Laatste nieuws Overleg over akkoord in het woningbouwconflict DE ZWERFKAT Afremming vrije sector knelpunt PLAATSELIJKE BELASTINGEN IN LEIDERDORP OMHOOG? DONDERDAG 29 DECEMBER 1960 DE KABINETSCRISIS (Van onze parlementaire redacteur) Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman heeft zich zoals gemeld op pag. 1 vanmorgen uit Den Haag naar Rotter dam begeven om met prof. Oud, de voorzitter van de VVD-fractie, de oplos sing van de woningbouwkwestie te be spreken, die hij op het oog heeft. De AR-fractie immers zou alsnog akkoord willen gaan met de motie-Adriessen, maar daartegenover zouden de andere partijen moeten instemmen met beper king van de niet-gesubsidiëerde woning bouw in de vrije sector. Daartegen zal prof. Oud stellig bezwaren hebben ge maakt. In de Tweede Kamer heeft minister mr. Van Aartsen meegedeeld, dat het beslist niet allemaal dure woningen zyn die in de vrije sector worden gebouwd. Van de 15.000 komen er slechts 2.000 boven de 30.000 gulden. Voor die vrije sector is sedert tien jaar reeds geen rijksgoedkeuring nodig en men zou dus de klok terugdraaien, indien men nu weer een rijksgoedkeuring zou instel len om de vrije sector te kunnen af remmen. waarop de AR-fractie heeft aangedrongen. De mensen, die een huis in de vrije sector betrekken, hebben dikwijls een andere woning verlaten. Daardoor wordt toch voor anderen woonruimte gescha pen en de vrije sector helpt dus zonder subsidie mee aan £e voorziening in de woonbehoefte. Sociale woningbouw In de Tweede Kamer heeft de VVD- fractie verklaard, dat er goedkope wo ningen moeten worden gebouwd met subsidie voor een bepaalde categorie mensen voor wie de naoorlogse huren in verhouding tot hun inkomen niet te be talen zijn. Deze sociale woningbouw wil de WD gaarne steunen. In dat opzicht vindt zij de KVP-fractie aan haar zijde, die heeft aangedrongen binnen het kader van het totale bouwprogram het aantal van 5000 extra gesubsidieerde woningwetwoningen te verhogen tot 10.000 in 1961. Door extra subsidie wor den de betrekkelijk lage huren van deze woningen nog twee gulden per week ah HET GESTOLEN PANEEL Politie zoekt vergeefs De suppoost, die de diefstal van het schilderij „De geboorte van Maria" in museum Boymans Van Beuningen heeft ontdekt is vandaag met een re chercheur van de Rotterdamse politie naar Interpol in Den Haag gegaan. Daar zullen hun foto's worden ge toond van internationale museum-die ven. Men heeft de omgeving van het museum afgezocht of het paneeltje daar soms ergens was verstopt of weggewor pen. Maar dit zoeken heeft geen re sultaat op geleverd. Voorts is contact opgenomen met de spoorwegrecherche, daar het niet on mogelijk is dat het gestolene in een bagageafdeling van een station is ge deponeerd. De politie heeft de antece denten van in Rotterdam verblijvende vreemdelingen nagegaan, maar er kwam niets uit dat een verhoor wettigde. De rijkspolitie in Hendrik-Ido-Ambacht meldde dat een 18-jarige inwoonster van die gemeente met een Canadees was vertrokken. En deze Canadees was een groot kunstminnaar!. Op het mo ment dat dit bericht de Rotterdamse recherche bereikte, was het meisje in Folkestone (Engeland) aangekomen. Men acht het echter uitgesloten dat deze Canadees de hand heeft gehad in de diefstal. OEGSTGEEST Kerstboomverbranding Op een door het gemeentebestuur be schikbaar gesteld terrein achter de in aanbouw zijnde kleuterschool aan de Wyttenbachweg zullen maandag 2 ja nuari 's avonds om 8 uur, kerstbomen verbrand worden. Men wordt verzocht de te verbranden kerstbomen in de loop van de middag op dit terrein te bren gen. De bomen worden in ontvangst genomen door gemeentewerklieden, die op een deskundige wijze een brand stapel formeren. Onder toezicht van de brandweer wordt het vuur ontstoken. De burgemeester verzoekt van deze ge boden gelegenheid tot kerstboomver branding gebruik te maken en in geen geen geval op eigen gelegenheid op Oudejaarsavond tot verbranding over te gaan. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Veronica M. M„ dr van C. G. A. Miltenburg en J. M. van den Berg; Jo hannes F., zn van C. G. J. van der Peet en M. J. Breedeveld; Jacobus H. L., zn v. H. Th. J. Vogelaar en J. A. van Meijgaar- den; Johanna E.. dr van Ph. L. Hakker en E M. Kleijn; Ingrid D. M., dr van A. G. Janszen en J. M. C. J. de Vreede; Ta- lara J.. dr van A. G. ter Cock en G. G. ikke: Petrus P.. zn en Maria J., dr van J. van der Geest en A. M. C. van Rooy; mna M. C.. dr van L. A. van der Helm en M. van der Krogt. Ondertrouwd: H. Hoppenbrouwer en J. |J. van der Hoeven; I. A. Delmeer en A. If. de Jong. Getrouwd: J. H. Rozier, 24 Jr en W. J. !h. de Beer. 23 Jr; R. M. Faber, 36 Jr en van Beek, 31 Jr; H. Slijkhuis, 32 Jr en >1 J. Stolk. 28 Jr. Overleden: J. E. Broekhulzen. 51 Jaar, v. A. Th. Kepel; A. A. van den Akker, il Jaar, wed. van J. Luk. MARKTBERICHTEN BARNEVELD. 29 december. - Coöp. Ve- Jluwse Eiervelllng. Weekaanvoer 1.050.000 nwaarvan er thans 340.750 in veiling wer pen gebracht. Handel redelijk. Prijzen 100 ktukseieren van 46/50 gr. f 11.12-11.73, leieren van 50/54 gram f 11.89-12.32; eie- Iren van 54/60 gram f 12.41-12.97; eieren lvan 60/65 gram I 13.01-13.75. i Eiervelllng S.B.E aanvoer 252.647 stuks Handel matig. Prijzen per 100 stuks: eie ren van 54/60 gram f 12.30-13.05; id. van 10/62 gram f 12.85-13.15. Eeiermarkt. Aanvoer 1.900.000 stuks, pandel kalm. Plulmveemarkt. Aanvoer 42.000 eieren. Handel kippen redelijk, kuikens traag. J Slachtkippen f 1.75-1.80 per kg, slacht- l'.ulkens f 1.50-1.70 per kg. lager. Reeds dit jaar zouden van deze woningen 5000 stuks zjjn gebouwd, maar dat aantal is door bijzondere omstan digheden niet gehaald en daarom heeft minister Van Aartsen zich bereid ver klaard volgend jaar 7500 van deze extra gesubsidieerde woningen te bouwen. Bezworen Over deze woningen zal de waarne mend voorzitter van de KVP-fractie de heer W. J. Andriessen vanmiddag ook wel weer hebben gesproken in het on derhoud, dat prof. De Gaay Fortman met hem had in het gebouw van de Eerste Kamer. Met de oplossing, die prof. De Gaay Fortman op het oog heeft, zou de AR- fractie tenslotte toch haar zin krijgen en dus eigenlijk zegevierend uit de ka binetscrisis te voorschijn komen. Daar om is te verwachten, dat prof. Oud en de heer Andriessen ernstige bezwaren hebben gemaakt en voorwaarden heb ben gesteld. De informateur rekende daar blijk baar op, want hij zal dus vanavond in zijn woning de ministers Van Aartsen en Zijlstra weer ontvangen om over zijn bevindingen bij de fractievoorzitters bij de VVD en de KVP nader overleg te plegen. De geruchten, dat in het ka binet De Quay de ministers Van Aart sen (AR) en Korthals (VVD) van por tefeuille zouden verwisselen, zijn vol komen uit de lucht gegrepen. Koningin voorlopig niet met vakantie Koningin Juliana zal in verband met de Kabinetscrisis geen gevolg kunnen geven aan haar voornemen om morgen voor een korte winter sportvakantie naar Oostenrijk te vertrekken. Prins Bernhard en de