KASAVOEBOE TRACHT GEZAG IN KASAI TE HERSTELLEN Met een enkel woord Agenda I Is p MAANDAG 2 JANUARI 1961 Hier en daar incidenten bij botsingen met aanhangers van ex-premier Loemoemba Zendelingen vluchten uit Oost-Kongo President Kasavoeboe van Kongo is zondag in Loeloeaburg teruggekeerd van een reis van drie dagen door de ver deelde provincie Kasai. De bedoeling van het bezoek was het prestige van de centrale regering te herstellen. Het bezoek is niet zonder moeilijkhe den verlopen. Auto's van de stoet van de president en zjjn gevolg zijn met elkaar in botsing geweest en ambtenaren heb ben auto's moeten voortduwen. De pre sident is verder een uur lang na een landing in zijn vliegtuig blijven zitten omdat men op het vliegveld niet de goede vlag had gehesen. Het vlagincident speelde zich af op het vliegveld van Bakwang in de „Dia- mantstaat". De president van deze staat, Kalondji, was niet te bewegen zijn vlag neer te halen en verliet kwaad het vlieg veld. Tevoren gelastte hij echter de Kongolese vlag van de auto te verwijde ren waarmee Kasavoeboe naar de stad Bakwang zou rijden. Kasavoeboe besloot tenslotte toch uit het vliegveld te ko men maar hij weigerde gebruik te ma ken van de auto, vooral omdat het Kon golese vlaggetje vertrapt was. Hij begaf zich daarom in de stromende regen te voet naar Kalondji's ambtswoning, waar de twee presidenten elkaar kusten en omhelsden ten aanschouwe van een enthousiaste menigte. Baloeba's in Bakwang herkenden in een van de leden van Kasavoeboes ge volg, Kasjala, een Loeloea, ontvoerden hem en takelden hem toe. Kasavoeboe was vergezeld van de com mandant van de strijdkrachten, kolonel Moboetoe, de voorzitter van de bestuurs raad Bomboko en het hoofd van de veiligheidsdienst, majoor Pongo. Het door Loeloea's bewoonde deel van Kasai is in hoofdzaak voor Loemoemba. De rest, de „Diamantstaat" van Kalondji, wordt bewoond door Baloeba's, de tra ditionele vijanden van de Loeloea's. De aankomst in de hoofdstad van het noordelijke Loemoembagezinde deel, Loeloeaburg, was geen groot succes. De politie trachtte de kleine groepjes Kon golezen, in de straten er tevergeefs toe te brengen president Kasavoeboe, ge kleed in ceremonieel uniform met zwaard, toe te juiche. De bevolking in deze, na de uittocht van de Belgen dode stad, begroette een kleine afdeling Gha- nese V.N.-soldaten met veel meer ent housiasme. Men hoorde „leve Loemoem ba" en „leve Nkroemah" roepen terwijl pamfletten voor Loemoemba en tegen Kasavoeboe werd uitgedeeld. Gevecht in Boekavoe Een woordvoerder van de Verenigde Naties heeft zondag te Leopoldstad mee gedeeld dat parachutisten van kolonel Moboetoe, die zaterdag te Oesoemboera in Roeanda-Oeroendi waren geland, zondagochtend aan de grens te Boeka voe tussen Roeanda-Oeroendi en de Kongolese provincie Kivoe een gevecht hebben geleverd met troepen uit Kivoe. Het vuurgevecht heeft de gehele ochtend geduurd. De Kongolese soldaten uit Ki voe waren de toestand in het begin van de middag meester. De Nigeriaanse V.N.-troepen hebben zich geheel en al afzijdig gehouden. De woordvoerder van de V.N. noemde het incident zeer ernstig, omdat Roean da-Oeroendi, een beheerschapsgebied, gebruikt is door buitenlandse gewapen de soldaten, deze militairen een inter nationale grens hebben overschreden en zjj een land binnengetrokken zjjn waar de Verenigde Naties bijzondere verant woordelijkheden dragen. Intussen zijn sommige Amerikaanse missionarissen en zendelingen uit Oost- Kongo naar Oeganda gevlucht, omdat de toestand ln Oost-Kongo steeds chao tischer wordt door het optreden van de troepen, die Loemoemba steunen. Voor Wereldomroep Nieuwjaarsrede prof. De Quay De demissionaire minister-president, prof. dr. J. E. de Quay heeft gister morgen voor de Wereldomroep een nieuwjaarsrede gehouden. „Wü staan", aldus spreker; „Zonder uitzondering voor de opgave van het leven iets te maken. Op welke plaats wij ook in deze wereld zijn geplaatst, welke taak ons ook is toebedeeld, of wij met een gezin dan wel als een ling onze schouders er onder moeten zetten, wij hopen van het leven een succes te maken". Prof. De Quay herinnerde er in zijn toespraak aan, dat de Amerikaanse wijsgeer-predikant Emerson eens heeft gezegd dat leven een privilege is en als een