VERSCHENEN: JEZUÏETEN REDDEN EENS HET LEVEN DER BEIDE CASTRO'S ^ielgaar-óoniklaar-AlalemMi» CUBA IN DE POLITIEKE BRANDING (3) Maar van dankbaarheid geen spoor: geestelijken zonder uitzondering betiteld als fascisten Fidel hongerde, maar niet naar gevechten, maar naar publiciteit Lonen verhoogd, doch peso duikelde Strijd om troon in Rheinland Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 14 januari 1961 Derde blad no. 30254 3538® "toE^OEM jÜSf1 SfflPWEM (Door Jim Bishop) Niet ver van Cueto, aan Cuba's noordkust gelegen, waar de groene, hoog-oprijzende bergen met hun voeten in de zee staan, ligt een dorpje, Viran genaamd. Fidel Castro is in deze streek opgegroeid. Het lijkt hier op een enorme kathedraal, waar de stilte van het woud heerst. De paden die zich door de dalen slingeren, hebben wel iets weg van bleke littekens. Ze vormen de grens tussen de plantages en bospercelen en wijzen de weg naar Santiago de Cuba. De Castro's bezaten land, vee en hout. De arme Guajiros werkten voor hen. Ze droegen groene, losjes gevlochten hoeden van stroken palmblad en slobberige broeken. Ze transpireerden in het ritme, waarmede zij de hoge pijnbomen omhakten, of keken naar de cowboys, die de kudden naar grazige weiden brachten. Fidel was erg op de Guajiros gesteld. Hij heeft trouwens nog geenszins zijn voorliefde voor de arme, werkende man ver loren. Vandaag aan de dag, als hij in de dorpjes spreekt, zet hij een oude, gedeukte strooien hoed op, steekt een sigaar in z'n mond en begint als een mitrailleur te ratelen in het plaatselijke idioom. Het is een hele reis naar Santiago. Fidel was acht jaar, toen z'n vader hem naar deze stad meenam en hem er achterliet. Hg bezocht er de La Salie school, waar hij les kreeg van de broeders. Hü was een goede leerling, bijdehand, maar nogal nerveus. Daarom werd het hem verboden het schoolterrein te verlaten. Hij bleef dus binnen de hekken en kon slechts luisteren naar de andere jongens, die buiten speelden. Zun vader betaalde 60 pesos per jaar voor de verzorging en de lessen. Toen hü examen had gedaan, was hij voor zijn leeftüd al een forse knaap. Vervolgens werd hü naar de Dolores High school nabij het Casa Grande hotel gestuurd. Hier kreeg hij les van de Jezuïeten. Fidel Castro deed z'n best, stond z'n mannetje bij discussies en was een meester in „practical jokes"! De andere jongens speelden basketbal, baseball en voetbal. Voor zulke team-sporten had Castro echter geen interesse. bliciteit van de Amerikanen door olie deskundigen en fotografen van weekbla den te ontvoeren. Hij was in die periode nog een goede advocaat en hij had talent ontwikkeld om zichzelf en de zaak, waar hij voor streed, te verkopen. Maar toch: zijn revolutie was aan 't verlopen. In de kerstweek van 1958 redde een priester de situatie voor hem. Hij zocht Fidel Castro in de bergen ten oosten van Santa Clara op en vertelde hem dat de generaals genoeg hadden van Batis ta. De president stond op 't punt om met z'n familie te vluchten. Door be middeling van deze priester had Castro op het middernachtelijk uur een onder houd met een van Batista's generaals, die hierbij de ommezwaai van het leger bezegelde. Batista vluchtte. Het leger strekte de wapenen. Cuba was vrij! De menigten waren dol van vreugde en wachtten op de nieuwe held. Het vergde hem drie weken om naar Havanna te komen. De mensen wierpen hem bloemen toe, maar Fidel nam geen enkel risico. Hij kwam in een tank Niet meer dan tweederde Het ene moment kon hü in vervoering geraken, het andere moment was hij chagrijnig, Hij kon een verstandig par tijtje vechten èn goed