„Seebolims beste paard" struikelde: corruptie WD-kritiek op het VVD-heleid Uitgeverij zou werk van dichters gepubliceerd hebben zonder fiat Papoea-initiatief heeft succes KRO en NCRV coördineren de morgenwij dingen WOENSDAG 18 JANUARI 1961 Smidsleerling werd wegen-dictator die van hoge positie misbruik maakte (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad wordt morgen het grootste na-oorlogse corruptieproces van de Bondsrepubliek voortgezet, dat in het begin van deze week na een zeer korte zitting reeds moest worden afge broken. Het gaat hier om niemand minder dan een man, die men eens ,,het beste paard van minister van Verkeer Seebohm" heeft genoemd: dr. Hermann Kunde, twee jaar geleden nog bijna onbeperkt heerser over de Westduitse wegenbouw. Honderdduizend DM bij verdiensten" Kunde heeft van zijn met 3000 Mark (2700 gulden) per maand gehonoreerde functie als hoge ambtenaar („Minlste- rial-Direktor") op het Westduitse de partement van Verkeer bepaald mis bruik gemaakt. Toen hij namelijk, zo heeft de Duitse rekenkamer berekend, twintig maanden geleden gearresteerd werd, bleek dat hij in zijn tienjarige ambtenarenactiviteit 100.000 Mark meer voor zichzelf had uitgegeven dan hjj verdiend had. En dat hU een bedrag van 180.000 Mark niet aan de belasting als inkomsten had opgegeven. Thans staat hij in Bonn terecht we gens 46 gevallen van corruptie. Men zegt dat er na 1945 in de Bondsrepu bliek geen kilometer Autobahn is aan gelegd of Kunde heeft er aan verdiend! En er zoveel aan verdiend dat hij zich tenslotte vier huizen, een onbebouwd stuk bouwgrond, twee auto's en een bankrekening van 48.000 Mark kon per mitteren! Het was hem steeds weer ge lukt architecten en aannemers aan het werk te zettent die hem voor de bewezen diensten best betaalden: onder meer met een zwembad in een van z'n huizen, met baar geld, met gratis reparatiewerk zaamheden etc. Er was bijvoorbeeld een architect die dank zij Kunde een reeks Autobahnrestaurants mocht bouwen en daarvoor de hoge ambtenaar beloonde met tekeningen en plannen voor diens eigen huis. Een andere firma beloonde Kunde met gratis huizenreparaties en veranderingen tot een zeer hoog bedrag. Meester in vals declareren Kunde was voorts een meester In het vals declareren; een dienstreis naar Zweden bracht hij bijvoorbeeld driemaal in rekening: bij zijn departement, bij Chinese partijbonzen moeten ook eens naar oude boeren luisteren Functionarissen van de Chinese com munistische partij hebben de waarschu wing gekregen, dat zij meer aandacht moeten besteden aan de noden en de ervaring van de arbeiders teneinde „ver gissingen en tekortkomingen" te voor komen. Deze waarschuwing kwam voor in de „Rode Vlag", het theoretische or gaan van het centrale partijcomité. Dit blad bevatte kort geleden een verklaring, dat het plaatselijke partijkader moet luisteren naar oude boeren, die over het algemeen op landbouwgebied meer er varing hebben dan de kaderleden, en dat dergelijke ideeën moeten worden overgenomen. Van officiële zijde is onlangs meege deeld, dat op grote schaal landbouw gewassen verloren zijn gegaan als ge volg van „natuurrampen" Medewerkster van Pasternak naar concentratiekamp David Floyd, speciale correspondent voor communistische aangelegenheden van de „Daily Telegraph" meldt dat Olga Ivinskaja, een nauwe medewerk ster van de kortgeleden overleden Rus sische schrijver Boris Pasternak, tot acht jaar internering in een Russisch concentratiekamp is veroordeeld. Volgens Floyd werd zij in augustus 1960, drie maanden na het overlijden van Pasternak, gearresteerd. Twee we ken later werd ook haar met een Frans man verloofde dochter Irina gearre steerd en tot drie jaar internering in een concentratiekamp veroordeeld. Een Sovjetrussische functionaris heeft deze week verklaard dat