Clir. kleuterschool Middelstegracht kan er weer een aantal jaren tegen 1401 HUIS FLINKE JONGEMAN! zeeuwse occasions ONDER WIJZER(ES) CV[obel Regeringstroepen in Laos hebben zowel succes als tegenslagen Kon. brons voor C. M. J. Verhagen Drie specialiteiten - drie FAAM rollen! Fijn... F A AM... Fantastisch! N.v.HET MQtQRHUIS HUISBRAND EN OLIE SIJBR. ZEILSTRA PLAATWERKERS BANKWERKERS event. AANKOMEND geboorte verloving ondertrouw overlijden familie berichten PRINS MAURITSSCHOOL ^efcr.é/e DINSDAG 17 JANUARI 1961 Vier lokalen geheel gemoderni seerd. Voorzien van een fris verf- laagje, met nieuwe vloeren en een fraaie elektrische licht- en verwar mingsinstallatie. De Vereniging voor Christelijk Onderwijs kan de toekomst weer gerust tegemoet zien. Het was wel nodig, dat de school werd gerestaureerd. In 1925 liet het bestuur van de vereniging uit eigen middelen een kleuterschool bouwen, jarenlang werd zij geëx ploiteerd onder een zeer slechte subsidieregeling. Tenslotte bracht de wet op het Kleuteronderwijs wat luimte. Mej. Af. Steinliart, die thans de scepter zwaait in de school, zal thans wel zeer verheugd zijn. De penningmeester van het vereni gingsbestuur, de heer Af. H. de Reede, droeg haar de vernieuwde school met een gerust hart over. De heer De Reede verving ds. Vossers in zijn functie van voorzitter van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs. De gemeente-inspecteur, de heer Eisenhower aanvaardt ontslag van Young President Eisenhower heeft gisteren het ontslag aanvaard van Philip Young als ambassadeur in Nederland en ver klaard, dat de Amerikaans-Nederlandse betrekkingen door het werk van de am bassadeur in Den Haag versterkt zyn. De president zegt in een brief, dat de heer Young zyn taak met „dynamische doeltreffendheid" heeft vervuld. Hij schrijft verder: „Ik betreur het, dat sommige van de vraagstukken, die sinds 1952 tussen onze twee landen zijn gere zen niet tot volmaakte tevredenheid van beiden konden worden opgelost. Maar zelfs waar dit niet mogelijk is geweest, hebben uw bekwaamheid en energie de schok opgevangen voor een natie, die altijd onze bewondering en waardering afdwingt". De heer Young heeft de president ge schreven, dat het Nederlandse en het Amerikaanse volk veel gemeen hebben en dat de Nederlanders „tot onze be trouwbaarste en standvastigste bondge noten behoren". B. Swanenburg, complimenteerde het bestuur met het werk, dat is uitgevoerd. Ook wenste hij de ouders geluk met een school als deze voor hun kinderen. Namens de nieuwe Prinses Marijke Kleuterschool bood mevr. Brouwer een geschenk aan. Na een kopje koffie bezichtigden de aanwezigen de gemoderniseerde lokalen. Nieuwe voorzitter Aiuerikas commissie voor Atoomenergie De nieuwe Amerikaanse president, John Kennedy, heeft dr. Glenn Seaborg, een scheikundige en Nobelprijswinnaar, gisteren tot voorzitter van de Commissie voor Atoomenergie benoemd. Dr. Seaborg won in 1951 de Nobel prijs wegens zijn ontdekking van het element plutonium in 1940. Hij heeft sindsdien een belangrijke rol gespeeld bij de ontdekking van andere elemen ten en bü de ontwikkeling van de atoom bom. Hij was een van degenen, die de ele menten americium en curium ontdekte, en door deze met alfa-partikels te bom barderen de nieuwe elementen berkelium en californium te doen ontstaan. In 1958 bepleitte dr. Seaborg nauwe samenwerking tussen laboratoria in Ca- lifornië en Moskou, die aan hetzelfde onderzoek naar nieuwe elementen bezig zijn. Dr. Seaborg volgt als voorzitter van de commissie voor atoomenergie John A. McCone op, die deze functie sinds 1958 heeft bekleed. Algerijnse rebellen bereid tot overleg De voorlopige Algerijnse regering heeft zich gisteren bereid verklaard on derhandelingen met de Franse regering te beginnen over de voorwaarden voor een „vrye raadpleging van het Alge- rijnse volk". „Het Algerijnse vraagstuk is in een nieuwe fase gekomen, waarbij men een glimp kan opvangen van de mogelijk heid van een vreedzame oplossing door middel van onderhandelingen", aldus de voorlopige Algerijnse regering in een verklaring die in Tunis is