Kerkdiensten Leiden en omgeving Conjuncturele stromingen met een gevaar voor draaikolken Amerikaans protest tegen Nederlands protectionisme Verdere verlaging invoerrechten binnen de grenzen van de E.E.G. ZATERDAG 7 JANUARI 1961 Zondag 8 januari Lelden Herv. Gem.: Pieterskerk: 10 uur ds. M. Ottevanger Hoogl. Kerk: 10.30 uur ds. H. Bouter (Jeugddienst Onderw.: Verzoeking) 5 uur dr. P. L. Schoonhelm. Marekerk: 10.30 uur ds. I. S. Kyne. Oosterkerk: 10 uur ds. D. J. Vossers. Bethlehemkerk10 u. dr. P. L. Schoon- heim. Maranathakerk: 9 uur ds. O. J. Gall, Den Haag. Hervormde school, Boshulzerkade10 uur ds. J. Groot Herv. ulo-school, Asserstr., 10 uur ds. J. de Wit; 7 uur dhr. C B. Dekker, vlc. Aula school. Marnlxstraat10 uur ds. A. Boertje te Moerkapelle. Ver. van Vrijz. Herv.. (Leldse Volksh.) 10.30 uur ds. R v. d. Klelj te Rotterdam. Eglise Wallonne10.30 uur ds. G. Westphal te Melun (Pr.). Academ. Ziekenhuis: 10 uur dhr. C. B. Dekker, vlc. Dlaconessenhuls: 10.30 uur ds. G. H. M. Posthumus Meyes (Warmond). Geref. Kerk, Zulderkerk: 10 uur ds. Maaskant; 5 uur ds. J. H. Kaspers te Oegstgeest; aula school, Timorstraat: 10 uur ds. de Boer; 5 uur ds. Maaskant; Kerk Oude Vest: 10 uur ds. Heule; 5 uur dr. Dronkert; 7 uur ds. de Boer; Marana thakerk: 10.30 uur dr. Dronkert; 5 uur ds. de Boer; aula school. Telderskade: 10 uur kand. J. Sap; 5 uur ds. Heule. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. de Boer te Sassenhelm; Geref. Kerk (vrijgem.)10 en 5 uur ds. W. G. de Vries; Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdlenst (donderdag 7.30 uur dhr Huisman); Evang. Luth. Gem.: 10.15 uur ds. C. M. de Vries te Hilver sum; Rem. Gem.: 10.30 uur ds. P. van Wijnen te Haren; Doopsgez. Gem.: 10.30 uur ds. J. J. J. van Sluys te Barsinger- horn; Oud Kath. Kerk (Zw. Singel 501 9.45 uur Hoogmis (woensdag 9 uur H. Mis); Oud Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19): 11 uur gezongen H. Mis; Christian Science (Steenschuur 4)10.30 uur dienst: Evang. Chr. GemeenschapMid delstegracht 3: 10 en 5 uur dhr. Th. Dik- kes (maandag 8 uur Jeugdbijeenkomst, dinsdag 8 uur bidstond); Bant. Gem: 10 (H.A.) en 5.30 uur dhr. H. Schouten Jr, (vrijdag 8 uur bidstond); Leger des Hells 10 uur Helliglngsdienst; 6.45 uur Open luchtsamenkomst Gangetje; 7.30 uur op wekkingssamenkomst. Alle bijeenkomsten ol.v. kap. C. Vermeulen. Aarlanderveen Herv. Gem: 10 uur ds. E. G. Boesenkool; 7 uur ds. W. H. de Jong te Nieuwkoop; Geref. Kerk: 9.30 en 2 uur ds. W. J. van Hoek; Chr. Ger. Kerk 9.30 en 6.30 uur Dienst des Woords. Alphen aan den RUn Herv. Gem., Jullanastraat: 10 uur ds. P. A. Lefeber; 6.30 uur ds. M Hanemaaijer; Gebouw Jo nathan: 10 uur dhr L. Schipper te Lei den; 6.30 uur ds. M. Ottevanger te Lei den; Kapel Gouwsluis: 6.30 uur ds. D. J. Schipper te Leiden; Kapel Hooftstraat: 9.30 uur dhr. B. J. de Bruyn te Bode graven; Oudshoornseweg10 uur ds. G. Cadée; 6.30 uur ds. H. v. d. Linden te Amsterdam; Marthastlchting10.30 uur bevestiging ds. J. Veen door ds. J. H. Bo- fers te Alphen; Geref. Kerk: Maranatha- erk, Raadhuisstraat: 10 uur ds. W. Wij- ma; 6.30 uur ds. A. P. Heiner te Ter-Aar Salvatorikerk, Willem de Zwijgerlaan: 10 uur ds. A. P. Heiner; 6.30 