Prinsessen Irene en Marijke zullen morgen wel vertrekken. Indien mogelijk zal de Koningin zich later bij hen voegen. WATERMAN UIT INDONESIË TERUG Vanmox-gen vroeg is in de buitenhaven van Vlissingen de „Waterman" binnen gelopen met aan boord 124 passagiei-s uit Indonesië, voor het merendeel spijt optanten. Slechts enkele repatrianten bevonden zich onder deze groep. De minister van Justitie, mr. A. C W Beerman heeft een bezoek aan boord gebracht en zich onderhouden met en kele der gezinnen. Vernielzucht vierde hoogtij in Namen In Namen heeft een vijftiental stakers in de nacht van gisteren op vandaag sabotage gepleegd aan een veertigtal stadsbussen. Zy overweldigden de be waker van de garage, rukten de telefoon leidingen af en vernielden in enkele minuten zoveel mogelijk. Slechts vijf bussen konden na voorlopige reparaties hedenochtend uitrijden. Voordat de politie vannacht ter plaatse was, hadden de daders al de vlucht genomen. De Belgische minister van Bestuurs zaken, Harmei, heeft vandaag op zijn dagelijkse „stakingspersconferentie" me degedeeld, dat de actie in Antwerpen is uitgebreid, doch dat in de steden Namen en Verviers het aantal werkwilligen is toegenomen. De beperkende bepalingen voor de levering van elektriciteit aan de industrie en transportmoeilijkheden be letten echter vele arbeiders het werk te hervatten. Nog geen schikking bij Nieuw-Guinea-Koerier Gisteravond hebben beide partijen die betrokken zijn bij de kwestie rond de Nieuw-Guineakoerier een poging ge daan om tot een minnelijke schikking te komen. Deze poging is echter gestrand. De raadsman van de party van F. H. Terlaak (mede-firmant van de drukke rij) en de heer N. Streefland (de hoofd redacteur van het blad) besloot zich hierna terug te trekken. Vandaag zou het blad normaal ver schijnen. De „Willem Ruys" vertrekt maandag Het vrijdag j.l. in Rotterdam aan gekomen m.s. „Willem Ruys", zal op maandag 2 januari weer voor een nieu we wereldreis vertrekken. Het schip is geheel volgeboekt voor deze tiende trip. Onder de passagiers die in Southamp ton aan boord komen, bevinden zich Z.K.H. Prins Chula van Thailand, met zijn echtgenote, en H. H. Marcella Ibrahim, sultane van Johore met de 10-Jarige prinses Mirjam. ZIJ reizen naar Singapore. Er is ook een aantal emigranten aan boord. door Sheila Richardson De straatlantaarn op de hoek ver lichtte de steeg tot aan de schuilkelder, een plompe herinnering aan een reeds lang geëindigde oorlog. Een rij minder frisse geuren ver spreidende vuilnisemmers stond langs het betonnen gevaarte en de wazige omtrekken van de dichtstbijstaande trokken de aandacht van de man, die aan 't begin van de steeg passeerde. De kat op 't dak van de schuilkelder hoorde de schuifelende voetstappen halt houden. Met één der voorpoten boven z'n kop bleef 't dier, dat juist bezig was het vuil van Londen van z'n magere lijf te verwijderen, doodstil zitten. De man draaide zich om en hinkte langzaam de steeg in. Hij trok met z'n linkerbeen en een spijker in z'n ge scheurde schoen kraste over 't plavei sel. Het was slechts een licht, schra pend geluid en overdag zou 't niet eens opgevallen zijn. Nu, in de stilte van de vriesnacht, die over Londens stra ten hing, twee uur voordat de dag zou aanbreken, had de man een afkeer van dit lawaai. Bij iedere stap, die hij deed, haalde hij piepend adem, alsof hij het kras send geluid wilde inzuigen en zo doen verdwijnen. Hij was nu vlakbij de don kere schaduw van de schuilkelder en de kat