilderijen bevindt, bestaande uit de portretten van elf elkaar in de 17e en 18e eeuw opvolgende staatse gouverneurs van Maastricht. Deze portrettengalerij bevond zich tot de Franse revolutie in het toenmalige gouvernement van Maastricht en bleek sindsdien spoorloos te zijn verdwenen. Zekerheid omtrent befaamde schilder Bij naspeuringen in Franse archieven te Parijs kwam de heer De Jong op het spoor van deze schilderijen, doordat er verwijzingen waren naar een doorzen ding van schilderijen en andere kunst bezittingen uit Maastricht naar het voorvaderlijke slot van de laatste staat se gouverneur te Maastricht, Frederik, Landgraaf van Hessen-Cassel, die bij de komst van de Fransen in 1795 de wyk had genomen naar zijn geboorteland. Het ontstaan van deze belangwekkende reeks portretten was te danken aan ge neraal Van Hobbe, baron van Aylva, Fries van geboorte (Wonseradeel) die te Maastricht staatsgouverneur was van 1749 tot 1772. Deze Van Hobbe is niet al leen een succesvol militair bevelhebber geweest maar ook een man, die in Maas tricht belangrijke cultuurbescherming beoefende. In het op zijn aanwijzingen smaakvol gerestaureerde gouvernement liet hij een zaal inrichten voor portret ten van zijn voorgangers en hemzelf. Op verzoek van het Maastrichtse ge meentebestuur om die portretten dan ook door een bekende schilder te laten maken, had baron Van Aylva de Duitse schilder Jan Valentin Tischbein aange trokken. Deze is tijdens zijn langdurig verblijf te Maastricht de vader gewor den van de later zo vermaarde hofschil der Jan F. A. Tischbein, die portretten schilderde van vorstelijke personen en prinselijke families in Italië, Duitsland en Nederland. Jan Valentin Tischbein heeft, blijkens de thans ontdekte schilderijen in Duits land, de portretten van negen achter eenvolgende staatse gouverneurs ver vaardigd, die sedert 1632, met de prins bisschop van Luik, de tweeherigheid in Maastricht uitoefende. Hiermede is nu ook vastgesteld wat vader Tischbein, hoofd van een bekende schildersfamilie, in Maastricht deed. Iets waaromtrent men tot nu toe alleen ver moedens had. De negen portretten zün met grote zwier geschilderd: het portret speciaal van gouverneur Van Hobbe, (het enige dat Tischbein naar het leven schilderde) geldt als een der mooiste uit de Duitse baroktijd. Komen zij ooit terug? De landgraaf van Hessen-Cassel heeft bij zijn vertrek uit Maastricht de schil- derijen-galerij - waaraan na baron Van Aylva nog waren toegevoegd de portret ten van Karei Christian, Prins van Nas- sau-Weilburg en van Frederik. Graaf van Hessen-Cassel zelf. geschilderd door de Duitse schilder Wilhelm Boettner, - meegenomen naar zijn kasteel Rumpen- heim in Hessen, waar ze tot in de tweede wereldoorlog zyn gebleven. De toenma lige kasteelheer liet de collectie voor ge allieerde bombardementen in veiligheid brengen in het kasteel Friedrichshof van Landgraaf Philipp van Hessen, te Kron burg in de Taunus, waar ze nu nog in depot aanwezig zijn mèt vele andere kostbaarheden uit het in 1944 verwoeste slot Rumpenheim. Het is onbegrijpelijk, dat de Neder landse kunsthistorie anderhalve eeuw lang van het voortbestaan dezer collec tie onkundig is gebleven, hoewel hier en daar toch de aanwezigheid ervan in Duitse catalogi vermeld werd. Het zal zeer de vraag zijn, of Nederland deze historisch belangwekkende schilderijen ooit terug zal zien of krijgen. De ontdekking ervan nü, werd ont huld door de Maastrichtse historicus dr. Ch. Thewissen, in een geschiedschrijving over „De grote sociëteit" van Maas tricht, die thans twee eeuwen bestaat en in welker groei en