WETHOUDERJONGELEENKWAM MET 2 GANZEN OVER BRUG Geen optimisme over de woningbouw Z-Hollaud Winkeljuffrouw KOOP HART TOT HART LOTEN Bij opening Gansoordbrug N.Z.-verbinding en onteigening GS-lid D. v. d. Kwaak: Achtergronden ka binetscrisis belicht voor Leidse CHU-leden Wie vandaag volkomen gezond is kan morgen hulpbehoevend zijn f 235.000 prijzen Kerstfeest bij in de vluchtelingen Haid Ontvoering van automonteur (25) Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 7 januari 1961 Tweede blad no. 30248 Is In de loop der jaren hebben wij wethouder jongeleen behalve in de Leidse raad bij het verrichten van diverse werkzaamheden gade geslagen. Het leggen van een eerste steen gaat hem bijzonder goed af, terwijl hij ook als heier en sloper „geslaagd is". Gisteren heeft hij echter weer een nieuw vakdiploma verworven, n.l. dat van ganzen hoeder. In stromende regen een zak voer in de linkerhand kwam hij gistermiddag met twee snaterende ganzen over de Gansoordbrug. En hiermede was deze brug, welke straks deel zal uitmaken van de noord-zuidverbinding, officieel geopend. Op zeer origniele wijze als ganzenhoeder opende wethouder A. J. Jongeleen gistermiddag de Gansoordbrug. (Foto LD/Holvast) voorts ook worden geschonken aan ver lichting en parkeerruimte. Het is, aldus de burgemeester, het ernstig voornemen van het College, om ook de binnenstad te verbeteren. Afscheid kond. W. Dijkerman Kandidaat W. Dijkerman uit Leiden zal zondagavond om zeven uur in „Bethel" in de Thomas Schwenckestraat afscheid nemen van wijkgemeente XII van de hervormde gemeente van 's-Gra- venhage, waar hij sinds 1 oktober 1959 eerst enige maanden als leervicaris werkzaam is geweest en welke hij daar na nog ongeveer een Jaar als vicaris heeft gediend. Zoals de plannen thans zijn zal hij in het laatst van januari of in het begin van februari, na vooraf te zijn bevestigd door dr. K. H. Oppenhei - mer uit Leiden, intrede doen als predi kant van de hervormde gemeente van Chaam-Baarle Nassau en Alphen in de classis Breda, waar hij beroepen is in de vacature van ds. M. G. L. den Boer, die op 9 oktober van het vorige jaar naar Spijkenisse is vertrokken. Kandidaat Dijkerman werd op 17 augustus 1920 te 's-Gravenhage geboren. Hij bezocht het 's-Gravenhaagse chris telijk gymnasium in zijn geboortestad en studeerde daarna eerst aan de economi sche hogeschool te Rotterdam. Nader hand studeerde hij nog theologie aan de Leidse Universiteit waar hij in 1955 zyn kandidaats- en in 1959 zijn kerkelijk examen aflegde. Voordat de heer Dykerman theologie begon te studeren was hij o.a. werkzaam als ambtenaar bij de Dienst voor Sociale Zaken alhier. Prinses Margaret door journalisten „belegerd" De Koningin-moeder van Engeland heeft er bij de directies van Britse en Ierse bladen over geklaagd dat haar dochter, Prinses Margaret, die zoals bekend op het ogenblik met haar echt genoot een bezoek aan Ierland brengt, „door de pers werd belegerd". Zij heeft verzocht om terugtrekking van de betrokken journalisten en foto grafen. Verscheidene Britse journalisten zijn daarop teruggeroepen door hun kran ten. De perssecretaris van Koningin-moe der Elizabeth heeft een brief geschre ven aan de Vereniging van Dagblad eigenaren. Hierin wordt gezegd dat Prinses Margaret en haar echtgenoot particulier bezoek in Ierland zijn. Maar zij hebben hiervan niet kunnen genie ten, daar zij, telkens wanneer zij het kasteel Birr, waar zij vertoeven, willen verlaten, onmiddellijk door de pers bele gerd worden. „Wij zijn van mening, dat het be zoek nu wel voldoende publiciteit heeft gekregen en verzoeken daarom