keek neer op een onverzorgde, donkere haarbos. De man liep voorbij de laatste vuil nisemmer, sloeg de hoek bij de schuil kelder om en bleef toen in de inkt zwarte duisternis aan 't einde van de steeg staan. Hij leunde zwaar tegen het ruwafgewerkte beton en ademde hortend tussen z'n opeengeklemde tan den door. De kat, wiens aandacht getrokken was door dit onverwachte gezelschap, sloop onhoorbaar over het dak en be gon toen te spinnen. Het zwakke ge luid werd opgevangen door oren, die getraind waren ook de lichtste waar schuwing voor een achtervolging op te vangen. De man hield z'n hoofd opzij om beter te kunnen luisteren en druk te z'n lichaam nóg dichter tegen de muur aan. Het spinnen werd luider toen de kat de rand van het dak bereikte en ging zitten, pal boven z'n hoofd. De man draaide zich om en keek naar boven. Tegen de hemel afstekend als het sil houet van een kindertekening, staarde de kat naar hem. Het spinnen bereikte een crescendo. In een boze opwelling, hief de man z'n vuist op. De kat sprong terug en verdween uit zicht. Meteen kreeg hij er al spijt van. Zelfs het gezelschap van een hongerige zwerfkat was beter dan niets na vier dagenlang leder menselijk contact vermeden te hebben. Hij grinnikte spijtig. De toestand van de kat scheen oneindig verkies lijker dan zijn eigen uitgehongerde ge voel, zonder geld op zak te hebben en iedere vroegere vriend veranderd in een vijand. Voorstellen aan raad Evenals vorige jaren zijn de plaatse lijke instellingen en verenigingen in de gelegenheid gesteld subsidies aan te vragen. Verzoeken zijn ingediend door de stichting „De Leidcrdorpsche Padvin ders" en de LCKV „Velocitas". Wat de padvinders betreft wordt de aandacht gevestigd op de aanzienlijk hoger ge raamde contributie-opbrengst van de groep „Van der Does-Liethorp" dan in voorgaande jaren. B. en W. stellen voor de gevraagde subsidie van f. 390 te ver lenen. De begroting van de Chr. Korfbalclub „Velocitas" geeft ten opzichte van de post reiskosten een hoger bedrag aan. B. en W. willen een subsidie verlenen van f. 330. Reeds geruime tijd heeft het probleem 'van de garageruimte de aan dacht. Er dient stallingsruimte te komen voor twee brandweerwagens, een vuilnis wagen en een vrachtauto. In de toelich ting op het investeringsprogramma voor de jaren 1960'64 geeft voor de brand weerwagens als voorlopige plaats aan de gemeentewerf achter Hoofdstraat 31. Het plan, dat B. en W. voorstellen, houdt in, dat de bestaande brandweergarage met de daarnaast gelegen fietsenstalling, als mede de arrestantencellen aan de Ber kenkade zullen worden afgebroken. Op de vrijkomende grond is plaats voor de bouw van een garage, ruimte biedend aan de bovengenoemde auto's, terwijl daarachter ln de eerste plaats voor het secretariepersoneel een fietsen stalling gebouwd kan worden. De finan ciële kant van dit plan is gunstig. De raming bedraagt in het investerings programma f. 150.000, terwijl B. en W. nu met dit plan komen, dat f. 28.800 zal gaan kosten. De afschrijving geschiedt in 30 jaar. De „Protestants Interkerke lijke Stichting voor Bejaardenverzor ging" werkt reeds geruime tijd aan een plan om een bejaardentehuis te bouwen. Deze stichting vraagt nu een garantie lening. Het voorstel van B. en W. is van deze lening de betaling en rente te garanderen en aan de stichting een per ceel grond te verkopen langs de Mauritssingel groot 4000 m2 f. 25 per m2. Een van de volgende voorstellen op de uitgebreide raadsagenda behandelt de wegen- en