bloei de officieren van het Maastrichtse garnizoen geduren de de 17e en 18e eeuw een belangrijke rol hebben gespeeld. (Van onze Londense correspondent) Exporteren ter handhaving van de stijgende levensstandaard is ook in Nederland een dwingende eis. Het is bovendien van belang, dat de uitvoer niet uitsluitend aan de grote industrieën wordt overgelaten, maar dat deze ter wille van de veelzijdigheid een universeel karakter krijgt, doordat ook de kleine firma's activiteit op dit gebied ontplooien. In vele landen, niet het minst in Engeland, liggen de orders te wachten voor hen, die bereid zijn zich de nodige moeite te getroosten om ze weg te halen. De Nederlandse Kamer van Koophandel in Londen hamert al jarenlang op dit aambeeld en deze metaalharde werkgroep begint langzamerhand tot de betrokkenen door te dringen. Een glanzend voorbeeld van hetgeen de Britse markt te bieden heeft, vormt het succes dat de Nederlandse bouwers van zeilschepen en motorjachten de afgelopen weken op de watersport-tentoonstelling in de reusachtige tentoonstellingshal van Earls Court te Londen hebben weten te boeken. welke volgens een officiële uitspraak door de horizontale ligging als de beste Europese waterskiboten worden be schouwd. Stijgende vraag De heer Wever vertelde ons, dat En geland nog geen stalen boten in de klei nere klassen bouwt, maar dat de Britse vraag ernaar stijgende is. Vandaar dat hjj naar Londen kwam. De „Trintel" had dan ook onmiddellijk aftrek. „Nee", zei de heer Wever, „een dergelijke ver koop had ik niet verwacht". Het was van bijzondere betekenis, dat een alge meen erkend expert, wiens stem groot gezag bezit in kringen van de Royal Yacht Association, dit pittige kajuit- jacht voor eigen rekening bestelde. De Britten achten dit schip aantrek kelijk om zyn schone vorm, omdat het gemakkelijk te varen is, gevrijwaard is voor lekkage en ook omdat het aan de wal kan meren, iets wat men hier over het algemeen niet gewend is. De heer Wever vond het onbegrijpelijk dat onze jachtbouwers niet eerder op de Engelse markt zijn afgestevend. De vooroorde len, welke in ons land nogal vaak tegen over Engelse klanten bestaan, zijn on gegrond, omdat de Engelsman juist een prettig en volkomen betrouwbaar za kenman is, op wiens woord men aan kan, wat van anderen niet altijd kan worden gezegd. Grote kansen voor onze landgenoten Sommige onzer watersportwerven waren er voor het eerst. Hun verwach tingen werden meer dan overtroffen. Niet alleen kregen de meesten hunner een flink aantal bestellingen en legden zij tal van nieuwe contacten, maar de Nederlandse inzendingen trokken alge meen de aandacht wegens hun hoge kwaliteit en groot vakmanschap. Als mooiste schip van de show gold het elegante stalen zeiljacht, de Trintel. ge bouwd door Anne Wever uit Den Bosch. De firma K. A. Dane uit Den Haag oogstte veel bijval met de terecht we gens hun prachtige afwerking geprezen Zwitserse waterskiboten, waarvan het type met de buitenboordmotor in Ne derland in licentie wordt gebouwd met als bijzonder kenmerk een geheel ge lijmd in plaats van geschroefd boven dek. Dit heeft het voordeel dat alle „pokdaligheid" van de door de vernis heenschijnende schroefkoppen, is ver dwenen. De bekende Griekse scheepsmagnaat Onassis bewonderde deze vaartuigen, China en Albanië en „het ware geloof" De Chinese premier Tsjoe En-lai en de vice-premier van Albanië, Spiro Ko- leka, hebben gisteravond op een „banket in Peking verklaard, dat de communisti sche partijen van Albanië" en China zul len blijven vechten voor „de werkelijke beginselen van het Marxisme-Leninis- me" en