„Sleeswijk-Holstein is beslist geen nazinest" WORDT U GEKWELD Bijna miljoen voor Toltèn ELEKTRISCHE NARCOSE Maar toch heet deelstaat het toevluchtsoord voor ex-nazVs Met een enkel woord DINSDAG 17 JANUARI 1961 On(zekerlieden) (Van onze tv-medewerker) Als een paal boven water staat, dat Kleywegt een stokpaardje heeft, dat met vier wielen over de weg raast: de tweedehands-auto. Hij had een primeur: de garantieverzekering van auto's, die in de tweede hand verzeild ztfn geraakt en na grondige controle op 109 punten voor de eerste aanlooptijd verzeker baar zijn voor schaden van binnenuit, een omgekeerde allrisk. Een plus voor de BOVAG. Een griffel verdient Jan Blokker voor zijn alleraardigste causerie over Hitch cock. Het werd een prettige babbel, goed geïllustreerd. Was het hier de „sus- pence", daarna kwam de zelfkant der samenleving in het licht van de schijn werpers, waarvoor een stel Amerikanen een grondige studie had gemaakt van het troebele leven op de Bowery in Man hattan. Niet alleen een sombere straat, maar ook een tragische. Zó tragisch, dat de volwassen kijker zich afvraagt hoe ter wereld keuringscommissies ertoe komen kunnen dit voor kinderen van 14 jaar geschikt te verklaren. Het geheel werkte overigens door het afwezig zijn van een verhaal, als een anti-climax op de grote meester Hitchcock. Maar alia, er zou een gedachtenwisseling komen, waar voor men Van Randwijk had aangezocht als voorzitter op te treden. Geen slechte keus, omdat hU een allround journalist is met algemene interesses en niet be ducht de zaken pittig te zeggen. Hij had zich begeven in een hooggeleerd gezel schap, waarvan prof. Kruyt, eertijds Rechtstreeks relais van „Don Pasquale" in studio te Wenen De Nederlandse kijkers zullen hun landgenoot, de tenor John van Kesteren. kunnen zien en horen in het televisie programma van maandagavond 23 jan. a s Op die avond (van 20.20 tot 21.50 uur) neemt de KRO-t.v. nl. in een recht streeks relais de Oostenrijkse uitvoering van Donizetti's komische opera „Don Pasquale" over. Het betreft hier een di recte uitzending uit de studio van de Oostenrijkse televisie te Sohönbrunn (Wenen). Daar de ruimte in deze studio echter te beperkt is, heeft men het be geleidend orkest ondergebracht in de „Symponia-Studio" van het Weense Concertgebouw. Orkest en spelers staan door middel van directe t.v.-verbindin- gen met elkaar in contact. De oharmante geschiedenis van Don Pasquale's schijnhuwelijk met een ge legenheidsfeeks wordt gespeeld en gezon gen door Fritz Ollendorff als Don Pas quale, Karl Dönch als de listig intrige rende dokter Malatesta en Dorit Hanak als de trouwlustige weduwe Norina. John van Kesteren heeft de rol van de op hu welijkstoestemming wachtende Ernesto - een rol, die hij in Nederland het laatst zong bij de inmiddels verdwenen Utrechtse Opera, nu ongeveer acht jaar geleden. Hans Thimig speelt de rol van de notaris. Het sympihonie-orkest is dat van Radio- Keulen. het koor dat van de Weense Mu ziekacademie. Dirigent is de Italaan Al berto Erede, regisseur is Franco Enriquez Karl O. Koch en Wilfrled Scheib verzor gen de t.v.-produktie, Hermann Lanske heeft de televisieregie in handen. Ofschoon de door de N.R.U. en de N.T.S. gevoerde actie voor de herbouw van het vernielde Chileense kustplaatsje Toltèn officieel reeds beëindigd is, is de afwikkeling van de actie in verband met verschillende nog lopende activi teiten in het land, nog niet voltooid. Regelmatig komen op giro 250.000 te Hilversum nog giften voor de Actie- Toltèn binnen. Tot nu toe is een totaal bedrag van f. 942.841,31 binnengekomen. De organisatoren verwachten, dat dit bedrag nog zal oplopen tot één miljoen gulden, goed voor 200 woningen. Inmiddels is, naar wij van de zijde van de N.T.S. vernemen, in de Chileense hoofdstad Santiago een stichting in het leven geroepen, die de wederopbouw van Toltèn ter hand zal nemen. De stich ting werkt onder de naam „Fundaction Holandesa de Reconstruccion" en wordt bestuurd door 5 in Chili woonachtige Nederlanders. De taak van deze commis