BELGISCHE SOLDATEN GEREED TEGEN MISDADIGE AANSLAGEN 1 H 1 Pro-Loemoembatroepen vallen Katanga binnen Botsing dreigt tussen Cuba en Guatemala WEERBERICHT Stuw in Maas versperd door gezonken rijnaak (§ud Qlie Staken van onderhoud aan mijnen en fabrieken sou miljarden franken schade gaan betekenen De stad Bergen zag er gisteren uit als een belegerde veste Ned. straaljager neergestort !>ij Bremerhaven HEEFT U OOK WEM KAN OP DE BAND RECORDER OPGENOMEN! - NOG NIET! van erge enegouwen Plannen voor een afzonderlijke regering voor Noord-Ka tanga leaivs Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 10 JANUARI 1961 No. 30250 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Brusselse correspondent) Het gaat in België sedert gisterochtend hard tegen hard. Nadat wederom een aantal sabotage-daden was gepleegd, o.a. in Verviers, waar een mast van een hoogspanningslijn door dynamiet werd vernield, heeft de regering-Eyskens eindelijk energieke maatregelen genomen om de bevolking, de fabrieken en de kunstwerken te beschermen tegen de misdadige aanslagen van de zijde der stakers. Niet onbelangrijke troepeneenheden zullen uit Duitsland teruggeroe pen worden, de militairen zullen alleen worden gebruikt voor het bewaken van hoogovens, fabrieken, mijnen, bruggen en dergelijke, zodat de Rijkswacht thans geheel de handen vrij zal hebben voor haar eigenlijke taak: het handhaven van de orde en het verzekeren van de vrijheid van het individu. Ook kunnen haar eenheden thans de grote steden afgrendelen, zodat geen marsen van opstandige stakers mogelijk zullen zijn. van de Vlaamse fascisten, heeft zoiets ook eens gedaan. Bij de verkiezingen, die daarop volgden werd hij toen geklopt door Van Zeeland. Met dat voorbeeld voor ogen en met enige kennis van stem ming onder het Belgische volk, schijnen de socialisten trouwens niet al te veel te voelen voor een dergelijke procedure! Nog afgezien van het feit, dat zij, mocht de Kamer dat besluiten, wel eens enige tijd volkomen uit het parlement zouden verdwijnen. metaalindustrie, de mijnen en de ver- keerssector in Wallonië gestaakt, terwijl ook die stakingen verminderen. In Vlaanderen zou de situatie, met uitzon dering van de haven van Antwerpen, normaal zijn. In ieder geval heeft de regering de beperkende maatregelen voor het elektriciteitsverbruik, met uitzonde ring van lichtreclames, in het gehele land opgeheven. Renard gaat door met ophitsende woorden Hoe nodig dat is, bleek gisterochtend toen, ondanks in de haast ingestelde ver sperringen en een concentratie van mili tairen en gendarmerie, die de stad het aanzien gaven van een belegerde veste, enige honderden stakers te Bergen in Henegouwen kwamen demonstreren. Tot tweemaal toe moest daarbij door de troepen bij wijze van waarschuwing in de lucht worden geschoten. Daarbij zijn twee licht gewonden gevallen. De maatregelen van de regering zijn in eerste instantie het gevolg van de aankondiging door Renard, de leider van de Waalse socialisten, dat begonnen zal worden met het staken van het onder houd van mijnen en fabrieken. Zou dat doorgaan, dan zou zulks miljarden Bel gische franks schade betekenen: de mij nen zouden onder water kunnen lopen, omdat de pompen niet meer in werking worden gesteld. De regering heeft een dergelijke ramp tot iedere prijs willen voorkomen. Zij is terecht van oordeel, dat de Belgische volkshuishouding deze drie weken reeds genoeg schade geleden heeft. Een ander motief voor de uitbreiding van de mili taire en politiemacht is het grote aantal ongelukken, dat plaats vindt op de grote wegen als gevolg van sabotage-daden, zoals het strooien van krammen, het omhakken van bomen en dergelijke. Ook het vrachtautoverkeer tussen Ne derland en Frankrijk en dat tussen Bel gië en Frankrijk heeft hiervan zeer te lijden. Inmiddels blijft Renard zijn opruien de taal uitbraken, ook al neemt hij telkens weer huichelachtig afstand van degenen, die daden van sabotage plegen of openlijk verzet. Hij heeft ook aange kondigd „dat het mogelijk zou zyn" dat de socialistische volksvertegenwoordigers van het centrum ontslag zouden nemen. In dat