een „onverzoenlijke strijd" tegen het Joegoslavische revisionisme zullen voeren. Koleka leidt een Albaanse economische missie, die een bezoek aan China brengt Hij bracht de Chinese communistische partij hulde wegens haar „verdediging van de zuiverheid van het Marxisme-Le- ninisme" hetgeen „van enorm belang voor de internationale communistische beweging" is. Tsjoe En-lai verklaarde dat het Chi nese volk „met de andere socialistische landen zal blijven samenwerken om de strijd voor de vrede en tegen imperialis tische agressie te winnen." Europees symposium over ruimte-technologie Geleerden en technologen uit vele Euro pese landen zullen worden uitgenodigd om het eerste Europese symposium over ruimte-technologie bij te wonen dat van 26 tot 28 juni door de Britse In terplanetaire Vereniging in Londen zal worden georganiseerd. Het doel van deze bijeenkomst is in de eerste plaats om deskundigen uit West Europa bij een te brengen om de mogelijkheid te bespreken een gezamenlijk programma van ruimte-onderzoek op te stellen. Be halve vertegenwoordigers uit Europa en in het bijzonder de landen van de O-E.E.S. zullen ook vertegenwoordi gers van de gemenebestlanden dit sym posium bijwonen. De Britse Interplanetaire Vereniging hoopt dat de conferentie zal leiden tot een zich uitbreidend programma voor het ruimte-onderzoek op de breedst mo gelijke internationale grondslag en in zeer nauwe samenwerking met de Ver enigde Staten en indien mogelijk de Sovjet Unie. De Vereniging voorspelt dat de eerste commerciële toepassing van de ruimte-techniek binnen de tien jaar een feit zal zijn, zoals het ge bruik van aardsatellieten voor lange- afstands verbindingen op het gebied van radio, televisie en telefonie, en het doen van weersvoorspellingen op lange termijn. Prettig kajuitjacht voor de binnenwateren De gebroeders Akerman uit Lisse wa ren eveneens goed te spreken over het resultaat van de expositie. Er bestaat een belangrijke vraag naar hun „Hol land Baby Cruiser", een solide, prettig en praktisch kajuitjacht voor de bin nenwateren. Deze firma plukte de vruchten van haar inzending van vorig jaar. Engeland is met Duitsland op het moment de beste buitenlandse klant van deze jaqhtwerf. Onze motor- en zeiljachten bezitten reeds lang een uitstekende naam in En geland. omdat, ondanks de geringe pu bliciteit, talrijke Britten al Jarenlang hun vakanties in onze wateren door brengen en vertrouwd zijn met onze schepen. In vroeger eeuwen waren onze jachten al zo populair, dat de Engelsen ons woord in hun taal „yacht" overnamen Bovendien bleken de Nederlandse prijzen over de gehele linie aanmerke lijk lager dan de Engelse, ondanks de 10 percent invoerrechten (op zichzelf niet veel voor deze luxe produkten). Nederlandse artikelen bijvoorbeeld onze chocolade, boter en kaas en kunst- nijverheidsprodukten worden hier te recht geroemd om hun kwaliteit. Ook aan de boten, welke niet voor multimil jonairs bestemd zyn, wordt in ons land doorgaans veel meer zorg besteed dan in Engeland het geval is en zulks wordt uitermate gewaardeerd door de Britse koper, die zijn automatische voorkeur voor hetgeen het eigen land voortbrengt, meer en meer verliest. Snelle groei Deze tentoonstelling, tachtig percent groter dan die van vorig jaar en voor het eerst een werkelijk internationaal karakter dragend, was de grootste op watersportgebied ter wereld. De expositie weerspiegelde de enorme toeneming van de watersportbeoefening in Engeland. Het is de sport, welke thans het snelste groeit, mede doordat de buitenboordmo tor haar vaste plaats heeft veroverd. Er kwamen volgens de voorlopige schat ting 400 000 mensen naar de show. Byzonder aantrekkelyk was de na tuurgetrouwen imitatie van een jacht- haventje aan de Middellandse Zee, waarbij men de schepen in het water van het speciaal aangelegde bassin kon aanschouwen, terwijl de mannequins in badkleding de illusie van een zomerse regatta in het midden van de kille win ter nog versterkten „Prof. Erhard zal kanselier worden als Adenauer zieli moet terugtrekken (Van onze correspondent in Bonn) Na de C.D.U.