NIEUW: BP SUPER HAARDBRANDOLIE rerrrrci met anti-roest Vraag uw plaatselijke handelaar Vouw van de grootste sleepboot ter wereld Zwarte Zee" meer dan 7000 pk „V.N. op hellend vlak door het verkeerde systeem van stemmen" Flink gestegen produktie KLM Amsterdams Hof verwerpt beroep tegen faillissement N. den Besten pgericht 1 maart 1860 Donderdag 29 december 1960 Vierde blad no. 30240 (Van onze correspondent) l. Smit en Co's Internationale Sleepdienst heeft deze week opdracht geven voor het bouwen van een super-zeesleepboot van ruim 2000 i waterverplaatsing met een vermogen van meer dan 7000 pk en een elhcid die boven de 18 mijl zal liggen. De werf van J. en K. Smit te nderdijk zal deze reus onder de zeesleepboten, die de grootste ter reld zal zijn, bouwen. Voorbereidingen voor deze bouw zijn in volle ng. Het ligt in de bedoeling deze boot in de herfst van 1962 in de jrt te brengen. it nieuws heeft de directie van L. it en Co's Internationale Sleepdienst ren medegedeeld. De nieuwe sleep- zaï met bijzonder materiaal worden •erust. De kracht van deze sleper ikt het noozakelijk te slepen op een id die naar schatting duizend meter zal moeten zijn, een omtrek heeft 7 en een halve duim (zes cm. dia- er) en een gewicht zal hebben van ton. De sleepdraden die tot nu toe de grootste sleepboten werden ge- ikt. hadden een lengte van ten hoog- a 900 meter. De nieuwe Zwarte Zee voorts worden uitgerust met zeer ar bergingsmateriaal; o.a. zes ber- jsankers, pompen en pompen voor blussen van branden met schuim, schuimkanonnen zullen op het plat- m in de achtermast worden geplaatst le nieuwe super-sleper krijgt een be- oning van dertig man, maar er is ac- imodatie voor 50 man aan boord. De irte Zee krijgt vijf dekken. De twee N.-dieselmotoren die de voortstu- 'sinstallatie vormen, werken op een röefas en zullen in licentie door J. K. Smit worden gebouwd, e toevoeging van deze super-sleep aan de vloot van L. Smit en Co it mede zijn oorzaak in de na-oor- e ontwikkeling van de scheepvaart, meer en meer gaat werken met su- tankers en bulkcarriers tussen de en 90.000 ton. De sleepboot zal zon- enig bezwaar schepen van deze otte onder alle omstandigheden inen slepen naar welke haven de re- maar wil. Ook dit ligt in de ontwik- ng van de zeesleepvaart. Gestegen sleepkracht ertig jaar geleden was het met de pkracht van de boten zo gesteld, dat elk schip kon slepen naar de haven de sleepbootkapitein mogelijk achtte, menteel is het zo, dat elk schip kan den gesleept naar de haven die de er wenst. Deze algemene verbete- is mede te danken aan de opvoering de sleepkracht van de boten. Ie gemiddelde sleepkracht van de bo- van de vloot van L. Smit en Co kan as worden gerealiseerd op 2000 pk. de laatste nieuwe sleepboten die pk. in hun machine hebben en de le Zwarte Zee (27 jaar) die met 4200 lang aan de top heeft gestaan, zal Smit en Co in de toekomst elk sleep- wei. waar ook ter wereld, kunnen vaarden. le oude zwarte Zee zal nog enkele en meevaren in het grote geheel, arasverandering wil de rederij niet passen. Tot op de dag dat deze oude ersleepboot uit de vaart zal worden omen, zal zij Zwarte Zee III heten, iat zij de derde sleepboot was van die im. De op stapel staande nieuwe pboot Caraïbische Zee, die speciaal r werk in de Perzische Golf wordt ouwde zal echter Thames worden ge. pt, omdat de oude Thames kortge- n is overgedragen aan de Overseas 'age and Salvage Comp. te Londen, rmee L. Smit en Co. een nauwe sa- ïwerking onderhoudt. Andere samenwerking Smit en Co's Internationale Sleep- ist heeft zich kortgeleden nog andere tngen verworven, ver van huis. Zij van de Island Tug and Barge ip. te Victoria (Brits Columbia) de ens de oorlog voor de U.S. Marine