geval bestaat namelijk de moge lijkheid de Kamer heeft er zelf over te beslissen dat nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven. Degrelle, de leider Waarschuwing. Het bestuur van de Belgische Socia listische Partij heeft gisteren, heel hy pocriet, de regering-Eyskens gewaar schuwd voor „het gevaar van een oncon troleerbare beweging" en voor de „on derdrukking die geweld uitlokt". Het waarschuwt de socialisten voor provoca teurs en verlangt volstrekte tucht van zijn aanhangers. Alleen premier Eys- kens, die nu eenmaal hun hoofd-van- jut is, wordt verantwoordelijk gesteld voor de gebeurtenissen van thans en voor de doden en gewonden die er zijn gevallen of nog mochten vallen Met dat al blijft de toestand onover zichtelijk. Mag men de dagelijkse com muniqués van de Belgische regering ge loven, dan neemt de staking reeds drie weken lang iedere dag in omvang af. Er wordt dan alleen nog maar in de KONINKLIJKE FAMILIE TERUG TE SOESTDIJK Gisteravond even na zeven uur is her regeringsvliegtuig met aan boord de Koningin, Prins Bernhard en de Prinsessen Irene en Marijke op Soes- terberg geland. De leden van 't Konink lijke gezin keerden terug van de win tersportvakantie in Lech am Arlberg- Oostenrijk. Een feit is ook, dat de treinenloop normaal begint te worden, dat de post bijna overal in het land weer wordt be steld. Ook de staking van het onderwij zend personeel is vandaag afgelopen na dat de regering had aangekondigd, dat zij de stakers zou straffen met preven tieve ambtsontheffing zonder wedde. Daarop heeft de socialistische vakbond voor onderwijzend personeel haar leden de raad gegeven weer aan het werk te gaan. De Verenigde Staten helpen bij het oefenen en uitrusten van troepen die nu in de Zuidamerikaanse staat Guatemala worden opgesteld met het oog op een botsing met Cuba, die vrijwel onvermijdelijk wordt geacht, aldus meldt de New York Times. De militairen die de regering van Guatemala in de heuvels van Cordillera, op korte afstand van de kust van de Stille Oceaan, heeft samengebracht, zouden speciaal in guerrilla-activiteit worden geoefend dit met het oog op een dreigende aanval van Cuba. Castro krijgt van Rusland raketten Volgens het Amerikaanse tijdschrift Newsweek heeft de Sovjet-Unie aan Cuba drie_ tot zes tactische raketten geleverd, die voorzien zijn van een con ventionele lading en een reikwijdte heb ben van vijftien tot dertig km. Deze raketten zijn te vergelijken met de Amerikaanse Honest John. Een woordvoerder van het hoofd kwartier van de NAVO-vloot te Nor folk, in de Amerikaanse staat Virgina, heeft gisteren bekendgemaakt, dat de Amerikaanse marine oefeningen is be gonnen in het gebied van de Atlan tische Oceaan en de Caraibische zee. Berichten als zouden Britse, Canadese of Nederlandse schepen hieraan deel nemen, sprak hij tegen. Ook noemde hij berichten, dat in het kader van de oefeningen 150 Amerikaanse oorlogs bodems op weg zouden zijn naar de Amerikaanse basis Guantanamo op Cu- va, onjuist. Alleen het 45.000 ton me tende vliegdekschip Franklin D. Roose velt was gisterochtend bij deze basis aangekomen. Volgens de woordvoerder nemen nog 52 Amerikaanse oorlogsschepen deel aan oefeningen voor de kust van Noord- Carclina die twee weken zullen duren; 22 andere oorlogsbodems, waaronder vier duikboten en amfibievaartuigen be geleid door tien torpedobootjagers, zou den naar het eiland Vieques bij Porto Rico gaan. Verzet in Havanna In de voorstad El Morro van Havan na is, volgens een bekendmaking van de Cubaanse politie, een belangrijke hoeveelheid wapens en ontplofbare stof fen in beslag genomen. Twaalf men sen werden aangehouden. Zij lopen de kans te worden terechtgesteld op grond van een pas afgekondigde wet, die op terrorisme de doodstraf stelt. Sinds het van kracht worden van deze wet zijn 28 mensen aangehouden, die van ver zetsacties worden verdacht. In de bakkerij waar de wapens wer den gevonden, werd ook een bedrag van 7.000 peso (ruim 25.000 gulden) aange troffen, alsmede 415 Amerikaanse cen ten, die, volgens de politie, door de le den van de terroristische organisatie als insigne werden