IS HART VAN BRABANT NOG „ACHTERGEBLEVEN GEBIED"? Castro wil uitblijven van invasie rechtpraten Prehistorie in tivintigste eeuw Mensen geïsoleerd aan zee van modderdie weg'genoemd wordt Algemene vergadering LTM en LTJ Toekomst voor landbouw jonger en is niet bepaald rooskleurig MOEILIJK OM EEN PLAATS TE VINDEN IN AGRARISCH BESTEL Fransman Millet verdedigt in de V-raad het standpunt van België VS vergroten voedselleveranties aan Kongo Raadstukken van Zoeterwoude Onze mobilisatie voorkwam de actie der Amerikanen en ivonnen bloedloze strijd ZATERDAG 14 JANUARI 1961 (Van onze Bredase correspondent) In Hilvarenbeek en Goirle spot men met meetkundige axioma's. De kortste weg tussen deze beide plaat sen is namelijk niet de rechte lijn, maar een kromme, die over Tilburg leidt. Deze rechte lijn vormt al dertig jaar onderwerp van discussie, maar een jonge arts heeft ervoor gezorgd, dat hij de laatste dagen in het mid delpunt van de belangstelling is ko men te staan. De rechte lijn wordt namelijk gevormd door de ongeveer 7 km. lange Goirlse Dijk, die beide gemeenten met elkaar verbindt. Aan deze weg en de enkele zijwegen wo nen ruim dertig gezinnen, met él- kaar ongeveer 150 personen. Deze ge zinnen wonen ieder op een eigen eilandje, in een zee van modder en diep-geploegde karresporen, die ge zamenlijk het wegdek moeten vor men. De modder stoort zich evenmin aan de ernst van een begrafenis. In alle gevallen moet de lijkkist op de paarde- wagen naar de begane weg worden ver voerd, waar hij wordt overgeladen in de lijkauto. Bij bruiloften is het niet veel beter gesteld. De boeren klagen steen en been. Ze lijden gemiddeld duizend gulden per jaar schade. De melk moet naar de ste nen weg gebracht worden enz. enz. Schuldvraag Wie is de schuld van dit achtergeble ven gebied? Er zijn nogal wat vingers, die naar elkaar wijzen. Bijna de gehele Goirlse Dijk is eigendom van de gemeente Hil- varenbeek. Het deel van Goirle wordt in het voorjaar met subsidie van de cultuur-Technische Dienst verhard. Ook Hilvarenbeek krijgt een dergelijke sub sidie, maar deze wordt niet aan de Goirl se Dijk besteed. Tot de jongste wethou dersverkiezing stond deze dijk boven aan de urgentielijst. Er kwamen nieuwe wet houders, die daarin verandering brach ten. In Hilvarenbeek noemt men vooral wethouder Kuipers als de man die in deze kwestie een beslissende rol heeft gespeeld. Door zijn toedoen zou de ge meenteraad indertijd met 7 tegen 4 stemmen besloten hebben andere wegen te laten prevaleren boven de Goirlse Dijk. Uitdrukkelijk werd ons verzekerd dat burgemeester J. Meuwsen alle medewer king wil geven aan verbeteringsplannen voor de dijk, maar dat hij in het college veel tegenwerking ondervind. Van ge meentewege verwachten de bewoners van deze dijk niet veel heil. Van d§ C.T.D. mag per jaar een subsidie van f50.000 besteed worden. Voor het totale wegen plan is f. 400.000 nodig. Men rekent nu uit dat het nog 8 jaar kan duren eer de dijk aan de beurt is. Het actieco mité heeft ook het plan zijn grieven aan Gedeputeerde Staten van Brabant ken baar te maken. De modder is niet alleen triest en troosteloos, maar ze remt ook het nor male gezins- en arbeidsleven. Iedereen lijdt eronder: de bewoners, de midden stand, de dokter, de verpleegster en de geestelijke. Zij allen gaan niet naar hun klanten of patiënten, maar ze gaan op avontuur. Pionieren als in de dagen, dat de weg nog onbekend was. Ze weten wel wanneer ze gaan, maar nooit wan neer ze terugkomen. Met de auto kan men zo ver komen als de modder het toelaat, en de rit eindigt meestal ach ter de tractor of het paard van de boer, voor wie dit soort werk routine is ge worden. Actiecomité Halverwege deze prehistorische weg staat een restaurant, dat de nog al pe dante naam „Het Kasteeltje" draagt. Daar heeft het actiecomité, dat zich tot doel stelt een einde te maken aan deze „voorhistorische toestand", bij journa