BALANSTIJD Nederl. opera voor televisie „Radio speelt liever zelf operaatje" Met een enkel woord Sanapirin saa Juivefe [Wmasepf Agenda PICTOGRAM ZATERDAG 14 JANUARI 1961 Nergens ter wereld is men zó bedacht op het welzijn van het Nederlandse volk als in het Kremlin. Wie ken. nis genomen heeft van de bijna vader lijk-bezorgde nota, welke de Sovjetrus- sische regering deze week aan onze zaakgelastigde in Moskou heeft laten overhandigen, krijgt de indruk, dat de communistische kopstukken vrijwel doorlopend bezig zijn met de vraag, hoe men het Nederlandse lam aan de klau wen van de Amerikaanse wolf kan ont rukken. Nu ja, doorlopend is wat over dreven, want er zijn nóg een paar punt jes, die de aandacht vragen: de cata strofe in de Russische landbouw en het klungelwerk van het ministerie van Agrarische Zaken de vertroebelde ver standhouding met het regime in Pe king, het heimelijk stichten van rode „uitvalsbases" in Afrika en Midden- Amerika (Ouba, bij Uncle Sam voor de deur!) en het bedrijven van spionage om met de minst mogelijke inspanning in het bezit te komen van de indus triële en militaire geheimen van het Westen. Maar afgezien van deze kleinig heden ligt het belang van het Neder landse volk de hoge Ieders in Moskou toch wel zeer na aan het hart, getuige deze nota, waarin natuurlijk, naar echt- communistische zede, ook de dreigemen ten niet ontbreken. Véél honing, maar óók azijn; een oud recept, dat, de eeuwen door, door alle agitators gebruikt is, die indruk op de massa wilden ma ken. 1» n ernst: een diplomatiek stuk als dit, I al is het verre van origineel, is toch J wel weer een hoogtepunt van onbe schaamdheid en huichelarij. Nu wist Shakespeare vier eeuwen geleden al, dat de duivel om zijn doel te bereiken zelfs uit de Schrift citeert, zodat de zalvende toon van politieke godvruchtigheid in deze nota eigenlijk geen verbazing be hoeft te wekken. Iedere Nederlander, die enigszins op de hoogte is van de jongste geschiedenis, weet dat ons land zich een trouw lid van de NAVO be toont, omdat wij, na de gruwelijke er varing van vijf jaar nazi-bezetting, ge vrijwaard willen zijn tegen de verplet terende last van een vermoedelijk veel langduriger en in elk geval nóg zwaar dere terreur van de rode wereldverove raars. In Moskou doet men zich nogal eens voor* als kort van memorie, maar hier te lande weet men nog zeer wel wat het lot is geweest van Tsjecho- Slowakije en later van Hongarije en van al die andere landen achter het ijzeren gordijn, die tot op dit ogenblik gebukt gaan onder het kolonialistisch- imperialistische juk van „het bevriende Rusland". De na-oorlogse wereldgeschiedenis is, van het Kremlin uit gezien, een ononderbroken reeks pogingen om de westelijke grenzen van de Sovjet- Unie definitief naar de Atlantische kus ten te verleggen. Moskou heeft niets na gelaten om dit doei te bereiken, hetzij indirect door het verbreken van de ban den tussen de Westelijke landen en Azië en nu ook Afrika, hetzij rechtstreeks door openlijke ondermijning van de Westelijke weerstand. Om dit laatste te verhinderen hebben de landen van de vrije wereld, onder leiding van Amerika, zich aaneengesloten in de NAVO en behoort het dus ook tot de taak van Ne derland een deel van de daaruit voort vloeiende lasten voor zijn rekening te nemen. Het spreekt vanzelf, dat wij dit niet van harte doen. Als een Nederlan der geld uitgeeft, vraagt hij in de eerste plaats naar het tastbare nut en aange zien de meeste landgenoten slechts over een beperkt fantasie beschikken, kost het menigeen moeite zich voor te stellen waar die hoge defensielasten goed voor zijn, temeer daar de moderne wapens er niet ongevaarlijker op zijn geworden. Toch dragen wij ons pak, omdat ons volk anderzijds realistisch genoeg is om in te zien voor welke keus het staat. En daarom had Moskou zich de moeite kun_ nen besparen een half-pluimstrijkendë half-dreigende nota af te geven. Aan ons is dat niet besteed. Principe-a k koord Het is te verwachten, dat binnen- niet al te lange tijd een begin zal worden gemaakt met een regelmatig optreden van de Nederlandse Ope ra voor de televisie. Dezer dagen is tussen de Nederlandse Televisie Stichting en de Opera-directie in principe overeenstemming bereikt over nauwe samenwerking en on- middelijk is begonnen met bepaalde projecten nader onder de loep te Bij de Nederlandse Opera is men zeer verheugd over dit akkoord, dat het