In KAMER en TUIN Op een draaiend platform worden 11650 koeien in 6V2 uur gemolken ZATERDAG 14 JANUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 MELK GAAT VIA LEIDINGEN VAN DE KOE DE FLES IN WAT IS DE BESTE CAMERA (li) BEDENK BIJ HET FOTOGRAFEREN STEEDS Minstens zo belangrijk als een hoge sluitersnelheid is een vaste, rustige hand. Vandaar dat het spreekwoord in het land der fotografie ook luidt: „Rustige spoed is altyd goed". En een ander, ook hooggeprezen wijsheid is: „Beter niet geblazen dan de lens bedampt!" In tegenstelling tot de normale opvatting is ook hier het gemakke lijk „door de knieën gaan" een lof felijke eigenschap, vooral bij kin derfotografie. Waardoor hoe vreemd het ook moge klinken „laag-bij-de- crond"-se opnamen vaak een hoge waardering wegdragen. Opnamen van Eigenschappen Type camera Formaat Landschappen Kinderen Portretten Sport Kleine voorwerpen] Eenvoudig in bediening Gemak by transport Schotvaardigheid Scherpte Veelzydigheid Boxcamera 4x4 6X6 4X6% 6X9 cm 4 3 1 1 1 9 4 6 2 1 Eenvoudige klapcamera 6X6 6X9 cm 6 5 2 2 2 6 6 4 6 2 Meer uitgebreide klapcamera 6X6 (6X9) cm 6 6 3 4 2 5 6 5 7 3 Eenvoudige kleinbeeldcamera 24X24 24X36 (18X24) mm 6 6 3 3 2 6 8 7 7 2 Meer uitgebreide kleinbeeldcamera (24x24) 24x36 mm 7 6-7 T 7 4 5 7 8 8-9 5-6 Verwisselbare optiek 24x36 mm 8 8 8 8-9 8 4 6 8 9-10 8 Kleinbeeld reflexcamera met verwisselbare optiek 24X36 mm 9 8 8-9 8 9 5 6 6 9-10 9 6x6 reflexcamera 6X6 cm 8 8 6 6 3 6 4 6 8-10 5 De koeien op de rotolector, vijf tig tegelijkDe dieren staan er rustig te wachten totdat zij gemol ken zijn. Zij hebben blijkbaar geen bezwaar tegen de draaiende bewe ging. Dierpsychologen beweren zelfsdat zij het prettig vinden. Boven elke koe bevinden zich de melkcontainers, die langzaam ge vuld worden. De glazen ruimte boven is er voor het publiek, dat het melkproces kan gadeslaan. Maar natuurlijk is het hermetisch van de melkplaats gescheiden. De farm heeft 35 schuren elk met een capaciteit van 50 melk koeien. Alle schuren zijn door een gang, die naar de rotolector loopt, met elkaar verbonden, 's Morgens en 's avonds om 9 uur begint het melken. De 1650 koeien zijn in ój/j uur gemolken. Iedere dag worden ze in dezelfde volgorde door de gang naar de rotolector geleid. De populaire Amerikaanse naam voor deze draaimolen is „cow merry- go-round". Vóór de koelen hun „heiligdom" bin nenkomen, passeren ze de badkamer, natuurlijk airconditioned. Daar wor den ze door een vrouw van middelbare leeftijd gekleed in witte jas, met warm water schoongespoten. Na de badjuf frouw passeren de koeien een melker, ook in witte jas, die regelmatig een monster neemt, dat hij test op vlokken, bloed- of watermenging. De gang komt nu uit in het air conditioned lokaal waar de continu ronddraaiende rotolector staat. Het ap paraat heeft vijftig staanplaatsen. Zo dra een koe haar staanplaats heeft in genomen, sluit een stalen hek om haar kop, een oud-middeleeuws gebruik, en zij begint haar omwenteling, die slechts 10 minuten in beslag neemt. Aan het begin ervan staat een man, die van iedere koe de uier en de ach terdelen schoonmaakt met een desin fecterende lap, voor iedere koe een nieuwe. Vei-volgens sluiten twee man nen het elektrisch melktoestel aan, dat de koe met de aanpalende melkfabriek verbindt. Iedere staanplaats heeft zijn eigen melktoestel, dat tijdens de omwente ling, nadat het van de koe verwijderd is, automatisch in een desinfecterend zeepbad en daarna in een heetwater- spoelbad zakt. Het is dus weer volko men schoon voor het de volgende koe aangegord wordt. Vlak voor de koe naar haar punt van uitgang is teruggedraaid, opent het stalen hekwerk om haar kop, waarop zij een gangetje voor zich ziet, waarin zij, zonder dat het haar ge zegd hoeft te worden, met grote spoed verdwijnt. Dit gangetje leidt onder gronds terug naar de stallen. Zodra de koe op haar basis is terug gekeerd wordt zij gevoed: per dag 10 pond gedroogd Luzernegras, 14 pond hooi, 36 pond maisstro. 