Regeringsverklaring in de Tweede Kamer Dreigement van Waalse socialisten „eenheid des lands is in gevaar" WEERBERICHT Concretisering van het in 1961 te voeren woningbeleicl Niettemin pogingen om H uitweg te vinden: geruchten over een gesprek van vakbondsleiders (Due/ tenivs Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 4 JANUARI 1961 No. 30245 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: EL A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal; f 2.55 per maand; f0.59 per week f7.50 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 MET groeiende en gloeiende veront waardiging hebben ongetwijfeld velen met ons kennis genomen van het meer dan misselijk en onverant woordelijk gedrag van een aantal Haag se nozems, dat zich niet heeft ontzien om op de meest brute wijze de orde te verstoren tijdens een in de Residentie georganiseerde kerstboomverbranding. Met ontsteltenis lazen wij hoe zij, op hun knetterende bromfietsen gezeten, met brandende kranten in de hand, trachtten de in de stoet door kinderen meegedragen kerstbomen in brand te steken en hoe zij door henzelf buitge maakte kerstbomen achter de rijen der toeschouwers in vlam zetten om ze ver volgens, over de hoofden der kijkers heen, in de stoet te werpen. Dit ergerlijke optreden bewijst eens te meer hoe juist de Haagse burgemeester handelde, toen hij aan de vooravond van het scheidende jaar 1960 aankondigde, dat de politie krachtdadig zou optreden tegen de baldadigheden, welke de laat ste jaren gepaard plegen te gaan met de „viering" van de Oudejaarsavond door een deel van de Haagse jeugd. Hiertegen past slechts één verdediging: het kwaad met hardhandigheid bestrijden! VOOROPSTELLENDE, dat wij dus niet het geringste medelijden koes teren met onbezonnen elementen, die tengevolge van hun optreden in con flict komen met de bewaarders van het wettig gezag en daarbij harde klappen krijgen te incasseren - hetgeen in casu leidde tot de dood van een 16-jarige jongeling - vragen wij ons niettemin af of, zélfs onder de gegeven omstandig heden, een charge met blanke wapenen de meest juiste methode is. Natuurlijk, wij hebben volledig begrip voor de ge moedstoestand, waarin de politionele ge zagsdragers moeten hebben verkeerd, toen zij zagen op welk een schandalige manier de veiligheid en zelfs het leven van een stoet kinderen in gevaar werd gebracht door de meest ergerlijke gedra gingen van een stel onverantwoordelijke belhamels. Wanneer wij ons onder die toeschou wers zouden hebben bevonden - en dat waren uiteraard vele ouders, die hun kinderen naar de kerstboombrandstapel zagen optrekken - dan zouden wij (een vader is per slot van rekening een va der!) het recht waarschijnlijk in eigen hand hebben genomen (al mag dat ook niet, maar een vader blijft een vader) en de eerste, de beste nozem, die zich aan deze wandaden schuldig maakte, een trap onder zijn derrière hebben gegeven, dat hij minstens drie dagen niet dan met pijn kon zitten. Dat hadden wij dol graag van de Haagse politie gezien. Zij beschikt bovendien over middelen, welke de doorsnee-burger niet ten dienste staan (te weten een gummistok), die minstens even doeltreffend en nóg pijn lijker zijn dan het vaderlijke been. MAAR wèArom nu direct gebruik ge maakt van de blanke sabel? On- zentwege waren alle by dit inci dent betrokken Haagse nozems bont en blauw geranseld tot zij drie weken niet hadden kunnen zitten. Dat was hun meer dan verdiende loon geweest. Een dergelijk wangedrag moet met de meest gevoelige middelen worden bestreden en bestraft. Toen wij nog een piepjonge en dus onervaren, journalist waren, hebben wij met het doel onze ervaring te ver rijken, een bevriende politieagent eens uitgenodigd ons op een vriendschappe lijke wijze te doen kennismaken met zijn gummistok. Wij zijn er heden ten dage nóg van overtuigd, dat de man overeen komstig ons verzoek en onze bedoelingen reageerde, maar de klap op onze linker onderarm voelen wij, bij wijze van spre ken, nu nóg. Dat hadden wij die Haagse nozems van ganser harte óók gegund. En in nog veel sterkere mate. VOLGENS de krantenberichten trof de politie na afloop van haar charge in de Segbroeklaan in zwaargewonde toestand een 16-jarige jongen aan, die tijdens het transport naar een ziekenhuis is overleden. Zijn vader is een evangelist Met alle begrip voor de situatie van het openblik en de emotionaliteit van de hitte van het gevecht, vragen wij ons andermaal af of dit