UITBREIDING VAN SCHIPHOL VOLGENS HET PLAN-DELLAERT Eisenhowers afscheid tweetal waarschuwingen Loemoemba nu in cel in Katangese hoofdstad WEERBERICHT Goedkopere plannen van de baan- kosten geraamd op 202 miljoen De Kamerleden gerustgesteld Gevaar van overheersing door militaire en technische elite Op versoek van Kasavoeboe en met toestemming van Tsjombe (Due/ QTie teuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 18 JANUARI 1961 No. 30257 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal: f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Na felle kritiek zegt minister Korthals toe: (Van onze parlementaire redacteur) Algemeen is er gisteren in de Tweede Kamer uiting gegeven aan de ongerustheid over de trage ontwikkeling van Schiphol. Men meende, dat de vertraging is veroorzaakt door de overweging van een nieuw, goedkoper plan van een Haags architectenbureau. Minister Korthals heeft echter verklaard, tot de conclusie te zijn gekomen, dat het goedkopere plan niet verantwoord zou zijn en dat inmiddels de uitvoering van de oorspronkelijke plannen (het plan Dellaert) zonder vertraging voortgang heeft gevonden. Deze plannen brengen mee, dat de Rijksweg langs Schiphol moet worden omgelegd. is zeer gezond, maar uiteraard moeten maatregelen worden genomen om de plannen te kunnen financieren. Tussen de N.V. Schiphol en de aandeelhouders is overleg gaande over een financierings schema voor de kapitaalbehoefte in 1962 en 1963. In afwachting van het resul taat, kan nog niets worden gezegd over de rijksbijdrage. Wanneer op Schiphol de bestaande baan is verlengd en een nieuwe is aangelegd, zal er dus meer dan een baan te gelijk kunnen worden ge bruikt. Dan mag de afhandeling van de passagiers weer geen knelpunt worden. En dus is er behoefte aan een nieuwe stationsgebouw. Van de directie van de N.V. Schip hol heeft minister Korthals echter nog geen ontwerp voor een nieuw stationsgebouw ontvangen. Hij hoopt echter, dat spoedig een uitgewerkt plan kan worden voorgelegd, omdat de tijd dringt. De kritiek uit de Kamer op de trage gang van zaken met de uit breiding en modernisering van Schiphol was nogal fel geweest. De oppositie sprak bij monde van de socialist ir. Posthumus zelfs van een „tragi-komische martelgang". Minister Korthals herinnerde er daar op aan, dat de regering reeds in 1957 de plannen van N.V. Schiphol in be ginsel had goedgekeurd. De ontwikke ling van de techniek heeft het echter noodzakelijk gemaakt onderdelen van het plan grondig te herzien, want er was geen rekening gehouden met straal vliegtuigen. Men is daarna overgegaan op een dubbel stel banen. Het gewij zigde plan, waarvan de kosten worden geraamde op 202 miljoen gulden, is op 23 november 1960 door de vergadering van aandeelhouders goedgekeurd. Ongevraagd Ongevraagd heeft een particulier ar chitectenbureau een beperkt plan aan geboden, dat aanzienlijk minder inves teringen zou vergen. Het was daarom waard nader te worden bezien, maar de minister is met de N.V. Schiphol tot de conclusie gekomen, dat een be perkte opzet hoe aantrekkelijk ook uit financiëel oogpunt niet verant woord zou zijn en dat de voorkeur moet worden gegeven aan de oorspronkelijke plannen, die niet zijn opgehouden, maar waarvan volgens de minister de uitvoe ring voortgang- heeft kunnen vinden. Wanneer de twee banen zyn voltooid overtreft Schiphol een aantal andere luchthavens in Europa. In de begroting van 1961 is tien miljoen gulden opgeno men voor de uitbreiding van Schiphol, waarbij nog acht miljoen gulden kun nen worden gevoegd