SUNIL Duivenvoorde' in Voorschoten wordt zeer ingrijpend gerestaureerd NCR(eis)V ZIET MEJ. BEKS NA TIEN JAAR VERTREKKEN Miljoenen schade in Antwerpen door de wekenlange stakingen SCHAATSEN IN LEIDEN WITTER DAN DE WITSTE POES SUNIL WAST STRALEND WIT Eigenaresse gaf landgoed weg Rel om filmers: acht doden Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 18 januari 1961 Tweede blad no. 3025? In liaar secretaresse-periode steeg het aantal leden in Leiden met bijna duizend Het is gisteravond tijdens de ledenvergadering in de foyer van de Stadsgehoorzaal het afscheid van mej. B. A. Beks geworden. Tien jaar lang heeft zij de afdeling Leiden van de Nederlandse Chris telijke Reis Vereniging met raad en daad gesteund. Tien jaar is zij als secretaresse werkzaam geweest. De voorzitter van de NCR eis) V, Lei den, de heer A. v. d. Bos, wilde het af scheid van zijn mede-bestuurslid niet zonder meer voorbij laten gaan. Hij dankte mej. Beks voor de toegewijde zorgen. „U was een krachtig persoon in ons bestuur". Als dank voor die kracht bood hij namens de afdeling een gram- mofoonplatenbon aan. Ook de tweede se cretaresse, mej. Erkelens nam deze avond afscheid. Zij kreeg ook een ge schenk, een boekenbon. Door het aftreden van deze twee da mes moesten nieuwe personen het be stuur completeren. Bij acclamatie wer den benoemd de dames M. Brinks en M. Koning. De periodiek aftredende pen ningmeester. de heer H. Vogel, werd herkozen. Mej. Beks had de vrijheid ge nomen in haar laatste jaarverslag een vergelijking te maken tussen nu en tien jaar geleden. Dit jaar waren er 22 ex cursies. waaraan 632 leden deelnamen; deze getallen waren respectievelijk tien jaar geleden 10 en 146. Het totaal aan tal leden bedraagt thans 1412. Dit bete kent, dat er in de afgelopen tien jaar bijna 1000 leden zijn bijgekomen. De heer Vogel gaf een overzicht van het financiële wel en wee van de ver eniging. Dit jaar was er een tekort van f. 243.28. Aangezien er een overschot van voorgaande jaren in kas was, be draagt het batig saldo toch nog f. 502.67. Na de benoeming van afgevaardigden naar de algemene vergadering op 18 fe bruari in Utrecht, werd nog meegedeeld, dat het reisplan 1961 ter inzage van de leden lag. De heer C. la Lau bracht de aanwe zigen vervolgens wat meer reiswetens- waardigheden bij. Hij vertoonde kleuren plaatjes uit de Verenigde Staten. Voor al de wolkenkrabbers van New York en de talloze monumenten, die Amerika rijk is, hadden zijn aandacht. 25 jaar Y.E.B.O. PAASVEETENTOONSTELLING OP 17 MAART De grote paasveetentoonstelling is vastgesteld op vrijdag 17 maart. De VEBO herdenkt dit jaar haar 25-jarig bestaan. Het is te verwachten, dat deze paasveetentoonstelling daarvan een goed begin zal zijn. Voorlopige Monumentenraad Voor de periode van 1 januari 1961 tot 1 januari 1962 zijn benoemd tot leden van de Voorlopige Monumentenraad de heren ir. G. Friedhoff en dr. J. J. P. Oud te Wassenaar, prof. dr. A. Klasens te Voorhout, dr. P. H. Pott en dr. W. D. van Wijngaarden te Leiden. DR. W. H. VELEMA VOOR DE RADIO Dr. W. H. Velema, die zondag j.L zyn intrede deed bij de Chr. Geref. Kerk al hier, verzorgt morgenochtend om 9.40 uur voor de AVRO een morgenwijding. Hij zal dan spreken over „Op welk fun dament bouwt U Uw huis?" Tot leden van de examencommissie 1961 voor de akte van bekwaamheid Nij verheidsonderwijs N XII tijn benoemd de dames J. M. van der Kley en V. M. van der Sanden te Leiden en C. M. Gieskes en J. J. C. de Goede te OegstT geest en de heren dr. G. Th. van Beu- se kom, F. L. J. Dolle en H. M. W. J. Kotmann, allen alhier. Duizend zeeschepen minder dan normaal, loonderving van twaalf miljoen gulden... Lichtpuntminister keurt belangrijke werken goed (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische stakingen hebben Ant werpen met name de Antwerpense ha ven naar alle waarschijnlijkheid enige miljoenen guldens schade berokkend. Het is nog te vroeg om met gedetailleer. de cijfers te komen, maar enige schat tingen kunnen toch wel worden ge maakt. In de periode van 20 december t/m 17 januari 1961 zijn