KABINET VOELT ZICH STERK VOOR DE NAASTE TOEKOMST Eerste stemmen zijn al uitgebracht in Algerije EEMCO WEERBERICHT Eigenlijke oorzaak bleef onopgehelderd Geen nieuwe crisis verwacht door de mammoetwet of kinderbijslag DRIE-PARTIJEN REGERING NA EINDE VAN DE STAKINGEN? De meerderheid voor De Gaulle verwacht op het platteland 1 van erge H enegouwen 1 i Aalmarkt 12 - Telef. 21782 Twee kinderen in de badkamer verdronken teams Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 6 JANUARI 1961 No. 30247 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Het kabinet-De Quay verwacht binnen afzienbare tijd geen nieuwe crisis. Niet door meningsverschillen in de ministerraad over mammoetwet of kinderbijslagverzeke ring. En niet om redenen, zoals in de woningbouwkwestie. „Zou het kabinet zo'n herhaling gevreesd hebben", zo verklaarde minister-president prof. dr. J. E. de Quay gister avond in de Tweede Kamer: „Dan zou het niet hebben vol daan aan het verzoek van de Koningin de verantwoordelijk heid voor het regeringsbeleid weer op zich te nemen." „Onwezenlijk" debat De minister-president zei voorts, dat het kabinet op zijn ontslagaan vrage is teruggekomen omdat door bemiddeling van prof. De Gaay Fortman als informateur, het ver trouwen tussen de A.R.-ministers en de A.R.-fractie is hersteld. Hij heeft daarvan mededeling gekregen van de informateur, van de A.R.- ministers en het is gebleken uit de verklaring van dr. Bruins Slot, die 's middags namens zijn fractie had gezegd bereid te zijn aan het woningbouwbeleid steun te verle nen. Daarmee waren, evenals voor de A.R.-ministers, ook voor de andere ministers de redenen opge heven om ontslag te vragen. De terugkeer van het kabinet achtte prof. De Quay ook gemotiveerd door de mededeling dat door K.V.P., V.V.D., A.R. en C.H.U. deze terugkeer gewenst werd acht. ningen, terwijl nu genoegen wordt geno men met 33.750. Daarop herinnerde de KVP-er An driessen eraan, dat de socialist Bommer een jaar geleden een motie indiende voor 42.500 woningwetwoningen en veer tien dagen geleden een motie voor 37.500. Hij maakte er voorts op attent, dat het er veertien dagen geleden om ging zo veel mogelijk woningen te bouwen en daarmee het meest- te bereiken voor de minst draagkrachtigen. Daarom werd in de motie-Andriessen ook gepleit voor 10.000 extra gesubsidieerde woningen in plaats van 5.000. De KVP-er consta teerde met genoegen dat de toezeggin gen van minister Van Aartsen op 22 de cember volledig in de regeringsverkla ring waren gehonoreerd. Moties ingetrokken Volgens het oorspronkelijke woning bouw program voor 1961 zouden erin dit jaar 80.000 woningen worden gebouwd (waarvan 20.000 voor het inhalen van het tekort). Door de toezeggingen in de regeringsverklaring zullen het er voor lopig 82.500 worden en misschien toch nog 85.000. Dat zal in juni nader worden bekeken. Tegenover de verwijten van de KVP-er Andriessen, herinnerde de so cialist Bommer er daarom aan, dat de KVP in de verkiezingstijd reclame had gemaakt voor de jaarlijkse bouw van 90.000 woningen met de belofte, dat in 1963 het woningtekort zou zijn inge haald. Hü was daarom zeer teleurgesteld in de KVP. Het aantal woningwetwoningen had de heer Bommer in zjjn motie ver laagd tot 37.500, omdat hij zich had af gevraagd: „Hoe heb ik nog kans de KVP mee te krijgen?" Hij trok de motie ten slotte echter in, omdat hij geen behoefte had aan een verworpen motie. Ook de KVP-VVD-motie werd ingetrokken, om dat uit de regeringsverklaring was ge bleken, dat deze wordt uitgevoerd. Uit de verwijten, die de woordvoerders van de KVP en de PvdA elkaar over en weer maakten, blijkt wel dat van een herstel van de samenwerking tussen deze