u. ds. W. Wij- ma; Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom. Geref. Kerk (vrijgem.)10 en 5 ds. H. Schol te. Chr. Geref. Kerk, Jeruzalem- kerk, Grljpenstelnstraat: 9.30 en 5 uur dhr. J. van Leeuwen te Den Haag; Oud Geref. Gem., Van Mandersloostraat9.30 en 4 uur dhr Verllnden te Krimpen a.d. Lek; Rem. Geref. Gem., Van Mandersloo straat: 7 uur ds. E. J. Kuiper te Den Haag; Evangelisatie, IJsbaangebouw: 10 u. eredienst; 6.30 uur dhr. F. Nlemeljer. Benthnizcn Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. W. A. S. Laurense; Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. C. v. d. Bosch: 630 ur ds. J. Wieman te Oudewater; (Nieuwerbrug)6.30 uur ds. C. v. d. Bosch; Herv. Evang. 9.30 uur ds. J .v. d. Blink te Amsterdam; 7 uur ds. P. C. de Vey Mesdagh te Den Haag; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur d6. G. P. Hartvelt te Delft; (Nieuwerbrug)9.30 en 6.30 uur ds. J. Boer te Woerden; Ger. Kerk (vrij gem.) 9.30 u. leesd. 3 u. ds .H Scholte; Ger. Gem.: 10 en 6 u. leesd.; Luth. Gem. 10.45 uur ds. A. Jense; Evang. Kring: 10 uur eredienst; 7 uur dhr. J. van Heinin gen van Bussum. Boskoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. de Leeuw; 6.30 uur ds W. L. Heij- mans; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. Vogelaar te Zwolle; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J .de Bruijn; Ger. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst; Ver. Vrij zinnig Herv.: 10 uur ds. A. Kalis. Hazerswoude ^lerv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Flinterman te Den Haag. Hillegom Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Veenendaal; 5 uur ds. F. Brouwer; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. K. Krabbe (H. Avondmaal en dankzegging); Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur drs. A. H. Schippers; Ned. Prot. Bond: 10 uur mej. E. Lulkin- ga te Haarlem. Evangellsatlesamenkomst 3 uur (Nutsgebouw)Evang. J. ZUlstra uit Gouda. (Maranathasamenk. woens dagavond 8 uur Nutsgebouw: ev. A. Ag- tereek te Den Helder). Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Free. Kaap Herv. Gem.: 10 uur ds. Fokke- ma; 5 u. ds. Van Embden te Zoeterwoude (Jeugddienst) Katwijk aan den RiJn Herv. Gem.: 10 uur vie. J. van 't Kruis; 5.45 uur ds. N. van Egmond te Haarlem (jeugddienst) (kapel Nieuwe Duinweg)10 uur dhr J. Vink te Katwijk aan Zee; (gymnastiek lokaal Narcisstraat): 10.30 uur ds. C. R. H. ter Haar Romeny, vlootpred. MVK Valkenburg; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. P. C. de Vries te Den Haag-Loosdui nen. Katwijk aan Zee Nieuwe Kerk: 10 uur ds. P. Moerenhout (H.D.); 6 uur ds. F. Offerlnga; Oude Kerk: 10 uur ds. F. Offeringa; 6 uur ds. W. L. Tukker; Ka pel: 10 uur ds. D. Bouman; 6 uur ds. P Moerenhout; Groen van Prinsterer- school: 10 uur ds W. L. Tukker; Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. I. Meijer te Oegstgeest; 5 uur ds. F. Pijlman; Zeehos pitium: 6.45 uur ds. F. Pijlman; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. N. de Jong Ger. Kerk (vrijgem.): 9.30 en 5 uur ds. Breen; Geref. Gem.. Remisestraat: 10 en 5 uur leesdlenst; Geref. Gem. in Ned., Casa Cara: 10 en 5 uur leesdlenst. Koudekerk Herv. Koereelman; 7 uur Gem.i 10 uur ds. H. A. Visser te Amsterdam (jeugddienst); Geref Kerk: 10 en 7 uur ds. Schuring te Alphen a.d. Rijn. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. J. P. Honnef; 6.80 uur dhr. J. v. d. Hoek (Kerkzaal): 9 uur dhr. J. v. d Hoek; Geref. Kerk: 10 uur ds. J. J. Dijk; 6.30 uur ds A. Keizer (Utrecht). (Kerkzaal): 10.30 uur ds. A, Keyzer; 5 uur J. J. Dijk Vrijz. Herv. (geb. Lindelaan 12a)10.30 uur ds. C. P. Thomsen te Utrecht. Letmuiden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gijsbers; (Pniël) 7 uur ds. D. H. Gijsbers; Geref Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. H. J. Kofrle. 10 uur ds. Kappers; 5 uur kand. J. Sap; Ger. Kerk (vrijgem.), W. de Zwijgerkerk: 845 en 3 uur drs. R. Brands. Oude-Weterlng Herv. Gem.: 10.30 u. (in de Ger. Kerk) dhr. A. v. d. Berg te Valkenburg (Z.H.); Geref. Kerk: 9 en 3 uur ds. P J. O. de Bruijne te Zaandam; Rem. Ger. Gem.: geen dienst. RiJnsaterwoude Herv. Gem: 10 uur dhr A. J. Dekker te Alphen; 7 uur ds. C. J. Baart; Chr. Geref Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2.30 uur dhr J. van Leeuwen te Den Haag. Rijnsburg Herv. Gem.: 10 uur ds. H. van Gosliga; 5 uur ds. M. C. Groene- woud; (Bethelkerk)10 uur ds. M. C. Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur ds. Meljerlng; 7 uur ds Saraber; (Rijndijk) 10 uur ds. Honders, Sassenhelm; (Hulp en Heil) 10 uur ds. Saraber; Ger. Kerk: 10 en 5 uur ds. Modderaar (HA); Ger. Kerk vrijgem.: 10 en 5 uur ds. E. Teunls te Monster. Waddlnxveen Herv Gem.: 9.30 uur ds. J v. d. Haar te St.-Maartensdljk; 6.30 uur ds. J. R. Cuperus; Esdoornlaan: 9.30 uur dhr. van Kooten te Vinkeveen; 6.30 uur ds. J. v. d. Haar te St.-Maar tensdijk; Stationsstraat: 9.30 uur ds. E. H. Kalkman; 7 uur ds. J. Gras te Dor drecht; Geref. Kerk: 9.50 uur en 6 uur ds J. SnoelJ; Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. Mackenzie te Lelden; Oud Ger. Gem.: 9.30 en 5 uur ds. C. P Verloop Warmond Herv Gem.: 10 uur ds. H. L. Boonstra; 7 uur ds. J. Veenendaal te Hillegom. Zal het bij een protest blijven? Aan het eerste nummer van het mede delingenblad van de Bond van Bloem bollenhandelaren, dat op 1 januari j.l. is verschenen, ontlenen wij het onder staand artikel, dat op zijn beurt is overgenomen uit een Amerikaans mo lenaarsblad. Per 1 januari 1961 heeft Nederland de invoerheffing op tarwebloem en tar- wegriesmeel verhoogd met 355% en wel tot f.5 per 100 kg. In een Amerikaans Molenaarsblad wordt hiertegen heftig van leer getrokken. Ook de Nederlandse bloembollen worden ten tonele gevoerd, zoals blijkt uit de onderstaande passage •uit het artikel: Waarom dient de Nederlandse rege ring niet ten voordele van de eigen meelfabrikanten te discrimineren? Het antwoord is eenvoudig: Omdat Neder land gebruik maakt van bilaterale han- Volken zullen opgaan naar Uw licht en koningen naar Uw stralende Lisse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. G. Pettinga; 7 u. ds. Bronsgeest te Haar lem; Geref. Kerk: 10 uur ds Kuiper te Sassenh.; 5 u. ds. H. v. d. Berg te Sas senhelm; Chr. Geref Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma; Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds. H. van Gllst (Donderdag 7.30 uur ds. H. van Gilst); Geref. Kerk (vrijgem.)10 en 4.30 uur ds. J. J. Ver