M. Eek Jr. nam afscheid van Ned. Middenstands! Hink, kantoor Leiden Cé Officiële publikaties „Zuster Jo" neemt afscheid van de Anna - Kliniek Mr. D. Reitsma benoemd tot burgemeester van Warnsveld ifcj 5L VAN NELLE's „Afternoon" THEEBUILTJES Kerkelijk Leven Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 29 december 1960 Tweede blad no. 30240 Nadat de heer M. Eek jr. in zijn hoedanigheid van penningmeester van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" de dag te voren in intieme kring afscheid had genomen van deze functie, waarbij namens het bestuur, directie, personeel en administrateur onder aan bieding van geschenken hartelijke woorden van waardering werden gesproken, hield hij gistermiddag in verband met zijn benoeming tot directeur van de Ned. Middenstandsbank te Haarlem in Tearoom Van der Heijden een afscheidsreceptie voor de zakelijke relaties. Onder de velen, die deze receptie bij woonden, waren o.m. de wethouders J. C. van Schaik en S. M. Stolp, de heer J. Hermans, inspecteur der kantoren, die de hoofddirectie van de Ned. Midden standsbank vertegenwoordigde, de heren J. C. J. Lambermont en J. H. van der Kloot, resp. voorzitter en secretaris van de Leidse Middenstandscentrale, de heer C. F. Meerpoel en mr. H. A. C. Branderhorst, resp. ondervoorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, de heer J. G. J. Verhey van Wijk en mr. P. de Clercq, voorzitter en secretaris van het Departement Leiden van de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel, de heer M. H. de Reede namens de Ver. voor Chr. Onderwijs, een deputatie van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Middenstandsbond, het Rijnlandsch Borgstellingsfonds en het Breestraat- comité, mej. H. B. A. Heyse, directrice van „Reuvens", de heer F. Verstegen, chef van de Gem. Dienst voor kasbeheer en Kredietwezen, de heer A. Verhoeven, chef afdeling Financiën, de heer M. Weima, directeur Markt- en Haven dienst, de heer P. v. d. Tas namens de kerkeraad van de Geref. Kerk en voorts talrijke zakenrelaties uit de kring van middenstand en industrie, directies van bankinstellingen en vrienden en kenis- sen van de heer en mevrouw Eek, die zeer vele geschenken kregen aangebo den. Velen maakten van deze gelegen heid gebruik om tevens kennis te maken met de opvolger van de heer Eek, de heer H. H. Westhof. De heer Hermans, die zoals gezegd, de hoofddirectie van De heer J. Hermans wenst de nieuwe directeurde heer H. H. Westhofgeluk met zijn benoe ming. Geheel rechts de heer M. Eek Jr., die als directeur afscheid nam van het kantoor Leiden. (Foto LD./Holvast) de Ned. Middenstandsbank vertegen woordigde, liet zich deze middag in een korte toespraak in zeer waarderende zin uit over het werk en het financiële in zicht van de heer Eek. Met voorbeeldige toewijding aldus de heer Hermans hebt gij het kantoor 11 jaar, 4 maanden en 3 dagen gediend. Onder uw leiding zijn de werkzaamheden sterk uitgebreid en de relaties zeer toegenomen. Spreker wens te de heer Van Eek veel succes toe in zijn carrière te Haarlem. De leiding van het Leidse kantoor droeg de heer Hermans in vol vertrou wen over aan de heer Westhof, die reeds vijftien jaar eerst als directeur van het kantoor te Hoogeveen en daar na in Terneuzen bij de Ned. Midden standsbank werkzaam is. Twee oktober 1961 skelterwedstrij den In het kader van de grote propagan- da-actie die het bestuur van de onlangs opgerichte skelterclub „West" van meet af aan is gaan voeren, heeft deze jong ste skelterclub van, ons land gisteren in „De Kleine Burcht" haar eerste tech nische avond gehouden. In zijn begroe tingsrede sprak de voorzitter, de heer P. Brandt, er zijn vreugde over uit, dat hij naast de ruim 40 leden, die de club thans telt. eveneens een groot aantal belangstellenden welkom mocht heten. Na het zeer geslaagde skeltersport-eve- nement, dat op het „Floracircuit" te Oegstgeest op 26 november jd. onder auspiciën van S.C.