Dr. E. V. W. Vercruijsse gewoon hoogleraar toegepaste sociologie Kon. brons D. v. d. Blij en P. v. d. Sleet Leidse tenor legde met minimaal verschil beslag op eerste prijs Opvolger van prof. Groenman Belangstelling amateureoneours in Noordwijk bijzonder groot ONBEZORGD GENIETEN VAN EEN AMUSANT TONEELSPEL TIG SLOEG ZICH GOED DOOR DE TALLOZE VERWIKKELINGEN HEEN WEEKMARKT Ds. D. H. Gijsbers Dubbel afscheid Tropische Hygiëne Twee jubilarissen, die nog goede herinneringen bewaren aan de tijd, dat de sproeiwagen zjjn intrede in Leiden deed en dat de vuilnisman zijn komst per ratel aankondigde, herdachten vandaag het feit, dat zij voor veertig jaar bij de Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst hun intrede deden. Het waren de heren D. van der Blij, thans bureelambtenaar en P. C. van der Sleet, inlader eersteklasse. Ter gelegenheid van dit jubileum werden zij, met hun familie, heden ochtend in de koffiekamer van het Stadhuis ontvangen. Mr. J. Drijber, wet houder van de Bedrijven, die als eerste spreker het woord voerde, wees op de grote veranderingen, welke zich in deze jaren op nationaal en internationaal terrein hebben voltrokken. Ook de rei nigingsdienst heeft in deze periode een geheel ander gezicht gekregen. De dienst is gemoderniseerd en gemotoriseerd. Bij zondere waardering had spreker voor de arbeidsprestaties van beide jubilaris sen, die ieder op hun terrein tot volle tevredenheid van hun superieuren werk zaam waren. Het deed mr. Drijber dan Lezers schrijven Naastenliefde Mag ik eens antwoorden op het inge zonden stukje van de heer en mevrouw BekMulder, naar aanleiding wat zij menen te moeten zeggen over Jehova's getuigen? Bij voorbaat mijn dank. Elke secte of geloofsgemeenschap meent dat haar opvatting van hetgeen in de bijbel staat, de juiste is en zal lei den tot een zaligheid na dit aardse le ven. De een erkent het openlijk, de an der niet, maar dit maakt in wezen geen verschil. Nu wordt in het schrijven van het echtpaar BekMulder verwezen naar hetgeen Paulus heeft gezegd, maar ik zou hun willen vragen, kunnen de op zieners der verschillende geloofsgemeen schappen ook die toets doorstaan? Paulus zegt ook, dat de vrouw in de gemeente zwijge en haar man thuis vrage en toch wordt de vrouw in ver schillende kerken zelfs tot het predik ambt toegelaten. Zo zyn er vele dingen aan te wijzen, die de een juist, de ander verwerpelijk acht en toch menen wij hier in de wes telijke wereld ons te mogen noemen naar Hem, die eens gezegd heeft tegen zijn toehoorders: Ge hebt gehoord dat tot de ouden gezegd is „oog om oog en tand om tand" maar Ik zeg u „Hebt uwe vijanden lief, zegent ze die u vervloeken, doet wel degenen die u haten en bidt voor dege nen die u geweld aandoen en die u ver volgen". Is er wel een scherpere tegenstelling te vinden dan deze? En wat doen wü, die ons naar Zijn Naam noemen? Welk beeld toont ons de wereld na 20 eeuwen christendom? Heerst niet overal „het oog om oog en tand om tand" in- plaats dat wij al onze krachten zouden moeten imspannen om te doen naar Zijn leer en leven. Zeker, het kost heel wat meer moed en zelfbeheersing om de linkerwang toe te keren, wanneer men op de rechter wang wordt geslagen, maar is ook niet, hij, die zichzelf overwint, sterker dan die een stad inneemt? Zou de wereld er niet heel wat beter uitzien als wij ons meer inspannen ons zelf te beheersen en tot het bewustzijn te komen van onze zelfverantwoordelijk- heden en tot de verantwoordelijkheid voor onze naasten? Ik meen dat dit zeker ten goede zou ko men aan de gehele gemeenschap en dat er heel wat minder slachtoffers zouden vallen van de roekeloosheid die nu welig tiert op de wegen. Als wij onze eigen