uitgegeven. Zij voegt hier echter aan toe, dat deze mogelijkheid gevaar loopt door de po- Ben Goerion blijft premier van Israël Ben Goerion zal zijn dreigement, naar aanleiding van de „affaire-Lavon" af te treden als premier, niet uitvoeren en is bereid de huidige coalitie te blij ven leiden, aldus is van de zijde van het bureau van de Israëlische premier ver nomen. Ben Goerion zal niet langer aandrin gen op een gerechteiyk onderzoek naar Pinhas Lavons optreden als minister van Defensie in 1954. Lavon thans secretaris-generaal van de Histradoet, het vakverbond werd vorige maand door een ministeriële commissie van onderzoek ontheven van alle verantwoordelijkheid voor het mis lukken van een veiligheidsoperatie. Het aandringen van Ben Goerion op een ge rechtelijk onderzoek dreigde een scheu ring te veroorzaken in de regeringscoa litie en de Mapai, Ben Goerions partij. Van de zijde van het bureau van de premier is vernomen dat Ben Goerion een brief heeft geschreven waarin hij de beschuldiging dat de commissie van on derzoek „vooringenomen" was, intrekt. Waarnemers geloven dat de brief ten doel heeft de ministers die lid zijn van de Mapai te weerhouden van het voor nemen hun ontslag in te dienen. Niet temin zijn de tegenstellingen in de Ma pai nog niet verdwenen, te meer daar Ben Goerion er op zou staan dat de party Lavon berispt. De veiligheidsoperatie die thans algemeen als een enorme blunder wordt beschouwd werd uitgevoerd toen Ben- Goerion tydelyk was afgetreden als pre mier en zich in de Negeb had terugge trokken. gingen van de Fransen om Algerüe een nieuwe status op te leggen. Het Franse plan om voorlopige Alge- rynse instellingen in het leven te roepen beschouwt de voorlopige regering als een vooruitbeschikking over de toekomst van het land. Zij zegt dat dit plan tot mislukking is gedoemd. Een loyale en oprechte toepassing van het zelfbeschikkingsrecht kan de vrede in Algerije herstellen. De V.N. zouden er toe kunnen bydragen dat dit recht op een dergebjke wyze wordt toegepast. Hiertoe zouden ook onderhandelingen tussen de twee partyen kunnen leiden. Voor Vluchtelingen 81 miljoen dollar Voldoende middelen voor liquidatie der kampen Ten aanzien van de resultaten van het wereldvluchtelingenjaar wordt in de Memorie van Ant woord op de begroting Buitenland se Zaken 1961 medegedeeld, dat per 30 september j.l .in totaal een bedrag van ruim 80 miljoen dollar was bijeengebracht dan wel toege zegd. Van dit bedrag is 23.219.979 dollar afkomstig van regeringen, 51.536.053 dollar van nationale comité's en vijf miljoen dollar van internationale particuliere organi saties, Bij deze bedragen van tezamen 79.756.032 dollar moet nog gevoegd worden de op één miljoen dollar geschatte opbrengst van de vlucbtelingenpostzegels. Aangezien de gevers konden bepalen aan welke groepen vluchtelingen hun bijdragen ten goede moeten komen, zyn voor de hieronder volgende categorieën de daarachter geplaatste bedragen reeds gereserveerd a. vluchtelingen, die vallen onder het mandaat van de Hoge Commissaris der V.N. voor de vluchtelingen 27.803.953 dollar; b. Chinese vluchtelingen in Hongkong 4.486.074 dollar; c Palestynse vluchtelingen vallende onder het mandaat van de UNRWA 7.873.823 dollar; d. overige vluchtelingen 14.967j dollar; totaal 55.131.538 dollar. Het is nog niet bekend hoe het resterende bedrag zal worden verdeeld. Van het bedrag van 27.803.953 dollar is 5.264.291 ten behoeve van de Algerijn se vluchtelingen en 1.211.724 dollar voor het vervoeren van mandaat-vluchtelin gen naar andere landen bestemd. De Hoge Commissaris heeft thans vol doende middelen om de voltooiing van zijn programma voor het liquideren van de kampen te kunnen waarborgen. Vorderingen tussen Vientiane en Loeang Prabang Xieng Choeang wordt bedreigd Opmars van rebellen bedreigt middendeel De pro-communistische troepen zyn doorgedrongen tot op ongeveer dertien kilometer van Tha Thom, het laatste vliegveld in de provincie Xieng Choeang dat nog in handen der regeringstroepen is. Dit vliegveld wordt gebruikt als aan- voerbasis voor de voorbereidingen van een