-West plaats vond, heeft deze nog jonge club niet alleen regionaal, maar ook nationaal de nodige bekendheid gekregen. Nu reeds zijn voor het seizoen 1961 met enkele clubs in den lande contacten gelegd voor het organi seren van wedstrijden. Hierna ontvouwde spreker enkele plan- ïen voor het jaar 1961. Naast een twee tal grote wedstrijden onder eigen ver antwoording, zal S.C.-West in samen werking met de 3 October-vereeniging op l oktober 1961 een nationale wedstrijd organiseren op een circuit, dat waar schijnlijk in de Bevrjjdingsbuurt zal worden gecreëerd. R^eds begin 1961 zal onder leiding ■an de technische commissie tot de col lectieve skelterbouw voor club- en privé- ioelcinden worden overgegaan, terwijl n januari a.s. het eerste nummer van iet officiële S.C.-West-orgaan zal uit- tomen. Nadat spreker nog een beroep iad gedaan op aller medewerking ten- finde de voorgestelde plannen volledig e doen slagen, werd de heer G. Frank- niizen ter completering van het bestuur ekozen tot 2de penningmeester en tot eerden leden van de kascommissie be- aoemd, de heren H. Fetz. J Beekman en W. Rijnsburger. Ter in'eiding van de ko llende collectieve skelterbouw. gaven de leren G. S. Baljet en L. Düper, leden ran de technische commissie, hierna en zeer interessante en leerzame be schouwing over de technische problemen iie zich bij de skelterbouw in het alge neen kunnen voordoen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Sonja, dr van J. Lasschu(jt en S. Brou wer; Freddy Cornells Abraham, zn van P. Springer en H. M. van Es; Jacoba Ma- la. dr van W. M. Rodenburg en J. M. v. Peet; Inge Miranda, dr. van D. Buslnk in P. M. Harteveld; Relnler Matthljs Noël Uexis Ingmar "Robert Casper, zn van R. Dool en M. C. J. Wolters; Theodorus lartlnus, zn van T. M. Pet en H. van lelden. GETROUWD J. W. Brunlng en R. B. de Bruljn. OVERLEDEN 1 M. de la Rle, 88 Jaar, wed. van W. J. [tephanus; W. A. Koekenbier, 60 Jaar, pan; P H. van Ulden, 61 jaar, man; J. Uven, 76 jaar, man; D. W. van der Rest, Jaar, man. SLUITING DAGMARKT Burgemeester en Wethouders van Lelden rengen ter openbare kennis, dat zij het ilultlngsuur van de algemene dagmarkt an zaterdag, 31 december 1960 hebben astgesteld op 18.00 uur. „Liefde tot de medemens stelde haar in staat zware taak te vervullen Wegens het "bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, vond gis termiddag het afscheid plaats van zuster J. J. v. d. Broek, hoofdver pleegster van de operatie afdeling van de Annakliniek. In een bijeenkomst, waarbij niet alleen het gehele personeel van kliniek en werkplaats aanwezig was. doch ook tal rijke oud-assistenten, die hun opleiding in de Anna-kliniek ontvingen, richtte zich allereerst de voorzitter van het be stuur der Vereniging voor Misvormden tot zuster Jo. Na haar bedankt te heb ben voor het vele werk, dat zij in de loop van ruim 30 jaar in het belang der patiënten en van de kliniek heeft ver richt, overhandigde dr. Kaiser haar een enveloppe met inhoud. Hierna sprak dr. K. de Snoo, direc teur-geneesheer, zustei Jo toe. Na spe ciaal oe laatste tien jaren van het dienstverband van zr. Jo te hebben be licht, hetgeen tijdens zijn directeurs schap plaatsvond, deelde dr. De Snoo mede, dat het afscheidscadeau eerst zou worden aangeboden, nadat alle overige sprekers een beurt hadden gehad. In afwachting hiervan overhandigde dr. De Snoo aan zuster Jo een plant. Dr. J. D. Mulder, eerste geneesheer, dankte zuster Jo voor haar grote toe wijding en stelde in zijn afscheidswoord voorop, dat men, zoals een Frans ge zegde luidt, bij een terugblik op