De laatste loodjes zijn nog zwaar INCIDENT IN BRUSSEL EISTE GISTEREN EEN MENSENLEVEN WEERBERICHT TRESLONG Vijftig doden bij busongeluk het Houtvaleis Fa. D. KRET Zn. Krachtiger bescherming in het gehele land van werkwilligen; tendens: afneming van de staking (Sud Qtie u ws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 31 DECEMBER 1960 No. 30242 Begin 1961 goed: Zorg dat maandag Uw oplossing van de Kerstprijsvraag bij ons in de bus ligt CAFE-RESTAURANT V Hillegom 02520 - 5347*/^ ONBEPERKT KIP ETEN ƒ6.- Dagelijks diner-dansant De kabinetscrisis De laatste loodjes by de oplossing: van de heersende kabinetscrisis schenen nog zwaar te wegen. Er is wel een com promis over de woningbouwkwestie be reikt en daarby lykt de crisis uit de wereld te zyn, maar de weg terug is erg moeilijk. Niet alleen voor de partyen, die de crisis hebben veroorzaakt, maar ook voor het kabinet, dat daarna achter de rege ringstafel moet gaan zitten met een gezicht alsof er niets gebeurd is. Er zyn dan ook weer moeilijkheden ge rezen over de tekst van de regerings verklaring by het wederoptreden van het kabinet, temeer daar A.R. en C.H.U. ervoor bedanken in de Kamer in het boetehemd te gaan staan tegen over een extra parlementair kabinet, waarmee de partijen geen enkele bin ding hebben. Voor maandag is de A.R.-Kamerfractie byeengeroepen om de situatie nog eens onder de loep te nemen. Dan komt trouwens ook de K.V.P.-fractie nog eens bijeen. Hieruit zou dan volgen, dat de politieke activiteiten tot 2 januar( vrywel stil zouden liggen en dat pas daarna een einde aan de kabinetscrisis gemaakt zou kunnen worden. (Men zie ook elders). Als resultaat van ons streven om U op overzichteiyke wyze de gele genheid te bieden tot een terug blik op het afgelopen jaar. hebben wij elders in dit nummer een tweetal foto pagina's samengesteld, welke een visuele samenvatting inhouden van het be- langrykste, wat ons gedurende 1960 be zighield. Op zoek naar het feitenmateriaal in de thans byna voltooide jaargang en vorsend naar een gebeurtenis of bele venis. welke min of meer als kenmer kend voor het scheidende jaar zou kun nen worden beschouwd, werd het ons al spoedig duidehjk, dat er eigeniyk maar één zaak is. welke ons volksleven in de meest letterhjke betekenis van het woord ten nauwste raakt, nameiyk de permanente dreiging, welke boven elk hoofd van de Nederlandse bevolking hangt in de vorm van de ontstellende en nog ieder jaar toenemende onveilig heid op de weg als gevolg van de voort durende groei van het gemotoriseerde verkeer. Wy zyn er in de loop der Jaren zodanig aan gewend geraakt dagelyks in ons lijfblad mel ding te zien gemaakt van verkeersonge vallen met dodeiyke afloop, dat wy ons nauwelijks meer realiseren, dat de slachtoffers ook onze naaste verwanten of onszelf hadden kunnen zyn. wy le zen het bericht, voelen soms iets van een vaag gevoel van medelyden met de slachtoffers of hun nabestaanden en gaan over tot de orde van de dag. zynde lectuur van de muziek- of toneelrecensie van gisteravond of het flimprogramma van de volgende week. Hoogstens den ken we nog even: wéér drie mensenle vens te betreuren Het is immers zo veel plezieriger om onze aandacht te schenken aan de geneugten van het eigen leven dan aan de somberheid van andermans ellende Niettemin: de cyfers spreken een af- schuwelyke en niet mis te verstane taal, waarvoor het onmenselyk zou zyn de oren te sluiten. Tot op het ogen blik waarop wy deze regels schrijven, twee dagen voor de jaarwisseling, vielen er in 1960 op onze Nederlandse wegen byna tweeduizend doden als slachtoffers van het verkeer, terwyl ruim vyfen- veertigduizend personen min of meer ernstig werden gewond. Het genoemde dodencyfer is zelfs nog hoger dan het aantal slachtoffers van de watersnoodramp in zuidwest Neder land in februari 1953. dat 1795 bedroeg en dat over de gehele wereld diepge voelde deernis en ontsteltenis verwekte. Om de statistiek nog even aan het woord te laten: in de jaren na de tweede wereldoorlog kwamen in ons land ten gevolge van verkeersongevallen