partijen nog geen sprake kan zijn. Slot pag. 2 De eigenlijke oorzaak van de kabinet,-- crisis is gisteren echter niet opgehel derd. Daardoor had het hele debat over de regeringsverklaring een onwezenlijk karakter. Men praatte over de „rare" uiterlijke verschijnselen van de kabinets crisis en die bleven raar, omdat er geen duidelijke verklaring voor kwam. Aldus konden de woordvoerders van AR en CHU, dr. Bruins Slot en dr. Tilanus, blijven verkondigen, dat zij met het stemmen voor de m-otie-Van Eibergen alleen de vermindering van de woning nood op het oog hadden gehad, dat zij nog steeds die motie juist vinden, maar dat zij verheugd waren, dat door de toe zeggingen van de regering het woning- beleid voor 1961 nu althans verbeterd is in vergelijking met de oorspronkelijke plannen. Ook anderen Natuurlijk hebben de andere partijen en heeft het kabinet ook zorg over de woningnood. Er is nog een tekort van 80.000 woningen. Voor die woningnood kan niemand de ogen sluiten, maar in het AR-verkiezingsprogram staat niet, aldus de fractievoorzitter van de VVD, prof. Oud, dat in 1961 een bepaald aan tal woningen moet worden gebouwd. Men kan 'ook de bestrijding van de woning nood zien in verhouding tot andere be langen, in verhouding tot de gespannen toestand op de bouwmarkt. Het is wijs, dat minister Van Aartsen geen conces sies heeft gedaan. Men kan nu wel doen, alsof het iets nieuws is dat vol gens de regeringsverklaring zal worden gelet op ontsporingen in iedere sector van de bouw. Maar reeds in de memorie van antwoord had de minister geschre ven, dat indien het aantal te bouwen woningen in de vrije sector belangrijk zou worden overschreden, hij zich nader zou beraden over eventueel te nemen maatregelen. Dit is dus niets nieuws. Overigens is die vrije sector in 1950 inge steld onder de socialistische minister van Volkshuisvesting, mr. In 't Veld. „Onsociaal" De socialistische oppositie verweet bij monde van mr. Burger de KVP, dat ztf terwille van het voortbestaan van het kabinet-De Quay bereid was gebleken een „onsociaal" woningbouwbeleid te aanvaarden, want in het begin van 1960 had de KVP nog aangedrongen op een jaarproduktie van 42.500 woningwetwo- OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Nu en dan opklaringen, maar ook en kele buien. Aan de kust tijdelijk harde, overigens krachtige tot matige wind in hoofdzaak tussen west en noord. Wei nig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 7 januari Zon op: 8.47 uur; onder: 16.46 uur. Maan op: 22.42 uur; onder: 11.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.27 en 18.42 uur. Laagwater te 2.10 en 14.30 uur. DE SITUATIE IN BELGIE Begrip bij de Volkspartijdat oppositie van veertig niet genegeerd kan ivorden (Van onze Brusselse correspondent) Het is gisteren een rustige dag geweest, zelfs in de Kamer, waar de behandeling van de „eenheidswet" werd voortgezet en waar op verzoek van de socialisten is besloten ook vanmiddag bijeen te komen. Natuur lijk gonsden de wandelgangen van de Kamer van de geruchten als gevolg van de omstandigheid, dat Koning Boudewijn zijn besprekingen voortzet. Nadat hij, zoals gemeld, woensdagavond zowel premier Eyskens als Collard, de voorzitter van de socialistische partij, had ontvangen in het paleis te Laeken, heeft hij gisteren gesproken met de voorzitters van de liberale en van de katholieke volkspartij, met Lefebvre, de minister van Binnenlandse Zaken, en daarna weer met de minister-president. Laatstgenoemde verklaarde onomwonden, dat de geruchten over een driepartijen-regering op niets gegrond zijn en dat hij de Koning daar over niet heeft gesproken. Naar het schijnt heeft dit plan in het begin van de