EINDE BELGISCHE STAKINGEN SCHIJNT IN ZICHT TE ZIJN Potentiële dreiging geweldige Sovjetmacht Katanga bevindt zicli op rand van burgeroorlog WEERBERICHT Socialistische voorman Achiel van Acker stak gisteren in Kamer de hand der verzoening toe Kamercommissie behandelt een amendement op de eenlieidswet LUIKSE STAKERS WILLEN ONDERHOUD STILLEGGEN Herhaling vroegere verklaringen A.R.-Kamerlid C.P. Hazenbosch omgekomen Oostelijke helft van Kongo nu in handen van Loemoembisten (Due/ QCiè leifWS Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 11 JANUARI 1961 No. 30251 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. vao Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 (Van onze Brusselse correspondent) Eindelijk heeft de socialistische voorman Achiel van Acker, zelf oud minister-president en voor zitter van de Belgische socialistische partij, het verlossende woord gesproken en het einde van de stakingen in het vooruitzicht gesteld. De minister van Arbeid had mondeling beloofd, dat inzake de werkloosheidsvergoeding geen uitvoeringsbeslui ten zullen worden genomen zonder dat de bevoeg de Kamercommissies worden geraadpleegd. Van Het was eigenlijk een dramatisch ogenblik toen de grijze, socialistische staats man, klein van stuk, staande op de mahoniehouten tribune van de Kamer, zijn beroep deed op de regering: indien de regering, zo zei hü. dit amendement (het vastleggen in de wet van de belofte van de minister) aanvaardt, kan de orde in het land terugkeren. Ik begrijp, dat de regering de nodige ordemaatregelen treft, ik zou ze zelf ook hebben genomen. Doch in vele gevallen hebt ge een olifant gebruikt om een vlieg te verpletteren en ge hebt veelal zelf wanorde geschapen door uw manier van optreden. Hoewel de discussies over de eenheidswet nog werden voortgezet, verlieten toch de meeste leden hun banken om met elkaar in de wandelgangen te spreken of in commissie bijeen te komen. Zo is dus het einde van de stakingen in zicht gekomen en men kan wel zeg gen, dat de Belgische socialisten uit deze krachtproef nogal gehavend tevoor schijn zijn gekomen. Ook him innerlijke verdeeldheid bleek gisteren: de Waalse leden van de partij, die onmiddellijk vergaderden, reageerden negatief op het verzoeningsvoorstel van Van Acker.. Al leen het terugnemen van de eenheidswet kan de sociale vrede herstellen, zo zei een Waals lid van de partijHet is echter zeer wel mogelijk dat dit vertoon van oppositie vooral bedoeld is als een gebaar naar de Waalse vakbonden, die onder Renards' leiding nu eenmaal onverzoen lijk staan tegenover de regering-Eys- kens. Acker nu heeft voorgesteld die belofte in de tekst van de eenheidswet zelf op te nemen. Onder die voorwaarde zou een eind kunnen worden gemaakt aan de sociale agitatie, althans voorzover de socialistische partij die nog in de hand heeft. Premier Eyskens zegde daarop toe, dat dit voorstel hedenochtend in de Kamercommissies zou worden behandeld en hedenmiddag in stemming gebracht. Koninklijk gezag sterker Premier Eyskens was gereserveerd ,maar tocli welwillend „Het is in ieder geval de plicht van een regering een oplossing te zoeken, telkens wanneer een geschil is gerezen", aldus Van Acker. Doet ze dat niet dan blijft ze in gebreke. Ze moet niet spe culeren op de ineenstorting van de sta kingsactie. Voor een lange periode zijn we een onmogelijk klimaat aan het scheppen in dit land. De financiële toe stand is ernstig. Er is reeds meer ver loren gegaan dan de eenheidswet ons kan opbrengen. Het sociale klimaat in België is voor vele jaren vertroebeld. Wanneer dit amendement wordt aange nomen door de regering kunnen we op nieuw praten. Hier ligt nu, meneer de minister-president, de laatste mogelijk heid. Premier Eyskens heeft de hem toe- stoken hand gisteren niet krampachtig vastgegrepen, doch hü heeft hem wel, zij het met enige reserve, willen druk ken. Iedereen, zo zei hij, wenst de terug keer van de orde in het land. Wanneer men echter eist, dat de regering aftreedt of dat zij de eenheidswet intrekt, dan komt het regime in het gedrang en dan mag de regering niet toegeven. Toen de regering zei, dat men de eenheidswet moest aannemen of verwerpen, bedoelde zü de algemene politiek met betrekking tot de financiële