rioolbelasting. GS. hebben meegedeeld, dat de financiële toestand van de gemeente dwingt tot een verho ging van de plaatselijke belastingen. Intussen is de begroting voor 1961 ge reed gekomen. Zij vertoont een tekort van f. 100.000 als gevolg van de investe ringen, die verband houden met de toe komstige uitbreiding van de gemeente. Daarom zal men niet kunnen ontkomen aan verhoging van straat- en rioolbelas ting. De verhoging komt neer op f. 8.40 per woning voor de rioolbelasting en f. 6.75 voor de sti-aatbelasting. B. en W. vragen de raad toestemming tot deze verhogingen te verlenen. Na ontvangen toestemming van G.S. stellen B. en W. voor de presentiegelden van raads- en raadscommissievergade ringen te brengen op f. 10 en f. 5. Aangezien er een aanmerking van G.S. is binnengekomen op de kosten van het begraven op buitengewone uren, willen B. en W dit bedrag terugbrengen van f. 50 tot f. 30. Voorts zouden GS. voor het gebruik maken van de aula een af- zondexiijk recht willen heffen. Hiervoor voelen B. en W. om sociale redenen niets. Van de kraamcentra van het „Groene Kruis" voor Leiden-Leiderdorp- Oegstgeest en van het „Wit-Gele Kruis" Leiden en Omstreken zyn verzoeken ontvangen de subsidie van f. 1 per ver zorgingsdag te verhogen tot f. 1.50. Hoe wel B. en W. sympathiek staan tegen over het werk van de kruisvei-enigingen willen zy de raad niet adviseren de ge vraagde verhoging alsnog per 1 januari 1960 te doen ingaan. De begroting over 1960 is namelijk nog steeds niet goedge keurd. G.S. hebben erop aangedrongen alles in het werk te stellen om de be- grotihg alsnog sluitend te maken. On danks het zeer zuinig financieel beheer, dat dit jaar gevoerd is, zeggen B. en W„ dat nu reeds is gebleken, dat zij daarin niet zullen slagen. Het College van B. en W. adviseert de gevraagde verhoging te doen ingaan op 1 januari 1961. Plotseling dacht hll aan de vuilnis emmers, die z'n aandacht hadden ge trokken. Hij schuifelde van het be schermende duister naar het wazige licht ln de steeg. De kat hoorde hem lopen en volgde hem. De aanvankelijke vriendschap was echter in achterdocht veranderd. Het dier kroop over het dak, de buik bijna tegen het beton gedrukt. Zoekende vingers graaiden tussen een massa rommel en verdwenen die per in de emmer. Toen trok de man plotseling met een gemompelde vloek z'n hand terug en begon te zuigen aan een diepe snee op zijn pols, waar het bloed uitstroomde. De gekartelde rand van een leeg conservenblik had wreed door z'n pols gesneden. De vuile, vieze smaak, die hij in zijn mond kreeg, deed hem huiveren en hU leunde ver moeid voorover. Achter de vuilnisemmer lag iets op de grond. Hij reikte ernaar. Z'n vingers be roerden enkele verschrompelde slabla den. Toen hy zich met deze „buit" weer oprichtte, gleed z'n voet onder hem uit. Hij greep naar de vuilnisem mer om zich te ondersteunen, maar hy knikte door z'n verzwakte knieën heen en viel, de vuilnisemmer met zich mee trekkend. Een afschuwelyk gekletter ver scheurde de nacht. Snikkende van angst kroop de man op handen en voeten terug naar het duister bij de schuilkelder en bleef daar in elkaar gedoken zitten, heilig er van overtuigd dat het lawaai de buurt wakker zou hebben geschrokken. Hy wist echter niet, dat het lawaai hier in de omge ving waar rondzwervende honden bij na iedere nacht de deksels van de vuil nisemmers op de grond gooiden, ter- wyl zy naar voedsel zochten, niets vreemds had. Daar geen langzame stappen de steeg naderden, ebde z'n