levenstuin vrij willen houden van onkruid, schiet er werkelijk geen tijd over om bij een an der te gaan wieden. Abonnee. ook een groot genoegen mede te kun nen delen, dat het H.M. de Koningin had behaagd hen te onderscheiden met de bronzen eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De directeur van de G.R. en O.D., de heer H. Hoorn, herinnerde even eens aan de grote wijzigingen, welke zich bij de dienst hebben voltrokken. De trouwe plichtsopvatting, kenmerk voor beider werk, is echter steeds de zelfde gebleven. Namens het gemeen tebestuur bood spreker de jubilarissen de oorkonde der gemeente en een en veloppe met inhoud aan. Wethouder mr. J. Drijber speldt de heer D. van der Blij de Konink lijke onderscheiding op. Links de heer P. C. van der Sleetdie even eens een Koninklijke onderscheiding ontving. (Foto L.D./Holvast) De heer C. Vermeer, voorzitter van de personeelsvereniging, schonk aan dacht aan de positie, welke de jubi larissen in het bedrijf innemen. Ook hij had waardering voor de wijze, waar op beiden hun werk uitvoeren. Namens de personeelsvereniging overhandigde hij de heer Van der Blij een elektrisch scheerapparaat en de heer Van der Sleet een werphengel. Voor de dames Van der Blij en Van der Sleet was er een prachtig boeket bloemen. Bij K.b. van 2 januari is dr. E. V. W. Vercruijsse, wetnschappelijk ambtenaar bij het Sociologisch Instituut van de Leidse Universiteit, benoemd tot gewoon hoogleraar in de toegepaste sociologie te Leiden. Hij volgt prof. dr. Sj. Groenman op, die buitengewoon hoogleraar was, doch afscheid nam van Leiden i.v.m. zijn benoeming tot gewoon hoog leraar te Utrecht. Dr. Vercruijsse werd geboren op 25 november 1926 te Koog a. d. Zaan. Na de h.b.s. te Haarlem bezocht te heb ben studeerde hij aanvankelijk astrono mie te Leiden. Mede onder invloed van oorlogsgebeurtenissen gaf hij deze stu die op. Na het einde van de oorlog be gon hij met de studie in de sociale geografie aan de Gemeente Universiteit te Amsterdam. Hij legde het kand.- en doet. examen beide cum laude af, het laatste in 1952, in welk jaar hij benoemd werd tot leraar in de aardrijkskunde en geschiedenis aan het Heymans-Lyceum te Groningen. In een overvolle zaal van Casinote Noordwijk aan Zee vond zaterdagavond de finale plaats van de amateurwedstrijdendie het actie comité Crescendo de afgelopen maanden heeft gehouden ten bate van het bouwfonds van Noordwijks oudste muziekkorps. Jarenlang reeds kampt dit korps met gebrek aan oefenruimte. Door de opbrengsten van dit soort wedstrijden hoopt men nu binnen niet al te lange tijd te komen tot de bouw van een eigen clublokaal. De enorme belangstelling voor deze wedstrijden heeft hiertoe kennelijk weer een behoorlijk steentje bijgedragen. CORRESPONDENTIE O. te L. Leiden, Zoeterwoude, Rot terdam, Dordrecht, Geertruidenberg, 's Hertogenbosch 110 km. Leiden, Utrecht, De Bilt, Woudenberg, Ede, Arnhem 118 km. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Gerrit Aldert, zn v. G. van Rijn en A. Schuitemaker: Ronald Egbert, zoon van F. C. Scheffer en M. Turk; Linda Mar- garetha, dr, v. M. T. Verhoef en I. E. Da niël; Lena Frederica Maria, dr v. C. Brandwijk en P. Onvlee; Cornells Hen drik, zn v. H. Verver en J. M. Wisse; Jo hanna. dr v. F. Rhijnsburger en A. M. van Veen; Jacobus Petrus Melchior Ma ria, zn v. J. W. Schoo en P. M. v. d. Broek. OVERLEDEN F. A. le Poole, 78 Jaar, vrouw; J. van der Laan, 81 Jaar, vrouw. Op deze avond traden de prijswinnaars van de drie vorige wedstrijden tegen elkaar in het krijt. Zij hebben hun aan hang en vele andere belangstellenden enkele uren van enthousiast uitgevoerde kleinkunst geboden. Onprettig Minder prettig, vooral voor de amateurs, was