Kerkdiensten Leiden en omgeving Ruime kapitaalmarkt en redelijk aandeïeiirendeiiieiit stimuleren AOSRAM Concentratie bedrijven maakt aandelensplitsing wenselijk Wie schreef het boekwerk over de Nederlandse kastelen? ZATERDAG 14 JANUARI 1961 Zondag 15 januari Lelden Hervormde Gemeente, Pie terskerk: 10 uur ds. P. Kloek; 7 uur ds. J. Groot (zangdlenst). Hooglandse Kerk: 10.30 uur dr. K. E. H. Oppenheimer. Marekerk: 1(1.30 uur ds. C. A. van Har ten te Delft; uur ds. M. Ottevanger. Oosterkerk: KD uur ds. J. Groot (H. Avondmaal). Bethlehemkerk: 10 uur ds. J. N. 'Üe Ruiter. Maranathakerk9 uur ds. H. J. v. Ach terberg. Aula school Boshuizerkade: 10 uur ds. H. Bouter. Bevrijdingskerk: 5 uur ds. H. Heule en ds. H. Bouter. Herv. Ulo-school Asserstraat: 9 en 10.30 uur ds. D. J. Vossers (Heilig Avondmaal). Aula school Marnlxstraat10 uur ds. M. Ottevanger. Wijkgebouw Staalwljk, Herenstraat 45: 7 uur ds. P. Kloek. Ver. van Vrljz. Hervormden (Leidsche Volkshuis)10.30 uur ds. H. W. Bloem hof! te Heilo. Eglise Wallonne10.30 uur ds. R. Blom- maert te Rotterdam. Academisch Ziekenhuis: 10 uur ds. J. Maas ka rot. Dlacoraessenhuis: 10.30 u. ds. J. de Wit. Jeugdloerk (aula Gymnasium): 10 uur de heer J W. van Daalen. Geref. Blerk: Zuiderkerk: 10 uur dr. Westerink- 5 uur ds. E. Zijlstra te Aer- denhout J Aula school Timorstraat: 10 uur ds. H. v. d. Berg" te Sassenhelm; 6 uur dr. Wes- ^Kerk Oude Vest: 10 uur dr. Dronkert; 5 uur ds. P. X>. Kuiper; 7 uur dr. Wes- tC Maranathakert"10.30 uur da. E. Z«l- stra; 5 uur dr. Dronkert Bevrijdingskerk (Aerent Bruunstraat) 10 uur ds. Heule; 5 uur ds. Heule en ds. B°Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 5 uur ds W. G. de Vries. Chr. Gerèf. Kerk: 10 uur bevestiging dr Velema door ds. J. H. Velema te Apel doorn; 7 uur Intrede dr. Velema. Geref. Gemeente10 en 5 uur leesdlenst (donderdag 7.80 uur dhr. Suiker). Doopsgezinde Gemeente: 10.30 uur dr. S. L. Verheus. Rem. Gemeente: 10.30 uur dr. J. van Goudoever te Hilversum. Evang. Luth. Gemeente: 10.15 uur ds. HOudAkath*nkerlt (Zoeterwoudseslngel 50) 9 45 uur Hoogmis en klnderkerk ,Wv°reïf&th.Ter?: $SUl*a«raat 19): fsknachuor 4): '"^anT Chr'"' GameaMChap (Mlddelste- r™»n i°neSaagU,"nXg }u« bid- Et Bapttstengemeente10 en 5.30 H. Schouten tr. (dinsdag 8 uur bljbelbe- <?nreklne vrlldog 8 uur bidstond). Leger des Htdls10 uur Helllglngssa- menkomst; 6.45 uur openl.samenkomst Gangetje; 7.30 Opwekkingssamenkomst. O.I.V. kapitein C. Vermeulen. Aarlanaerveen Herv. Gem.. 10en 7 30 uur ds. E. G. Boesenkool. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. W. J. van Hoek. Chr Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 3 uur ds. J. H. Velema te Apel doorn. Alplien ?lan den Rijn He™. Gemlu- lianastraat: 9.30 uur ds. J. H. Bogers (H.A.); 6.30 uur ds. P. A. Lefeber (Hi. en Dankzegging). Kapel Gouwsluls: 10 uur ds. M. Hanemaaijer (H.A) Gebouw Jonathan: 10 uur ds. P. A. Lefeber (H. A). Gebouw Nabij: 6.30 uur ds. J. H. Bogers. Kapel Hooftstraat: 9.30 uur ds. A. den Hartogh te Amersfoort; 6.30 uur ds. J. J. Mol te Driebergen. Oudshoorn- seweg: 10 uur ds. G. Cadée. Martha- Stlchtlng: 10.30 uur ds. J. Veen. Geref. Kerk: Maranathakerk: 10 en 6.30 uur ds. W Wllma. Salvatorikerk: 10 en 6.30 uur ds K. H. Schuring. Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom. Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 10 uur leesdlenst; 5 uur ds. H. Scholte. Chr. Geref. Kerk (Jeruzalem- kerk)9.30 en 5 uur ds. M. S. Roos. Oud- Geref. Gem. (Van Mandersloostraat)9.30 en 4 uur leesdlenst Rem. Geref. Gem.: 7 uur mevrouw ds A. Hoff-Vlsscher. Evangelisatie IJsbaangebouw: 10 uur Ere dienst: 6.30 uur de heer H. C. van der Filer te Assen. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. W. A. S. Laurense. Geref. Ge meente: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Bodegraven Herv. Gem.: 9.45 uur ds. Jac. Kool«n te Reeuwljk (H.A.); 6.30 uur ds. Jac. Kooien (Dankzegging). (Nleuwer- brug)10 uur ds. C. v. d. Bosch (HA.); 6.30 uur ds. C. v. d. Bosch (Dankzegging) Herv. Evang.: 9.30 uur ds. A. Ollemans te Dordrecht; 7 uur ds. E. H. Kalkman te Waddinxveen. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. L. Loosman (H.A.). (Nieuwer- brug)9.30 en 6 30 uur ds. J. Hengeveld to Gouda. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)9.30 en 3 uur ds. H. Scholte. Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdlenst. Luth. Gem.: 10 45 uur ds. A. Jense. Evang. Kring: 10 uur E-odlenst; 7 uur dhr. Jb. Klein Hane- ve'd Boskoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W L Heijmans: 6.30 uur ds. A. de Leeuw. Geref Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G. Leene. Chr. Geref Kerk: 9 30 en 4.30 uur ds. P. J de Bru(jn. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Rem. Geref. Gem.: 10 uur da. A. Hoff-Vlsscher. Ifazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden, Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Hlilegom Herv. Gem.: 10 uur ds. F. Brouwer; 5 uur ds. J. Veenendaal. Geref. Kerk: 10 en 5 uur drs. E. de Vries te Amsterdam. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. drs. A. H. Schippers. Ned. Prot. Bond: Geen dienst. Evangellsatiesamenkomst Nutsgebouw: 3 uur spreker: evangelist J. v. d. Brink te Gorin. (Maranathasamen- komst woensdag (Nutsgebouw) 8 uur ds. J. Agterreek te Den Helder). Kaag Herv. Gem.: 10 en 5 uur ds. M. Fokkema. Katwijk aan den Rijn Herv. Gem.: 10 uur dr. F. A. Nolle te Leiden; 6 uur vie. J. van 't Kruis. (Kapel Nieuwe Duin weg) 10 uur ds. A. Makkenze. (Gymnas tieklokaal Narcisstraat)10.30 uur vie. J. van 't Kruis. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. H. de Valk. Katwijk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 10 uur (H.A.) en 6 uur ds. F. Of- ferlnga. Oude Kerk: 10 uur ds. D. Bou- man; 6 uur ds. W. L. Tukker (H.A.). Kapel: 10 uur (H.A.) en 5 uur ds. P. Moerenhout. Groen van Prinstererschool 10 uur ds. W. A. B. Hagen (H.A.). Zee hospitium: 6.45 uur ds. NaWijn (HA.). Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. F. Pijl man; 5 uur ds. NawiJn. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. N. de Jong. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)9.30 en 5 uur ds. Breen. Geref. Gemeente Remisestraat: 10 en 5 uur ds. Van Gilst te Lisse. Geref. Gem. in Ned., Casa Cara: 10 en 5 uur leesdlenst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman. Geref. Kerk: 10 en 2.3Q uur ds. H. P. Vogel te Geleen. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur dhr. J. v. d. Hoek; 6.30 uur ds. J. P. Honnef. (Kerkzaal Zijlkwartier)6.30 uur dhr. J. v. d. Hoek. (Gebouw): 10 uur Jeugd- kerk. Geref. Kerk: 10 uur ds. P. H. de Kleer te Scheveningen; 6.45 uur ds. J. H. Kappers te Oegstgeest. (Kerkzaal Zijl kwartier) 10.30 uur ds. J. H. Kappers; ',U\v woord is een lamp voor mijn voet". (Een detail van de fraaie kansel in de Remonstrantse kerk te Nieuwkoop). (Foto Leidsch Dagblad) 5 uur ds. H. Sweepe te Scheveningen. Vrijz. Hervormden (Lindelaan)10.30 uur mevr. E. SchneiderVeilbrief te Leiden. Leimulden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gijsbers. Geref. Kerk: 9 30 en 2.30 uur ds. M. Boukema te Den Haag. Llsse Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. G. Pettinga (H.A. en Dankzegging). Ge ref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma. Geref. Gem.: 10 en 4 uur leesdlenst. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 4.30 uur uur ds. J. J. Verleur. Oud- Geref. Gemeente: 9.30 en 3 uur leesdienst. (Donderdag 7.30 uur dhr. F. Kamp te Utrecht). Ned. Prot. Bond: 10.30 uur dhr. J. P. Hulsbos. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. W. H. de Jong; 6.30 uur ds. W. Verweij. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Snel Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords.; 2 uur ds. M. S. Roos te Al phen aan den Rijn. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. J. Th. Mackenzie te Leiden. Noordwijkerliout Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H. Smits; 7 uur dhr. Anth. v. d. Berg uit Valkenburg; 3.30 uur (Dijk en Burg) ds. A. H. Smits; 7 uur De Zilk (fam. v. Rheenen) ds. A. H. Smits. Noordwijk-Binnen Herv. Gem.: 10 u. ds. J. Veenendaal te Hillegom; 7 uur dhr. J. Vink te Katwijk aan Zee. 10 u. Jeugd- kerk. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. J. Dek ker; 5 uur ds. J. Bljleveld te Rijnsburg. (V. d. Berghstichting)11 uur ds. J. Dekker. Noordw(jk aan Zee Herv. Gem.: 10 en 5 uur ds. W. Hoekstra (H. Avond maal). Jeugdkerk: 10 uur in Porque aan de K.W. Boulevard. Geref. Kerk: 10 uur ds. B. Bouma; 5 uur ds. T. Ferwerda. Sole Mio: 10 uur ds. T. Ferwerda. Oegstgeest Herv. Gem. Groene- of Willibrordkerk: 10.30 uur ds. C. R. H. ter Haar Romeny (vlootpredikant). Paulus- kerk: 10 uur ds. H. Huting te R'dam; 7 uur ds. F. Brouwer te Hillegom. Ver. v. Vr(jz. Herv. W. de Zw.kerk: 10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek. Geref. Kerk, Mau- rltslaan: 10 en 5 uur ds. Meijer. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)8.45 uur ds. R. Brands; 3 uur ds. J. J. Verleur te Lisse. Oude-Weterlng Herv. Gem.: (in Geref. Kerk) 9 en 2.30 uur ds. A. M. Knottnerus (H.A. en Dankzegging). Geref. Kerk: 10.30 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet (HA.). Rem. Geref. Gem.: 10.15 uur mej. A. de Lange. Rljnsaterwoude Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. C. J. Baart. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 5 uur ds. L. Floor sr. te Nieuw-Vennep. Rijnsburg Herv. Gem. (Bethelkerk) C. Groenewoud; 5 uur ds. H. v. Gosliga. (Petrakerk): 9.30 uur ds. v. d. Linde: 5 uur ds. Post. (Rapenburgkerk)9.30 uur ds. Post; 5 uur ds. W. Dekker te Noord wijk-Binnen. (Maranathakerk)9.30 uur ds. Bljleveld; 5 uur ds. v. d. Linde. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Kampman. Geref. Kerk. Vrijgemaakt)10 en 5 uur ds. De Vries te Den Haag. Sassenhelm Herv. Gem.: 10 en 5 u. ds. Walvaart (Dankzegging). Geref. Kerk: 10 uur ds. Kuiper; 5 uur ds. v. d. Berg. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds.R.van Pageé, legerpredlkant te Hilversum. Ned. Prot. Bond: Geen dienst. Ter-Aar Herv. Gem.: 9 en 2 uur ds. Lindenburg. Geref. Kerk: 10.30 en 6.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. D. Lekkerkerker; 6.30 uur ds. H. L. Boon stra te Warmond. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler. Geref. Kerk (Vrijge maakt) 10.15 en 5 uur ds. R. Brands. Voorhout Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. W. de Jong (HA.). Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur ds. Saraber... 7 uur ds. Meljering. (Rijndijk): 10 uur ds. Metering. (Hulp en Heil)10 uur ds. Van den Berg te Den Haag. Remonstrants-Doopsgezinde Kring (Cult. Centrum)10.30 uur ds. A. J. Snaaijer. Geref. Kerk: 10 uur ds. Smit; 5 uur ds. W. v. d. Linden te Den Haag. Waddinxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus; 6.30 uur ds. H. A. van Bemmel te Leerbroek. (Esdoornlaan)9.30 uur ds. H. A. v. Bemmel te Leerbroek; 6.30 uur ds. J. R. Cuperus. (Stations straat): 9.30 uur ds. J. W. v. Swlgchum te Rotterdam; 7 uur ds. F. D. Emous te Den Haag. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. Snoeij. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Oud-Geref. Gem.: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. H. L. Boonstra; 7 uur ds. Lekkerkerker te Valkenburg. Wassenaar Herv. Gem. 10 uur prof. dr. H. Berkhof te Leiden; 7 uur dr. Th. C. Frederikse. (Kievietskerk)9 uur jeugdkerk: 10.30 uur ds. J. T. Wiersma; 7.30 uur Jeugddienst. (Deylerhuls)9 uur Jeugdkerk; 10.15 uur ds. O. V. Henkei te 's-Gravenhage. Geref. Kerk (Bloemcamp- laan)10 en 5 uur ds. G. van Duinen. (Zijllaan): 10 en 5 uur ds. A. Vos (H. Avondmaal en nabetrachting). Ned. Prot. Bond (Lange Kerkdam) 10.30 uur ds. J. Zuurdeeg. N.P.B./Rem. Gem./Doopsgez. Gem. (Johannahuis)10.30 uur ds. J. Spijker (rem.), Den Haag. Soefibeweging (Wald. Pyrmontlaan 6): 11 uur univer sele eredienst. Herv. Evangelisatie (Dorps huis) 10 uur J. Matze te Hazerswoude; 7 uur ds. L. Vroeglndewey te Delft. Woubrugge Herv. Gem.: 9,30 uur ds. G. F. Overgaauw; 6.30 uur prof. Beeken kamp te Delft (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. C. van Reenen te Hilversum. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verweij. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. H. J. Koffrie te Leimuiden. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. G. J. van Embden. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck (H.A. en Dankzegging). Geref. Kerk: 10 en 6.30 u. ds. J. Wagenaar (H.A.). Rem. Geref. Gem.: Geen dienst. Betere sfeer breekt baan in Wall Street (Van onze financiële medewerker) Het heeft een goede indruk gemaakt, dat zowel op de Newyorkse als op de Amsterdamse beurs de omzetten van de aandelenmarkt allengs wat groter zijn geworden, al blijven ze nog ver beneden de toppen van het vorig jaar. En dat deze grotere omzetten met hogere koersen gepaard zijn gegaan, schijnt er op te wijzen, dat het vertrouwen van de belegger in de aandelenmarkt is toegenomen. Hoewel de banken, althans ten onzent, op spaargelden 3?/2 a 4% rente vergoeden, houden de meeste bezitters van kapitaal het bij bankdeposito's doorgaans niet lang vol, omdat met name de aandelen een meer interessante belegging vormen, temeer nu aan de daling van het aandelenrendement, althans in ons land, een einde is gekomen. „Vuilspuiterij' Mej. mr. M. W. H. T. Huysmans uit Den Haag, die voor de eisers optreedt, zei: „Deze vuilspuiterij, dit geschrijf levert een schadepost op zowel voor de uitgever, omdat op het boek een schijn van bedenkelijkheid wordt geworpen, als voor de samensteller, omdat diens naam wordt aangetast". Formeel wordt in het korte geding geëist dat de circulaire zal worden herroepen en dat de naam van de samensteller in ere wordt hersteld. Mr. M. P. Bloemsma uit Den Haag verklaarde echter voor de tegenpartij dat van de 72 artikelen slechts één niet geschreven is door de drie medewerkers. In interviews over het boek heeft de hoofdredacteur meermalen de indruk gewekt dat de artikelen van zijn hand waren hetgeen trouwens versterkt wordt door zijn naam op stofomslag band en titelpagina* aldus mr. Bloemsma. Over het gehele geval is in de journalistieke vakpers een polemiek gevoerd. Talrijke journalisten volgden het dispuut dat zich ontwikkelde over het auteursrecht en over de wijze waarop de artikelen tot stand zijn gekomen. Mr. Huysmans die een getuige (de journalist J. H. Kerremans uit Dordrecht) introduceer de. verklaarde, dat de hoofdredacteur met een van de medewerkers naar de kastelen reed, zijn onderzoekingen deed, gegevens en literatuur verschafte en naderhand de artikelen van die mede werker grondig herschreef, omdat hun werk voor hem niet deugde. De getuige verklaarde: „Het leek wel alsof de me dewerkers een dictaat stenografeerden. Ze waren bovendien op wonderlijke wij. ze onverschillig tijdens deze bezoeken". „Hoe dan ook", aldus mr. Huysmans, krachtens de auteurswet (art. 7) van 1912 berust het auteursrecht van arti kelen, die in dienstverband worden ge schreven, bij de uitgever. Uitgever en hoofdredacteur van Cohouw contra drie voormalige medewerkers Voor de president van de rechtbank in Den Haag, jhr. mr. E. Witsen Elias is gisteren in kort geding een juridisch duel gaande geweest over