SCHIETPARTIJ IN LUIK KOST LEVEN VAN BOKSER-AGITATOR Klopsignalen van dertig meier onder de zeespiegel verstomd WEERBERICHT Betogers bekogelden bussen en later de rijkswacht met stenen 856 5861 Hongersnood in bezet Tibet RADARTOREN GRAF VAN 28 MENSEN Nasoetion: wapenaaiikopen in Moskou op gunstige voorwaarden (D i tcf Qti leuivs Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 17 JANUARI 1961 No. 30256 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: Ei. A. Ei. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Brusselse correspondent) Ofschoon het gisteren in de Belgische stakingsagitatie min of meer „doodtij" was en overal in Vlaanderen het werk werd hervat, heeft zich in Wallonië een ernstig incident voorgedaan, dat een mensenleven heeft gekost. Ook in Walenland wilden tal van arbeiders weer aan het werk gaan, maar daartegen traden de stakingsposten met vermeerderde hevigheid op. Te Ghenee bij Luik kwam het tot een botsing tussen Rijkswacht en betogers, die eerst door de beruchte André Renard waren toegesproken. Van de drieduizend betogers begonnen er onge veer 250 na het uiteengaan der bijeenkomst passerende trolleybussen met stenen en ijzeren bouten te bekogelen. De passagiers vluchtten in paniek; ook een jeep met Rijkswachters werd aangevallen, uit de menigte werd zelfs geschoten, de voorruit van de jeep werd door een kogel doorboord, waarna het met de lankmoedigheid van de Rijks wachters was gedaan. Zij maakten gebruik van hun vuurwapens, waar door drie burgers werden gewond. Een van hen, de 32-jarige voor malige Belgische bokskampioen Joseph Wousseum, is hedenochtend in een ziekenhuis aan zijn verwondingen bezweken. Het aantal doden als gevolg van de ongeregeldheden van de laatste tijd is dientengevolge tot drie gestegen. Overigens was het een dag van doodtij Het slachtoffer schijnt de laatste tijd deel te hebben uitgemaakt van een knokploeg van Waalse agitatoren. De socialistische Kamerfractie besloot gis termiddag reeds de minister van Bin nenlandse Zaken, bü het begin van de behandeling van de begroting, over het gebeurde te interpelleren. Gezien de overvloed van getuigenissen en het schandelijk optreden van de opgehitste Onze tiendelige kerstprijs- vraag is ditmaal blijkbaar iets moeilijker geweest dan andere i jaren. Zowel het aantal inzen- ders als het gemiddelde aantal oplossingen per deelnemer ligt 1 lager dan anders. In totaal ontvingen wij vol- J gens een voorlopige telling van deelnemers de oplossingen van in totaal puzzels, dat is een gemiddelde van 6.8 per deelnemer. Ruim een derde van de deel- nemers, namelijk 327, stuurden ons van alle tien puzzels de 1 oplossing. Wij zullen zo spoedig moge- lijk de oplossingen en de namen van de prijswinnaars publice- I ren, maar U moet ons enige I tijd gunnen om ons door de berg inzendingen heen te wer ken. Wij kunnen daarmee eerst nu goed beginnen, want on- danks opwekkingen om eerder g in te zenden dan de laatste dag hebben verreweg de meeste deelnemers inderdaad tot het laatste weekeinde gewacht met e het inleveren van hun oplos- singen. DROOG WEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Droog weer met enkele wolkenvelden. Vannacht overwegend lichte vorst en hier en daar mist. Morgenmiddag tem peratuur om het vriespunt. Matige wind tussen oost en zuidoost. (Opgemaakt te 11.15 uur) 18 JANUARI Zon op: 8 39 uur; onder: 17.02 uur; maan op: 9.27 uur; onder: 19.32 uur Hoogwater te Katwijk te 4.08 en 16.21 uur; laagwater te 12.18 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's belhameds zal het minister Lefebvre niet veel moeite kosten de socialistische op positie op haar nummer te zetten. Da schermutseling in Chenee is eigen lijk het enige ernstige feit van maandag. Wel zijn hier en daar arrestaties ver richt, maar zij hadden betrekking op da den van sabotage, welke reeds enige da gen geleden waren gepleegd. Gistermid dag is weer een stoet van betogers door Brussel getrokken, zoals gebruikelijk van het socialistische Volkshuis bij de Ka- pellenkerk naar het Rogierplein vlak bij het Noordstation. Er was niet al te veel animo, want het was nogal koud weer. Er