9 pond ge mengd graan en 80 liter water. De koeien vinden bij terugkomst niet al leen maar voer, maar ook een volledig gereinigde stal. Slechts luchtdichte buizen Iedere staanplaats heeft een glazen container waar de melk in uitkomt. Tijdens de omwenteling ledigen zy zich automatisch in een weegmachine die steeds het gewicht noteert op een band, zodat van ieder koe afzonderlijk een produktiestaat kan worden bijge houden. Vanuit de weegmachine wordt de melk direct naar de melkfabriek geleid, waar het via pasteuriserings- buizen en andere machinerieën in fles sen wordt gegoten. Van de koe tot de fles passeert de melk slechts luchtdichte buizen, en kan door niemand aangeraakt worden. Platform voor kijkers Het personeel dat helpt by de roto lector bestaat uit vyf man. Eén doet niets anders dan met een knip van zyn vinger de koeien hun staanplaats wyzen, één man reinigt de koeien, twee man brengen de melktoestellen aan, en één man verwijdert ze weer. De koe zelf behoeft niets anders te doen dan in en uit te stappen, en de rest verzorgt de rotolector; 300 koeien per uur. Tydens de omwenteling spuit een waterstraal de vloer van de passerende staanplaatsen schoon; een cirkelvor mige goot om de rotolector zorgt voor afvoer. Boven de rotolector ligt een platform, met glas hermetisch afgeslo ten van de melkplaats. Het is daar ten gerieve van de talryke bezoekers die een kykje willen nemen en zo het pro ces uitstekend kunnen volgen. Men kan er ook een verversing kry- gen: gekoelde melk, rauw of gepas teuriseerd, want beide mag Walker Gordon verkopen. De bacterie standaarden voor de hoogstgeklassifi- ceerde consumptiemelk in Amerika zyn 10.000 per milliliter in rauwe melk en 500 in gepasteuriseerde melk. In Walker Gordon-melk zyn deze cyfers gemiddeld 2000 en 100. Daarentegen staat dat Walker Gor don-melk wat duurder is dan andere melk. Maar de consumenten, die hoofd- zakelyk gevonden worden in New York, Philadelphia en delen van New Jersey betalen graag wat meer voor deze melk. Eigen laboratorium Walker Gordon heeft vee-artsen in eigen dienst die de veestapel onder- strenge medische controle houden, en een arts die al het personeel wekelyks keurt. Men heeft een eigen medisch en veterinair laboratorium. Behalve de melkery en de melkfa briek heeft Walker Gordon 970 ha Zodra een koe minder melk gaat ge ven dan 61 liter per week, moet de boer deze koe naar zyn eigen boerdery terugbrengen en haar vervangen door een beter exemplaar. Walker Gordon eist van de boeren dat zij iedere een heid op tenminste 95 pet. van de sterk te houden, en dat het percentage melk vet van iedere eenheid gemiddeld ten minste 4 pet. Is. De boeren moeten al het voer van Walker Gordon kopen en voeren met de door Walker Gor don voorgeschreven hoeveelheden. Walker Gordon verkoopt de volgende soorten melk: rauwe melk met 4 pet. vet, gepasteuriseerde melk met 4 pet. vet, gehomogeniseerde-gepasteux-iseerde melk met 4 pet. vet dat niet meer boven komt dryven, afgeroomde melk, acidolphiusmelk met acidolphius en 2 pet. vet voor zieken, melk, waaruit 90 pet. van de natrium is verwyderd, en FICUS ELASTICA Ficus elastica en speciaal de decora met grote en brede en niet hangende bladeren is wel een van de mooiste kamerplan ten. Men kan er veel plezier van hebben, doch ze is erg gevoelig voor koud leidingwater. Leiding water op zich zelf doet haar geen kwaad, doch het is veel te koud; doe