Woordenduel in de Veiligheidsraad tussen Cuba en de Verenigde Staten Nederland tot de V.N.: KOM TOCH KIJKEN IN NIEUW-GUINEA Hevige ongerustheid in 2 Britse graafschappen WEERBERICHT 6duet teuws Antwoord op de beschuldigingen van Indonesië Amerikaans militair gepakt verdacht van de moord op meisje Beschuldigingen van invasie in Washington belachelijk genoemd Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 5 JANUARI 1961 No. 30246 Directeur: E. A. E. van Disüoecï DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Stagel Lelden - Glr° no-67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f750 per kwartaal; f255 per maand; f 059 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 LEIDSCH DAGBLAD Minister-president prof. De Quay legt de regeringsverklaring af, waar mee het kabinet in ongewijzigde samenstelling in de Kamer terug keerde. Rechts de ministers Van Aartsen en Beerman. TWEE VLIEGTUIGEN VOOR REIZEN VAN HET KONINKLIJK GEZIN In het voorlopig verslag van de com missie van rapporteurs uit de Eerste Kamer voor het ontwerp van wet tot vaststelling van de begroting van het Departement van Algemene zaken voor 1961 heeft men algemeen ter sprake gebracht dat onlangs berichten hadden gecirculeerd over al dan niet vermeen de gevaren, waarin de Koningin van het Verenigd Koninkrijk zich zou heb ben bevonden gedurende een vlieg reis van Denemarken naar Engeland. Naar men had begrepen, was bij een ingesteld onderzoek gebleken, dat de in verband met deze reis aan de bevoeg de instanties verstrekte technische ge gevens niet geheel voldoende waren ge weest om een optimale veiligheid ge durende de overtocht te waarborgen. Mede met het oog op het voorgeno men Koninklijk bezoek aan Iran, ver oorloofde de commissie zich daarom ook in overweging te geven, het Konin klijk Huis voor elke reis, waaraan meer dere leden van dat Huis deelnemen, steed twee vliegtuigen ter beschikking te stellen. Ierse VN-soklaten ontzetten Nigerianen Een 120 Ierse soldaten van de V.N.- strijdmacht in Kongo zijn gisteren in al lerijl per trein naar een plaatsje op 32 km. ten westen van Albertstad gebracht om een groep van 40 Nigeriaanse V.N.- soldaten te ontzetten, die zijn ingeslo ten door opstandige Baloeba's. De Ni gerianen zaten in een trein, die dinsdag ontspoorde. Intussen is de secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjöld, gisteren in Leopoldstad aangekomen ter bestude ring van de toestand in Kongo. Bij zijn aankomst hielden ongeveer 200 Kongolezen een betoging waarbij zij de vrijlating van oud-premier Loemoemba eisten. Zij gingen enige andere Kongole zen te lijf. De demonstranten droegen borden met opschriften als „Lang leve Dag H.", en „Wij eisen de onmiddellijke heropening van het parlement". Uit Het Leidsch Dagblad van 7 Januari 1861: De Zwem- en Badinrich ting Rijnzigt buiten de Morsch- poort aan het Galgewater is het i geheele jaar door geopend en ook thans voor de leden toe- i gankelijk; niet om zich te ba- i den, maar als een aangename i lust- en rustplaats voor al die i belangstellenden in een fraai i wint er-gezicht, dat het verblijf aldaar oplevert. Op het ondiep i gedeelte van het bassin toch. is een uitmuntende gelegenheid i voor kinderen, om zich in het i schaatsenrijden te oefenen. (Advertentie) Het Huisgezin van den slagtersknecht P. van Beek, dat dezer dagen werd vermeerderd met drie fiksche jongens, is niet *oo ruim bemid deld. dat het niet in dezen tijd bij zulk een buitengewone ge beurtenis ook behoefte zou ge voelen aan eenige verrassende blijken van belangstellende liefde. Daartoe wordt de gele genheid aan het Bureau van dit Blad, of ook ten huize van de kraamvrouw, op den hoek van a de Haarlemmerstraat en Heere- a gracht no. 206 woonachtigot a 4 bij den ondergeteekenden aan- t geboden. a F. Stokhuijzen 1 Breedestraat. De drukte, die Fidel Castro de laatste dagen gemaakt heeft over het gevaar van een Amerikaanse invasie, acht men in Washington vol komen belachelijk. Gisteren heeft Castro's minister van Buitenlandse Zaken in de Veiligheidsraad van de Ver. Naties Amerika van invasie plannen beticht. Hij beweerde zelfs, dat de