een lijvig boek, dat een geïllustreerde beschrijving geeft van Nederlandse kastelen en landhuizen. De 72 artikelen in het boekwerk zijn afkomstig uit een serie van een weekblad voor de bouwwereld („Cobouw"), dat bij dezelfde uitgever (Ten Hagen N.V., Den Haag) verschijnt. De titelpagina draagt de naam van de hoofdredacteur van het blad, F. W. van Gulick. Uitgever en hoofdredacteur hebben het geding aangespannen tegen drie voor malige medewerkers van het blad (E. J. van Ebbenhorst Tengbergen, A. van Oirschot en G. Tulp), die o.m. in een circulaire aan dag- en weekbladen hebben geprotesteerd tegen het feit, dat de naam van de hoofdredacteur op het boek staat. De gebundelde artikelen, verklaren zij, werden door hen geschreven en voor een groot deel ondertekend in het weekblad opgenomen. Thans wordt naar hun mening de indruk gewekt, dat ze alle van de hand van de hoofdredacteur zijn. Andere zienswijze Mr. Bloemers gaf echter een andere toedracht van de reportages. De hoofd redacteur die genoemd werd als een kasteel-deskundige bleef meestal in de auto zitten „vooral als het koud was". Zijn colleges daarna .aldus mr. Bloe mers, werden gelaten aangehoord de verhouding in de redactiestaf was slecht en de medewerkers schreven hun eigen artikelen. Bovendien, verklaarde pleiter, was het initiatief tot de serie over de kastelen van een van hen (A. v. Oirschot), die kortgeleden de prijsvraag voor een geschiedschrijving van een 300-jarige Haagse restaurant-bodega heeft gewonnen. Wat het auteursrecht betreft, dit be rust inderdaad bij de uitgever, maar de artikelen waren ondertekend en hun bestemming was het weekblad, waarvoor de hoofdredacteur de verantwoordelijk heid droeg. De wet geeft echter de hoofdredacteur noch de uitgever het recht „een verzamelbundel uit te geven onder de naam van de hoofdredacteur als die van de auteur en op deze wijze te pronken met andermans veren. Mede omdat de gedaagden de uitslag willen afwachten van een ingediende klacht bij de Raad voor de journalistiek is men er nog niet toe over gegaan, aldus mr. Bloemers, maar men bedenke wel dat de drie medewerkers mettertijd kunnen eisen dat het boek in beslag zal worden genomen of dat de verschenen oplaag wordt vernietigd, en dat zij bovendien schadeloos worden gesteld voor de ver kochte exemplaren". Tijdens de betogen stapelden de be wijsstukken zich op op de tafel van de president: enkele exemplaren van het boek, manuscripten, gecorrigeerde en bewerkte kopij, recensier interviews en zelfs notulen van een directievergade ring der uitgeverij, waarin over het al of niet invoeren van ondertekende arti kelen in het weekblad werd beslist. Mr. Witsen Elias stelde daarop de uit spraak vast op vrijdag 20 januari. De periodieke publikatie van de Rot ter damsche Bank vermeldt als gemid deld rendement per uit. december I960 4.2% tegen 4.1% uit. september en al ligt het ver beneden zijn hoogste stand op uit. 1957 (7.9%) na de recente daling van de rentestand en in vergelijking bijvoorbeeld met het gemiddeld aande lenrendement in West-Duitsland (1.9%) is een gemiddeld percentage van 4 2 zeker niet onbevredigend. Het spreekt vanzelf dat, afgezien van de vele andere factoren, die de aande lenmarkt beïnvloeden, de ruime kapi taalmarkt een voortdurende stimulans is. Hoewel de Nederlandse conjunctuur zich blijkens produktie, investering, ex port en import, op een hoog niveau blijft bewegen en de meeste onderne mingen goed gevulde orderportefeuilles hebben, ziet het er niet naar uit dat de bedrijfswinsten in het lopende jaar veel hoger zullen zijn dan die van 1960. Stij gende bedrijfskosten en gebrek aan per soneel drukken in vele gevallen de winstmarges en de vijfdaagse werkweek is niet meer uitsluitend en sociale maat regel. maar een concessie aan de werk nemers, waartoe ook, als ze economisch niet