nu nodig was ge weest. Misschien - en wij kunnen dat slechts hopen! - is dit tragisch gebeuren voor alle nozems in Nederland een af schrikwekkend voorbeeld. Dat zou, naar ons gevoelen, winst be tekenen, bij het verlies van een jong mensenleven. Maar het verlies van een mensenleven bij een dergelijk conflict weegt bij ons zwaar! Zélfs al realiseren wij ons dat het optreden van deze Haag se nozems het leven van anderen in ern stig gevaar bracht Teneinde elk misverstand omtrent de strekking van onze opmerking bij voor baat uit te sluiten, zij nog even nadruk kelijk gesteld, dat het bovenstaande géén kritiek inhoudt op het feit, dat de po litie krachtdadig tegen deze vlegels is opgetreden - integendeel: wij juichen dit van harte toe! - doch dat onze be zwaren uitsluitend zijn gericht tegen het gebruik daarbij van de blanke wapenen. NOORDWESTEN WIND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 5 JANUARI Zon op: 8.48 uur; onder: 16.43 uur. Maan op: 20.35 uur; onder: 10.24 uur Hoogwater te Katwijk te 5.20 17.30 uur. Laagwater te 1.11 en 13.26 uur. en Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De minister-president, prof. De Quay, heeft vanmiddag in de Tweede Kamer de aangekondigde regeringsverklaring afgelegd. Daarin heeft hij een overzicht gegeven van de gebeurtenissen, die tot de kabinetscrisis leiden en waarom het Kabinet tot de overtuiging is gekomen, dat de gronden, die geleid hebben tot de ontslagaanvragen, zijn vervallen. Na deze uiteenzetting, gaf prof. De Quay een concretisering van het in de toekomst terzake van de woningbouw te voeren beleid. 1. Het bouwprogramma 1961 wordt vastgesteld op minimaal 82.500 woningen, waarvan 33.750 premie-woningen en 33.750 woningwet woningen. Het aantal woningwetwoningen, waarvoor een extratoeslag gegeven wordt, wordt binnen het contingent van de 33.750 woningwet woningen bepaald op 10.000, daarbij inbegrepen het restant van deze woningen van 1960. Een en ander is neergelegd in een nota van wijziging van hoofdstuk IXa van de Rijksbegroting voor het dienst jaar 1961. 2. Uiterlijk 1 juni 1961 zal de regering aan de Kamer een nota overleggen, waarin zij haar standpunt uiteenzet met betrekking tot de vraag, of het aantal van 82.500 woningen alsnog kan worden verhoogd met 1250 woningwet-woningen en 1250 premie-woningen. Deze nota zal een uiteenzetting behelzen van de stand van zaken in de bouw nijverheid, mede in verband met de dan bestaande conjuncturele situatie. Minimaal 82500 te Brussel voerde de politie de ene charge na de andere uit om de talloze demon stranten te verspreiden. woningen Prof. De Quay sprak als volgt: „Ik ben u erkentelijk, dat u mij in de gelegenheid stelt uiteen te zetten, waar om het Kabinet heeft, gemeend zijn ontslagaanvrage te moeten intrekken". Op 22 december 1960 heeft de minis ter van Volkshuisvesting en bouwnij verheid bij de behandeling van de motie- Van Eibergen in deze kamer de volgende verklaring afgelegd: „Indien de motie van de heer Van Eibergen cs. wordt aangenomen, ben ik niet bereid deze motie uit te voeren en Haagse jongen stierf door prik met sabel De Haagse gemeentepolitie meldt omtrent de ongeregeldheden in de Rozenstraat en omgeving, dat de hoofdcommissaris van politie het gebeurde ten zeerste betreurt. Ook in het Haagse politiekorps heerst, na de goede afloop van de oude jaarsnachtviering, grote verslagen heid over de treurige nasleep van deze kerstboomverbranding. Het onderzoek naar de doods oorzaak van de 16-jarige W. H. Scholte heeft aan het licht gebracht dat hij is overleden tengevolge van een inwendige verbloeding, ver oorzaakt door een prik met een sabel, waarbij de lichaamsslagader werd geraakt. Bij het verder onderzoek moeten nog meerdere vraagpunten worden opgelost. Dit wordt thans ir samenwerking met de Rijksrecher che verricht. Teneinde zelfs de schijn van iedere partijdigheid te vermijden was de procureur-gene raal alhier verzocht de Rijksrecher che assistentie bij dit onderzoek te doen verlenen. De nasporingen worden voort gezet om zo spoedig mogelijk de juiste toedracht van het gebeuren te kunnen reconstrueren. ik zal haar dup naast mij neerleggen. Ge zien het feit, dat deze motie mede is in gediend door mijn politieke geestver wanten, moet ik daaraan toevoegen, dat aanneming van deze motie tengevolge zal hebben, dat ik mijn portefeuille ter beschikking zal moeten stellen. Zelfs indien de motie zou worden verworpen, doch een belangrijke