staking wel een ogenblik bestaan, wanneer de socialisten daar toe tenminste bereid zouden zijn zonder voorafgaande vervroegde verkiezingen. was voor de cholerische heer Van Eynde zich mateloos op te winden, uit zijn bank te lopen, voor de KVP-er te gaan staan en te vragen wat deze van hem wilde enz. enz. De boden vormden snel een cordon om de beide mannen en Van Eynde mocht (nadat de voorzitter luid timmerend met zyn liniaal had gezegd: „Meneer Van Eynde, ik heb de laatste weken van u meer goedgevonden dan ik ooit van mijn eigen kinderen, toen ze nog klein waren heb getolereerd") op het podium om daar vijf minuten ge brulde demagogie weg te geven. Daar na ging men weer rustig verder met het debat over de eenheidswet In meer dan een derde van de steden en dorpen van Algerije zijn vandaag de stembureaus geopend. Het referendum waarvan president De Gaulle steun verwacht voor zijn Algerijnse politiek ten gunste van zelfbeschikking wordt over drie dagen uitgestreken. De eerste stemmen werden uitgebracht kort nadat de stembureaus om acht uur 's ochtends waren geopend. Van militaire zijde is verklaard, dat er tot dusver geen aanwijzingen zijn, dat de opstandelingen plannen Hebben voor het plagen van ge welddaden op grote schaal, samenvallend met de volksstemming. Franse Kamerleden zijn bedreigd Betogingen vooral „jongenswerk" Toen de stakingen echter begonnen te verlopen en de regering bjj iedere motie in de Kamer een redelijke meer derheid kreeg, voelde de Katholieke Volkspartij steeds minder voor een der gelijke wijze van handelen, die zij als een capitulatie beschouwt. Wat de KVP thans voor ogen staat is: eerst eindigen van de staking en afhandeling van de eenheidswet en dan pas eventuele be sprekingen met de socialisten over deel nemen aan de regeringsverantwoorde lijkheid. De Katholieke Volkspartij ziet namelijk zeer wel in, dat het toch niet mogelijk is nog twee jaar voort te gaan met als oppositie 40 procent van de Kamer. Natuurlijk hebben in de Kamer de dagelijkse scheldpartijen niet ontbroken. Zij hadden deze keer de veiligheid van de staatsburger inclusief Kamerlid tot onderwerp. Een socialistische afgevaar digde tekende verzet aan tegen het feit, dat gendarmes stakers de broek hadden uitgetrokken om ze het vluchten te be letten. Een ander socialistisch Kamerlid, advocaat van beroep, gaf verslag van de behandeling welke zijn clienten van de rijksveldwacht hadden moeten on dergaan en hijzelf van de rechter van instructie. De minister van Justitie tikte hem daarbij keihard op de vingers door te zeggen, dat hij zich in dat geval tot de deken van de orde van advocaten moest wenden. Een KVP-er protesteerde tegen het feit dat er een aanslag was gepleegd op het huis van een andere katholieke volksvertegenwoordiger. Dit Dit nummer bestaat uit 12 pagina's BROOD EEN CENT DUURDER (Van onze Haagse correspondent) Met ingang van maandag a.s. wordt de prijs van alle soorten brood met een cent per 800 gram verhoogd. De prijs verhoging geldt voor het gehele land, voorlopig nog met uitzondering van Gelderland en Overijssel, waarvoor een prijsstop is afgekondigd. Het valt echter te verwachten, dat deze prijsstop bin nenkort zal worden opgeheven. Na overleg met de Nederlandse Bak kerijstichting heeft de minister van Economische Zaken De Pous zijn goed keuring gehecht aan de prijsverhoging. De gestegen bloemprijzen zijn er de oorzaak van. In de provincies Gelder land en Overijssel is destijds de prijs stop afgekondigd omdat daar een aan tal bakkers de broodprijs eigenmachtig had verhoogd. De steden Brussel en Antwerpen heb ben gisteren hun dagelijkse betoging gehad. Die van Brussel telde ongeveer tweeduizend mannen