ouwde 4000 pk. sleepboot Cambrian vor gekocht. Deze rederij bezit nog leepboot Sudburry II. Beide rederij en iben nu hu» sleepboot gebracht in nieuwe rederij die de naam Trans- ific Towing and Salvage Comp. zal heten en de boten gaat exploiteren in de Pacific, waar voorlopig veel werk aan de winkel is met het verslepen van Li- berty-schepen uit de mottenballenvloot van Amerika naar sloopwerven in Hong kong. en Japan. UW ZOETE WIJN MOET SAMOS ZIJN Russisch Orthodoxe Kerk erkent primaat Paus niet Metropoliet Nicodemus, directeur voor buitenlandse zaken van het patria- chaat van Moskou, die mgr. Aleksei, de patriarch van Moskou, vergezelt bij zijn bezoek aan Athene, heeft op een pers conferentie verklaard, dat de neiging naar vereniging van alle christelijke kerken op zichzelf toe te juichen is, maar zeer veel moeilijkheden oplevert, in het bijzonder door de verschillen in dogma's. Voorts zal de orthodoxe kerk het primaat van de Paus, hetzij geeste lijk, hetzij wereldlijk, niet erkennen. De metropoliet sloot ook de mogelijk heid uit, dat het oecumenische patriar chaat van Constantinopel spreekt uit naam van alle orthodoxe kerken. „Hoe zeer zij ook het patriarchaat van Con stantinopel respecteert, wil de Russische Kerk, evenals alle andere orthodoxe ker ken, haar zienswijze zelf tot uitdrukking brengen en dit is ook het geval met de Griekse Kerk". Patriarch Aleksei vertrok vandaag weer naar Moskou. VROUW VAN POPE DOET BEROEP OP SOEKARNO De vrouw van de ter dood veroordeel de Amerikaanse vlieger Allan Lawrence Pope heeft een beroep op president Soekarno gedaan haar man gratie te verlenen. Zij werd gedurende 20 minuten door het Indonesische staatshoofd ont vangen. Pope werd in mei 1958 boven Ambon neergeschoten met een B-26 bommen werper van de opstandelingen, schuldig bevonden aan verkennings- en bombar- dementsvluchten tegen schepen, steden en vliegvelden en ter dood veroordeeld. Op een van zijn vluchten zouden 17 Indonesische militairen zijn gedood. Pope is tegen het vonnis in appèl gegaan. Hierover is nog niet beslist. KWALITEIT ZEEUWSE MOSSELEN VALT TEGEN De kwaliteit zowel als de kwantiteit van de mosselen, die in de afgelopen maanden in Zeeland zijn gevist, is te gengevallen. De Wadden daarentegen hebben, in tegenstelling tot vorig jaar, dit jaar mosselen van uitstekende kwa liteit geleverd. Dit is de opinie van toonaangevende mosselhandelaren en -exporteurs in Ierseke. Tot op heden was de export van mosselen naar België en Frankrijk iets minder dan verleden jaar. Advertentie SAMOS, UW WIJN VOOR DE FEESTDAGEN Klacht van Paul-Henri Spaak Stemmen grote mogendheden zonden meer gewicht moeten hebben dan van de kleine De Belg Paul Henri Spaak, secretaris-generaal van de NAVO, die de eerste voorzitter van de Algemene Vergadering der V.N. was, heeft in een te New York gepubliceerd boek („vooruitzichten voor de vrede in het tijdvak 1910—1960") gepleit voor een stelsel van „afgewogen stemmen" in de V.N., „opdat de volkeren organisatie een doelmatig instrument voor het handhaven van de wereldvrede kan blüven". Spaak stelt voor, dat aan de stemmen van de grote mogendheden in de V.N. meer gewicht zal worden toegekend dan aan die der kleine landen. Onderontwikkelden dreigen leiding in handen te krijgen Spaak beschuldigt de Sovjet-Unie van een „alles te buiten gaand misbruik van het vetorecht in de Veiligheidsraad" Hy schrijft ook: „het oorlogsgevaar is afgenomen, doch de communistische be dreiging duurt onverminderd voort". Ook andere staatslieden hebben in het boek hun mening weergegeven over de wijze, waarop h.i. de internationale spanning kan worden verminderd. De „New York Times" heeft gisteren in een hoofdartikel commentaar gele verd