listen een gewillig oor gevonden voor hun grieven. Gewilliger dan dat van het gemeentebestuur. In de loop van deze week hebben de buurtbewoners een ver gadering gehouden en daaruit werd een litanie van klachten gedistelleerd. In het actiecomité heeft ook zitting de jonge arts W. J. Sengers, assistent in het Sint-Elisabethziekenhuis te Til burg. Sedert een jaar is hij pension gast in „Het Kasteeltje". Dezer dagen heeft hij voorlopig zijn biezen gepakt en zich gevestigd in Tilburg, zodat hij ze ker was iedere dag de patiënten te kun nen helpen. De Goirlse Dijk is geen landbouwers paadje, in doorsnee is hij zes tot acht meter breed. Er is vrijwel geen stuk redelijk begaanbaar. Zelfs niet in de zomer, want dan is het een woestenij. Een man met gevoel voor statistiek heeft uitgerekend dat de afgelopen zo mer ruim 500 auto's uit het losse stuif zand moesten worden gesleept. Dit geeft enig idee hoe de toestand in de herfst en in de winter is. Geïsoleerd De bewoners zijn volkomen geïso leerd. Er zyn momenten, dat ze naar een van de dorpen moeten en dan bie den alleen platte wagen of tractor uit komst. De zondagse kerkgang laten ze er niet onder lijden en het moet voor de pastoor en dominee veel troost geven dat him schaapjes zich zoveel moeite ge troosten. Zij, die te voet gaan, soppen met grote laarzen over de weg. Waar de Goirlse Dijk overgaat in de normale stenen weg, worden de laarzen uitge trokken en bij een goedwillende kennis in depot gegeven. Uit de tassen komen de schoenen, die hen verder ter kerke zullen dragen. In omgekeerde richting is het uiteraard niet gemakkelijker. De brievenbesteller komt alleen als de weg enigzins begaanbaar is. In de afgelopen zomer heeft een bosbrand ongestoord zijn gang kunnen gaan omdat de brand weer was blijven steken. Er kunnen zich situaties voordoen waarbij levens op het spel staan. In januari van het vorige jaar achtte een huisarts het noodzakelijk, dat een aanstaande moeder met spoed naar het ziekenhuis werd overgebracht. De zie kenauto bleef anderhalf uur in de mod der steken. Toen de huisarts terugkwam was het pasgeboren kind gestorven. Dokter Sengers vermijdt zorgvuldig het een en ander met elkaar te combineren en vindt daarvoor de voorzichtige for mulering „dat door omstandigheden niet is kunnen worden voldaan aan de wen sen van de arts om de vrouw zo gauw mogelijk op te nemen". Geveilde percelen Ten overstaan van notaris W. S. Jong- sma te Leldien. Hulzen met bovenwoningen en erven Uiteretegraoht 1, la, 3, 3a en 5. 5 a teza men na afmijning ln bod: f23.235.— ko per: J. C. Uylembroek te Lelden q.q. voor: f23.295.—. Hulzen met bovenwoningen en erven Langestraat 21, 21 a, 23, 23a, 25, 25a, 25b, 25c tezamen na afmijning in bodi: f 22.550 koper: H. D. van Weizen te Oegetgeest, q.q. voor; f23.550. Huls en erf Oranjegraoht 11 ln bod: f3.600.koper: H. D. van Weizen te Oegstgeest, q.q. voor: f3.825. Huls en erf Sint-Pancrassteeg 3 ln bod1: f2.400.koper: E. van Starkenburg te Lelden, q.q. voor f 2.750. Huls en erf Waairdgraoht 101 ln bod: f4.050.koper: F. Brands te Lelden voor: f4.050. Huls en erf Waa/rdgracht 77 ln bod: f2.600.koper: H. D. van Weizen te Oegstgeest, q.q. voor: f 2.720. Huls en erf Waardstraat 6 in bod:: f3.600.koper: C. J. L. Coster te Was senaar voor: f3.600. Huls en erf Rijnstraat 28 ln bod: f2.150.koper: H. D. van Weizen te Oegstgeest, q.q. voor: f 2.270. Hulzen en erven 2e Looierstraat 70 en 72 tezamen in bod: f 5.900.koper: J. van Iterson te Lelden, q.q. voor; f6550.-. Hula en erf 4e Binnenvestgracht 33 ln bod; f2.150.- koper: H. D. van Weizen te Oegstgeest. q.q. voor: f2.290. Hula met bovenwoning en erf Waard- gracht 157, 157a in bod: f3.400.koper: H. D. van Weizen te Oegstgeest, q.q. voor: f3.700.—. Huls met bovenwoning en erf Oranje- gracht 107, 107 a, ln bod: f5.900.