IN BRUSSEL BESPEURDE MEN TEKENEN VAN TOENADERING AR-FRACTIE HEEFT BAKZEIL WEERBERICHT Belgische premier is bereid amendementen aan commissie uit het parlement voor te leggen Koning Boudewijn had gisteren gesprek met minister-president Felle radiorede C. P. Hazenboscli dreigde roet in eten te gooien VOORNAAMSTE STEDEN VAN LAOS IN RECHTSE HANDEN (Sue/ 9lu leuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 30 DECEMBER 1960 No. 30241 LEIDSCH Directeur: E. A. E. van Dlsüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Brusselse correspondent) Gisteravond om even over zessen landde de DC-6 van de Belgische luchtmacht met Koning Boudewijn en Koningin Fabiola op het militaire vliegveld van Brussel. Gedwongen door de ernst van de ontwikkeling in zijn land had de jonge vorst zich genoopt gezien zijn huwelijksreis te onderbreken. Zonder enige officiële ontvangst verliet het Konings paar het vliegveld, precies twee weken nadat zij uit een juichend Brussel naar het zonnige zuiden waren gegaan. Gisteravond omstreeks half negen ontving Koning Boudewijn premier Eijskens voor een eerste onderhoud over de toestand, welke, volgens het ministerie van Econo mische Zaken, reeds een verlies van 150 miljard frank (ongeveer elf miljard gulden!) heeft veroorzaakt. Intussen hebben zowel de regering als de voorzitter van de Belgische socialistische partij, Collard, mede gedeeld, dat Koning Boudewijn niet op hun verzoek is teruggekeerd. Overigens verklaarde de socialistische leider het als normaal te be schouwen, dat het staatshoofd in bewogen dagen op zijn post is. gestookt, auto's van de post werden om gegooid en van twee autobussen de rui ten verbrijzeld en de banden doorge sneden werden, voerde de bereden rijks wacht een charge uit, en toen was het ook snel met het oproer gedaan. Blijk baar hongerig en dorstig geworden van het door de wind en de kou marcheren en het schreeuwen, vonden de betogers lafenis in de ontelbare cafétjes van de buurt. Antwerpse politie wierp traangasgranaten In Antwerpen zijn het 5000 betogers geweest, die door de stad zijn getrok ken. Ook daar zijn enige lichtreclames en ruiten, o.a. van het Century hotel, gesneuveld Toen de stakers het Centraal-station wilden binnendringen, werden zij met traangasgranaten verdreven. In het zui den van het land blijft de toestand verward. De regering deelde officieel mee, dat er daar steeds meer werkwil ligen zijn; het socialistische vakverbond beweert, uiteraard, het tegendeel. Een „Wij gaan zelfs door met lege kassen" De Belgische socialistenleider ver klaarde voorts, dat de stakingen zullen blijven voortduren tot de intrekking van de eenheidswet, zelfs wanneer de sta kingskassen zullen zijn uitgeput. Die mededeling schijnt nogal optimistisch. De socialisten, zo zei hij nog, zijn bereid samen met de regering een oplossing te zoeken voor het door de staking gestelde probleem. Maar de eenheidswet kan, naar hun oordeel, niet de grondslag vor men voor een oplossing die zin heeft. Anderzijds heeft minister-president Eijskens, nadat hij een delegatie van de socialistische betogers had ontvangen, doen weten dat hij eventueel bereid is om, nadat de algemene bespreking van de eenheidswet in de Kamer is afge handeld, de vele ingediende amende menten aan een onderzoek van een com missie uit het parlement voor te leggen. Hij is bereid de zaken met wie dan ook te bespreken. Men zou daarin een begin van toenadering kunnen zien. In de hoofdstad trok rondom een uur of één een stoet van 8 tot 9000 betogers van het socialistische Volkshuis via het Koningsplein, de St.