voorrecht moet worden beschouwd. „DAt is een grote gedachte", aldus spre ker: „Het houdt in, dat wij ons licht niet onder de korenmaat moeten hou den maar het moeten laten schijnen. Het betekent ook, dat, als het leven ons meeloopt en ons de gelegenheid is een vroeger koloniaal" bewind". geboden tot volle ontplooiing te komen, wij daarvoor erkentelijk moeten blijven en ons niet in zelfvoldaanheid mogen verliezen". Bovenal zit daarin de opgaaf, al dus prof. De Quay, om zonder zelfbe klag te vechten tegen teleurstellingen en tegenslagen. Het vraagt vertrouwen en geloof in ons zelf en in een hogere leiding, om met Gods hulp de ont goochelingen te overwinnen en de strijd vol te houden en met onze talenten te blijven woekeren. Sprekend over de hoop en de ver wachtingen van de mensen zeide de heer De Quay, dat deze in de eerste plaats in het persoonlijke vlak liggen. „Naast hoop op harmonie of voller le vensontplooiing is er een keerzijde, wij zullen ook teleurstellingen en verdriet moeten incasseren. Maar vandaag ver trouwen wij de wanhoop de baas te blij ven: het leven is een voorrecht, wij zullen het naar een toekomst toe op bouwen". In zijn toespraak merkte prof. De Quay voorts op, dat in de twintigste eeuw de tegenstellingen, de strijd en ellende van vrijwel alle volkeren, die deze aarde bewonen, op ons af komen: „We voelen ons gegrepen en ontzet over de hartstochten, die oplaaien bij de rassentegenstellingen, over de politieke verbetenheid tussen oost en west en over wat zich afspeelt in de laatste fasen van de volledige liquidatie van 0 Vervolg van pag. 1 Waals-Vlaamse twisten De gehele strijd zoals hU thans op het politieke vlak en op dat van de vak bonden wordt gevoerd is eigenlijk het vraagstuk van de eenheidswet reeds voorbij. Of die wet nu, sterk geamandeerd, wordt aangenomen of niet is bijkans van secundair belang geworden. In ieder ge val, zo is namelijk gebleken, zullen er wijzigingen moeten worden gebracht in de fundamenten van de Belgische staatsvorm. Van Vlaamse zijde is nog kort geleden voor de eerste keer nogal positief uitgesproken het woord, het begrip federalisme gevallen, er is inder daad aan het einde van dit voor België zo bewogen jaar 1960 wel duidelijk ge worden, dat het vraagstuk van de ver deeldheid tussen Vlamingen en Walen, het alles overheersende probleem van het land vormt. Vandaar dat het zo kortzichtig van de regering is geweest, Koning Boudewljn aanvankelijk te vragen niet terug te keren. Vandaar ook dat zij de tweede fout maakte, toen zij het hem verbood een nieuwjaarsrede tot het Belgische volk te houden. De Koning heeft name lijk begrepen, dat hij in de eerstkomende tijden zijn eed op de grondwet gestand zal moeten doen, en de eenheid, de inte griteit van zijn land zal moeten bewa ren. Hij ook alleen staat genoeg buiten en boven de verscheurdheid van zijn volk om te kunnen overzien wat er speelt en leeft, en alleen in het Paleis van Lae- ken kan nog de brug tussen partijen worden geslagen. België gaat een moei lijke week, gaat moeilijke tijden tege moet. Arrestaties In Luik en in Verviers is in het week einde een achttiental arrestaties verricht. De aangehoudenen worden verdacht van mishandeling van werkwilligen en een commandant van de rijkswacht en van het plegen van sabotagedaden. Op enkele plaatsen in België zijn zon dag spijkers op de wegen gestrooid. In de Borinage patrouilleert de rijkswacht met bulldozers om de versperringen op te ruimen, die de stakers op de wegen aanbrengen. Dikwijls worden de barri cades weer opgeworpen, zodra de hand havers van de orde uit het gezicht zijn verdwenen. Vrijdag werd reeds door of ficiële kringen in Brussel medegedeeld, dat de wegen in dit gebied op 25 plaat sen waren gebarricadeerd. In Bergen zijn in oudejaarsnacht de etalageramen van twee plaatselijke dag bladen vernield. Twee stakers werden aangehouden. Een werd op heterdaad betrapt bij het opbreken van een straat. De andere had op een weg nabij Bergen een arts aangehouden en aangevallen. De burgemeester van Namen en een socialistisch lid van de gemeenteraad zijn gisteren gearresteerd, verdacht van me deplichtlgheid aan sabotage aan veertig bussen, aldus heeft de politie in Brussel meegedeeld. De sabotage zou zyn ge pleegd in een garage in het nabijgelegen Salzinnes. Zeven personen die er even eens van worden verdacht by deze kwes tie betrokken te zijn zyn reeds voor Cc rechter van instructie verschenen. Oud en nieuw op t.v. I (Van onze t.v.