en vrouwen, waar bij veel studenten, die op het Beursplein op straat gingen zitten nadat zij van de Grote Markt waren verdreven. Die van Volgens de meeste waarnemers in Al giers zal het merendeel van de Euro peanen in Algerije „neen" stemmen. Wat de mohammedanen betreft, schijnt het, dat de bevolking in de ste den niet aan de stemming wil deelne men. Het consigne in de moham medaanse wjjken zou Zjju: „Stem niet, bljjf thuis en betoog als men u wil dwingen naar het stembureau te gaan". Op het platteland voorzien waarnemers echter veel minder stemonthoudingen. Zij verwachten daar een meerderheid voor De Gaulle. Bedreigingen Gaullistische en conservatieve leden der Franse Nationale Vergadering, die hun kiezers aansporen zondag „ja" te stemmen, hebben vlugschriften ont vangen, waarin zij met een „proces en straf", worden bedreigd, indien zij niet als volksvertegenwoordiger bedanken en onverwijld hun programma voor de po litiek van president De Gaulle staken. In de door de „Franse strijdkrachten voor de vrijheid" ondertekende vlug- Antwerpen bestond weer uit vier stoe ten (samen 5000 man) die zich nogal rustig hebben gehouden. Alleen is een politieauto met stenen bekogeld, doch die kon spoedig worden ontzet. Type rend is, dat van de twintig manifestan ten, die in de havenstad met stenen hadden gegooid of de politie met ijzeren staven te lijf waren gegaan en daarop gearresteerd waren, er elf onder de zes tien jaar waren. Eén was een oud SS-er....! Overigens neemt de stakingsactie in het gehele land vry snel af. De nieuwe TELEVISIE-modellen 1961 zijn gearriveerd. Laat U vrijblijvend inlichten bij: B schriften wordt gezegd: „Wij hebben besloten uw zaak onder de aandacht te brengen van onze noodrechtbank, die werd ingesteld door onze Nationale Volksraad. Haar oordeel zal te uwer kennis worden gebracht en het vonnis zal op de kortst mogelijke termijn ten uitvoer worden gelegd". De aard van dit „vonnis" wordt niet nader aangegeven. In Franse politieke kringen zijn de „Franse strijdkrachten voor de vrijheid" onbekend. Een schrijnend beeld van ellende gedesorganiseerd en verscheurd Kongo. Uitgehongerde kinderen langs een weg in Bakwanga in Zuid-Kasai. Slot pag. 2 Vertrouw de levering van een RADIO of TELEVISIETOESTEL toe aan een firma met: Ervaring Vlotte service Ruime sortering Aan deze eisen voldoet Het adres voor PHILIPS RADIO <S TELEVISIE NIEUWE RUN 30—32 TELEFOON 24244» (Van onze Limburgse correspondent) Gisteravond zjjn het 10-jarig doch tertje Goke en het 7-jarig zoontje Harmpje van de familie Warsen aan de Herongerweg te Venlo in een badkuip verdronken. Omstreeks half negen trof de moeder, toen ze ging kyken of de kinderen al klaar waren, hen levenloos in de bad kamer aftn. Onmiddellijk liet ze daarop geneeskundige hulp inroepen. Toen een arts gearriveerd was, liet deze de kinde ren in allerijl naar het ziekenhuis ver voeren. Onderweg reeds paste men kunstmatige ademhaling toe, maar het heeft niet meer mogen baten. De kin deren zijn niet meer bij kennis geko men. Toen men later in de badkamer een onderzoek instelde, bleek dat de geiser defect was. Men vermoedt nu dat de kinderen door ontsnappend gas bedwelmd geraakt zijn en daarna in de volle badkuip verdronken. Het gezin Warsen telde naast de ouders vier kin deren. Jonge landarbeider verdacht van moord op Sandra Pickering (Van onze Londense correspondent) De Britse politie heeft gisteren een zeventienjarige landarbeider gearresteerd, verdacht van de moord op de zestienjarige San dra Pickering, die maandagavond in het graafschap Leicestershire dood in een laantje werd aange troffen. Verdachte woont slechts enkele huizen verwijderd van de woning van