-Goedele, de Bota nische Tuin, over de Adolf Max Bou levard en het De Brouchèreplein naar het Zuidstation. Zy droegen de bekende bordjes met tekst en al: „weg met de eenheidswet". „Eyskens aan de galg", e.d. met zich mee, en de jongeren maak ten herrie met voetzoekers, fluitjes en fietsbellen. Dc leiders hebben de volgelingen ken nelijk niet in de hand kunnen houden, want ondanks pogingen daartoe, werden op de weg, die de stoet volgde, verschei dene ruiten van warenhuizen en banken ingeworpen. De politie en de rijkswacht had kennelijk order zolang mogelijk te wachten, met ingrijpen. Eerst toen bij het Zuidstation vuurtjes in het vuil. dat overal langs de trottoirs ligt, werden Hoge onderscheiding voor ir. P. F. S. Otten Koningin Juliana heeft ir. P. F. S. Otten, voorzitter van de raad van bestuur van Philips, ter ge legenheid van diens vijfenzestigste I verjaardag op 31 december, bevor derd van Commandeur tot Groot- Officier in de Orde van Oranje Nassau. De minister van Economi sche Zaken, de heer J. W. de Pous heeft de bij deze onderscheiding behorende versierselen gistermid dag tijdens een intieme bijeenkomst aan de heer Otten uitgereikt. Vroeg lammetje Bij veehouder D. de Jong in de Lagewaard in Koudekerk bracht een schaap nu al een lammetje ter wereld. Gezien het vroege en win terse jaargetij mag dit voor ons land een unicum worden genoemd. ZACHTER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Zwaarbewolkt met hier en daar op klaringen en op de meeste plaatsen enige regen of motregen. Matige, nu en dan krachtirQ wind tussen zuid en zuid west. Zachter. (Opgemaakt te 11.15 uur) 31 december 1960 Zon op: 8.48 uur; onder: 16.38 uur. Maan op: 16.00 uur; onder: 7.02 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.23 en 14.35 uur, laagwater te 10.30 en 22.42 uur. Dit blad bestaat uit 16 pajtna's feit is dat de stakingsposten nogal te keer gaan. De trein van Luik naar Brus sel is tot ontsporing gebracht, door het onklaar maken van een wissel. Ongeluk ken zfjn by die ontsporing niet voorge komen. In de Borinage werden vele we gen versperd, en wat ernstiger is, er worden op de wegen scherven en glas en scherp geveilde ijzeren haken gewor pen. Tal van incidenten In het bijzonder langs de grote rijks weg van Bergen naar Brussel zijn daar door vele automobilisten, o.a. ook Ne derlandse vrachtautochauffeurs, ge noodzaakt geweest nieuwe banden op te zetten. In Charleroi werden van de trams, die uit de remise kwamen de ruiten vernield. In Namen hebben 15 stakers ongeveer 40 autobussen onklaar gemaakt. In Luik zijn 14 betogers ach ter slot en grendel gezet. Zij reden per motorfiets de winkeliers af en dwongen deze onder bedreiging de zaken te slui ten. In Antwerpen zijn de stakers gis teren nogal actief geweest. Bij verschei dene grote fabrieken stonden zelfs pos ters met een zwachtel om het hoofd en zij zeiden dat zij verwondingen hadden opgelopen tijdens de betogingen te Gent! Politie zorgde er echter voor dat de werkwilligen hun werk konden bereiken. Dat is niet gelukt bij de scheepswerf van Cockerill. Daar mocht alleen de kassier en zyn helpers, die vandaag de lonen moeten uitbetalen, naar binnen. Bij Ge neral Motors en bij Ford werkt onge veer tweederde van het personeel. Bij de Bell Telephone was zelfs een nog groter deel naar het werk gekomen. In de ha ven werd de geleidelijke hervatting voortgezet. Er zijn weer zes zeeschepen binnengekomen en zowel de Boudewijn- sluis als de Royerssluis werden tot 's- middags bediend. Koning Boudewijn en Koningin Fabiola zijn gisteravond in Brussel teruggekeerd. Het vorstenpaar heeft de huwelijksreis onderbroken in verband met de stakingsacties in België. Koning Boudewijn en Koningin Fabiola tijdens de autorit naar het paleis te Laken. LAATSTE FASE KABINETSCRISIS Maar troepen van communistiseh-gezinde Patliet Lao zijn zeer actief in het noorden (Van onze parlementaire redacteur) De A.R.