om te rugtrekking van de betrokken journa listen en fotografen", aldus de brief. Het bestuur van de afdeling Leiden van de Christelijke Historische Unie heeft niet kunnen voorzien, dat de Kabinetscrisis binnen zo korte tijd opgelost zou worden. Zij schreef 30 december een vergadering uit, welke gisteravond in restaurant Van der Heijden werd gehouden. Het Gedeputeerde Staten-lid en lid van het dagelijks bestuur van de Unie, D. v. d. Kwaak, zou de leden oorspronkelijk op de hoogte brengen van hetgeen zich op het ogenblik afspeelt rondom het plotselinge aftreden van het Kabinet De Quay. Thans was hij gedwongen een terugblik te geven over het ontstaan van de crisis. Op de avond van de 22ste december werd het Nederlandse volk opgeschrikt door het aftreden van de regering. De heer v. d. Kwaak zette eerst de betekenis uiteen van een extra-parle mentair kabinet. De huidige ministers werden benaderd door prof. De Quay. Zij bespraken een en ander met hun fracties, maar er bestaat volstrekt geen binding met deze fracties. De Mam moetwet bijvoorbeeld zal door de CHU worden afgewezen, terwijl er toch CH- ministers in het kabinet zitting hebben. De kortsluiting ontstond door het aantal te bouwen goedkope woningen. Reeds in de herfst van 1960 zaaide de indiening van de begroting voor Volks huisvesting onrust in de gelederen van de Unie. Spreker toonde dit aan met in die tijd verschenen vlugschriften. In 1960 zouden 37500 woningwet- en 42500 premiewoningen gebouwd worden. Mochten er van de goedkope woningen niet voldoende van de grond komen, dan zou de regering maatregelen nemen. Wat gebeurde er echter? Ineens was er een stijging van de duurdere woningen in de vrije sector te bespeuren. Van die 42500, werd een aantal niet gebouwd. Minister Van Aartsen besloot, nu de vrije sector zo hard van stapel liep, er een paar af te trekken. GENOEG? In 1961 komt de regering met 32500 woningwet- en 32500 premiewoningen, terwijl er 15000 huizen in de vrije sector zullen worden gebouwd. Hiertegen heeft Gezien de ongure weersomstandigheden sprak wethouder Jongeleen, in tegen woordigheid van tal van autoriteiten, vooraf slechts een kort inleidend woord, waarin hij wees op de belangrijke scha kel, welke deze brug in de toekomst gaat vormen in de noord-zuid-verbinding. Spreker deelde mee, dat het definitieve tracé van deze verbinding in de raads vergadering van 16 januari a.s. wordt vastgesteld. In dezelfde vergadering krijgt de raad een voorstel te behande len, dat voorziet in de onteigening voorzover dit noodzakelijk is van per celen, waarvoor het van belang is, dat deze in gemeente-handen overgaan. Nadat de wethouder allen had bedankt, die aan de verwezenlijking van de plan nen hun medewerking hadden verleend, zocht men een droog en warm onderko men in het gebouw van hot St.-Francis- cus Liefdewerk aan de Nieuwe Rijn. De heer J. van Ëgmond, die hier na mens de Winkeliersverenigingen van de Hogewoerd, de Hooigracht en de Nieuwe Rijn het woord voerde, zei dat men in deze omgeving blij is, „dat de baan nu weer vrij is". Circa twee jaar, aldus spre ker, waren wij vrijwel afgesloten van de gevraagd, 16 tot 18 jaar. v. d. WATER Goud - Zilver - Uurwerken Haarlemmerstraat 207 Toltèn-avond van Chr. Lyceum In het kader van de „actie-Toltèn" uitgaande van het Chr. Lyceum, heeft de A.4-klas gisteravond in de tot de laatste plaats bezette gymnastiekzaal van de de „Ulo-Leidse Hout" een zeer ge slaagde amusementsavond gehouden. Na het openingswoord van de Klasse ver tegenwoordiger Ton Visser, die een bij zonder woord van welkom richtte tot de rector dr. A. Bolhuis