verantwoord is, uit een oogpunt van concurrentie moet worden overgegaan. Deze situatie is in ons land mede oor zaak van het streven naar concurrentie van min of meer gelijksoortige bedrij ven, omdat ze, zowel wat de kosten van produktie als die van research en marktonderzoek betreft, tot verlaging van de bedrijfskosten per eenheid pro- dukt kan leiden. Na de vele fusies, welke het vorig jaar tot stand kwamen, zijn er dit jaar reeds weer enkele aangekondigd, de Kon. Zout met Ketjen, Nijverdal-Ten Cate met Spanjaard, de Amsterdam Rubber met de Algemene Commerciële Associatie (een combinatie van vroeger in Indonesië werkende cultuurmjjen). Borsumij. met Geo Wehry. En nog altijd gonst het op de Amster damse beurs van fusiegeruchten, tenge volge waarvan dan min of meer belang rijke koersstijgingen ontstaan. Zo stegen woensdag j.l. aandelen Van Dorp (druk kerij) ca. 5% op het inmiddels tegenge. sproken gerucht dat het bedrijf door Elsevier zou worden overgenomen. Opmerkelijk is ook dat de aandelen van Eduard Goudsmit, die maanden aaneen om en bij 92% noteerden, bij omzetten van f. 10.000 tot f. 20.000 in en kele dagen tijds tot 108% zijn opgelopen. De internationalisering van de handel, met name in West-Europa onder de auspiciën van de EEG en de EVA, waar bij de concurrentie van grote buiten landse concerns moet worden aanvaard, noopt tot een zo scherp mogelijke kostprijsberekening, waaraan fusie en samenwerking met gelijksoortige be drijven dienstbaar kan zijn. Het was de Amsterdamsche Bank (prof. Van den Brink), die reeds in maart 1958 in een brochure op de noodzakelijkheid daar van heeft gewezen. Deze concentratie van bedrijven zal gedurende het lopende jaar in ons land vermoedelijk dan ook een van de be langrijkste factoren zijn, die de ontwik keling van de aandelenmarkt bepalen en op de waardering van aandelen als belegging van invloed zal zijn. Dit wil dan zeggen dat vele in de buurt van pari noterende aandelen van kleine onderne mingen van de beurs zullen verdwijnen en het aantal veelal hoog noterende aandelen van grote concerns zal toene men. Gevolg hiervan is dan weer dat dergelijke aandelen buiten het bereik vallen van de kleine belegger, tenzij hij zich met coupures van f. 100 tevreden stelt, waarvoor de belangstelling begrij pelijkerwijs slechts matig is. De wen selijkheid van nieuwe aandelenemissies a pari, waardoor immers de koers daalt en/of van bonusuitkeringen in aandelen treedt hierdoor sterker naar voren. In de VS heeft men reeds lang begre pen dat de geiwenste spreiding van het aandelenbezit door een vergroting van het aandelenkapitaal via bonussen, in belangrijke mate wordt bevorderd. Zo hebben deze week bijv. de aandelen Proctor en Gamble, die in 1960 van $8iy, tot ca. $138 per aandeel zijn ge stegen, nieuwe kopers getrokken in ver band met plannen om de aandelen in tweeën te splitsen en het dividend te verhogen. Die kant moet het in ons land ook uit, waardoor ook aandelen als die van Philips, Unilever, Kon. Zout, Zwa- nenberg-Órganon en andere weer onder het bereik komen van beleggers, die zich thans van dergelijke waarden moeten onthouden. Opmerkelijk was deze week dat in ternationale fondsen in sterkere mate de aandacht trokken, met name aan delen Unilever en Koninklijke. De eerste hebben wegens het Planta-incident, 'n koersdaling ondergaan van 930 tot 772% maar deze week kon weer een koers van 800% worden bereikt, terwijl aandelen Koninklijke die in 1960 van f. 180 tot f. 120 zijn gedaald, deze week weer tot boven f. 130 konden stijgen, dat is met 50% sinds de laagste stand. Ook in de VS heeft men op deze beide aandelen blijkbaar weer het oog gesla gen, maar ook de Amerikaanse aande lenmarkt trekt nieuwe kopers, ondanks de voortduur van de recessie, waarvan men verwacht dat de nieuwe regering er een eind aan zal maken