-medewerker) „Als 't nou maar uit is" werd zater dagavond uitgezonden vanuit het char mante Kasteeltje op ons maakte het destijds meer de indruk van een klein paleis-„Groeneveld" in Baarn. Het was bijzonder jammer, dat van de gelegen heid om van dat unieke bouwwerk iets te tonen, geen gebruik werd gemaakt (een prentbriefkaart toonde men, meer kon er niet op overschieten). Over schieten gesproken: men had wel zwaar geschut in stelling gebracht, zoals Sonja Oosterman en Joeke van der Valk. Maar we hebben niet de indruk gekregen, dat het geheel een leuk feest je was, al was er stug aan gebouwd. Wat er daarna de lucht in ging, had wat ons betreft met televisie niet meer te maken. Het was het uur van Wim Kan, die zich een echte „quay- Jongen" toonde. Woensdagochtend a.s. om 11 uur kunnen huisvrouwen en vakantievler- ders nogmaals met Wim Kan samen uithuilen, een reprise speciaal voor de dames, die niet alles hebben kunnen opvangen, omdat ze aan buffet of in keuken zo bedrijvig bezig waren. Het Jaaroverzicht van het Journaal was voor zover het binnenland betreft, degelijk en intelligent van samenstel ling. Het feest in het nieuwe jaar was voor de liefhebbers. Wat we ervan za gen, deed niet vermoeden, dat elk num mer, dat de kijker miste, een gemis. was. Maar het zal misschien wel beter zijn geworden, om met Wim Kan (1958) te spreken. II De zondagmiddag was eveneens voor de liefhebbers, maar dan niet voor die, die de lichte muze minnen, doch de zware sport. Het buitenlandse jaaroverzicht in de vooravond was nogal sensationeel, maar daar konden ze niets aan doen. Het was nu eenmaal een rumoerig jaar, dat 1960. Piet te Nuyl kwam op een wat hou terige en tevens nonchalante manier afscheid nemen van Karin Kraaykamp, maar zij was niet te verslaan en bleef zichzelf: charmant en noem maar an dere eigenschappen op, die de goede om- roepster sieren, met alle versprekingen incluis. .Achter het nieuws" bood aardige spelmomenten van de traditionele wed strijd met oud-internationals, die royaal overwonnen. Toon Hermans vond Wim Kan uitstekend, maar meende, dat hij toch maar eens in de t.v. moest gaan geloven. Even later verscheen Kan, maar we kregen niet de indruk, dat hij aan iets meer dan aan zichzelf geloofde. Het glanspunt van de avond was het bezoek aan prof. Röling. Velen heb ben bezwaar tegen de presentator Ten Cate. Wij ook, maar ieder onbevooroor deelde zal o.i. moeten toegeven, dat hij zijn werk verstaat en degelijk verricht. Er was kennelijk afgesproken, dat de strijder voor wat hij recht vindt voor Nieuw-Guinea, niet ten beste zou geven, want hij kwam niet boven zijn twij- felstandpunt uit. We hebben hem wel een anders horen praten! Maar boeiend en waarschijniyk van wijder belang, was toch hetgeen hij over de vredesweten- schap in het midden bracht. Ieder, die van mening was, dat het daarbij ging over argumenten ten gunste van het pacifisme alleen, zal nu wel genezen zijn. Hoe grondig alle maatstaven herzien zullen moeten worden bij het wegvallen van oorlogsdreiging en wapengekletter, laat zich nauwelijks denken en zal dus inderdaad veel denkwerk, een nieuwe wetenschap, behoeven. De manier, waarop Röling zichzelf boven alle com munistische verdenking stelde, was tref fend, maar evenzeer hoe hij aantoonde, dat het ontwapeningsstreven aan de andere zijde van het Ijzeren gordijn eer lijk was (ook naar Amerikaanse me ning), omdat vrees daarvan één der oor zaken zijn zou. Interessant was ook te vernemen, dat de befaamde Japanse minderheidsvonnissen van Röling, achteraf althans gedeeltelijk door Ame rika zijn onderschreven. Het pleit voor het gehalte onzer rechtswetenschap. Uit deze aantekeningen is wel duidelijk van hoe groot belang wij dit bezoek heb ben gevonden. Zij, die er niet bij tegen woordig waren, hebben heel wat gemist. Wim Kan „spits en spottend Ach, die Wim Kan Wij wedden, dat héél Nederland, voor zover zonder „dienst", gespitst, geboeid, gekluisterd naar zijn flit sende, spottende, hekelende, oude- jaarscauserie geluisterd heeft. Vroeger ivas 't géén