en de leraren dr. Th. Sprey en de heer J. W. H. Rot teveel, volgde een programma, dat de aanwezigen enkele uren op voortreffe lijke wijze heeft geamuseerd. Allereerst trad voor het voetlicht de goochelaar „Varona", die belangeloos aan het wel slagen van de avond meewerkte en tal van verbluffende goochel-trucs demon streerde. In zijn „cocktail voor iedereen" ontpopte Daan Stigter zich al een ver dienstelijk conférencier en voordracht kunstenaar, die vooral met zijn oude jaarsavond-viering veel succes had. De moderne en de klassieke noot werden achtereenvolgens op voortreffelijke wij ze verzorgd door het trio Kees Nix en de pianiste Jannie Baalbergen. Na de pauze volgde een tweede optreden van goochelaar „Varona", gevolgd door een laatste uurtje afleiding, dat werd ver zorgd door het cabaretgezelschap „Con- fettie" onder het motto „Propjes schie ten". Dit gezelschap, bestaande uit Ine ke Willems, Agnes Peterse, Arthur Lin- nartz, Bert Peters met als conférencier Hans van Zijl allen oud-leerlingen van het Bonaventura-lyceum oogstte veel succes. Kerkelijk L even NED. HERV. KERK Beroepen te Sint-Pancras A. van de Bovenkamp te Engwierum. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te 's-Gravenzande W. F. Laman te Hamilton (Canada) en M. S. Roos te Alphen aan den Rijn. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Wagenlngen C. Hegeman te Genemuiden. buitenwereld, hetgeen voor het zaken leven niet bevorderlijk was. Spreker ver wachtte, dat nu ook spoedig de Hoge woerd het verwijderen van de tram rails uit haar isolement wordt verlost. Een door de heer Van der Wiel tij dens de werkzaamheden opgenomen film gaf hierna een duidelijk beeld van de oude en nieuwe toestand. Vele wensen De heer Wassink, sprekende namens de Winkeliersvereniging „Hogewoerd", vroeg aandacht voor een verbetering van de verlichting van deze straat. Voorts maakte hij zich zorgen over het ontbre ken van parkeerruimte in deze omgeving, waardoor thans op de Hogewoerd een hopeloze situatie is ontstaan. Hoewel er ook onder de Hogewoerdbewoners vreug de heerst over het gereedkomen van de Gansoordbrug, zijn er winkeliers, die de toekomst, met het oog op de komende doorbraken, zeer somber en vooral onze ker inzien. Spreker verwachtte van het College van B. en W., dat het zich tijdig met deze winkeliers in verbinding zal stellen en dat een reële grondslag voor onderhandeling wordt gevonden. De directeur van Werninks Bedrijven, ir. A. Sitsen, dankte het College voor de verleende opdracht en bood wethouder Jongeleen, die indertijd het sein tot het slopen van de panden in de Watersteeg had gegeven, een vergulde dakpan aan. Nadat de heer Dreef namens de Hooi gracht-winkeliers nog een lans had ge broken voor het aanbrengen van een nieuwe verlichting op deze „gracht", wees de burgemeester erop, dat men met de opening van deze brug weer een stapje verder was gekomen in de verwezenlij king van de noord-zuidverbinding. Bij het oplossen van de nog hangende pro blemen, zal het College zoveel mogelijk rekening houden met de wensen en be langen van omwonenden. Aandacht zal G.g.k. Min. v. Just. d.d. 19-3-'60. L.O. 590/162/449 t.g.v. de Stichting tot Instandh. v. h. O Radio bekendmaking hoofdprijzen 15 februari 1961 Winkeliers kenbaar aan raambiljetten Giro 510.000 t.n.v. VAN HART TOT HART, R'dam f 1.