mo gelijk maakt een groter operapubliek te kweken. Vele kijkers zullen eveneens op prijs stellen, via het beeldscherm kennis te kunnen nemen van de presta ties van dit nationale instituut, dat im mers voor een belangrijk deel uit de belastingopbrengst wordt gefinancierd en derhalve als „gemeenschappelijk eigendom" kan worden gezien. Merkwaardig is daarnaast, dat er met de radiowereld geen enkel contact al thans geen plezierig contact bestaat. Bij de Nederlandse Opera acht men het zeer teleurstellend, dat de omroepver enigingen nimmer gebruik hebben ge maakt van de voor de hand liggende mogelijkheid om de Nederlandse Opera studiouitzendingen te laten verzorgen van opera's, die men toch reeds op het repertoire heeft en diie na maandenlange repetities grondig zijn voorbereid. In plaats daarvan geeft men in Hilversum de voorkeur aan eigen produkties, die uieraard opnieuw financiële offers vra gen. Een van de operadirecteuren zei hierover: „Men is daar begiftigd met een eigen produktiedrift. Wel worden regelmatig artiesten, die op kosten van de Nederlandse Opera zijn opge leid, uitgenodigd om voor de radio op te treden. De omroepverenigingen vin den dat kennelijk heel normaal en schrijven ons zelfs boze brieven, als wij onze artiesten geen vrijaf geven voor radiorepetities op momenten, dat wij hen zelf niet kunnen missen". Wie voor ogen houdt, dat Moskou zich nergens meer over verheugt dan over innerlijke spanningen en de daaruit voortvloeiende verzwak king van de landen in de vrije wereld, zal de stakingsagitatie in België diep betreurd hebben. Gelukkig hebben beide partijen elkaar tot op zekere hoogte we ten te vinden, zodat de koorts vermoe-^ delijk zal zakken. Maar de schade is groot, niet alleen de financieel-econo- misohe, maar ook de morele, zowel op het stuk van de toch al moeilijke inter ne verhoudingen in België zelf als ten aanzien van de internationale reputatie van een land, dat zich thans meer dan ooit moet inspannen om een bevredi gende plaats te behouden in het kader van de Euromarkt. Psychologisch zijn de uitbarstingen van de laatste weken op allerlei wijze „verklaard", doch dit neemt niet weg, dat deze explosie van onevenwichtigheid zeker ook moet wor den toegeschreven aan ondergrondse agitatie, waarvoor velen, met name in het Waalse land, helaas'maar al te ge voelig zijn gebleken. En het is een veeg teken, dat de Belgische regering èn de topleiding van de Belgische socialistische partij blijkbaar slecht waren voorbereid op de mogelijkheid, dat een man als de Waalse socialistenleider Renard naar een zo verouderd middel als „directe actie" zou kunnen grijpen. Wat de rege ring aangaat: anders zou zij de omstre den „eenheidswet" beter hebben voor bereid en de socialistische oppositie nau. wer bij de indiening hebben betrokken. Nakaarten heeft weinig zin. Twee dingen zijn duidelijk geworden: het brok wetgeving waarom het gaat, is allerminst een voorwendsel om de verminderde inkomsten speciaal op de arbeiders te verhalen (zie de uiteen zetting elders in dit nummer) en, in de tweede plaats: er zijn nog tal van te kortkomingen in het Belgische staats bestel die om spoedige verbetering roe pen. De belastinginning bijv. laat veel te wensen over en velen zien naar Frans en vooral Italiaans voorbeeld kans hun verplichtingen op dit punt op een schandelijke wijze te ontduiken. Ook in Nederland betaalt niemand met vreugde hoge belastingen maar er is toch zoveel gevoel van maatschappelijke saamhorigheid dat ernstige pogingen tot ontduiking uitzonderingen zijn. Bo vendien is de Nederlandse belasting- denst wel zó goed georganiseerd dat er van grove misstanden geen sprake is. Premier Eyskens wilde die wanverhou dingen uitroeien maar slaagde er blijk baar niet in zijn goede bedoelingen op de juiste wijze .aan de man te brengen'. Voeg hierbij dé wrok over het sluiten van' een aantal onrendabele mijnen in Wallonië, de teleurstelling over de Kon- go-crisis en de duistere agitatie van ul tra-linkse elementen, dan wordt de on rust van de afgelopen weken voor het verbaasde buitenland veel duidelijker. BINNENLAND - In ambt Vollenhove is gisteravond het 6-jarig zoontje van de familie Win ters onder een vrachtauto geraakt en aan de bekomen verwondingen overleden. Het jongetje fietste achter de vrachtauto aan. Op zeker moment stopte de auto en reed daarna achteruit, waarbij het kind onder de auto kwam. Het overleed