KAMER VERRAST DOOR NIEUWE VISIE OP RADIO EN TELEVISIE Vermoeide Eyskens moei korte tijd rust iiouden IEMCO WEERBERICHT NIEUWE COMMISSIE GAAT PROBLEMEN BESTUDEREN Regering wijst Tevredenomdat opzet in handen blijft van de omroepverenigingen Ook op terrein van de politiek V.P.R.O.-plan af Socialisten pogen met zo min mogelijk kleerscheuren uit de strijd tevoorschijn te komen ëud <2)ïiè tetews Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 13 JANUARI 1961 No. 30253 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. vao Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag nogal verrast zitten luisteren naar staatssecretaris mr. Y. Scholten, toen hij kwam vertellen, dat er een nieuwe commissie in het leven zou worden geroepen om hem van advies te dienen over een aantal problemen van radio en televisie. Zoals wij gisteren nog in een gedeelte van onze oplage konden be richten zal deze breed samengestelde commissie, waarin ook politici zitting zullen hebben, onder leiding staan van prof. mr. L. W. G. Scholten, voorzitter van de Radioraad en oud-lid van de Tweede Kamer. De regering wil radio en televisie in één wet onderbrengen, waarbij rekening wordt gehouden met de mogelijkheid van een derde radio programma via een F.M.-zendernet. een omroepvereniging en het geabon neerd zyn op de omroepbladen. Ten aan zien waarvan de omroepverenigingen hebben aangedrongen op een wijziging van het hangende wetsontwerp, het ge meenschappelijk gebruik van studio's en dergelijke. Gevoelige materie Het was ook niet zijn bedoeling, ver klaarde mr. Scholten. de behandeling van de Omroepwet naar St.-Juttemis te verschuiven. Hij hoopte dat de commissie met bekwame spoed rapport zou uitbren gen, opdat wijzigingen in het ontwerp voor een nieuwe omroepwet, zullen war den gedragen door het oordeel van een breed samengestelde commissie. Het in stellen van een dergelijke commissie is geen nieuwigheid, want na het verschij nen destijds van het voorlopig verslag over het wetsontwerp inzake de nieuwe organisatie van het hoger onderwijs, is «ie commissie-Van der Pot geïnstalleerd, om een aantal belangrijke punten tot een oplossing te brengen. O Slot pag. 2 Waarom is een dergelijk advies niet gevraagd aan het vaste advies college, de Radioraad? Staatssecretaris Scholten heeft dat niet willen doen, omdat de Radio raad zich doorgaans niet begeeft op het terrein van de politiek, waarmee radio en televisie nu eenmaal ver band houden. Daarom acht hij een aparte commissie gewenst, waarin ook politici zitting hebben. Men kan min of meer een vergelijking trekken met een pacificatiecommissie, die het einde van de schoolstrijd voorbe reidde. Mr. Scholten ontveinsde zich niet. dat het hierdoor nog wel enige tijd zal duren voordat een nieuw wetsontwerp in de Tweede Kamer zal kunnen worden be handeld, maar hij meende, dat de yoor- delen opwegen tegen de nadelen. Hij maakte er wel op attent, dat de commis sie een aantal specifieke, nog nader te formuleren vraagstukken ter beoordeling voorgelegd zal krijgen en niet een onbe perkte taak zal krijgen op het terrein van radio- en televisiewetgeving. Pleidooi Een jaar geleden heeft het Kamerlid Peters, bestuurslid van de KRO. een pleidooi gehouden voor het tegelijkertijd in één wet regelen van radio en televisie. De staatssecretaris heeft overwogen, dat dezelfde organisaties de omroepver enigingen en dikwijls ook dezelfde mensen bij beide zijn betrokken, zodat er een nauwe verwevenheid bestaat tussen de organisatie van radio en televisie. Volkomen scheiden van beide past niet in het feitelijk gebeuren. Dit betreft niet alleen de programma's, maar ook allerlei andere'punten; het personeelsbeleid, het bouwbeleid ,het beleid in de vertegen woordiging ten opzichte van het buiten land. Totnutoe is steeds het argument ge bruikt. dat de televisie nog te zeer in ontwikkeling is om reeds wettelijk te worden geregeld. Hoewel zij zich ongetwijfeld verder zal ontwikkelen, klemt thans in 1961 de vraag veel meer dan in het verleden of wij er verstandig aan doen een radiowet in het leven te roepen zonder tegelijker tijd aandacht te geven aan de televisie. Achterhaald Hier komt bij, dat de technische ont wikkeling zo snel gaat, zowel ten aanzien