- per stuk in 5 verschillende kleuren Opbrengst bestemd voor het instandhouden van het CENTRAAL LABORATORIUM VAN DE BLOEDTRANSFUSIEDIENST en het Sanatorium voor LIJDERS AAN OOG-TUBERCULOSE •jas g - 19,-z-si 3uwJia.il, 000 05 is; 'uiep.H 'SOE laSiysspeBJUiaaH "lUT a sajpv o-q t-Soo ubb saapfn 'A uinjJQjBues Leidenaars brachten licht in duisternis Nu een wonderlijk, rijk kerstfeest bij de vluchtelingen achter ons ligt, is dit al leen jammer, dat u, die door giroga ven en door de vele enveloppen in mijn brievenbus dit kerstfeest mogelijk maakte, niet getuige hebt kunnen zijn van de vreugde, die U hielp bereiden. Alle gezinnen en alleenstaanden, die nog weer een winter in barakken tegemoet gaan, ontvingen een bon voor 4 mud brandstof en de zieken onder degenen, die nu in een woning huizen, voor drie mud. Het hoogtepunt vormde het gezamen lijk kerstfeest. Zaal en verwarming kregen we gratis. Ruim tweehonderd mensen zaten aan lange schragen, ver sierd met wat verscheidene firma's, par ticulieren en een padvindersgroep hier voor had meegegeven. Er brandden honderden kaarsjes, die steeds weer door nieuwe vervangen konden worden. We zongen de bekende kerstliederen en luisterden toen naar het verhaal „De Engel Gods" van Tolstoi, voorgelezen door mijn begeleidster, mevrouw van Eysinga-Horst. Merkwaardig goed sloot dit verhaal aan bij onze belevenissen in dit kamp, waar bij de diepste ellen de de diepste vroomheid wordt gekend. In de pauze werd thee met rum ge dronken waarbij heerlijk gebak rond ging. By het heengaan-tevens het afscheid van ons- ontving ieder een blik inge maakt vlees - een geschenk van het Mennonite Central Committee, het Doopsgezinde Hulpwerk in Amerika. Het was echt Kerstmis geweest; daar waren we allen het over eens. Kwam het door de ontelbare kaarsen of door de gemeenschap van mensen van zo verschillende nationaliteit, uit Joego slavië, Tsjecho-Slowakije, Polen, Roe- menië, Hongarije, Rusland of door het zingen van de kerstliederen samen door rooms-katholieken en protestanten of door het verhaal van de Engel Gods. Of omdat de kerstengel bij ons was in deze „vreugdebrengende kerstmis tijd'? Wij zouden helemaal blij gestemd zijn als we niet wisten, dat toch weer zo- velen een barre winter tegemoet gaan en dat het gezin, dat ons gastvrijheid verleende nog-steeds geen woning heeft en onherroepelijk door het slopende ba- rakkenbestaan de ondergang tegemoet gaat. Vlak voor mijn vertrek, toen hij mij al die dagen rondgeleid had, toon de de man mij zijn open benen. Met zijn vrouw was het niet beter gesteld en juist op haar rust de afschuwelijke taak om de „Waschraum" en de w.c. waar de hele barak gebruik van maakt en die midden tussen hun woon- en slaapvertrek ligt, schoon te houden. Verleden jaar bleef zoveel van het kerstfeest over, dat wij konden denken aan een motorwagen voor een invalide gezin. Nu legde ik een deel van het binnengekomen geld terzijde voor een klein huisje voor dit gezin en ik ver trouw, dat U, die dit en andere kerst feesten mogelijk maakten en die 't wa gentje verschafte, ook nu een offer brengt voor het huisje van dit gezin. Want met dit gezin staat en valt het hulpwerk in Haid, omdat de man, die mij daar rondleidt, mij hier steeds op de hoogte houdt van de mensen, hun noden en hun kerk. Ik eindig met de boodschap van de vluchtelingen letterlijk over te bren gen: een hartelijk „Vergelte es Gott" aan allen, die dit kerstfeest in Haid mogelijk maakten. DR. E. A. FRANKEN-DUPARC Lammenschans weg 71, Leiden. Tel. 20408, Giro 285812. Pro-communisten in Laos veroveren strategische stad De pro-communistische strijdkrach ten in Laos hebben de stad Banban in midden-Laos veroverd. Dit nieuws is afkomstig van vliegers die boven het gebied gevlogen hebben. Deze stad beheerst alle vliegvelden in de oostelijke sector van de strategisch belangrijke provincie