er daarom een scheut warm water doorheen. Het wa ter moet beslist lauw-warm zyn. Er wordt ook wel eens geklaagd over vlekken op het blad. Er is nu een bladvernieuwer in de handel. Elke zaadhandelaar zal hem U kunnen leveren. Als de bladeren er mede worden inge wreven, zal men ervaren hoe ze opnieuw gaan glimmen en de lelyke vlekken zullen verdwynen. De Ficus kan er ook niet te gen om met de voet in het water te staan; vooral niet onder in de sierpot, doch ook geen water op het bloemschoteltje laten staan. Het is veel beter het overtollige water na een kwartier te verwij deren. De Ficus moet in een warme kamer gekweekt worden. Als de bladeren gaan hangen, kan dat komen door het koude water of door te weinig water, doch ook door een te lage tem peratuur; zorg dus voor vol doende warmte. Het is ook nuttig als de plant wekelyks een weinig be mest wordt; de bekende kamer- plantenmest kan men voor dit doel gebruiken. Per liter water zal men één theelepeltje moeten oplossen en met die liter vloei- mest kan men wel twintig ka merplanten bemesten. De meeste Ficusplanten iy- den eigeniyk gebrek en staan in een te kleine pot. Men ontvangt haar van de bloemist wel in een flinke pot, doch op den duur is die toch veel te klein en dus zal men moeten verpotten in een ruimere pot. Zorg er dan voor dat onder in die pot wat scher ven komen; het afvoergaatje mag in geen geval verstopt ra ken; het overtollige water moet beslist wegkunnen. Als een Ficus te hoog opgroeit, kan men die ook marcotteren, doch dat kan men beter door de bloemist laten doen. G. KROMDIJK DE FICUS ALS KAMERPLANT king, dat bepaalde camera's weinig ge schikt zyn, andere by voorkeur ge bruikt kunnen worden om op het aan gegeven terrein goede resultaten te boeken. Om een voorbeeld te noemen: Wie sportfoto's wil maken, zal onder de boxcamera's het cijfer 1 voor dat on derdeel der fotografie vinden vermeld. Het is zoals oude schoolvossen wel eens zeggen een één voor de moeite, want deze toestellen zyn geheel onge schikt om de bewegingen, welke met sportbeoefeningen gepaard gaan, vol doende scherp vast te leggen. Het cij fer 8 tot 9 daarvoor vinden we echter in de kolom voor de meer uitgebreide kleinbeeldcamera's, omdat by deze toestellen sluitersnelheden van 1/500 tot 1/1000 seconde voorkomen. Nu telt elke eigenschap niet voor iedere liefhebber van de fotografie even zwaar. Nemen we achter de dub bele streep byvoorbeeld het makkelijke transport van een toestel, dan zal dit vooral voor een groot deel van de vrouwelijke amateurs van meer belang zyn dan voor de mannelijke aanhan gers, die er immers vaak geen been in zien om behangen als een kerstboom met tas, toestel en statief rond te sjouwen op stugge jacht naar motie ven. Een ieder oordele voor zichzelf welke factoren by hem een grote of kleine rol zullen spelen. Natuurlyk is een overzicht als bo venstaand alleen maar een vorm van benadering. Mogelyk zou iemand kun nen opmerken: Waarom is hier bij voorbeeld de meer uitgebreide klap- camera gunstiger beoordeeld voor het maken van sportopnamen dan een eenvoudige klapcamera? Beide zyn toch in bouw hetzelfde en ook de zoe ker zal niet veel verschillen. Maar om dat de grootste sluitersnelheid van een meer uitgebreide klapcamera hoger zal liggen dan die van het eenvoudige type en ook omdat de eerste vaak met een gekoppelde afstandmeter is uit gerust, is deze waardering hoger ge steld. Tenslotte mag men uit de cijfers, welke vergeleken worden met die van een schoolrapport niet de conclu sie trekken, dat enkele camera's toch maar heel wat „onvoldoendes" heb ben! Het is een waardering, die uitgaat van de meest ideale oplossing, die maximaal tien punten kan halen. En elk