Amerikaanse plannen bin nen enkele uren zou beginnenHet woordenduel tussen Amerika en Cuba was vrij fel en bovendien moesten zowel anti-Castro-Cubanen als aanhangers van de bebaarde dictator van de tribune verwijderd worden, omdat zij luidkeels demonstreerden. Voordat Amerika (na de absurde eis van Castro, dat enige tientallen leden van de Amerikaanse ambassade in Havanna op staande voet het land zouden verlaten) de diplomatieke betrekkingen verbrak, hadden zes andere landen van het Westelijk halfrond dit reeds gedaan: de Dominicaanse republiek, Paraguay, Nicaragua, Haïti, Guatemala en Peru. Het is mogelijk, dat andere staten Amerika's voorbeeld zullen volgen, hetgeen tot isolatie van Cuba zou leiden. Het in La Paz verschijnende Boliviaanse dagblad „Presencia" bericht, dat Bolivia eveneens de diplomatieke betrekkingen met Cuba zal verbreken. Op de vlucht Aanval op de basis Guantanamo zou worden afgeslagen Het valt nog niet te voorzien, of de ruim drieduizend Amerikanen, die nog op Cuba verblijf houden, thans extra- onaangenaam zullen worden bejegend. Voor de zekerheid heeft Washington hun aangeraden het land te verlaten. Het tweede punt van speculatie betreft Guantanamo, de vlootbasis, die Amerika sedert 1903 van Cuba gepacht heeft. De overeenkomst kan slechts opgezegd worden bij wederzijds goedvinden. Ame rika heeft er gee* twijfel over laten be staan, dat een aanval op Guantanamo met alle kracht zou worden afgeslagen. Castro heeft in het verleden verklaard, alléén met diplomatieke middelen tegen Guantanamo te willen optreden. Guantanamo wordt thans hoofdzake lijk gebruikt als trainingsbasis voor de Atlantische vloot. Al is de basis niet meer van essentieel militair belang, toch zou het prestige-verlies voor de Verenig de Staten groot zijn, indien men de basis onvrijwillig moest opgeven. Het gebied is niet veel groter dan Manhat tan, de kern van de stad New York. Ruim vyftien honderd man vlootperso- neel en mariniers wonen op dit gebied met 3200 vrouwen en kinderen. Reeds geruime tijd begeven deze Amerikaanse staatsburgers zich niet meer buiten het hoge hek, dat de basis aan de landzijde omgeeft. Wel komen ongeveer 3000 Cu banen van buitenaf op de basis werken. De relaties met hen zijn tot dusverre goed. Talloze Cubanen, die het regime van Fidel Castro ontvluchten, namen van daag plaats in het eerste vliegtuig, dat sinds de verbreking van de diploma tieke betrekkingen tussen Cuba en de V.S. uit Havanna vertrokken is, waar door een aantal leden van de Ameri kaanse ambassade, die volgens een op dracht van Fidel Castro het land moe ten verlaten, geen plaats meer kon krijgen. Slechts een handvol Ameri kaanse toeristen en ingezetenen in Cuba konden wegkomen. De Cubaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken heeft in een nota aan de Amerikaanse zaakgelastigde gezegd, dat de Tsjechoslowaakse ambassade in Washington is verzocht, de belangen van Cuba in de V.S. te behartigen. Pro en contra In Tampa, in de Amerikaanse staat Florida, zijn vandaag anti-Castro rel letjes uitgebroken. Aanhangers van Fidel Castro hebben in Ybor-City, het Latijns-Amerikaanse stadsdeel van Tampa verscheidene clubgebouwen en deze moesten het vandaag ontgelden. Verscheidene winkelruiten sneuvelden en het kantoor van „La Gaceta," een in het Spaans verschijnend blad, dat pro- Castro is werd door de demonstranten met rode verf beklad. De politie arres teerde vier mensen. Zij werden na een uur weer vrij gelaten. In het centrum van Montevideo (Uru guay) hebben zich gisteravond inciden ten voorgedaan na afloop van een door het vakverbond van Uruguay georgani seerde bijeenkomst van arbeiders en stu denten voor het betuigen van steun aan Cuba. Betogers verbrandden voor het regeringspaleis een Amerikaanse vlag Zij riepen tegen de regering van Uru guay gerichte leuzen. De politie dreef de menigte uiteen met behulp van traangasbommen en een brandspuit. In tussen verklaarde de minister van Bui tenlandse Zaken in Montevideo, dat de regering van Uruguay nog geen beslis sing heeft genomen over de betrekkin gen met Cuba. (Van onze Haagse correspondent) De Nederlandse regering