— is niet verkocht. Vele jongeren, die werkzaam zijn in de land- en tuinbouwsector, waren vandaag in Leiden. In de Stadsgehoorzaal had namelijk de algemene vergadering plaats van de LTM (land- en tuinbouw meisjes) en de LTJ (land- en tuin- bouwjongens). De algemeen voor zitter van de LTJ, de heer E. C. Jacobs, sprak omstreeks half tien een jaarrede uit. Hij vond het nuttig in dit jachtige le ven eens een dag stil te staan en om in een jaarvergadering van de Katholieke Land- en Tuinbouw Jongeren bijeen te komen. „Dit is een goede gelegenheid ons te bezinnen op de feiten, waarmee wij als jongeren geconfronteerd worden. Zo kunnen wij onze koers bepalen. Wij willen proberen de problemen van gods dienstige, sociale, culturele, maatschap pelijke of technische aard op te lossen. Het blijft een zaak van grote betekenis, dat wij dit niet alleen doen, maar in samenwerking met ouderen. Het afgelo pen jaar was de verstandhouding met het hoofdbestuur van de LTB uitste kend geweest. Samen is er iets tot stand gebracht. Het rapport van de commissie Teeltregeling en Vestigingseisen getuigt hiervan, doordat dit sympathiek en waardevol is geaccepteerd, niet alleen gewestelijk maar ook in onze nationale organen. Het zou onjuist zijn en onre delijk. wanneer ik deze samenwerking de sociaal-economische instellingen zon der meer zou passeren", aldus de heer Jacobs. De verzekeringsinstellingen, de Cen trale Coöperatie en het Boekhoudbureau hebben voor daadwerkelijke financiële steun zorg gedragen. Niettemin is de toekomst niet zo rooskleurig. Vele jon geren vinden geen plaats in het agra risch bestel. Wanneer men de ontwikke ling gadeslaat, met name in de randstad Holland, met zijn stadsuitbreiding, aan leg van nieuwe wegen, recreatiegebieden, woningbouw enz, is het duidelijk, deze structuurveranderingen intensief bestu deerd moeten worden. Die studiemoge lijkheid is er door de georganiseerde studiedagen en weekeinden. STADSNIEUWS De 5-jarige Jacob Heijmans, wonende aan de Verlengde Lammenschansweg, is gistermiddag omstreeks kwart voor vier aangereden door een personenauto. De jongen werd op de Koninginnelaan ach terna gezeten door kinderen. Hij rende, zonder op het verkeer te letten, de rij baan over. Met twee gebroken boven benen en een hersenschudding moest het kind door de EHD naar het Aca demisch Ziekenhuis worden overgebracht UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN Bij beschikkingen van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd aan de Leidse Universi teit: Voor het jaar 1961 tot wetenschap pelijk ambtenaar voor de geschiedenis van de tekst van het Oude Testament in de faculteit der godgeleerdheid W. Baars, thans assistent, en met ingang van 1 januari 1961 tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse in vaste dienst voor de biofysica J. Amesz, thans assis tent. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hendrica, dr. van H. Herbert en G. ?an uijn; Willem Frederik Heinrich, zn. van M. de Graaff en A. H. A. Schröder; Willem, zn. van W. F. van Dam en A. van Iperen; Johannes, zn. van J. G. Zadelaar en M. J. Flippo; Johanna Geertrulda Maria, dr. van J. Hanno en L. J. Brandt: Maria Margaretha, dr. van J. Q. de Graaf en C. C. van der Kwartel; Willem Hen drik Jan, zn. van C. Haasbroek en C. E. van der Graaff. ONDERTROUWD W. Kokkedee en J. Verhoogt; A. Duin dam en D. J. L. Platteel; P. A. A. Fasel en D. H. Bon; J A. van Vliet en H. E. van der Mei); J. P. Pluim Mentz en I. T. Bol; J. C. Seller en G. van Houten; J. C. Ravesloot en K. H. Blerling; W. H. de la Rie en P. C. Kalse; W. Honsbeek en A. H. Weideman; J. P. Versteege en H. M J. van der Weljden; W. H. Waanders en G. Lepelaar. OVERLEDEN H. F. Prins. 