poging tot herovering van de stad Xieng Choeang, die op 1 januari in handen der pro-communistische troe pen is gevallen. Het vliegveld is by na geheel omsingeld, en de terugtocht der 400 man sterke regeringstroepen is ge heel afgesneden. Inmiddels worden de nodige voorberei dingen getroffen voor de aanleg van een vliegveld in Paksane, van waaruit zal worden getracht de opmars der opstan delingen die Laos in het smalle midden gedeelte van het land in tweeën dreigt te splitsen tot staan te brengen. Volgens in Vientiane ontvangen be richten zouden de regeringstroepen be- langryke vorderingen hebben geboekt op de verbindingsweg tussen Vientiane en Loeang Prabang. De ten noorden van Vientiane opererende regeringstroepen zyn doorgedrongen tot Pamone, onge veer vijfentwintig kilometer ten zuiden van Vang Vieng. Ondanks dit succes is de route VientianeLoeang Prabang nog verre van vry. Het hieraan gelegen gebied wordt nog steeds onveilig ge maakt door eenheden van de Pathet La o. Over de regeringstroepen, die vanuit Loeang Prabang de verbinding met Vientiane tot stand zouden moeten brengen, zijn gisteren in Vientiane geen berichten binnengekomen. Volgens be paalde zijde zouden deze troepen naar Loeang Prabang zijn teruggekeerd, om aan een nieuwe dreiging tegen de hoofd stad het hoofd te bieden. Russische waarschuwing De Sovjet-Unie heeft de Verenigde Staten gisteren gewaarschuwd tegen het gebruik van Amerikaanse militaire vliegtuigen in Laos, aldus een bericht van het Russische persbureau Tass. Deze waarschuwing werd gegeven ty- De heer C. M. J. Verhage was vandaag precies veertig jaar in dienst van de Stedelyke Lichtfabrieken. Het deed wet houder S. M. Stolp bijzonder veel ge noegen de jubilaris in de koffiekamer van het Stadhuis te kunnen ontvangen en toe te spreken. De heer Verhagen kwam als contro leur tweedeklasse in dienst. Vier jaar later kreeg hij zijn vaste aanstelling. Dit vond de wethouder een bewys van waardering in het werk van de gemeen te-ambtenaar. In 1938 werd de heer Ver. hagen benoemd tot meteropnemer-geld- incasseerder. Wethouder S. M. Stolp speldt de Koninklijke onderscheiding op. (Foto L.D./Holvast) Naast zijn dageiykse arbeid bekleedt hij ook diverse andere functies. Zo is de heer Verhagen voorzitter van de afde ling Leiden van de VARA en districts secretaris van Zuid-Holland. Al deze verdiensten werden gehono reerd met een koninklijke onderschei ding: de ere-medailie in brons in de Orde van Oranje Nassau. dens een mondeling onderhoud van de Russische vice-minister van Buitenland se Zaken Koeznetsof met de Amerikaan se ambassadeur in Moskou, Llewellyn Thompson. De vorige week werd uit Laos gemeld, dat de Ver. Staten aan de regering van dit land vier vlieg tuigen hebben geleverd, die vervolgens met raketten werden uitgerust en sinds dien tegen de pro-communistische troe pen in het noorden van het land worden gebruikt. Naar aanleiding hiervan deelde Koeznetsof de Amerikaanse ambassa deur mede dat de Sovjetrussische rege ring zich bezorgd maakt over de huidi ge situatie in Laos en het nodig acht de Amerikaanse regering nogmaals te waarschuwen voor de grote verantwoor- delijkheid, die zy op zich laadt door de voortgezette inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Laos. Koeznetsof deelde de ambassadeur me de, dat de Sovjet-regering had verno men dat de Ver. Staten behalve de viei genoemde vliegtuigen, ook militaire vliegtuigen van het type F-84 (Thun- derjets) aan de „opstandige" troepen in Laos zouden leveren. Dit laatste is in Washington nadrukkelyk ontkend. Canadees vermaan De Canadese minister van Buiten landse Zaken Howard Green heeft gis teren in een verklaring een ernstige waarschuwing gericht tot de grote machten in de wereld om zich niet te bemoeien met de toestand in het door onlusten en oorlog geplaagde Laos. Hy zei, dat buitenlandse inmenging in het huidige conflict „niet alleen de soeverei niteit van dat land zal schaden, maar ook de vrede en stabiliteit van geheel Zuidoost-Azië kwaad zal kunnen doen". Spoorwegen gereed voor de winter De Ned. Spoorwegen zijn gereed