Vijfdaagse werkweek geeft aan de vervoerbedrijven veel kopzorgen Guevara: „Een invasie? Pers overdrijft beetje" Pifmanschool De Twentsche Bank Overleg met het bedrijfsleven over werktijden wordt dringend Britse regering bezorgd over de lening van de T.U.C. aan België procent rente Uw geld bewaren Pacifistisch blijspel ontketent strijd in Westduitse tv-wereld ZATERDAG 7 JANUARI 1961 Forensenverkeer sterker geconcentreerd (Van onze Haagse correspondent) Met de invoering van de vijfdaagse werkweek wordt de noodzaak tot overleg tussen het bedrijfsleven en de vervoerbedrijven nog drin gender. Het toch al voor de busmaatschappijen, vooral in het westen des lands, bijna niet meer te verwerken forensenvervoer zal namelijk van maandag tot en mot vrijdag nog sterker geconcentreerd worden op enkele tijdstippen in de ochtend en de middag. Bovendien zullen de vervoerbedrijven zelf binnen niet te lange tijd niet kunnen ontkomen aan de werktijdverkorting, hetgeen neerkomt op een personeelsver- meerdering van 6%. Uit deze samenvatting blijkt, dat de vijfdaagse werkweek de directies van de busondernemingen veel kopzorg verschaft. Het gebrek aan samenwerking tussen bedrijfsleven en vervoermaatschappijen is daar van de voornaamste oorzaak. De meeste busbedrijven varen volkomen in de mist wat betreft de tijden, waarop de grootste vervoerbehoeften zich zullen voordoen. Een enkele fabriek neemt nog wel eens de moeite de betrokken busdirecties een verandering in de werktijden mee te delen, maar meestal merkt het vervoerbedrijf dat pas aan een ver schuiving van de drukte naar een ander tijdstip. Meestal realiseert men zich niet, dat een dienstregeling van een bus- of trambedrijf niet van de ene dag op de andere gewijzigd kan worden. Spreiding gewenst Nu is men bij de vervoerbedrijven in het algemeen niet rouwig om een vervroeging van het aanvangsuur van de werktijd, hetgeen in de praktijk meestal het gevolg is van de invoe ring van een vijfdaagse, dat wil zeg gen een 45-urige werkweek. De ochtenddrukte kan dan immers over een ruimere periode worden verdeeld. Het grote schrikbeeld van de exploi tatiechefs is echter, dat vrijwel alle kantoren en fabrieken hun aanvangs uur vervroegen, waardoor er niet al leen niets wordt gewonnen, maar men de kans loopt, dat de werktijd nog veel meer dan vroeger op een enkel tijdstip wordt geconcentreerd. Men heeft dan meer bussen en meer personeel nodig om de reizigersstroom te verwer ken, bussen die verder de gehele dag werkeloos staan en personeel dat met reserve- en wachtdiensten aan de slag moet worden gehouden. Het gros van de kantoren en werk plaatsen heeft een beperkte omvang, van zes tot tien man. De leiding daar van kan zich moeilijk indenken, dat die paar man bij werktijdverandering een puzzel voor de vervoermaatschap pij vormen. Dat komt, omdat er zo veel van die kleine bedrijven zijn, die niet de moeite nemen de busdienst even te waarschuwen. Recreatievervoer Een open vraag 19 ook hoe het pu bliek de vrije zaterdag zal gebruiken. Zal het zaterdagochtend gaan winke len? Die neiging is nu reeds merk baar en zij wordt door de busbedrijven uiteraard toegejuicht, omdat de zater- terdagmiddagdrukte dan beter ver deeld wordt. Maar wat gebeurt er wan neer straks wellicht ook de winkelbe drijven op zaterdagmiddag dicht gaan? De kans is zeer groot, dat de buson dernemingen niet alleen topzondagen, maar ook topzaterdagen, vooral in de zomer, zullen gaan kennen, hetgeen weer z'n terugslag heeft op de diensten