Veenhuizen bij opbod De Katwijkse Hoornespolder 1111 s Autorijschool „GRAAFLAND" l FILMS Grootse Eisenstele - produktie „Iwae de Verschrikkelijke" Woonwagen is ook een gebouw witte Bmim Kennedy van plan spoedig een afgezant naar Moskou te zenden lste en 2 de klas ZETTERS LEERLINGEN ABONNEERT U OP DIT BLAD Neemt NU rijles bij 5 ZATERDAG 7 JANUARI 1961 VAN DEZE WEEK iiinnHiijiiiniiiiiiüiiiioniiiiiiiiiis Verraderlijke complot der Bojaren in beeld Studio De grote Russische regisseur Sergei Eisenstein ontwierp de plannen voor een film-trilogie over Tsaar „Iwan de Verschrikkelijke". Slechts deel 1 en 2 voltooide hij, door zijn dood moest het derde, waarvan het ont werp gereed was, vervallen. Eisenstein's originele ideeën vinden in het tweede deel „Het complot der Bojren", dat deze week vertoond wordt, volledig gestalte. Eisenstein zag deze Iwan als de grote leider van een groot Rijk, een man vol contrasten, enerzijds progressief, anderzijds reactionair, meedogenloos, ruw en wreed, doch ook rechtvaardig. Het waren tragische omstandigheden in zijn particuliere leven en vooral het verraad der hem bestrijdende Bojaren, die van hem een prikkelbaar, wan trouwend en onbetrouwbaar mens maakten. En deze mens ziet men in deze film, zoals Eisenstein hem ziet en zoals hij vertolkt wordt door de grootste Russische acteur Nicolai Cherkasov, omringd door de talrijke anderen, die in dit dramatische verhaal hun uiteenlopende plaatsen vinden, temidden van fantastisch pompeuze decors, zoals uitsluitend en alléén een Eisenstein deze visueel en suggestief kon voortoveren. sproken zal hebben en nog zal spreken. Hier zal zy de voorliefde hebben van hen, wier voorkeur uitgaat naar een grootse en sombere uitbeelding van de eeuw, waarin Iwan de Verschrikkelijke leefde. En waarin de Russen al evenzeer aan dreiging, geweld en terreur waren bloot gesteld als nu Met een fascinerend en biologerend portret van deze Iwan in het centrum der gebeurtenissen Een Russisch voorfilmpje over het leven der pinguins is kostelijk! Een verschrikkelijke strijd wordt door Iwan tegen de Bojaren uitgevochten, maar hij behoudt de macht. En na de strijd tegen de binnenlandse krachten, roept hij tenslotte op tot de strijd tegen de buitenlandse machten. Men ziet: een sterk stuk propaganda is ook aan deze Russische film verbon den, anders zou zij geen Russische film zijn! Zegevierend gaat Iwan de Verschrik kelijke door deze film heen, grandioos van postuur, met een scherp gesneden gelaat en een doordringende expressie: een ware heerser, op het juiste moment tegen hem gesmeedde complot door ziend. Zijn jeugdige, slappe neef, door diens moeder uitverkoren om zijn opvolger te worden, zal het slachtoffer zijn van de beraamde moordaanslag en deze ont komt daar niet aan: de moordenaar denkt Iwan voor zich te zien, maar het is de ander, die de dodelijke steek ont vangt. Iwan de V er schrikkelijke Voor Rusland was het een geluk, dat Iwan de Verschrikkelijke niet voor het land verloren ging, want deze moedige en trotse, zij het wrede Tsaar, schiep het Rijk tot éénheid. Eisenstein maakte deze film tot een zeer bijzondere, in haar grandioze opzet een diepe indruk achter latend. Zijn regie is een héél bijzondere. Daarin wordt met sprekende effecten gewerkt. Zij is groots van montering en indrin gend, ook door de vele close-ups. Tal loze indrukwekkende typen, bij wie de doodsangst in de ogen te lezen staat, ook al omdat zij vrezen, dat het „Com plot der