het slachtoffer. Voor het publiek is het tenminste een opluchting, dat de vermoedelijke daders gevonden zfjn zowel van deze moord als van die op de 20-jarige Jean Constable, wier lichaam dinsdag in een greppel langs de weg van Colchester naar Cambridge werd gevonden. Of deze moord iets uitstaande heeft met de moord van drie jaar geleden in dezelfde omgeving op het Nederlandse meisje de negentienjarige Mary Kriek, en de zeventienjarige Ann Noblett, zal later moeten blijken. HAAGSE POLITIE ONDERZOEKT NOG WARE TOEDRACHT (Van onze Haagse correspondent) De Haagse politie hoopt morgen ge reed te zjjn met het proces-verbaal van het onderzoek naar de dood van de 16-jarige scholier Wim Scholte, die op de avond van de 2de januari j.l. tijdens relletjes van opgeschoten jongelui bjj de kerstboomverbranding in de Geranium straat te Den Haag sabelprikken in de rug kreeg, aan de gevolgen waarvan hij overleden is. Het is wellicht mogelijk, dat uit dit proces-verbaal, dat is opgesteld naar aanleiding van het horen van getuigen, enige feiten naar voren komen, die on omstotelijk vaststaan, waardoor men een beter inzicht krijgt in hetgeen zich op de bewuste avond heeft afgespeeld. Dit proces-verbaal van onderzoek zal aan de officier van Justitie gegeven worden. De politie dacht eerst vandaag een juist, inzicht te hebben hoe alles zich heeft toegedragen, maar er moesten toch nog enkele getuigen gehoord wor ries Het is de bedoeling, dat dit door de politie opgestelde rapport aan de offi cer van Justitie ter hand gesteld wordt, opdat deze zijn standpunt zal kunnen bepalen. De agent, die de noodlottige sabel houwen gaf, doet normaal dienst, hoe wel hij nog zeer onder de indruk van het gebeurde is. De hoofdcommissaris heeft evenwel gemeend, dat het het beste voor deze agent is, om dienst te doen, opdat hij dan wat afleiding heeft. Woensdagmiddag is de hoofdcommissa ris naar het huis van de familie Scholte gegaan, om daar namens het gehele politiekorps deelneming met het gebeur de te betuigen. Het ligt niet in de bedoeling van de politie om morgen naar de begrafenis van Wim Scholte een officiële deputatie te sturen. Bij de politie is voorts niet bekend of de vader van Wim Scholte op enigerlei wijze tegen de Haagse politie een actie zal voeren. (Sue/ ^Jlte Uit Het Leidsch Dagblad van 8 Januari 1861: In een naburige stad nam dezer dagen iemand een ham, die bij een spekslager buiten de deur was uitgestald, van den haak af, trad den winkel binnen en vroeg zeer laconiek aan den slagter, of hij dien eens wegen wilde. Deze niets kwaads ver moedende, voldeed aan zijn ver langen, waarop de man vroeg, hoeveel hij hem daarvoor schul dig was. „Och niets", was het antwoord en de dief, na hem be dankt te hebben, ging met den ham den winkel uit en ver dween. Een beroemd geneesheer te Parijs had onlangs een eenig kind van zeer vermogende ouders behandeld en genezen. De dankbare moeder begaf zich daarop naar den geneesheer en zeide dat, hoewel zijn diensten niet te belonen waren, zij hem echter verzocht een door haar zelf bewerkte porte-monnaie te willen aannemen. De docter gaf haar vrij norsch ie kennen, dat kleine geschenken wel de vriendschap onderhouden, maar dat zijn huishouden daarvan niet kon bestaan. De dame vroeg hem daarop hoeveel zij hem schuldig was en kreeg tot ant woord: 2000 fr. Zij opende de porte-monnaie, nam er vijf bankbiljetten ieder van 1000 fr. uit, reikte 2 daarvan den ge- i neesheer over en stak de overi- 1 ge drie met de porte-monnaie 1 weder bij zich. De docter keek 1 verbluft dit aan en betreurde 1 zijn inhaligheid, te meer nu het 1 geval openbaar is geworden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1