„DE KARAF in KAMER en TUIN ONS WEKELIJKS FOTO-praafje Wat is de beste camera? ROND EN VOETLICHT De schoonheid en het heest ZATERDAG 7 JANUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 MARC BERNARDS rr GESPEELD IN EEN PISTE Sober toneelstuk over leven in Zuid-Frankrijk Vergelding vj (Van onze Parijse correspondent) Het theater in de vorm van een cirkel waarbij een pistenet als in een circushet traditionele podium vervangtwerd in Parijs al een jaar °f vijj, zes geleden geopend. Dat het principe dat aan deze revolutio naire constructie ten grondslag ligtoverigens al uit de middeleeuwen stamt, zijn levenskracht dus al heeft aangetoond, mag daarom wel worden aangenomen. Verscheidene toneelvernieuwers of regisseurs als Reinhart, Gemier, Copeau, Dullin hebben, ieder langs eigen weg, in de loop van de laatste decennia gepoogd een nieuw, ander en intiemer contact te leggen tussen spelers en publiek, en stellig kan men de directeur van het cirkeltheater toegeven dat men in zijn zaal op een heel ongewone wijze naar de handeling zit te kijken. handen in gruzelementen laten val len, en dat voorwerp vormde nu juist het aanbeden pronkstuk in de uitzet van haar buurvrouw, de jeugdige en wat uitdagende volkse schoonheid ma dame Pecheral. Dat incident neemt Ze verbeeldt zich dat alle (veel Jon gere) buurvrouwen die een ruim deel van de dag in opgewekte, drukke kout doorbrengen, haar met dat ongeluk je blijven vervolgen. En zo leeft ze dan in een sfeer van angsten en be klemming waar ze een uitgang uit zoekt door middel van vergelding. Ver gelding op haar buurvrouw die ze de zwartste bedoelingen en handelingen toedicht waaraan de echtgenoot, in haar door wrok verduisterde ogen, me de verantwoordelijkheid zou dragen. Op 'n avond komt ze die man op het trapportaal tegen, en de zak die hij op zijn rug torst kan, zo insinu eert ze, alleen maar gestolen waar bevatten. Ofschoon de buurman met een ontwapenende onschuld alle toe spelingen langs en over zich heen laat schieten en glijden, neemt die dief stal in haar verkleumde geest toch de gestalte van onwrikbare zekerheid aan. En ze besluit haar buren dan bij ,de politie, middels een anonieme brief, aan te geven. Zolang er gebruiksartikelen in verschillende uitvoeringen worden gemaakt, zal de vraag van een aspirant-koper altijd blijven: „Wat is nu de beste?" Een algemene wijsheid is wel geworden, dat wat het duurste is, daarom alleen niet het predikaat „beste" toekomt. Is er sprake van foto-apparatuur, dan zal diegene, die meent met een grotere geldelijke uitgave altijd een veel beter toestel te kunnen verkrijgen, één belang rijk feit over het hoofd zien. En wel, dat „beter" en „beste" relatieve begrippen zijn, die bij gebruiksartikelen zeer stellig samenhangen met het doel, dat de gebruiker zich ervan voorstelt. Of men zich nu ook sterker in die handeling voelt opgenomen is een vraag, die vermoedelijk ieder naar eigen subjectieve ervaringen zal wil len beantwoorden. Zeker is dat er aan de acteurs physiek en geestelijk veel hogere eisen worden gesteld wanneer ze zich, zoals hier, bevinden in een kring, waardoor hun stem „stereofo- nisch" weerklinkt en iedere hande ling en elk gebaar gelijktijdig van alle zijden wordt waargenomen of be spied. Men zou kunnen 6preken, in tegen stelling met het ouderwetse „Italiaan se" toneel of Bühne, van een meer dimensionaal theater waardoor ook aan ieder tekort in spreektechniek of houding zo een veel scherper relief wordt verleend. Anderzijds leent deze centrale dispositie zich ontegenzeg ljjk matig voor allerhande regie- en lichteffecten die vaak aan filmtech nieken doen denken en wordt het bij voorbeeld mogelijk tijdens een scène een volledige duisternis te scheppen waaruit slechts één acteur of actrice of alleen maar zijn of haar gelaat visueel tot actie wordt gebracht. Gezegd moet worden, dat bij de voorstelling die ik zojuist heb bijge woond, niet alle leden van het „ta bleau de la troupe" voldeden aan de uitzonderlijke voorwaarden die hun hier werden gesteld. Men zou een Jean Vilar met zijn troep eens een experiment in dit kader willen zien uitvoeren, om een volledige exploita tie van de mogelijkheden te kunnen meten. Maar ook deze uitvoering