zijn le ven men alleen de zonnige uren moet tellen. Bijzonder prees dr. Mulder de grote zorg voor de steriliteit op de ope ratiekamer, hetgeen hem, als verant woordelijk chirurg, tot grote steun is geweest. Spreker stelde vast, dat het de liefde tot de medemens is, die zuster Jo in staat heeft gesteld haar zware taak op de operatieafdeling te vervul len. Om zijn dank nog eens extra te on derstrepen, overhandigde dr. Mulder namens de medische staf een fraaie schaal met vaste planten. Nadat dr. H. v. Houten aan zuster Jo dank had gebracht namens de stage assistenten van het Academisch Zie kenhuis, die in haar altijd een voor treffelijk gastvrouw hadden gevonden tijdens hun studieperiode in de Anna kliniek en haar een geschenk had over handigd, werd het woord nog gevoerd door mej. zr. Numan en de heer P. van Meygaarden, waarbij eveneens geschen ken werden overhandigd. Tot slot nam de directeur-geneesheer het woord en overhandigde zuster Jo als afscheidsgeschenk namens directie, dok toren, personeel van kliniek en werk plaats en oud-assistenten een televisie toestel met bijbehorende tafel. Zichtbaar ontroerd bracht zuster Jo allereerst dank aan God, dat Hij haar de kracht had gegeven om dit werk te volbrengen. Vervolgens dankte zij een Inleveringsprij zen zuivelprodukten '61 De regering heeft, overeenkom stig een voorstel van het Produkt- schap voor Zuivel, de inleverings- prijzen voor zuivelprodukten, die niet voor directe afzet zijn bestemd, voor het produktieseizoen 1961 gemiddeld op een wat hoger niveau vastgesteld dan voor 1960. De mogelijkheid tot overname van zuivelprodukten door het voor de overheid handelende voedselvoor- zienings in- en verkoopbureau (V.I.B.) is opgesteld voor boter, kaas en melkpoeder. Voor deze produkten, geprodu ceerd na 31 december 1960 gelden per 1 januari 1961 de volgende inleveringsprijzen: boter f. 3.53 (was f. 3.62) per kilogram, inclu sief verpakking in dozen, volvette Goudse fabriekskaas f. 1.80 (was f. 1.70 per kilogram, mager melk poeder f. 91 (was r. 91) per 100 kilogram extra kwaliteit verstui vingspoeder. Met de inleveringsregeling wordt be oogd voor de betrokken zuivelprodukten een bodem in de markt te leggen, ten einde een ongelimiteerde prijs inzinking in perioden van hoge melkproduktie (gedurende de zomermaanden) te voor komen. Voorts werkt zij door overheve ling van een gedeelte van de in de zomer voortgebrachte zuivelprodukten naar de winterperiode (met een aan zienlijk kleinere produktie) prijsstabili- serend. De wijziging van de inleverings prijzen heeft geen directe invloed op de tegenwoordige verbruikersprijzen van zuivelprodukten MOEILIJKHEDEN ROND ATOOMREACTOR BANDOENG Bandoeng, de vriendelijke bergstad op WestJava, krijgt een atoomreactor, een geschenk van de V.S. Nog voor de aan komst van het gevaarte zijn reeds moei lijkheden ontstaan. De atoomgeleerden van de alom in Zuidoost-Azië beroemde technische ho geschool te Bandoeng, die de atoomreac tor zullen exploiteren, zochten een ge schikte plaats en hun keuze viel op het grote Tamansari-park, dichtbij het ter rein van de hogeschool. Maar Bandoengs burgemeester, Priatna Koesoemah, sprak zijn veto hierover uit. Het was te dicht bij de woonwijken der stad, meende hij, en zou uitgebreide vei ligheidsmaatregelen eisen. Bovendien zou het nodig zijn het park en omliggende straten voor het publiek af te sluiten, verklaarde hij. Zoek een meer geïsoleerde plaats, ad viseerde hij de geleerden. De technische hogeschool heeft de kwestie aan de Indonesische commissie voor atoomenergie voorgelegd en deze heeft beloofd de burgemeester van Ban doeng ervan te overtuigen dat het park een volmaakt veilige plaats voor de reac tor zal zijn. De directeur-geneesheer, dr. K. de Snoo, neemt afscheid