op Spaaks voorstel om tot een „afgedwongen stemmen" in de V.N. te komen. Het blad schrijft daaromtrent: „De voortdurende impasse in de Veilig heidsraad en de langdurige verdaging van de zitting der thans evenzeer in een impasse verkerende Algemene Vergade ring vestigen opnieuw de aandacht op de steeds in omvang toenemende crisis in de V.N. De voornaamste oorzaak van de im passe is de poging van de Sovjetrussi- sche premier Kroesjtsjef om de volke renorganisatie hetzij te beheersen, hetzij ten ondergang te doemen door zijn woeste aanvallen op secretaris-generaal Hammarskjöld en zijn weigering om de Sovjet-Unie haar deel te laten dragen in de kosten der V.N. Dit streven van Kroesjtsjef wordt in de hand gewerkt door het op grote schaal in de V.N. toelaten van kleine Volgens totnutoe bekende gegevens ziet het ernaar uit dat de produktie van de KLM dit jaar naar schatting achttien procent hoger zal zijn dan in 1959. In het vorige jaar werd 540 miljoen tonkilo- meter geproduceerd, verwacht wordt dat de produktie dit jaar 637 miljoen tonkm zal bedragen. Deze produktiestij ging is een gevolg van de modernisering van de vloot der KLM met straalvliegtuigen en met schroef- turbinevliegtuigen. De maatschappij stel- I de in 1960 zeven (van een bestelling van twaalf) Douglas DC-8 straalvliegtuigen in bedrijf en kreeg daarnaast de twaalf door haar bestelde Lockheed „Electra"- schroefturbinevhegtutgen ter beschik king. De verkoop heeft deze produktie stij ging geheel kunnen bijhouden. In 1960 is het aantal vervoerde passa giers met 23 procent gestegen ten opzich te van 1959. In totaal naar schatting 1.360.000. Het vrachtvervoer is in 1960 met 20% toegenomen, het postvervoer met 14. Het luchtnet van de KLM is thans 270.000 km lang. Dit net verbindt 108 steden in 77 landen. In dit verband is het interessant te kyken naar de cijfers, die door de inter nationale organisatie voor de burger luchtvaart ICAO van de Verenigde Na ties zjjn verstrekt. De luchtvaartmaat schappijen hebben op hun internatio nale en binnenlandse diensten dit jaar 108 miljoen passagiers vervoerd of 10% meer dan in 1959. Voor het eerst in de geschiedenis van de luchtvaart zijn in een jaar meer dan 100 miljoen passa giers vervoerd. Sir William Hikdred, directeur-gene raal van de International Air Transport Association, heeft verklaard dat de luchtvaart in 1961 een voortgezette groei te zien zal geven. Hjj verwacht, dat het aantal passagiers in 1961 118 miljoen zal bedragen. staten, waardoor de oorspronkelijke voor de samenstelling der volkerenorganisatie geldende richtlijnen geweld werd aan gedaan. Daar de meeste van deze landen tot de onderontwikkelde gebieden behoren, doet zich het verschijnsel voor, dat de leiding over de V.N. dreigt over te gaan in de handen van hen, die de hulp van de volkerenorganisatie het meest nodig hebben, doch die tevens het minst kun nen bijdragen in de bestrijding van. de kosten ervan", aldus de „New York Times". Flits kleurenfoto's met BP Advertentie SAMOS. DE EDELSTE DER ZOETE WIJNEN HONDERDZESJARIGE E SLUISKIL OVERLEDEN ii het ziekenhuis te Sluiskil is giste- overleden op 106-jarige leeftijd mej. l'eele uit Axel, die de oudste inwoon- r van de provincie Zeeland was. Mej. 1 tie bereikte on 13 april van dit jaar 106-jarige leeftijd. DODEN IN ZIEKENHUIS WERDEN VERWISSELD Men staat voor raadsel (Van onze correspondent) i het stedelijk ziekenhuis van Dueren werd op kerstavond vastgesteld dat doden verwisseld waren, waarvan ién reeds was begraven, orige week woensdag waren op twee ichillende plaatsen gestorven, een 50- ge horlogemaker uit Langerwehr en 60-jarige tuinman uit Dueren. Of- »on de stoffelijke overschotten tegen dsbewijs waren afgeleverd