er in totaal nauwelijks 300 schepen in de havens en bij de petroleumraffinaderijen aange komen. In normale tijdens lopen er da gelijks gemiddeld 47 schepen binnen. Voor 27 dagen zou dat ongeveer 1270 eenheden hebben betekend zodat het verlies als gevolg van de staking op on geveer 1000 zeeschepen kan worden ge schat. Men heeft ook berekend dat in d« sta kingsdagen ongeveer 2 miljoen ton goe. deren minder werden gelost dan nor maal. Aangezien het einde van de sta kingsbeweging niet direct gepaard ging met een volledige opleving (maandag kwamen er b.v. slechts 26 schepen bin nen, 55van het gemiddelde) wordt het totale verlies aan verladingen op tegen de 3 miljoen ton geschat. In de eerste tien maanden van 1960 hebben de havenrechten te Antwerpen gemiddeld 1 miljoen Belgische franken per dag (80.000 gulden) opgeleverd. Zo dat de stakingen een verlies van onge veer 2 miljoen gulden hebben berok kend. Daarbij komen dan nog het ver lies aan kraan-, sleep- en binnen vaart rechten, evenals de mindere inkomsten van de graanelevators en drijvende kra nen; deskundigen schatten die op rond P/4 miljoen gulden. Belangrijker nog is de loonderving van duizenden havenarbeiders, arbeiders in industrieën, ambtenaren van de sluis- en havendiensten enz. De Gazet BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hendrikus Johannes, zn van J. Vink en J M. Schaafstra; Adrianus. zn van P. J. Jansen en C. Dlsseveld; Elizabeth Maria, dr. van P. J. den Hertog en M. C. de Jong Christiaan. zn van H. Obreski en C. J. M. Trommelen; Myra Francisca Louise, dr v. J. B. F. Coenraad en C. F. Hehl; Marijke, dr. van A. C. Polane en J. Hoving; Theo- dorus Johannes Maria, zn van A. van den Berg en C. C. M. v. d. Voort; Wouter, zn van W. Wolters en N. J. P. van den Eijkel; Wilhelmina Maria Gerarda, dr van P- M. Fleur en H. S. Stuifzand; Jacobus Cornells, zn van C. van den Bosch en M. van Egmond. OVERLEDEN P. van Daalen, 75 Jaar, wed. van H. KeiJ; G. BlansJaarf/77 Jaar, wed. van J. Schou ten; F. G. Dutsdeiker. 66 Jaar, man; N. F. Bemelman. 57 Jaar. man; J. C. Anspach, 80 Jaar, man; S. A. Slllevis, 62 Jaar, echtgen. van K. de Snoo. van Antwerpen raamt die loonderving op 150 miljoen Belgische franken (12 miljoen gulden) en van het gemis aan koopkracht heeft weer de Antwerpse middenstand zeer te lijden gehad. Tenslotte is er nog het niet te bere kenen nadeel, dat vele schepen naar an dere Noordzcc-havens zijn gezonden en dat er zoals Antwerpen vooral Rot terdam verwijt daar contracten voor de toekomst zijn gesloten, die dan tot gevolg kunnen hebben, dat verscheidene schepen voorgoed voor de Antwerpse haven verloren zijn. Gisteravond hebben velen op de Kogo-ijsbaan in Noordwijk w< de ijzers ondergebonden. Het is een van de allereerste ijsbanen in ons landdie gisteren al geopend werd. Dit komt door de bijzonder gun stige ligging en de voortvarendheid van de leden van de Noordwijkse IJsclub, die de baan 's nachts had den ondergespoten. Het was er behoorlijk druk. (Foto L.D./Holvast) Bij dit alles is dan één lichtpunt: de minister van Openbare Werken heeft dezer dagen eindelijk de bestek ken goedgekeurd van twee belangrijke werken. Het gaat hier om de bouw van een zeesluis te Zandvliet (het vroegere Fort Frederik) de grootste van Europa met een lengte van 500 meter, een breedte van 57 meter en een diepte van 13 V2 meter, en het graven van het ka naaldok B-l. Het tweede werd reeds in december vorig jaar, het eerste zal bin nen twee maanden worden aanbesteed. In de Leidse Hout en het Roomburgerpark Nu Leiden in verband met werkzaam heden op het Schuttersveld het zonder ijsbaan moest stellen, zijn de schaatslief hebbers aangewezen op daarvoor ge schikt gemaakte tennisbaan. Gisteravond konden zij de ijzers reeds onderbinden op de tennisbaan van de Leidse Hout, waar velen genoten van deze sport. Ook hedenavond is deze baan geopend. Hedenmiddag en -avond kon men ook terecht op de tennisbaan van het Room burgerpark. In tegenstelling met voorgaande jaren wordt de baan van het Tennispark „De Krogt" te Oegstgeest dit jaar niet als ijsbaan