Het index cijfer van Industriële aandelen, in 1960 van 685 tot 566 gedaald, is dit jaar al weer van 610 tot 625 gestegen en het is nog altijd zo dat men zich in Amster dam door Wall Street graag een hart onder de riem laat steken. Nieuwe uitgaven „Maar" vijf dagen De Tweede Wereldoorlog blijft geen wonder overigens de aandacht trekken en telkens weer verschijnen boeken, die een of ander aspect min of meer uitvoerig belichten. Zo verscheen bij Van Gorcum, Assen en Het Wereldvenster, Baarn een zeer gedocumenteerd standaardwerk over de korte strijd, die Nederland in de mei dagen van 1940 tegen de Duitse in vallers voerdeVijf oorlogsda gen en hun twintigjarige voorgeschie denis, van de hand van een bij uit stek deskundige, de gepensioneerd lui tenant-generaal bij de Generale Staf J. J. C. P. Wilson. Dit monumentale werk van ongeveer driehonderd pagina's, geïllustreerd met acht kaarten en zes tig foto's, geeft militair-verantwoord be scheid op de vraag wat er in die vijf dagen, waarin Nederlands leger .vloot en luchtmacht tegen de geweldige Duitse overmacht standhielden, nu eigenlijk precies gebeurd is. De bedoeling van de schrijver is geweest aan de hand van de feiten te voorkomen, dat er nu en later smalend gesproken wordt over „maar" vijf dagen, dat het Nederlandse militaire verzet duurde. Want dat zou krenkend zijn, zegt generaal Wilson, ten opzichte van de mannen, die in 1940 een zo ongelijke strijd hebben moeten leveren. Van hun kant bovendien onder bijzonder ongunstige voorwaarden als gevolg van de te geringe bereidheid ge- durende vele jaren van het grootste deel van het Nederlandse volk en zijn regeringen om de noodzakelijke gel den voor de landsverdediging beschik baar te stellen Terecht wijdt de auteur dan ook enige hoofdstukken aan de twintigjarige voorgeschiedenis van die vijf dagen, omdat ze anders niet begrepen zou kunnen worden. Men leest beschamende onthullingen over de gevolgen van de militaire afbraak, maar anderzijds ook vele staaltjes van grote persoonlijke moed aan Nederlandse kant toen de vijand eenmaal tot de aanval was overgegaan. Generaal Wilsons boek is zeer systematisch van opzet, soms op het formele af: de schrijver ver zuimt dan ook niet achter elke naam de onderscheiding voor betoonde moed te vermelden. Wie echter denken mocht, dat dit stuk geschiedschrijving „droog" is, vergist zich. Op bijna elke pagina vermeldt de auteur boeiende details over de gevechtshandelingen, waardoor een verhaal ontstond, dat de lezer moeilijk uit handen kan leggen. Nuchtere ver melding van dramatische feiten werd ongemerkt een spannend relaas. Genezen verklaard, door Graham Gree ne. Om een harlekijn, door E. Mant, Graham Greene Omnibus: Als een slag veld; Kind van Albion; Kogels a contant; Brighton Rock en Kalahari een verloren wereld, door L. van der Post. Geïll. Uitg.: Contact Am sterdam/Antwerpen. Ephlauros en Kreta, de slang en de stier, door dr. J. A. Schröeder. Paul Gauguin, door M. de Sablonière en Normale mensen en de Psychiatrie, door H. Dobbelsteln. Uitg. Wereid-Bibllotheek, Amsterdam. Sesam Nieuwe/geïllustreerde Wereldge schiedenis. (Dl. 1) Egypte en zijn buren; dl. 2) De Perzen en de Grieken; dl. 3). Het Hellenisme en het Oudste Rome; dl. 4) Romes bloeitijd. Uitg. Bosch en Keu- ning N.V., Baarn. De Bijhei als hoek van schoonheid, door dr. B. Wlelenga. 