85 Jaar. man; C. J. Wurzer, 79 Jaar, echtgen. van N. de Water; J. C. Oostdam, 30 Jaar, echtgen. van N. P. Kempen; H. Muilwijk, 89 Jaar, man; G Groeneveld, 81 Jaar. wed. van G. van den Ent; M. W. Kroon, 6 Jaar, dochter; N. R. Maal, 4 Jaar, zoon. Kader Er moet een select kader gevormd wor den. Meer nog dan voorheen is een goe de instelling op de ontwikkelingen in EEG-verband noodzakelijk. Vragen rij zen op als: Hoe is onze aanpassing bij de verwezenlijking van de Euromarkt? Spreker kon constateren dat de bewe ging in het afgelopen jaar sterker werd. Hiervan getuigen de problemen, die aangesneden en onderzocht werden. Met name noemde de voorzitter de eisen, welke gesteld worden aan een econo mische, sociale en mechanische bedrijfs voering, kredietverlening en de moge lijkheden om aan een krediet te komen en de afvloeiing naar andere bedrijfs takken. Activiteiten De heer Jacobs keek daarna terug op de activiteiten in het jaar 1959. Aller eerst was er het MIJARC-oongres in Lourdes, verschillende acties worden nog gevoerd. Mej. P. Straathof opende een half uur later de algemene vergadering van de LTM. Na een gezamenlijke lunoh ln het St - Antoniusclubhuis. werd 's middags we derom in de Stadsgehoorzaal de opvoe ring van het blijspel „Ze kregen wat ze wilden" bijgewoond. Dit is een stuk, ge schreven door Louis d'Alton. dat door leden van het Kath. Hoofdstad Toneel onder regie van Leonard Beek op de planken werd gebracht. Behandeling moord Engelina Feenstra De Amsterdamse rechtbank zal de moordzaak Engelina Feenstra woensdag a.s. met gesloten deuren behandelen. Een 28-jarige gehuwde Amsterdamse los- werkman, die op 7 april J.l. ln de wo ning van hoofdinspecteur J. Schipper van de Amsterdamse politie in de Ter gouwstraat de 17-jarige telefoniste Lina Feenstra uit Leeuwarden van het leven beroofde, zal doodslag vergezeld van, al thans voorafgegaan door een ander strafbaar feit (ontucht), ten laste wor den gelegd. De maximumstraf hiervoor bedraagt levenslang of een tijdelijke van ten hoogste 20 jaren. Het hoofd van het Amsterdamse ar rondissementsparket, mr. W. P. Bakho ven zal als officier van Justitie optreden ln deze moeilijkste moordzaak na de oorlog, welke door de Amsterdamse re cherche pas na 22 dagen intensief speur werk werd opgelost. De loswerkman, die slechts eenmaal voor een kleine diefstal werd veroordeeld en bekend stond als voyeur of gluurder, kon worden gearresteerd na identificatie van zijn vingerafdruk op de gitaar van het slachtoffer. Het meisje dat in Am sterdam werkte werd met het lint van deze gitaar gewurgd. OP HET NIPPERTJE OP ZEE NOG MEE Vier reporters van de Braziliaanse ra dio en televisie hebben gisteren de op windendste achtervolging in hun aan opwindende momenten toch al zo rijke carrière meegemaakt. Urenlang hadden zR 's morgens op Verolme's werf via een directe lijn druk gesticulerend met Rio de Janeiro gepraat over het vertrok van de „Minas Gerais", de trots van de Brazilliaanse Marine. Zij praatten nog toen de tros sen werden losgegooid en het vllegdek- schip, waarmee zU naar Brazilië zou den reizen, langzaam van de kade werd getrokken. Dat was overigens allemaal nog overeenkomstig het schema. Maar ln de volgende fase hun eigen vertrek sloeg het noodlot toe. Het motorbootje, dat hen naar de „Mi- nas" zou brengen kreeg pech en dobber de machteloos rond in het verbindings kanaal. Het vliegdekschip geraakte steeds verder uit het gezicht. Vrijdag-de-dertiende Verolme's sleepboot „Cornelis van der Lee", die de „Minas Gerais" tot op de Waterweg had geëscorteerd, kon het wan hopige groepje nog op het nippertje hulp bieden. Het werd een onvergete lijke achtervolging, urenlang, tot enkele mijlen buiten de kust, waar de „Minas Gerais" voor anker was gegaan omdat ook de commandant, kapitein ter zee Hello Leoncio Martins, de afwezigheid inmiddels had bemerkt. De Fransman Pierre Millet heeft gis teren bü het debat over Kongo ln de Veiligheidsraad het standpunt van Bel gië verdedigd. De Belgen hebben zoals Kongolese troepen van de regering in Leopoldstad op 30 december Roeanda- Oeroendi laten binnenkomen. Millet verklaarde dat België toen niet in strijd heeft gehandeld met de