ingericht. Zuivering van afvalwater Door Hoogheemraadschap van Rijnland In een schrijven aan Prov. Staten van Zuid-Holland delen G.S. van deze pro vincie mee, dat zij zich erover verheu gen, dat verscheidene leden van de Commissie van Advies hun volledige in stemming hebben betuigd met een aan te brengen wijziging in het reglement van het Hoogheemraadschap Rijnland met betrekking tot zuivering van afval water, onder voorbehoud, dat de juridi sche punten grondig onder ogen worden gezién. Het ligt voor de hand, aldus schrijven G.S., waarom wij het onderhavige voor stel hebben ingediend, en niet een voor stel, om vertegenwoordigers van vervui lers als minderheid in de verenigde ver gadering van Rijnland op te nemen. Ons voorstel ontspruit aan het initiatief van Rijnland, dat erin geslaagd is tot vol ledige overeenstemming te komen met de „vervuilers". Rijnland heeft nog bij brief van 13 juli 1960 ons (G.S.) verzocht zijn voorstel met hoge voorrang te behan delen en heeft daarbij verklaard het te zullen „betreuren, indien Rijnland, dat zich ingespannen heeft de ontwikkeling voor te blijven, door in samenwerking met de gemeentelijke sfeer en het be drijfsleven een voor alle betrokken par tijen aanvaardbare, bruikbare bestuur lijke oplossing voor het vraagstuk te ontwerpen, door een te langdurige im passe de noodzakelijke greep op de si tuatie zou verliezen". Het ware een onjuist beleid van ons college geweest om de vrucht van vijf jaren studie en besprekingen ter zijde te stellen en met een voor Zuid-Holland geheel nieuwe gedachte te komen van een minderheidsvertegenwoordiging van „vervuilers" in de verenigde vergadering, een gedachte, waarvan niemand weet, of zij instemming bij Rijnland en de „vervuilers" zou hebben gevonden. G.S. verwachten niet, dat de industrie achteraf bezwaren tegen het ingediende voorstel zal maken. De vraag, of ambtenaren in de com missie van bijstand zitting zullen heb ben, zouden G.S. ter vrije beslissing aan de benoemende instanties willen over laten. G.S. achten het juist de wijze van heffing van omslag aan een besluit van de verenigde vergadering van Rijnland over te laten, aangezien vooralsnog de materie zeer aan verandering onder hevig zal zijn. NATUURVRIEND HIELD JAARVERGADERING De Leidse Aquarium- en Terrarium- houdersvereniging „De Natuurvriend" hield haar jaarvergadering. Om de cijfers, verantwo:rdingen en andere overzichten, welke iedere jaarvergade ring plegen te kenmerken, af te wisselen, heeft „De Natuurvriend" ditmaal het oog laten vallen op een dia-bandlezing van de heren Purnhagen en van Raam onder de naam „Echo der Stilte". Even over 8 uur verwelkomde voor zitter C. Borghart alle aanwezigen en deed dit vergezeld gaan van de beste wensen voor het nieuwe jaar. Na voor lezing van de notulen werd mededeling gedaan van een activiteit, die de gehele vereniging dit jaar intens zal gaan be zighouden n.l. het houden van een ten toonstelling in de a.s. zomer. Uit het verslag van de penningmeester bleek enige achteruitgang in de kasgelden door de vrij vele activiteiten van het afgelopen jaar. Vooral het keurig ver zorgd eigen maandblad slaat jaarlijks een flinke bres in de kas. Niettegen staande is de kaspositie momenteel ge zond te noemen. Vervolgens liet de se cretaris alle belangrijke gebeurtenissen van het afgelopen verenigingsjaar de revue passeren. De commissaris van ma teriaal bracht eveneens verslag uit over het beheer van materiaal. Direct hierna ging men over tot de bestuursverkiezing waarbij de aftredende bestuursleden by acclamatie werden herkozen. Na de pauze werd „Echo der Stilte" gepresenteerd. Deze dia-bandlezing, wel ke uitmuntte door schitterende kleu renopnamen, nam de aanwezigen mee door de vier jaargetijden in onze mooie Hollandse natuurlandschap. Hierbij viel bijzonder op welke mooie plekjes in onze eigen omgeving te vinden zijn als men er maar even de moeite voor neemt. De dia's werden afgewisseld met opnamen uit het vissen- en plantenrijk. BOND VAN GEPENSIONEERDEN BIJ SPOOR. EN TRAMWEGEN De afdeling Leiden van de Bond van gepensioneerden bij de Nederlandse spoor- en tramwegen hield gistermiddag in gebouw „Prediker" een goed bezochte vergadering. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer J. Jansen, bracht de secretaris het jaarverslag uit, waar uit bleek, dat de Leidse afdeling 188 le den telt. De penningmeester had een voordelig saldo. Met algemene stemmen werd besloten tot oprichting van de reis- I club. Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte poes verliest het van uw stralend witte was! O* UiV Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld Het kasteel Duivenvoordein Voorschoten, een van de zeer weinige nog bewoonde kastelen in Zuid-Holland, wordt grondig gerestaureerd. De tand des tijds heeft er sedert de bouw in 1226 aan geknaagd en een tand van onze zeer moderne tijd heeft aan het oorspronkelijke bouw werk min of meer een genadeslag gegeven: in april 1945 brachten de wegtrekkende bezetters op het landgoed een v-2 tot ontploffing. De restauratie vergt dan ook niet minder dan vier jaar. supervisor, werd het werk in mei 1958 door het hierin gespecialiseerde Delftse aannemingsbedrijf N. v. d. Huurman jr. begonnen. Het metselwerk wordt geheel hersteld. Gebleken is, dat grote gedeelten nog rechtstreekse overblijfselen uit de Middeleeuwen zyn. De daken worden hersteld, de leibedekking wordt ver nieuwd en ook inwendig moet zeer veel aan wanden en plafonds worden ge restaureerd. Jonkvrouwe L. H. Barones Schim melpenninck van der Oye is de hui dige eigenaresse. Zonder verwar ming, zonder waterleiding en zonder elektriciteit, haar vertrekken uitslui tend verlicht met kaarsen, woonde zij in het kasteel. Het gebouw met de schitterende inboedel en het uit gestrekte landgoed, vier kilometer lang en 270 hectare groot, gelegen tussen de Leidsestraatweg en de Vliet, behoorde oorspronkelijk aan de familie Van Wassenaar. Het is nooit verkocht, doch door vererving aan de familie Schimmelpenninck van der Oye gekomen. Na de oorlog besloot de eigenaresse het te laten restaureren. Onder leiding van het Rijksbureau voor Monumenten zorg, met architect E. A. Canneman als Zo veel mogelijk Het kasteel wordt zoveel mogelijk te ruggebracht in de staat van de acht tiende eeuw de vorm van de ramen bij voorbeeld is anno 1720, waarvan de te keningen nog in het kasteel aanwezig waren. Teneinde het kasteel, landgoed en de kostbare inboedel van schilderijen, an* tieke meubels, porceleinen serviezen, zilver, tapijten enzovoort als een geheel voorgoed voor het nageslacht te behou den heeft freule Schimmelpenninck van der Oye haar bezit ondergebracht in een stichting, die per 1 Januari j.l. in het leven is geroepen. ZU zelf is voorzitster van het stich- tingsbestuur.d at verder bestaat uit me vrouw E. M. Prins barones Schim melpenninck van der Oye, phr. mr. D. A. W. Tets van Goudriaan en de heer H. A. van Wyien. Secretaris-rentmees ter is ir. b.d. van Schelven en adviseurs zijn de heren Canneman en jhr. dr. D. Röell, oud-directeur van het Rijksmu seum. Prachtige beste Een subsidie van het departement van O K en W heeft de stichting in staat gesteld het bezit over te nemen en de restauratie te voltooien. In de brief waar deze subsidie wordt aangekondigd, spreekt de staatssecretaris van een „ge- nereuse geste" van de eigenaresse, welke niet hoog genoeg kanw orden aange slagen" en van de grote landschappe lijke natuurwetenschappelijke waarde van het domein. Het rechter gedeelte van het kasteel blijft gereserveerd voor bewoning door de voormalige eigenaresse, de midden bouw en linkervleugel zullen in de toe komst als museum op bepaalde voor waarden voor belangstellenden worden opengesteld. Jubileum C. M. Verhagen Gisteren herdacht, zoals gemeld, de heer C. M. J. Verhagen het feit, dat hij 40 jaar geleden bij de Stedelijke Licht fabrieken van Gas en Electriciteit in dienst trad. In de directiekamer werd de jubilaris namens de directeur, die ver- hinderd was, ontvangen door de hoofd- ingenieur ir. H. J. G. Klinkert. De heer I Verhagen werd dank gebracht voor de I aan de Fabrieken bewezen diensten en 1 werd namens