voor de winter. Om de diensten ook bij strenge vorst normaal te doen verlopen, is het aantal instal laties waarmee wissels vorstvrij worden gehouden, aanzienlijk uit gebreid. Meer dan een half miljoen gulden hebben de Ned. Spoorwe gen voor dit seizoen geïnvesteerd in nieuwe propaangastanks, die de wissels zullen verwarmen en waar door vastzetting door vorst wordt voorkomen. Ruim 1200 wissels worden wanneer de vorst intreedt, met propaangas ver warmd. Hieronder bevinden zich belang- ryke wisselknooppunten op emplacemen ten. Vorig jaar werden tien emplace menten met deze installaties uitgerust. Thans zijn hier Nymegen, Venlo, Rotter dam-noord en Rotterdam-zuid aan toe gevoegd, De tanks worden gevuld door speciale tankwagens, waarvan de derde met een een inhoud van 18.000 liter gereed is gekomen. Aanvankelyk bonden de spoorwegen de strijd tegen bevroren wissels aan met briketinstallaties, die later werden ver vangen door handelsflessen. Met het oog op de gele vesten die de veiligheidsmensen van de dienst weg en werken van de spoorwegen binnenkort zullen gaan dragen, hebben de propaan- tanks en -flessen hun gele kleur moeten verwisselen voor een grijze, waardoor elk misverstand voor de machinisten der treinen wordt uitgesloten. Baby door ratten gewond In het gezin Liemburg, te Nyelamer (by Wolvega) heeft zich een merkwaar dig ongeluk voorgedaan. Het gezin heeft veel last van ratten. Deze dieren vielen de drie maanden oude baby aan, die hier door ernstig aan wang en arm werd gewond. Het kindje moest in het zie kenhuis te Heerenveen worden opgeno men. Faam Zeeuwse Babbelaars van échte boter volgens origineel recept Wm A Faam Ulevellen Dure frnitvulling in elk tablet 1 Chevrolet Bel Air 34.000 km. 1960 1 Chevrolet Del Ray, schuifdak 1958 3 Opel Rekord, radio 1959 1 Opel Rekord, 54.000 km. 1 Opel Rekord 2 Opel Caravan. i. st. v. n. 1958, 1959 1958 1957 2 Opel bestelwagen, 64.000 km. 1957, 1958 1 Ford Zephyr, 14.000 km. i. st. v. n. 1 Ford Zephyr, schuifdak 1 Ford Thames 1 Rambler Super Six, radio, i. st. v. n. 1959 43.000 km. 2 Fiat 1100. i.st.v.n. '57 1960 1957 1957 Bovenst, auto's zyn alle voorzien van verw. Shawnom geopend tot 6 uur. I 5 De verkoop geschiedt uitsluitend onder BOVAG-garantie. LEIDEN Stationsweg 1 er» 2. Tel: 01710-24741 Official Dealer van OPEL - CHEVROLET - BUICK AANGEBODEN: een middenst. FLAT, Lorentz- kade (5 kamers, douche, tuin, schuur f72.p. m.) tezamen met een vry, heel huis 4 ka mers met tuin, omg. station (te huur of te koop> in ruil voor één vrye middenstands woning met tenminste 6 ka mers, badkamer of douchecel en tuin. Huur tot ca. f 150 p. m. Brieven bureau van dit blad onder no. 37538. KLOKSTEEG 5 Telefoon 2 5 9 5 6 te koop gevraagd groot 6 a 7 kamers op nette stand. Prijs f 18.000 k f 20.000. Moet met 6 maanden leeg te aanvaarden zyn. Brieven onder no. 233a aan het bureau van dit blad. Gevraagd: CONSTRUCTIEWERKPLAATS Firma D. HAASNOOT Zn. v. d. VECHTSTRAAT 2 - KATWIJK AAN ZEE TELEFOON 2834 en 3702 Voor onze EXPEDITIE vragen wy een leeftyd 1518 jaar. Wij zoeken iemand die flink wil aanpakken J en kunnen hem dan een prettige baan met een goed salaris aanbieden. Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen te richten aan de, afdeling Personeelszaken van de LEIDSCHE ONDERWIJSINSTELLINGEN OOSTERKERKSTRAAT 11 LEIDEN zyn gebeurtenissen, die het noodzakelijk maken kennisgevingen aan familie, vrienden en bekenden te verzenden Schakelt u om eekerbeio ie hebbeD dat o niemand vergeet, het LE1DSCH OAGBLAD in Met zyn 2 3. 0 0 0 abonees is het verreweg de meest gelezen courant in Leiden en omstreken en dus bet aangewezen advertentie- medium voor HERV. SCHOOL VOOR V.G.L.O. Gevraagd wegens ziekte een tydel.. Aanmelden bij het hoofd der school J. L. de Vries, Burg- gravenlaan 47. schooladres: Noordeinde 40, Leiden, tel. 25508 LANGESTRAAT 4 tel. 21323 v Onze inkoopplaats St. AAGTENSTRAAT 16 INKOOP VAN: is verplaatst naar: MARKTSTEEG 5 LOMPEN (bij Lakenhal) PAPIER en tel. 31516 METALEN voorheen Wollendekenfa- briek Scheltema

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4