niet minder dan twintigduizend personen om het leven, dat wli zeggen evenveel als de gezamenlyke bevolking van Oegstgeest en Rynsburg! Wanneer wy de bereidheid kun nen opbrengen om op deze laatste avond van het jaar ons even héél even maar. straks komt Wim Kan! te verplaatsen in het leed van al degenen, die onder die dui zenden doden hun vader of moeder, man of vrouw, broer of zuster, zoon of dochter telden, dan kan het toch haast niet an ders of wy komen diep onder de indruk van het feit, dat het moderne verkeer, ondanks alle zakelijke en/of privé-pro- fyten van de technische vooruitgang, te- gelykertyd is uitgegroeid tot Volksvy- and nr. 1. Moge dét besef een stimulans ten goede zyn! Moge het bydragen tot de hoogst noodzakelyke ver dieping van het bewustzyn, dat de in de verkeersvoorschriften omschreven „rechten op de weg" slechts dan een nuttig effect kunnen sorteren, wanneer alle categorieën van weggebruikers zich in veel grotere mate dan thans het ge val is. hun verantwoordelykheid ten op zichte van hun medemens gaan zien als een plicht, welke iedereen in acht heeft te nemen teneinde een halt toe te roe pen aan de werkeiyk ontstellende sty- ging van het aantal verkeersongevallen in ons land. Advertentie GELUKKIG NIEUWJAAR wenst Herenstraat 20-31, Leiden, tel. 34648 LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Ryndyk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 ENKELE OPKLARINGEN Blykens het hedenmorgen om 10 uur door het KNMI te De Bilt verstrekte weeroverzicht zal de op vele plaatsen gevormde mist door een zuidwestelyke wind worden verdreven. Morgen zyn enkele opklaringen waarschijnlijk maar hier en daar zullen ook nog buien voor komen. De temperaturen overdag zullen iets hoger zijn dan vandaag, maar de ko mende nacht kan by opklaringen de temperatuur weer tot om het vriespunt dalen. 1 JANUARI Zon op: 8.48 uur; onder: 16.39 uur. Maan op: 16.46 uur; onder: 7.54 uur. Hoogwater te Katwyk te 3.01 en 15.30 uur. Laagwater te 11.05 en 23.22 uur. (2/1 hoogwater te 3.38 en 15.49 uur, laagwater te 11.44 uur). Directeur: E. A. E. vaD DlsüoecJs DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Stogel 11 Lelden Glro no 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 LEIDSCH DAGBLAD Dit blad bestaat uit 32 pagina's Klokslag twaalf uur vannacht: wen omhelst elkaar en wenst elkaar geluk. Wat zal het nieuwe jaar een ieder brengen? (Foto Will Elselln, RIJswyk) (Van onze Brusselse correspondent) De betogingen van stakers in België hebben gisteren in Brussel een mensenleven gekost, 's Middags waren ongeveer duizend stakers samengekomen bij het gebouw van de Sabena in het nieuwe centrum van de stad om te protesteren tegen het aan het werk blijven van het personeel van deze luchtvaartmaatschappij. Daarbij is het tot een botsing gekomen tussen de betogers, die met stenen, ijzeren moeren en stukken hout wierpen en de bereden Rijkswacht. Deze voerde op een gegeven ogenblik met de blanke sabel een charge uit, waarbij een van de politiemannen in het nauw werd gedreven. Een toeschouwer, een zekere Lerat, die dit zag en die een pistool bij zich had, heeft toen geschoten. Later verklaarde hij, dat hij het alleen in de lucht heeft gedaan en dat hij het deed omdat hij de Rijkswacht wilde helpen. De kogels uit zijn wapen hebben echter twee mannen getroffen. Een 30- jarige schilder, die tot de betogers behoorde, was op slag dood. Een ander slachtoffer, dat toevallig voorbijkwam, is met een schot in de borst naar een ziekenhuis vervoerd. treden hebben gedreigd, wanneer de Koning toch aan zijn voornemen gevolg zou geven. Grondwettelijk heeft de Koning zelfs het recht de regering te ontslaan, doch dat hy van het recht ge bruik zal maken, moet wel uitgesloten worden geacht. Dat is trouwens in de hele Belgische geschiedenis maar één maal voorgekomen. Zou er op korte termyn een einde aan de staking komen, dan zal dat zeker voor een groot deel te danken zyn aan de be sprekingen van de Koning. Daarnaast ook aan de omstandigheid dat vele ar beiders in heel België, behalve