Piet Erades kijkt reikhalzend uit naar zwembad in de Sleutelstad ARMIN HARY EEN Sporttoto JAAR GESCHORST Om een vereniging met succes te leiden moet je hard zijnook voor jezelf.... HOE IS HET NU EIGENLIJK MET DE KIKKERPOLDER? Sleutelstad-voorzitter draagt deze maand de „hamer' over Opgericht 1 maart 1860 Maandag 9 januari 1961 Derde blad no. 30249 WAAROM IN DE OMGEVING WEL....? Te gepeperde onkosten-declaraties The Wolves verloren weer van Spartak Uitgeschakeld in het Kikkerpolder eruit.. Nog een vaar dagen regen m de blauwwitte oetbalvereniging kan naast trainer Tantebeen ook en zwemcoach •ontraderen. Jto Leidsch Dagbl (Van onze Haagse redactie) De toto is ditmaal extra moeilijk ge weest: zeven gelijke spelen hebben menigeen verdrietig het hoofd doen schudden en het spreekt vanzelf, dat het aantal eerste- en tweede prijswinnaars klein is. Niemand bracht het tot 15 punten. Eén deelnemer uit Gronin gen kw^m tot 14 punten en een an der bracht het tot 13 punten. Vijftigduizend gulden van de eerste prijs in totaal 116.890 gulden gaat dus naar Groningen, het restant 66.890 gulden komt by de tweede prys van 58.445 gulden. Hiervan gaat 50.000 gulden naar de deelnemer met 13 pun ten. De derde prys wordt, omdat geen der deelnemers het maximum aantal punten van 15 bereikte, niet uitgereikt. In totaal werd deze week 779.272 gul den ingezet. De scheidende voorzitter van De Sleutelstad. Piet Erades (links op de foto) met een van „zijn" zeven tallen. (Van onze sportredacteur) „Om een vereniging met succes te leiden moet je hard zijn. Niet alleen voor anderen, maar ook voor jezelf Dat is de mening van Piet Erades, voorzitter, trainer en spe ler (een dikke 500 competitiewed strijden) van de Leidse Zwem- ei Polovereniging „De Sleutelstad". Ende strijdbare Erades, die in de kleine vijftien jaar van zijn voorzitterschap ongetwijfeld op heel wat lange tenen is gaan staan hij kwam overigens altijd spon taan voor zijn mening uit heeft met die hardheid succes gehad. Van het kleine clubje 46 leden dat op 23 september 1946 het Leidse zwemwereldje binnen kwam vallen, heeft hij een kern gezonde vereniging gemaakt, die nu 380 leden telt en de afgelopen zomer liefst acht zeventallen in competitieverband had spelen. Het was niet minder dan een sensatie, toen de jonge wedstrydploeg van de Sleutelstad enkele jaren na de op richting zes van de twaalf Leidse zwemtitels in de wacht sleepte. Die" suc cessen van de onverwachte concurrent stimuleerden ook de andere verenigin gen tot grotere krachtinspanning. Maar Erades schroomde dan ook niet een top-trainer als Jan Stender naar Lei den te halen. Erades heeft grote bewondering voor een man als Stender. „Kijk", zegt hy, „het is niet toevallig, dat het merendeel van de Nederlandse topzwemsters in of rond Hilversum woont. De methode- Stender heeft ook andere clubtrainers, bewust of onbewust, beinvloed". Naar de mening van Piet Erades heeft het bondsbestuur van de KNZB echter wel iets te weinig waardering voor het werk van de clubtrainers. Ook in ons land zal men er toe moeten overgaan om ge salarieerde krachten aan te trekken. Het werk van de zwemverenigingen is te veelomvattend (zwemmen leren, op leiden voor het diploma, figuurzwem- men, waterpolo en wedstrydzwemmen) om dat allemaal belangeloos te doen. Teer punt Tja, die Leidse zwembaden. Piet Era des loopt wat rood aan als we dit tere punt aansnijden. „Je kunt hier niets organiseren", zegt hy. „In 1956 wilden we Russen die hier toch voor de Trofeo d'Italia waren, naar Leiden halen. We dachten aan een 3000 toeschouwers en waren al met de genie bezig om een pontonbrug te laten slaan. Het leek allemaal aardig te zullen lukken. Maar toen kregen we het seintje: „schei er maar mee uit jongens. Als jullie 3000 man in De Zijl willen hebben ga je met de perrons en al het water in. De ankers zijn volkomen door geroest". „Het zwembad