Bojaren" ontdekt zal worden, bewegen zich rond Iwan en zijn neef. Doch Iwan laat zich niet bedriegen en is hen allen vóór. Eisenstein maakte van de figuur van deze Iwan een diep gaande studie, alvorens hij dit leven op het doek zette, een leven, dat gewijd was aan de bestrijding van hen, die ten koste van het land zichzelf verrijkten. Wij kunnen ons indenken, dat deze film door haar zware ouderwetse pathos speciaal in Rusland tot de harten ge- Guerilla tegen nazi's REX Robert Mitchum speelt in de film .Dreigende heuvels" de rol van een Amerikaans oorlogscorrespondent, die aan de zijde van guerrillastrijders vecht tegen de Duitse bezetting in Grieken land. Hij is in het bezit van een lijst, waarop de namen staan van de Griekse verzetslieden. Hy moet deze lijst in handen zien te spelen van de Engelse in lichtingendienst. In een dorpje in de heuvels rondom de hoofdstad Athene wordt hij verpleegd, nadat een konvooi, waarmee hij reisde door de Duitsers werd gebombardeerd. Zijn verpleegster in dit arme dorp is erg mooi en er ont staat een romance tóssen de Amerikaan en het meisje. De dorpelingen zijn erg trots op hun Amerikaan, die het groep je guerrillastrijders gaat aanvoeren. Het spreekt vanzelf, dat de nazi's al het mogelijke doen om de lyst, die in het bezit van de journalist is, te pakken te krijgen. Dit zijn in het kort de draden, waar mee een nogal een verward verhaal is gesponnen, dat echter wel spannend is. Maar het is en blijft weer veel schie ten, veel rook, veel doden en die onver mijdelijke oorlogsliefde. Naast Robert Mitchum. staan Stanley Baker, Elisa beth Müller en Gia Scala in de hoofd rollen hun mannetje. De stille getuige Verbluffend knappe thriller van Hitchcock LUXOR Deze Hitchcock-in-kleuren (en wat voor kleuren!) behoort onge twijfeld tot de beste werken van deze grootmeester. Het werk dateert uit 1954, maar is nog even fris en pakkend alsof het gisteren werd gemaakt. Het gegeven, is eigenlijk kinderlijk eenvoudig: een persfotograaf ligt, na een ongeluk, met zijn been in het gips in een rolstoel gekluisterd en doet, wat een nette bur ger eigenlijk niet mag, maar een foto graaf, die niets omhanden heeft, niet kan laten: hij bespiedt de buren aan de j overzijde van de binnenplaats, waarop hij uitziet. En zo maakt de toeschouwer kennis met allerlei levens: een han delsreiziger met zijn invalide vrouw, een hupse balletdanseres, een verliefde I beeldhouwster, een vereenzaamde vrouw, j een jonge componist en een pasgetrouwd paartje. Op magistrale wijze heeft Hitchcock de levensfragmenten, die fo- tograaf Jefferies door zijn kijker waar- I neemt, tot een prachtig weefsel ge- I maakt, dat van het begin tot het eind j boeit. De spanning neemt snel toe, als Jefferies meent een moord ontdekt te hebben: de handelsreiziger gedraagt zich zeer vreemd en zijn vrouw is plot seling verdwenen. Hoe dat allemaal afloopt moet men beslist zelf gaan zien. De regisseur slaagde erin een benau wende climax in het leven te roepen. Tegen het slot voert hij het ritme tot beklemmende hoogte op, als de moorde naar eerst het leven van zijn verloofde (Grace Kelly!) en daarna Jeff zelf be dreigt. Het wordt in beide gevallen een redding-op-het-nippertje, waar dan ook nog een poging van de vereenzaamde vrouw bijkomt om zich, na een hoogst onprettige ervaring met een jonge man, van het leven te beroven. Hitchcock is erin geslaagd dit alles op glasheldere wijze te verwerken. James Stewart was voortreffelijk als de