sie bestaat o.a. uit het toewijzen van woningen aan getroffen inwoners van Toltèn. docent in de theoretische sociologie aan de Leidse Universiteit, thans hoog leraar in Utrecht, de spits mocht afbij ten om wat begrippen duidelijk te ma ken, zoals het verschil van de nog wel werkers, de hobo's en de tramps, die uitsluitend luieren en drinken. Prof. Nagel oordeelde nuchter en was kenne lijk beducht, dat de kijker door zijn huid zou kijken en zijn hart ontdekken zou. Hij vond het alles bij elkaar nu niet zo erg schokkend. Maar er mogen ook al rijken zijn, die diep gezonken zijn in de poel van het alcoholisme, dat kan de schande niet afwassen, dat een rijke samenleving jegens arme enkelingen, die proberen uit de modder omhoog te komen, in gebreke blijft, daartoe de middelen te leveren. Wij hadden de ge dachtenwisseling graag wat construc tiever gezien en bijvoorbeeld van de psycholoog iets willen vernemen over verbeteringskansen en de weg daartoe hier te lande. Hier heeft toch de A.A.- actie wortel geschoten, hier zijn de noodtelefoons in de grote steden en al toos mensen, die in geval van nood wil len helpen. De voorzitter drukte het naar onze smaak maar zachtjes uit, toen hij wees op het ontoereikende van de missie, die in de achterbuurten werkt. Het was ons te Amerikaans en dat had best eens duidelijker gezegd mogen worden, al vielen de woorden „een barmhartigheid, die niet te pruimen is". Tegen dat in het gesprek wat dieper vaarwater in zicht kwam. moest de voorzitter kappen met zijn peroratie. De tijd was om en de hele geschiedenis verdween goeddeels in de alcoholische mist. Jammer voor al de moeite, die men zich kennelijk graag nog had willen getroosten, want dit kleine forum k l'improviste leek nog vol beloften door reumatiek, spit en ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat kan baten waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zuivert de nieren en is veilig voor hart en maag. Bij apoth. en drogisten f 0.95, 12.40 en f8.88. Een chirurgisch team van de universiteit van de Amerikaanse staat Mississippi heeft te Jackson een 65-jarige vrouw onder elektri sche narcose geopereerd. De nar cose werd toegediend via twee, op de slapen van de patiënt bevestig de, elektronen. De patiënt was tijdens de operatie bij kennis doch had geen pijngevoelens. Ook post operatieve bijverschijnselen als misselijkheid deden zich niet voor. De vrouw moest een operatie onder gaan aan de buikholte, waar de artsen kanker vermoedden. Reeds vier jaar had men gewerkt aan de vervolmaking van de „elektrische narcose", waarvoor een groot apparaat was gebouwd dat een hoogfrequente stroom opwekte. In tegen stelling tot een spanning van lage frequentie is een hoogfrequente stroom minder gevaarlijk voor het menselijk lichaam. Enkele seconden voor het begin van de operatie werd de stroom ingeschakeld door de narcotiseur, die in het geheel geen andere verdoving toepaste. Vrijwel onmiddellijk na de sluiting van de operatiewonde werd de spanning uitgeschakeld. De vrouw reageerde toen volkomen normaal op de vragen welke de narcotiseur haar stelde. De nieuwe narcosetechniek is ontwik keld met steun van het Amerikaanse leger, dat voor zijn geneeskundige dien sten een groot nut verwacht van de nieuwe techniek. BBC waarschuwt Radio-V eronica Een woordvoerder van de Britse om roep, de BJB.C., heeft verklaard, dat de onderneming „maatregelen zal nemen" wanneer het radiostation „Veronica" zal zenden op golflengten, die de B.B.C. ge bruikt of wanneer de ontvangst van andere uitzendingen door de activiteit van dit drijvende station wordt ge stoord. Zoals bekend is meegedeeld, dat Radio „Veronica" 1 maart wil beginnen met commerciële uitzendingen bestemd voor Engeland. Reeds in oktober vorig Jaar zou een Engels reclamebureau Radio „Veronica" medewerking hebben toege zegd. Harsono tegen uitzending van de „Utrecht" De woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Ga- nis Harsono, heeft gisteren gezegd dat het zenden van de moderne torpedojager „Utrecht" naar Westelijk Nieuw-Guinea de Indonesische vrees voor agressieve en uitdagende Nederlandse bedoelingen had bevestigd. Harsono zei dat het Nederlandse op treden de WesteUjke mening dat de Ne derlanders geen agressieve bedoelingen jegens Indonesië hadden, weerlegde en voegde hieraan toe dat het niet langer verstandig is „dat het Westen Indonesië blijft vragen om waarborgen dat de kwestie-Nieuw-Guinea op vreedzame wijze zou worden opgelost." Von Hassel in Kieler parlement: (Van onze correspondent in Bonn) De C.D.U.