De Zijl is „op", zegt Erades. Vorige zomer was het al een dubbeltje op zijn kant met het verkrij gen van de gezondheidsverklaring van het water. De zuiveringsinstallatie is niet in orde en als de gemeente er niets aan doet. moeten we de komende zomer onze polowedstryden in de Nieuwe Vaart spe len Twee malen Het is in onze stad of de bestedings beperking of de overspanning van de arbeidsmarkt, die de bouw van een nieuw zwembad in de weg staat. Daar moeten we het steeds mee doen. Maar ik vraag me af als de regering geen toe stemming kan geven voor Leiden de plannen en het geld zijn er toch hoe het mogelijk is, dat er w e 1 toestemming is verleend aan de gemeente Hazers- woude <6 km van Leiden) voor het bou wen van een zwembad begroot op ca. f300.000.— dat de gemeente Nieuw koop de beschikking heeft over een prachtig nieuw bad. dat er zeer waar schijnlijk reeds toestemming is gegeven aan de gemeente Waddinxveen tot het bouwen van een nieuw bad en de plan nen om Leiderdorp aan een groter zwembad te helpen zeer waarschijnlijk gerealiseerd zullen worden". „Begryp *ne goed", vervolgt Piet Era des, „ik gun deze gemeenten hun zwem baden van harte, maar bij mij komt toch de vraag naar voren: wordt hier door de regeringsinstanties met twee maten gemeten, of wordt de zaak hier in Leiden misschien door de gemeente lijke instanties onjuist aangepakt? Sinds de bevrijding is hier niets voor de zwemsport gedaan. Men kwam niet verder dan plannen. Een typisch Leidse eigenschap Afscheid Maar goed, als dat zwembad er komt en we zullen maar hopen, dat de pessimistische veronderstellingen van onze zwemmers: „als de kleinste vlek op de Nederlandse landkaart zijn eigen zwembad heeft, dan pas komt Leiden aan de beurt niet bewaarheid zul len worden, dan is Piet Erades geen voorzitter van De Steutelstad meer. Ge ruime tijd is bij al bezig met het af stoten van zijn functies. Zijn werkzaam heden nopen hem daartoe. Op 1 janu ari 1960 legde hij het voorzitterschap van de Kring Gouwe/Rijnstreek van de KNZB neer en op 28 januari a.s.ty- dens de algemene ledenvergadering van De Sleutelstad, zal hij ook daar de voor zittershamer overdragen. Dick Binnen- kamp wordt de nieuwe praeses, terwijl Steeds bezig „Om een vereniging „levend" te hou den, ben je steeds met de opbouw bezig. Het „brengen" van jeugdige zwemmers (-sters) kost 4 5 jaar en je moet er verschrikkelijk veel tyd aan besteden. Op zijn minst ben je er een 20 uur per week mee kwijt. Neem hier nu eens de situatie in Leiden. In de zomermaanden kunnen we in De Zijl terecht. Elke morgen van ze ven tot half negen. Dat betekent dat je om zes uur je bed uit moet. 's-Winters zijn we aangewezen op de overbe laste Overdekte. Iedereen „knokt" daar om meer zwemtijd. Op maandag middag kan onze jeugd daar aan bod komen. Met z'n dertigen zijn we dan bezig om zo'n 160 jongens en meisjes zwemmen te leren. Je vergaat er dan van de herrie en je begrijpt dat er dan voor onze wedstrijdzwemmers geen be ginnen aan is. Die kunnen op drie dagen in de week op maandag, woensdag en vrijdag een uurtje tussen de middag terecht. Maar niet meer dan tien man tegelijk. De directie van De Overdekte houdt dit aantal nauwlettend in het oog. En als belangeloos trainer geef ik je dat te doen. De mensen kunnen goed een 2 km „trekken", verzucht Piet Erades. „Geen cent subsidie krijgen we voor het jeugdwerk en de situatie in Leiden maakt de zwemsport toch al zo ver schrikkelijk duur. We moeten het goed maken met de badhuur van die 160 kinderen op maandagmiddag. Je zou ja loers worden op Amsterdam. B. en W. van de hoofdstad trokken onlangs 30.000 gulden uit voor de stimulering van de zwemsport. n." Avery Brundage, de president van het internationaal Olympisch Comité en de Don Quichotte van het amateurisme, zal weer enkele slapeloze nachten heb ben. De met goud omhangen Olympische kampioen op de 100 meter