van „zuster Jo". (Foto LD./Holvast) ieder, die haar dit onvergetelijk af scheid had bezorgd. Na afloop bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen in het dagverblijf van de kliniek. Begrafenis dr. K. H. E. de Jong De begrafenis van dr. K. H. E. de Jong, oud-privaat-docent aan de Leidse Uni versiteit zal plaatsvinden op zaterdag 31 december. Het stoffelijk overschot van dr. De Jong zal worden bijgezet in het familiegraf op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen in Den Haag. CORRESPONDENTIE P. van B. te L. Voor ingezonden stukken, welke instemming betuigen met reeds eerder geplaatste artikelen in deze rubriek, doch die overigens sr«en enkel nieuw gezichtspunt openen, kun nen wij geen plaatsruimte beschikbaar stellen. Advertentie Zoon van directeur van Openb. Slachthuis 98a doos tan 10 stuks Met één Van Nelle's „Afternoon" theebuiltje (groot formaat) zet u een flinke pot heerlijke krachtige thee voor heel de familie Onze oud-stadgenoot, mr. D. Reitsma, te Amsterdam, speciaal belast met de zal is met ingang van 16 januari a.s. benoem Mr. Reitsma, een zoon van de direc teur van het Openbaar Slachthuis, dr. K. Reitsma, werd 17 november 1923 te Velp geboren. In deze gemeente bezocht hij de lagere school om vervolgens zijn gymnasiale opleiding in Leiden, waar zijn vader met -ingang van 1 januari 1942 was benoemd tot directeur van het Slachthuis, voort te zetten. Na aanvan kelijk aan de Leidse Universiteit in de medicijnen te hebben gestudeerd, ging hij, eveneens aan deze universiteit over op de studie in de rechten. Nog voordat hfj in 1955 was afgestudeerd, aanvaardde hij als klerk een functie bij het Open baar Slachthuis. Na hier korte tijd werkzaam te zijn geweest, werd hij in gelijke functie overgeplaatst naar de afdeling Onderwijs. In september 1957 werd hij benoemd tot Commies bij de afdeling Algemene Zaken van het kabi net van de burgemeester in de hoofd stad. Enkele jaren later volgde zijn be noeming tot hoofdcommies. Mr. Reitsma. die in 1954 gehuwd is met onze oud-stadgenote, mej. B. J. Oefner, is vader van drie kinderen Hij is aangesloten bij de WD en is belijdend lid der Ned. Hervormde Kerk. In zijn Leidse tijd was hij o.a. be stuurslid van „Die Leythe" en jaren lang sergeant-instructeur van de Natio nale Reserve. thans werkzaam ter gemeente-secretarie ;en van het kabinet van de burgemeester, d tot burgemeester van Warnsveld (Gld.) DE POSITIE VAN HET OVERHEIDSPERSONEEL In het Logegebouw, Steenschuur 6, vergaderde gisteravond de afdeling Lei den van de ABVA onder leiding van de heer G. Dantuma. Hoofdschotel was de bespreking van de positie Van het over heidspersoneel, doch alvorens tot deze bespreking over te gaan, werden twee leden van de Bondsraad benoemd en wel de heren G. Dantuma en C. A. Vis- S6De heer H. Berends, hoofdbestuurslid van de ABVA, verkreeg vervolgens het woord ter bespreking van de positie van het overheidspersoneel in verband met de huidige loonpolitiek. Spr. wees er op, dat met het optreden van het kabinet- De Quay de periode van de geleide loon politiek in feite werd afgesloten. Tot die tijd was de situatie zo, dat er voor de lonen meestal aansluiting was bij de metaalsector. Met de komst van het huidige kabinet werd het principe van de produktiviteitsverhoging als factor voor de loonvorming geïntroduceerd, hetgeen aanleiding was om de minister er op te wijzen, dat dit voor het over heidspersoneel een onhanteerbare fac tor was. Het antwoord luidde, dat de „trend" van de lonen in het particuliere bedrijf voor het overheidspersoneel maatgevend zou zijn. De samenwerkende bonden deden daarna herhaalde, doch vergeefse po gingen tot verbetering in de salarispo sitie en eerst, nadat in tal van gemeen teraden aandrang op de