bekvechten. Toen hü 14 was, ontdekte hij wat poli tiek is. Hü volgde gespannen de verkie zingscampagne van Franklin D. Roose velt tegen Wendell Willkie, het was 1940 en Roosevelt streed voor zijn derde ter mijn. Castro stond pal voor Roosevelt. Toen F.D.R. won, ging Fidel Castro in zün schoolbank zitten om een gepas sioneerde verklaring van verknochtheid op te stellen en verstuurde deze naar Washington. Drie weken later ontving hü antwoord. Fidel draafde er mee rond over het schoolplein, wuifde er uitbun dig mee en schreeuwde luid dat hij een persoonlijke brief van president Roose velt had ontvangen. De paters gaven hem toestemming de brief op het mede delingenbord op te hangen. Door deze brief voelde hü zich belangrüker dan welke atleet ook Geen dankbaarheid Tegenwoordig noemt Castro de gees telijken „fascisten". Twee keer hebben zü hem echter uit penible situaties gered. In 't midden van de jaren '50 trachtten Fidel, zijn jongere broer Raul en nog ze ven anderen een politiepost van Batista te overvallen. Het was een eerste spoor van de revolutie van de 26ste juli. De bezetting van de post, trouwe aanhan gers van Batista, nam de jongens gevan gen. Ze stonden terecht en werden ter dood veroordeeld! De jezuïeten van de Dolores High School smeekten president Fulgencio Batista de levens van de twee Castro-jongens te sparen. Zeven werden gefusilleerd. De Castro's werden naar de gevangenis op het eiland Pines ge stuurd Zo Batista, of de priesters, dankbaar heid mochten hebben verwacht, dan was dat nogal naief van hen. De Castro's werden uit de gevangenis ontslagen bü een algemene amnestie en begonnen toen van Brownsville, Texas, en Mexico City uit een tweede revolutie voor te )ereiden. Ze trainden soldaten, kregen geld en een schip. Toen ze bü Santiago de Cuba land den, wachtten de Batista-soldaten hen op. Vele van Castro's soldaten sneuvel den, maar Fidel en Raul brachten het er levend vanaf. Ze verborgen zich in de bergen. Daar liet Fidel z'n baard staan, verzamelde Guajiros om zich heen, betaalde nie mand .hield brallende toespraken bü het kampvuur, maar streed nimmer in een gevecht. De revolutie sleepte zich al twee jaar voort, maar de enige keer, dat hü een schot hoorde, was toen de troepen van Batista hem bü een achtervolging dicht op de hielen zaten. Weer „gered" Fidel hongerde. Niet naar het gevecht, maar naar publiciteit. Hü kreeg die pu- Fidel Castro is nu ongeveer twee Jaar aan de macht. Voor beide kanten is het echter een periode van teleurstelling geworden. De mensen wreven nog over hun pijnlijke polsen, nadat de boeien van Batista waren verbroken, of de glanzende boeien van het communisme sloten zich al! Castro wilde het land industrialiseren, maar hü ontdekte tot z'n ongenoegen in 4 variaties: Rijstebloem Bordklaar Tarwebloem Tarwegries Lange tijd hield Castro zich in de bergen schuil. Hij liet toen zijn baard groeien, hield redevoeringen bij kampvuren, en hoorde slechts één keer schoten lossen. dat de bevolking van Cuba er nog niet op ingesteld was. Het zou onjuist zün om te zeggen, dat Castro geen goed heeft gedaan voor het volk. Dat heeft hü zeker. Hü heeft zün volk met de meest fraaie argumenten verraden! Zij, die in de stadjes nabü de basis Guantanamo Caimanera, Boqueron, Guantanamo-City nog steeds pro- Castro zijn, beweren dat Fidel Castro in januari 1959 de steun van nagenoeg de gehele bevolking had. De meest gunstige schatting thans is 65 pet. Dit is een redelijk percentage om op te steunen, een beter percentage dan de meeste presidenten van de Ver enigde Staten verkrijgen, maar het neemt af. Zeer verzwakte munt