en de werktijden van het korps chauf feurs en conducteurs. Zoveel is zeker: de werktijdverkorting van anderen zal juist meer werk voor het personeel van de vervoersmaatschappijen betekenen. Dienstrooster is legpuzzel Wat nu het effect van de vijfdaagse werkweek op de interne bedrijfsvoe ring betreft, dient met te weten dat die „vijfdaagse" er voor het rijdend personeel in vele gevallen al bestaat. Bij sommige busbedrijven zijn de dienst roosters gebaseerd op een ritme van vijf dagen werken en de zesde dag vrij. Uiteraard zijn dan de gemiddelde da gelijkse en wekelijkse rusttijden lan ger dan acht, onderscheidenlijk acht enveertig uur. Voor 1 januari van dit jaar stond het rijtijdenbesluit een tota le werktijd van 165 uur per drie weken met een maximum van 55 uur per week toe. De per 1 januari van dit jaar van kracht geworden wijziging van het rij tijdenbesluit beperkt de mogelijkheden van de samenstellers van de legpuzzel, welke dienstrooster heet, tot een totaal van 153 uur per drie weken, dus ge middeld 51 uur per week. Bovendien is de voorgeschreven rusttijd, welke tot 1 januari een keer per week 30 uur moest bedragen, thans uitgebreid tot om de andere week 36 uur en de tus senliggende week dertig uur. RECHTZAKEN POGING TOT MOORD „En nu mijn kinderen terug!" Een stevige Vlissingse dame meldde zich in mei van het vorig jaar aan de Vondel laan te Assen bij de echtgenote van haar vroegere man met deze woorden en zij zette er kracht bij met een brood mes, terwijl zy de eega bij de keel greep. De buurman schoot te hulp. Hij slaagde erin, de agressieve dame buiten de deur te zetten. Het strijd vuur bleek evenwel nog niet te zijn geblust: een keuken- en een doucheraam sneuvelden. Met de scher ven ontketende de aanvalster een bom bardement, waarna een ruit in de voor deur met het deksel van een weckfles werd kapot geslagen. De belegerde dame liep verschillende snij- en trapwonden op. De oorzaak van de rel was het feit dat de kinderen van de Vlissingse aan haar vroegere echtgenoot waren toege wezen. Gistermorgen verscheen zij niet voor de rechtbank te Assen. De officier van Justitie zag er een poging tot moord in, waardoor hij een gevangenisstraf van 12 maanden met aftrek, waarvan 4 maanden voorwaardelijk eiste. Uit spraak op 20 januari a.s. Graag overuren! Invoering van de vijfdaagse werk week betekent niet alleen verkorting van de werktijd van 48 tot 45 uur, maar ook het geven van twaalf in plaats van acht vrije dagen per periode van zes weken. De onderlinge ruilmogelijk- heden worden daardoor wel groter, zo dat het dienstrooster wat soepeler ge hanteerd kan worden. Het staat ech ter vast, dat de vervoerbedrijven meer personeel nodig zullen hebben. Het is de vraag of die ontwikkeling door alle chauffeurs en conducteurs wordt toegejuicht. De animo om over te werken, vooral op zon- en feestdagen, is namelijk bij sommige bedrijven op merkelijk. Dat verschijnsel kan ver klaard worden uit de extra beloning voor overuren, maar ook door het extra verval, dat dergelijke diensten eigen is en dat vele chauffeurs en conducteurs niet kunnen of willen missen. advertentie Goede voorlichting over jaloezieën bij de vakman Off. Dealer D. LADAN MOLENSTEEG 27 bü de Doezastraat TELEFOON 21375 LEIDSE MARKIEZENF ABRIEK. Vertrek detachement Kon. Landmacht naar Suriname Vrijdag 13 januari te 12 uur zal het le detachement van de le Surinaamse compagnie 1961 per m.s. „Willemstad" van de KNSM van de Surinamekade in Amsterdam naar Paramaribo vertrek