Alleen Beieren moclit Lysistrata niet zien.... li I"jé 1^10 Romy Schneider verrassend goed „Wilhelm slinde" in Dillenburg zal binnenkort omgehakt worden Met een enkel woord Agenda WOENSDAG 18 JANUARI 1961 Zedelijk en politiek gevaarlijk....,, Te elfder ure hebben gisteren de televisiedictators in de Bondsrepu bliek besloten, dat niet slechts de kijkers in Bremen, Hamburg, Hessen en Berlijn, maar ook in de andere delen van West-Duitsland de televi siefilm lysistrata" mochten zien. Alleen de televisiechef van Beieren bleef bij zijn standpunt - zedelijk kwetsend en politiek gevaarlijk" - en weigerde de film uit te laten zenden. Zijn kijkers moesten zich beperken tot de première van de film in de bioscoop, die overigens de t.v. met ongeveer vier uur klopte. De film ging om 6 uur draaien, de tv-uitzen- ding pas over tienen. Miljoenen Westduitse televisiekijkers - onder wie talrijke gymnasiasten, die door hun leraren in het Grieks met de neus op deze uitzending waren gedrukt - zullen zich gisteravond om twaalf uur - na 'n kleine twee uur „Lysistrata" afge vraagd hebben, waarom de Beierse tele visie op het standpunt is blijven staan, dat kort tevoren ook door vele andere staten werd ingenomen. Waarom het stuk toch wel gevaarlijk - zedelijk en politiek - voor de kijkers werd geacht? Want, hoewel deze „Lysistrata" van de Duitse regisseur Fritz Kortner naar het blijspel van de Griekse dichter Aristophales, bepaald geen stuk voor onder de kerstboom was, er stak toch geen verderfelijkheid in. Aristophales liet de vrouwen van de elkaar bestrij dende mannen van Athene en Sparta een huwelijksstaking annonceren, die zo lang zou duren tot de oorlog gestaakt werd. De vrouwen .zworen" door liefdes spel en geflirt weliswaar te lokken, maar geen vervulling van de liefdesbeloften te geven". Atoomkruiser nog zwaarder bewapend De Amerikaanse Marine heeft be kendgemaakt, dat de minister van De fensie zijn goedkeuring heeft gehecht aan versterking van de toch reeds im posante bewapening van de atoomkrui- ser „Long Beach". Dit schip zal het eerste oppervlakte schip zijn, dat uitgerust wordt met Po- laris-raketten met een reikwijdte van ongeveer 2500 kilometer. De toegevoegde bewapening zal 58 mil joen dollar kosten. Voor het besluit om de „Long Beach" met Polarisraketten uit te rusten waren de kosten van de bouw en bewapening van het schip reeds op 320 miljoen dollar vastgesteld. De „Long Beach", die in november 1960 gereed had moeten zijn, zal thans eerst tegen het einde van dit jaar klaar zijn. Hoop op overlevenden nu wel opgegeven Een duiker die gisteren als eerste het wrak van de verdwenen radar- toren bereikte, heeft geen antwoord gekregen op klopsignalen. Het is vrijwel uitgesloten dat nog over levenden zullen worden aangetrof fen. Niettemin worden de reddings pogingen voortgezet. Gisterochtend werden met behulp van sonarapparaten nog geluiden opgevan gen. Het is echter mogelijk dat deze werden voortgebracht door delen van het wrak die door de strbming op de zeebodem bewogen. Maandag werden ge luiden opgevangen waarvan met stel ligheid werd aangenomen dat zij van mensen afkomstig waren. Men hoopte toen dat enkele leden van de bemanning van de toren een toevlucht hadden kun nen vinden in een luchtklok. Vice-admiraal Shinn, de gezagvoer der van het vliegdekschip „Wasp" die de reddingsoperaties leidt, verklaarde gistermiddag dat het „een wonder zou zijn wanneer iemand de huidige tem peratuur van het zeewater zo lang kan overleven". De luchtmacht heeft meegedeeld dat het platform van de toren verschei dene compartimenten omvat die kun nen worden afgesloten. Maar deze zijn niet van een zodanige constructie dat zij lange tijd waterdicht zijn. Zowel de luchtmacht als het Congres hebben aangekondigd een onderzoek te zullen instellen naar de oorzaak van de ramp. De „Wasp" heeft gisteravond de plaats van de ramp verlaten, kennelijk omdat men ervan overtuigd is dat niemand van de bemanning van de toren nog in leven is. Enkele schepen van de kustwacht bleven echter nog bij de plaats van het wrak liggen en de dui ker wiens klopsignalen niet werden be antwoord meende dat er een kans was dat enkele bemanningsleden bewuste loos