-minister-president van de Westduitse deelstaat Sleeswij k- Holstein. Von Hassel, heeft gisteren in het parlement in Kiel verant woording afgelegd over de reeks van gevallen van beloonde, beschermde of goedbetaalde nazi's die zich hier de laatste jaren hebben voorgedaan. De regering heeft correct gehandeld betoogde hij, en distantieert zicli met afschuw voor alle verschrikkelijkheden uit de nazitijd, inclusief de zogenaamde euthanasie-moorden. Het gaat hier om zeer ernstige beschuldigingen die gericht zijn tot de regering, justitie en ambtenaren van Sleeswijk-Hotstein. Tot de meest bijzondere gevallen die zich hier hebben voorgedaan, behoren bijvoorbeeld: Heyde: deze nazi-professor kon jaren lang in Sleeswijk-Holstein onder duiken, een goede baan onder de naam Sawade hebben en zich ge steund weten door vooraanstaande persoonlijkheden in justitionele krin gen. Hij zal dit jaar terecht staan wegens zogenaamde euthanasie- moord op duizenden mensen Oberheuser: deze vrouwelijke arts was jarenlang in een concentratie kamp werkzaam, waar zy verschrik kelijke experimenten op mensen uit voerde. Desondanks kon zij tot voor kort een normale praktijk in Slees wijk-Holstein uitoefenen. Schlegelbergerdeze ex-minister van Justitie van Hitler is mede schuldig bevonden aan de moord door de Gestapo op een Poolse Jood. Deson danks kreeg hij in SleeswijkHol- stein een vet pensioen. Lautz: deze ex-officier van Justitie eiste onder Hitier honderden malen de doodstraf voor onschuldigen en kreeg desondanks na 1945 in Slees wijk-Holstein een zeer redelijk pen sioen SS-burgemeester In de SleeswijkHolsteinse kleine stad Westerland is de ex-SS-gene- raal Reinefahrt al lange tijd burge meester; hij is voorts lid van het Kieler parlement, ondanks het feit dat hij beschuldigd wordt van deel neming aan nazimoorden te War- chau tijdens de oorlog. In Kiel was professor Katel tot voor kort aan de universiteit werkzaam, hoewel reeds lang vast stond, dat hij verantwoordelijk is voor een reeks euthanasie-moorden in Hamburg. De procureur-generaal in Kiel, Voss, trad onlangs plotseling af, nadat be kend werd gemaakt dat hij Heyde- Sawade goed heeft gekend. Jarenlang wist de voorzitter van de provinciale arbeidsrechtbank Buresck, dat Heyde identiek was met Sawade hij schreef dat hij afgezet werd. De leraar Stielau verkondigde dat Anne Franks Dagboek een na de oor log in elkaar gedraaid werkje was met het doel de moorden op 6 miljoen joden wat op te rakelen, die zyns inziens nimmer waren gepleegd. De man werd daarop afgezet. Dit alles leidde ertoe dat men Slees wijkHolstein een nazinest ging noe men, het toevluchtsoord voor ex-natio- naal-socialisten, waar de voormalige hoge nazi's het nog goed konden heb ben. Von Hassel zei gisteren dat de rech ters onafhankelijk zijn en dat men geen tweede denazificering kon beginnen. Waarop de socialistische oppositie repli ceerde: „Maar wanneer ongezonde nazi affaires niet worden uitgelegd, pensioe nen aan ex-nazi's worden uitbetaald en hoge justitionele ambtenaren aanstoot geven, moet dan de regering de oor zaken van het kwaad niet wegnemen?" SleeswijkHolstein verloor zijn slechte naam gisteren dan ook niet helemaal, ondanks Von Hassels verdediging. OplossingDialekt PICTOGRAM ca- 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen l BUNDELING HERDENKING FEBRUARISTAKING De herdenking, die jaarlijks te Am sterdam wordt gehouden ter gelegenheid van de Februaristaking uit 1941 en die telkenmale opnieuw uiteen viel in een aantal meer of minder officiële mani festaties