regering werd uitgeoefend, ging de regering overstag en kwam er o.a. de 5 verhoging per 1 jan. 1960 plus 1,2 voor verdere maatregelen, de z.g. „franje". De heer Berends wees er vervolgens op, dat de vrijere loonpolitiek voor het overheidspersoneel alleen maar nadelen heeft opgeleverd en dat de loonontwik keling duidelijk ten achter bleef bij de produktiviteitstoename. Binnen het raam van de gedifferentieerde loonpo litiek kwam er dus voor het overheids personeel al een acherstand. Spr. her innerde aan hetgeen zich heeft afge speeld in de metaalsector, waar werk gevers en werknemers overeenstemming bereikten en niettemin van openbreken van de c.a.o. geen sprake mocht zijn. Uitvoerig stond de spreker stil by wat men in organisatiekringen „de franje verdeling" noemt. In het Centraal Over leg kwam de minister met voorstellen voor positieverbetering van enkele groe pen (politie, verplegend personeel en kleuterleidsters), te financiëren uit de franjepot. Hiermee gingen de organisa ties echter niet akkoord. De besprekin gen hierover worden in januari 1961 voortgezet, aangezien de standpunten nog te ver uiteenliggen. Uitgangspunt van het loonbeleid zou zijn een gelijke gedragslijn als het par ticuliere bedrijfsleven te volgen, doch dit zou tot een permanente achterstand van het overheidspersoneel leiden en af stand doen van het koppelen aan de metaalsector. Deze en andere beperkin gen waren voor de organisatie een te vaag gegeven om er op in te gaan. De ABVA stelde toen een uitkering in eens van 2 voor, doch dit voorstel kreeg geen voldoende steun. Ofschoon de regeringsdelegatie er aantrekkelijke kanten aan zag, meende men toch, dat er aan de uitvoering moeilijkheden ver bonden waren. Mr. D. REITSMA NED. HERV. KERK Beroepen te Koudekerke (Zld.) L. J. Altena te Steggerda. Aangenomen naar Amsterdam (Willem de Zwygerkerkge- meente A) P. F. Th. Aalders te Middel burg. Aangenomen de benoeming tot voor ganger van de afdeling Glessendam-Har- dlnxveld (Ned. Prot. Bond) J. Brinkerink te Oosterhesselen. Beroepen door de clas sis Amsterdam als predikant voor buiten gewone werkzaamheden C. Lebblng, kand. te Amsterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te Zonnemalre M. van Har- melen, kand. te 's-Gravenhage te Paes- sens en Moddergaat C. Stam Jr., kand te Goes. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Schiedam M. Baan te Dordrecht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Ridderkerk A. Vergunst te Rotterdam-Centrum. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen te Terneuzen H. Llgtenberg te Rotterdam-West. Advertentie Ummmdat wordt een goede oudejaarsavond met wijnen en een borrel van Met ingang van 1 januari a.s. is be noemd tot lid-deskundige op het gebied van maatschappelijk werk van het bu- reua van consultatie in het arrondisse ment 's-Gravenhage mr. C. J. Vogel, alhier, werkzaam bij de Gem. Dienst voor Sociale Zaken te dezer stede. De kans, dat er in de kring der vijf ambtenarencentrales nog een meerder heid komt voor het voorstel van de ABVA, is intussen nog aanwezig. Resumerende zei de heer Berends, dat de inmiddels aangekondigde arbeidstijd verkorting dankbaar wordt geaccepteerd, doch hij voorziet voor 1961 een moeilijke periode. Onze taak, aldus spr.zal zijn, om in de komende besprekingen de za ken zo stringent te stellen, dat de andere organisaties zich ontdoen van de beper kingen, die zij zichzelf hebben opgelegd ten aanzien van de loonpolitiek voor 1961. Reden tot pessimisme is er zj. niet. Met een opwekking tot versterking van de ABVA besloot de heer Berends zijn met veel aandacht gevolgd betoog. Na de pauze maakten vele aanwezigen gebruik van de gelegenheid tot gedach- tenwisseling.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3