van de begroting 1960. De financiële positie van Schiphol KLM-GRONDPERSONEEL IN ROME IN STAKING Het grondpersoneel van de KLM in Rome heeft met het grondpersoneel van de BEA, BOAC en de Air France beslo ten van hedenochtend tot vrijdag mid dernacht in staking te gaan. Het eist met het personeel van de Ita liaanse luchtvaartmaatschappij Al Italia een vergoeding van 500 lire (circa f.3. per dag van januari af, omdat op die dag het internationale verkeer van het vliegveld Ciampino naar het vliegveld Fiumicino werd verplaatst. Fiumicino ligt 30 km van Rome, tweemaal zo ver als het oude vliegveld. Het grondpersoneel van de Al Italia is reeds dinsdag te middernacht in staking gegaan en de maatschappij heeft een aantal vluchten laten vervallen. Vorige week hield het personeel van de Al Italia en de buitenlandse luchtvaartmaat schappijen reeds een waarschuwingssta king van 24 uur. MATIGE VORST De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Droog weer met plaatselijk wat bewol king. Matige nu en dan krachtige, zuid oostelijke wind. Vannacht lichte tot ma tige vorst, morgen overdag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur) 19 JANUARI Zon op: 8.38 uur; onder; 17.04 uur. Maan op: 1002 uur; onder 20.52 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.53 en 17.11 uur. Laagwater te 0.45 en 13.07 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Ministers Korthals meende met zijn mededelingen de ongerustheid te hebben weggenomen. Hij gaf de verzekering, dat al het mogelijke wordt gedaan om van Schiphol een luchthaven te maken, die aan de hoogste eisen voldoet. Gerust Bij de replieken zei de KVP-er Mae- nen namens de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat, dat de Kamer leden ten volle waren gerusgesteld. Schiphol was bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat het kernpunt van het debat geweest, maar de KVP-er mr. Roolvink had ook gepleit voor een spoedige aanleg van de weg E-8 van Utrecht naar Twente, omdat binnen enkele jaren in Duitsland de Autobahn gereed zal zijn van het Ruhrgebied naar de Duitse zeehavens. De Twents-Westfaalse industrie heeft dan een betere verbinding over de weg met de Duitse zeehavens dan met de Nederlandse zeehavens. Minister Korthals kon het belang van een goede verbinding van Twente met de Nederlandse zeehavens volkomen on derschrijven, maar hij wilde er liever op terugkomen als vandaag ook de an dere verkeersvoorzieningen aan de orde zijn. (Van onze correspondent in Washington) President Eisenhower heeft gisteravond in een t.v.-toespraak van een kwartier afscheid genomen van het Amerikaanse volk. Over enkele dagen zal voor hem het einde komen aan de periode van vijftig jaar, waarin hij zijn land gediend heeft. Hoewel dit feit hem niet onbewogen kan laten, gaf de president geen ogenblik aan zijn emoties toe. Zijn stem was krachtig en zijn boodschap tot het volk had meer diepte dan verscheidene toespraken uit het verleden. Geen akkoord over ontwapening, maar wel oorlog vermeden De president liet twee waarschuwin gen horen, die een opvallende overeen komst vertoonden met een brochure, die enige maanden geleden in Amerika is verschenen. Belangrijke gedachten uit die brochure kregen hierdoor zeer men selijke publiciteit. Eisenhowers aanmaningen om de middenweg te bewandelen en het even wicht te bewaren tussen particuliere en gemeenschapsbelangen, bevatte weinig nieuws. Doch de twee andere opmer kingen herinnerden sterk aan de bro chure „community of fear" (Gemeen schap van de vrees) geschreven door Harrison