waren. Ambassadeur in Guatemala Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede dat binnenkort de benoeming te verwachten is van mr. Th. F. Valck Lucassen tot HM.'s buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur te Guatemala. Kortner gaf dit klassieke gegeven een binding met een moderne situatie (een actrice houdt om pacifistische redenen haar man, een chemicus, van zijn werk aan Amerikaanse raketten af) en der halve een actueel tintje. Daarbij overheerste het komische, de ontknoping was geestig, menselijk en verrassend. Wat de Beierse televisie heeft bezield dit stuk te verbieden, zal velen een raadsel blijven. Het is een slecht teken, indien een stuk met een uitgesproken pacifistische tendens van daag de dag in de Bondsrepubliek aan bepaalde televisiekijkers wordt onthou den. Verrassend goed was in deze film het her optreden van de vroeger zo aanbeden Romy Schneider. Voortreffelijk was Barbare Rütting in de titelrol van de film, die ook naar Nederland zal komen. beschermt uw huid tegen winterse kou PER FEDERSPIEL SPRAK VOOR HET NED. PARLEMENT Hartelijk begroette de voorzitter van de Tweede Kamer dr. L. G. Korten horst gisteren de heer Per Feder- spiel, de Deense voorzitter van de raadgevende vergadering van de raad van Europa in een gezamenlijke bijeen komst van leden van de Tweede en Eerste Kamer der Staten Generaal. Dr. Kortenhorst wees op de taak v an de raadgevende vergadering, het ont staan van de Raad van Europa in 1948 in Den Haag en de rol van het ge meenschappelijke parlementaire gesprek der Europese gedelegeerden en de vrucht ervan. Dr. Kortenhorst merkte ook op van welk belang het overleg der parlemen tariërs is voor de Democratie. Hij sprak ook over de waarde van de kleine de mocratieën in het grote geheel en wenste, dat het parlementaire overleg zich ver der uit zou strekken dan de begrenzing van heden. Aan deze bijeenkomst namen de mi nister-president prof. dr. J. de Quay, de minister van Binnenlandse Zaken mr. Toxopeus en staatssecretaris Schmel- zer deel. Samen met dr. Kortenhorst trad de voorzitter van de Eerste Kamer mr. J. Jonkman als gastheer op. Tenslotte besprak de heer Federspiel diverse vragen met betrekking tot de Europese eenheid. Eerste montageflats spoedig in gebruik Begin volgende week zullen de eerste z.gji. montagewoningen in ons land in gebruik worden genomen. Dat geschiedt in de nieuwe Rotterdamse stadswijk „Lombardije", waar de firma Dura- Coignet N.V. in totaal 512 van derge lijke (woningwet) woningen bouwt. On geveer 200 daarvan zijn nu gereed. De montagewoning is, volgens de voor standers, een geheel nieuw wapen in de strijd tegen de woningnood. De produk- tie geschiedt vrijwel geheel volgens een normaal industrieel proces in de fabriek, waardoor zij niet alleen veel minder af hankelijk is van de weersomstandig heden dan de orthodoxe bouwmethode, maar ook een belangrijke besparing aan arbeidskrachten oplevert. Deze besparing bij de fabriekswoningbouw is namelijk ca. 50 procent van het totale aantal arbeidskrachten en zelfs 90 procent wat het aantal geschoolde bouwvakarbeiders betreft. Op de fabriek wordt de woning ge prefabriceerd in 40 betonnen elementen, waarin direct de kasten, de noodzake lijke uitsparingen en alle leidingen (gas, water, elektra, telefoon, radio, e. d.) worden aangebracht. Deze elemen ten (met sterk isolerende eigenschap pen) worden op trekkers naar de bouw plaats vervoerd en daar zeer snel en betrekkelijk eenvoudig op de funderingen gemonteerd. Schilders, behangers, lood gieters en elektriciens zorgen daarna voor de afwerking. Voor dit werk rekent men gemiddeld een werkdag per woning. Op het ogenblik worden proeven ge nomen met „bouwdozen" van slechts 25 elementen en woningen met centrale verwarming. De prijs voor een drie- of vier kamerwoning, geconstrueerd volgens de Snelle groei t.v. De PTT heeft een overzicht gegeven van het aantal televisie-ontvangers dat op 1 november van het vorig jaar in Ne derland aanwezig was. Blijkens dit over zicht waren de toestellen als volgt over de provincies verdeeld: 1 jan. 1959 1 nov. 1960 Groningen 5412 16788 Friesland 6422 17052 Drente 2282 8290 Overijssel 11595 35086 Gelderland 29850 65123 Utrecht 28483 52838 Noord-Holland 104193 186065 Zuid-HoUand 131183 234819 Zeeland 4723 11874 N.