van de radio als de televisie, dat men zioh kan afvragen of een radiowet op ba- sas van een enigszins verbeterde Rac^io- omroepwet niet inmiddels achterhaald is door de feiten. Hierbij valt in het bijzon der te denken aan de mogelijkheid dat in de komende jaren wellicht een derde FM-zendernet wordt gebouwd. Bij de golflengteconferentie, die in mei a.s. in Stockholm wordt gehouden, zal moeten blijken of hiervoor een kans bestaat. In dien deze conferentie onze verlangens op dit punt inwilligt, zal onder ogen moeten worden gezien wanneer een dergelijk net zou kunnen worden gebouwd. Het hui dige ontwerp gaat eigenlijk geheel uit van twee programma's volgens de reeds tientallen jaren bestaande situatie. Het gaat nu om twee grote en zeer belang rijke vragen: eventuele inpassing van de televisie in de Radio-omroepwet en het derde programma. Tegelijk doen zich een aantal andere vragen voor zoals de coördinatie van pro gramma's, de positie van de Wereldom roep, de koppeling van lidmaatschap van Daarnaast heeft de staatssecretaris overwogen, dat het voorlopig verslag over de Radio-omroepwet van 1954 dateert en dat deze gehele materie sindsdien (mede door de televisie) sterk in ontwikkeling is. Het is een materie, die zeer gevoelig in ons volk ligt. In dit stadium is er een dringende behoefte een aantal belang rijke vraagstukken opnieuw te bezien door een breed samengestelde commissie. De mededelingen van de staatssecretaris verwekten nogal wat opschudding in de Kamer. Sommige leden, die tevens be stuurslid zijn van een omroepvereniging, voelden zich overrompeld en een debat over de mededelingen achtten zij in ie der geval niet mogelijk. De KRO-bestuurder Peters (KVP) vond het echter wel bevredigend, dat de commissie moet uitgaan van een opzet met omroeporganisaties en niet van het VPRO-plan voor een nationale omroep Staatssecretaris mr. IJ. Scholten heeft gistermiddag in de Tweede Kamer het VPRO-plan voor een nationale omroep afgewezen, om dat het een onvoldoende garantie geeft aan de verschillende stro mingen in ons volk. De vrije meningsuiting zou worden ver waarloosd. Het plan is te uitsluitend gebaseerd op program- ma-samenwerking en het wordt gekenmerkt door een te sterk geforceerde eenheid. Bovendien is de praktische uitvoerbaarheid zwak door het zeer omvangrijke bestuur en de zeer omvangrijke program maraad. Ontwijken IETS ZACHTER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Aanvankelijk zwaar bewolkt met wat lichte regen of motregen en overwegend matig zuidwestelijke wind. Later voor namelijk in het noorden van het land zonnige perioden maar plaatselijk ook mist en zwakke tot matige, naar noorde lijke richtingen ruimende wind. In het binnenland iets zachter. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 JANUARI Zon op: 8.43 uur; onder: 16.56 uur. Maan op: 5.45 uur; onder: 14.49 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.38 uur en 13.02 uur. Laagwater te 8.42 uur en 21.07 uur. Dit blad bestaat uit 22 pagina's. De socialist mr. Vrolijk nam het de staatssecretaris kwalijk, dat hij met de instelling van de nieuwe commissie zijn rechtstreekse verantwoordelijkheid voor het radio- en televisiebestel ontwijkt. Pas een volgende generatie van Ka merleden, zei hij, zal door het uitstel van de behandeling van de omroepwet, over de omroepproblemen kunnen spreken. Staatssecretaris Scholten antwoordde, dat het niet zijn bedoeling is geweest de Kamer te overrompelen. In de vorige week verschenen memorie van antwoord had hij over zijn plannen niets kunnen mededelen, omdat hij nog nader overleg moest plegen, waarna hij pas aan het eind van de vorige week zijn beslissing heeft genomen. Daarna had hij het juist gevonden, de Kamer gisteren zo spoedig mogelijk in te lichten, al is de eindformulering van de opdracht aan de commissie nog niet ge reed. Hij had niet willen wachten totdat hij over enkele maanden de commissie zou zou installeren. (Van onze Brusselse correspondent) Tegen alle verwachtingen in heeft de Belgische Kamer gisteren niet gestemd over het ontwerp van de wet voor economische expansie, sociale vooruitgang en financiële gezondmaking, beter bekend als het ontwerp voor de „eenheidswet". Tijdens de debatten van