6e druk. Uitg.: Kok N.V., Kampen. De weduwnaar, door Simeon Malgret en het lijk b(J de sluis, door Sl- menon Dat had Je niet gedacht, door Cheyney Een \rouw moest verdwijnen, door Boi- leau-Narcejac rarte -S bridge De zwar Er Is een kind ontvoerd, door Fr. Dur- Het mes op de gorgel. Gorgelrijmen en andere gedichten door C. Buadingh Het mysterie van het Goff's Plein, door M Allingham Echtelyke liefde, door A. Moravia Claudlne op school, door Willy en Co- lette Nieuwe vlinders vangen, door Fr. de Clercq Literair akkoord. Een keuze uit bijdra gen verschenen in de Zuid- en Noord nederlandse letterkundige tijdschriften van het jaar 1959, bijeengebracht door H. van Herreweghen, B. Decorte, Ed. Hoornik en A. van Veen Van kleur tot zwart. Fotograferen en filmen, door Hille Kleinstra Vrouwen van de Islam, door Assla Djé- bar Italië, door K. Gullers en S. Trenter. Op het kankerfront, door R. Clarke Dans Theater, door Bibeb, met foto's van E. v. d. Elsken en E. Posthuma de Boer. Maria Callas, door L. Rlemens Vrouwen van Israël, door Sam Waage- naar Vermeer, door L. Gowing Renoir, door A. Bosman Van Gogh, door dr. G. Knuttel Lautrec, door prof. dr. Gotthard Jed- licka De kleine v(jf, met foto's en tekst van Sam Waagenaar. Zwarte Beertjes-pockets. Uitg.: A. W. Bruna en Zn, Utrecht. Adventure in oil, door Henry Longhurst, Sidgwick en Jackson, London In 1959 vierde The British Petroleum Company Ltd het vijftigjarig bestaan, ter gelegenheid waarvan dit boek werd geschreven door een bekend Engels jour nalist. Deze geschiedenis van de „BP" is niet een dorre opsomming van histo rische feiten, maar een relaas over de mensen, die dit grootse werk hebben vol bracht. Perzië (Abadan), Irak, Koeweit, Canada en Trindidad behoren tot de gebieden, waar de British Petroleum grote activiteit ontplooid heeft, een ac tiviteit zó groot en zó belangrijk, dat Sir Winston Churchill dit boek van een „woord vooraf" heeft willen voorzien. Niet minder dan vijftig fotopagina's op kunstdruk verluchten dit werk. Het spel van staat, een politieke en staatkundige oriëntatie, door drs. M. L. Snijders, Scheltema en Holkema, Am sterdam Een bijzonder nuttig boek, dat als naslagwerk over de inrichting van de staat vlot leesbare en overzichte lijke informatie verstrekt. Het is niet eenvoudig tamelijk droge stof als de or ganisatie van gemeente en provincie, de politieke partijen en hun beginselen, de wijze van verkiezing der Kamerleden, de vorming van een Kabinet, de be voegdheden van de Staten Generaal en de wetgeving, het Kabinet en de Konin gin, de economische ordening in ons land (o.a. de PBO), de rechterlijke macht, Nieuw-Guinea en het Statuut, de Benelux en de Europese samenwerking en tenslotte ook nog het „Europa van de Zes" op een aantrekkelijke wijze aan de lezer te presenteren. De schrijver is daar over het algemeen wél in geslaagd, al was het een heksentoer een redelijke mate van volledigheid te combineren met een gelijke mate van leesbaarheid. De hierboven genoemde onderwerpen komen dagelijks in de kolommen der dagbladen voor en een lezer, die eniger mate op de hoogte wil zijn, dient daar toch wel eens iets over gelezen te heb ben. Wie het op school geleerd heeft, zal heel wat vergeten zijn. Beide categorieën: zij die zich wel eens willen oriënteren en degenen, die de oude stof op een prettige wijze willen ophalen, kunnen hier terecht: in onge veer 270 bladzijden wordt een duidelijk panorama van dit uitgestrekt terrein geboden. Het tijdschrift „Baksteen" (uitgave van de Ver. De Nederlandse Baksteen industrie in Arnhem) is zijn derde levensjaar ingegaan. De bedoeling is de eigenschappen en toepassing van klei- produkten in het licht te stellen. Elk nummer van dit geheel op kunstdruk papier uitgevoerde blad bevat fraaie kleurenfoto's, die de bijzondere charme van dit prachtige materiaal tot haar recht laten komen. In het jongste num mer .vijdt architect D. Meersma een be schouwing aan de progressieve bouw in de landbouwsector. Een speciaal artikel is gewijd aan de baksteenarchitectuur in Duitsland, een bijdrage van de Gro ninger deskundige Wigboldus. Voorts bevat dit nummer artikelen over het gebruik van baksteen bij montage bouw, over mortels bij het metselwerk en over wintermetselwerk in baksteen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4