-Brabant43327 81143 Limburg 23566 51037 Nederland 391036 760115 Amsterdam 51834 89992 Rotterdam 50691 81929 's-Gravenhage 30627 57115 Arnhem 5441 10625 Breda 4356 7791 Eindhoven 10791 16356 Enschede 3003 8846 Groningen 2780 7813 Haarlem 9448 16430 Leiden 5842 10526 Nijmegen 5729 11553 Tilburg 4346 8523 Utrecht 15155 26232 nieuwe methode, is niet hoger dan die van een huis van het tot dusverre ge bruikelijke type, namelijk f 16.945.-, in clusief de paalfundering (van een iets zwaardere uitvoering), een garage per 4 woningen en de outillage. De huur prijs zou, in dit stadsdeel, 18 20 gul den per week voor een drie-kamerflat worden. iAanbieding van loot aan Koninklijk Huis De beroemde „Wilhelmslinde", de meer dan 400 jaar oude lindeboom bjj de ruïnes van het Dillenburger slot waar Willem van Oranje een groot deel van zijn leven heeft doorgebracht, gaat letterlijk voor de bijl. Het Dillenburger stadsbestuur is van plan het Nederlands Koninklijk Huis een loot ervan aan te bieden. Onder deze boom moet volgens de overlevering Willem (de Zwijger) van Oranje (1533—1584) op 14 april 1568 de eerste deputaties van vrienden uit het door Spanje bezette vaderland voor be raad hebben ontvangen nadat hij standvastigh was gebleven" en gewei gerd had de eed van trouw af te leggen aan het Spaanse bewind. Weersinvloeden en ouderdom hebben in de loop der jaren de oude linde op de Slotberg deerlijk gehavend zodat de in woners van de Duitse plaats met beton en mastiek de molmgaten moesten vul len. Een van deze inwoners, Julius Schramm, schonk in -1894 enkele takken van de boom van ,,het Prinsenhof" in Delft, waar zij voorzien van twee stads zegels van Dillenburg, in de historische zaal werden geëxposeerd. Tot aan de oorlog waren zij daar te zien. Na de restauratie van de Prinsenhof in 1948 werden zij met het oog op hun ver molmde staat elders opgeborgen. In de tuin van het museum echter staat, evenals in die van het Neder landse huis in Frankfort, sinds 9 no vember 1957 een stek van de linde, die blijkens een der jaarverslagen van het Delfts stedelijk museum „Het Prinsen hof op initiatief van mr. K. P. van der Mandele naar Nederland werd overge bracht als „symbool van vernieuwing van de onsterfelijke ideeën van vrijheid en verdraagzaamheid". Nu de Wilhelmslinde zal worden om gehakt heeft de burgemeester van Dil lenburg, dei heer Beermann kortgeleden aan een groep Nederlandse architecten zijn voornemen bekendgemaakt om een nieuwe stek aan het Koninklijk Huis te schenken. De voorzitter van de Duits- Nederlandse Kamer van Koophandel in Frankfort, de heer M. J. E. Fincken, heeft reeds een opdracht daartoe ont vangen. Op de plaats van de linde zal het stadsbestuur van Dillenburg een ge denkplaat aanbrengen. Kinderen brengen ruim twee ton bijeen MARTHA-STICHTING KRIJGT ER EEN DEEL VAN De combinatie van de protestantse kinderbeschermings-inrichtingen „He- mava", Amersfoort, ontving in het af gelopen jaar ruim f. 223.000. Dit bedrag is door middel van een eenvoudige bus jes-actie, door kinderen verspreid over het gehele land, bijeengebracht en be stemd voor verzorging van meer dan duizend kinderen, opgenomen in de Hel dring Stichtingen te Zetten, de Martha Stichting te Alphen aan den Rijn en de Stichting Valkenheide te Maarsbergen. BINNENLAND Gistermiddag is de 10-jarlge Pieter Oort uit Oranje (gem. Beilen, Dr.) met zijn fiets in de berm van het Oranje kanaal terechtgekomen. De jongen werd hierbij zo ernstig gewond, dat hij na aan komst in het Wilhelminaziekenhuis te Assen is overleden. In de gisteren gehouden bestuurs vergadering van het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft de voorzitter, de heer D. J. A. M. van Arcken, meegedeeld dat Rijksgoedkeuring is verkregen voor de bouw van een kantoorgebouw aan de Be- zuldenhoutseweg in Den Haag. De kosten daarvan zullen. 1.2 miljoen gulden bedra gen. Met de bouw zal binnenkort worden begonnen. De N.V. Stoomvaart Maatschappij t. Lloyd N.V. Stormloop op telefoon Rode Kruis Bloemenactie In het najaar van 1960 zijn aan het publiek verkocht tienduizenden bakjes met krokusbollen, waarvan de opbrengst bestemd was voor het Nederlandsche Roode Kruis. Aan deze actie was voor het publiek een wedstrijd verbonden met f 10.000.