leur; Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdlenst (Donderdag 7.30 uur lees- dienst) Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 urn ds J. Stehouwer te Alphen; 6.30 uur ds. E. G. Boesenkool te Aarlanderveen; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar te Zwammerdam; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur dienst des Woords; Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. A. W. Cramer. Nieuwveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Klusener; 6.30 uur ds. Stehouwer te Al phen a.d. Rijn; Vrijz. Herv.: 11.15 uur ds. Cadée te Alphen a.d. Rijn; Geref. Kerk; 9.30 en 6.30 uur ds. Snel. Noordw(Jk-Blnnen Herv. Gem.; 10 en 7 uur ds. J. van Dok; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. W. Dekker (H.A.) 11 uur (v d. Berghstlchting) ds. Post te Rijnsburg. Noordwljk aan Zee Herv. Gem.: 10 en 5 uur ds. N. J. Cupedo; Geref. Kerk: 10 uur ds. T. Ferwerda; 5 uur ds. B. Bouma (10 uur Sole Mio ds B. Bouma); Ned. Prot. Bond (Lindenplein)10.30 u. ds. G. Kroes te Haarlem. Noordwykerhout Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. A. H. Smits (H.A.). Oegstgeest Herv. Kerk (Groene- of Willibrordkerk)10.30 u. ds. J. T. Wier- sma (Wassenaar) Jeugddienst; 7 uur ds. B. C. Visser; Pauluskerk: 10 uur ds. B. C. Visser (H.D.); Ver. v. Vrijz. Herv. (W. de Zw. Kerk: 10.30 uur ds. C. J. Rosch (Den Helder); Ger. Kerk, (Mauritslaan) Ver koudheidsbacillen zijn als de dood voor Nieuwe beeldzegels van Nederland en Nieuw-Guinea In de serie albums met beeldzegels die het Amsterdamse Schriftmuseum met samenwerking van het Unesco Centrum Nederland doet uitkomen met het doel de belangstelling voor ons land te sti muleren en bij te dragen tot de be vordering van de internationale samen werking, is thans een nieuw album ver schenen. Dit bevat 86 beeldzegels van de voornaamste bezienswaardigheden van Amersfoort, Apeldoorn, Deventer, Dord recht, Eindhoven, Den Helder, Leiden, Nijmegen, Schijndel, Texel, Vlissingen, Zaandam, Volendam en Marken en 42 van Nieuw-Guinea. Bij elk der beel den is een toelichtende tekst in het Ne derlands en Engels afgedrukt. Het enige jaren geleden uitgekomen eerste album bevat 88 afbeeldingen van karakteristieke punten in Amsterdam en in de elf provinciale hoofdsteden, voorts 18 beeldzegels van Suriname en 24 van de Ned. Antillen, Dit doosje betekent: protektie tegen infektie Groene woud; 5 uur ds C. van Harten te Delft (Jeugddienst); Geref. Kerk, Pe- trakerk)9.30 uur ds. Post; 5 uur ds. BIJleveld; Rapenburgkerk9.30 uur ds. Bljleveld; 5 uur ds. v. d. Linde; (Mara nathakerk) 9.30 uur ds. H. v. d. Berg te Sassenhelm; 5 uur ds. P. D. Kuiper te Sassenhelm. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. H. Brandsma te Rozenbiirg; Ger. Kerk (vrijgem.)10 en 5 uur kand. J. Douma. Sassenhelm Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Walvaart; 5 uur prof. Berkhof te Oegstgeest; Geref Kerk: 10 uur ds. v. d. Linde te Rijnsburg; 5 uur ds Post te Rijnsburg; Chr Geref. Kerk: 10 en 5 uur dr. Velema te Leiden; Ned. Prot. Bond: geen dienst. Ter-Aar Herv. Gem.: 9 uur ds. S. v. d. Linden te Utrecht; 2 uur ds. Linden- burg; Geref. Kerk: 10.30 en 6.30 uur ds. N. H. Niemeijer te Heinkenszand. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. Lekkerkerker (H.D.); 6.30 uur ds. J. W. van Petegem te Zaandam; Geref Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler; Geref. Gem. (Vrijgem.)10.15 uur ds. R. Brands, 3 uur onbekend. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds de Jong; 7 uur ds. J. J. Buskes te Amster dam. opgang. Jes. 60lb Wassenaar Herv Gem.: 10 uur ds. Th. C. Frederlkse; 7 uur ds. A. M. Lin- denburg te Ter-Aar; (Klevietkerk)9 u jeugdkerk; 10.30 uur ds. A. K Straatsma; (Deylerhuis)9 uur jeugdkerk; 10.15 uur J. Langebach, vic. te Amsterdam; Geref. Kerk (Bloemcampkerk)10 uur dr. D. K Wielenga; 5 uur ds. J. C. Brussaard te Oegstgeest; (Zijllaan)10 en 5 uur ds. C. H. Apperlo te Loosduinen; Ned. Prot. Bond (Lange Kerkdam)10.35 uur ds. G. J. W. den Herder te Den Haag; Ned. Pr. Bond-Rem. Gem.-Doopsgez. Gem.; (Jo- hannahuis)10.30 uur ds. J. Zuurdeeg; Soefibeweging, (Wald. Pyrmontlaan 6): 11 uur: universele eredienst. Herv. Evarv gelisatie (Dorpshuls) 10 uur ds. A. M Lindenburg te Ter-Aar Woubrugge Herv Gem: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur dr. G. Th. Rothuizen te Lelden. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verweij; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. W. Genuit. Zoeterwoude Herv. Gem: 10 uur ds. G. J. van Embden. Zwammerdam Herv. Gem: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d Broeck; Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. J. D. Koers te Den Haag; Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. A. W. Cramer deuren van de Verenigde Staten wijd opengesteld voor de buitenlandse expor teurs; de taxieven zijn op laag peil ge houden; de cultus van het protectionis me was in diskrediet gebracht. Momenteel geeft liet Democratisch georiënteerde Zuiden, een belangrijke machtsfactor in de VS, blijk van ver sterkte protectionistische tendenzen. Er zijn in de VS ook meer industrieën, waaronder wellicht de kaasfabrieken en voorts de vakverenigingen, die protectio nistische sympathieën aan de dag leg gen. En zelfs die Republikeinen, die hun steun gaven aan de campagne van pre sident Eisenhower voor de bevordering van het handelsverkeer, zullen wellicht weer terugkeren tot hun traditioneel conservatisme, wanneer hij niet langer een invloedrijke figuur is. De gouverneurs van de zuidelijke sta ten, een belangrijke groep in politiek opzicht, hebben op een te Hot Springs (Arkansas) gehouden bijeenkomst hun traditionele steun aan het vrijhandels- principe opgezegd en aangedrongen op protectionistisch beleid. De nieuw-ver- delsakkoorden voor de verkoop van kozen president Kennedy zal hier goed produkten als kaas en bloembollen in de Verenigde Staten. En het eindresultaat van de oplegging van een dergelijke hef fing kan alleen maar betekenen, dat er met klem op zal worden aangedrongen, dat met gelijke munt betaald wordt. De Nederlandse regering houdt zich niet voor ogen, dat het politieke klimaat in de Verenigde Staten een wijziging on dergaat. Onder de regering-Eisenhower die daarbij in aanzienlijke mate door de president zelf geïnfluenceerd werd. werd een grote plaats ingeruimd aan de idee van een handelsstroom in twee richtingen. In de laatste jaren zijn de Houdt afstand in de file! Het is