De drie stadjes, die ik zojuist noemde, liggen 700 mül van Havanna, ver ver wijderd dus van de glans van de hoofd stad. Toch hebben de decreten van de nieuwe regering deze stadjes geenszins onberoerd gelaten. Integendeel. Eén van de eerste dingen, die Castro deed, was het met de grond gelyk maken van een nabij de haven gelegen achterbuurt van Santiago de Cuba en het hier doen bouwen van zeshonderd prefab-wonin gen. Daarna bouwde hü vlakbij een grote fabriek, zodat de mannen werk konden krijgen. De lonen van de laagstbetaalden ver hoogde hü vervolgens van één peso per dag tot anderhalf of twee pesos. Als men een arbeider vraagt hoe hü over Castro denkt, antwoordt hü in zangerig Spaans, wat men wel moet denken van een man, die de lonen met vyftig pro cent heeft verhoogd. De arbeiders be seffen echter niet, dat de peso niet lan ger een dollar waar is! Op de Zwit serse geldmarkt is de peso ten opzichte van de dollar gezakt tot twee tegen één, terwijl de peso op de zwarte markt nog slechts 28 dollar-cent waard is. De ar beider, die aanvankelük één dollar per dag verdiende, ontvangt nu dus slechts 42 dollar-cent, maar zolang hü voor dit bedrag dezelfde hoeveelheid brood en bonen kan kopen, ondervindt hü er geen nadeel van. AMERIKAANSE SCHRIJVER ROBINSON OVERLEDEN De Amerikaanse schrijver Henry Morton Robinson is gisteren op 62-jarige leeftüd in een ziekenhuis in New York overleden. Hü verwierf in het büzonder ver maardheid door zün roman „The cardi nal", die in 1950 zeer grote opgang maakte. Andere werken zün „Children of morningside" (1942), ,3uck Fever" (1929), „Public virtue, private good" (1937), „The perfect round" (1945), „The great snow" (1947), „Tale of two lovers" (1955) en „Water of lire" (1959). Hy heeft in de jaren twintig Engels aan de Columbia-universiteit gedoceerd. Van 1935 tot 1945 was hij verbonden aan de redactie van „Reader's Digest Maga zine". Excommunicatie van gezagsdragers op Haiti De „congregatie van het heilig con sistorie" heeft een decreet uitgevaardigd, waarbü de Haitiaanse gezagsdragers, die verantwoordelijk zün voor de uitwüzing van een aantal rooms-katholieke bis schoppen geëxcommuniceerd worden. Gezien het feit, dat de bevolking van Haiti voor 70 percent rooms-katholiek is wordt verwacht, dat het decreet in Haiti, maar ook in andere Latüns-Amerikaan- se landen, veel beroering zal doen ont staan. In het decreet worden geen namen genoemd, doch alle functionarissen van hoog tot laag, die de uitwijzing van de bisschoppen hebben geregeld of zelfs maar goedgekeurd, worden getroffen door deze ban, president Francois Duvalier niet uitgezonderd. In augustus vorig jaar had de „Osser- vatore Romano" de autoriteiten van Haiti reeds gewaarschuwd, dat zü een excommunicatie riskeerden door hun optreden tegen de r.-k. geestelükheid. De laatste excommunicatie was in 1955 uitgesproken tegen de Argentijnse dictator en zün regime, in verband met het in brand steken van kerken en de vervolging van r.-k. geestelyken. Excom municatie is het zwaarste wapen dat de R.-K. Kerk hanteren kan. Het betekent volstrekte uitsluiting van de sacramen ten en het kerkelük leven in al zün Bij Castro's intocht in Havanna wierp de bevolking hem bloemen toe. maar hij achtte het toch veiliger in een tank te arriveren De Guajiros hebben nooit belasting betaald. Thans doen zü dat wel. Zü betalen drie pet. plus nog een vierde pet. „vTÜwillige belasting" ten bate van de industrialisering van hun land. Cas tro heeft dit leger arme zwoegers ver teld, dat zü eigenlük helemaal geen belasting betalen: zü lenen het geld aan hun vaderland, geld, dat later terug betaald zal worden. De bevolking ge looft hem. Ontwrichte produktie Een deel van het dagelijkse loon wordt uitbetaald in regeringsbons. De Guajiros mopperen hierover, omdat zij deze papiertjes alleen in staatswinkels kunnen uitgeven en nergens anders.