Hammarskjöld verontrust over situatie bij de provincie Kivoe Conflict tussen de jnerikaanse consul n premier Tsjombe led. woordvoerder rcrN.-Guineakwestie Uitdagend karakter" JEUGDIGE JOYRIDER NA EEN BOTSING OVERLEDEN DUITSE STEUN VOOR EEN EUROPESE KUNSTMAAN België's verouderde basis kraakt Baby te Roermond door rook gestikt „Al Capone'Vbentle in Zuid-Duitsland Haagse sabelprik naar Justitie N.V.V.-steun voor Belgische „Zuster": „Meer het hart dan het hoofd" Twee colonnes van Plioemi Nosavan staken de opmars pgericht 1 maart 1860 Maandag 9 januari 1961 Vierde blad no. 30249 Wereldraad van Kerken zendt honderdtal dokters naar de noodgebieden in Kongo Dag Hammarskjöld heeft in een Ita België gewaarschuwd, dat bruikmaking van het trustgebied ieanda-Ooerandi door Kongelose iepen voor aanvallen op de Kon- lese provincie Kivoe „een uiterst vaarlijke paniektoestand" kan heppen. Hij vroeg België om op- Idering, Eass" meldt uit New York, dat de [jet-Unie om een bijeenkomst van de Digheidsraad heeft Verzocht „ter be- eking van de bedreiging van vrede veiligheid door de toestand in Kongo". )e Sovjetrussische onderminister van [tenlandse Zaken en permanente (tegenwoordiger van de Sovjet-Unie de V.N., Zorin, deed het verzoek in brief aan Omar Loefti van de VAR, deze maand raadsvoorzitter is. prin verklaart hierin dat „België jiwe aanvalsdaden jegens Kongo ttt begaan, door toe te laten, dat japende benden van Moboetoe vanaf I mandaatgebied van Roeanda- roendi militaire operaties hebben ge- kniseerd tegen eenheden van het [Lgolese nationale leger in de provin- l Kivoe, die achter de wettige Kongo- I regering staan". Tsjombe niet- naar V.S. [resident Tsjombe van Katanga heeft teravond in Elisabethstad tot jouma- en gezegd, dat de Verenigde Staten verantwoordelijk voor zijn indien fikaanse staten communistisch wor- Hij deelde mee, dat de Amerikaan- consul te Elisabethstad, Canup, hem visum voor de Verenigde Staten (ft geweigerd omdat de reis, die hij [r de V.S. en Canada zou maken, (t opportuun zou zijn. Tsjombe voegde jan toe zijn reis niet te hebben afge- omdat hij geen visum had gekregen, fder had Tsjombe meegedeeld de reis feebben afgelast „in verband met de [ijke problemen die onmiddellijk een lossing vereisen". Us de Afrikaanse staten communis- p worden, ligt dat ban mensen, zoals Isul Canup in Elisabethstad, aldus tombe. [leze Amerikaanse consul echter heeft leren gezegd, dat Tsjombe een visum 1 kunnen krijgen, indien hij er om 1 verzocht. Hij wilde geen commen- 1 geven op de vraag of hij en mbe zaterdag een woordenwisseling len gehad. Krachtige hulp Onder de naam Operatie Dok- !r" bereidt de Wereldraad van erken een grootscheepse hulp- tie voor het gebied van voor lig Belgisch Kongo voor. De Nederland beschouwt nog steeds gezamenlijke verklaring, afge- |d door premier Kroesjtsjef en psident Soekarno van Indonesië 28 februari 1960, als van toe- fesing op de Nieuw-Guinea restie, aldus een woordvoerder jn het ministerie van Buitenland- Zaken. In antwoord op vragen treffende berichten uit Bonn, [gens welke de Indonesische itaire attaché aldaar, kolonel D. jPandjaitan, verklaard zou heb- n, dat ,,op elk ogenblik" een itair conflict met Nederland zou pnen uitbreken of een invasie in I gebied kon beginnen. [1 de Russisch-Indonesische verkla- p, uitgegeven na een bezoek van 12 [en aan Indonesië door premier pesjtsjef, zetten beide staatslieden [en, dat zij tegen het gebruik van feld waren bij de oplossing van be- fcnde geschillen. [e woordvoerder van het ministerie paarde desgevraagd, dat Nederland inhoud van dit gezamenlijke commu- ué nog steeds van toepassing acht p op het Nieuw-Guinea-vraagstuk". I