fotograaf-amateur- detective en Grace Kelly munt uit door haar intelligente charme. Vanzelfspre kend ontbreekt de humor evenmin, zodat „Rear Window", zoals de oor spronkelijke titel luidt, niet alleen als thriller, maar ook als bijzonder knap brok psychologie de moeite van een bezoek aan het theater op de Stations weg zeker waard is. Hier is Lemmy Caution Whisky, vrouwen en boeven LIDO Achter de weinig originele Nederlandse titel „Hier is Lemmy Cau tion!" nog nietszeggender dan de Franse: „Comment qu'elle est" gaat een even weinig origineel detectivever haal in het bekende hardboiled-genre schuil. Tóch is het een plezier de „nieuwste" avonturen van de whisky drinkende boeven en ladykiller Cau tion te volgen, al heeft u, net als wij, reeds zoveel films met Eddy Constan- tine gezien. Eddie verstaat namelijk de kunst om ons pertinent niet te laten geloven in de stoute stukjes die hij in een verbazend vlot tempo achtereen uit haalt. Het is de „verdienste" van regis seur Bernard Broderie en Eddie Con- stantine geweest, dat zij de romanfi guur die Peter Cheyney had gecreëerd, niet au serieux namen, maar deze op de typisch Franse subtiele wijze wilden parodiëren. Het grote succes van de Caution-films is waarschijnlijk wel te danken aan het feit, dat zij daarin vol komen geslaagd zyn. Want per slot is het zo, dat de mees te mensen naar een film met Eddie Constantine gaan om te zien, hoe hij whisky drinkt, hoe hij verblindend knappe vrouwen verovert en hoe hij boosdoeners ontmaskert, en dan doet het helemaal niet toe, dat het ver haaltje flauw is, van de „plot" weinig klopt, enz. In „Hier is Lemmy Caution!" ontmaskert Eddie op de hem eigen wij ze een zeer gevaarlijke spion, maar niet voordat hij ettelijke schone en niet al tijd brave vrouwtjes heeft gekust, dozij nen flessen Schotse whisky soldaat heeft gemaakt en ritsen onaardige lie den een pak slaag heeft gegeven. Al met al een in het niet allerbeste soort voortreffelijke film. „Nooit op zondag" Welverdiende prolongatie Trianon Nooit op zondag, met de Griekse actrice Merlina Mercouri is hoe zou het anders künnen? gepro longeerd. Deze charmant door haar echt genoot Jean Dassin die er ook een hoofdrol in speelt geregisseerde film, speelt zich af in de wereld der Griekse „walletjes" en munt uit door een boeien de handeling, waarmee het al even boeiende spel van Merlina Mercouri uit muntend harmonieert. Een film, waar mee ge U bést amuseren zult, als ge tenminste niet „te-zwaar-op-de-hand" bentl Rechter beslist (Van onze Utrechtse correspondent) De vele Hagenaars, die een stukje grond gehuurd hebben achter de Johan- na-Stichting aan de Amersfoortseweg in de buurtschap Huis ter Heide te Zeist, hebben lang moeten wachten op de be slissing van de civiele kamer van de Utrechtse arrondissementsrechtbank over de woonwagen van mevrouw H. Meer- tens, uit Den Haag. De vraag was: is dit bouwsel een wagen of een gebouw. Welnu, het is een gebouw. De gemeente Zeist had krachtens een gemeentelijke bouwverordening het neerzetten van zo merhuisjes op het terrein achter de Jo hanna-Stichting verboden. Dus dachten sommige slimmerds, onder wie ook me vrouw Meertens, dan doen wij er wie len onder. Gisteren besliste de civiele kamer echter, dat mevrouw Meertens' woonwagen een gebouw is en dat het dus niet zonder vergunning van de ge meente Zeist op het stukje grond, dat eigendom is van de Haagse, geplaatst mag worden. De eigenares deed een be roep op de rechtbank tot teruggave van haar eigendom, dat door de gemeente naar de gemeentelijke opslagplaats was gebracht. De beslissing heeft nare ge volgen voor de Hagenaars, die in Zeist een stukje grond hebben en met soortge lijke plannen als mevrouw Meertens rondlopen. De gemeente Zeist heeft be zwaren tegen zomerhuisjes, bouwsels en gebouwen, omdat zij vreest dat het des betreffende terrein een janboel wordt. Onderzoek naar 3 de (F.M.) radioprogram Er bestaat een mogelijkheid, via de beide nieuwe F.M.