beheer- schapsovereenkomst. België heeft slechts gereageerd op een verzoek van president Kasavoeboe van Kongo toen het facili teiten verleende aan Kongolese troepen voor een operatie die gericht was op handhaving van de integriteit van het Kongolese grondgebied. De Belgen, aldus Millet, hebben dus niet deelgenomen aan een internationaal conflict, omdat een dergelijk conflict niet bestond. De Afrikaanse en Aziatische landen die lid zijn van de Veiligheidsraad, dienden een ontwerpresolutie in. Hierin wordt de Algemene Vergadering verzocht de faciliteiten die België in Roeanda-Oeroendi aan de Kongolese troepen heeft verleend, te beschouwen als een schending van de mandaatsover eenkomst. Voorts wordt de Belgische regering in de ontwerpresolutie verzocht „alle acties tegen de republiek Kongo te staken" en onmiddellijk maatregelen te treffen om te voorkomen dat Roeanda-Oeroendi ge bruikt wordt voor doeleinden, die in Nieuwe directeur Hoogovens Met algemene stemmen is ir. A. Drij ver in de gisteren te Amsterdam gehou den buitengewone algemene vergaderin gen tot directeur benoemd van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken NV en van Breedband NV, beide te IJmui- den. Bij beide vennootschappen is aldus het aantal leden der directie gebracht op vier. Bij Breedband NV werd voorts met algemene stemmen tot commissaris benoemd de heer J. Louwman. direc teur-generaal voor industrialisatie en energievoorziening. Hiermede werd voor zien in de vacature ontstaan door het aftreden van mr. L. de Block. Schilderijen terecht De Amsterdamse politie heeft bij de Haarlemse kunstschilder W. A. van der Colk de drie schilderijen terugbezorgd, die sinds februari van het vorig jaar waren vermist. De heer Van der Colk had toen met de drie werken deelgeno men aan de voorjaarstentoonstelling van de vereniging .St-Lucas' in het Ste delijk Museum in Amsterdam. De schil derijen zijn teruggevonden in de kelder van een bodebedrijf in Den Bosch dat gereorganiseerd werd. Onmiddellijk na de vondst is de Amsterdamse politie ge waarschuwd, die de schilderijen is gaan halen om ze bij de heer Van der Colk te Haarlem terug te bezorgen. Medische dienst Voorschoten: dokter Tonino, Voor straat 23, telef. 2349. Wijkverpleging: Gezondheidscentrum, telef. 2177. Oegstgeest: dokter Hugenholtz sr en jr., telef. 20390. Wassenaar: dokter H. W. Plink, Lan ge Kerkdam 66, telef. 2075; dokter H. S. Boogaart, Storm van 's-Gravensandeweg 1, telef. 4466. Apotheken: Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, telef. 2402. Leiderdorp: dokter P. van 't Woud, Hoofdstraat 40, telef. 30070. Warmond: dokter A. W. Bots, Voor hout. telef. 02532-7393. Wijkverpleging: zuster Meijssen, Kerklaan 17A, Voorhout, telef. 02532-7796. VOORSCHOTEN Rectificatie Ten onrechte meldden wij gisteren boven het verslag van het jubileum van mej. W. Swart, dat zij „afscheid nam van haar kinderen". Niets is echter min der waar. Mejuffrouw Swart wensen wij dan ook nog vele jaren mét haar kin- deren. Voorts biedt de redactie haar grond aan de Korte Mienlng tegen f 25 welgemeende excuses aan. per M2. voor de bouw van een wijk- De raad van Zoeterwoude komt op woensdag 18 januari a.s. in vergadering bijeen. De agenda omvat 23 punten. Indertijd heeft de raad besloten tot het aanschaffen van reddingshaken. Hiervoor werd een krediet verleend. Nu deze haken ontvangen zijn, blijkt, dat ze nog geschilderd moeten worden. Bo vendien zijn de stokken te lang om ze aan de lantaarnpalen te hangen, zodat B. en W. nu voorstellen palen met ankers te slaan, waarop de reddings haken kunnen worden neergelegd. Hier voor wordt een krediet gevraagd van f 550.