oudejaars avond zonder oliebollen, nu géén oudejaarsavond zonder Wim Kan, al komt-ie dan ook maar éénmaal in de twee jaar met zijn briljant woor denspel. Wim Kan spit alles spits in negatieve zin om wat er te spitten valt en het gek ke is, dat je er zo positief bij zit te la chen, dat 't is alsof alle zorgen van een hèèl jaar voor een uurtje totaal wegval len. Je zit elkaar aan te kijken en als iemand 't in z'n hersens krijgt zo tus sendoor een énkel woord te laten vallen, krijgt hij van de anderen wat te horen. Géén seconde van dit rappe woorden' gedoe mag immers gemist! Politiek? Kan weet er alles van! Hij laat de kwaaien onder de goeien lijden of omgekeerd hij lijmt alles aan elkaar onder het motto „Lijmen Jan!" en het is jammer dat prof. De Quay al dat lijmen niet heeft kunnen horen, omdat hij zélf althans volgens een ochtendblad op dat moment nog met lijmen bezig was. Wim Kan laat de satire hoogty vieren, je kunt er onmogelijk boos om worden. Het is zijn geheim de dingen zo bij de kop te pakken, dat je om zijn originele woordenstroom, waarin alles anders ge zegd wordt dan een gewoon mens 't doet. moet schateren of grinniken. Je kijkt elkaar aan en denkt: „Waar héélt-ie 't vandaan?" of „Wat is dat knap gevonden". Wim is dan ook niet voor niets de zoon van een eertijds even knap minister, die t zelfs tot Staats raad bracht. Wat van déze humor in Kamer of Raad van State en de kabinetscrisis was allèng opgelost! Gans Nederland was een uur bij Kan te gast en heeft na dit bezoek genoeg stof gehad om er zeker nog een uur over na te praten. En nu nog, zoveel uren later, „kan" je iedereen horen zeggen: „Heb je 't ge hoord"? Niemand antwoordt dan: „Wie of wét gehoord?" BINNENLAND Te Wlnschoter Oosterelnde, nabij Winschoten, is zaterdagmorgen mevrouw A. Haken-Pomp uit Veelerveen om het leven gekomen bij een verkeersongeval. Zij liep achter een wandelwagentje, waar in haar éénjarig zoontje zat, rechts op de weg naar Beertha. Zij werd Ingehaald door een vrachtauto met aanhangwagen Toen de chauffeur de vrouw al vrij dicht genaderd was moest hij afremmen voor een tegenligger, die uit de mist op doemde. De combinatie is gaan glijden op de gladde weg en de vrouw werd ver moedelijk geraakt door de aanhangwa gen. Het kind werd bij. dit ongeval ge wond; het is overgebracht naar het zie kenhuis te Winschoten. Marlène Dietrich zal een tournee door Europa en Amerika onderbreken om een nieuwe filmrol te spelen: die van de weduwe van een terechtgestelde Duitse generaal ln Stanley Kramers ..Judge ment at Nuremberg". Behalve Marléne Dietrich is Burt Lancaster gecontrac teerd voor een hoofdrol in deze film. De rolbezetting van „Judgement at Nurem berg" vermeldt voorts de namen van Spencer Tracy en Maximilian Schell. Op oudejaarsdag is de vijfjarige Ro nald Heiin wonende Rosmolenstraat 77a te Zaandam bij het oversteken van de Koningin Julianaweg door een bestel auto gegrepen. In de loop van de avond is het jongetje ln het St.-Janszlekenhuls aan de gevolgen van de aanrijding over leden. Zaterdagmorgen is de 58-jarige met selaar uit IJs8elsteln, de heer C. van de Krift, die met een bakfiets over de Pro vinciale weg te IJsselstein reed, door een hem achteropkomende vrachtwagen aan gereden. De chauffeur van de vrachtwa gen merkte de man tengevolge van de mist te laat op. De heer Van de Krift liep ernstig letsel op. Hij werd onmid dellijk overgebracht naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis in Utrecht en overleed daar enige ogenblikken na aan komst. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen na. De 65-1arlge kuiper G. P. Makkelie uit Dordrecht is vrij dagavond op het emplacement Barendrecht door de snel trein Rotterdam-Eindhoven aangereden. De heer Makkelie. die bij de Baren- drechtse veiling werkte, was naar 't sta tion gegaan om de trein naar Dordrecht te nemen. Op nog onverklaarbare wijze is hij van het perron op het emplace ment gekomen. Met grote snelheid kwam de sneltrein van Rotterdam naar het zui den aan. De heer Makkelie werd totaal verminkt teruggevonden. BUITENLAND Onverwacht is te Brussel, enige da gen voor zijn 63-ste verjaardag, Jan Boon de directeur-generaal van de Nederlandse uitzendingen van de Belgische radio en televisie, overleden. Hij had een