in het zie kenhuis, waarheen het is gebracht. Achteraf is gebleken, dat donderdag twee Duitse straaljagers in botsing zijn gekomen boven het grensplaatsje Nord- horn. De piloot van een der toestellen, luitenant Arnold, is om het leven ge komen. De tweede man, die gewond werd aangetroffen, na aan een parachute te zijn neergekomen, blijkt de piloot van het tweede toestel te zijn geweest, dat zich ten noorden van Nordhorn diep in de grond had geboord en totaal was uitge brand. Het toestel van luitenant Arnold (28) explodeerde zoals bekend in de lucht. Over de toedracht van het on geval ontstond hevige verwarring, daar de luchtbasis Ahlhorn aanvankelijk slechts één toestel als vermist opgaf en men in de veronderstelling verkeerde, dat er twee personen in dat toestel hadden gezeten. In de Nieuwe Ebbingestraat te Gro ningen is gisteren de 79-jarige H. W. Nolden uit Groningen door een bestel auto gegrepen en gedood. De heer Nolden stak te voet de rijweg over, toen de be stelauto naderde. Hij bleef staan, maar liep op het laatste moment toch door. In de Noordbargerstraat in Emmen is gisteravond de 66-Jarlge mevrouw Hol- tiesDerks bij het oversteken van de rijweg door een auto gegrepen en op slag gedood. De luchtpostsluitingen voor de op varenden van de jager Utrecht zijn vast gesteld op: 18 Januari ten 13.00 uur; 25 januari ten 13.00 uur; 7 februari ten 13.00 uur; 11 februari ten 16.00 uur; 18 februari ten 16.00 uur. De brieven dienen geadresseerd te zijn: p/a Amster- dam-C.S.-Marine. De zeepoststukken wor den opgenomen in de normale zeepost zendingen naar Ned. Nieuw-Guinea. De Tupolev-104 b, een straalvlieg tuig van de Russische luchtvaartmaat schappij Aeroflot, is gisterochtend bij het opslepen naar het platform van Schip hol aan het neuswiel beschadigd. De passagiers zijn met een lijntoestel van de K.L.M. naar Praag vertrokken. De recherche te Tilburg heeft een 37-jarige vertegenwoordiger in auto's, af komstig uit Molenschot aangehouden, wegens verduistering van f 7600. Tijdens werkzaamheden voor een garagebedrijf te Tilburg heeft hij bij het afleveren van auto's in de laatste helft van het vorig jaar gelden ontvangen en deze niet af gedragen, maar voor persoonlijke doel einden aangewend. Nederland zal ook dit Jaar vertegen woordigd zijn op de Grüne Woche, die van 27 januari tot 5 februari 1961 te Berlijn zal worden gehouden. De Grüne Woche is een grote landbouwtentoonstel ling die zich in de afgelopen tien jaren heeft ontwikkeld tot een internationale jaarbeurs van agrarische produkten. Bo vendien is deze Grüne Woche een jaar lijks trefpunt geworden van de 6 EEG- landen. BUITENLAND Sinds 1951 hebben de V.N. 274 mil joen postzegels, aerogrammen en brief kaarten uitgegeven, die in totaal circa 10 miljoen dollar (bijna 40 miljoen gul den) hebben opgebracht. Dit Jaar zullen zes nieuwe zegels worden uitgegeven. De eerste is van het Internationale Gerechts hof en verschijnt 13 februati. opwekkend pijnverdrijvend MOEDER VAN NEGEN KINDEREN GEDOOD Gistermiddag is in Illikhoven onder Roosteren de 50-jarige mevrouw Knub- ben om het leven gekomen. Zij kwam terecht onder het voorwiel van een vrachtauto, die voor de brug over het Julianakanaal stond en even achteruit, reed om een tegenligger gelegenheid tot passeren te geven. Het is niet duidelijk hoe het slachtoffer, dat per bromfiets eveneens de brug wilde passeren, onder de auto is gekomen. Het slachtoffer was moeder van negen kinderen. Reeds nu eerste tomaten Gistermiddag zijn door de firma Pan- nevis N.V. te Delft de eerste tomaten aan de Delftse groenteveiling aange voerd. Dit is vier tot vijf weken vroeger dan normaal. De tomaten brachten 27 tot 40 cent per stuk op. HIIID ir ZEEP en CREME I Aangezien het hier om een zuiver- Belgische kwestie ging, is het be treurenswaardig, dat Britse, West- duitse en Nederlandse socialistische vak bonden zich met deze stakingsactie heb ben bemoeid door het verstrekken van z.g leningen. Hier te lande werd aan vankelijk als argument aangevoerd, dat het hart luider had gesproken dan het verstand. Een eerlijke erkenning, maar daarom niet goed te praten, omdat van het bestuur van een groot vakverbond verwacht mag worden, dat het zijn ver stand wèl gebruikt. Slap was het excuus van het Vrije Volk dat het erom ging na het einde van de staking de finan ciële gevolgen op te vangen. Dit soort uitingen van argeloosheid is voor nuchtere