HET BOEK: EEN GOEDE VRIEND! VOOR OUDE DAME van 81 JAAR!" „WIJ ZOEKEN PLEEGOUDERS Koudgashoetmachine ZATERDAG 7 JANUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 Twee Engelse steden gaven een goed voorbeeld HOE WERKT HET? isolotie buitencylinder regenerator verbindingsruimte koeler aandrijving zuiger De machine bestaat uit een buitencylinder waarin een binnencyünder, een zuiger en een verdringer bewegen. In 'hm* expansieruimte de buitencylinder bevinden zich de regenerator, de spiraal vormige vriezer en ae koeler. De koude wordt langs,, physische" weg verkregen door een bepaalde hoeveelheid gas (b.v. waterstof en helium) binnen de machine een kringloop te laten doorlopen tussen de beide compressieruimtën. FASE I FASE E FASE n FASE EE Gedurende fase II passeert het gas de regene rator. Dit is een fijne massa metaaldraad waarvan de temperatuur geleidelijk verloopt van kamertem peratuur bij de onderste ruimte, tot koud bij de bovenste. Het gas wordt dus op zijn weg in de re- generator reeds afgekoeld en de vrijkomende warmte in de regenerator„opgeslagen". Op de terugweg in fase 12 neemt het dan koude gas de ze warmte weer op en heeft dus weer kamer- I! temperatuur bij het bereiken van de onderste Ij compressieruimte. In deze kringloop onderscheiden we vier fasencompressie, afkoeling, expansie en verwarming. In fase I wordt het gas in de onderste com pressieruimte (kamertemperatuur) samengeperst door de zuiger. In fase n beweegt de verdringer zich naar beneden zodat het samen geperste gas via de verbindingsruimte naar de bovenste (koude) ex pansieruimte ontsnapt. In fase EI bewegen zuiger en verdringer beide 'naar beneden waardoor het aas in de koude expansieruimte expan deert (uitzet) en hierbij koude produceert die afgegeven wordt aan de vriezer. In fase EI beweegt de verdringer weer naar boven, zodat het gas weer in de onderste (warme) compressieruimte komt en de krinq- loop weer aanvangt. Goede pleegouders te vinden voor een hulpeloze baby is in tal van gevallen niet erg moeilijk gebleken. Maar ouden van dagen te doen adopteren, dat valt in de regel niet mee. Daarom is het belangwekkend om te weten, hoe men in Plymouth en Exeter dat probleem heeft aangepakt. Drie weken voorbereiding per „bejaard pleegkind" (Bijzondere medewerking) MAATSCHAPPELIJKE werkers in twee Engelse steden hebben pionierswerk verricht op het terrein van de verzorging van ouden van dagen. Zij hebben namelijk een „Operatie Adoptie" op touw gezet en, wat meer zegt, tot een goed einde gebracht. Die steden zijn Exeter en Plymouth. Onafhankelijk van elkaar hebben de sociale werkers in die op 70 km. afstand van elkaar gelegen plaatsen, die operatie ondernomen. NAAR ik me heb laten ver tellen, is de leeshonger nog nooit zo groot geweest als tegenwoordig. Ondanks radio en televisie. Of is het juist andersom? Zou het zó zijn, dat de mensen mèèr willen weten over datgene, wat in korte babbelpraatjes door de ether tot hen komt en deze wens door middel van het boek in vervulling doen gaan? Feit is, dat byv. het pocket boek in nog nimmer vertoonde veelzijdigheid zijn intrede heeft gedaan en de oplagen nooit zo groot waren als thans. De constatering hiervan is ver heugend. Want een volk, dat aan zijn „geest" werkt en deze door middel van boeken verrijkt, is geen verloren volk: integendeel. HET is zaak te weten, w&t ge lezen gaat. Willekeur mag er liever niet aan te pas komen. Een zorgvuldige keuze uit de massale produktie is niet gemak kelijk. Ziften en zeven is eerste ver eiste, wat, n&èst de kunst van het lezen, een kunst op zich zelf is. Zij vraagt ervaring óók! Ik