gisteren, tegen het einde van de middag, is premier Gaston Eyskens namelijk plotseling onwel geworden. Hij begaf zich lijkbleek naar de zieken kamer van het gebouw van de Kamer en twee parlementsleden, die in het dagelijks leven geneesheer zijn, hebben hem daar onderzocht. Zijn toestand bleek niet ernstig. Hij zal alleen enige dagen rust moeten houden omdat hij oververmoeid is. Daarna kon de stemming over de eenheidswet niet plaatsvinden. De socialisten verlangen namelijk, dat premier Eyskens aanwezig zal zijn wanneer hun voorzitter Collard hem voor die stemming enige vragen zal stellen, waarop hij een persoonlijk antwoord wenst. Uitstel van stemming over eenheidswet in Belgische Senaat? De fractie-voorzitters van de meer derheid zijn toen met het voorstel ge komen, dat Collard zijn vragen reeds nu zou stellen en dat zij eventueel door Lefebvre, de plaatsvervangend minister president en minister van Binnenlandse Zaken, zouden worden beantwoord in overleg met premier Eyskens. Daarna is men ingegaan op het so cialistische voorstel om te zien of Eys kens vandaag aanwezig zou kunnen zijn. Is dat niet het geval, dat zal men de zitting schorsen om de socialisten ge- Een koninklijke reverence voor ko ning Olaf van Noorwegen door Prinses Margaret van Engeland bij haar aankomst op hel vliegveld van Oslo ter bijwoning van het hu welijk van Prinses Astrid legenheid te geven zich nader te bera den. Het is duidelijk dat achter dit alles een socialistische manoeuvre schuilt. De socialisten hopen kennelijk op een ver klaring van de regering, welke het hun mogelyk maakt hun gezicht te redden tegenover de stakers. Zjj schijnen te ho pen dat de regering de eenheidswet, al thans voor enige tijd, zal „bevriezen" door de stemming over het ontwerp in de Senaat uit te stellen en inmiddels an dere wegen te zoeken om de gestelde problemen op te lossen. Ook ontbinding van de kamer zou mogelyk zijn. Liberale steun verzwakt Naar het schijnt achten de socialisten dit de meest redelijke oplossing. Eyskens, zo zeggen zij, die niet wilde buigen voor het geweld van de straat, kan er niet door gegriefd zijn wanneer hij zich moet neerleggen bij de uitspraak van de kie zers. Deze socialistische gedachtengang, die vanochtend door het partij-dagblad de Volksgazet werd uitgesproken, is wel verwonderlijk omdat de socialisten toch zeker weten dat zij nauwelijks zullen kunnen winnen bij eventuele verkiezin gen. Een ander argument voor de hui dige regering toch een wet te zoeken, die naar overleg met de socialisten zou kunnen leiden, is de omstandigheid, dat de steun van de liberalen enigszins schijnt te verzwakken. Bij de stemmin gen gisteren over de hoofdstukken van de wet hebben verscheidene liberale af gevaardigden af en toe tegen de voorstel len van de regering gestemd. En in de Senaat schijnen reeds zes liberale afge vaardigden te zijn, die hebben verklaard de eenheidswet niet te zullen steunen. Het blijft echter de vraag of de re gering bereid zal zijn (nadat zij van de week Van Acker eenmaal van haar goede wil heeft doen blijken) nog verder in te gaan op socialistische pogingen met zo weinig mogelijk kleerscheuren uit de strijd tevoorschijn te komen, al thans de scheuren in kwestie sierlijk te kunnen stoppen. De vakbonden heb ben. ondanks de leningen van de bui tenlandse zusterorganisaties (die drup pels op gloeiende platen zijn), met een nijpend kastekort te kampen. In vele gezinnen, vooral in Wallonië heerst ge brek. Daarbij komt dat werkwillige ar beiders recht hebben op werkloosheid- uitkeringen. Het personeel van de bu reaus, waar die steun moet worden berekend en betaald, is echter ook in staking. Vele Italiaanse arbeiders lijden daardoor gebrek. Te Luik heeft het Italiaanse consulaat al bonnen uitge- gevene, goed voor 50 kilogram spaghetti. Moeilijk probleem Dan is er nog het grote probleem van de scheuring in de socialistische partij. De verloren zonen van de Luikse leider Renard zijn door het partijbe stuur nog steeds niet teruggebracht in de schoot van de socialistische familie, en het is duidelijk dat dit voorlopig niet kan gebeuren ook. Integendeel, de vloed van sabotagedaden, met name in het Luikse, is hoger dan voorheen komen opzetten.. Men maakt melding