Nederlanders onaanvaardbaar. De regering-Eyskens stond immers voor het feit, dat een minderheid van het volk door wilde agitatie op straat tracht, te te verhinderen wat de meerderheid in het parlement op het punt stond goed te keuren. Gevaarlijke sabotage daden en beschadiging van openbaar en particulier bezit waren aan de orde van de dag, de Waalse opruier Renard spoorde aan tot vernieling en het be stuur van de BSP in Brussel keek mach teloos toe... Intussen trokken vrouwen en kinderen uit de stakingscentra naar hun familie in de omgeving, omdat zij niet langer te eten hadden. Uit medelij den met deze stakingsslachtoffers kun nen geestverwanten dan in de zak tas ten, maar toch zeker niet op een ogen blik, dat het hard tegen hard gaat! Er bestond immers, gegeven de zeer zwakke partij-leiding in Brussel, geen enkele garantie, dat die leningen niet recht streeks aan de raddraaiers ten goede zouden komen voor het ten uitvoer leg gen van nóg meer destructieve activi teiten. Dit voorval moge een les zijn: géén financiële steun bij buitenlandse onrust met een zó duidelijk politiek ka rakter als in België. Onbekenden hebben gisteren uit een Londense synagoge twee zilveren vazen ter waarde van circa 8000 gulden ge stolen, tapijten en kunstvoorwerpen ver nield en flessen inkt tegen de muren kapot gegooid. Men meent met vanda lisme en niet met een uiting aan anti semitisme te doen te hebben. Een rechtbank in San Francisco heeft een antiquair tot 10.000 dollar boete veroordeeld wegens medeplichtig heid aan de import van antieke Chinese kunstvoorwerpen in de V.S. Deze voor werpen, ter waarde van circa driekwart miljoen dollar waren afkomstig uit com- munistisch-China en de Amerikaanse re gering heeft handel met dit land ver boden. De Amerikaanse filmactrice Audrey Hepburn heeft het ziekenhuis in Luzern, waar zij vorig jaar juli een zoon ter we reld bracht, een bedrag van 10.000 fran ken geschonken voor een' stichting tot steun aan ongehuwde moeders die in dit ziekenhuis bevallen. In Addis Abeba is gisteren een cul tureel verdrag gesloten tussen Ethiopië en de Sovjet-Unie. Het verdrag voorziet o.m. in de uitwisseling van studenten, leraren, culturele en sportdelegaties. President Mohammed AJoeb Khan van Pakistan is gisteren voor een bezoek van vier dagen aan Joego-Slavië in Bel grado aangekomen. Hij zal vermoedelijk besprekingen voeren over Joegoslavische economische hulp aan Pakistan. Bij een spoorwegongeluk in Joko- hama (Japan) zijn zes personen gedood en honderdentwaalf gewond, van wie vier zeer ernstig. Op een overweg kwam de trein in botsing met een vrachtauto, waarna twee rijtuigen ontspoorden. Een tweede trein reed vervolgens op de eerste in, waardoor in een der rijtuigen brand ontstond. De openbare aanklager van Karls ruhe heeft de vroegere SS-officier. Erich Ehrlinger, in staat van beschuldiging ge steld wegens moord en medeplichtigheid aan moord in meer dan 2.000 gevallen. Hij zou in het tijdvak van 1941 tot 1943 in Polen op bevel van Hitier meer dan 2.000 joden hebben doen terechtstellen. Ook zeven voormalige ondergeschikten van Ehrlinger zijn in staat van beschul diging gesteld. Zij bevinden zich in hechtenis. In de nationale vergadering van de V.A.R. zal binnenkort een wetsontwerp worden ingediend over de rechten van de vrouw. Op grond daarvan zullen de man nen voortaan niet meer met een vrouw kunnen trouwen die Jonger is dan de helft van hun leeftijd. Een mohammedaanse echtgenoot zal zich niet meer van een echtgenote kunnen ontdoen door driemaal te zeggen: „Ik verstoot je". Hij mag nog wel vier vrouwen hebben, maar een tweede huwelijk zal de eerste vrouw grond voor echtscheiding verlenen. Prinses Ira von Furstenburg Hohen- lohe, de gescheiden echtgenote van Prins Alfonso Hohenlohe met wie zij op 15- jarige leeftijd was getrouwd, is in het huwelijk getreden met de Braziliaanse miljonair Francisco („Baby") Pignatari. Radio-Vaticaanstad heeft bekendge maakt dat er op het ogenblik 35 r.