voegde hieraan toe, dat Nederland ps lang op de hoogte was met het dat de Sovjet-Unie Indonesië Unt in haar aanspraken op Ned. (uw-Guinea. |e woordvoerder verklaarde nader, [zijn opmerkingen vooral betrekking pen op de interruptie van de Sovjet- taier Kroesjtsjef op de receptie te pkou, n.l. dat de Nederlanders spoedig [uw-Gunea buiten hun Koninkrijk [den moeten laten. icretaris-generaal der V.N. Dag unarskjöld, die thans een bezoek Zuid-Afrika brengt, heeft zaterdag- id verklaard dat de plaats van Zuid- ika in de wereld van heden een uit- lend karakter draagt, wanneer men '"t aan de wereld van morgen. Ham- ■kjöld zei dit in antwoord op een [dronk aan een diner, dat de admi- •ateur van de Kaapprovincie, J. N. Jan, te zijner ere had aangeboden, prekend over de V.N. verklaarde pmarskjöld dat de volkerenorgani- pe thans 26 Afrikaanse leden telt. pze staten zijn lid geworden zonder p internationale ervaring te beschik- P en met slechts een bijzonder korts "iode van binnenlandse zelfbestuur iter zich. Ons probleem is nu om, zo "ïdig mogelijk, de bruggen te bouwen, rover deze volken in staat zullen zijn volle bij te dragen aan het inter zonale leven", aldus Hammarskjöld. pj besloot met de opmerking dat hjj pot vertrouwen heeft in de toekomst d Zuid-Afrika. bedragen aan geld die de leden- kerken voor dat doel aan de Wereldraad ter beschikking heb ben gesteld, zullen in de eerste plaats worden aangewend voor het uitzenden van ongeveer honderd artsen naar Kongo, waar zij hetzij aan overheidsziekenhuizen hetzij aan ziekenhuizen van missie en zending werden tewerkgesteld. Bovendien moeten de zieken van medicamenten en voedingsmidde len worden voorzien. Medewerkers van protestantse hulp organisaties in Kongo berichten, dat men het gebrek aan geschoolde artsen en verplegend personeel erg begint te voelen Volgens betrouwbare schattingen bevinden zich in het hele land nog slechts ongeveer 225 artsen, onder wie rond honderd Belgen met particuliere praktijk. Een aantal ziekenhuizen moet het al sedert weken of zelfs sedert maanden zonder elke vorm van dokters hulp stellen. Met een hulpprogramma voor Kongo op lange termijn gaan hulp maatregelen tot verzachting van de directe nood hand in hand. Met de ver deling van levensmiddelen en andere goederen hebben de hulpposten van de protestantse kerken in Kongo zich belast. De regering heeft aan deze posten voor het transport van de goederen twee vrachtauto's ter beschikking gesteld. VICE-ADMIRAAL VERTROK NAAR N.-GUINEA Geen agressie of provocatie Voor zjjn vertrek per KLM naar Blak heeft de voorzitter van het comité van Verenigde Chefs van Staven, vice-admi- raal H. L. Prüpper gisteravond op Schip hol in antwoord op een desbetreffende vraag met nadruk medegedeeld: „Wij ontkennen pertinent, dat onze krijgs macht op Nieuw-Guinea op welke wjjze dan ook provocerend optreedt dan wel agressieve bedoelingen heeft tegenover Indonesië of welke andere natie dan ook." Evenmin kon de vice-admiraal in de aanwezigheid van 'n Nederlandse krijgs macht op het eiland een provocatie zien. „Deze krijgsmacht wordt daar uitslui tend gebruikt voor de bescherming van dit gebiedsdeel en teneinde de verdere rustige ontwikkeling van Nieuw-Guinea mogelijk te maken," zo vervolgde hij. „En in het begrip bescherming zit auto matisch opgesloten het afslaan van aan vallen, die wélke natie dan ook op het eiland zou pogen te ondernemen." Vice-admiraal Pröpper begaf zich naar Biak om van daaruit een oriëntatiereis van circa 2 week door Nieuw-Guinea te gaan maken. Hij zal er vele onder delen van de krijgsmacht opzoeken en o.a. besprekingen voeren met de gouver