-zenders naast de be staande programma's van Hilversum 1 en 2 een derde radioprogramma uit te zenden, maar dit is niet op korte ter mijn te verwezenlijken. Dit heeft de staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, de heer Schol ten, onder meer geantwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamer lid, de heer Van de Wetering (CHU) betreffende de mogelijkheden van deze zenders. De beide f.m.-zenders zijn een onder deel van het totale dubbele F.M.-zen- dernet, dat ons gehele land zal bestrij ken. De proefuitzendingen met de zen ders noemt de staatssecretaris geslaagd. Hij heeft het invoeren van een der de radioprogramma nog in studie en is gaarne beried te zijner tijd de beide Kamers in te lichten over de resul taten hiervan. Clandestiene zender begon liet jaar goed (Van onze Enschedese correspondent) De eigenaar van de geheime zender „Casanova" is het jaar met goede voor nemens begonnen. Als een berouwvolle zondaar heeft hij het gevaarlijke spel van clandestiene uitzendingen gestaakt en de zendlamp opgeborgen. Daarna zond zij het volgende briefje aan de politie te Enschede. „Enschede, 3 januari 1961. Mijne he ren. Hier Radio Casanova. Ik wou u mededelen, dat ik nu voorgoed de „ether" heb verlaten. Ik heb nooit kunnen ge loven, dat er gevaar aan verbonden zat. Ik dacht altijd, dat het maar onzin was. Maar nu ik dan met een man van de P.T.T. heb gepraat, weet ik genoeg. Daarom ga ik de „ether" niet meer in. Ik ben niet van plan mensenlevens er aan te wagen. Ik zal mijn naam maar niet bekend maken. Ik. zal dan maar voor de laatste maal zeggen: hoogach tend Radio Cassanova". De handtekening was onleesbaar DE echts, PIJNSTILLER Een maand gaat snel voorbij! Neem de angst voor nare dagen weg door Witte Kruis in huis te nemen. tabletten, poeders of. cachets. Wir Wunderkinder Reprise van een uitermate knappe satirische komedie CASINO Dat „Wir Wunderkinder" nu reeds terug is aan het theater aan de Hogewoerd, nadat deze film nog niet zo lang geleden verdween van het scherm van een andere Leidse bioscoop na wekenlange triomfen, zal niemand verbazen, die deze weergaloos knappe satire van de Duitse cineast Kurt Hoff mann heeft gezien. In kort bestek geeft hij een wonder lijk scherpe analyse van twintig voor Duitsland zeer bewogen jaren, waarin dat land de opgang van het nationaal- socialisme beleefde, de ondergang van „Das Reich" en het voor velen onbegrij pelijke „Wirtschaftswunder". Van de titel tot het laatste beeld is deze film doordrongen van een verbluf fende originaliteit, van een verbazing wekkende eerlijkheid en van een pret tig aandoende zelfkritiek. De nergens opdringerige, maar daardoor juist zo diep aangrijpende filmtaal, welke Kurt Hoffmann bezigt, staat in schrijnende tegenstelling tot het brallerig geloei en het venijnige slaan van de hakken van de nazi's, die hij ten tonele voert. Wij hebben ter gelegenheid van de Leidse première reeds nadrukkelijk op de grote verdiensten van deze film ge