- aan prijzen. Degenen, die het eerst de kleur zagen bij een van hun bollen, mochten zich op 15 januari van 917 uur telefonisch melden bij notaris mr. F. A. de Gelder te Amsterdam. De ver wachting was, dat niet al te veel bol letjes op dat tijdstip zouden zijn uit gekomen. De natuur is echter onbere kenbaar, hetgeen bleek uit de ware stormloop, die het publiek ontketende op het telefoonnummer van de notaris. De gehele dag, van precies 9 uur tot 5 uur 's middags stond de telefoon rood gloeiend en ruim 800 mensen zagen de kans de zo zeer begeerde verbinding tot stand te brengen. Tot precies halftien werden ruim 60 aanmeldingen genoteerd, zodat de prijs onder hen verdeeld wordt. Nederland en de Kon. Rott. Lloyd zullen ter uitbreiding van hun lijnen een gezamenlijke maandelijkse dienst gaan on derhouden van Hamburg, Bremen, Ant werpen, Rotterdam/Amsterdam via het Panamakanaal naar Nleuw-Zeeland. Gistermiddag is de 47-jarige mevr. Schepel-Saloonen uit Beverwijk, bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Zij kwam met haar auto nabij de Noord- dijk te St-Philipsland in botsing met een auto bestuurd door de heer Van der Hof uit Rotterdam. De heer Van der Hof wil de een andere auto op een helling pas seren en zag de hem tegemoetkomende auto van mevrouw Schepel niet. In Papendrecht, aan de Tiendweg, is Ïisteren een ongeval gebeurd, waarby de 9-jarlge landbouwer H. Vink uit Papen drecht om het leven is gekomen. De neer Vink reed met een tractor met aanhang wagen over een bruggetje. Op een gegeven ogenblik sloeg de tractor om. De heer Vink raakte klem onder de tractor die van de brug was gekanteld. Toen hy uit de modder van de sloot werd gehaald bleek hij reeds overleden. De heer Vink was getrouwd en had vyf kinderen. BUITENLAND Vice-president Richard Nixon heeft gisteren afscheid genomen als voorzitter van de Amerikaanse Senaat. Hy schonk de Senatoren twee in drie minuten leeg lopende zandlopers, om de tijd van hun redevoeringen te kunnen vast stellen. Mike Mansfield, de leider der Democra tische Senaatsfractie, verklaarde dat de Democratische Senatoren immer grote waardering hebben gehad voor de „min zame, begrijpende en verdraagzame wijze, waarop u de debatten heeft geleld". Zes gewapende bandieten, wier lei der als priester was vermomd, hebben gis teren in de bank van St.-Hyaclnthe, nabij Quebec, een bedrag van ongeveer 60.000 dollar geroofd. De bankrovers hadden kort tevoren twee lege gebouwen in brand ge stoken, met het doel de politie ter plaat se, die tevens als brandweer optreedt, af te lelden. Lord Russell of Liverpool niet te verwarren met de filosoof Bertrand Rus sell die een aantal boeken heeft ge schreven over de door de nazi's gepleegde oorlogsmisdaden, zal het proces tegen Elchmann bywonen om hierover een boek te schrijven. Russell heeft verklaard, dat dit het belangrykste oorlogsmisdadigers proces wordt omdat Elchmann nummer een was van de generale staf voor de uit voering van het anti-Joodse vernietigings program en de grootste verantwooraelyk- i held voor de misdaden draagt. Dr. Toelsl Girl, de Nepalese minister van Buitenlandse Zaken, zal morgen naar Nieuw-Delhl gaan voor een bezoek aan {iremier Nebroe van India. Van welinge- ichte zijde in Katmandoe is gezegd, dat Koning Mahendra zijn minister heeft op gedragen Nehroe verslag uit te brengen van de situatie in Nepal na de stap van de koning op 15 december waarbij nij de regering aan zich trok. Giri zou Nehroe willen verzekeren, dat deze maatregel de vriendschappelijke betrekkingen tussen de twee landen niet zal beïnvloeden. Een Oostberlijnse gemeente-ambte naar heeft er in het avondblad „B.Z. am Abend" over geklaagd, dat de Oostberlyn- se acteurs vaak voor halflege zalen spelen hoewel de kaartjes uitverkocht zijn en er lange rijen voor de deur hebben gestaan. Hoe is dit mogelijk?, vraagt hij. En hij laat hier onmiddellijk het antwoord op volgen: het biykt dat er hele vakken ver kocht worden aan fabrieksdirecties, die hun beste arbeiders willen belonen. Maar deze arbeiders geven niets om toneel en