Brown en James Real. Toen wij onlangs over deze brochure schreven, maakten wy de opmerking: „Men zou wensen dat Kennedy zijn ambtstermijn zou beginnen mei alleen dat boekje op zijn bureau". Welnu, Eisenhower heeft in zyn reecis ontruim de werkkamer belangrijke passages uit dit boekje op de tafel van zyn opvol ger gelegd. De president wees erop hoe omvang rijk de bewapeningsindustrie en de mi litaire gemeenschap in Amerika ge worden zyn. Wy moeten op onze hoede zijn, aldus Eisenhower, opdat het mili taire en industriële conglomeraat geen ongerechtvaardigde invloed krygt. De vrijheid en de democratie zouden an- Zes nieuwe bruggen over de Rijn? (Van onze Arnhemse correspondent) Blijkens de plannen van Rijkswater staat en het thans ter visie gelegde ont werp streekplan Rijn en IJssel bestaat een redelijke kans, dat er in de toekomst in totaal zes nieuwe verkeersbruggen over de Rijn gebouwd zullen worden. In de eerste plaats betreft het hier de bruggen in de nieuwe noord-zuid verbin ding Zwolle-Helmond, die de Ryn bij Heteren kruist en in Rijksweg 15, die het Pannerdens Kanaal (gekanaliseerde Rijn) bij Doornenburg passeert. Volgens de ontworpen tracees waarin het streek plan voorziet, dienen er voorts nieuwe oeververbindingen te komen by het Roermondsplein te Arnhem, (weg die via Atnhem-Zuid naar Westervoort aanslui ting geeft op de hoofdverkeersweg naar Doesburg) parallel aan de spoorbrug bij Oosterbeek (nieuwe verbinding Elst-zui- delijke Veluwezoom) en bij de Konings- ley-Kleefschewaard (verlegging Rijks weg NijmegenArnhem) ten oosten van de ontworpen verbouwing van Arnhem- Zuid, met onmiddellijk de aansluiting op het Arnhemse industrieterrein. Tenslotte wordt in de toelichting over het streek plan gewaagd van een eventuele oever verbinding bij Wageningen in verband met de mogelijke uitbreiding van deze stad aan de overzijde van de Rijn by Randwijk. ders in gevaar kunnen komen. De pre sident onderstreepte ook nog een ander gevaar, dat eveneens in de brochure staat vermeld. Het gevaar namelijk dat de technischwetenschappelyke elite meester zou worden van de staatspoli- tiek en enkele zinnen verder kwam hij er dicht aan toe zelfs de titel van de brochure te noemen toen hij zei, dat de wereld moest vermijden een gemeen schap van vrees en haat te worden. Vooral om één reden gevoelde Eisen hower teleurstelling bij het neerleggen van zijn ambt: op het gebied van de ontwapening heeft hij n.l. geen succes gehad. Hij kon helaas niet zeggen, dat een duurzame vrede in zicht is. Wel iswaar is oorlog gedurende zijn regieme vermeden, doch veel moet nog gedaan worden voor de bevordering van de vrede. Belgische stakingen ebben verder af (Van onze Brusselse correspondent) De stakingen in België zijn zich zelf aan het liquideren en de socialisten kunnen de nederlaag, welke zij hebben geleden, niet ver kroppen. Zowel in de Kamer als in de Senaat zijn zij weer op inciden ten uit en hun bladen overladen de regering met de meest onheuse en onware verwijten. Vooral Lefebvre de liberale minister van Binnen landse Zaken, is hun zondebok geworden, nadat de bokser Wous- sem, die maandag had deelgenomen aan relletjes tegen de Rijkswacht te Luik en die daarbij was getrof fen, aan zijn verwondingen is overleden. De Senaat, die thans de eenheidswet behandelt, zal deze waarschijnlijk om streeks de 15de februari goedkeuren. Naar het schijnt zyn zelfs enige liberale teruggekomen op hun oorspronkelijk be sluit tegen de wet te stemmen, zodat de meerderheid van de regering nog groter zal zijn dan werd