ken. Het detachement vormt de eerste groep van de jaarlijks af te lossen dienstplichtige militairen die vrijwillig in Suriname dienen. In de firn Muiterij op de Boun ty", waarvoor op het ogenblik de opnamen worden gemaakt op Ta hiti, speelt Marlon Brando de rol van Fletcher Christian, die wij op deze foto zien in gezelschap van zijn schone tegenspeelster Tarita, een geboren Polynesische die door M.G.M. voor langere tijd is gecon tracteerd. Had het liever aan hongerende kinderen in de Kongo gegevenzegt Daily Mirror Regering staat voor moeilijk dilemma (Van onze Londense correspondent) De Britse regering heeft haar be zorgdheid uitgedrukt tegenover het Brit se vakverbond in verband met het plan om een rentevrije lening van 50.000 pond sterling aan het Belgische vak verbond te verstrekken en daarom het T.U.C. verzocht van zijn voornemen in deze vorm af te zien. De regering bemoeide zich met deze zaak nadat de Belgische regering het Britse vakverbond beschuldigd had van doelbewuste inmenging in de Belgische politieke aangelegenheden. premier MacMillan, die een ernstige breuk met Brussel wil vermijden, riep daarop een kabinets-vergadering bijeen welke werd bijgewoond door de ministers, die recht streeks bij de stap van het Britse vak verbond zijn betrokken, namelijk van Buitenlandse Zaken, Financiën en Ar beid. Het aanbod van het Trade Union Congress was volgens de secretaris-ge neraal spontaan gedaan wegens de nau we banden welke het met het Belgische vakverbond onderhoudt, maar zonder dat men zich in de achtergronden van de staking zou hebben verdiept. Van daar dat het Britse vakverbond huive rig is de lening in te trekken of het doel ervan te wijzigen, omdat zulks zou kunnen worden uitgelegd als een afkeu ring van de staking, terwijl in feite het vakverbond in het conflict een neutrale houding wenst aan te nemen. Men kan hier moeilijk zien hoe dit met het ge baar van de lening is te rijmen. De re gering staat voor een dilemma, dat in dien zij de lening goedkeurt, dit nadelige gevolgen zal hebben voor de Brits-Bel gische betrekkingen, doch indien de le ning wordt verhinderd zal dit de vriend schappelijke verhoudingen tussen de re gering en de Britse vakbonden bein- vloeden. Het kernpunt van de hele kwes tie is dat, zoals een woordvoerder van de Belgische ambassade in Londen ver klaarde, de staking een zuiver politiek karakter draagt, met als enig doel de intrekking van een wetsontwerp. Het Britse vakverbond schijnt zich pas tot het departement van Financiën te zul len wenden om toestemming te krijgen tot overmaking van het bedrag het geen nodig is omdat dit kapitaalexport betreft buiten het sterlinggebied wan neer de Belgen te kennen hebben ge geven dat zij het aanbod tot hulp in zijn geheel of gedeeltelijk wensen te aan vaarden. Het grootste Engelse dagblad, de Dai ly Mirror oplaag 414 miljoen dat doorgaans aan de kant van Labour staat, oefent eveneens scherpe kritiek uit op het leningsbesluit van het Britse vakverbond. De krant, welke gisteren voor het grootste deel was gewijd aan een campagne tot hulp aan de honge rende Kongo-kinderen en daarbij pagi na's schokkende foto's afdrukkend wek te het vakverbond op het geld naar de Kongo te sturen. Sommigen vragen zich af of de actie van het Britse vakver bond om buitenlandse vakbonden te steunen, welke zich verzetten tegen een aanslag op een samenstel van sociale wetten en weigeren de baten welke deze afwerpen op te geven, misschien een voorteken is van een soortgelijk