wil er een dubbeltje om verwedden, Gat deze liefhebber, die daar zo vergenoegd bij zijn vertrouwd boekenstalletje staat te genieten, geen overbodige cent aan lectuur uitgeeft. Alleen als het hem bevalt, neemt hij, na veel wikken en wegen, het exem plaar mee en gunt het een plaats in zijn kast enzijn hart. Een boek kan immers als een geliefde zijn! WIE éénmaal door lees honger bevangen is, komt er moeilijk van los. Ik ken mensen, die een waar devol boek lezen en vele malen herlezen, tot ze de inhoud ervan kunnen dromen. En wanneer zij niet kunnen dromen, maar wakker liggen, nemen zij het boek, dat erop wacht gelezen te worden ter hand en lezen erin, tot ze van zelf in slaap vallen. Een probaat middel voor de slapelozen, wier geboeide opwin ding na korte tijd in de nachte lijke stilte in het tegendeel om slaat en hun de zegeningen van de verkwikkende rust eindelijk deelachtig doet worden. HET boek ontheft U uit de rauwe werkelijkheid. Het wordt U telkens tot een nieuwe en vertrouwde vriend, met wie U avonturen beleeft, waar van in het gewone leven nauwe lijks of niet sprake kan zijn. Of het is de verhelderende wegwijzer in Uw leven, die Uw horizon verwijdt, van het ogen blik, waarop U met „Ot en Sien" begon tot op de dag van heden, waarop ge het nieuwste ter hand neemt, dat U zo juist met Kerstmis geschonken werd of dat U in boekwinkel of op de boe kenmarkt op de kop tikte en als een kostbare schat behoedzaam mee naar huis genomen hebt. Ge moet è.lle boeken, die U in de loop der jaren verzamelde, be schouwen als Uw beste vrienden. Zy vormen een beschermende kring om U heen. Ge kunt U met hen in het leven nog wel eenzaam voelen, maar ge zij t toch nimmer meer alleen. En dat is het schoonste ge schenk wat U ten deel kan val len. Daarom begrijp ik zo goed wat deze boekenliefhebber bezielt, nu hij bij het stalletje een nieuwe en goede vriend komt zoeken, die zijn levensavond vermooien zal! FANTASIO. Per advertentie Zowel in Plymouth als in Exeter men op grond van de ervaring tot de conclusie gekomen, dat ieder „adop tie-geval" drie weken voorbereiding (bezoeken, besprekingen) vergt, wil men voldoende zekerheid hebben, dat de „pleegouders" en het „pleegoudje" voldoende bij elkaar passen. Hoet gron diger voorbereiding, des te beter slaagt de operatie. Er zijn „pleegmoeders", die met prijzenswaardige toewijding haar oudje verzorgd hebben tijdens him laatste ziekte. Er zijn er ook, die ver standig en liefdevol zorgen voor blinde, gebrekkige en neurotische oudjes. Zij verlangen geen hoge betaling. De ver goeding, die zij ontvangen, bedraagt f 30.tot f 45. per week. Als zulks 'beslist nodig is, geeft de overheid een bijdrage. In Plymouth zijn thans ruim 120 oudjes door gezinnen „geadopteerd" in Exeter4 (veel kleiner dan Plymouth) zijn het er ongeveer 60. Hierdoor heb ben de maatschappelijke werk(st)ers in beide steden een prachtig voorbeeld gegeven en een belangrijke bijdrage geleverd tot het geluk der oudjes. De „operatie" kost in Exeter jaarlijks cir ca f 6500.in Plymouth ongeveer f 5200.Een deel van deze gelden komt uit de stadskassen. Foto Will Eiselin, Rijswijk Een kleine tien jaar geleden ont ving het Gilde voor Maatschap pelijke Diensten (een vrijwilliger- organisatie) te Plymouth zeer veel aanvragen van ouden van dagen, die goede huisvesting zochten. De tehui zen hadden lange wachtlijsten. Toen plaatste het Gilde een advertentie in een plaatselijk blad in de hoop, de situatie minder moeilijk te maken. „Kan iemand", aldus luidde ae adver tentie ongeveer, „aanbieden om te zor gen (volledig pension) voor een oude dame van 81 jaar, die niet