het irriterende rumoer achter in de zaal, waardoor het gebodene vaak min der tot zijn recht kwam. Zelfs een her haald verzoek om stilte kon bij enkelen weinig weerklank \inden, tot ergenis van velen, die met grote belangstelling de prestaties volgden. Dit charmante meisje stal veler harten. (Foto LD/Holvast) De jury bestond uit de heren J. Koe mans, G. Scheurwater, N. van Ammers, B. Laros en A. Barmentlo. In een vrij vlot tempo brachten de finalisten him nummers, hoofdzakelijk bestaande uit zang en muziek, welkom afgewisseld door een prima staaltje acrobatiek, dat werd uitgevoerd door „The Electro Boys", zes stevige mannen uit Leiden. Geestig en beschaafd Mejuffrouw R. de Jong introduceerde de deelnemers met een beschaafde en gees tige conference en smeedde zo de ver schillende delen van het concours aan een. Na eien felle strijd trad de tenor D. Kuijters uit Leiden met 43.9 punten, sleichts een tiende punt verschil op nummer 2, als winnaar uit het strijd perk, waarmee hij beslag legde op de eerste prijs, bestaande uit een massief zilveren lauwerkrans, welke door Cres cendo ter beschikking was gesteld. Het uit 10 personen, bestaande orkest „De Stalen Band" eindigde zeer verdiend als tweede. De tenor B. Smithuyzen uit Den Haag die een groot gedeelte van de avond als eerste stond genoteerd, eindigde tenslot te, samen met acrobatenteam „The Electro Boys" met 43.3 punten op de ge deelde derde plaats. De tenor H. van Tol uit Haarlem bracht de zaal in vervoering met twee prachtig gezongen liederen, met name „De Wilde Orchidee" en Mamma", en verdiende daarmee met 42.9 punten een eervolle vierde plaatst. De jongste deelnemer aan dit concours, Tommy Noppen, Noord wijk, eindigde met zijn declamatie „Por tret van opa Kraai" op de elfde plaats. De heer Chouffour reikte na af|oop met een toepasselijk woord de prijzen uit. Alle 16 deelnemers mochten een prijs en een herinneringsvaantje in ontvangst nemen. Na de traditionele verloting werd de avond besloten met een bal. In oktober 1954 werd dr. Vercruijsse belast met een onderdeel van het so ciologisch onderzoek in de textielin dustrie in de Twentse Achterhoek. Se dert 1 januari 1955 is hij als wetenschap pelijk ambtenaar bij het Sociologisch In stituut te Leiden belast met de dage lijkse leidjng van het instituut, onder- wijsaangelegenheden en praktische re search. In juni 1960 promoveerde de nieuwbe noemde hoogleraar op een proefschrift getiteld: „Het ontwerpen van een so ciologisch onderzoek". Van 1955 t.m. 1959 was dr. Vercruijsse redacteur van de „Sociologische Gids". Sinds januari 1960 is hij secretaris van de Nederlandse Sociologische Vereniging. Behalve dit proefschrift en verschei dene artikelen mogen nog vermeld wor den „Wegwijzer voor de studie in de So ciale Wetenschappen" (1956); „De Ne derlandse Beroeps-prestige-stratificatie", „Het meisje van het schilderij TIG heeft haar leden, donateurs, en verdere begunstigers niet teleur gesteld. Met fris spel werd zater dagavond in de Stadsgehoorzaal het humoristische en leuke verwikke lingen tellende toneelstuk Het meisje van het schilderij" opge voerd. Dit blijspel is geschreven door Joop Spit. Het bevat alle voor waarden om een toneeluitvoering te doen slagen w.o. amusante ontspan ning en een dosis spanning. Daar naast een flinke hoeveelheid inspan ning voor de spelers en speelsters. Want het valt zeker niet mee de verschillende gemoedstoestanden op de juiste wijze te interpreteren. En die gemoederen wisselden nogal eens. Vooral het echtpaar Kanters (ge speeld door E. A. de Wekker en E. van RossenPennenburg) valt van het ene uiterste in het andere. Otto Kantere, za kenman, is fel tegen een eventuele ver loving van zyn