mevr. Ivinskaja werd veroordeeld omdat zij werk van studenten van de universiteit van Mos kou als haar eigen zou hebben ver kocht. Volgens Floyd Is deze beschul diging vals. Pakistaanse president vraagt in Bonn om Westduitse hulp (van onze correspondent ln Bonn) De staatspresident van Pakistan, de 53-jarige, 1.90 meter lange veldmaar schalk Mohammed Ajoeb Khan, is ln Bonn aangekomen voor een zevendaags staatsbezoek aan de Bondsrepubliek. Hij zal in West-Duitsland zowel met de regering-Adenauer als met industriële kringen spreken over Westduitse ontwik kelingshulp. vooral op het gebied van snelle kredieten, aan Pakistan. Bonn ontving Ajoeb Khan bij zijn aankomst als een vorst: Bondspresident Lubke en Bondskanselier Adenauer ver welkomden de Pakistaanse president op het vliegveld. De Westduitse hoofdstad was voorts feestelijk versierd met vlag gen. wimpels en bloemen. De verhouding van Bonn tot Pakis tan is vrij goed. Een lichte schaduw over Ajoeb Khans bezoek aan Duitsland is echter gevallen door zijn uitlatingen te Tokio, waarbij hij zei: „Duitsland barst uit haar voe gen door zijn geld. Maar Bonn heeft nog altijd niet geleerd hoe men arme landen op de juiste wijze moet helpen". Deze opmerking heeft vooral in West duitse industriële kringen veel ergernis veroorzaakt. Politiek bestaat er al een evengrote belangstelling in Bonn voor Ajoeb Khan. Men noemt hem hier „de dictator in het grijze burgerpak". De economische op gang. die Pakistan onder Ajoeb Khans verlicht dictatorschap heeft gemaakt wordt hier algemeen geprezen evenals de trouw van Pakistan aan het Westen, waarmee het via verdragen is verbon den. een wegenbouwvereniging en b(j een wegenbouwverbondEen vijfweelue dienstreis naar Amerika leverde hem 3000 Mark meer aan declaratiegeld op dan hjj had kunnen uitgeven. Een op een dienstreis verloren fototoestel liet hij zich driemaal vergoeden. HIJ nam in de strijd tussen Duitse teer- en betonfabrikanten stelling door te beslissen dat op vele Westduitse we gen teer in plaats van beton moest wor den gebruikt: de teerverkoopvereniging verschafte hem direct daarna 'n rente loze lening ter grootte van 25.000 Mark, als beloning. Deze man, die eens als zeer eenvoudige leerling van een kleine smid zijn loop baan was begonnen en die het tot „See- bohms beste paard" bracht, struikelde tenslotte over een eenvoudige controle op een kleine declaratie. Thans is de eens zo machtige en actieve ambtenaar voortijdig grijsaard geworden, wiens energie schijnt uitgeblust te zijn en die in het proces de scherpe controverse tussen zijn verdediger en de president van de Bonner rechtbank Quirini zon der interesse aanhoort. Advertentie Dierenbescherming in de Eerste Kamer De Eerste Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp op de dierenbescher ming. De volgende week zal de behan deling worden voortgezet. Dan zal de regering antwoorden. Het vooral in landbouwkringen veel omstreden wetsontwerp vond gisteren in de Eerste Kamer vrij algemene instem ming, maar er bleken, met name onder de agrariërs, toch ernstige bezwaren te leven. Die bezwaren keerden zich voor namelijk tegen het verbod tot het cou peren van paardestaarten „uit onkunde geboren overdrijving" en tegen artikel 4. waarin het boeren eigenlijk onmoge lijk wordt gemaakt afdoende op te tre den tegen loslopende honden en katten, die het op hun schapen, resp. pluimvee voorzien hebben. LEERLING-MONTEUR IN STRAALMOTOR GEZOGEN (Van onze correspondent) Op de straalmotorenafdeling van de Aviolanda vliegtuigenfabriek te Woens- drecht Is gistermiddag een dodelijk on geluk gebeurd. De 20-jarige leerling- monteur Machtel Jan van Opstal wo nende te Zevenbergen is het slachtoffer geworden. Tijdens herstelwerkzaamheden aan een Sabre-6traalvliegtuig van de Kon. Luchtmacht moesten de