neur, dr. P. J. Platteel, en uiteraard met de commandant van de krijgsmacht in Nieuw-Guinea, schout-bij-nacht Pla- terink. „Het doel van mijn reis is na te gaan of alles zich ontwikkelt zoals de maritieme leiding en het ministerie zich dat wensen," zei htf. Aanvankelijk zou hij de reis wat eer der maken in gezelschap van de minis ter van defensie, ir. S. H. Visser, maar door de kabinetscrisis moest deze hier van af zien. Het ligt echter in de be doeling, dat minister Visser binnen en kele maanden een bezoek aan Nieuw- Guinea zal brengen. Vice-adiniraal Pröpper zal waarschijn lijk op 26 januari naar ons land terug keren. Slachtoffers van het verkeer Voor de 19-jarige C. de Jong uit Breda heeft een rit van enkele honderden me ters in een „geleend" autobusje de dood tot gevolg gehad. Zaterdagmorgen in alle vroegte reed hij op de markt van Princehage de etalageruit van een slagerij in. Het glas verminkte hem levensgevaarlijk aan de hals. De jongen is ijlings naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij gistermorgen overleed. Bij een verkeersongeluk in Leeuwar den is de 49-jarige mejuffrouw K.Poor- tinga uit Leeuwarden om het leven ge komen. Zij werd zaterdagmorgen door een personenauto gegrepen, toen zij per fiets de weg overstak en liep daarbij zo ernstige verwondingen op, dat zij ter plaatse overleed. Komt ter sprake bij Brits bezoek aan Bonn (Van onze correspondent in Bonn) Westduitse rakettenspecialisten en Westduitse marken zullen misschien ge bruikt worden voor de realisering van een plan om ook West-Europa een eigen aardsatelliet te geven. Volgens een be richt van het Hamburgse blad Welt am Sonntag, dat ons gisteravond van re geringszijde te Bonn werd bevestigd, komt de Britse minister van luchtvaart, Peter Thorneycroft, morgen in de West duitse hoofdstad oin hier twee dagen lang met de Westduitse ministers Von Brentano (buitenlandse zaken), prof. Balke (atoomzaken) en Strauss (defen sie) een informeel werkgesprek over dit plan te voeren. Heden vindt reeds te Londen overleg over dit en andere satelliet-proble men plaats, waar ook Duitsers aan deelnemen. Dit overleg en het gesprek dat morgen te Bonn begint, vormen sa men een voortzetting van een veel uitgebreider gesprek dat de laatste maanden door specialisten uit vele landen te Genève is gevoerd. Voor wat het Europese plan aangaat: Frankrijk en Engeland willen met mogelijke deelne ming van Westduitsland, de Benelux- landen, Italië, de Scandinavische lan den en Zwitserland een plan ontwik kelen voor het afschieten van een Euro pese ruimtevaartsatelliet. Zo'n satelliet zou dan zuiver voor vredesdoeleinden gebruikt mogen worden, als televisie, te- In de „Haagse Post" trekt mr. G. B. J. Hiltermann bij een ontleding van de moeilijkheden in België een vergelijking met Nederland. „Wij zijn allebei in de oorlog bezet geweest, maar hoe verschillend is de geschiedenis van die bezetting en in welk een verschillend gedaante zijn wij uit die bezetting te voorschijn gekomen? Nederland na één hongerwinter méér, plus grote vernietigingen, plus ogenblik kelijke moeilijkheden met de koloniën en België zonder hongerwinter, zonder die exorbitante vernietigingen, met het voor deel van ogenblikkelijk aanvoersbasis voor de geallieerde legers te worden en met het voordeel van een voorlopige bestendiging van de band met het rjjke Kongo. Misschien heeft dat verschil in algehele toestand er wel toe bijgedragen, dat de Nederlanders en de Belgen, voor al echter in overeenstemming met hun eigen volksaard, aan een heel verschil lende opbouw zjjn begonnen. Bij de Bel gen was het slagwoord: eerst moeten de mensen het weer goed hebben, en bij de Nederlanders