angst weg. Achter z'n rug bevond zich niet meer het beton van de schuilkelders. Z'n hand gleed over een deur. waarachter hij zich misschien wel tot de volgende nacht kon verbergen. Voedsel was op dat moment voor hem echter belangrijker dan een schuilplaats. Hy propte dus een van de gele slabladen, die hy ondanks zyn angst van daarnet nog steeds in z'n hand gekneld hield, in z'n mond. Hy dwong zichzelf langzaam te kouwen, alhoewel hy walgde van de smaak. Tenslotte slikte hy de afschuweUjke massa met inspanning van al z'n krachten door Hy dacht aan zyn laatste behoor- lyke maaltyd, maar bande de beelden van ryk met voedsel beladen schotels weer uit z'n gedachten. Toen ver scheen voor z'n geestesoog het beeld, dat hem sedert nieuwjaarsavond steeds achtervolgd had. Hy stond in een kamer, die slechts zwakjes door het maanlicht verlicht werd. Vóór hem stond een ouderwetse safe, de vernielde deur wyd open. Toen hy zich voorover boog, hoorde hy voetstappen naderen. Hy had nauwe- lyks tyd om zich zó op te stellen, dat hy achter de rug van degene die de kamer zou binnenkomen, kon wegslip pen. Toen hy de gehelmde man zag binnenkomen, had hy z'n hoofd verloren en met een zwaar breek- yzer toegeslagen. De man was kreu nend in elkaar gezakt. Toen was hy ln 't blinde weg gevlucht en had zeker wel een kilometer door allerlei straatjes gehold, voordat hy er zeker van was dat hy niet werd gevolgd. De volgende dag hadden de ochtend bladen in net kort melding gemaakt van de dood van een politieman, die door een inbreker was neergeslagen. Toen hy dit had gelezen besefte hy, dat hy van dat moment af geen vrienden meer zou hebben. Zelfs die gene, die evenals hyzelf aan de ver keerde kant van de wet leefden, zou den hem niet meer helpen. Hy was een vogelvryverklaarde. Hy had een politieman gedood. Twee dagen daarna, toen hij zich over een muur had laten vallen om niet gezien te worden door een man, die hij kende, had hy z'n knie bezeerd. Op het dak boven z'n hoofd zat nog steeds de kat, die hem met behoedzame ogen aankeek. Het dier zag de man met een grauw ineenkrimpen, toen zyn maag protesteerde tegen de verrotte sla. Uit woede sloeg hy een arm opzy. Z'n gebalde vuist raakte de deur van de schuilkelder. Hy worstelde zich om hoog en zocht naar de knop. Deze zat nogal hoog en hij raakte haar maar even met de vingertoppen. Hy sleurde zich overeind en begon luid te vloeken, toen z'n volle gewicht op z'n bezeerde been kwam te rusten. Hy ondersteunde zich met de ene hand en greep met de ander naar de deurknop. Er kwam geen beweging in. Nerveus wrong hy met twee ïianden aan de knop, terwyi z'n lichaam door een scheut van pyn in elkaar kromp. Met een droge knal brak de knop, die in de loop der jaren door en door ver roest was, af. De man verloor z'n evenwicht, begon te wankelen en viel toen. Z'n been sloeg dubbel. Geschrokken trok de kat zich nog verder terug. Enkele ogenblikken bleef 't dier ergens achterop het dak zitten, totdat ze weer rustig was geworden, toen het beneden haar stil bleef. Het dier sprong tenslotte op de grond en sloop naar de vuilnisemmers. Ze snoof even aan de op de grond liggende rommel, die uit de omgetuimeld® em mer was gevallen, en kroop toen naar de tweede emmer, waar geen deksel op zat. Ze sprong op de rand, balan ceerde daar even en verdween toen in het binnenste van de emmer. Ze snoof verlangend en begon met haar tanden en klauwen aan een verfrommelde krant te rukken. De man trok z'n pynlhke been ach ter