dochter Marijke (Corry Boon) met Bennie Visser (Piet Horrée), een „kladschilder" zoals hij hem noemt. Moeder Ria probeert de zaak zoveel mo gelijk te sussen. Als pa Kanters echter door een mis verstand gaat denken, dat die kunst schilder een pr\js op een internationale tentoonstelling heeft gewonnen, krijgt hij plotseling andere gedachten. Zjjn dochter moet nu trouwen met de grote, beroemde Bennie Visser. Maar wat stelt toch dat prijswinnende schilderstuk voor? Dat zal een zwager van Otto Kanters eens haarfijn uit de doeken doen. Die zwager, een gepensioneerd generaal voortreffelijk uitgebeeld door J. A. Bo- denstaff, onthult dat de voorstelling van het schilderij een meisje is „Klaar om zo onder de douche te stappen", dondert het uit zyn soldatenmond. Als de vader van Marijke dit hoort denkt hjj natuurlijk direct, dat zijn dochter model heeft gestaan. Hij duldt geen tegenspraak van de hopeloos verliefde kinderen. Hij d'er uit en zij naar haar kamer. Einde eerste bedrijf. Er volgen nog twee bedrijven met de ingewikkeld ste, dwaze, gezellige, lachwekkende scènes. Tenslotte zal blijken, dat de dochter van de generaal (Riekje Pauw) als model heeft gediend. Het dienst meisje Betty (Trudy van Hecke) speelt een verbindende rol. De regie was in de vertrouwde handen van Ton Arentsen. TIG heeft zich in de eerste uitvoering in 1961 van haar beste zijde laten zien. Het ontbreken van decors, er werd te gen een achtergrond van doek gespeeld, mocht niet hinderen. Het spelerszeven tal is erin geslaagd voor een zeer aanne melijke opvoering te zorgen, ook al wa ren er natuurlijk kleine foutjes te be speuren. Tot besluit van deze feestavond was er bal onder leiding van de heer J. Alphenaar. Het dansorkest „The Skyliners" o.l.v. L. Boellaard zorgde voor de dansmuziek. in samenwerking met prof. dr. F. van Heek, (1958) en „De Jeugd in het ge ding", samen met mr. D. E. Krantz, (1959). „Het Vrije Volk" van zaterdag j.l. le vert kritiek op de wijze, waarop wij sug gesties hebben gedaan tot verbetering van de verkeerssituatie in de binnen stad. Het blad stelt daarbij, dat wij in ons artikel van donderdag j.l. de indruk wekten, alsof reeds beslissingen waren genomen over invoering van éénrich- tingverkeer op Breestraat en markten- route en verplaatsing van de weekmarkt naar de Jan van Houtkade. Het wil ons voorkomen, dat geen goedwillend lezer uit dit artikel deze conclusie kan heb ben getrokken, want er werd nadrukke lijk in gesteld, dat snelheid gewenst was met het nemen van een beslissing, ter wijl het artikel bovendien het aangekon digd vervolg was op ons artikel van 2 januari, waarin wij toezegden mogelijke maatregelen in Leiden te zullen bespre ken. Verder merkt „Het Vrije Volk" naar aanleiding van ons commentaar op de mededeling van het gemeentebestuur, dat nog geen beslissing genomen was, nog op, dat door dit commentaar de in druk gewekt wordt alsof wij zonder ons te oriënteren bij bevoegde instanties tot het advies waren gekomen van de voor gestelde marktverplaatsing. Wij kunnen de schrijver in „Het Vrije Volk" verze keren, dat wij niet gewoon zijn ongefun deerde voorstellen te doen en dat wü medio december uitvoerig met verschil lende deskundigen gesproken hebben over de mogelijke oplossingen der moei lijkheden, waarbij de donderdag jJ. door ons genoemde oplossing als meest aanvaardbare uit de bus kwam. Voorts bestrijdt „Het Vrije Volk" onze veronderstelde bewering, dat nog geen meningen zouden zijn gepolst. Dat heb ben wij niet geschreven. Wij schreven nadrukkelijk, dat openbaar vele menin gen dienden te worden gepolst, alvorens men tot een beslissing kan komen. Voor iedere welwillende lezer bleek, mede uit het gehele verband