lange loopbaan in de journalistiek en het to neelleven achter de rug en in de laat ste vijftien Jaar heeft hij van de Neder lands-talige Belgische omroep een voor treffelijk instituut gemaakt, dat ln zijn veelzijdigheid en werkend met een be perkt budget, voorbeeldig is te noemen. In Soerat. ln het noordwesten van India, zijn vrijdagavond dertien kinderen omgekomen als gevolg van een aardver schuiving. Een „vreemd" onweer met hevige aanhoudende bliksems heeft zaterdag de plaats Maryborough, dat op 170 km ten noordwesten van Melbourne ligt en ca. 8000 inwoners telt, getroffen. Voor zover totnutoe bekend zijn er twee mensen om het leven gekomen. Vele worden er vermist. Het plaatselijke ziekenhuis ligt vol gewonden. De Soedanese regering heeft beslo ten haar ambassadeur te Parijs terug te roepen omdat Frankrijk een derde atoombomproef op Afrikaanse bodem heeft genomen en van plan is nog meer proeven te doen volgen. Paus Johannes XXIII heeft gisteren een mis gecelebreerd in de Sint-Pieter in Vaticaanstad waarbij gezongen werd door vierduizend koorknapen uit dertien lan den. De koorknapen die alle in het wit waren gekleed, kwamen uit België, Groot- Brittannië, Canada, Ierland, Japan, Oostenrijk, Spanje, Tunesië, de Verenig de Staten en Zwitserland. De president van de Amerikaanse Nationale Academie van Wetenschappen dr. Detlev Bronk, heeft te New York meegedeeld dat begin maart een begin wordt gemaakt met proeven die ten doel hebben vanaf een schip een gat te boren door de aardkorst om de samenstelling van het binnenste van de aarde te on derzoeken. De plaats van de proeven is bij het eiland Guadeloupe aan de west kust vah Mexico. De zee is daar ongeveer 3600 meter diep. Volgens dr. Bronk kan een dergelijke boring net best op zee ge schieden omdat de aardkorst daar dun ner is. Men zal op zee slechts door een steenlaag van ongeveer vijf kilometer dikte moeten boren; op het land zou die vijf- tot zesmaal zo dik zijn. Engeland heeft een nieuw gebaar ge maakt om de Verenigde Staten bij te staan in de moeilijkheden over de dollar door vrijwilige afbetaling van een schuld aan het Internationale Monetaire Fonds van 47 miljoen dollar. Deze terugvloeling van dollars is van groot belang voor de Amerikaanse betalingsbalans. De bemanning van 't byna 8000 ton metende Indiase vrachtschip „Indian Na vigator", waarop brand was uitgebroken, is zaterdag door drie schepen, die te hulp waren gekomen, gered. Het Indiase schip bevond zich op ongeveer 270 km ten westen van Brest, toen de machinekamer in brand vloog. Het 10.830 ton metende Nederlandse stoomschip „Dalerdljk" van de Holland-Amerlka Lijn heeft twintig opvarenden van de „Indian Navigator" aan boord genomen en zal hen op de Azoren aan land zetten. Douglas Dillon, onderminister van Buitenlandse Zaken in de regerlng-Elsen- hower, die door Kennedy is benoemd tot minister van Financiën, heeft ten minste 6000 dollar gegeven voor de verkiezings campagne van Kennedy's rivaal Nlxon, zo heeft de Republikeinse partij meegedeeld. Canada heeft nu, by het intrede van het nieuwe laar, te kampen met grote werkloosheid. Er zyn sind6 de laatste wereldoorlog nog nooit zoveel werklozen geweest als thans en dit on danks de hardnekkige pogingen van de regeringen om de werkgelegenheid te be vorderen. Half november waren er 429.000 mensen zonder werk ofwel 6,6 percent van het totaal arbeidspotentieel, groot 6.458.000. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Polit. lezing. 18.25 Promenade-ork. en sopr. 19.00 Pia norecital. 19.25 Muz. lezing. 19.45 Voor de gd. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.30 „s.t beursber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Omr. ork. (Om 20-15-20.35 Wereld ln wording en nood, lezing). 22.00 Pari. overz. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avond- overdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Muz. lezing. 23.40 Het Evangelie ln Esperanto. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Fllmdocumentalre. 20.30 Medische rubriek. 21.00 Oude films. 