straalmotoren in werking worden gesteld. Ter beveili ging stonden er ijzeren hekken rond het vliegtuig. Vermoedelijk is de Jongeman in gedachten het toestel gepasseerd. Hij werd in de draaiende motor gezogen. Hoewel er direct mensen te hulp scho ten, konden zij de jonge man niet meer redden De Rijkspolitie uit Hogerheide en de Kon. Marechaussee van de vlieg basis Woensdrecht stellen een onderzoek in. Het stoffelijk overschot van de leer ling-monteur werd naar Hogerheide overgebracht. Het is later door de Justi tie vrijgegeven. Dekkingspercentage 88 Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in december I960 f. 1.544 mil joen (vjn. f. 1.480 miljoen), terwijl voor een waarde van f. 1.364 miljoen (v.m. f. 1.341 miljoen) werd uitgevoerd. De uit. voer bedroeg 88% van de invoer (v.m. 93). De dekkingspercentages voor de cember 1960 en januari-december lagen echter 3 punten lager dan in 1959. Opkopers haalden schouders op.... „Scherts"-veiliiig inboedel villa „ambassadeur van Heilige Daad" Als onderdeel van de afwikkeling van de Socratesaffaire is gisteren de in boedel in het openbaar gevleid van de villa aan de rijksweg nr. 1 in Bus- sum die, tot diens gevangenneming in november J.I., werd bewoond door de heer J. Jansma. Deze noemde zich „ambassadeur" van de organisatie „De Heilige Daad", die financiële steun ont ving van de heer N. den Besten, direc teur van de N.V. Socrates. Zo groot was de belangstelling voor deze veiling, dat de rij auto's langs de Parallelweg honderden meters be sloeg. Zo groot ook, dat de kijkers en kopers onmogelijk allen de veiling bin nen konden volgen. Dit werd aanvan kelijk wel geprobeerd, doch de vele hon derden buiten begonnen te roepen, dat de gerechtsdeurwaarder de heer M. L. H. J. Hermes uit Bussum op die manier de Amsterdamsche Bank te kort deed en dat hij „een heilige daad" kon verrichten door de veiling buiten te houden. Tenslotte besloot de deur waarder daartoe. In zyn overjas, de kraag omhoog, offreerde hij de koopjes aan de menigte op het terras en het gazon voor de villa. De gemaakte prijzen kwalificeerden de inboedel als nauwelijks passend in de kapitale villa. Een koelkast werd afgemijnd voor 320 gulden, maar de nieuwe eigenaar liet haar opnieuw vei len, omdat hij tot de ontdekking kwam, dat zij niet in zijn keuken paste. Bij her- veiling bracht de kast 300 gulden op. Een bureaustoel ging weg voor een paar tientjes van de hand. Een glimmende pan voor 5 gulden. Honderden mensen verdrongen zich ook gistermiddag in de woning. Vele goederen gingen voor „dolle" prijzen van de hand. Zelfs ontstond er een gespannen verschil van mening om de „slaapkamer". Aan bod kwamen een tweepersoons bed, een kast, drie stoe len, een toilettafel en enig ander slaap- kamermeubilair. Een grappenmaker zette in op vijf gulden „vijfhonderd", was het commentaar van de Bussumse gerechtsdeurwaarder. Een homerisch ge lach klonk. De volgende inzet was f 250.- Bij f 475,- staakten de stem men. Er werd afgehamerd en de „buit" was voor een inwoner uit Amersfoort. In de andere hoek had te zelfder tijd iemand het bedrag genoemd. Er ont stond een heftige woordenwisseling en zelfs klonk een gescandeerd, „Amers foort, Amersfoort, Amersfoort", van een groep die haar plaatsgenoot niet in de steek liet. Goederen gingen soms ver boven de winkelprijs van de hand. Een damesgarnituur, te versleten en bedui meld om aan te pakken, kwam voor liefst f 12,50 in het bezit van een dame, die het verworven bezit teder koesterde. Zestig gulden voor versleten beddegoed was schering en Inslag. De ware op kopers en kenners haalden hun schou ders op. Voor hen was er geen koopje. Het geheel was een schertsvertoning. De Amsterdamsche Bank zal waarschijn lijk een f 15000.