was intussen lang niet van belang wekkendheid ontbloot. Met ieder stuk Natuurlijk kan niet ieder willekeurig stuk in de rondte worden gespeeld. Doch Le Carafon of De Karaf van Marc Bernard, het werk dat hier nu zijn première beleefde, leende zich, in de bekwame en puntige regie van André Villiers, bijzonder wel voor deze nieuwe stijl en techniek. Nog een moeilijkheid De handeling van het stuk voltrekt zich in de Zuidfranse stad Nimes, waardoor voor de spelers nog een extra moeilijkheid werd opgeworpen in de vorm van het zuidelijke accent en een zekere kinderlijke vrijmoedigheid en spontaniëteit in de gesprekstoon en de conversatie, waarbij huwelijks problemen allerminst als taboes ver meden plegen te worden, mocht ge dan ook toeschrijven aan mentaliteit en levensgewoonten, die heersen in die-begenadigde-streek. Er zijn twee protagonisten: de com mentator die optreedt als auteur-re gisseur, een personificatie-in-zijn-een- tje van de klassieke Griekse koren la Anouilh in Antigone), èn een bejaarde vrouw die wat vereenzaamd is en verzuurd en een zonde in haar hart ronddraagt welke in verband staat met het titelwoord: karaf. Een jaar of wat geleden heeft ze die karaf van namaak-porcelein (per ongeluk of opzettelijk) uit haar oude De oude dame Picherol (Dora Doll)die de karaf van haar jonge buurvrouw, madame Pastre (Lydia Vitaille) in diggelen liet vallen. in haar vermoeide hoofd steeds ont- zagwekkender proporties aan, en die obsessie beheerst tenslotte al haar ge dachten woorden en handelingen. ,Jja "belle et la béte*. De schoonheid en het beest. Het was de titel van een Franse film, die jaren geleden in roulatie was. Wij moesten eraan terugdenken bij het zien van dit plaatje van twee filmsterren. Inderdaadtwee sterren. Want in een Tarzanfilm is de chimpansee Chitah even onmis baar als het lieve meisje. Dat meisje is de 22-jarige Alex andra Stewart en zij speelt naast Gordon Scott in de zoveelste Tar- zanproduktie„Tarzan, the mag nificent". Alexandra werd geboren in Canada, maar in Parijs maakte zij al diverse films voor zij in dit oerwoud verhaal terecht kwam. De film werd opgenomen in Kenia en Alexandra was daar graag be reid voor de fotograaf te poseren. Zij staat nog maar aan het begin van haar filmcarrière en dan kan een beetje extra publiciteit geen kwaad. Overigens, Tarzan gaat ook met zijn tijd mee, al is deze veertig jaar geleden geschapen filmfiguur eigenlijk tijdloos. Maar hij is niet meer het louter lichamelijk sterke schepsel van vroeger. Ook hij heeft de invloed van de „beschaving" niet kunnen ontlopenDe boom slingeraar van vroeger is nu een representatieve, beschaafde en be hoorlijk ontwikkelde vrijgezel ge worden, die erin zijn nieuwste avontuur scherp op toeziet, dat recht zal wedervaren. We wezen er al eens op, dat de recht-toe-recht-aan-cowboys van vroeger met de pistolen laag op de heupen, die schoten, wanneer er obstakels in hun weg stonden en alleen het recht van de sterkste er kenden, er niet meer zijn. Zij zijn vervangen door jongens, die nog wel het pakje uit de dagen van weleer dragen, maar verder gebukt gaan onder zware lasten van aller lei ingewikkelde complexen. Uit de eerlijke, harde western wan jaren terug zijn de psychologische ver halen van het heden gegroeid, die alleen nog maar in entourage iets gemeen hebben met hun ongecom pliceerde voorgangers. En aan diezelfde invloed heeft ook Tarzan niet kunnen ontkomen. De welgeschapen krachtige man van vroeger met een simpele geest, maar machtige spiermassa's, die zich inzette voor de zwakken tegen de boeven, die in het oerwoud door drongen heeft zijn laatste adem uitgeblazen. Al zijn lichamelijke oerkracht heeft hem niet kunnen redden en hij is een eigentijdse figuur geworden, die in zijn jongste film „Tarzan, the magnificent" een moordenaar in de kraag pakt en hem door de wilde Afrikaanse oer wouden naar de zetel van de re- rechtigheid transporteert. Hij en de mensen om hem heen worden niet alleen belaagd door lichamelijke gevaren, zij hebben ook hun sociale en morele problemen. En dat was iets, waar de voormalige Tarzan- nen als Johnny Weismuller, en Lex Barker geen kaas van gegeten had den. Het leven in deze tijd is niet gemakkelijk, zelfs