zijn geen ruiten ingegooid en moei lijkheden zijn er niet geweest. Natuurlijk vraagt men zich nog steeds af. hoe de gebeurtenissen zich verder zullen ontwikkelen. Maandag is. zoals gezegd, een dag van doodtij geweest. Vermoedelijk hopen de socialisten dat de zitting van de Kamer hun vandaag in staat zal stellen contact te maken met de vertegenwoordiger van de Christe lijke Volkspartij en dat er mogelijk enige toenadering te vinden zal zijn. Volgens in Nieuw Delhi ontvan gen berichten heerst in Tibet hon gersnood. De toestand zou verer gerd zijn door een felle koude en door epidemieën. Enkele duizenden Chinese militairen zouden van honger omgekomen zijn. In verscheidene streken zijn Tibetanen in opstand gekomen en er zouden gevechten geleverd zijn tussen Chinese troepen en opstan delingen. Het westelijk deel van Tibet zou het ergst getroffen zijn door de hongersnood en de Chinezen zou den trachten voorraden uit de lucht af te werpen. Daarbij is een Chinees vliegtuig onlangs veron gelukt. Klopsignalen van dertig meter onder de zeespiegel hebben gisteren korte tijd de hoop doen herleven, dat althans enkelen konden worden gered van de 28 personen die zich op een radartoren voor de Ameri kaanse kust bevonden toen deze toren zondagavond in zee stortte. Per helikopter werden duikers naar de toren gebracht, maar omstreeks elf uur gisteravond (Ned. tijd) berichtte de gezagvoerder van het vlieg- dekschip „Wasp", vice-admiraal Shinn, dat het laatste uur geen signalen meer waren ontvangen. Cubaanse rebellen actief in de bergen Gisteravond is te Havanna van ge zaghebbende zijde vernomen, dat Cu baanse troepen opnieuw een offensief zijn begonnen tegen guerrillastrijdkrach- ten in het bergachtige gebied van Es- cambray, in de provincie Las Villas. De schattingen van het aantal guerril lastrijders lopen uiteen van honderd tot vijfhonderd. Zij zijn in dit gebied sinds september 1960 waargenomen. De V.S. hebben de Amerikanen gis teren verboden naar Cuba te gaan om dat hun daar, zo wordt verklaard, niet langer bescherming kan worden ver leend. Een uitzondering zal slechts wor den gemaakt voor journalisten, bepaalde zakenlieden e.d. die tot nader order een door het ministerie van Buitenlandse Zaken goedgekeurd paspoort moeten aan vragen. Vóór de verbreking der diplomatieke betrekkingen tussen de V.S. en Cuba op 3 januari waren de Amerikanen wette lijk niet verplicht een paspoort te be zitten voor een bezoek aan Cuba. Chauffeur gelyncht door Papoea's na aanrijding te Biak Papoea's hebben ongeveer een week geleden op gruwelijke wijze wraak ge nomen op een Indische Nederlander, die nabij Biak als chauffeur van 'n vracht auto een Papoea-meisje, dat plotseling de weg overstak, had aangereden. De berichten over de toedracht van deze lynchpartij lopen noga] uiteen. Rechtstreeks uit Nieuw-Guinea komt het bericht, dat chauffeur K. P. A. Driessen uitstapte om hulp te verlenen en toen werd aangevallen door twee m?t kapmessen gewapende inwoners van 'n naburige kampong. Volgens de lezing van de Marinevoorliehtingsdienst was de chauffeur echter reeds in zijn cabine bedreigd, was eruit gesprongen en weg gerend: Hij kwam ongeveer tweehon derd meter, toen struikelde hij- Drie in zijn vrachtwagen zittende marinemen sen waren hem gevolgd en zagen kans de achtervolgende Papoea te grijpen, die door een toevallig passerende Papoea agent werd ontwapend. Zonder dat iemand erop bedacht was, kwam toen plotseling een tweede met een kapmes gewapende Papoea de vader van het aangereden meisje, dat later aan de ge volgen van de aanrijding is overleden, naar voren gesprongen en sloeg de chauffeur met enkele houwen neer. De overige inzittenden van de vrachtwagen, die volgens de Marinevoorlichtingsdienst aandacht besteedden aan het aangere den kind, konden door de snelheid, waarmede het een en ander zich af speelde, niet meer tijdig ter plaatse zijn om de onverwacht naar voren gekomen tweede aanvaller tegen te houden. Vol gens de berichten uit Biak zouden er in de vrachtwagen ongeveer tien militai ren hebben gezeten. „Ze bleven buiten het gevecht" staat er in het bericht. De moordenaar