was het slagwoord: eerst moeten wij het land weer opbouwen. Nu na 15 jaar wordt de Belgen een beetje de rekening gepresenteerd. Nu is Nederland economisch gemoderniseerd en ook wat sociale structuur betreft op nieuwe leest geschoeid en België is het goed gegaan op een oude basis, die nu begint te kraken", legrafie en andere technische mogelijk heden. De Britten en Fransen zijn vooral gediend met Westduitse deelneming aan dit plan omdat de Bondsrepubliek nog altijd beschikt over een zeker reservoir uit de oorlogstijd van ervaren technici. De Britten en Fransen zijn voorts geporteerd voor Duitse deelneming we gens de sterke Westduitse financiële po sitie, die de financiering van een Euro pees ruimtevaartproject, dat in zijn aan vangsstadium op zeker 1 miljard gul den zal komen te staan, zou kunnen vergemakkelijken. Vaststaat, dat de Britten in de eerste fase van de Europese ruimtevaartont wikkeling de leiding zullen krijgen. Zij beschikken namelijk over de raket de Blue Streak, die oorspronkelijk is ge bouwd voor Britse militaire doeleinden. Het Blue Straek-programma werd af gebroken toen bleek, dat met een ont wikkeling van een eigeh militair raket- tenprogram veel te veel geld gemoeid zou zijn, en voorts dat de raket tech nisch in feite nimmer zou kunnen con curreren met wat de Amerikanen en Russen op dit gebied presteren. (Van onze correspondent) In Roermond is zaterdagavond een half jaar-oude baby door rook- verstikking om he\ leven gekomen. Het kind lag in de huiskamer te slapen, waar aan een lijntje boven de kachel enkele kledingstukken hingen te drogen. Een van de kledingstukken is hier bij op de brandende kachel gevallen, waardoor er brand ontstond. Door de sterke rookontwikkeling is het 6 maan den oude dochtertje van het uit tien kinderen bestaande gezin Nelissen ge stikt. De ouders waren naar een feest- avondje en hadden de kinderen gewaar schuwd, voordat zij naar bed gingen, het wasgoed van de lijn te halen: dit is echter vergeten, en omstreeks half elf werden de kinderen op de slaap kamers boven door de brandlucht wak ker. Toen zij beneden kwamen ontdek ten zij dat de huiskamer in brand stond. Een van de oudste jongens, de 16-jarige Mathje, wist met zijn broer tjes en zusjes het vuur nog tijdig te blussen, maar de baby vertoonde reeds geen tekenen van leven meer. Met het levenloze meisje op de arm liepen zij daarna naar de buurvrouw, die onmiddellijk een dokter waarschuw de, en de politie en brandweer alar meerde. De ontboden geneesheer kon nog slechts de dood constateren. Het is in enkele jaren tijd het twee de kind uit het gezin Nelissen, dat bij leen ongeluk om het leven kwam. Het Franse Liberty schip Lorient dat geruime tijd in het Kanaal door Walcheren bij het station te Mid delburg opgelegd is geweest en een spectaculair onderdeel van het stadsbeeld vormde, is zaterdagmid dag weggesleept. Bij het passeren van de Middelburgse Stationsbrug bleven aan beide zijden slechts enkele centimeters ruimte over. Geen wonder dan ook. dat de publieke belangstelling voor dit evenement groot was. Alles liep gesmeerd en het schip passeerde zonder ongelukken deze moeilijke hindernis. Wild-West in wijnstreek (Van onze correspondent in Bonn) In de beroemde Zuidwestduitse wjjn streek de Palts tiranniseert sedert de nieuwjaarsnacht een bende jeugdige bandieten verscheidene om hun wijnen beroemde dorpen. Met drie overvallen hebben de bandieten tot dusver een man vermoord en de gasten en bezitter van een café met een ware regen van kogels de stuipen op het lijf gejaagd. De bende houdt er hoogst zonderlinge Chicago-methoden op na. In de nieuw jaarsnacht bestormden zij een verent