in de Waalse industriecentra, het werk gaan hervatten. De berichten zyn weliswaar vaak verward en ook spreken ze, naar gelang van de bronnen uit welke ze af komstig zijn (socialistische vakbonden, werkgeversorganisaties of het officiële Belgische nieuwsagentschap) elkaar nog wel eens tegen. Maar de algehele ten dens wyst toch wel op een afnemen van de staking. Dat behoeft nog geen reden tot overdreven optimisme te zyn: het Vermoedelijk geen rede van de Koning De Volksgazet, het dagblad van de socialisten, is vanochtend met een rouw rand verschenen. De schuld van het ge beurde werpt het op de regering en het kondigt voor vandaag een stille omme gang aan in Brussel ter herdenking van het slachtoffer. Direct na de schietparty beweerden de socialisten gisteren dat het slachtoffer niet alleen was doodgescho ten, maar dat hij ook een sabelhouw over het gelaat had. De justitie die het stoffelijk overschot in beslag had geno men, heeft het daarop ogenblikkelyk aan enige socialistische leiders getoond en dezen moesten toegeven dat de enige wond van het kogelgat was. Het incident heeft intussen nogal op schudding verwekt en aanvankelyk ook grote zorgen, omdat velen een herhaling van de gebeurtenissen van 1950 vrees den, toen by de stryd na de terugkeer van Koning Leopold enige burgers door de rykswacht'werden gedood. Minister-president Eyskens, die er gis teren op een persconferentie voor bui tenlandse journalisten zeer vermoeid uit zag, scheen toch wel optimistisch en zelfs vastbesloten. Hij moest toegeven, dat de maatregelen ter bescherming van de werkwilligen te laat waren genomen, doch hij verontschuldigde de vertraging met het beperkte aantal manschappen van de rijkswacht. Uiteraard zijn hem veel vragen gesteld over de terugkeer van Koning Boudewyn en over diens raadpleging van de leiders der grote partijen. Uit alles bleek, dat de Koning is terug gekomen tegen het advies van de rege ring in, sterker, dat deze de vorst heeft gevraagd niet terug te komen. Op de vraag„Kan de Koning een ver zoenende rol spelen?", antwoordde minis ter Eyskens„In ons land kan de Koning geen politieke daden verrichten zonder de instemming van de regering. De Koning kan echter raadplegen wie hy wil". Dreigen met aftreden Eerder had hij reeds gezegd dat de Koning zich in geen geval voor de radio tot het volk zou richten. Dat moet nJ. het plan geweest zijn van de Koning, en dat plan heeft hij nog. Hy wil zich n.l. in zijn nieuwjaarsboodschap, zoals zoveel staatshoofden doen, tot het Belgische volk richten. De regering is daar echter tegen, en de premier zou zelfs met af kan zyn dat aanstaande dinsdag, wan neer de Kamer byeenkomt ter behande ling van de eenheidswet waarom alles is begonnen, het neerleggen van het werk weer in omvang zal toenemen. Het officiële overzicht van de toestand van gistermiddag vermeldde o.m., dat het spoorwegverkeer nog steeds in fre quentie toeneemt en dat enige buiten landse verbindingen zyn hersteld, terwijl er vannacht ook weer goederentreinen in beperkte mate hebben gereden. By de Brusselse tram en autobus zyn geen sta kers meer. Byna overal in het land wordt het huisvuil weer opgehaald en de elek triciteitsbeperkingen zyn voor een deel komen te vervallen. Er wordt, behalve in steden als Namen en Luik, waar de omvang van de staking nog steeds sta tionair blyft, weer post rondbezorgd. In Brussel had iedere postbode gisteren een gewapende rykswachter naast zich! Hard tegen hard Intussen kwamen uit vele plaatsen be richten over krachtiger optreden van stakingsposten tegen werkwilligen en steeds meer wordt ook melding gemaakt van het optreden van de ordediensten hiertegen. In een suikerfabriek by Luik kwam het tot een treffen tussen 200 stakers en 150 werkwilligen, die elkaar met stenen te lijf gingen. De comman dant van de afdeling rijkswacht, die hier tussenbeide kwam. raakte ernstig ge wond. Ook in Verviers deden zich weer PRINS EN PRINSESSEN IN LECH AANGEKOMEN Prins Bernhard en de Prinsessen Ire ne en Maryke zyn gisteravond in Lech in Arlberg (Oostenryk) aangekomen