werd nabij het postkantoor van Biak gegrepen en zal worden be recht. Opstond in Nepal De correspondent te Katmandoe van het Indiase dagblad „Statesman" meldt dat de Nepalese regering een bataljon naar het noorden van het land heeft ge zonden, waar een communistische op stand zou zijn uitgebroken. Het bataljon zou op weg zijn naar Ok- haldoenga, een plaats in de omgeving van de Mount Everest. Een woordvoerder van de Ame rikaanse kustwacht heeft vandaag verklaard, dat hoewel er praktisch gesproken geen hoop is, dat er nog levenden zijn in de radartoren, er toch rekening wordt gehouden met deze mogelijkheid. Reddingsploe gen zullen alles doen wat nog ge daan kan worden. Kikvorsmannen hebben gisteren ver geefse pogingen gedaan het wrak te be reiken. Het hoogste deel van de toren, die zondagavond in een zware storm instortte, bevindt zich dertig meter on der het wateroppervlak. Ruw weer en mist bemoeilijkten de reddingswerk zaamheden. Vandaag zijn duikers be gonnen een luchtpersleiding naar de ge zonken toren te bevestigen. De zee is thans rustig Gisteravond verklaarde vice-admiraal Shinn reeds de kans dat iemand kon worden gered „donker in te zien". „Het water is erg koud en als de mannen in een luchtklok hebben gezeten, is de zuurstof waarschijnlijk reeds verbruikt". Deze radartor en in de Atlantische Oceaan voor de kust van Amerika, de Texas IV, is tijdens noodweer verdwenen. De bemanning van de toren heeft nog noodseinen uitge zonden, maar toen hulp kwam op dagen, waren die seinen reeds ver stomd en was van de toren geen spoor meer te bekennen. Reeds vorige week De vice-admiraal zei tegen verslag gevers, dat de commandant van de to ren vorige week zijn bezorgdheid had uitgesproken over de toestand van de toren. Hij verzocht gedurende het week einde een bevoorradingsschip in de na bijheid te stationeren in verband met de verwachte storm, en het radio-con tact niet te verbreken. Toen de storm een hoogtepunt had bereikt, meende de commandant nog, dat de toren het zou houden, maar het leek hem veiliger dat de bemanning maandag zou worden opgehaald. Minister Luns betreurt verwijdering In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de be groting van Buitenlandse Zaken betoogt minister Luns nog eens. dat de regering steeds de deur heeft geopend gehouden voor een ver betering van de betrekkingen tus sen beide landen en ook nu nog daartoe bereid is. Het verbreken van de diplomatieke betrekkingen door Indonesië heeft volgens de minister echter duidelijk gemaakt, dat in het huidige tijdsbestek een dergelijke bereidheid aan Indonesi sche zijde ontbreekt. De verontrusting en droefenis over de voortgaande verwijdering in de diplomatieke breuk tussen beide landen, waaraan in de ver klaring van dertig gereformeerden over Nederland en Indonesië" uitdrukking is gegeven, worden door de regering ten volle gedeeld. Tot dusver is één lichaam geborgen, yan 7 kinderen. ZEEMAN IN STAAT VAN BESCHULDIGING GESTELD De Nederlandse zeeman P. van Bek- kum. die vorige week de kapitein van het Nederlandse schip „Looiersgracht" de heer YV. F. J. Verplak uit Castricum, met een mes heeft doodgestoken, is gis teren door de Finse autoriteiten in staat van beschuldiging gesteld. Hem wordt moord ten laste gelegd. De 18-jarige zeeman heeft naar gemeld vorige week aan boord van de „Looiersgracht" de kapitein met een mes, dat hij uit de kombuis haalde in de rug gestoken. Kort hierna overleed de heer Verplak aan zijn verwondingen. Net voor zijn daad was Van Bekkum wegens wangedrag door de kapitein ont slagen waarna een twistgesprek ont stond. Het slachtoffer was gehuwd en vader Voor het loket van de Nederland se Bank in Den Haag heeft mi nister Zijlstra gisteren een biljet van 25 gulden ingewisseld voor tien klinkende zilveren rijksdaal ders, die daarmee officieel in om loop werden gebracht. Minister Zijlstra laat de nieuwe munten rin kelend in zijn portemonnaie glijden Weer beseliiildigingen aan tie Nederlanders „Rusland zal Indonesië, ingevol ge de in Moskou gesloten overeen komst, bommenwerpers, jachtvlieg tuigen, onderzeeboten en motortor pedoboten leveren". Dit heeft