FRANSE PRESIDENT KREEG EEN ROYALE MEERDERHEID 75% Regering-Eyskens lioudt krachtig voet hij stuk éw êffu Tegen atoomwapens der V.S. in Nederland WEERBERICHT NA HET REFERENDUM VAN GISTEREN In het moederland geen incidentenin Algerije twintig doden bij een aanval op een stembureau Verhoudingen opgeklaard, maar partijen dichter bij elkaar? Kalm weekeinde in België De rebel met hét gebroken Kart „Veiligheid en vrede in gevaar" lernvs Opgericht 1 maart I860 MAANDAG 9 JANUARI 1961 No. 30249 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoecfc Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Frankrijk heeft president Charles de Gaulle opnieuw met een ruime meerderheid van 75 procent der uitgebrachte stemmen zijn vertrouwen geschonken. Wanneer men echter ook het vrij gebruikelijke percentage van 25 procent der stemonthoudingen in de berekening betrekt, dan daalt De Gaulles meerderheid tot 57 procent van het totale aantal der circa 23 miljoen stemmen in het Franse moederland. Zoals men weet hadden de uiterst linkse en rechtse vleugels geadviseerd zich aan de volksstemming te onttrekken, maar heel veel effect heeft dit advies dus niet opgeleverd. Over Algerije waren hedenochtend de volledige uit slagen nog niet bekend; het was echter wel zeker, dat in dat land, dat de inzet van het referendum vormt, de stemming voor de generaal veel minder bemoedigend is uitgevallen. Niettemin zou er toch een ja-woord uit de bus zijn gekomen, doch dat resultaat heeft, politiek en moreel gesproken, ontegenzeggelijk een zeer aanvechtbaar karakter. Vragen muntten niet uit door helderheid Overal en in het bijzonder in de grote steden waar de moslims hun eigen gang konden gaan, is de onthouding van hun kant overweldigend groot geweest, waar mee het FLN, dat een parool in die zin had uitgegeven, opnieuw de greep op de Algerijnse massa heeft gedemonstreerd. De Europeanen moeten in grote meer derheid „neen" hebben gezegd tegen de voorstellen van de generaal. Doordat op het platteland of in de bleds het leger zijn vinger in de pap wist te houden, moest zich daar een massale meerder heid voor het ja -woord hebben uitge sproken. Over de gehele linie beschouwd zouden die laatste stemmen de weeg schaal over Algerije toch ten gunste van een positieve uitspraak van omstreeks zestig procent der uitgebrachte stemmen kunnen doen doorslaan. Terwijl in heel Frankrijk de stemming zeer rustig en zonder in cidenten is verlopen, ging het refe rendum in Algerije met verschei dene ernstige en bloedige botsin gen gepaard. Bij een aanval van mannen van het FLN op het stem bureau in de buurt van Oran werd door het Franse leger het vuur geopend. Er vielen twintig doden en 85 gewonden. Het was de zesde keer, dat de Fransen sedert de laatste oorlog in 1945 werden opgeroepen aan een referendum deel te nemen. Het was echter de eerste keer, dat aan dit referendum een probleem van politieke en niet van constitutionele aard ten grondslag was gelegen. Om streeks twee uur in de nacht maakte, in het ministerie van Binnenlandse Zaken waar zich de Franse en buitenlandse journalisten hadden verschanst, de voor zitter van de constitutionele raad Leon Noel de cijfers over de stemming in Frankrijk bekend. Het referendum was door het staatshoofd met zijn drie VEEL WIND De Bilt verwacht van heden tot mor genavond, half tot zwaarbewolkt met tijdelijk regen nu en dan buien, matige tot krachtige, tijdelijk stormachtige wind. aanvankelijk tussen zuid en zuid west, later ruimend naar west tot noord, west. Weinig verandering in tempera tuur. Opgemaakt te 11.15 uur. 10 JANUARI Zon op; 8.46 uur; onder; 16.50 uur. Maan op: 0.56 uur; onder: 12.