-fractie uit de Tweede Kamer moet volledig bakzeil halen. Zij gaat akkoord met de motie- Andriessen, waarin 2500 woningen (in plaats van 5000 zoals de A.R. wilde) extra worden gevraagd in 1961, met nader beraad in de loop van het jaar over nog eens 2500 woningen extra. Van afremming van de woningbouw in de niet ge subsidieerde vrije sector kan geen sprake zijn. In de vergadering te Utrecht van het AR-partijbestuur heeft prof. Zijlstra gezegevierd. De Kamerfrac tie moet het hoofd in de schoot leg gen. Het is nu te verwachten, dat de Koningin de ontslagaanvrage van het kabinet-De Quay zal weigeren, omdat het conflict is opgeheven, zo dat alle ministers gewoon in hun functie gehandhaafd blijven. Er moet dan echter weer een regerings verklaring worden afgelegd waarom het kabinet toch aanblijft. In de vergadering van de ministerraad van hedeji wordt deze verklaring op gesteld. Indien de AR-fractie daarvan tevoren inzage wenst om te beoordelen of zij er als compromis mee akkoord kan gaan, zou de kabinetscrisis dit jaar niet meer worden opgelost, maar in het be gin van volgende week. Voor Koningin Juliana zou dat een eenzame oudejaars avond betekenen, want zoals gemeld, vertrokken Prins Bernhard en de Prin sessen vanmiddag naar Oostenrijk. Er is woensdag en gisteren nog ge sproken over het scheppen van enige waarborgen voor de toekomst van het kabinet, opdat men over een maand of twee maanden niet opnieuw in een cri sis zit. Tot het maken van formele af spraken is het echter niet gekomen, om dat de kabinetscrisis dan veel langer Meningsverschillen tnssen Amerikanen en hun bondgenoten Volgens het officiële persbureau van Laos hebben de 3.000 man van het garnizoen van Phongsaly, 200 km ten noorden van de residentie Loeang Prabang, zich achter de (Westersgezinde) regering van Prins Boen Oem geschaard. Thans bevinden zich alle belangrijke ste den van Laos, met uitzondering van Sam Neua aan de noordooste lijke grens van het land, in handen van de aanhangers van generaal Phoemi Nosavan en Prins Boen Oem. De troepen van het Pathet Lao (pro-communistisch) zijn echter zeer talrijk en actief in de Noorde- i lijke provincies en men vreest, dat Phongsaly binnenkort aan nieuwe aanvallen zal blootstaan. In diplomatieke kringen in Washing ton wordt vernomen, dat er menings verschillen tussen de Westelijke landen zijn ten aanzien van Laos. Deze gaan in het bijzonder over de kwestie of er neutralistische politici in de regering dienen te zitten of niet. In Westelijke diplomatieke kringen in Washington zei men. dat de Westelijke landen het in principe eens zijn over Laos, namelijk dat de vrijheid en de onafhankelijkheid van Laos gehand haafd dienen te blijven. Frankrijk. Groot-Brittannië en andere Westelijke landen zijn voor een regering op brede basis in Laos, waarin ook neu tralistische politici en zelfs vertegen woordigers van de communistisch ge zinde Pathet Lao zitting zouden kun nen hebben. Alleen een dergelijke rege ring zou kunnen voorkomen dat Laos een Korea wordt. De Verenigde Staten daarentegen hebben meegedeeld voorstander te zijn van een regering van rechtse politici omdat de regering van Laos volgens hen Westersgezind moet zyn. Als er neu tralisten en Pathet-Laovertegenwoordi- gers in de regering zouden komen, zou de communistische invloed in Laos kun nen toenemen, zo menen de Ameri kanen. zou