- De garage bij het woonhuis Noord- buurtseweg 1, waarin de vrachtauto van de gemeente wordt gestald, kan wor den verhuurd aan de Rijkspolitie. Hier tegen bestaat geen bezwaar, omdat de gemeente inmiddels eigenaresse is ge worden van de eigendommen van de heer N. van den Akker aan de Mle- neng. Hierbij is een zeer grote garage, waar de gemeente-auto nu zal worden gestald. B. en W. stellen voor de garage bij het pand Noordbuurtseweg 1 m.i.v. 1 januari a.s. te verhuren aan de Rijks politie tegen f 25 per maand excl. water. Nu de gemeente een personenauto heeft aangekocht t.b.v. de burgemeester, is het wenselijk, dat deze kan worden gestald in de onmiddellijke nabijheid van de woning van de burgemeester. De woningbouwvereniging is bereid één van haar boxen aan de gemeente te verhuren tegen f 25 per maand. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten. Op 24 augustus besloot de raad aan het Wit-Gele Kruis te verkopen 400 M2 WIJ Premier Fidel Castro heeft gisteravond in een vergadering van vakbondsleden meegedeeld, dat de mobilisatie van de Cubaanse strijdkrachten na 20 januari de dag waarop Kennedy als president van de Ver. Staten wordt beëdigd zal worden beëindigd. President Dorticos verklaarde, dat de mobilisatie niet nutteloos is geweest hoewel de invasie niet is gekomen. „WU hebben een bloedloze strijd gewonnen". van de Ver. Staten van het begin af aan een duidelijk standpunt zal inne men. „Wij geloven niet, dat, nadat de regering-Eisenhower prestige heeft ver loren, de nieuwe regering deze absurde politiek zal voortzetten. Agressie tegen Cuba zal door de solidariteit van alle volkeren, die Cuba vriendschappelijk ge zind zijn, eindigen in vlucht of totale vernietiging van agressors". De basis Guantamano is voor Cuba geen moeilijkheid, want de Amerikaanse positie ls na het verbreken van de poli tieke betrekkingen onhoudbaar gewor den, aldus Castro. Dorticos verklaarde dat Cuba de basis niet zal aanvallen, omdat dit de Ver. Staten een voorwendsel zou geven om tegen Cuba op te treden. Cuba zal de Ver. Staten „via de gebruikelijke inter nationale wettelijke kanalen" vragen van deze basis afstand te doen. Brallende redes van premier en president Castro merkte op, dat de produktie te lijden heeft gehad van het feit dat de bekwaamste arbeiders onder de wape nen waren, omdat het gehele leven van de natie was geconcentreerd op het verdedigen van de revolutie en het land. Hij noemde het van groot belang dat „de vijand geen verrassingsacties heeft kunnen ondernemen"!! „Wij hebben ons bijzonder ingespan nen niet alleen om een aanval te weer staan, maar ook om een aanval te voor komen. Het is daarom dat wij ons op voet van oorlog hebben geplaatst en de kwestie bij de Ver. Naties aanhangig maakten". Cuba hoopt dat de nieuwe regering gebouw. Ged. Staten achten deze prijs te laag. Dit moet worden f 33.26. Het Wit-Gele Kruis heeft met deze prijs genoegen genomen, zodat voorgesteld wordt het eerste besluit in te trekken en thans te besluiten tot verkoop tegen f 33.26 per M2. Voor het aanleggen van een trottoir tussen de Schenkelweg en de Jan van Banningstraat, in de Zuidbuurtseweg, heeft de gemeente een perceeltje grond nodig van 35 M2. De eigenaar de heer P. van Bemmelen is bereid dit stukje grond aan de gemeente te verkopen tegen f 1. Voorgesteld wordt hiertoe te besluiten. Bij het maken van een nieuwe boog brug over de Weipoortsevliet heeft de gemeente de beschikking gekregen over een perceeltje grond van C. Rotteveel en N. H. Berg. Zij zijn bereid deze perceeltjes aan de gemeente over te dragen tegen f 1 mits aan Rotteveel f 174.84 en aan Berg f 150 wordt be taald wegens schade toegebracht aan hun belendende percelen. B. en W. stel len voor aldus te besluiten. A?ngezien het aantal avondvergade ringen ten raadhuize zich de laatste Jaren aanzienlijk heeft uitgebreid, zijn B. en W. van mening, dat hiervoor a3n de gemeentebode een vergoeding moet worden toegekend. Voorgesteld wordt een bedrag te geven gelijk aan het presentiegeld voor commissieverga deringen, dat momenteel f 4.50 bedraagt. De commissie voor onderzoek van de begrotingen is van mening, dat de jaar wedde van de