verwacht. Of er daarna Kamerontbinding en nieuwe verkiezingen zullen volgen? Het gerucht ging gisteren in de wandelgan gen van het parlement met meer kracht dan ooit. Wel heeft premier Eyskens in een interview met het Franse persbureau A.F.P. verklaard, dat hij de mogelijkheid van zulke tussentijdse verkiezingen niet uitsloot, maar dat er zich in werkelijk heid toch eigenlijk geen nieuwe politieke feiten hebben voorgedaan, die een nieuwe raadpleging van het land eisen. De C.V.P., zo zei de premier nog, zal er wel baat bij hebben de nederlaag van de socialisten uit te buiten en men kan zich afvragen of het strookt met het nationaal belang tot verkiezingen over te gaan voordat de verbittering en de wrok, die de gebeurtenissen hebben ach tergelaten, wat zijn geluwd. Inmiddels begint het leven in België zijn normale aanzien weer te hernemen, nadat er in de afgelopen weken 1350 sabotagedaden zijn gepleegd. Gisteren heeft het Algemeen Verbond van Bel gische Vakverenigingen het einde van de stakingen voor de Borinage aange kondigd. Mogelijk dat zy in het Luikse, waar Renard nog steeds het hoogste woord voert, wat zullen voortduren, maar ook daar is overal een neiging tot werkhervatting. De dienst by de Belgi sche spoorwegen is vrijwel normaal; de verbindingen met het buitenland werden vandaag hervat en er worden weer vrachtzendingen per wagonlading ge accepteerd. Bij Ritthem in de buurt van Vlis- singen liep het 2902 ton metende vrachtschip Iberia" gisternacht aan de grond. Het schip zat muur vast op de zeewering, waarin een diep gat is geslagen. Pas vannacht om drie uur slaagden drie Belgische en drie Nederlandse sleepboten er met een gezamenlijke krachtsin spanning van zo'n 7000 pk in het schip van de dijk te trekken. De Iberia" is voor onderzoek op de rede van Vlissingen voor anker gegaan. TWINTIG MILJOEN VOOR HET NOORDZEEKANAAL B. en W. hebben aan de gemeenteraad van Amsterdam een voorstel doen toe komen, een krediet te verlenen van f. 20 miljoen, als voorlopige bydrage in de kosten van de werken, nodig voor de verbetering van de toegang tot het Noordzeekanaal (havenmond IJmuiden). Het plan is de toegang tot het Noord zeekanaal geschikt te maken voor sche pen van 75.000 ton. Met de uitvoering van de daartoe nodige werken is intus sen een aanvang gemaakt. Het Rijk zal in de kosten bijdragen voor twee-derde en de provincie Noord-Holland voor 2Vt procent met een maximum van f. 2 mil joen. De totale kosten zijn nog niet defini tief bekend. Voorzichtig probeert de jeugd met i nog even stevig moeten doorvriezen een voet of een schooltas of het ijs voordat op grachten en vaarten al sterk genoeg is. Het zal echter 'gereden zal kunnen worden. De Katangese regering heeft vandaag bekendgemaakt, dat Loemoemba naar Elisabethstad is overgebracht voor gevangenzetting, „op verzoek van president Kasavoeboe en met toestemming van de Katangese regering". In de officiële bekendmaking heet het verder, dat „de ver rader Loemoemba naar Katanga is overgebracht, daar de gevangenis in Thijsstad, bij Leopoldstad, niet voldoende waarborgen bood". Blykens de bekendmaking is Loemoemba gisteren op het vliegveld van Elisabeth stad aangekomen, samen met de voormalige generaal Mpolo, oud-minister van Jeugdzaken in het kabinet-Loemoemba, en Okito, vice-president van de Senaat. De drie gedetineerden, aldus het communiqué, zijn gevangengezet op een veilige plaats buiten de hoofdstad van Katanga. Van officiële zijde zijn geen verdere bijzonderheden gegeven. In niet-officiële berichten wordt gezegd, dat Loemoemba's