heeft zich gisteren in een brief aan de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, opnieuw bereid verklaard om haar politiek in Nieuw-Guinea aan een „doorlopend kritisch onderzoek en oordeel" van de wereldorganisatie te onderwerpen. De brief, die een antwoord is op de scherpe beschul digingen van Indonesië, is gisteren door de permanente vertegenwoor diger, mr. C. W. A. Schürmann, aan het secretariaat van de V.N. overhandigd. De regering is zelfs nog een stapje verder gegaan. Niet alleen herhaalt zij haar aanbod aan Hammarskjöld om een van zijn ambtenaren naar Nieuw- Guinea te zenden, maar zij voegt er bovendien aan toe. dat zij het „van ganser harte zal toejuichen" als hij een persoonlijke vertegenwoordiger zou sturen, teneinde rapport uit te brengen over de toestand in het gebied. De door de Indonisische brief geschapen toe stand heeft de regering „meer dan ooit over^-"<~-, uit de eerste hand verkregen, onpartij dig rapport" ter beschikking komt. Eerste uitnodiging De eerste invitatie aan de secretaris generaal om een van zijn stafleden te zenden, dateert van 27 juni 1960 en werd mondeling gedaan door de waar nemend permanent vertegenwoordiger, de heer J. Polderman, toen deze het Nederlandse antwoord kwam overhan digen op de Indonesische beschuldiging en in een brief van 6 juni 1960. Hammarskjöld heeft op deze uitno diging nooit openlijk gereageerd. Der halve is de regering er nu nog eens op terug gekomen. De regering zegt in haar brief, dat ziji niet alleen „verrast en ontsteld (alarmed)" is door de drei gende taal in de Indonesische brief, maar ook „hevig verontrust (greatly disturbed) door wat haar een open lijke bedreiging toeschijnt om in het bedoelde gebied gewelddadige middelen te gebruiken". Gedistribueerd In deze zinsnede wil de regering ook haar ongerustheid tot uiting brengen over de nieuwe wapenaankopen van In donesië in de Sovjet-Unie. In de Indo nesische brief van 23 december j.l. - die dinsdag onder alle leden van de Verenigde Naties werd gedistribueerd - werd gezegd, dat de Nederlandse poli tiek in Nieuw-Guinea „onherroepelijk tot botsingen tussen de Indonesische en Nederlandse strijdkrachten zou leiden". Het „Ruwe en meedogenloze" optreden van de Nederlanders werd een volle dige negering van de doeleinden en beginselen van het Handvest genoemd. In politieke kringen te Den Haag verklaarde men gisteravond, dat de at mosfeer na het bezoek van premier Weer twee meisjes zoek In Engeland is gisteravond eeir 29-jarige Amerikaanse sergeant gearresteerd onder verdenking van moord op de 20-jarige Jean Constable, wier half ontklede en bevroren lichaam dinsdag onder een wilde rozenstruik werd gevon den in een greppel tussen Cam bridge en Colchester. De gearresteerde Amerikaanse serge ant is gehuwd met een Schotse vrouw en heeft drie kinderen. Hij werd aan gehouden na een uitgebreid onderzoek onder de 2000 officieren en manschap pen op de grote Amerikaanse straalja gerbasis in Essex. Jean Constable stond ervoor bekend, dat zij graag met de Amerikaanse militairen op stap ging. Het gezin van de gearresteerde Ameri kaan vertoeft in verband met de nieuw jaarsviering bij familie in Schotland. In de Britse graafschappen Essex en Leicestershire heerst thans grote onge rustheid. Eerst werd maandag op een stil laantje de 16-jarige Sandra Picke ring „het mooiste meisje van Sap- cote" om het leven gebracht met een hard en stomp voorwerp. Toen vond dinsdag een vrachtwagenbestuurder het levenloze lichaam van Jean Constable, die volgens de politiedokter „door ver stikking" om het leven is gekomen. De herinnering aan de moord op Mary Kriek op 8 januari 1958 en die op de 17-jarige Ann Noblist, 25 dagen later, is bovendien nog levendig. En sinds dinsdagmorgen wordt ook de 17-jarige Joyce Reed uit Earl Shilton vermist. Het meisje verdween in alle vroegte, want zij verscheen niet op haar werk. De politie van het graafschap Lei cestershire heeft bovendien een drin gend beroep gedaan op allen, die in lichtingen kunnen geven over de zeven tienjarige Jacqueline Edna Scott. De intensieve jacht, die ontketend is na de moord op Sandra Pickering heeft