meerderheid van de antirevolutionaire fractie vóór de motie zou stemmen, zou het mij poli tiek onmogelijk zijn, de verantwoorde lijkheid verder te dragen. Ik voeg hieraan toe, dat hetgeen ik met betrekking tot mijn eigen verant woordelijkheid heb gezegd, mede geldt voor de andere antirevolutionaire be windslieden." „Tot zover citeerde ik de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Antwoordende op daarna door de ge achte afgevaardigden de heren Andries- sen en Oud gestelde vragen, heb ik ver klaard dat, wanneer de door de minis ter van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid gestelde situatie zou intreden, daar mede de grondslag aan dit kabinet zou zijn ontvallen en dat dit met zich zou brengen - en ik zeide dit na oyerleg in het kabinet - dat alle bewindslieden dan hun portefeuilles ter beschikking zou den stellen. „Zoals ik U bij schrijven van 23 de cember 1960 mededeelde, hebben de mi nisters van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid en van Financiën, alsmede de Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid in de aanneming van de motie-Van Eibergen aanleiding ge vonden H. M. de Koningin te verzoeken aan hen ontslag te verlenen uit hun ambt en hebben de overige ministers en Staatssecretarissen op grond hiervan Hare Majesteit verzocht hun eveneens ontslag uit hun ambt te verlenen. 9 Slot pag. 2 Morgen debat Het voorlezen van de regeringsver klaring werd. in een der loges bijge woond door pror. ar. W. F. de Gaay Fortman, die opgetreden is als informa teur. De tribunes waren geheel bezet. De wandverlichting was ontstoken, hetgeen anders alleen geschiedt bij de behan deling van de begroting van Buiten landse Zaken. Achter de regeringstafel hadden met de minister-president, de heer De Quay, plaats genomen de vice- minister-president de heer Korthals en de ministers van Aartsen, Cals en Beerman. De voorzitter stelde voor het debat over de regeringsverklaring morgen middag te een uur te doen aanvangen. De spreektijd zal niet worden gerant soeneerd. Dit voorstel werd aanvaard. (Vap onze Brusselse correspondent) De toestand in België draagt thans het stempel van de socialistische waarschuwing, dat de eenheid des lands in gevaar is. Dit zei de voor zitter van de socialistische partij (BSP), Collard, gisteravond in een radio-interview: „Gevreesd moet worden, dat, indien de regering haar politiek in de huidige richting voortzet, de eenheid van België in gevaar zal worden gebracht". Collard zei dit aan het einde van de vijftiende stakingsdag, die in het gehele land gekenmerkt werd door botsingen tussen stakers en veiligheidstroepen, waarbij enkele tientallen personen min of meer ernstige verwondingen hebben opgelopen. Ondanks dit alarmerende facet van de stakingsbeweging schijnen de socialistische leiders naar een uitweg te zoeken. Zo zou Major, secretaris van het socialistische A.B.V.V. (vakverbond), besprekingen hebben gevoerd met de leiders van de katholieke vakbonden, aldus een bericht van „Het Laatste Nieuws". Major zou hebben verklaard, dat hij bij machte is hervatting van het werk in Vlaanderen te bevelen, wanneer aan enige voorwaarden zou worden voldaan. Opmerkelijk is, dat hij zelfs met nadruk zou hebben gezegd, dat hij niets zou kunnen bereiken in Wallonië, waar het separatisme hoogtij viert. verlopen. De socialisten hebben daar vier nederlagen geleden: bij het begin werd hun motie tot schrapping van de behandeling van de eenheidswet met 121 tegen 83 stemmen verworpen en dat zelfde gebeurde aan het einde van de avond nog eens met drie andere moties, o.a. een socialistisch verzoek het leger terug te trekken. Die rust in de Kamer was een gevolg van het verzoek van Koning Boudewijn, die hen dezer dagen nadrukkelijk ge vraagd had incidenten, als die van een week geleden, te vermijden en men had hem dat beloofd. Vandaar dat het debat zich in een rustige atmosfeer afspeelde, totdat minister van Binnenlandse Zaken Lefebre een uiterst gedetailleerd, maar niet zeer briljant voorgedragen betoog hield over de rechtmatigheid van de maatregelen der regering. Hfj kon, na enige minuten te hebben gesproken, nauwelijks nog aan het woord komen. De socialisten onderbraken hem om de minuut, althans sommigen van hen; Vier nederlagen voor de socialisten bij de Kamerdebatten Van beide zjjden zijn die besprekingen tussen A.B.V.V, en katholieken ontkend, maar ingewijden zeggen, dat het bericht van „Het Laatste