verscheuren hun kaartjes! De zesjarige Ferdinand Ferreira is gisteren te Benonl, in Zuld-Afrika, door twee zwermen bijen aangevallen en dood gestoken. Ferdinand speelde met buur kinderen, toen de by en hem aanvielen. Hy vluchtte een boom in, doch de bijen ble ven hem twintig minuten lang over zijn gehele lichaam steken. De Jongen is in het ziekenhuis waarin hij werd opgeno men, overleden. De Ethiopische regering heeft de Zweedse autoriteiten om uitlevering ver zocht van Tsjareoe, voormalig gezant van Ethiopië in Stockholm. Tsjareoe heeft in dertijd party gekozen voor de Ethiopische opstandelingen en hy heeft Keizer Halle Selassie en diens bewind op een destijds te Stockholm gehouden persconferentie heftig aangevallen. De Ethiopische rege ring beschuldigt Tsjareoe van verduiste ring en zy heeft op grond hiervan zijn uitlevering verzocht. Tsjareoe heeft de Zweedse autoriteiten verzocht als politiek vluchteling in Zweden te mogen blijven. - Leiders van de Indiase Ahlmsak-be- weging. die tegen het gebruik van geweld is en wrede sporten afkeurt, hebben giste ren de Indiase regering een ultimatum gesteld. Als de voorgenomen tygerjacht ter ere van het bezoek van Koningin Eliza beth van Engeland niet wordt afgelast, zullen de Ahlmsak-leiders in hongersta king gaan. Voorts zijn de plannen om de hoofdstad Nieuw-Delhl te illumineren op moeilijkheden gestuit. De prijs van gloei lampen is tot het tienvoudige gestegen en aannemers vragen uitzonderlijk veel voor het aanbrengen van de verlichting. Het stadsbestuur heeft nu besloten 20.000 gloeilampen in Calcutta te kopen en de versieringen zelf aan te brengen. De president-directeur van de NSU- motoren Werke A.G. te Necklarsulm, dr. G. von Heydekampf, heeft meegedeeld dat de nieuwe „Wankel-motor" voorlopig nog niet in serieproduktie zal gaan. Geïylr"" deelden de Daimler-Benz Werke te gart mee, dat zy op het ogenblik de Wan kel-motor in bedryf beproeven en dat het nog een volkomen open vraag is, of en wanneer er een licentie-overeenkomst met de NSU gesloten zal worden. Tot dusver heeft Daimler-Benz ook nog geen betalin gen aan de NSU gedaan. Vice-admiraal Hyman Rlckover, „de vader van de atoomonderzeeër", heeft de hoogste Amerikaanse onderscheiding ont vangen die in vredestyd wordt verleend, "The distlnghuised service medal". De minister van Marine, William Franke, reikte de versierselen uit aan boord van de eerste atoomonderzeeër, de „Nautilus". Dinsdag is in Cludad Trujillo, de hoofdstad van de Dominicaanse republiek, vernomen dat zes personen werden ge dood en acht gewond by een proefneming met een geleid projectiel, welke door het Dominicaanse leger nabij de aan Haiti grenzende noordgrens van het land werd genomen. De slachtoffers zijn meest mi litairen. Het kleine projectiel verloor, na afgeschoten te zyn, aan vaart en stortte naby het grensdorp Pedro Sant Anta neer. De Wereldbank heeft regelingen ge troffen om voor de tegenwaarde van 196 miljoen dollar te lenen van de Deutsche Bundesbank. Deze lening zal de Wereld bank promessen ten bedrage van 148 mil joen dollar, en van 200 miljoen mark, welke thans in handen zyn van de Bun desbank, vervangen. Genoemde promessen zyn aflosbaar in de twaalf maanden, wel ke op 16 Januari zijn begonnen. Koning Phoemibol en Koningin Siri- kit van Siam zyn gisteren in hun land teruggekeerd na een wereldreis van zeven maanden. De openbare aanklager van een mi litair gerechtshof te Havanna heeft giste ren de doodstraf geelst tegen een oom en een neef van een vyftienjarige militie man, die door hen zou zyn vermoord om te beletten dat hij een samenzwering te gen de regering-Fidel Castro aan het licht zou brengen. Tegen 22 andere beklaagden die werden beschuldigd van sabotage en die in het bezit werden gevonden van brandstichtingsmateriaal, werd dertig Jaar gevangenisstraf geelst. June Allyson heeft een eis tot echt scheiding ingediend tegen Dick Powell, evenals zy filmster, zy deed dit kort na dat haar advocaat had meegedeeld, dat Powell bereid was haar bij echtscheiding een bedrag van tweeeneenhalf miljoen dollar uit te keren. Het echtpaar is vyf- tien Jaar gehuwd geweest. Er zyn twee kinderen. Ludwig Hamann, voormalig Regie- rungs-preslaent