Regeringsverklaring kost tijd en moeite Pifmanschool Vorig jaar regenjaar DE KABINETSCRISES Talrijke belangrijke beslissingen Voorstel om deel van VS-troepen uit Europa terug te trekken Kroesjtsjef zendt aan Westerse staatshoofden nieuwjaarswensen Generaal De Gaulle zal alleen bij een „overweldigend ja" zijn Algerije-politiek voortzetten iOSRAM Veel moeite met het hergen van „Lake Fitliian" MAANDAG 2 JANUARI 1961 De dag van vandaag is hoogst belangrijk in het verloop van de Kabinetscrisis, waaraan de infor mateur, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman een einde probeert te maken. De ministerraad heeft een verklaring opgesteld, waarmede het Kabinet in de Tweede Kamer wil herverschijnen. Vandaag laten de Kamerfractie, die geestverwan ten in de regering hebben KVP, WD, AR en CHU in het ge bouw van de Tweede Kamer hun licht op dit werkstuk schijnen. En zij zullen dan uitmaken of er in deze verklaring voor de ene partij niet teveel prestigeverlies schuil gaat en of zij voor de andere partij wel voldoende waarborgen voor het restant van de zittingsperiode geeft. Slechts wanneer het Kabinet een voor allen bevredigende redactie gevonden heeft, zal de crisis nu snel tot het verleden kun nen behoren. De ministerraad heeft vrijdag verga derd van 's morgens tien uur tot 's avonds kwart over twaalf. Zaterdag is men opnieuw bijeengekomen. Dat beraad heeft natuurlijk niet alleen betrekking gehad op de formulering van de rege ringsverklaring, die voor alle partijen 'n terugtocht zonder teveel gezichtsverlies mogelijk moet maken. Er komt in de re geringsverklaring ook een beknopt pro gram voor de resterende normale zit tingsduur van het kabinet tot midden 1963 Er moesten dus een aantal belang rijke beslissingen worden genomen, die langdurig beraad vergden. Enige zekerheid Het kabinet-De Quay immers wenst bij zijn wederoptreden enige zekerheid omtrent de toekomst, vooral omdat de heer Hazenbosch heeft verklaard, dat de AR-fractie (met 13 van de 150 zetels in de Tweede Kamer) wil waarmaken, wat zij in de verkiezingstijd heeft be loofd. Wanneer de andere partijen stuk voor stuk ook willen waarmaken, wat zij in de verkiezingstijd hebben-beloofd, dan komt er slaande ruzie en zou het kabinet in de wanorde opnieuw vallen. In ons land beschikt geen der par tijen over een meerderheid om te kun nen waarmaken, wat men tijdens de ver kiezingen heeft beloofd. Er is dus altijd samenwerking nodig. Het kabinet-De Quay is echter niet gebaseerd op vast gelegde afspraken, die buiten de waar neming van de kiezers zijn tot stand gekomen. Ook voor de tweede periode van het kabinet-De Quay worden geen formele afspraken gemaakt tussen de partijen, die het steunen. Maar het ka binet heeft wel willen nagaan of er re delijke kansen zijn op een meerderheid voor het toekomstige regeringsprogram. Het was rustig in Den Haag Den Haag heeft in tegenstelling tot vorig jaar een rustige jaarwis seling gehad. Zonder twijfel dank zij de krachtige maatregelen die de burgemeester van Den Haag en de hoofdcommissaris van politie had den genomen, hebben zich maar op een tweetal plaatsen lichte moei lijkheden voorgedaan. Er werden enkele charges met de sabel uitge voerd door een aantal van de 600 agenten, die in dienst waren geroe pen; enkele personen werden daar bij licht gewond. Op de Goevemeurlaan, vanouds een rumoerige plek, had zich een aantal jongens en meisjes verzameld dat door schreeuwen, schelden en opdringen trachtte de politie te provoceren. En kele