- De boerderijen werden gecollectivi seerd in Sovjetrussische stijl. De be- drijfsleiders betalen de arbeiders ech ter niet op tijd uit. Sommige arme zwoegers hebben 33 acres (ruim 500 bij 250 meter in het vierkant) van een suikerplantage toegewezen gekre gen om te bewerken. Zij trekken zon der enig werktuig, doch met hun fami lieleden, naar dat lapje grond. In de eerstkomende jaren zal de kreu pele Cubaanse economie echter hele maal gaan wankelen. De produktie van olie, katoen, suiker bonen, graan alles behalve hout zal steeds ver der afzakken als gevolg van het feit dat het produktie-systeem geheel ont wricht is. Het is even ontwricht als alles in de war zou lopen, indien men bijvoorbeeld in een tijdsbestek van een jaar de gehele stedelijke bevolking van Chicago naar Indiana zou sturen om daar de landerijen te bewerken, en de boeren uit Indiana zou opdragen, de zaken in Chicago op gang te houden. Drie mogelijkheden Caimanera ligt in de zon te bakken, drie mijl ten noorden van mijn kamer op de basis Guantanamo. Ik kan het nog juist zien door de spleetjes in de zonnewering: een wolkje zwarte rook boven een hoge schoorsteenpijp, een fabriek met een glinsterend dak, en kele gebouwen, een vrachtschip op de rede en op de achtergrond een berg keten. Het is een Grieks vrachtschip. 's Ochtends was het binnengekomen, een spoor schuim achter zich trekkend In Caimanera zagen de meisjes uit Gladys' bar de Griekse vlag. Ze legden meteen een stapeltje Griekse grammo foonplaten in de jukebox. Ze doen het zelfde voor Duitse en Zweedse schepen en deden het in vroegere dagen voor Amerikaanse. Caimanera is een dood stadje. Aan één züde van de Marina Calle staan de huizen op palen in de Joa-baai. De mannen van Caimanera kunnen uit drie mogelükheden kiezen. Ze kun nen op de suikerfabriek gaan werken, in Caimanera's haven of op de Ameri kaanse basis. In Caimanera zélf verdie nen zü anderhalve peso per dag. Op de basis acht dollar per dag! Een werkloze, die een andere werkloze ontmoet, herhaalt Castro's woorden: „Weldra zult u alles op Cuba bezitten'" Hun wanhoop klinkt niet luid. Er wonen slechts vüfduizend mensen in Caimanera, waarvan niet meer dan dertig een lidmaatschapkaart van de communistische partü bezitten. Zü zün het echter die spreken en luisteren. De mensen, die geen lid zün van de Partida Socialistica Populare, zeggen: „De Yankees zijn vüftig jaar lang on ze vrienden geweest, maar nu ruikt plot seling alles wat Amerikaans is smerig en alles wat Russisch is goed". (Copyright 1960, King Features Syndicate, Inc.). (Van onze Limburgse correspondent) In het Duitse Rheinland heerst al lerwegen ontstemming over het be sluit van de Wijze Raad van Elf van de Dürense carnavalsverenigingdie een 21-jarig meisje heeft gekozen tot Prins" Carnaval in de stad Duren. De acht onderafdelingen van de car navalsvereniging in de Duitse stad hebben allen hun fiat aan dit be sluit gegeven. Met dit besluit is een 125-jarige traditie in het Rheinland, dat slechts jongemannen heerser over het schertsrijk kunnen worden, gebroken. De jonge Prins zij zal Prins Ami worden genoemd, en niet Prinses) is de charmante Arnoldine Seekircher, de dochter van een groothandelaar in dranken. Of het beroep van haar papa iets uitstaan de heeft met deze uitverkiezing kan niet worden achterhaald de stalenboeken van de unieke nieuwe R D-collectie behang jaargang 1961. Onbegrensde mogelijk heden voor een prach tige begrenzing van „Uw kamer van Ik". Vraag de boeken (ge heel vrijblijvend) ter inzage aan Uw behang- leverancier. RATH DOODEHEEFVER HIJ WIL MEEWERKFN AAN VEROVERING N.