onbegrijpelijk, zegt de ANWB, dat de automobilisten soms zulke enor me risico's durven te nemen bij het rijden in een file. Het is helemaal geen zeldzaamheid op onze autosnelwegen, dat twee en meer auto's met een grote snelheid achter elkaar aanjagen op een onderlinge afstand, die belachelijk klein is, gezien de snelheid waarmede wordt gereden. Als de voorste rijder om welke reden dan ook plotseling sterk moet afrem men dan is een kettingbotsing in der gelijke gevallen onvermijdelijk. Rijdt NOOIT zo kort achter elkaar, dat U in moeilijkheden moet komen als er voor U iets gebeurt. Houdt een redelijke afstand tot Uw voorligger. nota van nemen, zo denkt de redactie. De gouverneurs spreken zich uit voor de instelling van invoercontingenten voor vele produkten; zij verlangen voorts een onderzoek door het Congres om na te gaan, in hoeverre er behoefte bestaat aan een herziening van de handelswet ten, en zij wensen evenzo administra tieve en wetsmaatregelen teneinde paai en perk te stellen aan verdere handels concessies in het kader van de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel (GATT). Door de stap, die nu van Nederlandse zijde ondernomen is, zal hun actie aan kracht winnen. De Nederlandse regering zal er goed aan doen er nota van te nemen, dat de staat Wisconsin uitstekende kaas fabri ceert en dat de bloembollentelers in de VS gaarne uitbreiding willen geven aan hun binnenlandse afzet, zo merkt de redactie op. Een maatregel, waardoor een belang rijk exportprodukt, i.e. bloem, getroffen wordt, houdt in, dat afbreuk wordt ge daan aan de positie van diegenen, die internationale samenwerking en een bi lateraal handelsverkeer beschouwen als een effectief middel tegen de kwalen, waaraan de wereld laboreert. Naar aan leiding van de door Nederland genomen maatregel zou het wel eens kunnen zijn, dat buitenlandse regeringen, die zich niets gelegen laten liggen aan de ge dachte van reciprociteit in het handels verkeer, een gevoelig lesje krijgen. Er is nog tijd voor de Nederlandse autoriteiten om nogmaals het voor en tegen van de door hen getroffen maat regel te overwegen, al was het alleen maar om hun handelsbelangen in rui mere zin te beschermen. Zoniet, dan is het waarschijnlijk te achten, dat de Ver enigde Staten krachtdadig zullen optre den, aldus besluit de redactie haar arti kel". Advertentie Nieuwe uitgaven „De Kampioen" vernieuwd De Toeristenbond ANWB heeft zijn officiële orgaan, het maandblad „De Kampioen" dat aan 350.000 leden die niet op een der acht gespecialiseerde ANWB-periodieken zijn geabonneerd, wordt toegezonden, volledig vernieuwd. Niet alleen is het formaat groter ge worden en heeft de Kampioen een aan trekkelijke twee-kleuren-omslag gekre gen, doch ook de inhoud is van opzet gewijzigd. In het voorwoord schrijft de voorzit ter van de Toeristenbond, de heer P. F. Zimmerman, dat de groei van de ANWB, die thans al ruim 450.000 leden telt, het noodzakelijk maakte dat er een nieuw en groter periodiek tot stand kwam. Het zal nu mogelijk zijn in het blad meer aandacht te besteden aan voorlichting op toeristisch en verkeersgebied d.m.v. korte informaties en aantrekkelijke ar tikelen. De lezer wordt gestimuleerd tot daad werkelijke toeristische belangstelling. Voortschrijdend