lichamelijke toestand slecht is. Baloeba-rebellen weer agressief Kongolese militairen hebben op het vliegveld van Gemena in de Evenaar provincie een vliegtuig van de VAR aan gehouden en daarin wapens, munitie en propagandavlugschriften voor aanhan gers van Loemoemba onder de Kongo lese strijdkrachten ontdekt, zo is van of ficiële Kongolese zijde in Leopoldstad vernomen. In de provincie Evenaar wor den steeds meer valse bankbiljetten ont dekt, die in de Sovjet-Unie zouden zijn vervaardigd; zij zouden uit de Oostpro vincie worden binnengesmokkeld. Kongolese militaire politie heeft gis teren een razzia gehouden in een politie- kamp van Leopoldstad. Dertig politie mannen werden wegens „insubordinatie" ontwapend en met vrachtauto's naar een gevangenis vervoerd. De arrestaties zouden verband houden met de klach ten zowel van polit ie als legert roepen over achterstand in de soldijbetaling, te kleine rantsoenen en de toestanden in het algemeen. Aanval van Baloeba Honderden Baloeba-opstandelingen hebben gisteren in de buurt van Locena drie aanvallen gedaan op een trein met Zweedse troepen. Zij werden met „ern stige verliezen" afgeslagen, aldus heeft een woordvoerder van de V.N. in Elisa- bethstad bekendgemaakt. De trein moest I terugkeren, omdat de spoorlijn werderop was opgebroken. De Zweedse troepen hebben zich tenslotte ingegraven bij het station van Loeena rondom de trein; een hefschroefvliegtuig voert munitie en voorraden uit Kamina aan. Klachten van Kasavoeboe De Veiligheidsraad heeft een memo randum van de Kongolese president Ka savoeboe gepubliceerd, waarin deze zich beklaagt over een ernstig gebrek aan coördinatie tussen de V.N. in Kongo en de Kongolese autoriteiten. Kasavoeboe zegt in zyn memorandum, dat Kongo gerechtigd is bilaterale hulp te ontvangen, en voorts dat het nood zakelijk is te protesteren tegen en om een verklaring te verzoeken over de hou ding, die de vertegenwoordigers van de secretaris-generaal in enkele gevallen hebben aangenomen. Zo hebben de VH.-troepen b.v. niets gedaan om de arrestatie en ontvoering van het hoofd van de provinciale regering van Kivoe, Jean Mihuro. en andere hoofdfunctio narissen van die regering te verhinderen. Kasavoeboe noemt nog andere voorbeel den. De acht Belgische parachutisten die enige dagen geleden te Goma in de provincie Kivoe door Loemoembagezinde troepen werden gevangen genomen, zijn naar Stanleystad overgebracht. Dit is volgens Radio-Cairo door gene raal Loendoela aan de regering van de VAR meegedeeld. De boodschap van Loendoela is ook gezonden aan de leden van de Veiligheidsraad, aan Dajal en aan alle Afrikaans-Aziatische landen. Er wordt nog in gezegd, dat de parachu tisten hebben bekend, begin januari uit Duitsland naar Kongo gezonden te zijn „om de troepen van kolonel Moboetoe te versterken". Uit Het Leidsel Dabglad van 19 Januari 1861: De Japannezen hebben ontdekt, dat eenige minuten vóór de aardbeving de magneet tijdelijk zijn kracht verliest; daarop hebben zij een vernufti- gen toestel uitgedacht, bestaan de uit een klein stoeltje, waarop een magneet in den vorm van een hoefijzer rust en bene den hetwelk een metalen klok is bevestigd. De magneet houdt een klein gewigt vast, maar wordt ze krachteloos gemaakt, dan raakt het gewicht natuur lijk los er moet door de inrig- ting van den toestel op de klok vallen. Het daardoor veroor zaakt geluid strekt alsdan ter waarschuwing voor de bewoners om hunne hutten te verlaten en voor veiligheid in de openlucht te gaan.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1