gaan duren, terwjjl bovendien de VVD niet bereid is tot bindende afspra ken. Velen zijn echter van mening, dat de positi' van het kabinet-De Quay al leen al sterker is geworden omdat de AR-fractie het niet zal durven riskeren een tweede maal moeilijkheden te ver oorzaken. Voor moeilijke punten als kinderbijslagverzekering en mammoet wet rekent men op een wisselende meer derheid voor het kabinet. Enige deining Enige deining heeft gisteravond nog een felle radiorede van het AR-Kamer- lid Hazenbosch veroorzaakt, waarin geen sprake was van toegeven. De heer Hazenbosch zette nog eens uitvoerig uiteen, dat de AR-fractie in geweten niet anders had kunnen handelen, om dat men waar wilde maken, wat tegen over de kiezers was beloofd. „De AR- fractie", aldus de heer Hazenbosch. „wilde aan haar geweten geen conces sies doen en toen er een kabinetscrisis dreigde was er voor de fractie geen weg terug meer". „De houding van de AR-fractie in de Kamer was niet alleen verantwoord, maar ook plicht. Zij was duidelijk in 's lands belang, én met het oog op de ernst van het woningvraagstuk én met het oog op de zuiverheid in de politiek. De AR-fractie. zo zei hy, heeft het zich niet eemakkelijk gemaakt. Zy is een moeilijke weg gegaan maar met een goed geweten. En dat geeft rust". Prof. mr. W. F. de Gaay Fort- man heeft gisteravond in Den Haag prof. dr. J. Zijlstra (links) en mr. van Aartsen ontvangen. Eisenhower wil hulp aan het buitenland sterk besnoeien (Van onze Amerikaanse correspondent) Al treedt Eisenhower ook af op 20 Januhri, toch moet hy nog een begroting indienen voor het komende jaar. Vroeg in de lente zal Kennedy echter zyn eigen veranderingen kunnen aanbrengen in die begroting wanneer hij dat wen selijk acht. Het lykt waarschijnlijk, dat Kennedy het bedrag voor hulp aan het buitenland aanzienlijk zal verhogen. Dillon, die onder Kennedy minister van Financiën zal zijn, had vijf en een half miljard dollar willen uittrekken voor deze post. maar Eisenhowers budget-bureau heeft daar vier miljard van gemaakt. Werke lijk een ongehoord radicale besnoeiing Het State Department (Buitenlandse Zaken) is tamelijk ontdaan over deze beslissing. Plannen die men had voor hulp aan India, Pakistan en Zuid- Amerika komen ernstig in gevaar. Men hoopt nu maar dat ae regering van Kennedy het zal aandurven om de be groting te belasten met een aanzienlijk hoger bedrag voor steun aan het buiten land. De grenzen Sprekende over de grenzen van moge lijkheden van de bouwmarkt zei de heer Hazenbosch, dat de AR-fractie van het kabinet niets gevraagd heeft dat buiten zijn macht lag. Er worden glo baal gezegd in ons land twee soorten huizen gebouwd: die in de vrije sector en die in de gesubsidieerde sector. De huizen in de vrije sector zijn voor de genen die gezegend zyn met de moge lijkheid zelf voor de financiering ervan te kunnen zorgen, die in de gesubsidi eerde sector zyn voor de mensen met een smalle beurs. Het standpunt van de AR-fractie is. dat wanneer de moge lijkheden beperkt zyn en de overheid genoodzaakt is grenzen te trekken, zij dit voor beide groepen dient te doen. Het kabinet wilde de begrenzing aan brengen by de woningen voor de smalle beurzen, en de vrije seetor voorlopig haar gang laten gaan. Dit noemde de heer Hazenbosch een „sociaal onaan vaardbaar" standpunt en een eenzijdige vertraging in het opheffen van de wo ningnood voor de kleine mensen. Persoonlijk woord De rede van de heer Hazenbosch wek te de meeste ergernis in eigen kring, omdat hem in Utrecht door de verte genwoordigers van de AR-kiesverenigin- gen duidelijk te verstaan was gegeven, dat hij fout