charges joegen hen echter uiteen en al spoedig dropen zij af. Het wa ren voor het merendeel jongeren van omstreeks 10 tot 20 jaar. In de Naaldwyksestraat en de Poel- dykstraat heeft het waterkanon van de Haagse politie, waarmede de gehele nacht werd gepatrouilleerd, een grote brand, gestookt met bomen, hout en autobanden, geblust. De opruiers uit deze straten werden hun huizen inge jaagd met forse waterstralen. De stra len werden ook gericht op de gevels van de huizen, omdat de bewoners in strijd met de bevelen van de politie de ramen niet wilde sluiten. Korte tijd is het toen een spelletje geweest van „raam open, waterstraal, raam dicht, waterstraal weg, raam weer open", maar na een uurtje was de pret hier over ook verdwenen. De jaarwisseling heeft voor een 12- jarige jongen uit Den Haag een bij zonder onprettig verloop gehad. Hjj liep met een broekzak vol klein vuur werk, toen een brandend rotje tijdens het wegwerpen in die zak terecht kwam. Het vuurwerk ontplofte en de jongen moest met ernstige brandwonden in een ziekenhuis worden opgenomen. Een 15-jarig meisje uit Den Haag kreeg omstreeks de jaarwisseling een weggeworpen rotje in haar oog. Het rot- je ontDlofte vlak voor het gezicht van het meisje, dat naar het oogleidersge- sticht moest worden gebracht. Gevreesd wordt, dat zij een oog zal moeten mis sen. Twee andere Hagenaars waren Oude jaarsavond op bezoek bij kennissen. Het nieuwe jaar was nauwelijks drie uur oud, toen een hunner hij had evenals de ander alcoholhoudende dran ken gedronken een zwaar kaliber pistool uit zijn zak haalde. 't Eerste schot dat afging ging de vriend door de hand, de tweede tevens laat ste kogel uit het wapen trof de schut ter zelf in de buik. Deze werd in het r'ckenhuis opgenomen. Daarom hebben de ministers hun voel horens uitgestoken onder hun partijge noten om te kunnen beoordelen wat „haalbaar" is. Juiste formulering In de ministerraad kwam men voor de moeilijkheid te staan in tere kwesties precies te formuleren, waarover men het na vermoeiende discussies eens was geworden, rekening houdend met de kans op een meerderheid in het parle ment. Ofschoon de partijen tegenover elkaar en tegenover het kabinet niet aan bepaalde afspraken gebonden wil len zijn, moeten de ministers tegenover elkaar wel gebonden zijn om een een drachtig regeringsbeleid te kunnen voe ren en daardoor sterk te staan in het parlement. In het kabinet moet men wel afspraken vastleggen. Dat kost zware in spanning en tijd. Op regeringsniveau zyn de laatste da gen enkele belangrijke beslissingen ge nomen, waarvan in voorzichtige formu leringen ook wel het, een en ander zal blijken in de komende regeringsverkla ring. Nu de woningbouwkwestie is op gelost, doordat de AR-fractie het hoofd heeft gebogen, heeft het bijeenkomen van de Kamerfracties ook de bedoeling de Kamerleden over de gang van zaken in te lichten voordat de Tweede Kamer weer bijeenkomt. In de verschillende streken van ons land hebben zij niet precies kunnen vernemen, wat zich allemaal in politiek Den Haag achter de schermen heeft af gespeeld. Het vastleggen van het rege ringsprogramma in de ministerraad verlengt nog de kabinetscrisis, ofschoon de kwestie die het conflict veroorzaakte, reeds lang is opgelost. Twee familiedrama's in België kosten 5 mensen het leven Het afgelopen weekeinde hebben zich in België twee familiedrama's voorgedaan, die aan twee volwassenen en drie kinde ren het leven hebben gekost. In Luik schoot een in persoonlijke moeilijkheden geraakte