werden zij r totnutoe onverklaarbare wijze met iar verwisseld. te nietsvermoedende familieleden, lie- de protestantse tuinman uit Langer- ff volgens katholieke ritus begraven. >r toeval ontdekte men hierna de ver- leling. Zaterdag wilde de zoon van de «ïan, zijn vader nog een keer zien. i opende de kist en de zoon kreeg de rik van zijn leven. „Dat is mijn va niet," riep hij uit. De horlogemaker d intussen in alle stilte voor de twee- teer begraven. Het stoffelijk over- ot van de tuinman werd opgegraven weer naai- Dueren gebracht. Hier d het dinsdag in het bijzijn van een dnee voor de tweede maal begraven, ziekenhuis in Dueren staat voor een dsel. Iet Pinksteren deed zich eenzelfde ge- van verwisseling in het zelfde zie- huis voor, maar toen werd zij geluk- nog juist voor de begrafenis ontdekt. De raadkamer van het Amsterdamse Gerechtshof heeft gistermiddag na een korte zitting het door de president-di recteur van de failliete N.V. Socrates de heer Nic. den Besten, aangeteken de hoger beroep tegen zijn persoonlijk faillissement verworpen. Het Hof be krachtigde het op 21 oktober jl. door de Amsterdamse rechtbank gewezen vonnis waarby de heer Den Besten failliet werd verklaard. Enkele weken nadien volgde het faillissement van de N.V. Socrates. De heer Den Besten, die bij de be handeling van zijn beroep door het Hof aanwezig was, bevindt zich in preventie ve_ hechtenis onder verdenking van be drieglijke bankbreuk. Hij had om uitstel van behandeling van het hoger beroep tegen het rechtbankvonnis verzocht. Doch het Hof wees dit verzoek af. Zijn raadsman, mr, H. B. Wieringa deelde na afloop mee, dat hij niet van dit arrest in cassatie zal gaan. De heer Den Besten vertelde aan jour nalisten, dat hij nog niet is gehoord in verband met de arrestaties van de oud onderdirecteur van de Amsterdamsche Bank T. Hoving en de oud-directeur van de failliet verklaarde NV Gebr. Overbeek te Hengelo, de heer H. E. Wijsma. De heren Hoving en Wijsma zullen vrijdag voor de officier van Justitie wor den geleid. Ze verblijven thans in het Amsterdamse hoofdbureau van politie, waar hoofdinspecteur Molenkamp van de afdeling zwendelzaken en oplichtingen van de Amsterdamse Centrale Recherche het tweetal gisteren langdurig heeft ver hoord. Volgens de officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker is niet gebleken, dat de heer Hoving zichzelf bij de krediet verlening aan de NV Socrates weder rechtelijk heeft bevoordeeld. Wel wordt de oud-bankdirecteur ervan verdacht dat hy zulks heeft gedaan ten aanzien van de NV Socrates, omdat hij met het geld van de Amsterdamsche Bank aan N. den Besten kredieten heeft verstrekt alsof het zijn eigen vermogen betrof. Reeds in het najaar van 1959 zou de hoofd directie van de Amsterdamsche Bank de heer Hoving hebben bevolen de krediet verlening stop te zetten, doch hy zou zich van deze opdracht niets hebben aangetrokken. UITSLAGEN FRIESE ROMANPRIJSVRAAG In de te Leeuwarden gehouden jaar vergadering van de Kristlik Fryske Folksbibleteek (De christelijke Friese volksbibliotheek) is de uitslag bekend gemaakt van de door deze vereniging gehouden Friese romanprijsvraag. De eerste prijs (een bedrag van f2000) werd toegekend aan mevrouw G. Lootsma- Smidstra uit Bolsward, voor haar ma nuscript „De ienlike wei" (De eenzame weg). De tweede prijs (een bedrag van f 1750) viel ten deel aan de auteur van het manuscript ,In hanfol brieven' (Een handvol brieven), de heer A. A. van de Werf uit Kampen. Mevrouw Lootsma maakt met haar roman, die in 1961 zal verschijnen, haar debuut. De heer Van de Werf publiceer de reeds eerder een kinderboek en een drietal romans. OP OUDEJAARSAVOND GEBEURT HET... Volgens nog niet officieel