van ons commen taar, dat hier bedoeld was het polsen van niet-ambtelijke meningen door de overheid, aangezien wij direct na deze opmerking schreven, dat óók vele offi ciële instanties hun mening kenbaar zouden moeten maken. Van dit polsen der meningen bij belanghebbende bevol kingsgroepen is nog niets gebleken. Met deze kleine rechtzetting der feiten willen wij deze korte discussie besluiten. Red. L.D. Tijdens een gisteren gehouden ge meente vergadering zijn de heren Van Weelden en Spruit gekozen tot ouder ling van de chr. geref. kerk alhier, idem de heer Vermeulen tot diaken. Beroepen tot predikant directeur Streekcentrum Ds. D. H. GIJSBERS Ds. D. H. Gijsbers, hervormd predi kant te Leimuiden en sinds 1959 als jeugdpredikant gedeeltelijk belast met de leiding van het hervormde jeugdwerk in de Sleutelstad, is beroepen tot predi kant-directeur van het Streekcentrum Hoeksewaard", met als standplaats Mjjnsheerenland. Ds. Gijsbers, die ook meerdere malen voor ons Blad het „Woord van Bezin ning" verzorgde, werd in 1923 geboren en aanvaardde 18 november 1956 te Leimui den de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Onder zijn leiding wordt momenteel een krachtige en reeds met succes bekroonde actie gevoerd tot restauratie van de toren van de hervorm de kerk te Leimuiden. Opgericht 1 maart 1860 Maandag 9 januari 1961 gebracht, benevens een bonbonschaaltje met ingegraveerde data. Prof. dr. P. H. van Thiel sprak zijn waardering over deze zelfde verdiensten op andere wijze uit, waarna een familie lid van mej. De Wolf namens de schei denden dank zegde. Ongeveer 35 jaar geleden, in de begin periode van het Instituut voor Tropische Hygiëne aan het Rapenburg, traden daar twee werksters in dienst, die in tiental len jaren een grote bekendheid hebben verworven bij alle leden van het sterk in formatie wisselende personeel. Zater dag j.l. namen zij afscheid, en het was, gezien de taak die zij zo zorgvuldig in zovele jaren hebben uitgevoerd (een taak die in een instiuut als dit en in het daaraan verbonden laboratorium van bijzonder belang is) niet verwonderlijk dat vele oud-leden van het personeel naar het instituut waren gekomen om bij dit afscheid van „Marie en Saar" aan wezig te zijn. De dames M. Sloot en M. de Wolf wer den in de collegezaal van het instituut toegesproken door prof. dr. J. E. Dinger, die dankbaar was voor het vertrouwen, dat het personeel steeds in de werksters heeft kunnen stellen, niet alleen waar het ging om schoonhouden van het gebouw, doch ook om het reinigen van het onder zoekmateriaal, hetgeen steeds aan de hoogste eisen van reinheid moest vol doen. Hij schonk de scheidende werksters ieder een spaarrekening, welke door per soneel en vroeger personeel bijeen was PERSONEEL FIRMA'S DE KONING E!*f GOEMAAT GAAT 5 DAGEN PER WEEK WERKEN Als eender eerstoe middenstandsbedrij- ven in onze stad zal de firma B. de Ko ning met ingang van 1 februari a.s. overgaan tot invoering van een werk week van vijf dagen voor haar personeel. Deze maatregel betreft ook het bedrijf van de firma Goemaat in Rijnsburg. Het bovenstaande houdt niet in, dat de beide bedrijven één dag per week zullen worden gesloten, doch het effect zal worden verkregen door de toepassing van een rouleringssysteem onder het personeel. HENGELSPORT „W.W.V." hield zijn derde wedstrijd in dit seizoen in de Rijn bij Koudekerk. De vangst was uitermate slecht. Er werd 595 gram vis aan de schaal ge bracht. Uitslag: 1. G. J. Kleijn jr., 2. C. v. d. Voort, 3. D. Klinkhamer, 4. V. Kuk- ler, 5. J. v. Munsteren, 6. G. J. Kleijnen sr. Tweede blad 110. 30249 Advertentie Veertig jaar hij Reinigingsdienst

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3