- op haar debet kunnen schrijven. Een druppel op de gloeiende plaat. Resteert dan de flinke schade aan het perceel waar het publiek „uit puilde". Het perceel zelf eigendom van N.V. Socrates komt binnenkort onder de hamer. Is de partij in merg en been liberaal? Voor de afdeling Amersfoort van de V.V.D. heeft de Amsterdamse advocaat mr. P. Zonderland gisteravond een voordracht gehouden, waarin hij zich afvroeg of de V.V.D. nog wel in merg en been „liberaal" is. Mr. Zonderland, die oud-secreta ris is van de V.V.D.-commissie voor P.B.O-zaken, releveerde hoe prof. Oud de politieke strijd als een strijd voor of tegen het socialisme formuleerde en dat prof. Oud uiteindelijk de honorair beschermheer van een overwegend confessioneel kabinet is geworden. „Hier klopt iets niet", aldus mr. Zon derland en hij behandelde daarom de vraag welke houding de liberaal in dit christelijk-sociale tijdperk het beste kan innemen. Spreker kwam tot de conclusie, dat de liberalen, die een bijdrage aan de politieke meningsvor ming kunnen geven, in staat moeten worden gesteld de beroepspolitici de gro te lijnen te verschaffen voor een wer kelijk liberaal beleid. De situatie van tegenwoordig, dat er alleen belangstel ling voor de partij bestaat als er Twee- Kort geding voor Haarlemse rechtbank (Van onze Haarlemse correspondent) Voor de president van de Haarlemse rechtbank, mr. F. P. E. Bloemarts, heeft gistermiddag een kort geding gediend, dat door vier Amsterdamse dichters (Hans Andreus, Remco Campert, Syb- ren Polet en Simon Vinkenoog) is aan gespannen tegen de uitgeverij J. H. Gottmer te Haarlem, omdat deze in haar „Vierluik"-uitgave gedichten van hen zou hebben opgenomen zonder daartoe gerechtigd te zijn. Namens eisers had de Amsterdamse advocaat, mr. M. A. Verdaasdonk, op straffe van een dwangsom van f 500, gevraagd te verbieden de uitgaven, waarin de gedichten voorkomen, verder te verbreiden, te vermenigvuldigen of openbaar te maken. Mr. Verdaasdonk deelde mee, dat zijn cliënten geen verlof hebben gegeven hun gedichten in de „Vierluik" bloem lezing te publiceren. In het algemeen stelde pleiter, dat schrijvers en vooral dichters het erg moeilijk hebben in ons land, omdat de poëziemarkt gering is en de schrijverssubsidie aan de lage kant. Allerwege rijzen de bloemlezingen als paddestoelen uit de grond en dikwijls in pocketuitgaven. Deze vormen een soort stalenboek met karakteristiek werk van dichters. Het publiek koopt dan volgens mr. Verdaasdonk graag de bloemlezing en vervolgens niet meer de bundel van de betreffende dichter. Laag honorarium De honoraria van deze bloemlezingen noemde hij bijzonder laag: namelijk f2,50. De eisers zijn in het algemeen TIEN PAPOEA'S VOOR OPLEIDING NAAR ONS LAND (Van onze Haagse correspondent) De besprekingen welke de beer Nico- laas Jouwe, een vooraanstaande figuur onder de Papoeabevolking van Ned. Nieuw-Guinea. in Nederland heeft ge voerd over een opleidingsmogelijkheid van jonge Papoea's ten behoeve van het middenkader op Nieuw-Guinea zyn met succes bekroond. Reeds in juni zal een tiental jonge Papoea's in Nederland aankomen om inzonderheid avondlessen te volgen van middenstandopleidingen, tekenscholen, handelscursussen e.d. Overdag zullen deze Papoea's in Ne derlandse bedrijven werken om in hun levensonderhoud te kunnen voorzien. Deze uitzending is het resultaat van een uit Papoeakringen te Hollandie voort gekomen initiatief, er is daar de Stich ting Studiefonds Manta opgericht, welke uitsluitend door Papoea's wordt be stuurd. De heer Jouwe is er de voor zitter van. De naam „Manta" is een samentrekking van de namen van de twee rivieren die het district Hollandia begrenzen. Het stichtingsbestuur hoopt na de genoemde eerste tien voortaan elk jaar vijf Papoea's naar Nederland te kunnen uitzenden. In Nederland zelf is een contactcom missie gevormd, welke tevens de belan