-GUINEA Een voormalige Indonesische opstan delingenleider, Bahar Mattaiioe. ver klaarde op een persconferentie te Ma kassar. dat hü bereid is zijn deel bü te dragen in de pogingen om Ned. Nieuw- Guinea te veroveren. Bahar Nattalioe was een der aan voerders van de Daroel Islam en gaf zich verleden jaar met een groot aantal vol gelingen over aan de regeringstroepen. Hij verklaarde dat hij en zyn mensen beschikken over een voldoende gevechts ervaring en geen verdere militaire oplei ding nodig hebben. Thomas Liessel, de president van het Keulse carnavalsrijk, die tevens de grote baas is van een overkoepe lende carnavalsorganisatie in het ge hele Rheinland, heeft woedend de president van de Dürense vereni ging Walter Durbaum naar Keulen geroepen en hem meegedeeld dat Düren uit de organisatie zal worden gestoten, als men daar vandaag Prins Ami definitief de scepter over het rijk van maskers en confetti in handen geeft, die zij op deze foto overigens al in haar hand houdt. VERZEKERINGSMIJ VOOR EEN TON OPGELICHT De Amsterdamse recherche heeft twee personeelsleden van een assurantiekan toor in de hoofdstad aangehouden we gens verduistering van gelden in dienst betrekking tot een totaal bedrag van bü- na f. 100.000. Het zijn een 44-jarige boek houdster en 'n kantoorbediende. De eer ste is al 23 jaar en de ander reeds 15 jaar bü de verzekeringsmaatschappü werkzaam. De vrouw heeft intussen bekend, dat zy 7 of 8 jaar geleden begonnen is met de verduistering door het verrichten van gefingeerde boekingen. De laatste viif jaar deed zij dit met hulp van de kan toorbediende. Ondanks regelmatig ac countants-onderzoek wisten beide steeds ontdekking te voorkomen, wellicht mede door het grote vertrouwen dat deze „oud gedienden" genoten. Met enige verbazing werd dan ook het plotselinge ontslag vernomen, dat de vrouw indiende ter stond nadat onlangs bü een controle een dubieuze boeking was geconstateerd. Zü bekende daarna vrij vlot haar verduiste ringen tot een totaal bedrag van büna een ton. Haar echtgenoot heeft volgens de po litie vermoedelijk niets geweten van de duistere praktüken zijner echtgenote. Zü spiegelde hem een hoger inkomen voor, dan zü in werkelükheid genoot. Het echt paar heeft destüds veel geld moeten ste ken in een pension, dat niet wilde ren deren. vermoedelijk doordat beiden nog een andere werkkring erop na hielden. Later kochten ze nog een huis. De eveneens gearresteerde kantoorbe diende hield er ondanks zün niet te hoge salaris een autootje op na, waarvan de financiering veel geld vergde. Vandaag zün beiden voor de officier van Justitie geleid. Eerste Franse kernduikboot Het Franse ministerie voor de strijd krachten heeft bekendgemaakt, dat de eerste Franse kernduikboot tegen 1967 in dienst gesteld kan worden. De bouw van de onderzeeër zal waar- schynlük in de naaste toekomst kunnen beginnen. Het ministerie heeft verder meege deeld, dat Frankrijk dit jaar nog twee andere objecten op het programma heeft staan: de vervaardiging van een raket van het Polaris-type, die van een ondergedoken onderzeeër kan worden gelanceerd en een nieuw navigatiesys teem dat navigatie zonder oriëntatie op de sterren mogelük maakt. Deze twee projecten zullen Frankrijk ongeveer 1.357.000 000 nieuwe franken (circa 1 miljard gulden) kosten.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5