al naar gelang de ideële doel stellingen der organiserende instanties, zal dit jaar beperkt worden tot één grote bijeenkomst onder auspiciën van het gemeentebestuur. Zaterdagmorgen 25 februari a-s. om 13 uur zal rond het verzetsmomument „De dokwerker" op het Jonas Daniel Meyerplein in het hart van de voorma lige Jodenbuurt, de Februaristaking wor den herdacht die 20 Jaar geleden op die datum in Amsterdam ontstond uit een groeiende ontstemming van de be volking over de anti-joodse maatregelen van de bezettende macht. Burgemeester mr. G. van Hall, zal tijdens de herden kingsplechtigheid het woord voeren. NIEUWE UNIFORMEN VOOR POLITIE OP 1 JULI Zoals bekend is, zullen de gemeente lijke politiekorpsen een geheel nieuw uniform krjjgen. Minister Toxopeus (Binnenlandse Zaken) heeft thans be paald, dat dit met ingang van 1 juli gedragen moet worden. Het oude uni form kan dan voorgoed worden opge borgen. BINNENLAND Gistermorgen is te Wijtgaard, ge meente Leeuwarden, een ongeluk gebeurd dat aan de 56-Jarlge J. Bosma, arbeider bij de Gemeentelijke Reinigingsdienst te Leeuwarden, het leven heeft gekost. De man die met een ton op z\Jn schouder de weg overstak werd geschept door een uit de richting Heerenveen komende bestel auto en tegen het wegdek gesmakt. Het slachtoffer overleed ter plaatse. De heer Bosma was gehuwd en vader van vier kinderen. Edward Startz, de man die het „Hap- Ey Stationprogramma" van Radio Neder- ind Wereldomroep samenstelt en voor de microfoon brengt blijkt bij de Scandina vische luisteraars op de „lange afstand- kortegolf" de populairste buitenlandse radiospreker te zijn. Een populair blad heeft onder zijn lezers een enquête ge houden om te onderzoeken wie de meest gewaardeerde buitenlandse radiospreker was. Boven aan de l()st met uitslagen kwam Edward Startz te staan. Een „dorp" met ruim 100 zomerhuis jes, die eigendom zijn van leden van de Amsterdamse vereniging „Ons Bulten" zal voor 1 mei bij de zulderpier te IJmulden gesloopt moeten worden. Het dorpje, dat alleen in de zomermaanden wordt be woond. maar waarvan de huisjes ook 's winters blijven staan, bevinden zich op grond van Rijkswaterstaat en de gemeen te Velsen. Het terrein is dit Jaar nodig voor de vergroting van de havenmond en verlenging van de pieren van IJmulden. Mevr. J. F. Schouwenaar-Franssen, lid van de Eerste Kamer voor de VVD. heeft gisteren haar intrede gedaan in het parlement der Europese Gemeenschappen (E.E.G. Euratom en E.G.K.S.). Mevrouw Schouwenaar-Franssen is in de plaats ge komen van mr. J. de Wilde, die afstand van zyn Europese zetel heeft gedaan in verband met zijn drukke werkzaamheden in Nederland. Tussen 10 en 12 uur gisteravond is uit de auto (Citroen 2CV) van de accor deonist Harry Mooten een accordeon ter waarde van f 3000 gestolen. De auto stond geparkeerd in de Tesselschadestraat in Amsterdam. Volgens de accordeonist is de gestolen accordeon een zeer speciaal instrument, waarvan in het gehele land slechts één exemplaar is. De accordeon heeft 45 toetsen en 186 bassen en is gro tendeels met de hand vervaardigd. Naar de regeringsvoorlichtingsdienst Suriname heeft bekendgemaakt komt de Surinamer mr. R. F. Karamat Ali in aan merking om te worden opgeleid bij de buitenlandse dienst. Hij zal de eerste Su rinamer zijn. die de officiële opleiding voor het attaché-examen zal volgen. Prof. dr. Ir. H. C. J. H. Gelissen te Maastricht is op 14 Januari 1961 door de raad van commissarissen van de N.V. Ned. Spoorwegen uit zijn midden benoemd tot voorzitter. Prof. Gelissen volgt in deze functie de heer J. Gelderman op,-die op zijn verzoek, na 30 Jaar lid van de raad te zijn geweest, waarvan 15 Jaar als voor zitter, eervol ontslag werd verleend door de vergadering van aandeelhouders. BUITENLAND Ongeveer drieduizend Fransen die om principiële redenen dienst hebben ge weigerd. zijn in 1960 naar West-Dultsland en Zwitserland uitgeweken, aldus heeft het bestuur van de Westduitse vereniging van principiële dienstweigeraars in het weekeinde op een persconferentie te Düs- seldorf