van het Westduitse „Re- gierungsbezirk" Aurlch, die yverde voor het herstel van de contacten tussen het Noord-Westduitse gebied en Noord-Neder land, is gisteren in het ziekenhuis te Norden overleden. Door zyn werk na de oorlog voor hernieuwing van de Duits- Nederlandse betrekkingen kwam de heer Hamann geregeld in Noord-Nederland en pleegde hy dlkwyis overleg met de Com missaris van de Koningin in Groningen en andere autoriteiten. Hij was Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Eèn vrouweiyke directeur en de kas sier van een bank in Sioux City, Iowa, hebben ongeveer 2 miljoen dollar (ca. 8 miljoen gulden) verduisterd van de bank waarvan haar vader president is. De vrouw stond in geheel Sloux City en om streken bekend als een byzonder gul iemand, altyd bereid om mensen in nood te helpen. By een botsing tussen sneltrein en een met butagas geladen vrachtauto op een overweg bij Magnolia, 260 km ten noorden van New Orleans, zyn negen mensen om het leven gekomen en zes ge wond. Tot de doden benoren de machinist en stoker van de locomotief en de be stuurder van de vrachtauto. De vracht auto explodeerde na de botsing. Jaariyks komen in Europa ten min ste 60.000 personen by verkeersongelukken om het leven, en ongeveer driemaal zo veel mensen lopen verwondingen op, al dus heeft de Economische commissie voor Europa meegedeeld. In Europa is het hon derd maal gevaariyker 100 km per motor te gaan dan 100 km per vliegtuig. Onge veer eenderde van de ongelukken zyn het gevolg van alcohol. VOOR HEDENAVOND: Hilversum 1, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Radiovolksuniversiteit: Techniek in de samenleving: techniek en muziek, II, d. Ir. H. H. Badings. 19.00 V. d. kind. 19.10 Kennedy's zin en onzin, toespr. 19.20 VARA-Varia en gram. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Licht progr. 20.35 Lichte muz. 20.50 Dit is Uw leven. 21.50 Gram. 22.00 Zangrecital. 22.20 Zestig Jaar levenservaring, lezing. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Tussen mens en nevel vlek, lezing. 23.15 Concertgeb. ork. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Koorzang. 18.20 Het Spec trum, lezing. 18.35 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Blaasork. 20.15 Concertgeb. ork. en solist. 22.05 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondover denking. 22.55 Platennleuws. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.30- 17.40 Intern, jeugdjourn. 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Pas geperst. 20.50 Wassenbeeldenmus. Mad. Tussaud. 21.20 Jiddische liedjes uit Oost-Europa. 21.50 Actueel progr. 22.20 Dagsluiting. •ITTuamov ido PICTOGRAM nn— 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen l Idee: J. Hogewoning, Sassenheim WOENSDAG Ambachtsschool: K. en O.-werk- cursus. Praktische autotechniek voor be ginners O.I.V. J. van wyk. 7.30 uur nam. Gerecht 10: K. en O.-werkcursus. Voor dracht en uitdrukkingsvaardigheid o.l.v. mevr. L. Lunsingh Tonckens. 8 uur nam. Hotel Centraal: Spr. dr. A. Mühlschlegel over de zin van deze tyd. 8.15 uur nam. In den Vergulden Turk: Ledenvergade ring Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde. 8 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht 84)Jonge- renfederatie P.v.d.A. Spr. A. Vermeer over het moderne krantenbedrljf. 8 uur nam. Restaurant van der Heijden: Ledenver gadering Ver. van Drogisten. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Streekverg. Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. drs. J. W. v. d. Hulst over christendom en cultuur. 8 uur nam. DONDERDAG DoelenkazerneCabaret o.l.v. Gerry Roeland. 8 uur nam. Restaurant Van der Heijden: Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Spr. dhr. J. H. A. K. Gualthérie van Weezei over: „Onze politie, haar plaats in de samenleving en haar taak en or ganisatie in een grote stad". 12.30 uur nam Restaurant Van der Heyden: Bondsver gadering van leerkrachten by het Nyver- heidsonderwijs. 8 uur nam. Restaurant Van der Heyden: Vergade ring Alg. Vervoerscentrale. 8 uur nam. Ryksherbarium (Nonnensteeg 1): Jaar vergadering Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. afd. Leiden. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal): Abonne mentsconcert Residentie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo. Solist Gérard Sou- zay. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedie „Kasteel in Zweden". 8 uur nam. Zomerzorg: Filmavond Ver. oud-leer lingen der Ambachtsschool over het Hoogovenbedryf. 8 uur nam. VRIJDAG Gew. Arbeidsbureau: Voorlichting over Australië. 8 uur nam. Gulden Vlies: Komkommeravond Chr. Boeren- en Tuindersbond en Coöp. Groen- tenveiling. 7 uur nam. Gulden Vlies: Leldse Assurantieclub. Spr. B. de Boer over de problematiek van de bezitsvorming. 8 uur nam. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Restaurant Van der Heyden: Vergade ring Filmliga. 8 uur nam. ZATERDAG Doopsgez. Kerk: Adventskerk 10-11 uur, voorm.; bijbelstudie; 11 uur, ds. H. K. la Rondelle van Delft. In den Vergulden Turk: Cocktail-party gouden jubileum N.R.V. 46 uur nam. Restaurant v. d. Heijden: Verg. Christ. Hist. Unie. 3 uur nam. ZONDAG Ons Centrum (Hooigracht 84): Huma nistisch Verbond. Spr. dr. D. H. Prins „Voor de deur van de kerk". 10.30 uur voorm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm MAANDAG De Doelen: Leidse Amateurfotografen- vereniging. Tweede ronde kleurendiawed- strijd. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Concert Gem. Toonkunstkoor o.l.v. Iskar Aribo „Mlssa Solemnls" van Beethoven. 8.15 uur nam. Oegstgeest: (Witte Huis)Viro en Ver. „Oost en West Spr. mr. dr. C. Berkhouwer over Formosa en Japan. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling van werk van Wim Bors, Johannes van Hoften en dada-documenten (tot 5 februari). Lakenhal: Tentoonstelling van 9 Leldse tekenaars (Werkd 104 uur; 's zondag6 14 uur (Tot 23 Januari) Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur DE BIOSCOPEN Studio „Het laatste rendez-vous". 18 Jaar. (Brief encounter). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. VOOR DONDERDAG 19 JANUARI. Hilversum I (402 m.). AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.16 Gram. 9.00 Gym v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwydlng. 10.00 Gram. 10.50 V. d kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Zang- récital. 11.35 Gram. 12.00 Liohte muz. 12.30 Land- en tuinbmeded. 12.33 Gram. 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing. 13.00 Nws 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beurs- ber 13.30 Promenade-ork. en solist. 14.00 Pianorecital. 14.30 V. d. vrouw 15.05 'n Odyssee met z'n twee, hoorspel (1). 15.45 Gram. 16.00 Ge var. progr. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 V d. Jeugd. 18.30 Dansmuz. 18.45 Sport- praatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kind. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Omr.onk. en -koor. 21.15 Boekbespr. 21.30 De vlag in top: feestprogr. t.g.v. de 18e verjaardag van H.K.H. Prinses Margriet. 22.30 Nws., beursber. uit New York en meded. 22.46 Journ. 23.00 Sportact. 23.10 Nieuwe gram. 23.55—24.00 Nws. Hilversum II (298 m.). KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Schriftlezing en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 1100 V. d. zieken. 11.45 Gewyde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Lichte muz. 12.25 Wil van het land. 12.35 Land- en tuinbmeded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Hammondorgel spel. NCRV: 14.00 Zang en poëzie. 14.30 Filharm. ork. en solist. 15.25 Gram. 15.40 Vocaal kwart. 16.00 Verkenningen in de bybel. 16.20 Fluit en klavecimbel. 16.45 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 1780 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Kamermuz. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weer ber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Vocaal ensemble. 1980 Radiokrant. 19.50 Pollt. lezing. 20.00 Gevax. progr. 21.30 Gram. 21.50 Periodiekenparade. 22.00 Or gelconcert. 22.30 Nws. 22.40 Avondover denking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Gram. 23.25 De muziek der volkeren, muatk. le zing. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA*! NTS: 20.00 Journ. 20.20 Van Varen, film gemaakt in opdracht v. d. Koninkl. Nederl. Reders Ver. t.g.v. de verjaardag v. H.K.H. Prinses Margriet. KRO: 20.40 Kumstact. 