sanering. Daaraan mag geen afbreuk worden gedaan. Over amendementen van technische aard kan zoals vele malen reeds door leden van de regering verklaard steeds worden gesproken. Zucht van verlichting Eindelijk, voor het eerst sedert weken, kon men toen applaus van alle banken vernemen en het was alsof een zucht van verlichting door de Kamer ging! Cubaanse diplomaten vragen asiel in VS Tenminste negen Cubaanse diploma ten hebben om asiel gevraagd in de Ver. Staten. Van de zijde van het minis terie van Buitenlandse Zaken en de im migratiedienst in Washington werd be kendgemaakt, dat de verzoeken in over weging waren genomen. De namen van de Cubanen werden, op verzoek van henzelf, niet bekendge maakt, omdat zij vreesden dat hun fa milieleden op Cuba daarvan schade zou den ondervinden. De diplomaten waren allen in dienst bij de verschillende consulaten in de Ver. Staten. Geen van hen behoorde tot de staf van de ambassade in Washing ton. OVERWEGEND DROOG De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Vannacht weinig wind, weinig bewol king en op de meeste plaatsen lichte vorst. Morgen toenemende bewolking, bijna overal droog en matige, aan de kust later krachtige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 JANUARI Zon op: 8.44 uur; onder: 16.53 uur Maan op: 3.18 uur; onder: 13.24 üur. Hoogwater te Katwijk te 10.50 en 23.31 uur. Laagwater te 6.14 en 18.47 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Opmerkelijk is ook, dat in de socia listische dagbladen, zoals de „Volksga zet", telkens weer als een van de argu menten tegen de premier wordt aange haald, dat hij de Koning aanvankelijk heeft willen beletten van zijn huwelijks reis terug te keren. Het gezag van Koning Boudewijn is in ieder geval uit deze crisis groter dan voorheen te voorschijn gekomen. Naar alle waarschünlijkheid zal Koningin Fa- biola thans gevolg kunnen geven aan een verlangen, dat zij sedert enige dagen had kenbaar gemaakt en kan zü een stap doen, die Eyskens haar rondweg had verboden, nl. een bezoek te brengen aan de gewonden, zowel aan de zijde van de betogers als van de gendarmerie, die in de ziekenhuizen werden opgeno men. Aangenomen Vanochtend heeft de Belgische Kamercommissie voor sociale zaken met algemene stemmen het amen dement op de „eenheidswet" aan genomen, dat oud-premier Van Acker gisteren heeft ingediend. (Zie hiernaast). Slot pag. 2 Het socialistische blad „La Wal lonië" meldde hedenochtend, dat de Luikse afdeling van het Alge meen Belgisch Vakverbond heeft besloten tot het stilleggen van de onderhoudswerken in de zware industrie. Dit houdt o.m. in, dat de vuren in de hoogovens niet meer worden onderhouden en het gevaar ontstaat, dat de mijnen onder water lopen. Volgens het blad is deze beslis sing gisteren genomen op een ge westelijk congres van het ABVV, waaraan ook werd deelgenomen door afgevaardigden uit Hoei en Borgworm. Het congres nam een motie aan, waarin het wachtwoord „volledige algemene staking" wordt bevestigd. Jr F.L.N. zou wel weer met Franse regering willen spreken (Van onze Par ij se correspondent) In Parijs wordt aangenomen, dat de Algerijnse emigranten-regering, die in Tunis zetelt, in haar bijzondere zitting van gisteren de deur voor hernieuwd overleg met Frankrijk niet gesloten heeft. Vandaag kwamen, op hun beurt, ook de Franse ministers bijeen om. on der voorzitterschap van president Char les de Gaulle, de politieke balans van de referendumcijfers en der toekomst mogelijkheden op te maken. Er hangen nu zonder twijfel ver schillende initiatieven in de lucht. Of De Gaulle echter onmiddellijk gevolg zal geven aan het voornemen in Al giers een voorlopige regering onder Franse auspiciën te stichten is een vraag waarvan het antwoord ook door Ferhat Abbas in sterke mate zal wor den bepaald. Het FLN wil, gelyk be kend, niets weten van voorlopige be stuursorganen, die door Frankrijk in Algiers zouden worden ingesteld. Trou wens, het is al wel heel duidelijk ge- worden, dat het Parys niet gemakke- lijk zal vallen representatieve Algerij- 1 nen te vinden die uit Franse handen een ministersportefeuille zouden willen aanvaarden. Als ...marionetten van Pa rijs", zoals het FLN ze bij voorbaat al gedoodverfd heeft, zou hun poli tieke