Xieng Choeang. Een klein vliegveld in het zuiden van de provincie is nog in handen van de regeringstroepen. Een colonne regeringstroepen uit Vientiane, die naar het noorden op rukt, en een colonne die uit Loeang Prabang naar het zuiden optrekt, zet ten hun opmars voort met het doel de strategische „Kruikenvlakte" te her winnen, die enige dagen geleden door de tegenpartij werd veroverd. Bij de besprekingen, die de afgelo pen dagen over de toestand in Laos zijn gevoerd is gebleken, dat de Sov jet-Unie weiger,t in te stemmen met het bijeenroepen van de internationale controlecommissie voor Laos wanneer deze de rechtse regering van Boen Oem en niet de neutralistische regering van Soevanna Phoema als wettig gezag moet erkennen. Zoals bekend is Boen Oem bereid in te stemmen met de wedinstelling van de commissie op voorwaarde dat de drie landen die er in zitting heb ben Canada, India en Polen zijn regering als wettig erkennen. Voorts dienen alle landen die de Geneefse ak koorden van 1954 hebben getekend het besluit de commissie opnieuw bijeen te roepen goed te keuren. In Westelijke kringen acht men het van groot belang dat de verschillen van mening ten aanzien van Laos tus sen de Verenigde Staten en zijn bond genoten, voornamelijk Engeland en zijn bondgenoten, voornamelijk Enge land en Frankrijk, niet zijn toegeno men. Thans zou ook Washington te- Admiraal Pröpper naar Nieuw-Guinea (Van onze Haagse correspondent) Luitenant-admiraal Pröpper, voorzitter van het comité Verenigde Chefs van Staven zal morgen per vliegtuig naar Ned. Nieuw-Guinea vertrekken. De ad miraal, die oorspronkelijk minister Vis ser op een oriëntatiereis zou vergezellen, maakt deze reis thans alleen. Het bezoek zal drie weken duren. De minister, voor wie de reis tijdens de Kabinetscrisis is afgelast, zal pas over enige tijd gelegenheid hebben Nieuw-Guinea te bezoeken. Dag Hammarskjöld sprak met premier Verwoerd Dag Hammarskjöld, de secretaris-ge neraal van de Ver. Naties, is in Preto ria aangekomen, waar hij op het vlieg veld werd begroet door de minister van Buitenlandse Zaken Louw. Kort na zijn aankomst in Pretoria had Hammar skjöld reeds een onderhoud met premier Verwoerd. Officieel werd na afloop van het gesprek meegedeeld, dat tot het einde van Hammarskjölds bezoek aan de Unie van Zuid-Afrika, over negen dagen, geen communiqué's zullen wor den uitgegeven. rugkeer van de internationale controle commissie wensen. Zoals bekend heb ben Engeland, de communistische en de neutralistische landen zich reeds lang geleden uitgesproken voor reacti vering van de commissie. Prins Sihanoek van Cambodja heeft voorgesteld een conferentie bijeen te roepen van de zeven landen die de Geneefse akkoorden hebben getekend, de Verenigde Staten, de drie landen van de controlecommissie en de landen die aan Laos grenzen: Cambodja, Bir ma, Siam en Zuld-Vietnam (voor zo ver niet ondertekenaars van de Geneef se akkoorden). de CHU stelling genomen. Is nu 80.000 woningen genoeg in een woningnood lijdend land? Jaren tevoren bedroeg het aantal steeds meer dan 80.000. Op de bewuste 22 december werd er een motie ingediend door het AR-lid Van Eibergen om te gaan tot een aantal van 85.000. De minister was niet bereid de motie te aarvaarden. Wel stemde hij in met een meer gevarieerde motie-An- driessen om het aantal woningen te brengen op 82500. De heer v. d. Kwaak was verbaasd als een van de argumenten van de mi nister te horen een overspannen ar beidsmarkt. Ook het financieel bezwaar vond hij uiterst zwak. Had de heer Van Aartsen maar het voorbeeld van prof. Zijlstra gevolgd en gezegd: „goed ik neem de motie aan. maar alleen als de conjunctuur het toelaat worden die 5000 hulzen meer gebouwd". De CHU is het kabinet welgezind. „Maar, zei de heer v. d. Kwaak, laat dit een les voor de regering zijn geweest. Wat meerdere aandacht aan de woning bouw te besteden Is beslist noodzakelijk". MINDER Hy besprak in het kort de woning bouw als zodanig. Een momentopname op 1 januari '60 toonde aan, dat het aantal woningzoekende gezinnen 10.600 bedroeg. Met een bouwgrootte van 80 000 huizen zou de woningnood in 6 a 7 jaar opgeheven kunnen worden. Om zich tot Zuid-Holland te beper ken: in 1960 werden 9150 woningwet en 8000 premiewoningen gebouwd. Deze aantallen bedragen voor 1961 respectie velijk 6990 en 7000. Dit betekent een te rugval van 2160 goedkope woningen, of 24 „Dit woningbouwcontingent is voor ons zeer teleurstellend". De heer v. d. Kwaak zag de woningbouw in Zuid-Hol land dan ook niet optimistisch tegemoet. Vijfdaagse werkweek gemeentepersoneel van Zwannnerdam Bij wijze van proef hebben B. en W. van Zwammerdam besloten een vijf daagse werkweek voor het gehele ge meentepersoneel in te voeren. De ge meente-secretarie is thans zaterdagmor gen gesloten. Daarentegen zal de secre tarie elke dinsdagavond van half 7 tot 9 uur voor het publiek worden openge steld. De secretarie Is zaterdagmore-en van 9 tot 10 uur wel open voor aangiften van burgerlijke stand. In de nacht van woensdag op donder dag omstreeks kwart voor één werd een 25-jarige automonteur dicht bij zijn ouderlijk huis in Tegelen aangesproken door de bestuurder van een personen auto, die vroeg of hij de automonteur was van een Tegelse garage. Op het bevestigend antwoord zei de bestuurder: „Wij kunnen niet verder, ik heb pech met mijn wagen en ik wil graag door naar Amsterdam. Kunt u my helpen?" Op de vraag van de monteur, waar die wagen dan stond, antwoordde de be stuurder: „Op de grote weg". De mon teur zette zijn fiets weg en stapte in de auto, waarvan de motor draaide. Op het moment, dat hij achter instapte, werd hij vastgegrepen door een op de achterbank zittende man. die hem stevig omklemd hield en hem tegelijkertijd een prop watten met een bedwelmende stof onder de neus duwde, waardoor de lon geman het bewustzijn verloor. Om streeks half vijf kwam de monteur weer enigszins tot bewustzijn. Hij voelde, dat de auto stopte en even later werd hy door twee mannen, waarvan één naast de bestuurder zat. uit de wagen gezet op de Kruisberg tussen Beek en Meers- sen In Zuid-Limburg. Daarna reed de auto weg in de richt ine Maastricht De jongeman is, nadat hij in de buiten lucht weer geheel opknapte, te voet naar Maastricht (ongeveer 6 km verder) ge gaan. waar hij zich by de politie heeft gemeld. De Tegelse politie heeft even tuele getuigen opgeroepen. Volgens verklaringen van de monteur sprak de bestuurder Nederlands met een zuidelijk accent. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Alfred, zn v. G. Bavelaar en J. Freeke; Margriet Antonia, dr .v. G. Noort en E Rijnsburger; Erie Mathijs, zn v E P v' Westendorp en C. J. Jongsma; Cor nelia Hendrlka, dr .v. H. J Wanninkhof en C. W. E. v. Slingerland. ONDERTROUWD: J. J. Krekelaar en M. C. Bronsgeest; C. J. van den Burg en C. J. de Winter;' H. Smit en D. S. van der Haven; W Hane- veld en C. M. Reus; K. Vermeer en J. C. M. UphoffP. van Dam en C. van Bo- hemen; W. R. van Alphen de Veer en A. C. Paulen; M. Meneghlni en P. J. L. Luijendyk. OVERLEDEN: J. Kaashoek. 81 Jaar man; S. Splinter, 74 Jaar, man; K. J .de Vreugd. 32 Jaar. echtgen. v. T. Dykhuizen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3