verzet in Engeland zelf, indien het ooit in grote moeilijkheden mocht geraken. Vooral omdat er binnen de bonden de laatste jaren een verschuiving naar links heeft plaats gehad welke het inwendige con flict in de Labourpartij in grote mate heeft verscherpt. In Engeland is de vak beweging waarschijnlijk meer dan el ders de grote macht op de achtergrond. Luchtmachtkadersehool Schaarsbergen geopend Gelijke kansen voor ieder De staatssecretaris van Defensie, lui tenant-generaal M. R. H. Calmeyer, heeft gistermorgen de luchtmachtkader- school in Schaarsbergen, bij Arnhem, officieel geopend. „Door instelling van een schakelklas wordt thans een der punten uitgevoerd, die ik," zo zei de staatssecretaris, „bjj de aanvaarding van m\jn functie op het programma had staan, namelijk, dat iedere Neder lander bij lucht- en landmacht de rang en functie moet kunnen bereiken waar hij de capaciteiten voor heeft. De eisen mogen evenwel niet worden verlaagd, gelet op de grote verantwoor delijkheid aldus luitenant-generaal Cal meyer. Elk jaar dienen 6000 jongeman nen, 18 of 20 maanden bij de lucht macht en bij hun vorming speelt het onderofficierkorps een belangrijke rol. De houding der onderofficieren is be palend voor de vraag hoe de dienst plichtige soldaat de strijdkrachten ziet. De staatssecretaris zei dat het oude gezegde, dat de onderofficieren de rug- gegraat zijn der strijdkrachten opnieuw wordt bevestigd. Men moet aan de on derofficier hoge eisen stellen, qua ka rakter en algemene ontwikkeling. Kan hij die door zijn intellegentie ontwikke len, dan krijgt hij bij de luchtmacht de kans via de schakelklas. De commandant der school, kolonel P. J. Maters, zei dat de school gesticht is omdat de aspirant langdurig gebonden moet zijn aan een opleidingsinstituut. Aan die laatste eis is vroeger niet vol daan, zei hy. In de afgelopen acht maanden heeft de luchtmacht-kaderschool reeds bijna 200 leerlingen opgenomen. Dit getal zal binnen negen maanden worden verdub beld, zo deelde kolonel Maters mede. Rassenincident in Virginië De tweede secretaris van de ambassa de van Nigeria in Washington, C. C. Uchono, kreeg gisteren het ontbyt dat hij in een restaurant in Charleston, Virginië, had besteld in een papieren zak, met het verzoek het elders op te eten. Uchuno liet de gerant zyn diploma- tenpas zien, maar de man bleef bij zijn standpunt en gaf opdracht de Nigeri; aanse diplomaat geen tweede kop koffie te serveren. Uchuno maakte melding van dit incident op een conferentie van een „college" in Virginië dat vroeger uitsluitend door negers werd bezocht, maar in 1954 by beslissing van het hooggerechtshof werd geintegreerd. op een depositoboekje bij De Twentsche Bank is gemakkelijk en rentegevend. U kunt de bedragen ook per giro storten. 160 kantoren in Nederland President Cubaanse bank wijst op gevaarvan vermindering van produktie. tot niets De president van de Bank van Cuba, dr. Ernesto Guevara, heeft voor Radio-Havanna verklaard, dat ,,de kranten wat overdrijven" wanneer zij schrijven dat een Amerikaanse invasie op handen is. De Verenigde Staten „bereiden zich voor" op een invasie en wy stellen dit aan de kaak, aldus dr. Guevara. „Maar wij hebben op dit punt geen nieuwe in lichtingen ontvangen", zo voegde hy hier aan toe. Dr. Guevara wees op het gevaar van een vermindering van de produktie als gevolg van de mobilisatie en waar schuwde, dat deze tot niets zou terug lopen wanneer de mobilisatie een jaar zou duren. Troepenmacht in Oriënte De centrale