sprint Armin Hary ook namens hem legde Consoli- ni op 25 augustus te Rome de klassieke eed af is na een acht uur durende zitting van de straf commissie van de atletiekbond van Hessen in de nacht van zaterdag op zondag voor een jaar geschorst, o.a. wegens een flagrante in breuk op de amateur-bepalingen. De beschuldigingen waren tweeërlei. Voor zijn uitlatingen, gepubliceerd in een geïllustreerd tijdschrift op 22 okto ber jl., een publikatie die volgens de j strafcommissie grote schade heeft be- j rokkend aan het aanzien van de Duitse atletiek in binnen- en buitenland, werd Hary een schorsing opgelegd die eindigt op 31 juli 1961. Voor de schandalige wyze, waarop de wereldrecordhouder door middel van valse onkosten-declara ties geldelijk voordeel uit zijn sport had gehaald, werd hij geschorst tot 31 de cember. De vereniging van Hary, de voetbal sportvereniging Frankfurt, werd opge dragen het door Hary bij de atletiek- clubs teveel geïnde geld terug te vor- PRIMO CARNERA komt opnieuw terug ARMIN HARY Europees toernooi De basketballkampioen van Nederland, The Wolves, verloor de tweede wedstryd voor de: eerste ronde van het toernooi om de Europese beker tegen het Tsje chische team Spartak Praag Sokolovo met 96-54 punten. Aangezien Spartak Praag de eerste wedstryd, die in Amsterdam werd ge speeld, eveneens won (57-52) heeft dit team zich gekwalificeerd voor de tweede ronde, waarin zy tegen het Finse kam pioensteam Torpan Pojat Helsinki zul len uitkomen. De Tsjechische spelers, die na de wed strijd in Amsterdam, toen zij met een kleine zege naar huis gingen, hun lesje hadden geleerd rukten met superieur en snel spel de zoneverdediging van de Ne derlanders aan flarden. Geen moment j konden de Amsterdammers vat krijgen op de razendsnelle uitvallen van de I gastheren en bij de Tust was de score dan ook opgelopen tot 46-16 punten. Na de rust bleef de strijd meer in even wicht ofschoon de Amsterdamse spelers enorme moeite hadden de man verdedi- elng te doorbreken. Het gelukte aan zienlijk beter dan voor de pauze en mede doordat de Tsjechen minder accuraat schoten kreeg de score toch nog een draaglijker aanzien, ofschoon men met 96-54 wel kan spreken van een ruime nederlaag. Bij Spartak waren de beste schutters ongetwijfeld de international Baumruk met 28. Rojko en Prazek met 16 en Lodr met 9. Van de Nederlanders was weer Slees- wijk met 12 punten de beste gevolgd door de Haan met 11 en Wel ter met 8 punten. Primo Camera, de thans 54-jarige voormalige bokskampioen (1933), die na zijn bokscarrière beroepsworstelaar werd. komt na 8 jaar afwezigheid terug in de ring van het „Catch-as-catch- can". Hij heeft met Bruno Sammartino een koppel gevormd voor een dubbelspel in het gooi-en-smijtwerk tegen de ge weldenaar Danny McShane en een an dere mijnheer, die zich „The Crusher" (de plethamer) laat noemen. de training in handen komt van Aat Kapaan en Wim van Rooyen. Piet Erades blijft gewoon lid erelid overigens en zal zijn liefde voor het waterpolo blijven uitleven in het leiden van hoofd- en eerste klassewedstrijden. Het voorzitterschap van de scheidsrech- terscommissie van de Kring houdt hij trouwens ook aan. Maar voor De Sleutel stad gaat een dynamisch leider verlo ren onkosten-nota's deren en aan de gedupeerde clubs terug te betalen. Bovendien werd de atletiek vereniging West End te Frankfort ver boden nationale of internationale wed strijden te organiseren vóór 7 januari 1966. De voorzitter van West End, Oskar Beetz, die Hary regelmatig met zijn financiële manipulaties heeft geholpen, zal 10 jaar geen leidende functie in de Duitse atletiek mogen bekleden. Hary zal binnen 14 dagen beroep bij de nationale Duitse atletiekbond kun nen aantekenen. De Duitse sprinter be riep zich enkele malen op het gewoon terecht. „Wanneer men my voor deze dingen schorst, kan men een hele rij internationaal bekende atleten