-k. negerbisschoppen zijn. Een van hen is kardinaal. De Westdultse minister van Buiten landse Zaken, Von Brentano, lijdt aan longontsteking en heeft zijn voorgenomen reis naar het Oosten moeten afzeggen. In zijn plaats vertrekt thans de minister voor Bondsraads- en Vluchtelingenzaken, Von Merkatz, op 22 januari voor een reis van veertien dagen naar Indonesië, Siam, Birma, de federatie van Malaya, Singa pore en Ceylon. - In Londen is officieel meegedeeld, dat premier Macmillan dit jaar een be zoek aan Japan hoopt te brengen, ver moedelijk in het najaar. - De laatste drie leden van de staf van de Amerikaanse ambassade in Ha vanna zijn gisteravond naar de V.S. teruggekeerd. De enige Amerikaanse di plomaat, die thans nog op Cuba verblijft, de consul in Santiago, wordt vandaag op de basi6 Guantanamo verwacht. Zoals bekend zal Zwitserland de belangen van de V.S. op Cuba behartigen. De minister van Financiën van de Westduitse deelstaten hebben besloten aan economisch minder ontwikkelde lan den voor de tijd van vijf Jaar 500 miljoen mark zonder betaling van rente te ver lenen. Overeengekomen werd, dat de deel staten na afloop van die vijf jaar zullen beslissen, of de lening gedurende de nog resterende vijf Jaar van de looptijd wèl rente zal dragen. Een boer heeft in beneden-Oosten rijk een kostbare zilverschat uit de veer tiende eeuw gevonden. De boer, Joseph Buchegger, vond een ijzeren kist met honderd zilveren munten toen hij een muur wegbrak van zijn oude huis in een dorpje bij Wiener Neustadt. Deskundigen hebben verklaard dat de munten dateren uit de veertiende en vijftiende eeuw, en dat de waarde, hoewel niet onmiddellijk te schatten, „zeer hoog" moest liggen. - De Argentijnse minister van Econo mische Zaken, Alvaro Alsogaray, heeft verklaard, dat Argentinië de Europese crediteur-landen om uitstel van betaling op de schulden van Argentinië aan deze landen zal verzoeken, in het bijzonder voor de komende twee jaar. Vier mensen zijn overleden na het drinken van methylalcohol die volgens Radio-Boedapest door onverantwoorde lijke personen was gestolen uit een tank wagon op een station in Nylreghaza in noord-Hongarije. Veertien mensen zijn ernstig ziek in een ziekenhuis opgenomen en 116 konden na eerste-hulpverlening naar huls gaan. Beëdiging K.M.-officieren Op donderdag 19 januari a.s .des mor gens om 11 uur zullen op het Marine vliegkamp Valkenburg 6 beroepsofficie ren en 22 officieren, behorende tot de Koninklijke-marine-reserve worden be ëdigd. De beëdiging zal geschieden door de commandant van voornoemde inrich ting, kapitein ter zee vlieger J. C. Pet- schi. Tot de te beëdigen officieren be horen o.a. de officieren van vakdiensten der 2e klasse: G. J. de Jong uit Oegst- geest, P. A. de Moor uit Zoeterwoude, en L. Beckers uit Katwijk aan den Rijn; en de luitenants ter zee van speciale diensten der 3de klasse KMR: ir. F. de Fouw en F. J. M. van Oudenhoven, bei den uit Leiden en ir. P. T. Smulders en mr. J. J. H. Gerritzen, beiden uit Was senaar. ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Heils. 8 uur nam. ZONDAG St.-Antoniusclubhuis: Ned. Instituut voor Volksontwikkeling .Wielen door de woestijn". 10.30 uur voorm. Luxor-theaterZondagmorgenbijeen komst Bijzonder Kerkewerk. Spr. dr. R. Frankena over: „Het begin van de bijbel". 10.30 uur voorm. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur voorm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. MAANDAG Den Burchtgrote zaal)Propaganda- avond Leidse Bond van Volkstuindersver- enigingen 8 uur nam. Middelstegracht 5Heropening Chr. Kleuterschool. 8 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht 84)Vrou wenbond NW. Spr. mej. De Lange over Australië. 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad, 2 uur nam. Steenschuur 6: Ledenvergadering „De Natuurvriend". 8 uur nam. Wassenaar. Kasteel Oud-Wasse naar: dr. mr. J. Ozinga over: „Het evan gelie in een veranderde wereld". 8 u. nam. DINSDAG Stadszaal (foyer)Ledenverg. Ned. Chr. Reisvereniging. 7 30 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50—1.20 uur nam. Ambachtsschool: K. en O.-werk- cursus. Praktische autotechniek voor be ginners o.l.v. J. van Wyk. 7.30 uur nam. Gerecht 10: K. en O.-werkcursus. Voor dracht en uitdrukkingsvaardigheid o.l.v. mevr. L. Lunsingh Tonckens. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Streekverg. Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. drs. J. W. v. d. Hulst over christendom en cultuur. 8 uur nam. DONDERDAG Casino-theater: K. en O. „La traversée de Paris". 8 uur nam. Restaurant Van der Heijden: Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Spr. dhr. J. H. A. K. Gualthérie van Weezei over: „Onze politie, haar plaats in de samenleving en haar taak en or ganisatie in een grote stad". 