Nieuws" in feite een proefballon van de Vlaamse socialisten is. De socialisten zjjn vooral bevreesd voor een scheuring in de partij en in het vakverbond. Ook de Walen, die het streven naar afscheiding als een stok achter de deur gebruiken, zien dit zeer wel in, temeer omdat zjj duidelijk be merkt hebben, dat hun Vlaamse geest verwanten niet veel neiging meer heb ben de staking voort te zetten. De met spanning tegemoet geziene debatten over de „eenheidswet" in de Kamer zjjn gisteren zonder incidenten Twintigduizend man moeten de orde in Algiers handhaven Twintigduizend man Franse troepen zullen in de periode van de volksstem ming in Algiers belast zijn met het handhaven van de veiligheid. De vei ligheidstroepen in Oran, de op een na grootste stad in Algerjje, zijn met nieu we afdelingen valschermjagers versterkt. De stad is in veiligheidssectoren ver deeld, waarvan de grenzen dot»r mili tairen en politie worden bewaakt, dit om botsingen tussen Fransen en Algerijnen te voorkomen. Uit Toulon zijn vanmorgen vroeg de eerste van de zestien Franse oorlogs schepen vertrokken, die zullen deelne men aan „oefeningen bij de Algerijnse kust. In de loop van de ochtend zouden de overige schepen zee kiezen. Aan boord van de oorlogsbodems bevinden zich ver scheidene nonderden leden van de com mandotroepen van de marine. Uit Frankrijk zijn intussen verschei dene duizenden militairen nog op weg naar Algerije. Er konden van officiële zijde geen inlichtingen worden verkre gen over deze troepenverplaatsingen, vernomen wordt echter, dat het verlof van militairen van eenheden van leger, vloot en luchtmacht is ingetrokken. Stakers in Antwerpen breken de straten op om aan ammunitie te komen voor de gevechten met de politie, die krachtdadig optrad want de raddraaiers, zoals Dejardin, werden door anderen tot matiging ge maand. wat overigens niets uithaalde. De waardige Lefebre kreeg tenslotte een luid applaus van de Kamermeerderheid, omdat in feite geen enkele tegenstander er een speld tussen kon krijgen. Wat de socialisten bepaald niet zinde, was de ministeriële mededeling, dat er sinds het begin van de staking 540 daden van sabotage zijn gepleegd. Slot pag. 2 KONINGIN JULIANA IN LECH AANGEKOMEN Koningin Juliana is gistermiddag in Oostenrijk aangekomen voor een korte vakantie in het wintersportoord Lech. De Koningin, die van Zürich af per trein reisde, werd op het station van het Oostenrijkse dorp Langen begroet door de gouverneur van het district Bludenz, dr. Langle, die haar een boeket bloemen aanbood. Van Langen zette de Koningin de reis per auto voort naar Lech am Arlberg, waar zich in hotel Post reeds Prins Bernhard en de Prinsessen Irene en Marijke bevinden voor een skivakan tie. Stationsverlichting te Utrecht viel uit Soldaat door glazen deur (Van onze Utrechtse correspondent) Vanmorgen om drie minuten voor acht kwam het Centraal Station van Utrecht plotseling zonder licht te zit ten. Drommen reizigers liepen over duistere perrons, maar konden niette min de bekende weg wel vinden. Behalve een militair, die uitwijkend voor een dame, op het eerste perron in de buurt van de hoofduitgang door een glazen deur liep. Deze soldaat kwam overigens met wat schrammetjes en de schrik van dit ongelukje af. De wachtkamers waren van licht verstoken en bleven daarom gesloten. Het tafereel van een schuivelende rei zigersstoet bjj de uitgangen, waar de kaartjes met behulp van zaklantaarn tjes gecontroleerd werden door schim mige loketbeambten, riep herinneringen aan verduisteringsperioden uit de voor bije oorlog op. De oorzaak van de sto ring moet vermoedelijk gezocht worden in het uitvallen van een voedingskabel. Treinen hebben van het wegvallen van de verlichting over het gehele sta tion geen last gehad. Zij konden nor maal hun weg vervolgen. V». half tien had men de lichtsitua tie weer in de hand. Uit Het Leidsch Dagblad van 5 Januari 1861: In het tijdschrift ,J)e Eco nomist' wordt een en ander medegedeeld over het verbruik van ijs en de vestiging van een ijs-sociëteit te Batavia, om dat artikel te ontbieden en in con- sumptie te brengen, waarop men laat volgen: Zoude het ook in Nederland niet de moeite waard j zijn, dergelijke ijsaanvoeren te bevorderen? Goed room- en vruchtenijs in den zomer is zeer 'f weldadig, en zou tegen matige prijs, bij 80 graden Fahrenheit den vaderlandschen borrel met voordeel kunnen vervangen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1