schor sen", verklaarde hy. 1 BASKETBALL Recorcl-produktie Een 16-jarige basketballspeler Danny Boyd heeft zaterdag in Camden in de Amerikaanse staat Tennessee een na tionaal record gebroken, door in een wedstryd met zyn schoolteam tegen de ploeg van de Clarksburg-school 104 pun ten te scoren. Van de 32 minuten speel- tyd liet zyn coach hem 28 minuten in het spel. De uitslag was 130—43. Het record stond op 80 punten. Sportlezers schrijven Herinneringen Ondanks de zwembad-misère neemt Piet Erades. die ook de voetbalsport heeft beoefend (hy speelde enige tijd als back in het eerste van ÜVS, later in Lugdunum) prettige herinneringen mee. Dat waren de promoties van het eerste zevental (in 1953 en 1957) naar de eerste klasse van de KNZB-compe- titie en de successen van de school slagzwemmers. „Typisch", zegt Erades, „De Sleutel stad heeft altijd over goede schoolslag zwemmers de beschikking gehad. Neem een Peter Bekkering, die verschillende malen kampioen van Nederland was en die met Wim van Zyl afgevaardigd werd naar de Europese zwemkampioenschap- pen in Turijn. En nu is het Aat Ka- paan, die de schoolslag-specialiteit van De Sleutelstad hoog houdt". Ja, dat waren voor Piet Erades de krentjes in de pap Een lid van het sectiebestuur Betaald Voetbal van UVS schrijft ons: „Het heeft de laatste dagen flink ge regend. Maar de competitie van het be taald voetbal ondervond hoegenaamd geen stagnatie. Slechts twee velden wer den afgekeurd. Tot dit tweetal behoorde alweer het nieuwe UVS-terrein in de Kikkerpolder, dat in oktober met veel jubel in gebruik werd genomen. Die feestklanken zijn inmiddels omgeslagen in een gevoel van onbehagen. Wanneer dit zo doorgaat wordt de Kikkerpolder voor UVS financieel een grote strop. Men moet daar niet licht over denken. Door het afkeuren van de thuiswed strijden het zal in de toekomst heus nog wel een paar keer regenen raakt De zwemmers schreeuwen om een zwembad, maar het water is op de ver keerde plaats terechtgekomen. Zo zag gisteren een van de nieuwe UVS- terreinen in de de blauwwitte club steeds verder weg van de kopgroep. Het gevolg: minder publiek, want de wedstrijden die nu nog attractief zyn, zyn dat straks vrijwel zeker niet meer. Derving van inkomsten dus. Het gevolg hiervan is weer men kan dat op zun vingers natellen een tekort op de exploitatierekening van de Leidse semiprofclub. De lasten zyn niet gering. Vijfduizend gulden huur per jaar en de helft van de recette. Dan kan men geen enkele tegenslag meer opvan gen De aanleg van het complex heeft een kapitaal gekost, maar de vraag ryst: is de aanleg wel op de deskundig juiste wyze geschied? Bevatten de geruchten waarheid, dat de velden onvoldoende van drainering zyn voorzien? Is het waar, dat de drains in te zware grond en de afwateringsbuizen in het water liggen, doordat het waterpeil, door onvoldoende bemaling, niet laag genoeg wordt gehouden? Is het waar dat, om de velden in orde te brengen, de grasmat eraf moet en er goede grond opgebracht moet worden? Op het gebied van bodemcultuur is schrijver dezes een leek. Hij kan geen antwoord geven op deze vragen. Het lykt hem daarom goed, dat het gemeen tebestuur eens licht brengt in deze zaak, die de Leidse sportwereld in hoge mate verontrust. Drie jaar hebben de velden ongebruikt gelegen. Men heeft dus alle tyd gehad de velden by flinke regenval op kwali teit te toetsen. Een deel van het complex is gerui me tyd vóór UVS de hoofdvelden inge- bruik nam door DOCOS bespeeld. De wateroverlast kwam snel aan het licht. Van gemeentewege zyn toen voorzienin gen getroffen en de conditie van het DOCOS-deel is thans voortreffelijk. Men moet dus op de hoogte zyn geweest. Niettemin heeft men zonder de wa terhuishouding in orde te brengen in oktober jl. het andere deel aan UVS verhuurd. Voor een niet gering bedrag.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5