21.25 Cabaret- progr. ^uuuioxuv :3uTS80ido PICTOGRAM Ba 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen l Idee: J. Mooy - Oegstgeest Dat hoef je niet te vragen, dat is voor élke Nederlander behalve voor Wim Kan, want die héd 't al gehoordeeen wéét. Je weet, dat er tenminste één man in het land is, die kan wat een ander niet kan, namelijk de dingen zó zeggen, dat Kan niet hoeft te vragen: „als je be grijpt, wat ik bedoel". Iederéén begrijpt het! Daarom was 't Kan te doen! En iedereen kijkt nu al vol spanning uit naar 't moment, waarop hij over twee jaar z'n zegje zeggen zal. Dan zal dóór Kan, de radio de televi sie wéér overmeesteren! op t Nws. Edward Heath, de Britse lord-groot- zegelbewaarder. heeft ln een gesprek voor de Zwitserse televisie verklaard dat hy „goede hoop" heeft op een akkoord in 1961 tusen de EVA, (de Europese Vrijhandelsassociatie) en de Europese Economische Gemeenschap (Euromarkt). Er zijn twee series besprekingen tussen onze functionarissen gevoerd, zo zei hij, en zij hebben vorderingen gemaakt. De Indiase politie heeft vrijdag de 36-Jarige Lakhan Singh, India's „meest gezochte" bandiet, bij een vuurgevecht in de omgeving van Bhopal doodgeschoten. Lakhan Singh had ruim 200 misdrijven gepleegd, waaronder moorden, ontvoerin gen en roofovervallen. Iedereen die hem dood of levend aan de politie zou heb ben overgeleverd, had kunnen rekenen op 20.000 gulden. Bij zijn laatste gevecht werd Lakhan gesteund door 22 leden van zyn bende. Bij een brand in Columbus, in de Amerikaanse staat Ohio, zyn zondag acht kinderen, van zeven maanden tot veer tien Jaar oud, die op de bovenverdieping van hun woonhuis sliepen, omgekomen. De ouders die beneden waren toen de brand uitbrak werden bij hun pogingen om de kinderen te redden, gewond. Gisteravond zijn vyf Amerikanen gedood toen hun auto in Oizoemi, ten noordwesten van Tokio, ln botsing kwam met een trein. Vier van de slachtoffers behoorden tot één gezin. De toestand van de enige overlevende is kritiek. In de omgeving van Nice zyn gisterochtend vroeg drie meisjes en drie Jongens om het leven gekomen, toen hun auto na een botsing met een andere wagen in een tachtig meter diep ravyn stortte. De Libanese artsen zyn voor onbe paalde tyd ln staking gegaan om hun eisen voor hogere honoraria kracht by te zetten. Slechts spoedeisende gevallen zul len worden behandeld. Algerynse nationalisten hebben gis teravond ln het noorden van Parys een café beschoten dat veel door Algerynen wordt bezocht. Drie bezoekers, onder wie een hulpagent, werden gewond. De aan vallers ontkwamen. - Tien kinderen, die op hun school te Matsoeo, een dorp ln Noord-Japan, het nieuwjaarsfeest hadden gevierd, zyn na afloop van het feestje van een stelle trap gevallen. Allen kwamen om het le ven. Circa 1000 leden van de Indiase stam der Naga's hebben de vorige week twee Blrmaanse dorpen aan de grens tussen India en Birma overvallen: vyf- tl dorpelingen werden door de Nagr's onthoofd. In de Sovjet-Unie is op 1 Januari de omwisseling begonnen van oude tegen nieuwe roebels in een verhouding tien tegen één. Eind maart moet deze actie waaraan honderdduizend ambtenaren meewerken, zyn voltooid. Zaterdag zyn by een brand in de Zuidafrikaanse Kaapprovincie, zes mensen door het vuur omgekomen, onder wie vyf leden van één gezin. Zestien an dere bewoners van het betrokken huls konden aan de vuurdood ontkomen. Als een man zyn vrouw of een vrouw haar man in het gezicht slaat, is dit een reden tot echtscheiding, onver schillig of de klap hard of zacht is ge weest. Tot deze conclusie is het Hon gaarse hooggerechtshof volgens het blad „Esta Hirlap" gekomen. Op een ook voor vele Leidenaars bijzonder plezierige wijze heeft Wim Kan vrydagavond het aange name met het nuttige verenigd door onder auspiciën van K en O in de Schouwburg een tweetal „generale repetities" te houden van zijn oudejaarsavondpraatje voor de ra dio en de netto-opbrengst daarvan af te staan aan het Koningin Wil- helminafonds voor de Kankerbe strijding. Beide malen was de Schouwburg vrijwel uitverkocht en het succes was zowel artistiek als uit filan tropisch oogpunt, volledig. Wij zijn ervan overtuigd, dat niemand van de bezoekers, die zich vrijdagavond onder het gehoor van Wim Kan bevonden, op grond daarvan op oudejaarsavond de radio niet heeft aangezet. Integendeel: men spitste zich bijvoorbaat op de komende grapjes en grinnikte vaak om woordspelingen, welke by het eerste gehoor aan de aandacht waren ontsnapt! VOOR DINSDAG 3 JANUARI. Hilversum I (402 m.). AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.3'5 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters 11.00 Pianospel. 