zich dus nu ook uitgebreid tot het zoe ken naar de vermiste meisjes. De politie heeft zich vastgebeten in het spoor, dat zij meent te hebben ontdekt na een klacht van een vrouw, die in de nacht van dinsdag op woensdag op ongeveer acht kilometer van de plaats van de moord op Sandra door een fietser werd aangehouden, die haar toeriep „Wil je gedood worden". De vrouw rende daarop gillend weg. De gedachten van de politie gaan nu uit naar een maniak. ratie aanmerkelijk slechter is gewor den. De premier van de Maleise Fede ratie zou echter zijn bemiddelingspo gingen nog niet hebben opgegeven en het contact met Den Haag hebben aan gehouden. Of de Nederlandse regering Abdoel Rahman tevoren van de inhoud van het schrijven op de hoogte heeft gesteld kon men echter niet bevesti gen. Dag Hammarskjöld is verzocht ook de Nederlandse brief te distribueren Pijnlijke brief aan tie heer Collartl Het Waalse niet-socialistische dagblad „Le Rappel", publiceerde gisterochtend een brief van dr. J. Lahaut, directeur van een kliniek te Bergen in Henegou wen, gericht aan de voorzitter van de Belgische socialistische partij. De dokter schrijft, dat hij geen politiek bedrijft en dat hij ook niet van plan is het te gaan doen. Hij wenst alleen de heer Collard te laten weten, dat al zijn ver pleegsters door stakers worden lastig ge vallen, dat men haar belet te passeren, dat men haar beledigt en dat een van haar te Jemappes is gewond. De ziekenauto's worden aangehouden en een vrouw, die aldus 20 minuten bij een wegversperring is opgehouden, is overleden bij aankomst in de kliniek. Een andere gewonde heeft het leven gelaten omdat de ziekenauto een uur nodig heeft gehad om van een buiten wijk van Bergen naar de kliniek te rijden. Zelf is de dokter toen hij met twee verpleegsters in uniform in zijn auto op weg was naar een ernstige zieke, geslagen en de auto is beschadigd. De socialistische leiders hebben toen gezegd dat het de schuld was van een dronken staker. Dat is gelogen, zegt de dokter, want ik heb de daders zien vluchten voordat de politie kwam. De dronken man was de enige, die te onbe kwaam was om weg te lopen. De dokter al graag antwoord ontvangen van de heer Collard. Laatstgenoemde zit er wel mee in (Van onze Amerikaanse correspondent) Dit overhaaste vertrek van vele Cu banen lijkt het begin te zijn van een stroom, die met het invallen van de duisternis het land zal verlaten. Dan zal uit Havanna de veerboot vertrekken, die de overige ambassadeleden naar Florida zal brengen. Het is een veer boot, waar auto's gemakkelijk aan boord kunnen worden genomen. Britse ambassadeur over Nieuw-Guinea Hoge Britse functionarissen uit 18 landen in Azië en het gebied van de Stille Zuidzee spreken op een conferen tie die gisteren in Singapore is begon nen, over het geschil tussen Nederland en Indonesië over Westelijk Nieuw-Gui nea, zo is in betrouwbare kringen mee gedeeld. Op deze jaarlijkse conferentie van Britse ambassadeurs, hoge commis sarissen. gouverneurs en diensthoofden, die vier dagen duurt, zou ook de kwes- tie-Laos worden besproken. De Britse plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken, R. Edward Heath, neemt aan de conferentie deel. In Luik zijn arbeiders van de ge meentereiniging met toestemming van de stakingsleiders begonnen met het opruimen van het vuil. dat zich de laatste weken in de straten heeft opgehoopt. Zij dragen borden op hunrug. die aan hun gezindheid geen twijfel laten, waardoor zij ver zekerd zijn ongestoord te kunnen •verken. Informateur prof. De Gaay Fort man volgde gisteren in de loge van de vergaderzaal der Tweede Kamer met aandacht de regeringsverkla ring van prof. De Quay. ONBESTENDIG De Bilt eerwacht van heden- tot mor genavond: Half tot zwaarbewolkt met tijdelijk enige regen of natte sneeuw. Vannacht tijdelijk temeperaturen om het vriespunt, morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 6 JANUARI Zon op: 8.48 uur; onder: 16.44 uur. Maan op: 21.38 uur, onder: 10.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.53 uur en 18.03 'ïur. Laagwater te 1.42 uur en 13.55 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1