zich aan in een wanhopige poging voedsel te vinden voordat hy te zwak zou zyn om zich nog te kunnen bewe gen. Hy kroop naar de emmers, hoor de het geritsel van de krant en zag 't puntje van de staart van de kat boven de rand van een van de emmers uitsteken. De kat, die helemaal opging in haar werk, zag niet de hand, die haar by haar nekvel greep en uit de emmer sleurde. Het dier kromp ineen toen ze op de grond terecht kwam en keek met naar achteren getrokken oren toe hoe de man de prop papier met haar inhoud greep en terugkroop naar de achterzyde van de schuilkelder. De kat volgde hem op enige afstand. Speeksel droop langs z'n kin, toen hy de sterk geurende resten van iemands Kerstkalkoen uitpakte. Hon gerig begon hii aan een bot te klui ven en schrokkerig slikte hy de ve zeltjes vlees door die er nog aanhingen. Hij had het bod schoongekloven en reikte naar een ander, toen de eerste zonnestralen op de vettige krant, die op z'n knieën lag, vielen. Plotseling greep hy de krant, waar door de boiten van de kalkoen op de grond vielen. Hy merkte het niet eens. Het was een avondblad, twee dagen oud. „Agent Jennings gewroken", luidde de kop over de gehele breedte van de voorpagina. En onder die drie woorden stond met iets minder vette letters: „Moordenaar van Battersea-politie- agent gearresteerd". De man las niet verder, maar smeet de krant woedend terzyde. Het was niet in Battersea geweest, maar in Dulwich. Het moest een valstrik zyn. Ze wilden hem natuurlyk doen gelo ven, dat hh veilig zou zyn in de hoop, dat hij zich bloot zou geven. Eigenlyk tegen zyn zin in pakte hy de krant weer op en begon het hele verhaal te lezen. Het vervolg stond op één van de binnenpagina's. Toen hy de verfrommelde bladen glad streek, viel z'n oog op een kort bericht: „Dul wich slachtoffer herstellende". „De heer T. E. Carson, die op nieuw jaarsavond werd aangevallen door een onbekend gebleven inbreker, toen hy In de Trèveszaal in Den Haag tverd het eindrapport van de Delta commissie aan minister Korthals overgedragen. De heer Maris biedt de minister het rapport aan. BEURSOVERZICHT Verdeelde markt De tendentie voor de internationale waarden was vandaag, voor de laatste beursdag van dit jaar, verdeeld. De om zetten waren van zeer geringe omvang. Wall Street sloot gisteren nauwelyks prijshoudend. De aandelen Kon. Olie moesten er opnieuw een halve dollar koersverlies incasseren. Als gevolg hier van noteerden deze aandelen vanmid dag op het Damrak circa f. 123.20, te gen een vorige slotprijs van f. 124,70. Ook Hoogovens hadden van enig aanbod te Ujden waardoor dit fonds op 787 circa 5 punten beneden het slot van gisteren bleef. Aku lag wederom gevraagd in de markt. De rayonaandelen monteerden circa 3 punten op 484. Philips kon zich zeer goed handhaven. Het elektrofonds schommelde rond de 1183 (1182%). Uni lever verbeterde 2 punten op 785. De scheepvaarten sloten 1950 af met pryshoudende koersen, vergeleken met de vorige slotkoersen. Van de leidende cultures konden aandelen Amsterdam Rubber de flinke koerswinst van gisteren volledig handhaven op 115. Staatsfond sen verdeeld met geringe koersverschil len naar beide richtingen. De beurs blijft tot maandag 2 Jan. as. gesloten. Van die datum af zal de beurs handel plaatsvinden van 13.00 tot 14.15 uur. WISSELKOERSEN Londen 10.57 Va—10.57%; Montreal 3.78V»—3.78%; Brussel 7.58%—'7.59%; Stockholm 72.85%—72.90%Milaan 60.72%—60.77Oslo 52.79%—52.84% Lissabon 13.17—13.18%; New York 3.76%—3.77%; Parijs 