van gemo toriseerde knokploegen, ieder tien man groot, die 's nachts de wegen en steden onveilig maken. Molotofcoctails in post- gebouwen trachten te werpen, bomen langs de weg omhakken enz. Gisteren is het te Charleroi weer tot relletjes gekomen toen de betogers na een pro testvergadering een stoet wilden vormen De rijkswacht moest optreden om ze uit elkaar te drijven. Later staken zij een kiosk in brand en bestormden zij een rijdende tram, waarvan zij de ruiten insloegen In Luik hebben stakers een „nieuw wapen" gebruikt in hun strijd tegen het openen van de warenhuizen. In de „Grand Bazar" ontstond grote beroering onder de winkelende dames doordat sta kers een aantal witte muizen de vrij heid gaven. Uruguay wijst Rus en Cubaan uit De regering van Uruguay heeft gister avond de Cubaanse ambassadeur in Montevideo en de eerste secretaris van de Russische ambassade aldaar tot per sonae non gratae verklaard. Er is tot nu toe geen reden hiervoor bekendgemaakt. De Rus en de Cubaan zijn er door de regering van Uruguay van beschuldigd, dat zij zich in binnenlandse aangelegen heden hebben gemengd en sociale agita tie hebben uitgelokt. De Sovjet-Unie heeft onder de leden van de V.N. een nota laten rondgaan, waarin wordt gezegd, dat Amerika's „vijandige handelingen" jegens Cuba de ernstigste internationale gevolgen kun nen hebben. Geëist wordt, dat Amerika zijn „provocaties jegens het Cubaanse volk" staakt in het belang van de vrede. De officiële bruidsfoto van Prinses Astrid en de heer Johan Martin Ferner met bruidsjonker en bruids meisjes v.l.n.r. Ingeborg Lorentzen, Haakon Lorentzen, Inger Charlotte en Elle Ragnhild. In april Amerikaan in de ruimte Een van de zeven Amerikaanse astro nauten die hun opleiding gekregen heb ben om als eerste ruimtevaarders het heelal te verkennen, zal „binnenkort" worden aangewezen voor deze eer in aanmerking te komen. Robert Gilruth, directeur van de af deling ruimtevaart van de Nasa heeft dit bekendgemaakt en verklaard, dat het eerste bemande „ruimteschip" waar schijnlijk in april zal worden gelanceerd voor een korte ruimte vlucht. De astronaut zal in een mercurius- capsule van een ton, die wordt aange dreven door een Redstone raket, een reis van 16 minuten van de lancerings basis Cape Canaveral in Florida over de Atlantische Oceaan maken. Hij zal een hoogte bereiken van ongeveer 1150 km voordat zijn verzegelde ruimtecabine aan parachutes op ongeveer 320 km af stand van Cape Canaveral in de oceaan neerdaalt. Vertrouw de levering van een RADIO of TELEVISIETOESTEL toe aan een firma met: Ervaring Vlotte service Ruime sortering Aan deze eisen voldoet Het adres voor PHILIPS RADIO TELEVISIE NIEUWE RUN 30—32 TELEFOON 24244* Italiaanse ruimteraket Op Sardinië is gisteren de eerste Italiaanse ruimteraket gelanceerd. Offi cieel zijn nog geen bijzonderheden be kendgemaakt. maar van niet-officiële zijde verluidt, dat het een tweetraps raket was, die een hoogte van 170 km heeft bereikt. Voor experimentele doel einden heeft het projectiel een natrium- wolk uitgestoten, die op grote afstand zichtbaar was. De Italiaanse Raad voor wetenschap pelijk onderzoek heeft medegedeeld dat de lancering uitsluitend een wetenschap pelijk karakter draagt en onderdeel uit maakt van een programma voor ruimte onderzoek. Dit wordt uitgevoerd in samenwerking met de Italiaanse militaire autoriteiten en het Amerikaanse Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart. De resul taten van het onderzoek zullen ter beschikking van de geleerden van alle landen worden gesteld. Volgens de Italiaanse pers zullen nog vijf dergel.j' raketten worden gelanceerd, de eerste hiervan vandaag of morgen. Uit Het Leidsch Dagblad van 15 Januari 1861: Te Leiden heeft zich onder het voorzitterschap van Prof M. i de Vries een sub-commissie ge- i vormd tot verzameling van bij- i dragen voor een standbeeld ter i eere van Vondel te Amsterdam. Wij vernemen, dat dit jaar het muziekgezelschap Sempre Crescendo de herinnering zal vieren van zijn dertigjarig be staan, waartoe de Hooglandsche Kerk welwillend is afgestaan. Bij die gelegenheid zal ook plaats hebben een réunie van de oud- leden van dat gezelschap.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1