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.39 uur en 21.07 uur. Laagwater te 4.07 uur en 16.37 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De opkomst voor de stemming in Frankrijk was naar de Franse maat staven groot. Voor de meeste stem bureaus stonden lange rijen kiezers geduldig op hun beurt te wachten om hun stem uit te brengen. jongste boodschappen voorgesteld als een persoonlijk vertrouwensvotum of andere gezegd een plebisciet en in die geest heeft het Franse volk dan ook „ja" geantwoord op vragen, die overigens op Meerderheid van een miljoen in Algerije De officiële einduitslag van de „volksraadpleging in Algerije is: 1.747.529 „ja" en 782.056 „neen"- stemmers. zich zelf niet uitmuntten door duidelijk heid en zelfs aan elkander tegenstrijdig waren. Om die reden is het op dit moment dan ook nog moeilijk al een concrete conclusie uit de uitslag te trek ken wat betreft de oplossing van het Algerijnse probleem. De Gaulle heeft zijn handen volledig vrij weten te houden. Hij vroeg een oordeel over het zelfbe schikkingsrecht voor Algerije, dat door vrijwel niemand meer omstreden wordt. Maar hij verzocht ook een algemeen akkoord voor zijn voornemen om reeds nu in Algerije voorlopig bestuursorga nen in te richten, die dus vooruit zouden lopen op de gaullistische formule voor de organisatie van het land, een formule waarvan het FLN (het Algerijnse Be vrijdingsfront) tot dusver echter niet heeft willen weten. Voetangels en klemmen De weg blijft dus duister of tenminste bezaaid met voetangels en klemmen en er is niemand, die nu al met stelligheid zeggen kan of de vrede door deze uitslag dichter bij is gekomen dan wel zich juist verder heeft verwijderd. Het is, nog maals, een vraag van persoonlijk ver trouwen in de generaal. Zal De Gaulle, gesteund door zijn hernieuwde meerder heid nu pogen het gesprek met het FLN te heropenen? Of is het referen dum, zoals de linkse oppositie insinueert, slechts een afleidingsmanoeuvre geweest om, ten einde de legerleiding te ontzien, een oplossing van het Algerijnse drama opnieuw op de langebaan te verschuiven? Misschien zullen de volgende weken een antwoord geven op deze vragen. Woens dag komt de regering bijeen om de slotsom uit de referendumcijfers te trek ken. Er wordt in politieke kringen in Parijs opnieuw gesproken van een bevel „staakt het vuren", dat door De Gaulle binnenkort en zonder voorafgaand over leg met de Algerijnse nationalisten zou kunnen worden gegeven. Er zouden uit naam van het Elysée de laatste weken, zoals we reeds eerder be richtten, ook nieuwe en geheime stappen bij het FLN in Tunis zijn ondernomen om de draad van het gesprek, die afge lopen zomer in Melun werd afgebroken, weer op te nemen. De situatie is nu, kan men zeggen, dus zo, dat De Gaulle in Frankrijk zijn positie ontegenzeggelijk aanzienlijk heeft versterkt, terwijl van zijn kant het FLN nu eveneens opnieuw heeft aangetoond, dat het op een mas sale meerderheid van de Algerijnen kan rekenen De verhoudingen zijn nu wederzijds opgeklaard, zonder dat men evenwel zeggen mag, dat de partijen ook dichter tot elkaar zijn gekomen. De Gaulle brengt zijn stem uit in het raadhuis van Colomby-les-deux- Eglises. Radio-propaganda in de koude oorlog Het totaal aantal zenduren van de communistische radiostations is tussen 1947 en 1959 met vijfhon derd procent toegenomen. Er wordt thans per week bijna drie duizend uur in 55 talen uitgezon den, aldus het Amerikaanse voor lichtingsagentschap (,,The United States Information Agency"). In deze periode is het aantal zenduren van de USIA gestegen van 231 tot 565 uur per week. waarbij in 36 talen wordt uitgezon den. Hierbij komen nog 2.400 uur per week aan amusementspro gramma's. Het aantal Russische zenduren ls ln deze twaalf jaar bijna verdriedubbeld; het bedraagt thans 975 uur per week. De communistische vazalstaten in Europa verzesvoudigden in hun zend uren: 178 uur per week in 1949, tegen 1.060 in 1959. Zij nemen hiermede 36 procent van het communistische totaal voor hun rekening en hun gezamenlijke zendtijd ligt hoger dan die van de Sovjet-Unie. De meest opvallende ontwikkeling was echter in communistisch-China te be speuren. De Chinese volksrepubliek zond, na ongeveer uit het niets te zijn begon nen, eind 1959 512 uur per week uit. Dit komt neer op achttien procent van het totaal aantal zenduren der communis tische radiostations en het houdt in, dat de Chinese volksrepubliek op dit gebied in de communistische wereld de tweede plaats, na de Sovjet-Unie, heeft inge nomen. WERKTIJDVERKORTING IN DE TEXTIELINDUSTRIE Het bureau van de vakraad voor de textielindustrie te Tilburg deelt mede, dat partijen bij de C.A.O. voor de tex tielindustrie met