de directie in het bijzon- 1 der gelukgewenst met zijn koninklijke onderscheiding, welke hij uit handen van de wethouder van Financiën, de heer S. M. Stolp,, had ontvangen. De chefs van de jubilaris en de voor zitter van de personeelsvereniging sloten zich bij deze gelukwensen aan. In de kantine werd de heer Verhagen vervolgens door zijn collega's van de me- teropneemdlenst gehuldigd. Hier werden enkele cadeaus overhandigd terwijl mevrouw Verhagen een boeket bloemen werd aangeboden. UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN Bij onderscheidene beschikkingen van de minister van O., K. en W. zijn be noemd aan de Leidse Universiteit, gere kend van 1 oktober 1960, tot weten schappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst bij de bibliotheek mejuffrouw W. A. Fiintermann, thans wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse; met ingang van 1 januari j.l. tot wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de faculteit der rechtsgeleerdheid dr. F. B. J. Wubbe, thans wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse; met ingang van 1 januari j.l. tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse in vaste dienst bij de faculteit der let teren en wijsbegeerte mevrouw C. Chr. van Buuren-Veenenbos thans weten schappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst LEZINGEN RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN Het voorjaarsprogramma van de ar cheologische lezingen in het Rijksmu seum van Oudheden omvatten de navol gende voordrachten: 24 januari: dr. J. H. C. Kern. „Enige Sumerische beeldhouwwerken in Lei den". 30 januari: mr. J. K. van der Haagen (Parijs): „Nubië en zijn bedreigde mo numenten-schat". 14 februari: W. A. van Es (Gronin gen), „Een grafveld uit de volksverhui- zingstijd te Wageningen". 28 februari; prof. Jos. Mertens (Brus sel). „Alba Fucens". 14 maart: mevrouw dr. H A. L. E. Bij. vanck-Quarles van Ufford, ..Romeins sliver in Nederland". 28 maart: dr. B. H Strieker, „De Egyptische collectie in het Rijksmuseum van Oudheden". In het Tunesische woestijnstadje Kai- roean, zijn onlusten uitgebroken, omdat een Amerikaanse filmploeg opnamen maakte van een schryn in een moskee. Er werden acht mensen gedood en 18 gewond. De politie heeft de groot moefti van Kairoean gearresteerd. De rel is geen op zichzelf staand verschijnsel, aldus ver klaarden plaatselijke autoriteiten. In de stad, die bekend is als islamitisch cen trum voor Noord Afrika, bestaat reeus lang een vete tussen orthodoxe en li berale islamieten. Het feit, dat de Ame rikaanse ploeg een neihge senryn fiimae was voor de orthodoxe groep aanleiding om „stoom af te blazen". Betogers trokken door de straten en wierpen auto's omver. Winkeliers zagen zien genoopt de zaak te sluiten, xiet paleis van de gouverneur werd bestormd. De Amerikaanse filmploeg, die ook Italianen omvat, was bezig aan de op namen voor de film „De wonderen van Aladdin". Tot de bekende figuren behoren re gisseur Henry Levin, acteur Donald O'Connor en de Franse actrice Noël Adam. Tunesische troepen omsingelden de moskee, waar de Amerikanen aan het werk waren. Niemand van de filmploeg werd gewond. Toen de filmploeg naar het hotel wil de terugkeren moest 14 maal halt ge houden worden voor Tunesische troe pen, die van Sousse kwamen. Kairoean is een religieus centrum voor Noord Afrika en trekt reeds meer dan 1000 jaar vele pelgrims uit de omringen de landen. IN DE MODDER GESTIKT Aan de Tiendweg te Papendrecht is gistermorgen een ernstig ongeluk ge beurd, dat aan de 49-jarige landbouwer H. Vink van het oosteind te Papen drecht het leven heeft gekost. De heer Vink reed met zijn tractor met aanhangwagen over de Tiendweg naar zijn land. Hij moest daarbij over een bruggetje rijden en door onbekende oorzaak sloeg de tractor om. De heer Vink kwam klem onder de tractor in de moddersloot terecht. Een voorbijgan ger heeft nog getracht hem er onder uit te halen maar slaagde daar niet ln. Enige minuten later was het slachtof fer in de modder gestikt. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3