punt in de lyst moet meer worden gezien als een winstpunt. Dan blykt zelfs ook de eenvoudigste camera voor hem, die tot nu toe niet kon fotografe ren, steeds een aanwinst te zyn. bouwland in exploitatie, waarop het per jaar 1540 ton Luzernegras kweekt en 13.600 ton maisstro. Behalve deze voorraden et ende koeien ook nog 2200 ton ander voer op dat de onderneming elders koopt. De koeien worden gebed op pindadoppen, waarvan per Jaar 2300 ton verbruikt wordt. De naast de stallen staande grasdro gerij droogt 's zomers Luzernegras en 's winters koemest, die gedeeltelyk op het bouwland gebruikt wordt en voor de rest verkocht door de hele Verenig de Staten. By de stallen staan vier silo's voor veevoer, waarvan Walker Gordon zegt, dat het de grootste ter wereld zyn. In aparte stallen zyn ondergebracht 600 droogstaande koeien en 550 stuks jong vee. Boeren ingeschakeld Het bouwland wordt niet rechtstreeks door Walker Gordon geëxploiteerd maar verhuurd aan vrye boeren, die zich verplichten de hele produktie aan Wal ker Gordon te leveren, de mest te gebruiken die de onderneming voor schrijft en zelf verkoopt, en de hoe veelheden en kwaliteit te leveren, die Walker Gordon redelyk acht. Wetenschappelijk en technische spe cialisten van de onderneming staan de boeren by. De veestapel is op de zelfde wyze gedecentraliseerd. De koeien zyn onderverdeeld in eenheden van 50 stuks, iedere schuur brengt een eenheid. De koeien zyn en blyven in eigendom van boeren uit de omgeving, waarvan ieder een of meer eenheden bezit. De boer is verplicht zich zyn eigen eenheid in de schuur van Wal ker Gordon te voederen en schoon te houden. In het artikel van vorige week noem den we verschillende typen van ca mera's, met de belofte een overzicht te geven van bepaalde voor- en na delen ervan. De onderstaande tabel, die dit over zicht vormt, verlangt enige toelichting in verband met de waardering, die daarin wordt gebruikt. Net als by een ouderwets schoolrapport lopen de cy fers, die hierin voor bepaalde eigen schappen worden gegeven, van 110. Wordt in sommige gevallen meer dan één cyfer genoemd, dan betekent dit dat in dat type uitvoeringen zyn, waarin de waardering uiteenloopt. In de kolommen vóór de dubbele vertikale lyn staan de meest gebruikte opname gebieden van fototoestellen vermeld. Hierin komt dus tot uitdruk- melk met extra toegevoegde room (de ze melk bevat 10 pet. vet.) Binnen enkele minuten na het mel ken wordt alle melk gekoeld tot be neden 40 graden Fahrenheit en blyft onder die temperatuur tot zy by de klant afgeleverd wordt, afgezien na tuurlyk van het pasteuriseringsproces. Alle melk wordt binnen 48 uur na het melken by de klant afgeleverd. De Walker Gordon-rotolector is enig in Amerika. Het enige andere land dat er een bezit is Australië. Hy heeft daar een capaciteit van 25 koeien per omwenteling. Italië is bezig er een te bouwen. Wanneer volgt Nederland? s'Werelds grootste boerderij: bij Princeton Even buiten Princeton in de staat New Yersey ligt het complex van Walker Gordon, Tweemaal per dag melkt men er 1650 koeien op een cirkel vormig draaiend platform. De melk gaat door lei dingen rechtstreeks van de koe de melkfles in, zonder met de buitenlucht in aanraking te komen. Dit is mogelijk gemaakt door de „rotolector", een (Van een bijzondere medewerker) soort draaimolen waarop iedere tien minuten vijf tig koeien worden gemolken. Walker Gordon combineert produktie van veevoeder, melken van koeien, het melkfabriekproces en de verkoop van gedroogde mest. Per dag produceert de onder neming 24.600 liter melk, ofwel ruim 15 liter per koe, melk met een vetgehalte van minstens 4

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 18