politieagent zijn vrouw en twee dochters in zijn huis neer en richtte daarna de revolver op zich zelf. De twee meisjes, 12 en 16 jaar oud, overleden aan de verwondingen. Man en vrouw werden ernstig gewond naar een ziekenhuis overgebracht. In Mechelen werden in een stilstaande auto de lichamen van een boer en zijn vrouw aangetroffen, beiden gedood door revolverschoten. Op de boerderij werd de 14-jarige zoon van het echtpaar even eens levenloos aangetroffen. Vermoed wordt dat de vader, die met een failli- sement werd bedreigd, zijn vrouw en kind om het leven heeft gebracht en daarna de hand aan zichzelf heeft ge slagen. PLANTSOEN 65 TYPEN STENO DUITS - FRANS TELEF. 26558 in 4 talen ENGELS - SPAANS INSCHRIJVING DAGELIJKS. TAKEN VOOR INDONESIË IN HET JAAR 1961 De minister van staat en vice-voor- zitter van de hoogste adviesraad, Roes- lan Abdoelgani, heeft zaterdag verklaard dat Indonesië in 1961 zich met twee voorname taken van gelijk belang zou bezighouden: de versterking van zijn strijdkrachten en de uitvoering van het algemeen ontwikkelingsplan. In ruil voor vermindering Russische strijdkrachten in satellietlanden Senator Mike Mansfield, een invloedrijk lid van de Amerikaanse Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen, heeft in een zondag door hem uitgegeven verklaring voorgesteld, dat de Verenigde Staten een deel van hun troepen uit Europa terugtrekken, in ruil voor een vermindering der Russische strijdkrachten in de Oosteuropese satellietlanden. Senator Mansfield, die naar verwach ting de tot vice-president gekozen Lyn don Johnson zal opvolgen als leider der Democratische meerderheid in de Se naat, voegde hieraan toe, dat dit zijn pers. opvatting was, die niet nood zakelijkerwijs door Kennedy als presi dent behoeft te worden opgevolgd. Mansfield verklaart, dat in West-Euro pa vijf Amerikaanse divisies tegenover meer dan vijfentwintig Russische divi sies in Oost-Duitsland, Polen en Hon garije staan. Weliswaar hebben de West- europese landen, en in het bijzonder West-Duitsland, aanvullende troepen be schikbaar, doch hun aantal wordt waar schijnlijk overtroffen door de strijd krachten in de Oosteur. satellietlan den. De numerieke onevenwichtigheid tussen de Russische strijdkrachten en de Amerikaanse troepen in Europa is in overweldigende mate in het voordeel van de Sowjet-Unie. Het is dus duidelijk, aldus Mansfield verder, dat de Amerikaanse divisies in Europa in de conceptie van het NAVO' schild hun reële betekenis hebben ver loren. „Hun betekenis is een symbool van onze op ons genomen verplichting om met al onze kracht en wapens aan de verdediging van West-Europa deel te nemen, als daar een inval plaats heeft. Een symbool van deze aard zou niet minder symbolisch ztfn, als de Ame rikaanse bijdrage in plaats van uit vijf, uit twee of drie divisies zou bestaan." De Verenigde Staten zouden daarom moeten aanbieden twee of drie divi sies terug te trekken, als de Russen hun strijdkrachten in de Oosteuropese zone in ongeveer gelijke verhouding, dus met waarschijnlijk meer dan tien divisies, zouden verminderen. Mansfield merkt nog op, dat het weg vloeien van Amerikaans goud hierdoor aanzienlijk zou verminderen en dat de Russen verlangend schijnen te zijn hun bewapening terug te brengen. Advertentie. Clientèle, vrienden en bekenden wensen wjj een VOORSPOEDIG 1961 A. DE WIT'S HANDELSHUIS OUDE VEST 111 - TEL. 25i ZIJ SPRAK MET HAAR „MOORDENAAR" Een 26-jarige beroepsmilitair heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag in een hotelletje aan de Prinsen gracht in Amsterdam getracht een 41-jarige vrouw van lichte zeden te wurgen. De militair had haar op het Thor- beckeplein ontmoet. Toen hij al eni ge tijd in haar gezelschap in het ho telletje was vroeg hij haar: „Weet je wel met wie je te doen hebt?". Op het ontkennende antwoord van de vrouw ging de militair voort: „met je moordenaar" Hij voegde de daad bij het woord en greep de vrouw bij de keel. Maar toen zij buiten bewustzijn geraakte kreeg de militair, zoals hij later by de politie ver klaarde, medeiyden. Hy wachtte tot de vrouw weer bijkwam en stond erop. dat zy samen aangifte van zyn daad by de politie zouden doen. Uit het verhoor is gebleken, dat de militair een dergeiyke daad al eens in Den Haag heeft ver richt. Maar daarvan is destyds geen aangifte gedaan. De recherche van de Amsterdamse politie onderzoekt nu in samenwerking met de Kon. Marechaus see of de militair soms by andere on opgeloste zaken betrokken is geweest. Londen ziet het als beivijs dat Rus van plan is de koude oorlog te verzachten President Brazilië klaagt zijn nood De Russische minister-president Kroesjtsjef heeft zijn Britse collega Macmillan zaterdag een telegram gezonden waarin de hoop wordt uitgesproken, dat 1961 een jaar zal worden van nuttige samenwerking van de twee landen bij het oplos sen van dringende internationale vraagstukken. Macmillan antwoordde, evenals Kroesjtsjef te hopen, dat de be trekkingen tussen de twee landen op het terrein van handel, weten schap en techniek zich blijven uit breiden. Hoewel de „nieuwjaarswens" van Kroesjtsjef aan Macmillan geen rechtstreekse politieke punten be vatte, wordt het gebaar in Londen beschouiod als een nieuw bewijs dat Kroesjtsjef van plan is de koude oor log te verzachten, zo vernemen wij van onze Londense correspondent. Macmillan ontving het telegram toen hij zich gedurende het week einde op zijn landgoed Chequers be vond, ivaar hij in alle rust bezig ivas zijn eigen denkbeelden uit te werken om nieuwe onderhandelingen tussen Oost en West op gang te brengen. President Brezjnef en minister-presi dent Kroesjtsjef hebben de gekozen Amerikaanse president Kennedy en diens familie goede wensen voor het nieuwe jaar doen overbrengen, „wy ho pen dat de betrekkingen tussen de Ver Staten en de Sovjet-Unie zich in het nieuwe jaar zullen ontwikkelen op een nieuwe en redelijke basis, op de basis van het algemene streven van de volken van onze landen naar vrede en vriend schap", aldus Brezjnef en Kroesjsjef Kennedy heef de Russische nieuwjaars wensen beantwoord. President Brezjnef zond president Eisenhower een boodschap, waarin hij deze verzocht, de beste wensen van het Russische volk aan het Amerikaanse volk over te brengen. In een telegram aan Bondspresident Lübke en Bondskanselier Adenauer spre ken Brezjnef en Kroesjtsjef de hoop uit, dat in het nieuwe jaar „de betrokken staten hun krachten zullen wyden ar.n het regelen van internationale geschil len, waaronder het Duitse vraagstuk en de kwestie van de spoedige sluiting van een vredesverdrag". Brezjnef en Kroesjtsjef zonden ook een telegram aan president De Gaulle en premier Debré, waarin zy als hun mening te kennen gaven, dat men tot vrede kan komen, als de staten alle ge legenheden gebruiken om vraagstukken als de ontwapening en de veiligheid in Europa te regelen en „als zij alles nala ten wat een dergelyke regeling zou kun nen bemoeiiyken". Russische telegram men gingen o.m. ook naar India en Chi na. Noden van