11.16 V. d. zie ken. 12.00 Dansmuz. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz v d. landb. 12.30 Land- en milnb.- medêd.' 12,38 Milit. ork. 13.00 Nws. 13.15 Meded en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte'muz. 14.00 Kamermiuz. 14.25 Klein omr.koor 14.40 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Zangrecital. 16.00 Van mens tot mens. lezing. 16.15 Gram. 16.30 V. d. Jeugd 17.30 Amateursgrogr. AVRO- 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Metropole-ork. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Muzik. biografie. 21.00 Litterair fo rum. 22.00 Kamermuz, 22.30 Nws.. beurs ber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Swing Expres 23.5524.00 Nws. Hilversum II (298 m.). KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. hulsvr. 9.40 Gram. 10.00 V. d. kleuteis. 10.15 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaau. vooruit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Ben Je zes tig? 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.33 Volksliedjes. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Lichte muz. 13.55 Metropole-ork. en soliste. 14.35 V. d. plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 15.45 Gram. 16.00 V.d. zieken 16.30 Zlekenlof. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz.: Suri- naime's Jaarbeurs, door A. L. R. Smit. KRO- 18.00 Lichte muz. 18.20 Kaarten tafel, gespr. 18.30 V. d. jeugd. 19.00 ....j. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram 20.30 Avondcollege. 21.00 Limburgs symf.-ork. en sol. en een koor; 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gehuwd en ongehuwd, lezing. 22.55 Planotrio. 23.25 Dubbelkwart. 23.40 Gram. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 19.30 Int. agrarisch nws. 20.00 Journ. 20.20 Filmimpressie. 208522.00 Speelfilm. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service (330 m.) 12.00 Lichte muz. 12.30 Klankb. 13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Discussie. 14.55 Interview. 15.25 Gram. 16.00 Hoorspel. 16.30 Gevar. muz. 17.00 Relsverh. 17.30 Pianorecital. 17.45 Le zing 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Klankb. 21.15 Gltaarmuz. 21.30 Ork. conc. 22.45 Lezing. 23.00 Nws. en ber. 23.30 Gram. 23.45 Voordr. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme (1500 en '247 m.). 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Fllmprogr. 13.00 Gram. 13.31 V. d. arb. 14.0o Gevar. muz. 14.45 V. d. kleu ters. 15.00 V. d. vrouw 16.00 Gevar. muz. 16.45 Lichte muz. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Amusmuz. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en Journ. 20.25 Sport. 20.31 Gevar. muz. 21.00 Hersengym. 21.31 Lichte muz. 22.00 Waar verhaal. 22.31 Gram. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Gevar. muz. 0.55 1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk (309 m.) 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Lich te muz. 14.00 Volksmuz. 14.30 Gevar. muz. 16.00 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 18.15 Hammondorgelspel. 19.00 Nws. 19.15 Jazzmuz. 20.45 Kamermuz. 21.45 Nws. 23.35 Ork.concert. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3 (280 en 235 m.). 12.00 Nws. 12.10 Orkestconc. 13.55 Ope- ramuz 14.10 Solistenconc. 14.40 liederen 17.00 kamermuz. 19.00 Nws. 20.15 Kamer muz. 23.13 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel (324 en 484 m.) 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.35 Tulnb.- kron. 12.40 Pianospel. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Idem. 14.30 Ork. conc. 15.30 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Duitse les. 16.21 Symfonische muz. 17.00 Nws. 17.10 Kamermuz. 17.40 Boekbespr. 17.50 V. d. jeugd. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Syndlkale kron. 20.00 Hoorsp. 21.15 Gram. 21.30 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Kamer muz. 22.55—23.00 Nws. 484 m.t 12.32 Lichte muz. 13.00 Nws. 14.03, 14.45 en 15.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Discographie. 