meegedeeld. Het bestuur deelde mee honderden Jonge Fransen te hebben geholpen die dienstneming hebben ge weigerd of zijn gedeserteerd in verband met de Algerijnse oorlog. Velen van hen wonen nu In Zwitserland, Belgie, Oosten rijk en West-Duitsland. Volgens welingelichte Britse kringen hebben de drie Westelijke mogendheden besloten de in september J.l. Ingevoerde beperkingen ten aanzien van reizen naar het buitenland door Oostduitsers gelei delijk aan t^ verzachten. Aanleiding tot dit besluit is de verzachting door de Oost- duitse regering van de controle op het binnenkomen van Westduitse staatsbur gers in Berlijn en Oost-Dultsland. De leden van het Europese parlement hebben gisteren op een onofficiële recep tie in het Huls van Europa te Straatsburg afscheid genomen van de Nederlandse secretaris-generaal, mr. M. F. F. A. de Ne- ree tot Babberlch en zijn adjudant, de Duitser Hummelsheim aan wie in decem ber met ingang van het nieuwe Jaar eer vol ontslag uit hun functies is verleend. De receptie was in verband met het over lijden van de heer Hazenbosch, zeer sober gehouden. Bij op Formosa gehouden gemeente raadsverkiezingen heeft de regeringspartij de Kwomlntang. 747 van de 929 zetels ge kregen. De oppositie wrist haar positie te verbeteren, vooral in bepaalde grote plaat sen en in het zuiden van het land. Tengevolge van een brand, die gis teren een pier in de Amerikaanse marine- basis te Charleston, in de staat Zuid-Ca- rollna, heeft beschadigd, worden zes man nen vermist, terwijl zes anderen zijn ge wond. Twee kleine mar ine vaar tulgen vlogen ln brand en zonken. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Qulz-progr. 22.00 Swing Express. 23.30 Licht progr. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Polit. le zing. 18.30 V. d. Jeugd. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.30 Avondcollege. 21.00 De vrouw van de Pierrot, hoorsp. 22.25 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Gehuwd en ongehuwd, lezing. 22.55 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. 20.20 Filmprogr, 20.30-22.05 Politie zonder wapens (The long Arm), speelfilm. VOOR WOENSDAG 18 JANUARI Hilversum 1, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. en act. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35-9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland, praatje. 12.38 - Werner Mlddelmann. plaatsvervan gend direoteur van het Westduitse minis terie voor Vluchtelingenzaken, heeft gis teren in New York verklaard, dat West- Duitsland gedurende het wereldvluchte- lingenjaar meer dan vijfmiljoen dollar voor vluchtelingenhulp heeft bijgedragen. Mlddelmann bevindt zich in New York voor besprekingen met autoriteiten van het hulpverleningsfonds voor kinderen der V.N. - De politie van Buenos Aires heeft vandaag, na de diefstal van vierhonderd kilogram goudstaven, ter waarde van ruim tweeeneenhalf miljoen gulden, uit het douanekantoor van het internationale vliegveld van Buenos Aires, drie van de vier wachten, die door de bandieten wer den overvallen en vastgebonden, waarna zij hun slag sloegen, gearresteerd op be schuldiging van nalatigheid. Gisteravond is een handgranaat ge worpen in een café in de w(]k Mascara, van Oran, waardoor zes Fransen en een Algerijn werden gewond. De toestand van vier der gewonden is ernstig. Dit is de vierde maal dat een aanslag wordt ge pleegd in dit onder Franse leiding staan de café. De Poolse kunstschatten die aan het begin van de tweede wereldoorlog naar Camada werden gestuurd om ze uit de handen van de Duitsers te houden, zijn maandag per schip ln de Poolse haven Gdynia teruggekeerd. De collectie kunst voorwerpen, waarvan de waarde op 60 mil joen dollar wordt geschat, omvat o.a. 132 gobelins uit de vijftiende en de zestiende eeuw. Ongeveer veertig afgevaardigden, die benoemd zijn door regeringen van landen die deel uitmaken van de Raad van Euro pa, zullen volgende maand in Londen de vraagstukken bespreken van de uitwisse ling en het gebruik van culturele, opvoed kundige en wetenschappelijke