12.30 uur nam. Rijksherbarium (Nonnensteeg 1)Jaar vergadering Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. afd. Leiden. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal)Abonne mentsconcert Residentie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo. Solist Gérard Sou- zay. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedie „Kasteel in Zweden". 8 uur nam. Zomerzorg: Filmavond Ver. oud-leer lingen der Ambachtsschool over het Hoogovenbedrijf. 8 uur nam. VRIJDAG Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN AcademieTentoonstelling van werk van Wim Bors, Johannes van Hoften en dada-documenten (tot 5 februari). Lakenhal: Tentoonstelling van 9 Leidse tekenaars. (Werkd.: 104 uur; 's zondags 14 uur. (Tot 23 januari). Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Panorama der prehistorie" Werk dagen 104 uur; 's zondags 14 uur nam (tot 15 januari) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur DE BIOSCOPEN Studio „Het laatste rendez-vous". 18 jaar. (Brief encounter). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Let's make love". 14 Jaar Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „Nonnen voor het vuurpeloton". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „Orfeu-negro". 14 jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 7.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. - De crisis in de Britse automobiel industrie is thans aanleiding voor Morris Motors in Cowley om een werkweek van slechts tweeeneenhalve dag in te voe ren. Op het ogenblik werkt men reeds drie dagen, maar de produktie moet op nieuw verminderd worden. De moeilijk heid is dat het bedrijf zoveel mogelijk vakmensen wil vasthouden voor betere tijden. Daartegenover klaagt het perso neel dat men in plaats van ander werk te zoeken, gebleven is, omdat gezegd was dat de crisis slechts korte tijd zou duren. - Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland heeft een uitnodiging van pre mier Macmillan, op 22 en 23 februari een bezoek aan Engeland te brengen, aan vaard, aldus heeft een regeringswoord voerder te Bonn gisteren bekendgemaakt. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. VARA: 14.05 V. d. Jeugd. 14.40 Gram. 15.50 Boekbespr. 16.10 Harmonie-orkest. 16.30 Streekuitz. 16.50 75 Jaar ANBM, le zing. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Labour en atoombom, lezing. 18.30 Lichte muz. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, praatje. 19.40 Cursus, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Ge- var. progr. 21.15 Soc. comm. 21.30 Lichte muz. 22.00 Scaramouche, hoorsp. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. progr. 23.10 Gram. m. comm. 23.40 Biljartrep. 23.43 Gram. 23.55 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 14.00 Koorzang. 14.20 Lichte muz. 14.40 Jazzmuz. 15.10 Franse les. 15.30 Gr. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Sportpraatje. 17.00 V. d. jeugd. 18.00 Kunstkron. 18.30 Gr. 18.45 Van klanten en wanten weten, vragen- beantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Me- mojandum. 19.30 Lichte muz. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Radiofllharm. ork. en solist. 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing. 21.10 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wij lui den de zondag in. 23.00 Religieuze muz. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00 Veilig verkeer. 17.10— 17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weer- overz. KRO: 20.20 Brandpunt. 21.00 Ge- var. progr. 22.00 Filmprogr. VOOR ZONDAG 15 JANUARI Hilversum I, 403 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. VPRO: 10.00 V.d. jeugd. JXOR: 10.30 Kerkdienst. 11.30 Vragenbeantw. VPRO: 11.45 Berichten uit de kerken, lezing. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.07 De toestand in de we reld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 V. d. milit. 14.00 Boekbespr. 14.15 Stereo- fonisch conc. (I. d. pauze: 15.15-15.40: Toneelbeschouwing)16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Gesprekken met luisteraars, lezing. 17.15 Anglicaans-Hervormd ge sprek. VARA: 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. 18.30 Lichte muz. 18.55 Journalistenforum. 19.30 Cabaretprogr. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 'n Odyssee met z'ntwee, hoorsp. (1). 21.15 Promenade-ork. en so liste. 22.00 Gram. 22.30 Nws. en meded. 22.45 Journ. 23.00 Volksliederen. 23.15 Sportuitsl. 