76.86—76.91; Frankfort 90.3690.41; Zürich 87.55— 87.60; Kopenhagen 54.66%—54.71%We nen 14.50—14.51. nog even z'n kantoor wilde bezoeken, terwyi hy op weg was naar een ge kostumeerd bal, is herstellende van de hem toegebrachte verwondingen." Van opluchting grinnikend en niet meer denkend aan z'n honger, verdeel de de man voorzichtig de resten van de kalkoen en wierp de helft naar de zwerfkat. BEURS VAN AMSTERDAM Donderdag 29 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 101% 101,V Ned '59 4% 101% 101% Ned '60-1 4% 101% 101% Ned. '60 II 4% 101% 101% Ned. '59 4'4 99% 99D Ned '53 3% 95% 95,7* Grootboek obi. 3% 81%GB 81% B Ned '47 3% (3) 94fgGB 94N Ned '51 3% 97 96% Ned '53 (3%) 94% 94,V Ned. '56 3% 94% 94 ft Ned. '48 3% 90 90% Ned bel.'cert. 3% 90 89 B Ned. '50 3% 90 90% Ned '54 3% 90% 90% Ned '55 I 3% 90% 90% Ned '55-11 3% 92 92 Ned "37 3 90% 90% Ned grtbk obi. '46-3 91H 91% Ned. doll. In '47 3 89 89 Ned Inv cert. 3 98%GL 98H Ned. 62-64 3 99ft 99% Indië *37 3 98ft 98ft Indlë *37 A 3 94% 94% Ned. won. bJ '57 6 110%GL 110,% Ned. won.bJ. '58 4% 100% 100D ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 28% 28% B Nat. Handelsbank 228% 228 Ned Handeimy316 GL 316% Amst Rubber 114% 115 GB H.VA 139 140 GB Senembah540 540 A.K.U. 481% 486% Berkel's Patent (v.) 338 GB 339 GB Calve Delft cert 770 771 Deli My.en (Ver.) 172 172 Kon Pap v Gelder 324 GB 323 GB Hoogovens cert791% 788% Müller en Co. N.B 420% 420 B Ned Kabelfabr. 620 640GB Philips 1182% 1183% Philips pref 327% 329 GB Unilever 783% 784% Wilton Feyenoord 204% 205 Billton 2de r 417% 424 Dordtse Olie gew 684% 577 Kon Olie (f 20.—) 125.50 •'«m (50 t 20.—) 129 75 123.10 Holl Amer iyn 146% 146% Java China Paket.157 157 KL.M97.20 98 Kon Ned Stmv My 200% 200% Kon. Paket My137 GB 139% Stoomvaart My Ned 157 173 Nievelt Ooudr cert 151% 152% v. Ommeren cert 302 302 Kot Rott Lloyd 166% 167 Ned Scheepv Unie 155% 155% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A dam '47 (3%) 3 96 96% idem '48 (3%) 95% 95 R'dam '52-1 (4%) 99% 99 id ld "37 I-Il (3%) 95% 95% Z.-Holland '66 (4%) 98% Vorige 81otkoers koers v heden Bank N.G '58 (5%) 105% 106% id. N.W.B '52 (4%) 98% BVG rspbr f 500 177 176% BVG rspbr '52 131% 131% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 90% 90% Premieleningen 103 B 103 B A'dam *51 1 2% 83 83 V4 A'da m"56 12% 82 82% A'dam *56 II 2% 89 89% A'dam '56 III 2% 89 89% Eindhoven '54 2% 79 79 B Enschede '54 2% 80% 80% F Den Haag '52 I 2% 87% 88 B 88 B 89 B R'dam *52 I 2% 94 90% 91 B Idem '57 2% 101 99 Utrecht '52 2% 94J8 94% Z -Holl 1957 2% 94% 95 Zuid-Holland '59 2% 101 100% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 237 Amst. Bank 388 HJ.U. eert 219 Rott. Bank 324 Twentsche Bank 312 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Borsumy Electrolasmy Kon. Ned Grofsm Holl. Constructie Ing bur v Bouwmjv Internatio Int. Kunststof! Ind v. Kempen en Begeer Leidse Wolspinnery Rott. Droogdok My Sikkens Groep Ver. Touwfabrleken Walvisvaart Wernink's Betonmy Van wyk en Heringa Zaalberg Spoorwegen Dell Spoorweg My Amerik. fondsen Canadian Pacific R Intern Nickel Anaconda ii-ehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 412B 54 320 182 500 315 153% 63% 120 511 491% 795 323 109% 172% 119% 118 21% 57% 46% 3»% 51% 40 77% 55% 75% 78% 237 392 219% 327% 311 y4 415 54 330 185 500 316 B 154 65 120 511% 490% 781 320 109% 168 L 120 115% 22 57% 45% 39% 51% 3®jr| 77'1 54% 75% 26» J 74%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9