films op een conferentie van drie dagen. In Monte Carlo zal een internatio nale Jury, onder leiding van een lid van de Academie Francalse, meer dan zestig televisieprogramma s beoordelen en prij zen toekennen, die zaterdag bekendge maakt worden. Er zijn inzendingen uit Engeland. Frankrijk, de V.S., Canada, de Sovjet-Unie. Duitsland, Argentinië, Japan en Luxemburg. Volgens mededelingen van een Israë lisch parlementslid in een debat heeft Is rael vorig jaar een wereldrecordcijfer voor verkeersongelukken moeten boeken, daar hier 1.284 per honderdduizend motorvoer tuigen bij betrokken waren tegen b.v. 745 ln Oostenrijk, 634 in Joego-Slavle, 402 in Belgie, 353 ln Zwitserland en 312 ln En geland. Per duizend autobussen in Israel waren er 671 b\J ongelukken betrokken. Agenda DINSDAG Hotel Central: Cursus „Spreken ln het openbaar". 8 uur nam. Restaurant Van der Heijden: Ledenver gadering Brandstoffenhandelaren. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Leden verg. Ned. Chr. Reisverenlging. 7 30 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50—1.20 uur nam. Ambachtsschool: K. en O.-werk- cursus. Praktische autotechniek voor be ginners o.l.v. J. van Wijk. 7.30 uur nam. Gerecht 10: K. en O.-werkcursus. Voor dracht en uitdrukkingsvaardigheid o.l.v. mevr. L. Lunsingh Tonckens. 8 uur nam. Hotel Centraal: Spr. dr. A. Mühlschlegel over de zin van deze tijd. 8.15 uur nam. In den Vergulden Turk: Ledenvergade ring Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde. 8 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht 84): Jonge- renfederatle P.v.d.A. Spr. A. Vermeer over het moderne krantenbedrijf. 8 uur nam. Restaurant van der Heijden: Ledenver gadering Ver. van Drogisten. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Streekverg. Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. drs. J. W. v. d. Hulst over christendom en cultuur. 8 uur nam. DONDERDAG Casino-theater: K. en O. „La traversée de Paris". 7 en 9.30 uur nam. DoelenkazerneCabaret o.l.v. Gerry Roeland. 8 uur nam. Restaurant Van der Heijden: Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Spr. dhr. J. H. A. K. Gualthérie van Weezei over: „Onze politie, haar plaats in de samenleving en haar taak en or ganisatie ln een grote stad". 12.30 uur nam. Restaurant Van der Heijden: Bondsver gadering van leerkrachten bij het Nijver heidsonderwijs. 8 uur nam. Restaurant Van der Heijden: Vergade ring Alg. Vervoerscentrale. 8 uur nam. Rijksherbarium (Nonnensteeg 1): Jaar vergadering Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. afd. Leiden. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal)Abonne mentsconcert Residentie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo. Solist Gérard Sou- zay. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedle „Kasteel ln Zweden". 8 uur nam. Zomerzorg: Filmavond Ver. oud-leer lingen der Ambachtsschool over het Hoogovenbedrijf. 8 uur nam. Gulden Vlies: Leidse Assurantieclub. Spr. B. de Boer over de problematiek van de bezitsvorming. 8 uur nam. PredikerEvangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Restaurant Van der Heijden: Vergade ring Filmliga. 8 uur nam. ZATERDAG Doopsgez. Kerk: Adventskerk 10-11 uur, voorm.; bijbelstudie; 11 uur, ds. H. K. la Rondelle van Delft. In den Vergulden Turk: Cocktail-party gouden Jubileum N.R.V. 46 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht 84)Huma nistisch Verbond. Spr. dr. D. H. Prins „Voor de deur van de kerk". 10.30 uur voorm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm MAANDAG De Doelen: Leidse Amateurfotografen- vereniging. Tweede ronde kleurendia wed strijd. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Concert Gem. Toonkunstkoor o.l.v. Iskar Arlbo „Mlssa Solemnis" van Beethoven. 8.15 uur nam. Oegstgeest: (Witte Huis)Vlro en Ver. „Oost en West Spr. mr. dr. C. Berkhouwer over Formosa en Japan. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN AcademieTentoonstelling van werk van Wim Bors, Johannes van Hoften en dada-documenten (tot 5 februari). Lakenhal: Tentoonstelling van 9 Leidse tekenaars. (Werkd.: 104 uur; 's zondags l4 uur (Tot 23 Januari). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2—4 Zon- en feestdagen 24 uur DE BIOSCOPEN Studio „Het laatste rendez-vous". 18 Jaar. (Brief encounter). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Let's make love". 14 Jaar Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „Nonnen voor het vuurpeloton". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4 45, 7 en 9.15 uur. Casino „Orfeu-negro". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: ~.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Nooit op zondag". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „De zwarte ridder". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donder dagcyclus: „Al Capone". Astra-theater Wassenaar Vrijdag 8 u„ zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur: Schmutzlger Engel, 14 Jaar. Maandag, dinsdag en woensdag 8 uur Verraad op bevel, 14 Jaar Donderdag 8 uur Mon Oncle. elke leeftijd. Zondag en woens dag 2.30 uur Teenager melodie, elke leeftijd. Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend zijn de Doeza-Apotheek, Doeza- straat 31. tel. 21313 en de Haven-Apotheek Haven 18, telef. 20085. B(| geen gehoor bi) Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bei op dokterstelefoon 22222. Orgelspel. 13.00 Nws. en tentoonstellings agenda. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gesproken Sortret. 14.00 Jeugdconcert. 14.45 Volks- edjes en -dansen. 15.00 Ervaringen bij de Verenigde Naties, toespr. 15.10 V. d. Jeugd. 17.00 Vrouwenkoor. 17.15 Lichte muz. 17.50 Regeringsuitz.: Jeugdultz. Naar de bovenloop van de Surlnamerivler. d. O. Butner. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Radlovolksunlversltelt: Techniek in de samenleving: techniek en muziek, II, d. Ir. H. H. Badings. 19.00 V. d. kind. 19.10 Kennedy's zin en onzin, toespr. 19.20 VARA-Varia en gram. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Licht progr. 20.35 Lichte muz. 20.50 Dit is Uw leven. 21.50 Gram. 22.00 Zangrecital. 22.20 Zestig Jaar levenservaring, lezing. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Tussen mens en nevel vlek, lezing. 23.15 Concertgeb. ork. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Opdat zij allen één zijn, le zing. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. 11.15 De koperen helm, hoorsp. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Koperork. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad, praatje. 13.20 Amus. muz. 13.50 Gram. 14.25 Gram. 15.10 Muzik. lezing. 15.40 Pianospel en comm. 16.00 V. d. Jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Koorzang. 18.20 Het Spec trum, lezing. 18.35 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Blaasork. 20.15 Concertgeb. ork. en solist. 22.05 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondover denking. 22.55 Platennleuws. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e l(Jn van 1820 uur) Paris, Je t'aime d'amour - Retour k Paris - l'Alr de Paris - A PariB - Séré- nade k une Parislenne - Paris chérie, Orkest Henri Segers - La légende de la nonne (Brassens) - Marinette (Brassens Georges Brassens - Pistonette (Larcange) - Martine (Oliviero), Maurice Larcange - Mon oncle (Barcellini) - Le plano de la plage (Trenet), Jacqueline Frangois - Epi blues (Distel), Quand on s'est connu (Moulin) - Oul. oui, oul, oul (Giraud) - Nuages (Relnhardt). Sacha Distel - II y a des anges Gastee- Alleluia (Bécaud) Claude Parent - Aubade des oiseaux (Pe- guri) - Tu n'as trés bon caractère (Al- bano), Maurice Larcange - l'Eau vive (Béart) - Chanson pour ma vleille (Béart), Guy Béart - Pigale - Sous les toits de Paris - J'alme Paris au mois de Mai - Mon Paris - Ca c'est Paris, Orkest Henri Segers - Tequllla (Rio) - Jamaica (Lipesker), Orkest Max Greger - Cuatro caminos (Gimenez) - Estrellita del sur (Rueda), Los Chilenos - Calypso in D (Zacharias) - Pabllto (Micheyl), Orkest Helmut Zacharias - Nube gris (Talledo) - Quléreme (Pinto). Luis Alberto del Pa rana - Yo no se porque te Qulero (Ca- naro) - Lorenzo (Bardi), Orkest Oswaldo Bercas - Reina Guaranl (Aquino), Palo ma herida (Zaizar), Los Indios - Catala- nia (K&mpfert) - Till (Sigman), Orkest Bert Kampfert - Stars fell on Alabama (Perkins) - Cuban love song (Fields), Frans Poptle - Don't get around much anymore (Russell), Rita Reys - I fall in love too easily (Cahn), Bengt Hallberg - Lullaby of the leaves (Petkere), Rita Revs - Fran-Dance (Davis) - Stella by starlight (Washington) - The Miles Davis Sextet. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.30- 17.40 Intern. JeugdJourn. 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Pas geperst. 20.50 Wassenbeeldenmus. Mad. Tussaud. 21.20 Jiddische liedjes uit Oost-Europa. 21.50 Actueel progr. 22.20 Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'8 Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Volksdansen. 13.30 V. d. lanb. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Zangrecital. 14.40 Pianorecital. 15.00 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 16.30 Hoorsp. 17.00 Vespers. 17.45 Lezing. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Quiz. 21.00 Ork. conc. (Om 21.35-21.50 lezing 22.30 Burning it up. 23.00 Nws. en comm. 23.30 Pianorecital 23.45 Voordr. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.38 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Gevar. muz. 13.31 Popul. muz. 14.31 Gevar. muz. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.45 Muz. bij het werk. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Uitsl. races. 17.48 Gram. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en journ. 20.25 Sport. 20.31 Hoorsp. 21.00 Hóorsp. 21.31 Gevar. progr. 22.31 Verz. progr. 23.30 Nws .en sport 23.40 Gevar. progr. 0.55-1.00 Nw6. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. en weer ber. 13.15 Gevar. muz. 16.00 Liederen. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. en weer ber. 19.45 Instr. kwintet. 20.25 Hoorsp. 21.45 Nws. en weerber. 22.15 Operettemuz. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Lichte muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.10 Ork. conc. 13.25 Gram. 14.15 In tern. sol. conc. 15.05 Gevar. muz. 19.00 Nws. 22.30 Gram. 23.30 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.45 Schoolkoor. 15.00 Orgelrecital. 15.15 Schoolkoor. (verv.). 15.30 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Lichte muz. 16.50 Gram. 17.00 Nws. 1715 Kamer muz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sport- kron. 19.00 Nws. 19.30 Liederen. 19.40 Her inneringen aan toen20.00 Ac. der des- coflelen. 21.30 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Pedagogisch praatje. 22.25 Gram. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m.: Geen opgave ontvangen. WFFRRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a CL bó I s 8 1 K cd c3 £3 SE u C Amsterdam onbewolkt o zo 4 2 -4 0 Den Helder licht bew. zo 6 2 -2 0 Ypenburg onbewolkt ozo 3 2 -4 0 Vlissingen onbewolkt ozo 3 2 0 0 Feld» geh. bew. ozo 6 2 -1 0 De Bilt licht bew. o 3 3 -5 0 Twente onbewolkt ozo 7 1 -4 0 Eindhoven mist ono 3 2 -4 0 Z.-Limburg onbewolkt ozo 3 2 -4 0 Helsinki onbewolkt n 2 -6 -17 0 Stockholm geh. bew. w.stll -4 -9 0 Oslo onbewolkt w.stil -4 -8 u Kopenhagei half bew. o 6 3 1 0 Aberdeen geh. bew. zo 2 4 3 0 Londen geh. bew. ono 2 5 1 0 Brussel onbewolkt W-Stll 2 -3 0 Luxemburg onbewolkt ono 2 1 -5 0 Parijs geh. bew. w.stll 1 -2 0 Bordeaux onbewolkt O 1 6 -2 0 Grenoble sneeuw w .stil 2 0 2 Nice geh. bew. nnw 6 11 7 3 Beriyn onbewolkt O 4 1 -1 0 Frankfort onbewolkt ono 3 3 -7 0 Mtinchen onbewolkt z 1 0 -13 0 7tlrlch geh. bew. ono 2 -1 -6 0 Genéve geh. bew. w.stil 1 -1 0.2 Locarno geh. bew. zw 1 5 -3 0 Wenen onbewolkt nw -2 -3 -5 9 Innsbruck onbewolkt watll 0 -14 0 Athene licht bew. n 2 Rome half bew. w.stll 12 1 0 AJacclo licht bew. o 2 11 3 1 Madrid geh. bew. w.stll 3 1 0 Mallorca half bew. w.stll 15 1 0 Lissabon mist nw 3 10 4 2

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2