23.20 New York calling. 23.25 Nieuwe gram. 23.55-24.00 Nws. •3ub3ut-pjooh "idO BH 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen l VEEL TELLEN. Maak gebruik van een TELMACHINE Voor winkeliers ook te leveren met geldlade. Dus tevens KANTOORMACHINEBEDRIJF HAARLEMMERSTRAAT 167—171 LEIDEN Trianon „Nooit op zondag". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „De zwarte ridder". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donder dagcyclus: „Al Capone". Astra-theater Wassenaar Vrijdag 8 u., zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur: Schmutziger Engel, 14 jaar. Maandag, dinsdag en woensdag 8 uur Verraad op bevel, 14 jaar. Donderdag 8 uur Mon Oncle. elke leeftijd. Zondag en woens dag 2.30 uur Teenager melodie, elke leeftijd. AVOND- EN NACHTDIENST VAN DE APOTHEKEN. Te Leiden zijn geopend de Doeza-Apo- theek, Doezastraat 31, tel. 21313 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. De Oegstgeester Apotheek, Wilhelmina- park 8, tel. 26274 is 's zondags geopend van 1213 en 's avonds na 18 uur. WEEKEINDEDIENST DER TANDARTSEN Voor spoedgevallen neemt waar mevr. M. J. H. van RijZitman, tel. 24912. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN. Voor spoedgevallen zijn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Wij- dicks, tel, 30177; Van Alphen. tel. 22268; Roodenburg Vermaat, tel. 26655; Meel, tel. 22522 en Stoffers, tel. 26193. Te Oegstgeest de doktoren Hugenholtz en Jr., tel. 20390. Bij geen gehoor hij Uw hulsart9 of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Hilversum II, 298 m. NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. IKOR: 8.30 V. d. jeugd. 9.00 Vroegdienst. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Inleiding Hoogmis. 10.00 Plechtige Hoogmis. 1.30 Gram. 11.50 Blokfluit en piano. 12.15 Buitenl. comm. 12.25 Ka- mermuz. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13.30 Gitaarspel. 13.45 V. d. jeugd. 14.15 Stereofonisch conc. (I. d. pauze: Wat ons bezig houdt, le zing en gram.). 16.25 Sport. 16.30 Ves pers. CONVENT VAN KERKEN: 17.00 Ge- ref. kerkdienst. NCRV: 18.30 Vocaal ens. en orgel. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samenzang. 19.30 Weg en werk der kerk hervormers, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Cabaretprogr. 20.30 Act. 20.35 Lichte muz. 21.10 Gram. 21.35 Het glazen dorp, hoor spel (2). 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondcollege. 23.00 Avondgebed. 23.15 Brabants-ork. 23.55-24.00 Nws. Radio Bloemendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet; 11 uur ds. G. Toornvliet - uitzending van dienst voor belangstel lenden op 8-1-1961; 12.15 Uitzending van Jeugdsamenkomst, gehouden in Amster dam; 2.45 uur Kinderdienst; 3.30 uur ds. G. Toornvliet. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 12.0013.30 Eurovisie Wengen: Intern. Lauberhorn skiwedstr. 16.0017.30 Rep. Rotterdam Nederl. kampioensoh. ere klasse bandstoten. AVRO: 20.00 Kunst- progr. 20.15 Het gezin, pedagogische le zing. 20.45 Amusementsprogr. NTS; 22.00- 22.30 Sport. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.20 Verz.progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Vragen beantw. 14.40 Kan ik U helpen? 15.00 Ork.conc. (Om 16.30-16.45 Lezing). 17.15 The Brains Trust. 18.00 V. d. kind. 18.50 Praatje. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. en Journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Godsd. progr. 21.25 Liefdadigh.oproep. 21.30 Hoorsp. 22.00 Plakboek voor 1931. 23.00 Nws. 23.10 Viool en plano. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. en weerber. 0.06 0.36 Kamermuziek. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 ni. 12.30 Kerkd. 12.55 Progr.overz. 13.00 Ver- zoekprogr. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Hoor spel. 15.15 Gevar. progr. 15.45 Hoorspel. 16.15 Filmprogr. 17.00 Lichte muz. 18.00 Gevar. progr. 19.00 Lichte muz. 19.30 Ge var. progr. 20.00 Nws. 20.05 Hoorsp. 20.35 Popul. muz. 21.30 Samenzang. 22.00 Ge var. progr. 23.00 Zangrecital. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 0.50 Meditatie. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutsclier Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. en weer ber. 13.10 Gevar. muz. 14.30 Barokmuz. 15.00 Verz.progr. 16.45 Lichte muz. 18.15 Ork.conc. 19.00 Nws. en weerber. 21.45 Nws. en weerber. 22.15 Hoorsp. 22.55 Dansmuz. 