wezen. Niet voor niets is deze rolprent, waarin de hoofdrollen vertolkt worden door jonge krachten als Hansjörg Fel- my, Johanna von Koczian en Robert Graf en niet te vergeten het mees terlijke duo Wolfgang Neuss en Wolf gang Müller met hun prachtig satiri sche balladen als explicateurs aan de piano uitgeroepen tot de beste film van vorig jaar. Het is een enerzijds lach wekkende, maar anderzijds toch ook aangrijpende en imponerende spiegel van een nog maar nauwelijks verleden tijd, die Hoffmann ons voorhoudt. Ge zien de lichte toon, die hij aanslaat, is het een komedie. Maar dan toch een komedie met een diep tragische en nim mer te vergeten achtergrond en vooral daardoor zo indrukwekkend. De Hoornespolder te Katwijk waarover wij gisteren uitvoerig schrevenvertoont thans nog een landelijk beeld. De foto werd ge nomen vanaf de Provinciale weg, even ten noorden van de brug over de Uitwatering, in westelijke rich ting. Links op de voorgtond de kalkovens van de Kalkfabriek Rijn land N.V. aan de Kanaaldijk. (Foto LD/Jaap v. Duljn, Katwijk a. Zee) Hoop op verbeteringen van de betrekkingen tussen Verenigden Staten en Rusland Kennedy overweegt onmiddellijk na zijn ambtsaanvaarding, op 20 januari, een vertegenwoordiger naar Moskou te sturen om zich op de hoogte te stellen van het stand punt van Kroesjtsjef, zo is van be trouwbare zijde in Washington vernomen. Kennedy heeft gisteravond in Wash ington besprekingen gevoerd met zijn minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk. Naar verluidt hebben beide man nen besloten de reizende ambassadeur, Averell Harriman, naar Moskou te zen den. Harriman was ten tijde van Roosevelt ambassadeur in Moskou. Hij kent Kroesjtsjef reeds betrekkelijk lang. Naar in Washington algemeen ver luidt heeft de Russische ambassadeur in Washington, Mikhail Mensjikof, de laat ste weken contacten gelegd met leden van Kennedy's regering. Deze bespre kingen hadden over het algemeen een hartelijk verloop, en de uitspraken van Kroesjtsjef en zijn minister van Bui tenlandse Zaken Gromyko dat zij met de vervanging van Eisenhower door Kennedy op een verbetering van de wederzijdse betrekkingen hopen, hebben een gunstige sfeer geschapen. Verzachting reisbeperkingen De V.S. hebben de Sovjet-Unie voor gesteld dat vertegenwoordigers van beide landen „op korte termijn bijeen komen ter bespreking van een afschaffing of verzachting der reisbeperkingen", die door beide landen worden gehandnaafd. Het voorstel werd gedaan in een nota aan de Russische ambassadeur in Washington Mensjikof. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteravond mee gedeeld dat het wijzigingen heeft aan- Twee (loden op onbewaakte overweg (Van onze correspondent) Op een onbewaakte overweg te Hat- temerbroek bij Zwolle is gisteravond een personenauto door de sneltrein uit het westen, die om tien voor tien in Zwolle had moeten aankomen, vermorzeld. De beide inzittenden, de 48-jarige autorij school-houder en taxiautoverhuurder G. van 't Veld en zijn 48-jarige vrouw uit Nijkerk, vonden de dood. De man reed op de Voskuildersteeg in de richting van de Zuiderzeestraat. Bij de overweg, waar het zicht goed is, was zijn snelheid tussen de 5 en 10 kilome ter. Terzelfder tijd, het was toen onge veer kwart voor tien, naderde met een snelheid van 115 km per uur uit het zuid-westen de sneltrein naar het noor den. Met een daverende klap reed de trein tegen de auto, die met de beide inzitten den ongeveer 600 meter werd