-Bondsdagvoorzit ter Krone en de C.D.U.-fractielei ding in haar geheel, hebben giste ren ook de C.D.U.-fractieleden in Bonn de rol van minister van Economische Zaken prof. Erhard in de komende verkiezingscampag ne zeer duidelijk onderstreept. Zij verhieven Erhard namelijk hoog op het verkiezingsschild, direct naast bondskanselier Adenauer. Zij drongen daarmee, ze zegt men in Bonn. aan Adenauer prof. Erhard als opvolger op. Krone, tot dusver de grote bemidde laar in de steeds terugkerende onderlinge stryd Adenauer-Erhard, had het het af gelopen weekeinde reeds duidelyk ge zegd: „Eens zal Erhard Adenauer af lossen als Bondskanselier. Dat is de mening van alle leidende CJ5.U.-figu ren en van Adenauer zelf. Gisteren verk'-varde Krone, onder het gejuich der fraciie-leden, dat er ten deze eindelijk klaarheid nodig was. Maar hij ontkende ten stelligste dat Adenauer, na een eventuele C.D.U.-zege ln september aanstaande, slechts tot 1963 kanselier zou blijven, om dan plaats te maken voor Erhard. Hy zei slechts: „Erhard zal kanselier worden als Adenauer zich moet terugtrekken". De socialistische oppositiepartij de S.PD. wilde gisteren direct profiteren van deze nieuwe C.D.U.-verkiezingsstunt: in plaats van een elftal met vooraan staande lieden, gelyk de „S.PD.-Mann- schaft" onder leiding van Willy Brandt, zou de CD.U. het nu immers laten bij t presenteren aan de kiezers van slechte twee figuren, twee grote figuren wel te verstaan: Adenauer en Erhard. De S PD. noemt Erhard spottend een „overgangs kanselier". die na Adenauer maar korte tijd kanselier zou kunnen zijn om dan snel plaats te moeten maken voor de huidige minister van Defensie Strauss. Zy bracht voorts in herinnering dat Adenauer vele keren heeft verkondigd dat Erhard van politiek geen verstand heeft Moeilijk span In de CD.U. heeft Krones uitlating „Erhard pal naast Adenauer als top- kandidaat van de C.D.U." veel bijval geoogst. Maar daarmee is de af en toe opflakkerende strijd tussen beide kabi netsleden nog niet definitief uit de we reld geholpen. Nog vorige week kwam dit nu al jaren durende gevecht, vooral over de Europese politiek, aan de opper vlakte toen Adenauer openlijk Erhards Europese inzichten liet corrigeren! Voor een man als Krone kan de CD.U. het zich echter eenvoudigweg niet permitteren in de komende maan den dit spel voort te zetten: zij moet de kiezer een eenheid bieden. En die eenheid aan het hoofd van de CD.U.- verkiezingscampagne moet worden ge vormd door het span Adenauer-Erhard. beiden zeer populair, belden uitstekend geschikt om de S.PD. en Brandt van repliek te dienen. Dat de SPD de tegenstelling tussen beide CD.U.-azen zal uitbuiten, is lo gisch. Tenslotte geniet Erhard niet het politieke vertrouwen van de oude kan selier! Zoals een der Westduitse bladen het dezer dagen schreef: „Wat de7e beiden er nu toe brengt ondanks alle grote verschillen toch samen op het CD.U.-schild naast elkaar te gaan staan, is de wens van de één (Adenauer) om aan de macht te blijven, en van de an der (Erhard) om aan de macht te ko-

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5