gebruikt. Oprichting van een „neutrale" vakbond Er wordt op het ogenblik gewerkt aan de oprichting van een neutraal vakver bond, maar het ligt in de bedoeling dat dit geen enkele binding met de V.V.D. zal krijgen. Dit werd gisteravond door het Tweede Kamerlid J. C. Corver. medegedeeld op een ledenvergadering van de VVD in Bussum. De heer Corver zelf voorzit ter geweest van een commissie ,die de mogelijkheden terzake bestudeerde. Naar de mening van de heer Corver zal het echter nog heel wat moeite kosten voor de neutrale vakorganisatie er is. Zij vormt op het ogenblik in elk geval nog het onderwerp van bepaald moeizame onderhandelingen. Het gaat er echter beslist niet om een vierde-liberale-zuil op te richten, naast de drie aanwezige vakbonden. Ieders be langen, ongeacht geloof of politieke richting, zouden in principe in de nieu we neutrale vakbond ondergebracht moeten en kunnen worden. De VVD zal zich daarom volledig distantiëren. NOORDELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Aanvankelijk zwaar bewolkt met af en toe enige regen; later opklaringen maar ook enkele regen- of sneeuwbuien; zwakke tot matige, aan de kust tijdelijk krachtige noordelijke wind Dezelfde of iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 11 JANUARI Zon op: 8.45 uur; onder: 16.52 uur. Maan op: 2.06 uur; onder: 12.52 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.39 en 22.15 u., laagwater te 5.04 en 17.37 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Van onze Limburgse correspondent) Een eerst op drift geraakte en daarna gezonken rijnaak en een meegesleurde sleepboot versperren sedert gistermorgen de stuw in de Maas bij Borgharen in Zuid-Lim burg. Hoewel alle sluizen onmiddellijk voor zover mogelijk werden gesloten, is het water ervoor gisteren reeds 80 centimeter gestegen. Het Maaswater stort zich met donderend geweld over de gezonken rijnaak en de te gen de stuw vastgeklemde sleepboot tussen de stuwpijlers door en in de enige nog vrije stuwdoorlaat. Gelukkig staat de Maas niet bijzonder hoog en wordt er uit België ook geen was van de rivier gemeld. Rijkswater staat verwacht dan ook, dat Maastricht geen wateroverlast zal krygen, indien men erin slaagt de als verloren be schouwde sleep spoedig te verwijderen. De open tuw zal het water dan wel - zij het met grote moeite - kunnen ver werken. De bijna 1800 ton metende rijnaak „Persephone" van een Franse rederij uit Straatsburg - met een kantoor in Rot terdam - en geladen met 1.700 ton kali- zout, werd door vier sleepboten uit het Julianakanaal getrokken. Eenmaal op de Maas werd het 86 meter lange en 11% meter brede sleepschip door de stroom gegrepen en botste tegen een stroomge- leider nabij de sluis. Hierdoor trok het scheef, waarbij een der sleepkabels brak. De kabel van een tweede sleepboot raak te verward in de schroef van een der andere sleepboten, die daardoor stil kwam te liggen. Schipper A. Struik van de „Per sephone" poogde nog het anker te wer pen, maar ook de ankerketting brak. De Gisteren werden de 1782 ton metende en 86 meter lange Per sephone" en de sleepboot ..Bertha komende uit het Julianakanaal. door de sterke stroom tegen de stuw van Borgharen gesleurd. De schepen zonken, doch de bemanningen kon den worden gered. afdrijvend; „Persephone" sleurde de sleepboot Berta mee naar de stuw, waar het schip met de achtersteven tegen aan botste. Binnen een half uur was het gezonken. De sleepboot raakte bekneld tussen het schip en een van de stuw pijlers. De stuw werd door de botsing zwaar beschadigd. Niet alleen de sluisdeur, maar ook het eigenlijke stuwlichaam. In verband met de waterhuishouding is het dringend noodzakelijk de gezonken „Pe.