prestige zeker even gering als hun persoonlijke veiligheid blijken te zijn. De weg van deze ontwikkeling zou ech ter door het FLN zelf kunnen worden afgesneden indien het de nodige sou plesse betracht by de voorbereiding van direct overleg met Parijs voor zo ver De Gaulle tenminste nu zelf be sloten is naar dat doel te streven. Dat de generaal, gelijk geruchten wil len, zich binnenkort opnieuw naar Al gerije zou begeven, achtte men gister avond in Parijs niet waarschijnlijk. Een nieuw bezoek op korte termyn aan Al gerije zou door de generaal vermoede lijk alleen worden overwogen om in Algiers of mogelijk in een andere stad, bovenbedoelde nieuwe staatsorganen te installeren. Maar die installatie is juist afhankelijk van verschillende omstan digheden, die Parys maar ten dele in eigen handen houdt. In La Louvière in België werd een massabijeenkomst van stakers ge houden, tijdens welke bijeenkomst het woord werd gevoerd door de felle stakingsleider André Renard. Antwoord op Sovjetnota kernwapens (Van onze Haagse correspondent) Hoewel de zaterdag namens de Russische regering aan de Neder landse ambassadeur te Moskou overhandigde nota, waarin Nederland wordt gewaarschuwd voor de gevolgen welke volgens de Russische regering kunnen voortvloeien uit het feit, dat Nederland de opslag van kernwapens op zijn grondgebied heeft aanvaard, nog wordt bestudeerd, heeft een woordvoerder van Buitenlandse Zaken gistermiddag een voorlopig commentaar verstrekt, dat neerkomt op de reeds eerder over dit vraagstuk door de Nederlandse regering afgelegde verklaringen. Voor „vrede en veiligheid" De woordvoerder herinnerde eraan, dat op de in 1957 gehouden 23ste ver gadering van de Noord-Atlantische Raad te Parijs besloten is tot het aan leggen van raketbases en tot het op slaan van kernwapens voor tactische atoombewapening van de NAVO-stryd- krachten op het vasteland van Europa. „Deze beslissing werd genomen met het oog op de uitrusting van de Sov jet-strijdkrachten met de modernste wapenen met inbegrip van kernwapens", aldus het commentaar, waarin wordt vastgesteld dat Nederland tot uitvoe ring van deze in 1957 UPin^r' de-r de bondgenoten genomen beslissing is overgegaan. De woordvoerder van Buitenlandse Zaken betoogt verder, dat de „sehild- strijdkrachten in Europa, waarin Neder landse strijdkrachten zijn opgenomen, dienen tot handhaving van vrede en veiligheid". Hun uitrusting met de modernste wa penen is voorwaarde voor een effec tieve verdediging van West-Europa, al dus de woordvoerder. Tenslotte wordt nog een passage geciteerd uit het ant woord van de minister van Defensie op de op 14 december door het lid van de Tweede Kamer de heer M. Bak ker (C.P.N.) gehouden interpellatie over Botsing in België Bij een auto-onge luk in de Ardennen is gistermiddag om het leven gekomen de heer C. P. Hazen bosch, AR-lid van de Tweede Kamer, secretaris van het CNV en vice-voorzit- ter van het Europese Parlement. De 39- jarige heer Hazen bosch was met zün auto onderweg tus sen Bastogne en Marche. De auto van de heer Hazenbosch kwam in botsing met een tegenligger, een grote Belgische vrachtauto. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. Het had weliswaar geregend, maar de weg was niet glad, zo verklaar de de politie te Bastogne. De chauffeur van de Belgische vrachtauto de man bleef ongedeerd heeft nog geen ver- de opslag van de kernwapens on Neder lands grondgebied. Minister Visser zei bij die gelegenheid, dat „wij in het Westen helaas nog altyd staan onder de potentiële dreiging van de giganti sche militaire macht van de Sovjet- Unie, die niet alleen modern is, maar die ook omvangryk is en van alles is voorzien". Het commentaar van Buitenlandse Zaken eindigt met de verzekering, dat „het Atlantische bondgenootschap uiter aard nimmer voor agressieve doeleinden zal worden gebruikt en dat dit het uitgangspunt van alle lidstaten van de alliantie en dus ook van Nederland is". Zwart en blank kunnen elkaar toch nog wel vinden in Kongo. Een Deense verpleegster van een zie kenhuis in Bakwanga in de pro vincie Kasai met een van de talloze uitgehongerde kinderen op de arm. Katanga bevindt zich op de rand van een burgeroorlog nu aanhan gers van Loemoemba in het noorden van deze Kongolese provincie een eigen regering hebben ingesteld. Dit is gedaan door Prosper Iloenga, die minister van Justitie in de vroegere regering-Loemoemba is geweest. Hij wordt terzijde gestaan door Remy Mwamba, ook een Baloeba. Zij noemen hun gebied Loeloeaba met als hoofdstad Manono, die in het weekeinde door Loemoemba-gezinde krijgers is bezet. Ian Berendsen, V.N.