wethouder, thans f 1525 te laag is. De burgemeester is het hier mede eens en stelt voor aan G.S. te ver zoeken deze wedde m.i.v. 1 januari JJ. vast te stellen op f 2.000 per jaar. Bij de aanbieding van de gemeente begroting voor het Jaar 1961 wijzen B. en W. er op, dat de nieuwe regeling voor de financiële verhouding tussen rijk en gemeente nog steeds niet tot stand ls gekomen. Bij de samenstel ling van de begroting moest dan ook met de oude regeling worden rekening gehouden. Er kon geen sluitende be groting worden verkregen. Tot een be drag van ruim f 42.000 moest over de reserve worden beschikt. In de begroting zijn geen kapitaalsuitgaven geraamd, omdat en de commissie openbare wer ken én B. en W. van mening zijn, dat in de loop van het jaar, wanneer enig kapitaalswerk aan de orde komt, beter voorstellen terzake aan de raad kunnen worden voorgelegd. De commissie van onderzoek van de begrotingen achten de presentiegelden voor de raadsvergaderingen en de com missievergaderingen te laag. Deze be dragen thans resp. f 7.50 en f 4.50. Voorgesteld wordt aan Ged. Staten te verzoeken deze bedragen te verhogen tot resp. f 10 en f 5. De raadsleden, die thuis over een tele foon beschikken, ontvangen f 25 per jaar als vergoeding voor de ten behoeve van de gemeente gevoerde telefoonge sprekken. Hiervoor is voor 8 raadsleden een bedrag geraamd van f 200 Er zijn echter elf raadsleden, die telefoon heb ben. Dit bedrag zal derhalve moeten worden verhoogd. Aldus wordt voorge steld. Voor bromfietstoelage is geraamd f 300 per persoon. De commissie kan niet Inzien waarom hiervoor een ver hoging van f 50 moet worden gegeven. B en W. stellen voor hiervoor weer het oude bedrag van f 250 per persoon te ramen. Voorts wordt voorgesteld de subsidies voor de Jeugdverenigingen te verhogen en hierbij differentiatie tot te passen. Voorgesteld wordt aan de parochie St. Jan's Onthoofding te geven f 1000 aan de parochie O.L. Vrouw Onbevlekt Ont vangen (Hoge Rijndijk) f850, aan de parochie van de H. Kruisverheffing en aan de N.H. Gemeente elk f 600.- strijd zijn met de resoluties van de Vei ligheidsraad en de Algemene Vergade ring van de V.N. Tenslotte wordt een beroep op de Bel gische regering gedaan om al het Belgi sche militaire en semi-militaire perso neel onverwijld uit Kongo terug te trek ken. Hulp aan Kongo De Verenigde Staten hebben besloten de voedsel-leveranties aan Kongo, zowel middels particuliere Instellingen als de Verenigde Naties, te vergroten, aldus heeft een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Washing ton meegedeeld. De ^.Zevende-dags Adventisten" zullen 36 ton melkpoeder, maïs en rijst naar Ka- sai en Katanga zenden, een ander kerk- kenootsohap verzorgt de verscheping van 720 ton rijst naar Kasai. De Amerikaanse regering heeft de volkerenorganisatie reeds in september toestemming gegeven 1000 ton melkpoeder naar Kongo te zen den-. Op 7 of 8 februari arriveert in Ma- tadi de eerste scheepslading van een hoeveelheid van 6000 ton maïs. Met de verscheping hiervan zijn ongeveer vier maanden gemoeid. De Nederlander J. Grün, voor kort nog werkzaam als leider van het kantoor van Unicef in Guatemala, ls door de Ver enigde Naties benoemd tot coördinator van de voedselhulp van de volkerenorga nisatie in Kongo. Zijn voornaamste taak ls het werk ten behoeve van de vluchte lingen in Kasai, die met hongersnood worden bedreigd. Unicef, het kinderfonds der VN. heeft een bedrag van ruim een miljoen gulden voor deze hulp uitgetrokken. India protesteert tegen vervalsing van kaarten India heeft bij China en Birma ge protesteerd tegen het feit dat op de kaart die bü het onlangs gesloten Chinees- Blrmaanse grensverdrag behoort de In diase grens staat aangegeven binnen vijftien kilometer van hetgeen Nieuw Delhi als de grenzen beschouwt, CRICKET DERDE TESTMATCH AUSTRALIË—WEST-INDIE Dank zij een magnifieke 152 not out van Garfield Sobers is West-Indië