voor een vakantie van ongeveer een week. Washington beschermt negers in Tennessee Een federaal hof van beroep in Cin cinnati heeft gisteren landeigenaars in May wood County (Tennessee) voorlopig verboden ongeveer 300 neger-landar beiders uit hun huizen te zetten. Het verbod is uitgevaardigd nadat de Amerikaanse regering had gezegd, dat landeigenaars, zakenlieden en blanken de negers uit hun huizen zetten omdat zy zich als kiezers voor de verkiezin gen van dit jaar hadden laten inschry- ven. Voordat het hof uitspraak deed, had den enkele negergezinnen de landeryen te trekken. Donderdag werd een neger reeds verlaten om in een tentenkamp door een kogel in de arm gewond, die uit een passerende auto was afgevuurd. botsingen voor. Ruiten van een fabriek en van een postkantoor werden inge gooid. De rijkswacht maakte hier gebruik van traangasbommen en een water kanon om de orde te herstellen. In Luik wisten de stakers een groot aantal kran ten te bemachtigen, die per trein uit Brussel waren aangekomen. Zy werden op straat verbrand. In Antwerpen stel den stakers een aantal trams buiten werking door de beugels te vernielen. GOGGOMOBIL-DEALER voor Leiden en omstreken CALEX AUTOBEDRIJF Kort Galgewater - Tel. 33355 - Leiden G. N. VERKEER VOLKSVIJAND Nr. 1 Gisteren werden in Patna, in Noord-India, ongeveer vijftig men sen gedood, toen de autobus, waar in zij waren gezeten, ongeveer 320 kilometer ten westen van deze plaats tegen een boom reed, om sloeg en in brand vloog. Harriman reizend ambassadeur der VS Averell Harriman, de Democra tische oud-gouverneur van de staat New York is door de komende president Kennedy benoemd als reizend ambassadeur, in welke functie hij vooral contact zou moe ten onderhouden met de Afrikaan se staten. Wy koesteren geenszins de illusie dat deze overpeinzing daartoe in feite zal bydragen. Maar de Oudejaarsavond is vanouds een avond van bezinning. Wanneer zij ook anderen kan opwekken tot de bezinning op het zelfde onderwerp U weet het al: straks komt Wim Kan, die véél leuker is! dan kunnen wy slechts hopen, dat onze stem niet helemaal die van een roepende in de verwoestende verkeers- woestyn is geweest. Want. hoe naar het ook klinkt, het is zo dringend noodzakelyk! Wees heer (of dame» in 't verkeer! Denk by alles wat U doet, om Uw medemens Sta niet op uw recht, maar leef in de eerste plaats uw plicht na! Het is onze vurige hoop. dat het komende jaar méér discipline, maar vooral ook meer naas tenliefde op de weg zal opleveren. Dit zou kunnen betekenen, dat meer dan 2000 landgenoten, die by bestendi ging van de huidige omstandigheden op 31 december 1961 zouden worden her dacht. ook de volgende jaarwisseling zullen meemaken De 69-jarige Harriman is een goede vriend van Kennedy en diens minister van Buitenlandse Zaken. Dean Rusk. Tydens de verkiezingscampagne was hy Kennedy's adviseur op het gebied van de buitenlandse politiek. Kort voor de verkiezingen maakte hy op verzoek van Kennedy een rondreis door Afrika. Harriman was minister van Handel onder president Truman en voorts am bassadeur in Moskou en Londen. Olievergiftiging O c? O in Karatsji In Karatsji (Pakistan) vertonen veer tig mensen verlammingsverschijnselen tengevolge van het gebruik van spys- olie, die vermengd was met een aard- olieprodukt. De politie heeft belangryke voorraden van het schadeiyke meng sel In beslag genomen. Vorig jaar zyn in Marokko ruim 10.000 mensen door het gebruik van een dergeiyk mengsel vergiftigd. Uit Het Leidsch Dagblad van f 12 Januari 1861: (F In den Gemeenteraad van f Amersfoort is het college van f dagelijksch bestuur opmerk- f zaam gemaakt op den te Leiden f ingevoerden thermometer tot f bepaling van de sterkte der li- f keuren, waarop de Voorzitter heeft medegedeeld, dat dit werktuig ook aldaar is aange- schaft; maar wordt tevens op- gemerkt, dat het reglement op J de heffing der belasting op de J likeuren eerst moet gewijzigd J J worden, zal men die meter met J J goed gevolg kunnen bezigen. a

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1