bevestigd de berichten heeft de kortelings gelanceerde kunstsatelliet op zijn baan ons kleurengamma geraakt en gedeeltelijk vernietigd. Hier door zal binnen enkele lichtdagen- vermoedelijk tijdens de jaarwisse ling - onze kleurwaarneming op aarde geheel veranderen. In plaats van de diverse kleuren zullen wij dan nog slechts de gradaties van een grijze kleur onderscheiden» Stel u voor: grijze oliebollen en grauwe appelflappen Ballistische experts verklaarden echter, dat dit bericht uit de lucht gegrepen is. Gelukkig maar, want voor u is oudejaarsavond immers een der kleurrijkste hoogtepunten van het jaar. Hoe kunt u de sfeer van spelletjes, oliebollen en klin kende glazen, een sfeer van kleur vooral, in uw herinnering bewaren? Heel eenvoudig! Haal morgen di- rekt GEVACOLOR kleurenfilm en flitslampjes. Oudejaarsavond is dè gelegenheid om te ontdekken, dat kleurenfoto's zoveel méér vreugde geven dan zwart-wit foto's. Geva- color kleurenfilms zijn geschikt voor èlk toestel. Volgend jaar zult u blij zijn, het afscheid van 1960 op Gevacolor kleurenfoto's te hebben vastgelegd. cQM 6047 Op de Coolsingel te Rotterdam is men begonnen met het graven van de tunnel voor de metro Amerikaans vliegtuig in Laos beschoten Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren meegedeeld, dat boven Laos ge schoten is op een ongewapend Amerikaans vliegtuig, dat een onderzoek instelde naar de omvang van de Russische hulpverlening aan de communistisch-gezinde organisatie Pathet Lao. De schoten kwamen van onderen, maar de woordvoerder van het ministerie zei niet te kunnen zeggen of vanuit een laagvliegend Russisch vliegtuig of vanaf de grond was geschoten. De Amerikaanse regering moet eerst over meer inlichtingen beschikken al vorens zy kan overwegen of zij bij de Russische regering zal protesteren, aldus de woordvoerder. Het Incident gebeurde ongeveer honderd kilometer ten noorden van Vientiane. Het vliegtuig (van de Amerikaanse luchtvaartat-taché in Saigon, die even eens in Laos is geaccrediteerd) is veilig geland. Geen van de inzittenden werd gewond, maar één motor werd getroffen en er bevinden zich kogelgaten in de romp. Senator Mike Mansfield, die naar men verwacht leider van de democratische meerderheid in de Amerikaanse senaat zal worden, heeft woensdag verklaard, dat de Amerikaanse hulp aan Laos wei nig anders tot gevolg heeft gehad dan „chaos, misnoegen en verloren legers". De senator was van oordeel dat de Ame rikaanse regering In haar hulpverlening ongeveer 300 miljoen dollar in zes of zeven jaar veel te ver is gegaan. Chinese nota's Volgens het communistisch-Chinese persbureau „Nieuw-China" heeft de Chi nese minister van Buitenlandse Zaken. Sjen Ji, in nota's aan zijn Russische en Engelse ambtgenoten, Gromyko en Lord Home, de aandacht gevestigd op de ern stige situatie in Laos. Sjen Ji verzoekt de Russische en En gelse ministers krachtige en doeltreffen de maatregelen te nemen om een einde te maken aan de agressie tegen Laos door de Ver. Staten, die in strijd is met het verdrag van Genève. Minister Sjen Ji eist in zijn nota's de onmiddellijke terugtrekking uit Laos van de Amerikaanse en Siamese militairen en wapens, alsmede steun aan de „wet tige regering van Prins Soevanna Phoe- ma". Voorts wordt erin gezegd ,dat commu- nistisch-Chlna het voorstel van de Sov jet-Unie en van Noord-Vletnam tot het houden van een conferentie der landen, die aan de conferentie van Genève van 1954 hebben deelgenomen en tot active ring van de internationale controlecom missie voor Laos ten volle onderschrijft. NIEUWE ORGANISATIE BIJ NW AANGESLOTEN BINNEN DE N.O.V. De algemene vergadering van de Ne derlandse Onderwijzersvereniging heeft gisteravond, omstreeks kwart voor twaalf, na langdurige debatten, haar goedkeuring gegeven aan de afspraak die het hoofdbestuur heeft gemaakt met het verbondsbestuur van het N.V.V. in zake de oprichting van een organisatie van N.O.V.