Latijns-Amerika President Kubitschek van Brazilië heeft in een nieuwjaarsboodschap aan zyn volk verklaard, dat hy er steeds meer van overtuigd raakt dat in Latyns- Amerika het lot van de wereld wordt be paald. Volgens hem staan 200 miljoen mensen in dat gebied voor de keuze: in dustrialisatie of afzien van de democra tie. Hy oefende felle kritiek op de „onver schilligheid" van de V.S., die de ogen zouden sluiten voor de oorzaken van de malaise in Latyns-Amerika. Ook de Europese landen die op het ogenblik in grote welvaart leven, staan volgens hem onverschillig tegenover de noden van Latyns-Amerika. Hy deed een beroep op de betrokken landen hun houding te herzien. Incident in Noord-Rhodesië Bij onlusten in Loeanshya, Noord- Rhodesië, zyn gisteren twee Afrikanen gedood en zeventien gewond. De politie I opende het vuur op een menigte die zich I bij een café in de nabyheid van een kopermijn had verzameld. Tweeendertig Afrikanen werden gearresteerd. De moeilijkheden begonnen nadat een Afri kaan die by een vechtparty was betrok ken. was gearresteerd. De politie begon te schieten nadat zy vergeefs had ge probeerd de Afrikanen met behulp van traangas uiteen te jagen. Aan de on lusten wordt geen politieke betekenis toegekend. Thans i« de toestand in Loeanshya, waar de politie is versterkt, weer normaal. Hoewel het in de meeste steden met de jaarwisseling vrij rustig is geweest, moesten er hier en daar toch „fikkies" bij te pas komen, zo als op deze in Slotermeer genomen foto is te zien. f Volgens het KNMI te De Bilt heeft het afgelopen jaar 1960 meer regen gebracht dan enig jaar sedert het begin der waarnemingen in 1850 - meer dan een eeuw geleden dus - heeft gedaan. Volgens een voorlopi ge berekening bedraagt het landge- middelde van de neerslag 940 mm. tegen 719 mm. normaal. Het record had totnutoe 1950 gehouden toen het gemiddelde van 300 plaatsen 901 mm. bedroeg. Het aantal uren zonneschyn was te De Bilt 1355 tegen 1595 uren normaal. Het was het somberste jaar sedert 1937. Het westen heeft belangryk meer zon ge had dan het oosten van het land, het verschil bedroeg ongeveer honderd uren. Juni was de enige maand, die belang ryk zonniger weer dan normaal heeft opgeleverd. De temperatuur was gemiddeld een halve graad boven de normale waarde, vrywel geheel een gevolg van de vry warme nachten. Van de 366 dagen die het jaar telde, waren er 185 aan de warme kant. Juli, augustus en septem ber waren te koud, in alle andere maan den was le temperatuur gemiddeld ho ger dan de normale waarde. In De Bilt kwamen 10 (normaal: 24) zomerse dagen en 44 (normaal: 67) vorstdagen voor. Brand door vuurwerk (Van onze Zwolse correspondent) Zaterdagmiddag is een enige jaren geleden verbouwde en vergrote winkel voor kruidenierswaren en manufacturen in het buurtschap Haarle (gem. Hellen - doornt uitgebrand. De brand zou zyn ontstaan, nadat het 11-Jarig zoontje van de eigenaar in de winkel vuurwerk, zo genaamde sterretjes opstak. Vermoede- ïyk zyn hiervan vonkjes terecht geko men in een grote voorraad vuurwerk, die voor de verkoop gereed stond. Deze voorraad spatte met veel geknal uiteen In een oogwenk was de gehele winkel gehuld in rook- en kruitdamp. Het rond spattend vuurwerk veroorzaakte in de winkel verscheidene brandjes, waardoor in een ommezien de inventaris in lich terlaaie stond. De brandweer was spoe dig ter plaatste maar kon niet voorkomen dat het gehele winkelpand verloren ging De verzekering dekt de schade: ongeveer f. 30.000.