was geweest. Het werd al spoedig bekend, dat hU niet namens de AR-fractie had gesproken, maar voor zichzelf. In Utrecht is gebleken, dat de jonge generatie van de AR ten volle achter prof. Zijlstra staat. Zijn positie in de party, maar ook in het kabinet en tegenover het parlement, is door de kabinetscrisis aanzienlijk versterkt. Ofschoon de radiorede van de heer Hazenbosch op het laatst nog roet ln het eten van de informateur dreigde te gooien, twijfelde men in de politieke kringen niet meer aan een spoedige op lossing van de kabinetscrisis. De informateur, prof. De Gaay Fort man, die gisteravond bijna vier uur heeft gesproken met de ministers Van Aartsen en Zijlstra, had vanmorgen een onderhoud met prof. De Quay. Voor vanmiddag half vijf staat een bijeen komst met dp ministers Van Aartsen en Zijlstra en de A.R.-leden dei Tweede Kamer Bruins Slot, Roosjcn en Van Eibergen op het programma. Cyprus is voorbeeld voor ontwikkeling van Algerije (Van onze Parljse correspondent) In Algerije verwachten de Fran sen, dat president De Gaulle morgen in zijn oudejaarsboodschap (uitzending om 8 uur 's avonds) nadrukkelijke garanties zal geven voor hun toekomstmogelijkheden in dat land. Terwijl maarschalk Juin door middel van een open brief aan het staatshoofd het vuur van het verzet tegen diens politiek nog weer eens krachtig heeft opge stookt, constateren waarnemers in Algerije, dat de wind onder de Franse bevolking aldaar is begin nen te draaien in een richting, die De Gaulle welgevalliger moet zijn. Het ziet er namelijk naar uit, dat de colons (kolonisten) zich ver trouwd zijn gaan maken met het vooruitzicht van een Algerije, waarin zij niet langer de eerste viool zullen spelen. Die interessante psychologische ont wikkeling in Algerije zou De Gaulle morgen willen bevorderen zo werd gisteravond in Parijs verwacht door zjjn landgenoten in Algerije minimum garanties te geven waarvan Frankrijk bij eventuele onderhandelingen met het FLN nooit zal afwijken. In dit verband wordt in Parijs de laatste dagen veel gesproken over Cyprus, waarvan de staatkundige structuur ten behoeve van een vreedzame coëxistentie tussen Grie ken en Turken Frankrijk voor de oplos sing van het Algerijnse probleem tot voorbeeld zou strekken. Naar wij uit betrouwbare bron verna men, moet de minister-president van Cyprus zich thans zelfs in Parijs bevin den om De Gaulle van advies te kunnen dienen. Intussen worden ook in het openbaar de voorbereidingen voor het komende referendum getroffen. De eer ste affiches werden gisteren overal op muren en schuttingen geplakt, affiches waarop een moslim en een Fransman elkaar broederlijk de hand reiken om gezamenlijk op te wekken „ja" te zeggen tegen het nieuwe Algerije, dat de weg van de vriendschap is ingeslagen. Advertentie Restaurant DE NACHTEGAAL Rijksstraatweg 10 - Lisse Voor NIEUWJAARSDAG een zeer EXQUIS MENU. Zaterdags .en zondags ook SPECIALE KINDERMENU'S. Uit Het Leidsch Dagblad van 1 Januari 1861: Aanstaande Dingsdag op den Nieuwjaarsdag zal te Voorscho ten een sociëteit worden ge opend, opgerigt door den heer J. M. van Kempen, eigenaar der Kon. Ned. fabriek van gouden en zilveren werken. Van ge noemde sociëteit zullen alleen leden zijn, de lieden op de fa briek van den heer Van Kem pen werkzaam. Ten bewijze dat genoemden heer voor zijn volk iets over heeft, diene dat de contributie is gesteld op slechts 2Vcent per week voor ieder lid, waarmede natuurlijk op ver na de kosten aan de inrigting verbonden niet te bestrijden zijn, als huur van het locaal, belasting, vuur, licht enz.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1