het College van Rijks bemiddelaars volledige overeenstemming hebben bereikt over de ondernemingsge wijze invoering van de 45-urige arbeids week voor de niet-in-ploegendienst-wer- Icende werknemers. De vakraad is gemachtigd om desbe treffende vergunningen te verlenen voor de ondernemingen, die hebben aange toond, dat voldoende waarborgen aan wezig zijn, dat arbeidstijdverkorting niet tot een noemenswaardig produktiever- lies zal leiden. Gelet op de voorberei dingen, die de textielondernemingen in de afgelopen maanden reeds hebben ge troffen, mag worden verwacht, dat de ondernemingsgewijze invoering van de arbeidstijdverkorting in deze bedrijfstak thans vlot zal verlopen. (Van onze Brusselse correspondent) Bij onze zuiderburen geldt de werkweek van vijf dagen en daarom was het moeilijk tijdens het weekeinde te constateren of er gewerkt werd of niet. Wie bijv. zaterdag of zondag door Brussel wandelde bemerkte eigenlijk niets van de staking. Trams en autobussen reden als normaal. Van de Brusselse stations vertrokken treinen als gewoonlijk en ze kwamen aan als gewoonlijk. Winkels en warenhuizen waren geopend. Café's en restaurants zaten vol publiek. Zondag werd in Anderlecht de grote voetbalwedstrijd Anderlecht-Charleroi gehouden. Alleen des avonds brandden de lichtreclames niet, maar dat was dan ook alles wat aan de staking herinnerde. Toch duurden zij voort en betuigden de socialistische vakbonden eens te meer, dat zij ze tot het bittere einde zouden voortzetten. Advertentie Hebt u de boeiende levensbeschrijving van.de Algerijnse opstandelingenleider, Ferhat, Abbas, gemist? Jammer! r A 7 4 v, V. v, Nota der Sovjet-regering De minister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie, A. Sobolev heeft aan de Nederlandse ambassadeur in Moskou, de heer H. A. Helb, een nota overhandigd waarin gewaarschuwd wordt tegen de aanwe zigheid van Amerikaanse atoomwapens in Nederland, aldus meldt het persbureau Tass. „Door toe te laten, dat Amerikaanse atoomwapens worden opgesla gen, stelt de Nederlandse regering het Nederlandse volk voor een geweldig risico en brengt zij de veiligheid van het Nedrlandse volk en de zaak van de vrede in gevaar", aldus wordt in de nota o.m. opge merkt. In de nota wordt voorts gezegd, dat, wanneer Nederland in een eventuele atoomoorlog als atoombasis fungeert vergeldingsaanvallen met atoomwapens niet kunnen worden ontgaan. Volgens berichten in de pers zijn reeds atoomkoppen voor de „Honest John" en de „side-winder" raketten aan Neder land geleverd, tezamen met atoombom men voor de tactische oorlogsvoering, en zullen atoomkoppen voor de „sergeant"- raket in 1961 aan Nederland geleverd worden. Het feit dat Amerikaanse atoomwa pens op Nederlands grondgebied zijn opgeslagen wordt bevestigd door de ver klaring van het Nederlandse minister van Defensie, die op 30 november 1960 is gepubliceerd en waarin ronduit ge zegd wordt dat Nederland deze moderne wapenen, heef t aanvaard. Hieruit volgt dat de Nederlandse re gering, zwichtend voor de druk van de V.S., de eerste regering van de landen op het Europese continent is, dat er in toestemt dat haar land als een Ameri kaanse atoombasis wordt gebruikt. „Grote vergissing" Er is geen grotere vergissing, aldus de nota o.a. verder, dan te geloven dat het opslaan van Amerikaanse atoomwapens op Nederlands grondgebied tot op zekere hoogte de veiligheid van Nederland waarborgt. Integendeel, de veiligheid van Nederland loopt groot gevaar door zulke daden, omdat door het nemen van deze stap de Nederlandse regering het lot van haar land in handen van de militaire leiding van een vreemd land legt de V.S. dat is van hen, die hun toevlucht kunnen nemen tot het gebruik van kernwapens voor doel einden die niets te maken hebben met de nationale belangen van Nederland. Het is absoluut duidelijk voor ieder die ook maar enigszins met de toestand op de hoogte is, dat als de agressieve krachten van de V.S. van Amerika een raket-atoomoorlog ontketent, of door hun medeplichtigen doen ontketenen, Nederland, fungerend als atoombasis, niet zal kunnen ontsnappen aan vergel dende atoomaanvallen. De Sovjet-regering herinnert de Ne derlandse regering hieraan