voor zich zelf kan zorgen? Zy kan f25.per week betalen". Tot grote en aange name verbazing van het Gilde kwa men er 21 antwoorden binnen uit alle wijken van de stad- Er waren enige reflectanten, die kort tevoren hun moeder hadden verloren. Een vrijwel gelijkluidende advertentie, geplaatst door de Raad van Sociale Diensten te Exeter, werd door 33 mensen jon ge en oude. echtparen en alleenstan den beantwoord. Na deze eerste successen hebben beide organisaties heel wat ouden van dagen ondergebracht by gezinnen. Zo wel in Exeter als in Plymouth zyn de sociale werk(st)ers zeer onder de indruk van de toewijding en liefde der pleeggezinnenvoor „hun oudjes". De ervaring heeft geleerd, dat er heel veel moet gebeuren al eer jonge mensen verzoeken om hun „pleegoudje" elders onder te brengen. Enige cijfers Miss Ellen Langmore (70) met haar „pleegmoeder", een eenvou dige dokwerkersvrouw. Er zyn tal van ouden van dagen, die niet zelfstandig kunnen wonen en voor wie er in een tehuis geen plaats is. Er zyn ook oudjes, die het leven in een tehuis niet prettig vinden. De bedoeling van de „Operatie Adoptie" is, voor deze groepen ouden van dagen een huiselijke omgeving met volledige verzorging te vinden. Dit streven brengt voor de sociale werk(st)ers soortgelijke problemen en moeilijkhe den met zich als het vinden van ge schikte pleegouders voor ouderloze of verlaten kinderen. Ja, het is niet over dreven, als wy zo'n door een gezin aanvaard oudje bestempelen als een „pleegkind". Prettig gezelschap Het behoeft wel geen betoog, dat men alom in Engeland de „Ope ratie Adoptie" in Plymouth en Exeter met belangstelling volgt. De „National Old People's Welfare Coun cil" heeft vastgesteld, dat „adoptie" of „uitbesteding" de ideale oplossing kan zijn voor een aantal oude mannen en vrouwen, die verzorging en medeleven behoeven en voor wie „eenzaamheid, isolement en een gevoel van nutteloos heid waarschijnlijk zullen leiden tot ellende en ongelukkigheid, die uitein delijk een geestelijke en lichamelijke instorting kunnen veroorzaken en op name in een ziekenhuis noodzakelijk kunnen maken. Worden de ouden van dagen aanvaard als gezinslid, dan krij gen zy het gevoel, nog gezien te zijn en een plaats te hebben in de gemeen schap, hetgeen zeer belangrijk is voor hun geluk en welzijn". Mevrouw Rita Maughan, die in Ply mouth veel adopties van ouden van dagen heeft geregeld, nam ons mee naar twee „pleeggezinnen". Het eerste huis, waar wij kwamen, was ruim. Er woonden twee oude mannen, die geheel waren opgenomen in het gezin. De heer des huizes was zeevarend en dus veel weg. Zijn vrouw en beide opgroei ende dochters zeiden, dat de beide oud jes bijzonder prettig gezelschap wa ren. Een hunner, Charles Warne, 69 jaar, verloor zyn huis, toen dit werd afgebroken in het kader van stads vernieuwing. Die tweede, William Goodman, 67 jaar oud, bracht geruime tijd door in een ziekenhuis en had, toen hij werd ontslagen, geen plekje om heen te gaan, hoewel hij niet al leen kon wonen. In het tweede huis, waar wij kwamen, woonde een dok werker met vrouw en twee dochters Charles Warne (rechts) en Wil liam Goodman met hun „pleeg moeder" bestuderen de voetbal pool'l tussen de 10 en de 20 jaar. Deze vier mensen hadden Miss Ellen Langmore, zeventig jaar oud en enigszins gebrek kig, gul en liefdevol geadopteerd. Hier door werd Miss Langmore bespaard, dat zij haar laatste levensjaren moest slijten in een ziekenhuis. De vrouw van de dokwerker zei, dat zy haar „pleegoudje" niet gaarne zou missen, omdat zij zo prettig gezelschap aan haar had.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 20