-. President De Gaulle van Frankrijk heeft er zaterdagavond bij het Franse volk op aangedrongen zijn Algerijnse politiek met een zeer grote meerderheid goed te keuren bij het referendum oo 8 januari. Hij deed de belofte, dat Frankrijk „het leven en de eigendommen van zijn kinderen in Algerije zal beschermen wat er ook moge gebeuren". Bomaanslag Op oudejaarsavond is in de Algerijnse stad Bóne een bom ontploft, waarby 41 mensen werden gewond. Twintig bevin den zich in het ziekenhuis. De toestand van vier gewonden - drie Europeanen en een mohammedaan - is ernstig. De bom ontplofte op het marktplein De dader van de aanslag wist te ontsnappen on danks het directe ingrijpen van de po litie. Oproep van Abbas om volksstemming te boycotten Tegen het einde van zijn radio- en televisietoespraak zei De Gaulle, dat indien het referendum niet tot een duidelijke uitspraak leidt, hij zijn taak niet langer zal uitvoeren, maar dat een „oprecht en overwel digend ja" hem zou sterken bij zijn taak vrede in Algerije te brengen. Medewerkers van generaal De Gaulle hebben over het laatste gezegd dat deze „waarschuwing" eerder deel uitmaakt van De Gaulles campagne dan dat zy een aanwyzing is van ernstige plannen. Alleen indien er meer neen- dan ja- stemmers in het Franse moederland zou den zyn, zal generaal De Gaulle zich ge noopt voelen heen te gaan, zelden deze ambtenaren. President De Gaulles rede is in Algiers door de mohammedanen met kalmte en door de Europeanen met berusting ont vangen. De belofte dat Frankrijk de Fransen en hun bezittingen zal bescher men, wat er ook gebeurt, werd met ge matigde voldoening aangehoord, hoewel de Europeanen graag wat nadere byzon- derheden over deze kwestie hadden ge hoord. Oproep van Abbas In een zondagavond voor Radio-Tunis uitgesproken rede, heeft het hoofd der „voorlopige Algerynse regering", Ferhat Abbas, het Algerynse volk opgewekt om niet aan het referendum over Algerye deel te nemen en „alle middelen te be nutten om de oogmerken van de vUand te dwarsbomen". Enkele uren na de oproep van Ferhat Abbas verzamelden zich in de kasbah groepjes .leve Abbas" juichende Alge rijnen. Zy werden door Franse militai ren, die in de lucht schoten, uiteen ge jaagd. Ook in de wyk Bab al Oued versche nen na de rede van Abbas groepjes Al ger ynen op straat. Gisteravond was de rust in de kasbah weergekeerd. Niemand mocht de kasbah echter verlaten of binnengaan. Nog een tegenstander Na maarschalk Juin heeft nu ook ge neraal Valluy, die opperbevelhebber van de NAVO-strydkrachten in midden- Europa is geweest, zich in het openbaar gekant tegen de Algerynse politiek van generaal De Gaulle. In een zaterdag gepubliceerde verkla ring zegt Valluy, dat het optreden van het Franse leger in Algerye niet meer te rymen valt met het politieke perspec tief van de regering. Het Franse leger is van verbazing in droefheid en verbitte ring gevallen en bevindt zich nu op „de rand van de wanhoop en misschien zelfs van de opstand", aldus Valluy. BELASTINGWETTEN IN HET STAATSBLAD In het Staatsblad (nr. 568) is thans afgekondigd de wet, houdende verla ging van de inkomsten- en loonbelasting. Staatsblad 569 bevat de wet, houdende voorzieningen met betrekking tot de in vesteringsaftrek en met betrekking tot de tydeiyke verhoging van de vennoot- scha psbelas ting In Staatsblad 570 is opgenomen de wet, houdende voorzieningen met betrekking tot de tydelyke maatregelen op het ge bied van de indirecte belastingen, in Staatsblad 571 de wet tot wyziging van de inkomstenbelasting