geenszins met het oogmerk Nederland te bedreigen of te intimideren. De Sovjet-regering heeft algemene en algehele ontwapening der landen voor gesteld, alsmede het verbieden en ver nietigen van kern en raketwapens, en werkt actief voor het verkrijgen van een spoedige overeenstemming over deze vraagstukken. Waarschuwing Uitsluitend geleid door deze overwe gingen en ook om de vrede en de inter nationale veiligheid te waarborgen, acht de Sovjet-regering het noodzake lijk de Nederlandse regering te waar schuwen tegen stappen waaraan zeer ernstige gevolgen zijn verbonden voor het bestaan van Nederland zelf en voor de veiligheid van andere landen. De Sovjet-regering spreekt de hoop uit dat de Nederlandse regering de ver antwoordelijkheid die het door boven vermelde acties op zich heeft genomen ernstig zal overwegen en de noodzake lijke gevolgtrekkingen hieruit zal maken. Vijf spionnen in Engeland gepakt (Van onze Lon3< ense correspondent) Scotland Yard heeft zondag drie man nen en twee vrouwen, verdacht van spionage, gearresteerd. Een man en een vrouw zijn ambtenaren van de admira liteit, die werken op de duikbootbasis van Portland nabij Weymouth. In 1958 bracht de Amerikaanse door atoomkracht gedreven onderzeeër „Nau tilus" daar een bezoek. De anderen zijn een boekhandelaar en zijn vrouw en een directeur van een handelsonderneming. Hun spionage-activiteit geschiedde tussen juni 1960 en januari 1961. Spiona ge kan in Engeland worden gestraft met gevangenisstraf van drie tot 14 jaar. Uit Het Leidsch Dagblad van 10 Januari 1861: Watersnood Aan het Bu- reau van dit blad is een bus ge plaatst tot ontvangst van giften voor de noodlijdenden door den Watersnood, opdat de liefdadig heid onzer stadgenooten, wier 1 vaders 54 jaren geleden, bij de ramp die Leiden trof, zooveel genoten, al is het niet in dien overvloed, zich toch schitterend openbare. Reeds is ontvangen t van L.D. een bankbillet van f. 25 Sabotagedaden in het zuiden Tegelijkertijd liet de regering weten dat er weer meer treinen reden, vooral in het noorden van het land, dat de postbestellingen normaal waren en dat de toestand verder onveranderd was ge bleven. Zij moest echter ook toegeven, dat er sabotagedaden waren gepleegd. In de nacht van zaterdag op zondag om twee uur is tussen Luik en Namen de spoorbaan opgeblazen. Tussen Verviers en Eupen werd een autobus van een voorbijrijdende auto uit beschoten. Ge lukkig waren er geen gewonden. In Bergen (Henegouwen) zijn er ruiten in geworpen van een middelbare school en van bankgebouwen. In Luik stierf in het ziekenhuis één van de betogers van vrijdag, een 32-jarige betonwerker, die was gewond tijdens de relletjes. Voorts zijn er tal van arrestaties verricht. De schade aan het station Guillemins in Luik bedraagt 75.000 gulden! Er liggen nog 75 gewonden in de ziekenhuizen. In Antwerpen vergaderden de socialis ten: drieduizend waren er bijeengeko men, voornamelijk onderwijzers van de Antwerpse scholen, die besloten de sta king voort te zetten. Een van de woord voerders zei, dat er in Antwerpen 55.000 stakers waren. Het socialistische parle mentslid Detiège hield een rede, waarin hij betoogde, dat Eyskens op inflatie aanstuurde. Wie de vorige week de di lettantische beschouwingen op econo misch gebied van de heer Detiège in de Kamer heeft gehoord, weet dat hij er weinig van begrijpt. Maar 3000 man juichten hem toch maar hartelijk toe. Wat gebeurde er verder achter de schermen om een einde aan de huidige toestand te maken? De Christelijke (ka tholieke) Volkspartij heeft nog eens te meer met nadruk verklaard dat er geen onderhandelingen worden gevoerd met de socialisten. Deze laatsten laten tel kens weer weten, dat er tot het zo ge heten bittere einde zal worden gestaakt. De regering heeft op het ogenblik hele maal geen plannen meer toenadering te zoeken, omdat zij ervan overtuigd is dat haar meerderheid hechter is dan ooit. 0 Slot pag. 2 Soebandrio naar Z.-Slavië De Indonesische minister van Buiten landse Zaken Soebandrio komt vandaag in Belgrado aan voor een bezoek van vijf dagen. Hij is de gast van zijn Zuid- slavische ambtgenoot Koca Popovic.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1