-sephone" en de gekraakte „Berta" spoedig te verwijderen. Men overweegt het gezonken schip zo nodig met behulp van springstof op te ruimen. Zowel schipper Struik van de „Per sephone" als zijn drie knechten konden zich tijdig in veiligheid brengen. Ook de schipper van de sleepboot „Berta" J. Bongerman uit Maasbracht, wist zich te redden. Bremerhaven is gistermiddag ais door een wonder gespaard gebleven voor een ramp. Omstreeks één uur stortte een F. 84-F. Thunderstreak van de Neder landse luchtmacht, die voor een oefen- vlucht was opgestegen van de vliegbasis Volkel, ter hoogte van de meer dan 100.000 inwoners tellende stad neer in de Buiten-Weser. De piloot, eerste luitenant Th. Groot- hoff uit Eindhoven, had het toestel toen reeds verlaten. Nadat hij motorstoring geconstateerd had, was hij op 2000 me- Prinses Astrid van Noorwegen met haar verloofde, de heer Johan Martin Fernerdie donderdag a.s. in het huwelijk treden, gefotogra feerd in het Koninklijk Paleis te Oslo. ter hoogte uit het toestel gesprongen. Aan zijn parachute kwam hij neer in de nabijheid van de veilinghal aan de vis sershaven. De vlieger liep bij deze ..lan ding" inwendig letsel op. Hij werd naar een ziekenhuis te Bremerhaven gebracht en kan voorlopig niet worden vervoerd. De politie te water is onmiddellijk be gonnen met het zoeken naar het wrak van de straaljager, welke onder water verdween op nauwelijks een kilometer afstand van het centrum van de stad. En dat op het spitsuur... Bremerhaven is dus maar net voor *cn ramp ge spaard gebleven. B KIJK DAN EENS NAAR DE UITGEBREIDE COLLECTIE BIJ: Aalmarkt 12 - Telef. 21782 Dorp in brand De onrust in Katanga is weer hoog opgelaaid en niet in het minst door een „invasie" van tweedui zend man Loemoemba-gezinde troepen. Volgens berichten van de V.N. in Leopoldstad zouden deze troepen, afkomstig uit de provin cies Oost en Kivoe, gisteren reeds 250 km in Katanga zijn doorge drongen en Manono hebben be reikt. De troepen werden warm ontvangen door Baloeba's in Manono, een mijn- stad 509 km ten noorden van Elisa- bethstad, en omgeving. Dit gebied, een neutrale zone, is bezet door Nigeriaanse VN-troepen. Waarnemers in Elisabeth- stad vragen zich af, hoe zo'n groot aantal Loemoemba-gezinde soldaten zo ver in Katanga is kunnen doordrin gen zonder dadelijk opgemerkt te wor den; in het grootste deel van Noord- Katanga wordt immers door VN-troepen gepatrouilleerd. Het is niet bekend, hoe de Kongo lese troepen Manono hebben bereikt. De weg van Oostprovincie en Kivoe daarheen leidt door bergachtig gebied en verkeert in slechte staat. Er zyn wel veel kleine vliegvelden. De regering van Kasavoeboe heeft de VN in een memorandum gewaarschuwd tegen hulp verlening aan Loemoemba-gezinde ele menten. Afscheiding Noord-Katanga? Van welingelichte zijde in Elisabeth- stad wordt vernomen, dat een leider van de partij „Baloebakat' (welke Tsjombe vijandig is), Mwamba Loenga, is Manono is, klaarblijkelijk om een afzonderlijke regering voor Noord-Ka- tanga in te stellen met als hoofdstad Manono. De regering zou dan pro-Loe- moemba zyn. Voorts gaan hardnekkige geruchten dat kolonel Moboetoe een nieuwe poging zal doen om zijn macht in Kivoe te herstellen. Opstandige Baloebakrygers hebben op de weg van Albertstad naar Boude- wijnstad op ca. 400 km ten noorden van Elisabethstad, een dorp aangeval len en in brand gestoken. Eén dorpe ling werd gedood, de anderen zijn het oerwoud in gevlucht. De Katangese gendarmerie heeft de aanvallers ver jaagd. By het industriecentrum Loeboedi, op ca. 400 ten noordwesten van de hoofd stad van Katanga, is een trein ont spoord. (Voor meer nieuws over Kongo zie men elders in dit blad). f Uit Het Leidsch Dagblad van 11 Januari 1861: Den 8 dez~r overleed te 's t Hage, in den ouderdom van 74 jaren, den heer M. J. Brepoels t ridder van het Legioen van Eer f gepensionneerd luitenant-kolo nel vroeger commandant van het Invalidenhuis te Leiden. De Leidsche Gemeenteraad heeft heden Donderdag zijne eerste zitting in dit jaar gehou den, die door den Voorz. met een toespraak is geopend, waarin werd gewezen op de Acade mische feesten, den gunstigen toestand, den bloei van het fa- briekswezen, den aanleg van een spoorweglijn op Woerden, enz Tenslotte is het voorstel der commissie, om door den rechter het bedrag tc doen bepalen van de schadevergoeding waarop Leiden aanspraak heeft voor het gemis der inkomsten van de visscherij, tengevolge van de droogmakerij van het Haarlem mermeer aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1