weg die van oost naar west over Cuba loopt is gereed om te worden ondermynd, aldus automobilis ten, die uit de provincie Oriënte naar Havanna zyn gekomen. In Oriënte, waar Fidel Castro de op- Afrikaanse landen herzien betrekkingen met Frankrijk De landen die hebben deelgenomen aan de Afrikaanse topconferentie in Casablanca hebben besloten als gevolg van de oorlog in Algerije „hun betrek kingen met Frankryk te herzien". De conferentie heeft voorts het opnemen van Afrikaanse en andere vrijwilligers in het Algerijnse nationale bevrijdings leger (ALN) goedgekeurd. Alle landen die de strijd van de Algerijnen steu nen wordt gevraagd „hun politieke, di plomatieke en materiële hulp aan de voorlopige regering van de republiek Algerije" te vergroten. De landen die aan de topconferen tie hebben deelgenomen Marokko, de Vereniigtde Arabische Republiek, Guinee. Ghana, Mali, Libië en Ceylon zeg gen „vastbesloten te zyn het Algeryn- se volk en de voorlopige regering van de Algerynse republiek met alle mid delen te steunen in hun stryd voor onafhankelykheid". Zoals bekend heeft ook de premier van de Algerynse regering in Balling schap, Ferhat Abbas, de bespreking- gen bygewoond. In een verklaring die los van het slotcommuniqué werd gepubliceerd wordt ten aanzien van de volksstem ming die zondag in Frankryk en Al- gerye zal worden gehouden, opgemerkt dat de conferentie „alle volksraadple gingen en referenda die Frankryk een- zydig in Algerye organiseert verwerpt en veroordeelt, omdat de uitslagen op geen enkele wyze bindend zyn voor het Algerynse volk". De Marokkaanse minister van voor lichting, Moulay Ahmed Alaoui, deelde mee, dat de besluiten van de confe rentie ten aanzien van andere kwesties zoals Kongo, zaterdag zullen worden gepubliceerd, de verklaring over Algerye werd reeds vrydagavond vry gegeven om haar zo veel mogelyk bekendheid te geven voordat zondag in Frankryk de volksstemming wordt gehouden. stand tegen Batista begon, is een grote troepenmacht onder leiding van de minister van Defensie, Raul Castro, ge concentreerd. Kennelyk wil de Cubaanse staf een basis vormen waarop men kan terugvallen wanneer Havanna zou wor den bezet. Overigens zyn in de gehele stad de woorden van Fidel Castro aan geplakt dat „Havanna huis voor huis zal worden verdedigd". De zaakgelastigde van de Verenigde Staten in Havanna, Daniel Braddock, heeft meegedeeld, dat hy onvoorziene omstandigheden voorbehouden vanmid dag uit Havanna zou vertrekken Acht leden van zyn staf, die ingevolge het Cubaanse bezoek tot tien is geredu ceerd, vertrekken met hem. Twee blyven achter tot het moment waarop de Zwit serse ambassade in Havanna de behar tiging van de Amerikaanse belangen op Cuba heeft overgenomen. COMMUNISTISCHE PARTIJ IN PERU VERBODEN Nadat reeds donderdag de Senaat van Peru het wetsontwerp tot het ver bieden van de communistische party had aangenomen, heeft gisteren ook het Huis van Afgevaardigden het goed gekeurd met 72 tegen 37 stemmen, na een opgewonden vergadering van zes tien uur. De wet verbiedt alle com munistische en andere „subversiviteit" en stelt overtreding strafbaar met ge vangenisstraffen van twee tot zeven Jaar. PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 TYPEN STENO in 4 talen DUITS - ENGELS FRANS SPAANS INSCHRIJVING DAGELIJKS. Vijf stations willen televisiefilm over antieke' huwelijksstaking niet uitzenden (Van onze correspondent in Bonn) De Atheense dichter Aristophanes (ongeveer 445385 voor Chr.) en zyn blijspel Lysistrata