meege sleurd. De auto zat toen platgedrukt on der de locomotief en de beide slachtof fers, die op slag dood moeten zijn ge weest, bevonden zich nog in het wrak. Om hen te bevrijden moest de lok wor den opgevyzeld. Daarna moesten de res ten van de auto worden stukgebrand om de stoffelijke overschotten van het echt paar uit Nijkerk te kunnen bergen. De motor bleek uit de auto te zijn geslin gerd en werd elders terug gevonden. De treinpassagiers zijn met de volgende trein uit Amersfoort, die over het an dere spoor werd geleid, of op eigen ge legenheid verder gereisd. Omstreeks half vier vanochtend was het versperde spoor weer vrij. Het verongelukte echtpaar laat vier kinderen achter: namelijk 3 meisjes, 13, 17 en 23 jaar en een jongetje van 7 jaar. gebracht in de lijst van Amerikaanse steden en gebieden, die voor reizigers uit de Sovjet-Unie gesloten zijn. Dit is ge schied om deze verboden gebieden in overeenstemming te brengen met de plaatsen en streken in de Sovjet-Unie, die voor Amerikaanse reizigers ontoe gankelijk zijn verklaard. De meest opvallende wijzigingen be treffen het openstellen van San Fran cisco, delen van Boston en Brooklyn in New York City voor Russische reizigers. Tezelfdertijd is de lijst van verboden plaatsen met enige kleine steden uitge breid. Van officiële .zijde is medegedeeld dat thans 26.57 procent van het gebied der V.S. ontoegankelijk is verklaard voor rei zigers uit de Sovjet-Unie, terwijl Rus land 26.54 procent van het land verbo den heeft verklaard voor Amerikanen en vele andere vreemdelingen. Trots bedreigingen Algerijnse boeren wél naar stembus Gisteren is, bij het begin van de volksstemming op het Algerijnse platteland, de mohammedaanse voorzitter van een stembureau te Herrata, nabij Sétif, ongeveer 130 kilometer ten oosten van Algiers, vermoord. Niettemin hebben honderddui zenden Algerijnse boeren, verge zeld door hun gesluierde vrouwen, de oproep van. het Algerijnse be vrijdingsfront (FLN), om niet te stemmen, in de wind geslagen en wèl gestemd. EDITH PIAF komt in maart Edith Piaf, de beroemde, Juist van een zware ziekte herstelde Franse chan- sonnière, zal in maart aanstaande in ons land optreden. Dit optreden, zal plaats hebben in het Amsterdamse Tuschinski Theater en wel in een nachtvoorstelling. Naar alle waarschijnlijkheid brengt Edith Piaf een groot gedeelte van haar zojuist gelanceerde nieuwe chanson repertoire. Maar ook oude successen als bijv. Milord zullen wel niet op het pro gramma ontbreken. In bijna elk dorp in de omgeving van Algiers bevond zich een militair voer tuig, waarop een geladen machinege weer was aangebracht en dat op een strategisch punt was opgesteld. In de omgeving van de stembureaus patrouil leerden militairen. Gisteravond werd in Algiers van officiële zyde voorspeld, dat het per centage der uitgebrachte stemmen even hoog of hoger zal liggen als tijdens de in mei 1960 gehouden verkiezingen voor de departementale raden, toen 61 pro cent der mohammedaanse kiezers op het Algerijnse platteland aan de stembus verscheen. In de ongeveer honderd kilometer ten oosten van Algiers gelegen stad Akkoe. waar de rebellen hadden gedreigd de eerste drie mohammedaanse kiezers, d;e him stem zouden uitbrengen de keel te zullen afsnijden, stemde 76 procent dei- Algerijnse stemgerechtigden. Twee Algerijnse afgevaardigden, Phi lippe Marcais en Mare Lauriol, hebben- hun advocaat opgedragen een aanklacht wegens „misbruik van gezag" in te die nen tegen premier