gen van de hier verblijvende Papoea's behartigt. Zij bestaat uit de oud-gou verneur van Nieuw-Guinea, de heer S. L. J. van Waardenburg, die als mentor optreedt, de Wageningse apotheker J. ten Hoopen, die met het voogdijschap is belast, de oud-resident van Hollandia de heer S. van der Goot. die de finan ciële aangelegenheden behartigt en de schrijver Anthony van Kampen, die de publiciteit voor zijn rekening neemt. De initiatiefnemers hebben gegronde hoop, dat zending, missie en gouverne ment in de toekomst hun streven door subsidieverlening zullen steunen. van de „Vierluik"-serie buzonder stemd, omdat zij maar f. 2,50 per gedicht ontvingen. Centraal in zijn betoog steiuc mr. Verdaasdonk echter, dat de auteurs wet was overtreden, daar deze uitdruk kelijk bepaalt, dat de auteurs zelf mogen beslissen of. en aan wie zü werk vnnr publikatie willen afstaan. Bovendien komt daar volgens de raadsman van eisers nog bij, dat het niet ongebruike lijk is, dat sommige dicht»'-* werk verloochenen, aangezien zij er zulk een afstand van hebben genomen, dat zij het niet meer gepubliceerd wil len zien. Namens de gedaagde stelde mr. K. Heimig dat zijn cliënte wel degelijk verlof aan de betrokken auteurs had gevraagd. Men had de dichters aange schreven. of althans diegenen waarvan men meende dat zij het auteursrecht hadden. Geen antwoord Zo is de dichter Sybren Polet aange schreven op 31 mei, waarbij hem is meegedeeld, dat men het voornemen had een gedicht van hem in „Vierluik" op te nemen tegen een honararium van f 2,50. Op deze brief is echter geen ant woord ontvangen. Omtrent het gedicht van Hans Andreus was geschreven naar de uitgeverij „De Beuk", die reeds eer der een bundel van de dichter had ge publiceerd. Door een vergissing was de brief echter gestuurd naar de firma Meulenhof, die echter een serie „De Eik" uitgaf. Later is de vergissing ont dekt en is aan „De Beuk" alsnog f 2,50 gestuurd. Remco Campert was met het aangeboden bedrag niet akkoord gegaan en had f 10,bedongen, hetgeen hij ook gekregen had. Met betrekking tot Simon Vinkenoog was een fout gemaakt. Door een vergissing van een typiste had men gedacht dat zijn Gedicht-zonder- naam, dat was gepubliceerd, het slot was van een gedicht van Nes Tergast, dat ook was opgenomen. Daardoor was Vin kenoog niet benaderd. Mr. Heimig ont kende met klem kwade trouw by zyn cliënte. Hij meende, dat toewijzing van de eis een strop van ongeveer f5.000, betekent en concludeerde de eis niet ontvankelijk. De president bepaalde de uitspraak op maandag 23 januari. BRAND IN GRONINGEN Gistermorgen is brand uitgebroken in 'n loods op het terrein van de NV tim merfabriek v/h E. van Lier en Zonen te Groningen. De brand ontstond in een hoek van de loods, waar een kachel stond. Enkele olietanks, die daar waren neergezet, ontploften. De brandweer, die het vuur met vijf stralen bestreed, kon niet verhinderen, dat de loods geheel uitbrandde. Inboedel en loods waren niet verzekerd *D* schade is aanzienlijk De oorzaak van de brand is niet bekend. de Kamer-verkiezingen op handen zijn, dient te worden doorbroken. Het gaat niet in de eerste plaats om een grote partij te krijgen, maar wel om een partij te laten functioneren, die in merg en been liberaal is. Pas dan is er voldoende ruggegraat te verwach ten. Wat de regering zelf aangaat, achtte spreker het onredelijk om nu reeds uit te spreken, dat er onder de liberale ministers zwakke figuren zouden zitten. Alle drie hebben zy hun sporen op een bepaald gebied verdiend en pas na de hele zittingsperiode mag men de ba lans opmaken over hun beleid. Wanneer mocht blijken, dat zij door hun numerieke zwakte in het kabinet alles bij elkaar niet alleen in naam aan een „christelijk-sociale politiek' meedoen, maar ook in werkelijkheid een te weinig liberale inhoud aan