staan op het ogen blik in het middelpunt van een uiterst fel conflict tussen de negen leiders van de Westduitse radio- en televisiesta tions. Vier van hen zullen op 17 januari een televisiefilm van de bekende 68- jarige toneelspeler en regisseur Fritz Kortner, met oorspronkelyke passages uit de Lysistrata en een hedendaagse proloog, op de beeldbuis brengen, vyf achten dit moreel en politiek verwer- pelyk! Hamburg, Bremen, Hessen en Ber- lyn behoren tot de uitvoerders van het stoute plan om Kortners stuk te geven. München, Stuttgarte Baden-Baden, Saarbrücken en Keulen alle rooms- katholieke en min of meer regerings getrouwe streken achten zulks ver- derfelyk. Hoewel het stuk gemaakt is voor het gemeenschappeiyke program ma der negen zenders en door objec tieve toneelcritici beschouwd wordt als „een van de belangrykste artistieke ge beurtenissen van het winterseizoen 1960- 1961". Aristophanes schreef 411 jaar voor Christus de Lysistrata. waarmee hy de bedoeling had vredelievende bedoelin gen op te wekken onder de elkaar be- strydende Atheners en Spartanen. Als in vele andere van zyn blyspelen schryft de Atheense dichter daarby nogal eens plat, om niet te zeggen ob sceen. In het blyspel wordt byvoorbeeld ge toond hoe de Griekse vrouwen, onder aanvoering van Lysistrata, hun elkaar bestrydende mannen tot vredesluiten dwingen na een „huweiyksstaking" in de breedst mogeiyke betekenis die men daaraan maar kan hechten. Daarby laat Kortner het niet bjj eenvoudige omschrijvingen, maar geeft hy de hoofdrolspeelsters Barbara Rut ting als Lysistrata en de 22-jarige Romy Schneider, de vroegere Sissi-filmster, als Myrrhlne, woorden van Aristopha nes in de mond die er op het stuk van de Eros bepaald niet om liegen. Kortner is daarbij overigens nog kalm aan het werk gegaan: hy citeert Aris tophanes hierby niet helemaal letter lijk! Mondig genoeg Daarnaast laat Kortner het televi siestuk in een hedendaagse Westduitse huiskamer beginnen. Men ziet er enige burgers, de beide hoofdrolspeelsters met echtgenoten in het tweede stuk parallel aan de Lysistrata. In dit korte pro loogstuk gaat Kortner vla zyn tekst tekeer tegen de atoombewapening. Vooral de intendant van de Beierse radio, dr. Munster, heeft tegen het stuk, nadat hy het enige maanden ge leden voor het eerst gezien had, geop poneerd. „In het spel van Kortner", zo zegt hy, „wordt het zedeiyke ge voel van de toeschouwers gekwetst, wor den vertegenwoordigers van een poli tieke opvatting belachelyk gemaakt en de pogingen om de vrede te bewerk stelligen vals weergegeven". Een andere tegenstander zei: „Ik zou het stuk met myn 19-jarige zoon, noch met myn vrouw willen zien". Weer een ander beweert: „Wat goed is voor de schouwburg en de film, is nog niet goed voor de huiskamer". De voorstanders van de opvoering, die men dus op 17 Januari slechts in en rond Hamburg, Bremen en Hessen zal kunnen zien. menen dat er via de Duitse televisie anders al heel wat ero tisch en politiek is gegeven. En voorts dat het Westduitse televisiepubliek mon dig genoeg is om zelf een oordeel over de Lysistrata te vellen. Op 17 januari zal men in Hamburg, Bremen, Hessen en Berlyn kunnen ver tellen of de rest van de Westduitse televisiekykers wat gemist hebben, nu de televisiechefs te München, Stuttgart, Keulen, Baden-Baden en Saarbrücken de half miljoen mark die voor de op voering van de Lysistrata zyn besteed, immoreel en politiek onaanvaardbaar besteed achten.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13