10.30 Nws. 20.00 Ork.conc. 22.00 Wereldnws. 22.10 Vrye tlld 22.55 Nws. DINSDAG In den Vergulden Turk: Buitengewone aandeelhoudersverg. N.V. Leidsche Wol- spinnery. 11 uur voorm. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. DONDERDAG Lakenhal: Nieuwjaarsbyeenkomst Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Ryn- land. 3.30 uur nam. LakenhalNieuwjaarsvergadering Ka mer van Koophandel. 2 uur nam. Stadszaal (foyer)K. en O.-filmvoor- stelllngen voor de jeugd „De Sneeuw koningin". 2 en 4 uur nam. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Restaurant Van der Heijden: C.H.U. Spr. dhr. D. van der Kwaak over kabinets formatie. 8 uur nam. ZATERDAG Doopsgez. Kerk: Adventskerk. 10-11 u. voorm., bybelstudie; 10.30-12 uur (predi king en Avondmaal), ds. K. C. van Oos- sanen. Restaurant v. d. Heyden: Nieuwjaars- visite Ver. „Ons Grunnegerlaand". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)„Tot Ieders Ge noegen" speelt „Het meisje van het schll- dery. 8 uur nam. ZONDAG Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: Tentoonstelling "The new vision centregroup" (t/m 10 lanuarl) Lakenhal: Tentoonstelling van 9 Leld6e tekenaars. (Werkd.: 104 uur; 's zondags 14 uur. (Tot 23 Januari). Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Panorama der prehistorie" Werk dagen 104 uur; 'e zondags 14 uur nam (tot 15 lanuarl) Ryksmu8eum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark i: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur BIOSCOPEN Trianon: „Nooit op zondag!" (18 Ir). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; Oudejaars avond geen voorstellingen. Zond. 2.15, 4.30, 7 en 0.15 uur. Rex: „Alles de lucht in!" (A.l.) Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.16 uur; zondag: 2.30, 4.45 7.15 en 9.15 uur; Oudejaarsavond geen voorstellingen. Donderdagcyclus: „Jail House Rock", 14 Jaar). Casino: Hotel „De Vrijgezel". (14 Jr). Werkd.: 7 en 9.15 uur; Oudejaar 7 uur; zondag: 4.45, 7 en 9.15 uur. Dageiyks: te 2.30 uur „Donald Duck en zyn vriendjes". Lido: „Zo zal Je er een hebben". (A.I.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; Oudejaars avond geen voorstellingen; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Schlager-raketen". (A.l.). Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; Oudejaars avond geen voorstellingen; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Belgisch vorsten- huwelljk. Dageiyks te 11. 12 en 1 uur; zondag: 10, 11, 12 en 1 uur. (A.I.). Studio: „Langzaam maar zeker". (A.l.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; Oudejaars avond geen voorstellingen; zondag: 2.80, 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar Vrydag 8 uur (zaterdag gesloten); zondag 7 en 9.15 uur „Het wrak van de Marv Dear". (14 Ir). Maand.- dinsd.- woensd. 8 uur „Pa krijgt de klappen". (A.l.) Zond. t/m. woensdag 2.30 uur „Sissi, keizerin en moeder". (A.I.). Donderdag 2.30 uur - 4.15 uur - 7 uur - 8 uur - 9 uur „Het huweiyk van Koning Boudewyn en Do- na Fabiola". AVOND- EN NACHTDIENSTEN DER APOTHEKEN Te Leiden is geopend Apotheek Reljst, Steenstraat 35, tel. 20136. BIJ geen gehoor b(J Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nur) Amsterdam regen Den Helder sneeuw Ypenburg regen Vlisslngen Eelde De Bilt Twente regen geh. bew. geh. bew. licht bew. S- 9" £P ij 3 sl 1 s s ESflj; 12 5 2 0.3 10 6C 2c 6 9 6 3 1 Eindhoven regen Z.-Limburg gen. bew. Helsinki sneeuw Stockholm sneeuw Oslo sneeuw Kopenhagerzwaar bew. Aberdeen regen Londen zwaar bew. Brussel regen Luxemburg gen. bew. Parys regen Bordeaux regen zzo 2 1 2 0 Grenoble Nice Beriyn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen zwaar bew. half bew. onbew. zwaar bew. geh. bew. geh. bew. zwaar bew. mist sneeuw 13 5 8 4 8 5 4 4 8 5 z 12 5 wind6t. -2 -4 windst. 1-12 nno 3 1-0 0. z 4 3 3 2 windst. 6 4 2 wzw 5 8 4 8 zzo 9 4 2 0 7 2 0 0 7 4 3 4 11 10 4 12 zzw wzw windst. nnw 5 9 6 17 0 Innsbruck mist Belgrado half bew. Athene Rome AJaccio MadTid Mallorca Lissabon zwaar bew. geh. bew. zwaar bew. geh. bew. regenbui zwaar bew. zzo ono 0.5 0.2 2 4 4 1 0 0 zo 2 10 wzw 2 3-4 wnw 12-3 zo 4 -0 -1 wind6t. 0 -1 o 14 0 0 2 10 x x 4 14 11 3 o 1 15 9 11 wzw 2 9 10 windst. 14 7 1 5 12 6 0.C

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2