24.00 Nws. en weerber. 0.05 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork.conc. 17.45 Ork. conc. 19.35 Lichte muz. 20.00 Hedendaagse Franse musici. 22.45 Gram. 23.53-24.00 Nieuws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Gram. 12.15 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.35 Amus.- muz. (verv.) 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Gram. 15.30 Sportprogr. 17.00 Sport en nws. 17.10 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.50 Gram. 18.00 Vioolrecital. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 21.15 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05 Gram. 23.55-24.00 Nws. 484 m.: Geen opgave ontvangen. VOOR MAANDAG 16 JANUARI Hilversum 1, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym voor oued- re luisteraars. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 11.00 Damerork. en solist. 11.45 Voordr. 12.00 Zang en piano. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor ons platteland, praatje. 12.43 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beurs- ber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Klavecimbel recital. 14.30 Gram. 14.50 Chaplin in de Nederlandse literatuur, lezing. 15.15 Gram. 16.30 Gram. 16.40 Lichte muz. 17.00 V. d. padvinders. 17.15 Gram. 17.50 Milit. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Polit. lezing. 18.25 Lichte muz. 19.00 Gitaarmuz. 19.30 Muzik. lezing. 19.45 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.30 Nws., beursber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 11, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Theologische etherleergang. 11.00 Fluit en piano. 11.30 Quizprogr. 12.10 Gram. 12.25 Voor boe en tuinder. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoo radio. 14.35 Gevar. progr. 15.35 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Zangreci tal. 17.00 V. d. kleuters. 17.45 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.: Het bos in Nederlands Nieuw- Guinea, d. Ir. J. J. Mooy. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.20 Radiokrant. 19.50 Lich te muz. 20.20 De koperen helm, hoorsp. 21.05 Zangrecital. 21.35 Radio-filharm. ork. 22.00 Pari. comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Jazzmuz. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Actueel progr. 20.30 Filmvenster. 21.00 Om the Bowery, documentaire film. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 17.30 Sopr. en plano. 17.45 V. d. oudere luisteraars. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 1915 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Ge var. progr. 21.30 Hoorsp. 23.00 Nws. en comm. 23.30 Sopr. en piano. 23.45 Voor dr. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Piano recital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Lichte muz. 13.00 Gram. 13.31 Gevar. muz. 14.00 Gevar. progr. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.45 Muz. bij het werk. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Uitsl. races. 17.48 Gram. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en journ. 20.25 Sport, 20.31 Vragenbeantw. v. teenagers. 21.00 Gevar. progr. 21.31 Lichte muz. 22.00 Gevar. progr. 22.31 Gevar. muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Gevar. muz. 16.00 Middagconc. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 18.00 Nws. en weer ber. 19.30 Symf. conc. 21.45 Nws. en weer ber. 22.15 Jazzmuz. 23.00 Gram. 23.30 Lich te muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Ope rette- en conc. muz. 1.00 weerber. en gevar. miz. Frankr(|k 3, 280 en 235 m. 12.10 Ork. conc. 13.30, 13.50, 14.25, 16.00 en 17.70 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.00 Nws. 20.00 Ork. conc. 23.10 Sol. conc. 23.35 Gram. 23.53-24.00 Nws Brussel, 324 en 484 m. 324 in.: 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. lanb. 12.42 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Noorse liederen. 16.00 Koersen. 16.06 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.45 Franse les. 18.00 Protest, uitz. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Kamermuz. 20.35 Kunstka- leidoskoop. 20.50 Kamermuz. (verv.). 21.30 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.15 Meesterwer ken v. d. Italiaanse vokale polyfonie. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 m.: Geen opgave ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2