en de loonbelas ting en in Staatsblad 572 de wet. hou dende vrijstelling van omzetbelasting voor boter. DEN HAAG HAD IN 1960 57 DODEN IN HET VERKEER (Van onze Haagse redactie) Zaterdagmiddag stak ln Den Haag de 82-jarige N. G P. van de Ark uit die stad plotseling de ryweg over Hij werd gegrepen door een motorwagen van de tramiyn 1 en kreeg ernstig hoofdletsel, waardoor hy ter plaatse ^verleed Het aantal doden door verkeersonge vallen kwam daardoor ln Den Haag voor het jaar I960 op 57. In 1959 waren er ln Den Haag 41 do den door verkeersongevallen. Het onderzoek naar de gang van za ken omtrent de ramp, op vry dag 18 november JJ. met de „Lake Fithian", de cutterzuiger van de Amsterdamsche Ballast Maatschappy, op de Hooghly- rlvier naby Calcutta, waarby 17 opva renden zyn verdronken, wordt met alle beschikbare middelen voortgezet. Dit vermeldt ,X>e pyier", huisorgaan van de A.B.M. Het onderzoek wordt echter ten zeerste bemoeilijkt door het feit. dat het wrak geleideiyk aan wegzinkt in de klei- bodem van de rivier, en bovendien sterk inslibt, daar de rivier zeer veel grond transporteert. Het kan echter niet blyven liggen, want het zou oorzaak kunnen zyn van steeds verdergaanse aanslibbing, waardoor het werk. dat nu byna voltooid is, ni. het verbreden van de stroom en vaargeul, te niet zou wor den gedaan. Het zal echter nog veel moeite en hoofdbrekens kosten om het vele tonnen zware geraamte weg te ha len. daar men in deze omgeving het no dige materiaal mist om het schip te lichten of ter plaatse te demonteren. In middels heeft de cutterzuiger „Queen of Holland" het werk voortgezet. VREDESMARS 1961 TEGEN ATOOMOORLOG Ongeveer 850 personen hebben gister middag deelgenomen aan de „Vre^es- mars 1961" door Amsterdam. Het initia tief voor deze maars is uitgegaan van de groep Den Haag van de christen-paci fisten „Kerk en Vrede". Doel van deze mars was: „een eerste, niet geweldadige maar waardige de monstratie voor volk en volksvertegen woordiging". Tien organisaties met ver wante doelstellingen verleenden hun me dewerking. Tydens de optocht, die orde- Ujk verliep, werden tientallen borden en spandoeken met vreedzame leuzen mee gedragen waarin gewaarschuwd werd tegen de dreiging van atoombewape ning en atoomoorlog. Na afloop van de mars werd in Krasnapolsky een open bare by eenkomst gehouden. De drie sprekers, prof. dr. J. de Graaf, ds. N. van der Veen en mevr .T. Uilenburg- Van Tyn, wezen op de gevaren van een volgens hen dreigende atoomoorlog en waarschuwden voor lichtvaardige opvat tingen hieromtrent. Zy drongen aan op „mobilisatie van de publieke opinie", die by de politici en het parlement moet aandringen op verwydering van de op geslagen atoomkoppen in ons land. „Ne derland wordt in een toekomstige oorlog een schietschyf voor de vyand. Ons volk kan niet vluchten en een algemene vernietiging wordt ons definitieve lot", aldus de sprekers. De organisatoten van de mars deelden mede. dat het plan bestaat om met Pasen &s. een „anti- atoombommarste houden, vermoede- ïyk ook weer in Amsterdam. Jordaanse samenzweerders hebben gratie gekregen De Jordaanse regering heeft zaterdag avond 'n decreet uitgevaardigd waarby de doodstraffen van 3 personen die op 29 september 1959 ter dood waren ver oordeeld wegens een poging tot omver werping van de regering, zijn veranderd ln levenslange gevangenisstraf. De begenadigden zyn: generaal Sadek Sjaria, generaal Saleh SJaria en dr. Rifat Audeh.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9