het be leid zouden hebben gegeven, dan nog ligt de verantwoordelijkheid hiervoor in i de eerste plaats bij prof. Oud, die ten I tijde van de kabinetsformatie heeft toe- gelaten, dat de liberalen volkomen bui- i ten de sociaal-economisch „driehoek", sociale zaken, economische zaken financiën, werden gelaten. Natuurlijk hebben de drie ministers ook een eigen verantwoordelijkheid, maar de VVD kon het zich na deze verkiezingscampagne eenvoudig niet veroorloven om buiten een regering zonder socialisten te blij ven en voor hen bereidheid om deze moeilijke taken op zich te nemen moet i de WD hun reeds daarom dankbaar zijn. Met betrekking tot de liberale Eerste Kamer-fractie zei mr. Zonderland, dat de laatste jaarvergadering van de WD i duidelijk van grote sympathie heeft doen blijken. Naar aanleiding van de toto-debatten heeft prof. Oud zich ech ter in het openbaar veroorloofd om de politieke kwaliteiten van mr. Van Riel c.s. in twijfel te trekken. De liberalen dienen, nu deze controverse naar bui ten is gebracht, klaarheid daarover te eisen. Wanneer de partijvoorzitter het prestige van de Eerste Kamer-fractie ten onrechte heeft geschaad, dan is dit verwerpelijk, maar wanneer deze fractie hierop het antwoord schuldig blijft, heeft prof. Oud mogelijk gelijk gehad. De bezetting van de liberalen in de Tweede Kamer tenslotte, acht mr. Zon derland niet een adequale vertegen woordiging van het liberale volksdeel. Hij signaleerde in dit verband het ontbreken van een VVD-fractiebeleid waarvoor hij verwees naar de kamer debatten over de loonpolitiek. Kerkelijk Leven Zaak van eenheid bevorderen Aartsbisschop Fisher over zijn reis naar Rome De aartsbisschop van Canterbury, dr. Geoffrey Francis Fisher, heeft een ap pèl gericht tot voormannen van de ver schillende christelijke gemeenschappen en groeperingen om de zaak van de eenheid te bevorderen door te gaan deel nemen aan veelvuldige gedachtenwisse- lingen. Dr. Fisher beschreef in de „Canter bury Diocesan Notes" zijn recente be zoek aan Paus Johannes XXIII als een poging om wat zuurdesem toe te voegen aan wat hij noemde „de eenheidsdeeg": voorts zei hij dat hij er krachtig naar verlangde om „te helpen de kerken aan elkaar te schakelen". „In het Vaticaan", aldus dr. Fisher, „vond ik een geest van diep christelijke eenheid, een geest van discipel-van- Christus-willen-zijn, van een zich ver laten op de Heilige Geest om my aan te moedigen en op te heffen". De primaat legde de nadruk op de be langrijkheid van het feit, dat christe nen van verschillende gemeenschappen leren „hoe elk van ons woont in zijn eigen woning van de kerk die vele wo ningen heeft". „Hier ligt een gebied voor wederzijdse verkenning met betrekking tot dingen als een terugkeer naar de bijbelse theologie en de theologie van de liturgi sche beweging, nieuwe opvattingen over de verhouding van het kerkelijke gezag tot de burgerlijke vrijheden, of tot de natuurlijke rechten om te leiden en te stimuleren", aldus dr. Fisher. PREDIKANT WON EERSTE PRIJS OPENBAAR KUNSTBEZIT Ds. J. H. de Groot, predikant van de evangelische gemeente te Putten (Geld.) zal een portret mogen laten maken van zichzelf of van een door hem aan te wijzen familielid. Voor het vervaardigen van dat portret mag hij kiezen uit de beste Nederlandse beeldende kunste naars, gerenommeerde portrettisten. Ds. De Groot heeft namelijk de hoofdprijs gewonnen in de verloting, die de Stich ting Openbaar Kunstbezit telkenjare organiseert onder haar deelnemers. De Deense voorzitter van de raad gevende vergadering van de Raad van Europa, Per Federspiel, sprak gistermiddag in de Tweede Kamer de verzamelde leden van de Staten- Generaal toe. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Cobourg (Ontario, Canada) (Chr. Ref. Church) G. J. Heer- slnk te Rasselt. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Genemuiden Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid en L. RIJksen te Rot terdam-West. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Bedankt voor Terneuzen H. Llgtenberg te Rotterdam-West. Voor één week Vandaag is zowel de gebedsweek voor de eenheid der kerken, uitgaande van de Wereldraad van Kerken, als de „in ternationale bidweek voor de eenheid onder de christenen" van de Rooms- Katholieke Kerk begonnen. In ons land krijgt dit samenvallen dat door in siders wordt gezien als 'n teken van de groeiende samenwerking ook tussen protestanten en rooms-lcatholieken een bijzonder accent, aangezien de KRO en de NCRV gedurende die week de morgenwijdingen hebben gecoördineerd. Het gezamenlijk thema voor deze wij dingen is het gebed van Christus uit Johannes 17 „opdat zij allen één zijn". Onder dit thema zullen de morgenwij dingen verzorgd worden door de pro testantse hoogleraren W. F. Dankbaar (herv-). G. C. Berkouwer (geref.), P. A. van Stempvoort (herv.) en W. J. Kooi man (luth.) alsmede de rooms-katho- lieke hoogleraren J. Groot, J. G. A. M. Remmers, A. Piolet en F. Haarsma. Bovendien wordt zondagmiddag a^. in de Engelse hervormde kerk aan het Be gijnhof te Amsterdam een gemeen schappelijke dienst gehouden, die door de KRO over de radio wordt uitgezon den. Ds. J. J. Meuzelaar, Ned. herv. pre. dikant te Amsterdam, pater B. Huybers uit Groesbeek en prof. dr. W. J. Kooi man uit Amsterdam zullen het woord voeren. De toespraken zullen later ge zamenlijk in druk verschijnen. Ds. G. v. d. Zee overleden Maandagmiddag vond te Maarssenin Utrecht de begrafenis plaats van ds. G. van der Zee, emeritus-predikant van de Ned. Herv. Kerk, die donderdag op ruim zevenenzeventig-jarige leeftijd is over leden. Nadat de heer Van der Zee in 1924 door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 24 augustus van dat zelfde jaar bevestigd als predikant van de Hervormde Gemeente van Hagestein inde classis Gorinchem. Daarna stond de thans overledene verder nog le Den Bommel, Wapenveld, Vaassen, Ridder kerk en tenslotte nog zeven jaar te Baambrugge, waar hem met ingang van 1 januari 1957 emeritaat werd verleend. Na zyn emeritaat vestigde ds. Van der Zee zich te Maarssen. Kardinaal Alfrink ere-doctor De Universiteit van Leuven heeft aan kardinaal Alfrink het ere-doctoraat in de theologie aangeboden. Op 2 februari - het patroonsfeest van de universiteit - zal tevens een ere-doc toraat worden uitgereikt aan Prins Al- bert van België, aan kardinaal Lienart van Rijssel en aan kardinaal Roberti uit Rome. Kardinaal Alfrink zal per soonlijk naar Leuven gaan om het ere doctoraat in ontvangst te nemen. THEOLOGISCH SEMINARIUM N. H. KERK In het nieuwe theologisch seminarium van de Ned. Herv. Kerk, dat momenteel gebouwd wordt op het landgoed „Hyde- park" in Doom, zullen gedurende twee viermaandelijkse semesters per jaar de theologische studenten, die hun studie aan een universiteit hebben beëindigd en him leervicariaat in een gemeente hebben volbracht, nader voorbereid worden op de ambtsbediening. Tijdens de overige vier maanden zullen predi kantencursussen van twaalf dagen ge houden worden, waaraan iedere predi kant eens in de drie jaar zal kunnen deelnemen. Men wil tijdens deze cur sussen bijzondere aandacht besteden aan de bijbelse theologie, oecumenica en aan de zielszorg. WEER TWEE ZENDINGSARBEIDERS NNAAR WEST-PAKISTAN. Op 30 januari zullen van Schiphol twee gereformeerde zendingsarbeiders met hun gezinnen naar Wést-Pakistan vertrekken, n.l. dokter H. J. Bakker en ir. L. W. Hessel. Dokter Bakker zal gaan werken in het ziekenhuis van de Schotse zending in Jelalpur erPir. Hes sel wordt docent chemie aan het Murray- college in Sialkot.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4