de derde testmatch AustraliëWest-Indië, die te Sydney wordt gespeeld, goed be gonnen. Op de eerste dag scoorden de gasten 303 runs voor het verlies van vijf wickets. Toch zag het er aanvankelijk bijzonder slecht uit voor de Westindische batslieden, want de eerste drie wickets leverden slechts 89 runs op. Sobers, die aarzelend begon, doch zich later voortreffelijk herstelde, had voor zijn century drie uur nodig. Wegens het slechte licht moest de wedstrijd bijna een uur voor de vastgestelde tijd worden ge staakt. Sterk gestegen export siergewassen Volgens gegevens van het Produkt- schap voor siergewassen heeft Neder land in het afgelopen Jaar 76.465.637 kg bloembollen uitgevoerd, ter waarde van f. 253.510.571. In 1959 was dat 69.14L765 kg ter waarde van f. 219.073.990, Naar West-Duitsland ging voor f. 57.987.234 (vorig jaar f. 48.110.1891; Engeland f. 50.254.074 (f. 39.359.289); Ver. Staten f. 47.625.233 (f. 45.041.925); f. 27.394.173 (f. 24.842.342); f. 18.165.259 (f. 16.164.526); f. 7.413.596 (f. 6.701.656); 6.797.912 (f. 5.543.417); 5.725 981 (f. 6.014.438); 5.456.354 (f. 4.664.882); 4.834.938 (f. 4.323.767); 4 721.318 (f. 2.998.295); 2.791.987 (f. 1.839.100); 2.297.085 (f. 1.699.096); 2.101.875 (f. 2.109.466). Nederlandse bloembollen zijn in 1960 naar 129 landen en gebieden gegaan. Madeira was de bescheldenste afnemer. Daar ging twee kg heen, ter waarde van f. 25. Er werden 5.277.272 kg snijbloemen uitgevoerd terwaarde van f. 57.348.303. In 1959 was dat 4.912.788 kg ter waarde van f. 50.905.140. Naar West-Duitsland ging voor f. 28.935.084 (v. J. f. 23.100.878); Engeland (consignatie) f. 9.375.693 (vo rig jaar f. 9.450.087; Engeland (gewoon) f. 435 649 (f. 365.221); Zweden f. 6.129.871 f. 5.023.442 (f. 5.246.877); Zwitserland f. 3.051 574 (f. 3 645.481). Er werden 3.961.031 bloemkwekerij- produkten geëxporteerd ter waarde van f. 12.274.852. In 1959 was dat f. 3.624.046 terwaarde van f. 10.431.249. Naar West- Duitsland ging voor f. 0.992.837 (vorig jaar f. 5.744.008); België en Luxemburg f. 1 404.357 (f. 1.411.276); Engeland 1. 1.077.680 (f. 1.032.904). Er werd voor f. 40.564.837 aan boom- kwekerijprodukten geëxporteerd. In 1959 was dat f. 33.622.626. Naar Engeland ging voor f. 11.085 860 (f. 9.084.353); Duitsland f.8 989 874 (f. 6.641.810); Canada f. 4.697.688 (f. 4 457 500); Zweden f. 3.839 982 (f. 3 500 651); Belg. en Lux. f. 2.481 088 (f. 1 855 470); Zwitserland f.2 088.599 (f. 1.998.402); Frankrijk f. 1 479.688 (f. 1.056 449); Ver. Staten f. 1 226 001 (f. 1.296 268); Finland f. 1.110.065 (f. 845.037); Italië f. 1.016-814 (f. 826.176) Zweden Frankrijk Finland Italië Canada f. Zwitserland f. België - Lux. f. Noorwegen f. Denemarken f. Oostenrijk f. Guernsey f. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 13 Januari. C.V. Centrale naisuiwrw vmilng GA. Snijbloemen dag prijzen. Euphorbia 6005, Calla 65100. Forsithla 4085, Prunus Triloba 4080 per stuk, Amaryllis 3558 per kelk. Serin gen: Stepman 4 kop 55—115, Idem 2 kop 4065, Legray 4 kop 3045. Idem 2 kop 20—30 per stuk. Fresia 150—205, Iris 260 320 per bos. Anjers: rood 3049, roze 2540. wit 15—30. Orchid, Beauty 20 32 per stuk. Rozen: Better Times 3054, Parel van Aalsmeer 60100, Geh. Duls- berg 80115, Townv Gold 85130, Bac carat 100155. Stokman 4063. Pink Sensation 75—110 per stuk. KATWIJK AAN DEN RIJN. 13 Januari Groenteveiling: Waspeen (per kist) Al 6.40-8.60. Idem A2 2.80-7.60. Idem Bl 4.70 -7. Idem B2 1.40-2. Idem Cl 2 40, Idem C2 90-1.20. breekpeen (per kist) 1-160. witlof I 94-95. Idem II 84. gelekool 8-13. groenekool 12-16. rodekool 6-9. boeren kool 25-29. spruiten A2 40-54. Idem B2 16-24. uien I (per kist) 2.80-3.60. Idem tl 1.40-2.40, prei I 27. idem TI 18-19, peter selie (per 100 bos) 26. seldery (per 100 bos) 26, knolselderij I (per 100 st.) 16-21. Idem II 4-5 Aanvoer waspeen 70.000 kg

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13