gingsgebouw en schoten koelbloedig een van de leden van de vereniging met een pistool neer. Vlak voor de man stierf kon hij de politie nog mededelen dat een gestalte met een alpinopetje op hem was afgestormd en hem had toegeroepen: „Halt, staan blijven! Hier is Al Caponc. Zeven meter afstand". Direct daarop vielen niet minder dan 42 schoten uit pistolen, zelfs nog toen dorpsbewoners het slachtoffer wilden helpen. Het afgelopen weekeinde bedienden de bandieten zich bij een overval op een café in het beroemde wijndorp Haardt opnieuw van de naam van Al Capone, eens de ongekroonde koning van de Amerikaanse onderwereld. Zes gasten luisterden omstreeks het middernachte lijk uur aandachtig naar het pianospel van de waard van het café, toen er op de deur werd geklopt. Wilde stemmen riepen: „Handen omhoog, hier is Al Ca pone", waarop enige jeugdige bandieten de deuren opensmeten en zes schoten op de waard en zijn gasten afvuurden. De muzikale waard vertelde later brie send van woede: „Eén kogel sloeg vlak naast m'n hoofd in de muur, een ander raakte mijn piano. En dat noemt zich Al Capone, alsof in Amerika niet de zin is uitgevonden: schiet niet op de pia nist Niemand werd gelukkig bij deze schietpartij getroffen. Nu al een week lang jaagt de politie op de Al Capone-bende; ze heeft zelfs in de Palster bossen geen vierkante me ter overgeslagen. In de Palts gaan 's avonds de deuren stijf op slot. omdat de bandieten er nu eenmaal blindelings op los schieten. In de stad Neustadt hiel den zaterdagmiddag de jeugdverenigin gen een stille optocht, als protest tegen de Al Capone-bende. De 56-jarige kapitein van een zand zuiger, J. Bouwmeester, reed gisteren op zijn fiets in Hattem (Gld.) Bij het over steken van de Apeldoornseweg keek hij niet uit en werd gegrepen door een per sonenauto, die uit de richting Apeldoorn kwam. De man werd op slag gedood. Gistermiddag is de 53-jarige Amster damse fabrikant L. H. Huising, toen hij met zijn auto van de Nieuwe Amstelbrug rechtsaf de Weesperzijde wilde opgaan, door onbekende oorzaak rechtuit gere den en tegen een lichtmast gebotst. De man, die in de wagen bekneld geraakte, overleed op weg naar het ziekenhuis. Zijn naast hem zittende vrouw bleef ongedeerd. De politie vermoedt, dat de bestuurder onwel is geworden. 9 Gisteravond is de 84-jarige voet gangster mevr. M. M. P. de Jongh Moons op de hoek van de Lairessestraat en de Emmastraat in Amsterdam bij het oversteken van de weg door een perso nenauto aangereden. Mevr. De Jongh werd naar het Wilhelminagasthuis over gebracht, waar zij is overleden. In het Marinehospitaal in Overveen is gistermorgen overleden de 26-jarige metselaarspatroon H. Bloemendaal uit Haarlem. Enige uren tevoren kort na middernacht was hij bij de beruchte „kop 90" op de zeeweg tussen Overveen en Bloemendaal aan zee met zyn perso nenauto van de rijbaan afgeraakt. De auto is daarbij enkele keren over de kop geslagen. De bestuurder werd naast zijn grotendeels vernielde wagen aangetrof fen met een bloedende hoofdwonde. Hij was buiten bewustzijn en is zonder bij kennis te zijn gekomen in het hospitaal overleden. Slachtoffer begraven (Van onze Haagse correspondent) Met instemming van de officier van Justitie heeft de Haagse politie zater dag een communiqué uitgegeven be treffende het gebeurde in de nacht van 2 op 3 januari, waarbij de 16-jarige Wim Scholte door een sabelprik zoda nig werd gewond, dat hij het leven liet. Hierin wordt gezegd, dat het politi eel onderzoek, zoals dat met betrekking tot ieder ander strafbaar feit wordt ingesteld, maar waar in dit geval de Rijksrecherche bij is ingeschakeld, nog steeds gaande is. Er zijn reeds