21.10 Twee oude dames openen het vuur (Zwei alten Damen feuem), t.v.- spel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S. Engeland, BBC Home Sevice (330 m.). 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Quiz. 14.40 Voordr. 15.00 Schoolradio. 16.00 Lichte muz. 16.45 Kritieken. 17.30 Interviews. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Reconstructie v. e. beroemde recht zaak. 21.30 Gram. 22.00 Gesprekken, 22.30 Gram. 23.00 Nws. en comm. 23.30 Plano- recital. 23.45 Voordr. 24.00 Nws. en weer ber. 0.060.36 Kamermuziek. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 m.). 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 1281 Lichte muz. 13.00 Gevar. muz. 13.31 Progr. v. d. arb. 14.00 Gevar. muz. 14.45 V. d. kind. 1680 V. d. vrouw. 16.00 Ge var. muz. 16.45 Muz. by het werk. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Uitsl. races. 17.48 Gram. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorspel. 20.00 Nws. en Journ. 20.25 Sport. 20.31 Hersengym. 21.00 Samenzang. 21.31 Brlevenbeanitw. 22.00 Gevar. progr. 22.31 Lichte muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Jazzmuz. 081 Liohte muz. 0.55—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk (309 m.). 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Gevar. muz. 16.00 Filmmuz. 16.45 Lichte muz. 17.00 Nws. 1785 Gevax. muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.40 Jazzmuz. 20.30 Hoorsp. 21.45 Nws. en weerber. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Dans- en amus.muz. 1.00 Weerber. en ge var. muziek. Frankrijk 3 (280 en 235 m.). 12.00 Nws. 12.10 Operamuz. 14.05 Sol - conc. 17.15 Orgelrectal. 1880 Gram. 19.00 Nws. 20.00 Ork.conc. 22.25 en 23.10 Gram. 23.53—24.00 Nws. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Amusmuziek. 12.30 Weeber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.06 Franse les. 16.21 Klass. muz. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sport- kron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Voordr. 20.30 Gram. 21.00 Ork.oomc. 22.00 Nws. 22.15 Radio-Universiteit. 22.5523.00 Nws. 484 m. Geen opgave ontvangen. Luxor „Let's make love", 14 Jaar Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „Nonnen voor het vuurpeloton". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „Orfeu-negro". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: "80. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Nooit op zondag". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „De zwarte ridder". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donder dagcyclus: „Al Capone". Astra-theater Wassenaar Vrydag 8 u., zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur: Schmutzlger Engel, 14 Jaar. Maandag, dinsdag en woensdag 8 uur Verraad op bevel, 14 Jaar. Donderdag 8 uur Mon Oncle. elke leeftyd. Zondag en woens dag 2.30 uur Teenager melodie, elke leeftijd. Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend zijn de Doeza-Apotheek. Doeza- straat 31, tel. 21313 en de Haven-Apotheek Haven 18, telef. 20085. BM geen gehoor by Uw hutsart9 of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a ft s ea 45 E 51 |1 1- SS Eu Cn Amsterdam onbewolkt Den Helder licht bew. Ypenburg half bew. VÏissingen Eelde De Bilt Twente onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt Eindhoven onbewolkt Z.-Limburg onbewolkt Helsinki sneeuw Stockholm geh. bew. Oslo zwaar bew. Kopenhagei onbewolkt Aberdeen geh. bew. Londen geh. bew. Brussel onbewolkt Luxemburg onbewolkt Parijs mist Bordeaux half bew. Grenoble Nice Beriyn Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen geh. bew. half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt geh. bew. geh. bew. onbewolkt onbewolkt Tnnsbruck geh. bew, Belgrado onbewolkt Athene Rome Ajacclo Madrid Lissabon STbew. onbewolkt geh. bew. motregen z 4-13 wzw 5 -0 w^til -3 z 6 2 z 6 5 OZO 4 4 w .stil 3 o 5 0 o 1-0 w.stlil 5 o 15 nnw 7 13 ozo 4 0 nno 2 0 ono 2 -2 no 2-3 ono 2 2 w.stil 3 v.and. 1 w .stil -0 n 5 1 nno 6 14 w.stil 10 ono 3 13 w.stil 7 ono 3 14 -20 0.4 -1 0 -0 0 -11 0 ■16 0 -9 0.2 8 0.4 4 0 2 0 2 0 2 2

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2