-leden, die aangesloten zal zijn bjj het N.V.V. Aanvankelijk werd gestemd door het opsteken van kaarten. De voorzitter constateerde dat het voor. stel met een ruime meerderheid was aangenomen. Nadat uit de vergadering optelling der stemmen was gevraagd, werd tot schriftelijke stemming beslo ten. Er bleken 185 stemmen voor en 32 stemmen tegen te zijn uitgebracht. Er waren twee stemmen blanco. De voorzit ter deed een beroep op voor- en tegen standers, de eenheid ln de N.O.V. te doen voortbestaan. De nieuwe organisatie zal Algemene Nederlandse Leerkrachten Organisatie (A.N.L.O.) heten. Zij zal zelf haar sta tuten mogen ontwerpen, die echter moe ten stroken met de opvattingen van de N.O.V. Een concept voor deze statuten is reeds gereed. Een amendement van de afdeling Rotterdam, om bij de toe komstige voorstellen tot wijziging van de statuten der A.N.L.O. een vetorecht aan de algemene vergadering der N.O.V. te geven, werd ingetrokken. Van de 20 hoofdbestuursleden der N.O.V. waren er 17 voor en 3 tegen de oprich ting van de A.N.L.O Namens de voor standers in het hoofdbestuur sprak gis teravond de heer Steenbergen, namens de tegenstanders de heer Laret. Een groot deel van het hoofdbestuur der N.O.V. zal tevens het hoofdbestuur van de A.N.LÖ. vormen. In de avondvergadering werd "verder nog besloten tot Instelling van een commissie, die de mogelijkheden voor een nieuwe opzet van het schoolblad, het orgaan der vereniging, zal nagaan. Gistermiddag werd afscheid genomen van de heer L. H. Klootwijk, bezoldigd bestuurder. Een vertegenwoordigster van de internationale onderwijzersfedera- tie sprak aan het eind van de middag de vergadering toe. De avondvergade ring werd bijgewoond door een afvaar diging van de Franse zusterorganisatie. ZAAK BERKELSE ARTS OFFICIEEL OP 23 MAART De voortgezette behandeling van de strafzaak tegen de Berkelse arts, die wordt verdacht van gifmoord op zijn medegevangene A. Lodder in de Leeu warder strafgevangenis, is uitgesteld en thans officieel vastgesteld op donderdag 23 maart 1961. Dit uitstel houdt zowel verband met de tijd van voorbereiding, als met het feit dat de president van de rechtbank te Leeuwarden, mr. H. J. van Maanen, in het ziekenhuis is opge nomen voor het ondergaan van een ope ratie. Het zal zeker een maand duren, alvorens mr. Van Maanen geheel her steld is. IR. OTTEN ZATERDAG VIJFENZESTIG JAAR Ir. P. F. S. Otten, president van het Philipsconcern zal as. zaterdag zijn 65ste verjaardag vieren. Over enige maanden zal de taak van ir. Otten wor den overgenomen door diens zwager ir. F. J. Philips, thans vice-president. Ir. Otten zal zich nog niet geheel te rugtrekken. Het ligt in de bedoeling hem in de jaarvergadering van 1961 te benoemen tot commissaris van de ven nootschap en tevens tot gedelegeerd commissaris. Ceylon en het overnemen van r.-k. scholen De waarnemend premier van Ceylon, dr. De Silva, heeft via de radio ver klaard dat de regering streng zal op treden tegen ieder die de overname van rooms-katholieke en andere bijzon derde scholen wil beletten of bemoeilij ken. Sinds 1 december worden een aantal rooms-katholieke scholen door ouders van leerlingen uit protest tegen de op handen zijnde overneming bezet. Dr. De Silva zei dat de regering de scholen, waar in strijd met de bepalingen wordt onderwezen, niet zal erkennen. Leerlin gen die deze scholen afgelopen kunnen niet aan examens deelnemen of worden toegelaten tot de universiteit.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7