-vertegen- woordiger in Elisabethstad, heeft de Katangase president Tsjombe aangeraden niet te pogen Mano no te heroveren. Volgens de Katan- gese regering is een verzoek van de Britse brigade-generaal Paul Ward aan de Loemoemba-gezinde krijgers zich terug te trekken afge wezen. Ward is bevelhebber van de 200 \EN.-militairen in Manono. Politieke waarnemers in Elisabeth stad geloven dat de vorming van de provincie Loeloeaba een zeer reële drei ging voor Tsjombe en de rest van Kongo inhoudt. Het omvat tweederde van de huidige provincie Katanga. Met de Oostprovincie en de provincie Kivoe vormt Loeloeaba een geografische eenheid die ruwweg de oostelijke helft van de republiek Kongo omvat. In de Oostprovincic is de macht in handen van Loemoemba's vroegere plaatsver klaring kunnen afleggen over het ge beurde. Het stoffelük overschot van het slachtoffer is voorlopig opgebaard in het ziekenhuis te Bastogne. Cornelis Pieter Hazenbosch werd 10 november 1921 te Dordrecht geboren. Hij bezocht de h.b.s. in zijn geboorte stad en studeerde vervolgens aan de Economische Hogeschool te Rotterdam. Hij moest zün studie onderbreken als gevolg van de Duitse bezetting en zo doende duurde het tot 1946 voor hü zyn kandidaatsexamen kon afleggen. Hij trad intussen in dienst bü de Stichting voor de Landbouw als ad junct-secretaris van de hoofd-afdeling Sociale Zaken. Uit dien hoofde werd hjj lid van de looncommissie van de Stich ting van de Arbeid. In 1950 deed hy doctoraal examen en in hetzelfde jaar werd hy benoemd tot secretaris van het CNV, maar hij aan vaardde deze benoeming toen niet. Kort daarna voldeed hy echter aan het ver zoek, om als hoofd op te treden voor de pas opgerichte Sociaal Economische Dienst van dit verbond. In 1953 werd hy verbondsbestuurder van het CNV en daarna werd hij secre taris van deze organisatie. De heer Hazenbosch werd in 1953 lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. waar hü deel uitmaakte van de A.R.-fractie. Hij was voorts lid en vice-voorzitter van het Europese Parle ment. De heer Hazenbosch maakte ook deel uit van de SER vanger Antoine Gizenga; de premier van Kivoe is Anicet Kasjamoera, de minister van Voorlichting uit het kabi- net-Loemoemba. In de omgeving van Manono bevin den zich circa 600 man troepen die op de hand van Loemoemba zyn. De Ver enigde Naties beschikken over aanwü- zingen dat deze troepen binnenkort ver sterkingen zullen ontvangen. De opera ties worden geleid door generaal Victor Loendoela, de vroegere opperbevelheb ber van de Kongolese strydkrachten. Een deel van de Loemoemba-gezinde troepen is van Manono naar het zui den doorgestoten. Naar verluidt hebben zij echter te kampen met een gebrek aan brandstof en voorraden. Zy zou den reeds dicht bü de basis Kamina zyn. Tsjombe stelt V.N. ultimatum De V.N. zullen in eerste instantie trachten botsingen te voorkomen, en proberen de aanvallers te overreden zich terug te trekken. Zü zullen niet worden ontwapend of worden bestreden. De troepen van Loemoemba hebben de steun van vrywel alle opstandige Ba loeba's. Naar verluidt heeft Tsjombe de V.N. een ultimatum gesteld volgens hetwelk de V.N. de troepen meteen moeten ont wapenen en terugzenden of hij zou zich alle vrijheid van handelen voorbehouden. (Voor verder nieuws over Kongo zie men elders in dit blad). Uit Het Leidsch Dagblad van 12 Januari 1861: Volgens opgave in de Frie- sche Courant zijn er bij de Wa tersnood omgekomen voor zoo ver bekend is 111 menschen, 1441 stuks vee, beschadigd 424 en weggespoeld 783 huizen. Ten bewijze van de sterkte van het ijs wordt uit Vreeswijk gemeld, dat Dingsdag LL over de Lek z\jn gepasseerd van het Hof een rijtuig, bespannen met twee paarden, en tien losse paarden achter elkander, en Woensdag morgen de diligence beladen met goederen en bespannen met drie paarden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1