niet voor een De vlieger gaat evenwel niet op, doordat de beschuldigde de commis saris in een ogwenk van zijn on schuld weet te overtuigen. Bij zijn thuiskomst, ontstoken in explosieve woede belooft hij zijn vrouw 't besje daar boven wel even haar vet te zullen gaan geven. Doch als puntje bij paaltje, en hij bij de buurvrouw komt. laat hij zich al gauw door medelijden vermurwen en tenslotte loopt alles dus toch met een sisser af. Sobes-e handeling Een bont allerlei en een burenru zie in etappes dus waaraan Marc Ber nard ook nauwelijks heel veel meer betekenis scheen te willen geven; doch in die sobere en niettemin schilderachtige behandeling schuilt juist de charme van het stuk, waar aan de auteur, die een scherp waar nemer is, zich niet heeft vertild. Een innemende en ook wel amusante door snee van het Zuidfranse leven waar van als gezegd, de regisseur, met be hulp van de middelen van het cir keltheater, de treffende en pikante trekjes en kantjes met veel effect, let terlijk en figuurlijk, te belichten wist. Grappig is, da.t velen dit bij de foto grafie niet direct zo duidelijk zien. Zouden we echter de regel van toepas sing brengen op het artikel auto. dan is een ieder ervan overtuigd, dat, hoe wel een grote acht-cilinder luxe per sonenauto duurder is dan een vracht wagentje, dit laatste transportmiddel veel beter voor vrachtvervoer zal zijn dan het eerst genoemde. Een betere camera is eveneens een begrip, dat sterk samenhangt met het doel, dat de gebruiker beoogt. Wie zich interesseert voor opnamen van planten en bloemen van heel dichtbijvan postzegels of andere kleine voorwerpen, zal het woord bete re moeten verbinden aan een ander toestel dan de man, die grote portret ten of technische opnamen verlangt. Hetgeen dus ook weer betekent, dat er geen toestel is, dat men het beste zou kunnen noemen. Veel is gesproken over wat een ideale camera voor eigen schappen zou moeten bezitten. Dan komen echter de meest uiteenlopende eisen vaak weer in botsing met elkaar. In deze tijd van beknoptheid mag zo'n camera niet groot zijn, maar toch weer een zodanig formaat hebben, dat het negatief sterke vergrotingen toe laat. Er zou vlot mee gefotografeerd moeten kunnen worden, omdat levens echte situaties nu eenmaal plotseling ontstaan en meestal nog vlugger ver dwenen zijn. Aan de andere kant staat het verlangen om een groot en duidelijk beeld in de zoeker te krijgen, zodat ook details goed uitkomen en 'n rustige beschouwing mogelijk is. Nee. de ideale camera voor alle soorten van fotografisch werk moet nog geprodu ceerd worden. Wat echter wel belang rijk is: Wat mogen we van een toestel met een bepaald negatief-formaat, van een speciale constructie en met bijzon dere mogelijkheden verwachten? Dan moeten we van 'de bestaande typen eigenlijk eerst een indeling maken. Van de verschillende uitvoeringen kunnen we dan een opsomming geven van de belangrijkste voordelen en bo vendien vermelden, waarin ze ten op zichte van andere uitvoeringen achter blijven. Het eenvoudigste type van camera kent vrijwel iedereen: de box. Nu is in d'e laatste tijd de aanduiding box camera een beetje in het gedrang ge komen. Want enkele jaren geleden was dit de imam uitsluitend voor het be kende vierkante kastje. Het werd wel eens spottenderwijs „zeepkistje'' ge noemd, zulks naar aanleiding van het feit dat op bonnen, verstrekt bij aan koop van een bepaald merk zeep, deze toestellen verkregen konden worden. Tegenwoordig heeft ook de box een meer gestroomlijnde vorm gekregen. Bovendien is wat zeer belangrijk is de zoeker sterk veranderd. Bij de oude boxjes was dit een opzichtzoeker en de stereotiepe houding van hen, die met zo'n apparaatje werkten was: half gebogen kijken op het glaasje, dat voor invallend licht met de hand moest worden afgeschermd, terwijl het toe stel steeds op buikhoogte werd gehou den. De foto's, die ermee gemaakt wer den hadden „buikperspectief", d.w.z. ze gaven dezelfde indruk alsof het oog van de maker „op zijn buik zat". Nu is de zoeker van de moderne box een „doorzichtzoeker" geworden, die op ooghoogte wordt gebruikt. Boxcamera's bestaan nu in het formaat 6x9, 6x6, 4x6% en 4x4 cm. Het formaat 6x9 was jarenlang favoriet. Tegenwoordig