meer dan tien getuigen gehoord. Met veel voorbehoud "wordt dan ge constateerd, dat het slachtoffer dode lijk is getroffen „op een ogenblik, waar op een agent van politie tijdens een voortgezette actie sommige jongens dreigden zich opnieuw te verzetten doende was de openbare orde te hand haven en herhaling van wanordelijk heden te voorkomen". Het communiqué vervolgt dan:„Uit de aard der zaak is er aanleiding het van het onderzoek op te maken proces-ver baal bij de officier van Justitie in te zenden. Reeds nu kan worden medege deeld, dat deze het dossier aan de procureur-generaal bij het Gerechtshof, fungerend directeur van politie, ter be oordeling zal overleggen, zoals pleegt te geschieden by strafzaken van meer bijzondere importantie. Het zal ter be oordeling van de Justitie zijn of het gebeurde een strafbaar feit oplevert". Zaterdag is onder overweldigende be langstelling op de begraafplaats Oud Eik en Duinen het stoffelijk overschot ter aarde besteld van het slachtoffer: Wim Scholte. In de stampvolle aula velen moes ten, in dichte rijen, buiten luisteren sprak als eerste de heer J. Gunst, di recteur van de LTS waarvan de over leden jongen „een van de beste leer lingen" was. De heer Gunst zei o.m. dat „Wim Scholte is heengegaan op een wijze, die een waarschuwing inhoudt voor de vele jongeren, die door hun baldadigheid met hun leven en dat van anderen spelen. Wellicht is dit offer een aanleiding voor hen, hun leven te veranderen". Nadat de heer Gunst had gesproken zong de sopraan Marika van Dongen een lievelingslied van de overledene „Op die heuvel daarginds", een lied dat hij vaak zelf bij de gitaar zong. Europees observatorium in Zuid-Afrika Vijf Europese landen, w.o. Nederland, hebben besloten in Zuid-Afrika een ob servatorium in te richten voor bestude ring van de zuidelijke sterrenhemel. De plaats van het observatorium is nog niet definitief vastgesteld doch ver moedelijk zal een terrein op het plateau van de Karroo-woestijn worden uitge kozen. Eind volgende week zullen de eerste instrumenten naar Zuid-Afrika worden verscheept. Het besluit tot oprichting van het ob servatorium is onlangs gevallen op een conferentie van regeringsvertegenwoor digers uit Nederland, België, Zweden, Frankrijk en West-Duitsland. Die con ferentie werd voorts bijgewoond door Britse waarnemers. Men heeft besloten in april een missie uit te zenden die een studie zal maken van de Magelhaen- nevels, een sterrenstelsel in de nabij heid van onze Melkweg, waarvan zij vermoedelijk in zekere zin deel uitma ken. Men heeft Zuid-Afrika uitgekozen omdat door het gunstige weer daar De voorzitter van het N.V.V., de heer D. Roemers, heeft op een zaterdagmid dag in Utrecht gehouden kaderbijeen komst van de Utrechtse Bestuurders- bond van het N.V.V. als zijn mening te kennen gegeven, dat men bijzonder voorzichtig dient te zijn met het han teren van het wapen van de politieke staking. De heer Roemers, die nader in ging op het initiatief van het hoofdbe stuur van het N.V.V., om de Belgische socialistische vakbeweging een renteloze lening van een half miljoen gulden te verstrekken, zei voorts: „dat een poli tieke staking de kracht van de vakbe weging aantast." „Als de vakbeweging dit recht neemt," zo zei hij „Bestaat het gevaar, dat ook andere krachten op e-en dergelijke wijze stelling nemen tegen parlementaire be slissingen." „In geweten," aldus de N.V. V.