Michel Debré, ter zake van een brief, die de eerste minis ter aan Franse bevelhebbers in Algerije heeft gezonden en waarin hij er bij hen op aan zou hebben gedrongen in Algerije te pleiten voor een bevestigende beantwoording van de door president De Gaulle aan het kiezerskorps voorge legde vraag. De afgevaardigden stellen, dat dit een schending is van de vrijheid van stem ming en van de Franse grondwet. Woensdag opgepakt en donderdag reeds voor de politierechter te Zwolle Deze service van Vrouwe Justitia, viel ten deel aan de vriendelijke Albert uit Groningen, die woensdag avond werd aangetroffen langs de weg bij Balkbrug (Ov.), zonder een cent op zak, zonder middelen van bestaan en zonder onder dak. Landloperij heet dat en omdat landlopers in onze welvaartsstaat zeld zaam zijn geworden, wor den ze met zorg behan deld. Albert was met zijn 75 jaren vriendelijk opge nomen door de politie mannen van Balkbrug, die hem echter aan niet meer dan één nacht lo gies konden helpen en hem snel moesten over dragen aan het gerecht. Albert was stokdoof, maar kende de procedure al zo goed, dat hij de vragen van de politierechter naar naam. leeftijd en geboorteplaats zonder aarzelen beantwoordde. Albert was in de jaren na de laatste wereldoor log aan het zwerven ge raakt en al spoedig in Veenhuizen beland, waar het hem bést beviel. Badmeester was hij ge worden. Badmeester voor de ambtenaren. „Vertrou wenspositie meneer", zei Albert. Enkele weken ge leden was hij wegge stuurd. De tijd zat erop. De centjes die hij had op gespaard, waren spoedig op. En nachtlogies kost al gauw een rijksdaalder. Helemaal naar Limburg was Albert gegaan, maar buiten was het koud. De centen raakten op. En Albert begon weer te ver langen naar de zekerheid van Veenhuizen. Waar de kachel brandt en iedere dag het eten voor hem klaarstaat. Vanuit Lim burg zette Albert koers naar Veenhuizen. Iedere dag een stukje, tot hy in Deventer kwam. Daar kreeg hij een hartaanval en een zorgzame geest bracht Albert naar het ziekenhuis. Hij lag er een dag, prinsheerlijk tussen de witte lakens, toen er al een ambtenaar van So ciale Zaken aan zijn spon de verscheen met een pa pier, waarop Albert zijn handtekening diende te zetten. Het was een machtiging om de AOW- uitkering van Albert te kunnen innen. De ziekenhuiskosten moesten toch betaald worden, nietwaar? Toen Albert opgeknapt was wil de hij verder naar Veen huizen, maar bij Balk brug werd hij opgepakt. „Geef mij alsjeblieft een paar Jaar," bedelde Albert. „Ik vind het daar fijn. Een rustig leven." De officier keek beden kelijk. „Ik leef toch niet lang meer," zei Albert mis moedig. „Kom, kom," riepen officier en politierechter in koor. De officier deed een bod: één jaar Veenhui zen? Albert vroeg op het geen anderhalf jaar mocht worden. Anders stond hij weer in de winter op straat. De politierechter wilde het nog beter ma ken en zei: twee jaar dan. ,Dat 's mooi," vond Al- bert, „maar dan is het toch weer winter als ik eruit kom." „Goed dan," zuchtte de politierechter, „twee en een half jaar". Voor onze ZETTERIJ vragen wij (opleiding onder leerovereenkomst). Aantrekkelijke arbeidsvoorwaarden. N.V. Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. J. J. GROEN ZOON PIETERSKERKKOORSTEEG 18 LEIDEN dan kunt U in het voorjaar ZELF rijden. E 2 Geeft lessen in OPEL 1200praktisch en theoretisch). M. P. Splinterlaan 96 Leiderdorp - Telefoon 23576

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4