worden ook de andere negatiefforma ten zeer veel gebruikt en ongetwijfeld zal dit aantal nog groter worden. Want by de huidige methode van afwerken, waarbij gebruik gemaakt wordt van 'n z.g. print-machine, worden kleinere formaten automatisch vergroot zonder verhoging van kosten. Het bewaar van vroeger, dat het kleinere formaat wel voordeliger was in het gebruik van ne gatiefmateriaal, maar per slot van re kening kostbaarder werd, omdat alle negatieven vergroot moesten worden, is hiermee vervallen. Naast de boxca mera's nemen de eenvoudige klap-ca- mera's nog een vrij belangrijke plaats in. Het gebruik van het formaat 6x9 ig hierbij sterk achteruit gegaan ten gunste van het vierkante 6x6 formaat. Temeer daar ook de printer waar over we zoeven al spraken van de 6x6 negatieven vergrote afdrukken op ruim 7x7 of zelfs 9x9 maakt. Het type van de klapcamera met meer mo gelijkheden bestaat vrijwel alleen nog maar in het 6x6 formaat. De kleinbeeldcamera's hebben zeer veel terrein gewonnen, mede door hun voordeel van kostenbesparing bij ge bruik van kleurenmateriaal. Ook de 6x6 reflexcamera's, waarbij het zoe kerbeeld ontstaat door een speciale zoekerlens, die een beeld van het mo tief op ware grootte van het negatief- formaat laat zien, zijn zeer geliefd. In ons volgende babbeltje zullen we in overzichtelijke vorm de voor- en nadelen van elk dezer typen nader be schouwen. WIST U dat de fotografie pas ruim hon derd jaar bestaat (1839). dat echter reeds in de 16e eeuw is geschreven over een camera obscura donkere kamer of ruimte) in de vorm van een zwarte tent, waarmee zonsver duisteringen werden waargeno men. dat zelfs nog 100 jaar daarvoor al over het gebruik van een bolle lens in de Camera Obscura werd verhaald. dat de beroemde Leonardo da Vinei 1500) uitvoerig de con structie van zo'n camera obscu ra die als voorloper van ons fototoestel is te beschouwen heeft opgetekend, en dat Aristoteles (ruim 300 j. voor Christus) al bekend was met het feit, dat beeldvorming ontstaat, wanneer lichtstralen door een zeer kleine opening vallen? Pyracantha coccinea varla- landii kent men veel beter dan de vuurdoorn, de klimmende en altijd groen blijvende heester met de mooie oranjekleurige bessen. Eigenlijk kunt u het hele jaar door plezier van een vuur doorn hebben. In mei-juni ko men de platte, witte bloem- schermen, die dan al spoedig gevolgd worden door de fraai gekleurde bessen. Als de vogels er niet achteraan zitten, kunt u er niet alleen in de herfst, doch de hele winter plezier van heb ben. Het is nuttig ze af te dek ken met een visnet; de vogels zullen ze dan wel met rust moe ten laten. De vuurdoorn kan men niet in het hartje van de winter aanplanten, doch men kan nu wel een exemplaar be stellen en doe dat bij een so lide boomkwekersfirma. Die hebben ze wel in voorraad en omdat de planten zich moeilijk laten verplanten, zal men een in pot gekweekt exemplaar moe ten bestellen. Als men die direct na de winter ontvangt, kan men haar op de bestemde plaats poten en dat zal dan zijn de muur of schutting op het zuiden of het oosten. Als de vuurdoorn vlak tegen de gevel wordt ge poot, moet u er wel rekening mee houden dat de bouwer op die plaats geen beste grond heeft gestopt. Er zit allemaal zand en puin en die zal men dus eerst uit het plantgat moeten verwij deren. Breng er dan verse en goed bemeste, vruchtbare tuin grond voor in de plaats. Het plantgat moet niet alleen vol doende diep, doch vooral ook breed genoeg zijn; de wortels moeten direct alle kanten kun nen uitgroeien. De vuurdoorn is groenblijvend en alleen daarom is hij al waard om aangeplant te worden. Alleen bij zeer strenge en langdurige vorst zou het blad wel eens te lijden kunnen hebben. De vuur doorn dient men ook te snoeien en dat kan men het best in de voorzomer doen, doch niet vlak voor de bloei, doch direct na die tijd, dus zodra de bessen gezet VUURDOORN VOL BESSEN zijn. Dan kan men precies zien wat wel en wat niet gemist kan worden. Veel behoeft men niet te snoeien; doch op den duur groeien de jonge takjes toch te ver naar voren te ver van de muur af en dan zal men ze toch iets terug moeten snoeien. G. Kromdyk.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 18