-voorzitter, „kan men soms niet an ders." In dit verband herinnerde hij aan de spoorwegstaking. Over de staking in België, zo zei de heer Roemers, wil het N.V.V. geen defi nitief oordeel vellen, omdat het over tuigd is, dat zij niet alle factoren kan beoordelen, die tot deze situatie hebben geleid. Het N.V.V. wil tot haar Belgische zusterorganisatie niet zeggen: „Gij hebt verkeerd gehandeld en dus helpen wij u niet", maar zo zei de heer Roemers: „Wij willen onze vrienden in België bij de wederopbouw van hun beweging helpen". „Dit is in de eerste plaats van het N.V.V. niet een beslissing van het hoofd, maar van het hart." aldus de N.V.V.- voorzitter. die voorts zijn grote bezorgd, heid over de gang van zaken in België uitte. Tenslotte legde de heer Roemers er de nadruk op, dat men de Belgische socialistische vakbeweging in de inter nationale vakbeweging zou isoleren, wanneer men haar niet zou helpen. UITKERING INEENS DER N.S. AFGEWEZEN Naar eerst nu bekend is geworden, heeft op 27 december jl. het College van Rijksbemiddelaars zijn goedkeuring ge weigerd aan de uitkering Ineens van 1% van het jaarloon, die de directie van de Ned. Spoorwegen haar personeel over 1960 wilde geven. Deze uitkering is na melijk niet in overeenstemming met de huidige loonpolitieke richtlijnen. Het college en de Iooncommissie van de Stichting van de Arbeid hebben echter wel medegedeeld dat tegen een uitke ring in de vorm van een winstdeling geen bezwaar zou worden gemaakt. De directie van de Ned. Spoorwegen overlegt thans hierover met de minister van Verkeer en Waterstaat. De moei lijkheid is dat een winstdelingsuitke- ring pas kan worden verstrekt als deze een min of meer permanent karakter krijgt en in een regeling is vastgelegd. De vakbonden volgen uiteraard de toe stand nauwkeurig. Volgens de laatste in Vientiane ont vangen berichten hebben de troepen van de rechts-georiënteerde generaal Phoemi Nosavan hun opmars naar de strategische „vlakte der Kruiken" in het noorden van midden-Laos gestaakt. Twee colonnes, uitgerust met artillerie en tanks, rukten naar deze vlakte op, sinds zij een week geleden door de troe pen van kapitein Kong Lae en de Pathet Lao werd veroverd. Een der co lonnes heeft stellingen betrokken aan de rivier de Lik, 65 kilometer ten noor den van Vientiane. Het doel van deze colonne is het 100 km meer naar het noorden gelegen Vangvieng, dat door Russische vliegtuigen voor het afwer pen van voorraden wordt gebruikt. De tweede colonne, die vanuit Loeang Pra- bang in zuidelijke richting optrok, heeft halt gehouden aan de weg van Phoe Kooen, 50 km ten westen van de „vlak te der Kruiken". De pro-communistische troepen, die de vlakte en de daarop gelegen stra tegische luchtbases bezet houden, heb ben zaterdag een rechtstreekse verbin ding over de weg tot stand gebracht met Noord-Vietnam, na de verovering op donderdag van de stad Ban Ban. Volgens kringen van het ministerie van Financiën in Laos is de Amerikaanse hulp aan Laos vrijdag J.l. gedeblok keerd. Er werd een bedrag van onge veer tien miljoen gulden vrijgegeven, ter betaling van de soldijen van het leger. Uit Bangkok wordt gemeld, dat een hoge Russische diplomaat in Siam ver klaard heeft, dat de luchtbrug naar Laos afloopt, daar de Sovjet-Unie van oordeel is dat de kwestie-Laos door on derhandeling in plaats van door vech ten moet worden opgelost. De regering van Laos heeft zich in tussen bereid verklaard de toelating van de internationale controlecommissie van drie te overwegen, als daarom wordt verzocht. De commissie is in 1954 te Genève in het leven geroepen. India, Polen en Canada waren de leden. Engeland, dat met Rusland samen waarnemingen gedurende 250 nachten het voorzitterschap van de Geneefse per jaar mogelijk zijn. Het werk zal cir- conferentie bekleedde, had Laos om zijn ca twee jaar duren. I standpunt in deze gevraagd.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7