proces van concentratie (Van onze financiële medewerker) De effectenbeurzen hebben bij het begin van het nieuwe jaar niet, zoals in 1960 het geval was, aanleiding gevonden om met een forse koersstijging op de aande lenmarkt te starten. Zowel in New York als in Amsterdam en de andere beurs- plaatsen van Europa heeft de fondsenhandel bij het begin van 1961 een weifelend karakter gedragen, waarbij het koerspeil in doorsnee beneden de stand van uit. 1960 is gedaald. Men heeft zich rond de jaarwisseling kunnen vergasten aan een overvloed van economische en financiële beschouwingen, waar van de teneur niet bepaald ontmoedigend is, doch waarin de knelpunten van de economie, zowel in ons werelddeel als in de V.S. duidelijk in het licht zijn gesteld. Het scherpst is de situatie getekend door de secretaris-generaal van het depar tement van Economische Zaken. Prof. C. Brouwers, die de internationale con junctuur ziet als een gecompliceerd patroon van stromingen, waarin draaikolken kunnen ontstaan. Hij constateert een voortgang van de expansie op het continent van West-Europa met het risico van overspanning, een aarzeling in Engeland, een recessie in de V.S., afhankelijkheid en instabiliteit in de nieuwe landen en een opkomende economische macht van Sovjet-Rusland, verschijnselen, welke er toe nopen het nationale verloop in de hand te houden en anderzijds klaar te staan een wisseling in de conjunctuur op te vangen. Nog geen nieuwe hausse Onder deze omstandigheden vindt de Amsterdamse beurs in de voortgaande expansie van de Europese economie en in de nog altijd bevredigende ontwikke ling van het Nederlandse bedrijfsleven blijkbaar geen motief voor een nieuwe hausse in grote stijl op de aandelen markt, zodat de omzebten ook deze week betrekkelijk gering zijn geweest en de belangstelling zich tot enkele speciale fondsen heeft beperkt. Het verdient in dit verband de aan dacht hoe groot het aandeel van de z.g. internationale fondsen op het totaal van de omzet is, althans in 1960 geweest is en ln hoe sterke mafte derhalve het bui tenland de omzebten op onze beurs be- invloedt. Niet minder dan 32% van de nominale waarde der omzetten op de Amsterdamse beurs kwam in het afgelo pen jaar op rekening van de internatio nale fondsen Philips, Unilever. Ko ninklijke, AKU en Hoogovens, waarbij Philips met een omzet van meer dan f. 100 miljoen gewone aandelen, dat is meer dan 10% van het totaal, de kroon spande. Een belangrijke sprong hebben de aandelen Hoogovens gemaakt, waar van de omzet van f. 11.3 miljoen tot f30.9 miljoen steeg, hetgeen er bij de nieuwe samenstelling van de ANPCBS indexcijfers toe geleid heeft, dat voor taan ook aandelen Hoogovens onder de „Internationals'' worden opgenomen. Versneld tempo E.E.G. Wat de ontwikkeling van de Europese economie betreft, kan overigens worden geconstateerd dat de integratie, met het in werking treden van de Europese Eco nomische Gemeenschap (EEG) op 1 ja nuari 1958 begonnen, in versneld tempo wordt voortgezet. Per 1 januari 1961 zijn de binnentarieven van de EEG-landen voor industriële produkten weer met 10% verlaagd, zodat ze thans tot 70% van hun niveau op 1 januari 1957 zijn verminderd. Ten opzichte van de andere landen wordt