de Indonesische minister van Defen sie, tevens staf-chef van het Indo nesische leger, generaal Nasoetion na zijn terugkeer in Djakarta ver klaard. Hij zei, dat enkele onder delen reeds onderweg naar Indo nesië zijn. Er zullen Indonesiërs naar Rusland gaan om zich op de hoogte te stellen van de bediening van het te leveren materieel. Er zullen geen Russische technici naar Indonesië komen. Hij sprak berichten uit Bonn tegen, volgens welke Rusland kredieten ter waarde van 400 tot 500 miljoen dollars had vérstrekt en hij weigerde mee te delen welk bedrag de overeenkomst om vat. Nasoetion zei voorts, dat de Russische leiders hem hadden verzekerd dat hun land achter Indonesië staat „in zijn strijd tegen het kolonialisme". Hij be schuldigde Nederland ervan de kwestie- West-Nieuw-Guinea „met militaire kracht" te willen regelen, en zei dat „Indonesië nog steeds een vreedzame regeling van het geschil wenst." Jonge „nazi" schoot op Brits militair HIJ WILDE STERVEN OP HET VELD VAN EER Een Duitse jongen van 18 jaar, die een nazi-uniform droeg en een haken- kruisarmband, is zondagavond in een wachtlokaal van het Britse leger bij Mönchen-Gladbach binnengedrongen waar hij een Britse militair in de schou der schoot, aldus heeft een woordvoer der van het Britse Rijnleger bekend gemaakt. De toestand van de militair, die geopereerd is, is bevredigend. De dader wist te ontkomen maar heeft zich later bij de Duitse politie in Dils- seldorf gemeld. De officier van Justitie in Düsseldorf heeft meegedeeld dat de jongen, Diet- mar Kirchstein. „op het veld van eer wilde sterven". Hij is verstandelijk niet bijzonder ontwikkeld en heeft veei goed kope romannetjes over de oorlog gele zen. Dietmar behoort niet tot een poli tieke party of een jeugdorganisatie. Men onderzoekt thans of hij zal wor- der vervolgd of dat hij in een psychia trische inrichting zal worden opgeno men. Nasoetion deelde voorts o.a. mee, dat de wapenaankopen in het bijzonder be stemd zijn voor de Luchtmacht en de Marine met aanvullend materieel voor het leger. De nieuwe aankopen bestaan voor een deel uit zwaar materieel. De Russische betalingsvoorwaarden waren „zeer gunstig, zelfs gunstiger dan voorheen". „Ofschoon het materiëel niet speciaal voor Indonesië gemaakt is, kan het ge schikt gemaakt worden voor plaatselijk gebruikt". Generaal Nasoetion beschuldigde de Nederlanders van het leveren van voor raden aan Indonesische opstandelingen aan „wie zij een toevluchtsoord in Nieuw Guinea verleenden en die zij gebrui ken om het Nederlandse koloniale leger in Nieuw-Guinea op te bouwen". „De Nederlanders vestigen voorts een Nieuw-Guinea raad van marionetten en collaborateurs. Maar in West-Irian gaat de bevolking voort met verzet tegen de Nederlanders, vooral nadat het Indonesische kabinet zijn vastbesloten politieke standpunt over de kwestie heeft bekendgemaakt". De Nederlanders zullen op de lange duur niet in staat zijn afgelegen ge bieden en kustgebieden te beheersen, al dus Nasoetion. Omdat de Nederlanders het gebied niet onder controle kunnen houden, „roepen zij, dat Indonesische strijd krachten hen van plan zijn hen aan te vallen. Dit doen zij om steun van an dere westelijke landen te krijgen", al dus Nasoetion. die vervolgde: „Ik wil er nog eens de nadruk op leggen, dat onze strijd om West-Irian afhangt van Indonesië zelf. Rusland en andere an ti-kolonialistische landen steunen ons, maar de uiteindelijke beslissing berust bij ons vooral in West-Irian zelf, al dus Nasoetion. Uit Het Leidsch Dagblad van 18 Januari 1861: Men verneemt, dat door de Leidsche Regeering maatregelen zijn beraamd, om bij een onver hoopte overstrooming van den Alblasserwaard de hulpbehoe venden de noodige huisvesting te ver schaf fert, waartoe geschik te localen beschikbaar worden gemaakt, ten einde gereed te zijn, wanneer, 't geen God ver hoede, de nood kwam. Volgens de Engelse bladen heeft een inwoner van Mexico te Londen aanaebragt een aap van de grootste soort, die op de i fluit speel* zoodanig, dat de i grootste fluitvirtuozen erdoor uit het veld worden geslagen. f

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1