de concurrentiepositie in de Euromarkt daardoor versterkt, het geen ook aan de industriële activiteit in ons land ongetwijfeld ten goede zal ko men. Hoezeer het EEG verband op de Nederlandse export van gunstige Invloed is, blijkt uit het feit dat in de eerste 10 maanden van 1960 46% van het totaal op de EEG-landen betrekking had tegen 43.5% in 1959 en 73.5% (1959: 72%) op geheel Europa. Het is daarom zeer te be treuren dat de schaarste aan arbeids krachten in het nieuwe jaar in sommige bedrijven een volledige bezetting van het produktiepotentieel belemmert en deze omstandigheid ook van remmende invloed is op de nieuwe investeringen, welke voor de vergroting van de produk- tiviteit der ondernemingen noodzakelijk zijn. Scherpe reactie op fusie Mede met het oog hierop is het van groot belang dat in ons land naar ver dere concentratie en samenwerking wordt gestreefd, omdat ook hierdoor immers de bedrijfskosten per eenheid- produkt kunnen worden verminderd. De beurs heeft dan ook vry scherp gerea geerd op de fusie tussen de Kon. Ned. Zout en Ketjen. De aandelen van eerst genoemd concern kwamen van 950 tot 1080%, die van Ketjen van 490 tot 515% al konden deze topkoersen later niet be houden blijven. In sympathie hiermee stegen aandelen Scholtens Foxhol van 950 tot 1000%, waarop ook een lichte terugslag volgde, doch waaruit de con clusie kan worden getrokken dat van de concentratie in de chemische industrie nog grote verwachtingen worden ge koesterd. Evenals genoemde concerns hebben ook Z wa nenbercr-Organon en de Chemische Fabriek Naarden blijkens tussentijdse mededelingen in 1960 hun omzet kunnen vergroten, terwijl ook deze week enkele ondernemingen een interimdividend hebben aangekondigd ofwel de totale uitkering voor 1960 heb ben bekend gemaakt (Zeeuwsche Con fectie 17%% tegen 16%. Tricotbest 9 te gen 7% over 1959). Kat uit de boom kijken Het is echter ook deze week weer ge bleken dat men in Amsterdam vooreerst erg gevoelig blijft voor de gang van za ken in de VS en de houding van de Newyorkse beurs, die het nieuwe Jaar met een koersdaling is begonnen, waar na de volgende dag een vaste stemming intrad. Amsterdam bleek onmiddellijk tot navolging bereid, uiteraard voorna melijk wat de internationale fondsen betreft. Hoewel Kennedy heeft ver klaard dat een devaluatie van de dollar niet in zijn voornemen ligt, houdt men toch blijkbaar rekening met een re- geringspolitiek. die op goedkoop geld en grotere staatsuitgaven gericht is en in flatie kan veroorzaken. Dat de Nederlandsche Bank opnieuw een bedrag deviezen in goud heeft om gezet en daarmee het zekere voor het onzekere neemt, heeft ln dat verband dan ook de aandacht getrokken, ook al dragen zulke transacties volgens offi ciële toelichting slechts een „technisch" karakter. De betrekkelijk geringe omzetten en het koersverloop van de aandelen op de Amsterdamse beurs duiden erop dat de grote bedragen, welke er thans ongetwij feld voor belegging gereed liggen, hun weg tot dusver nog niet naar de aande lenmarkt vinden en men geneigd is vooreerst de kat uit de boom te kijken. Onder deze omstandigheden kan de Obligatiemarkt zich op haar in 1960 ver hoogd niveau handhaven.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9